Voor Uw Jongens HERMAN NYPELS' HERMAN NYPELS' Defensie-uitgaven 600 miljoen hooger Kindermiddag Wieringen ULSTER OF JEKKER Uitbreiding der vloot DEGELIJK EN NIET DUUR WOLLEN SJAALS- PULLOVERS KLEEDINGMAGAZIJNEN STEUNT DE LEGER DES HEILS ARBEID door a.s. ZATERDAG een SPELDJE te koopen r/ASZr 2WIT MAAR .IN DE PIJR Nijpend tekort aan officieren EEN BESTE KLEEDINGMAGAZ JNEN DEN HELDER ALLE SOORTEN ALLE MATEN ALLE PRIJZEN in NAPPA-, WILDLEDER en TRIEST, gevoerd en ongevoerd DEN HELDER Musis Sacrutn „The Grassshoppers" Hr. Ms. Van Galen uit Sjanghai vertrokken Een herinnering aan den tocht van de K XVIII Burgerlijke Stand van Den Helder Vischafslag Den Helder Jubileum Revue Sylvain Poons Eerste Heldersche Bonte Avond-Trein Veel stuurlieden noodig voor de Duitsche handelsvloot Karakter Aan de Memorie van Antwoord op het voor loopig verslag van de Tweede Kamerbesprekin gen over de Defensiebegrooting voor 1938 is het volgende ontleend: De militaire uitgaven zullen op den ge wonen dienst der defensiebegrooting bin nen enkele jaren een totaal-bedrag beloo- pen, dat ongeveer 60 millioen hooger Is dan dat van het dienstjaar 1937. Hierbü moet echter niet uit het oog worden ver loren, dat in deze styging is begrepen een bedrag van rond 7.3 millioen wegens het overbrengen van de kosten van aanbouw van nieuw materiaal voor de Staatsmarine van de Indische begrooting naar de defen siebegrooting. Teneinde zich een juiste voorstelling te kun nen vormen van de stijging der defensie-uit gaven moet naar het oordeel van den minister worden uitgegaan van de op de hoofdstukken 8 en 12 gezamenlijk voorkomende militaire uit gaven. De regeering heeft er by het ontwerpen van de maatregelen, welke in de naaste toekomst ter versterking van de weermacht moeten wor den getroffen, naar gestreefd deze te beper ken tot het strikt noodzakelijke. De voorge stelde maatregelen beoogen dan ook uitslui tend om de weermacht in zoo kort mogelrjken tijd op een zoodanig peil te brengen, dat een redelijke waarborg wordt verkregen voor het vervullen van de taak, welke haar in verband met defensieve doelstelling kan worden opge dragen. Hoewel tegenwoordig ongeveer 40 van de Ingeschrevenen op grond van de bepalingen van het militair keuringsreglement voor den militairen dienst ongeschikt worden verklaard, geschiedt deze ongeschiktverklaring slechts voor een gedeelte wegens onvoldoende licha melijke ontwikkeling. De vloot voor Ned.-Indië. Gezien den toestand op financieel gebied acht de-regeering voor de verdediging van Indië een vloot, o.a. tellende 6 groote krui sers, 3 lichte kruisers, 24 torpedojagers en 32 onderzeebooten, niet voor verwezeniy- king vatbaar. Inderdaad zal het bedrag van 20.500.000 geheel besteed worden voor den bouw en de uitrusting van drie bewakingsvaartuigen en een tweeden flottieljeleider. Wat de zeemacht betreft, komen de be dragen noodig voor het inhalen van den achterstand hetwelk voorheen ten laste van het Defensiefonds geschiedde ten deele voor op den gewonen dienst en ten deele op den kapitaaldienst, en wel ten be drage van resp. 3.525.000 en 5.500.000 voor het jaar 1938. Ten laste van den kapitaaldienst zal voor de zeemacht in totaal worden aangevraagd een bedrag van 20.500.000, waarvan de hier ge noemde som van 5.500.000 de eerste termijn vormt. Dit bedrag is bestemd voor den bouw van de hier genoemde vier vaartuigen. Op den gewonen dienst zal over de jaren 19381941 j voor het inhalen van den achterstand 15.525.000 worden aangevraagd, welk bedrag begrepen is in de in de Memorie van Toelich ting genoemde jaarlijksche bouwkosten van 17% millioen. Voor de zeemacht milioen. jaarlijks 17 >/2 Voor het op peil houden van de geheele vloot, derhalve met inbegrip van de schepen, waarmede de vloot thans wordt uitgebreid, zal dus ook verder ieder jaar gemiddeld het ge noemde bedrag van 17% millioen noodig zijn. Voor 1938 is echter op den gewonen dienst voor vervanging en inhalen van achterstand slechts 16.029.000 gebracht, zoodat voor aan bouw zeemacht uiteindelijk 1.5 millioen meer benoodigd zal zijn. De jaarlijks terugkeerende kosten, die een gevolg zullen zijn van het gereed en in exploi tatie komen van het nieuwe materieel bedra gen voor de zeemacht rond 2.100.000, zijnde een gedeelte van de in de mem. van toelichting genoemde som ad 15.800.000. Geen algemeene proef-mobilisatie. In verband met de vraag van enkele leden over de geruchten, als zou een algemeene IN proefmobilisatie worden overwogen, kan de minister verklaren, dat een dergelijke proef n i e t in het voornemen ligt. Wel werden, zooals de R.P.D. op 12 October j.1. heeft bericht, in de week van 4 t/m 10 Oc tober van dit jaar herhalingsoefeningen ge houden, waarbij de dienstplichtigen, die een bestemming hebben bij de grenstroepen, voor een belangrijk deel waren betrokken. De indruk van verscheidene leden, dat de minister de beschikbare en voor Indië bestem de vloot voortdurend daar wil stationneeren en zich voor Nederland wil bepalen tot een pas sieve kustverdediging is niet juist. Ongetwij feld zal een paraat eskader voortdurend in Indië aanwezig zijn, doch de vaartuigen en vliegtuigen, die voor eerste opleiding en voor voortgezette oefening in Nederland zullen zijn, vormen tegelijkertijd een actief element in de verdediging van Nederland aan de zeezijde. Ter beantwoording van de leden, die betoo- gen, dat de Kamer zich erover zal hebben uit te spreken of het kruiservraagstuk als een af gedane zaak beschouwd dient te worden, merkt de minister op, dat zulks voor hem van zelfsprekend is. Hij bedoelde in de Mem. van Toelichting niets meer te kