ULSTERS WINTERJASSEN HERMAM HYPELS' INDO w Agenda c KLEEDINGMAGAZIJNEN Tweede Blad &tadónieuuxj Succesvolle seizoen-opening van „Harmonie' Kon haar been nauwelijks gebruiken door rheumatische pijn in de knie Het wonderkind Theo Olof als solist op het Marine-Concert Helders R.K* Gemengd Koor gemaakt of naar maat in alle gangbare des sins en prijzen. Zeer aparte keuze in DEN HELDER Tentoonstelling van de Nederlandsche Vereen, van Huisvrouwen Maison Maas' nieuw bedrijE in de Koningstraat Op de zee of op de kaai ERFTEMEIJER's INDO BAAI TABAK De tweede Abonnementsvoorstelling Voor het Leger des Heils j De „Java" niet naar West Indië 650 iepen worden geplant De Spaansche zaak verloren? H, Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" De operette „Die Marine-Gustl" werd vlot vertolkt. Goed spel en mooie costuums. De plaatselijke zang-, reciteer- en or kestvereniging „Harmonie" heeft met de opvoering van Bernhard Buchbinder's mo derne operette „Die Marine-Gustl" op waardige wijze haar speelseizoen 1937-'38 ingezet. Zooals alle uitvoeringen van deze dilettantenvereeniging werd ook deze ge kenmerkt door een overweldigende be langstelling „Casino" was weer eens tot de laatste plaats bezet! en door enthou siaste, vlotte actie en zang van de mede werkenden. Dat waren er niet weinigen! Daar waren op het tooneel meer dan 10 solisten en een groot koor, en in de bak een groot orkest, het geheel aangevoerd en aangevuurd door den heer Jac. Bos, den ijverigen en toegewijden directeur van „Harmonie". Om nog niet te spreken van de ettelijke „stille" medewerkers als de heer G. W. Brouwer, die voor een schiterend uitge voerd décor, het oorlogsschip „Adria" voor stellende, zorg gedragen had, de heer Jac. B. Polak, onder wiens leiding de matrozendans (tweede bedrijf) ingestudeerd werd, de heer W. Boon (piano), de heer Flerie, de leveran ciers van de tooneelornamenten en verlichting, de costumiers A. J. Bakker, de kapper Joh. Gerritsen en de heeren Nico Visser en J. Helm- strijd Jr„ die eerder genoemden dans van ac cordeon-begeleiding voorzagen. Zooals men ziet, aan de opvoering van deze operette zat heel wat arbeid vast! Allen, die hun (haar) steen of steentje bij gedragen hebben, kunnen echter met voldoe ning op den avond van gisteren terug zien. De operette is in vele opzichten origineel, is vlot van tekst en geeft zoowel solisten als koor de volle gelegenheid om van hun rol en medewer king iets te maken. Zij is tal van fraaie en welluidende melodieën rijk, zoowel voor koor, soli, duetten, en zelfs voor een enkel trio en quartet. Daar komt nog bij, dat het gegeven, „de draad van het verhaal", lang niet onver dienstelijk gevonden is en de vele onwaar schijnlijkheden neemt men, omdat het immers operette is, gaarne op den koop toe. Een voorname factor vormt de costu- xneering en het is met name hiervoor, dat „Harmonie" een bijzonder compliment ge maakt moet worden. Zoowel de costuums van de dames als de uniformen der heeren en de „snoezige" matrozenpakjes van de koorleden, waren tip-top verzorgd. Spel en spelers (speelsters). Nadat de voorzitter, de heer C. de Groot, den aanwezigen het welkom toegeroepen en enkele mededeelingen gedaan had, ging omstreeks half negen, een half uur later dan op het pro gramma vermeld, het Wagnerdoek voor het eerst vaneen. Het orkest was er dadelijk goed in, doch de samenwerking met het koor was aanvankelijk zwakjes. Later, in het eerste be drijf, toen de plankenkoorts wat geweken was, ging het veel beter en... het zou vrijwel den heelen avond zoo blijven. Hier en daar haperde er wel eens iets aan het juiste tempo, het tijdig nemen van de invallen en overgangen, maar over het geheel genomen werd er zeer ver dienstelijk geacteerd, gezongen en gemusi ceerd. Zoo hebben wij met het grootste genoe gen het koor beluisterd, dit was wel het sterke punt in de operette! De titelrol „Guusje" was in handen gegeven van mej. W. Paans, die al eerder belangrijke rollen bij „Harmonie" speelde. Voor haar ver tolking hebben wij veel waardeering. Er wer den zware eischen qua spel en zang aan haar gesteld, maar zij sloeg zich er uitstekend doorheen. Als zij haar nervositeit nog iets meer kon bedwingen en afwent teveel naar souffleur en dirigent te kijken, zou het haar uitvoering nog veel ten goede komen. Van mej. G. Ploog zagen we een zeer vlot gespeelde Leonora Wil- denstein, welke vooral ook vocalistisch in orde was. Zij beschikt over een welluidend, zuiver orgaan! Truusje werd vertolkt door mej. T. Kocter, die een prachtige entrée had en daar voor dan ook terecht een open doekje van de talrijke aanwezigen kreeg. Ofschoon haar rol bescheiden was en haar geluid niet groot, ver- „Ik heb altijd erg veel last gehad van rheu matische pijnen. Eén knie was zóó pijn ij dat ik mijn been nauwelijks gebruiken kon. Op aanraden van een vriendin probeerde ik de kleine dageljjksche dosis Kruschen Salts en vond hierbij beslist baat. Ik voelde mij over bet geheel veel beter en heb nooit meer een aanval van rheumatische pijn gehad. Mevr. A. G. te L. Rheumatische pijnen worden meestal ver oorzaakt door een overmaat van urinezuur in het organisme. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen er voor, dat dit gevaarlijke urine zuur, alsmede alle andere schadelijke afval stoffen langs natuurlijken weg zacht en vo - komen worden verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 pei flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. .(Adv.). 18-jarige cellist met wereldnaam. Wjj zijn in staat thans mededeeling te doen van een bericht, dat de bezoekers van de Marine Concerten ongetwijfeld met vreugde zullen ontvangen. Het staat namelijk thans vast, dat op het volgend concert, hetwelk gegeven zal worden op Woensdag, 15 December a.s. door het wonderkind Theo Olof, den wereldvermaarden 13-jarigen cellist, als solist opgetreden wordt. Theo Olof, die voor kort nog in het Amsterdamsche concertgebouw opgetre den is, zal dus het volgend concert tot een wel zeer bijzonder maken. Vestigen wij er nog de aandacht op, dat het niet dan met de grootste moeite gelukt is deze solist naar Den Helder te krijgen. dient zij een volgende maal weer een hoofdrol. De beide andere damessolisten, mej. N. Kleis en mej. A. Paans, kunnen eveneens tevreden zijn over de taak, hen opgelegd, die zij zoo vlot en ongedwongen vervulden. Van de heeren-rollen noemen wij in de eerste plaats Sepp, de oppasser, den heer N. Jansen, en Treufeld, de baron, van den heer J. M. Manshanden. Eerstgenoemde was kostelijk in zijn matrozenuniform en men kon het hem aanzien, dat hij een geroutineerde tooneelrot is. Hij zorgde dan ook voor de dankbare note gaie in dit milieu. De heer Manshanden had een goede make-up en goede mimiek, maar zijn zangstem is niet zijn sterkste zijde. Hetzelfde kan ook gezegd worden van de andere heeren solisten, welke vrijwel allen „volume" misten, dat noodig was om boven het orkest uit te komen. Daarentegen was het acteeren van allen weer uitstekend verzorgd en dat droeg veel bij tot het succes van de heeren J. van Leeuwen als de kapitein, W. Steffens als diens adjudant, F. Nieuwland als de admiraal en C. Wever als luit. Kropp. Een extra pluimpje nog voor den officier van gezondheid van C. van Straaten en den bootsman van W. Makelaar. Allen hebben ongetwijfeld hard moeten wer ken om het geheel naar wensch te doen mar- cheeren en dat alles zoo goed gegaan is, mag wel in 't bijzonder toegeschreven worden aan de knappe regie van den heer N. Jansen en de vaardige algeheele leiding van den heer Bos. Na het laatste bedrijf werden de dames solisten, onder applaus van de aanwezigen met bloemen gehuldigd en werden o.m. tot den directeur en den heer Jansen hartelijke woor den van dank gericht. Het gebruikelijke bal besloot „Harmonie" 's eerste winteruitvoering, waarop zij met recht tjotsch kan zijn! Bjj het concert op 21 November a.s. Op bovenvermeld concert zal o.m. hare medewerking verleenen Mevrouw Maria Struyckenvan den Adel, Voorburg, die het vorige jaar bij de uitvoering van Hubert Cuy- pers' Kerstoratorium hier ter stede reeds een doorslaand succes verwierf. Het is wellicht niet ongewenscht over deze soliste iets na ders te berichten. Maria Struyckenvan den Adel veroverde als bij verrassing overal waar zij optrad aller sympathie en hooge waardee ring. Deze jeugdige zangeres beschikt dan ook over een aristocratisch stemgeluid, een adellijk timbre en een bijzonder gecultiveer de techniek, die haar tot een zangeres van bijzondere klasse stempelen. Over haar optreden bij Hubert Cuypers' Kerstoratorium in het Concertgebouw te Amsteradm was de pers eveneens vol lof. Men mag er dan ook van overtuigd zijn, dat het aanstaande optreden van Marie Struyckenvan den Andel menschelijker- wijze gesproken een groot succes zal worden en dat kunstlievend Den Helderd daaraan een dankbare herinnering zal bewaren. De tweede solist is de heer Th. de Groen uit Den Haag, die in vroeger jaren eveneens met bijzonder gevolg hier is opgetreden en aan wien velen nog ongetwijfeld een aange name herinnering zullen hebben behouden. Beide solisten zullen zich o.m. in soli van Debussy, Mozart, Schubert, Mendelssohn en Kreisler, ook in een Duet uit „Se Jahreszei- ten" van Jos. Hayejn. alsmede in 2 duo's van Hubert Cuypers uit diens Operette „Die Paar- len van Montmartre" doen hooren. Een gezellige, vroolflke avond. Wij moeten bekennen, dat we leek zijn op het gebied van het vervaardigen van hand werken en het opmaken van schotels, maar ondanks deze handicap kunnen we toch wel zien of iets mooi is of niet. Toen we gisterenavond de Musiszaal be traden en door de presidente van de Neder landsche Vereeniging van Huisvrouwen, mevr. GrunwaldPoppers, hartelijk welkom waren geheeten, hebben we met de meeste interesse kennis genomen van hetgeen onze Heldersche huisvrouwen hebben vervaardigd. En het dient gezegd, dat er borduur- en haakwerk te bewonderen viel, dat getuigde van zooveel artistieke smaak, dat wij, ondanks dat leek zijn, wel degelijk durven beweren, dat het meeste tentoongestelde een eerste plaats toekwam. Zoo was er o.a. een kleed geborduurd, even smaakvol als origineel van patroon en het is niet te verwonderen, dat dit door de dames met een eersten prijs was toegedacht. Niet de bestuursleden of een jury heeft deze prijzenkwestie uitgemaakt, het waren de leden zelf, die gisterenmiddag op daarvoor beschik baar gestelde biljetten konden invullen welk werk een prijs toekwam. Het is te begrijpen dat wij ons gisteren avond eenigszins onrustig gevoelden als eenige vertegenwoordiger van het mannelijk geslacht in een zaal gevuld met dames. Maar de harte lijke prettige sfeer was oorzaak dat we ons zeer spoedig volkomen op ons gemak gevoel den en bij het uitreiken van de prijzen, dat nog al eens aanleiding gaf tot hilariteit, ons zelfs uitstekend vermaakten. Het enthousiasme van de dames, wanneer een prijs op hun bon viel, was dan ook meer dan geestig. En dat er aardige prijzen waren, daarvan kunnen we meespreken, omdat ook de verslaggever tot de gelukkigen behoorde. Onder de vele dames, die gisterenavond de tentoonstelling bezochten, bemerkten wij mevrouw Ritmeester, die als eere-presidente met haar dochter blijk gaf van haar belang stelling in het werk van de vereeniging en zooals duidelijk te bemerken viel, ten zeerste ingenomen was met de alleszins keurige producten.- We laten hieronder de winnaressen van de prijzen voor het mooiste werk volgen: le prijs: mej. Alie Dijkshoorn. 2e mevr. Nelis. 3e mevr. Dijkshoorn. 4e mej. van Willigen. 5e mevr. Kegge. 6e mevr. Boerdijk. 7e mevr. Lense. Het bestuur had nog een achtste prijs be schikbaar gesteld voor een keurig haakwerk, dat door de wijze van vervaardiging veel op kantwerk geleek en dat door een van de oudste leden, de 84-jarige mevr. Van Veen, beschikbaar was gesteld. Wat de opbrengst van deze tentoonstelling betreft, deze wordt besteed voor het organi- seeren van een kindermiddag, zeker een sympathieke gedachte. We zijn er van overtuigd, dat deze tentoon stelling in alle opzichten geslaagd is en dat de Heldersche huisvrouwen door de resultaten ervan zeker aangespoord zullen worden om voor een volgend jaar op denzelfden weg door te gaan. Hedenmiddag 8 uur opening. Vanmiddag 3 uur gaan de deuren van het perceel Koningstraat No. 22 open en zal hier mede de nieuwe zaak van het bekende dames- hoedenbedrijf „Maison Maas", hetwelk voor heen aan de Weststraat gevestigd was, offi cieel in gebruik genomen woren. Er is gezorgd voor comfortabele zitjes, er staan keurige vitrines, terwijl voorts de wijze van inrichten met kennelijken smaak verzorgd werd. De reden, dat men het bedrijf naar de city verplaatste is voornamelijk gelegen het feit, dat de vroegere zaak te klein werd voor de cliëntèle. In dit verband is thans o.i. niets meer te wenschen overgebleven. Wat de hoeden betreft, de naam der firma is té bekend, dan dat wij hierover zouden moeten uitwijden. Reeds thans kan men de nieuwe voorjaarsmode aanschaffen, terwjjl hier overigens een keuze voor iederen smaak en prijs klasse mogelijk is. Als speciale openingsreclame geeft Maison Maas de eerste week een korting van 10 procent. Zij overigens nog vermeld, dat de ontwer per van het pand is de heer C. Kleiman, dat de uitvoering berustte bij den aannemer Kwak, dat de zeer geslaagde verlichting van de hand van den heer Puinbreok is en dat de stoffeering en winkelbetimmering verricht werden door respectievelijk den heer Blom alhier en Blom te Alkmaar. De étalage is verzorgd door den étaleur Kool. 7-KM5-20 (j cent. In verband met de tweede Abonnements voorstelling, a.s. Dinsdagavond in Casino te geven en wel met de comedie „George en Mar- garet" van Gerald Savory, nemen wij nog en kele persstemmen op. Zoo schrijft o.a. De Maasbode: Het Masker zorgde voor een prachtig afge werkte, van humor flonkerende vertooning. Magda Janssens en Ko Arnoldi als de ouders zijn onverbeterlijke typen. Aan dit blijspel kan men een volop prettigen avond beleven, die door den geest en vertooning inhoud heeft. En „De Tijd". Het was gisterenavond een goede avond voor ons tooneel een avond van winst. Het werd een allervriendelijkste, menschkundige familieschildering met een frisschen lach van jeugd en ouderdom. Tenslotte „Het Volk". George en Margaret is een van fijne geest flonkerend blijspeleen avond van kostelijk tooneel. Ko Arnoldi, fijnzinnig acteur en scherp psycholoog, maakte van den berustenden vader iets prachtigs. Kostelijk in een woord was Magda Janssens. De plaatsbespreking vindt plaats Maandag avond van 7 tot 9 uur. DE HEER FELS VERLAAT DEN HELDER. Aangesteld in Alkmaar. In de gisteren te Alkmaar gehouden ge meenteraadsvergadering is met 13 tegen 4 stemmen benoemd tot secretaris van het Ge meentelijk Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon aldaar, de heer B. Fels, commies, chef van het Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon alhier. A.s. Zaterdag zal ten bate van den Leger des Heils-arbeid hier ter plaatse een speldjes dag gehouden worden. Het is zeer zeker niet noodig, uitvoerig te beschrijven welk nuttig en liefdevol werk verricht wordt door deze organi satie en gaarne wekken we de inwoners van Den Helder op, daadwerkelijk hun sympathie te betoonen door a.s. Zaterdag een speldje „de helpende hand" te koopen. „Jan van Brakel" vertrekt in Januari. Hr. Ms. politiekruiser „Jan van Bra- kei" zal in Januari 1938 naar West- I Indië vertrekken voor aflossing van Hr. Ms. kruiser „Gelderland". De reis naar West-Indië van Hr. Ms. I kruiser „Java" vervalt. De „Java" zal begin Mei naar Oost-Indië vertrekken. Maar het weer werkt niet mee! Zijn er, eenige maanden geleden, een groot aantal boomen in onze stad geplant, ook thans is men wederom aan het werk getogen en ziet, men een 12-tal werkloozen hard bezig met de iepen (want deze zijn het ditmaal uitsluitend) in te planten. Eenige straten zijn aan de beurt, o.a. Javastraat en Krugerstraat en ook hier zal men spoedig ervaren welk een aardig ge zicht dit jonge hout oplevert, vooral als het voorjaar wordt en het groen uitbot. Zoover is het echter nog lang niet... integen deel, als het weer zoo blijft wordt het werk stopgezet, want een dergelijke temperatuur is voor het jonge goed verre van gunstig. En zoo wordt, langzamerhand, een einde gemaakt aan de legende dat Den Helder Hol lands meest boomlooze plaats is.... Het bezoek van Koning Leopold aan Engeland. et is eigenlijk geen nieuws wat Blum, da Fransche minister-president, in een uiteenzet ting voor de socialistische kamerfractie ge zegd heeft, n.1. dat Engelands houding ten opzichte van het Spaansche vraagstuk ver anderd was, omdat men in toonaangevende Engelsche kringen de overtuiging toegedaan was, dat de zaak voor de Spaansche repu- blikeinsche regeering, een verloren zaak was. Dat is het van het begin af geweest. Achter Franco stonden te sterke machten om den strijd te doen verliezen. Waar het den uitge sproken wensch van Italië was dat Franco zou overwinnen, een wensch die door Duitsch- land, minder openlijk werd gedeeld, daar was de zaak al van het begin van den strijd af als verloren te beschouwen. De eenigste hoop, die de bestaande regee ring mocht hebben, bestond hierin, dat de mogendheden een weg zouden vinden om aan het bloedig drama een einde te maken. Toen men daar evenwel in faalde, was de zaak ver keken. Het spreekt vanzelf, dat Engeland zich bij de feiten neerlegt. Het kan er niets aan ver anderen. Op eigen houtje iets ondernemen kan het niet en wenscht het niet. Engeland wenscht vrede, en het plooit en schippert om dien vrede, ten koste van alles, te bewaren. Vandaar dat men zich, natuurlijk met bitterheid in het hart, bij de feiten zal neerleggen. Als een verrassing is dus het „verspreken van Blum" niet te beschouwen. Het bezoek van Koning Leopold van België aan Engeland, heeft de fantasie van de pers en diplomaten gaande gemaakt. Wat zijn de motieven van dit bezoek? De verhouding tus- schen Engeland en België is van zeer vriend- schappelijken aard, doch men wil niet ge- looven, dat het bezoek uitsluitend een vriend- delijkheidsbetuiging is. Is het de bedoeling van den sympathieken, vredelievenden vorst van België Engeland te helpen bij het opnieuw smeden van den keten van Locarno? Men heeft deze veronderstelling gemaakt, maar die is weer tegengesproken. Hoe het ook zij, achter het bezoek van Koning Leopold zullen niet anders dan goede, vredelievende bedoelingen zitten. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Aquarium Zool. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Menschen met maskers" en „Broken Blos soms". Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „De Goede Aarde". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De drie musketiers" en „Het land dep liefde". Heden: Chr. Mil. Tehuis, 8.15 u. Lezing J. C. Has pels over de Nederl. Huwelijkswetgeving. R.-K. Kerk, Kerkgracht. Conferentie voor niet- Katholieken. Zaterdag 20 November. Casino, 8. u. Cabaretavond Harmonie. Zondag 21 November: R.-K. Volksbond, 8 uur: Uitvoering R.-K. Ge mengd Koor". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op: 16.82 Barometerstand Den Helder 743.4 Temperatuur lucht o.l Laagste temp. lucht gisteren 1.4 DE VONDEL-HERDENKING. In tegenstelling met datgene, wat in den aanhef van het verslag over de Vondel-herden king (zie Held. Crt. van gisteren) geschreven werd, deelen wij voor de goede orde mede, dat de Vondelavond in „Musis Sacrum" alleen ge organiseerd was door de leerlingen van het Gemeentelijk Lyceum en de Kweekschool.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5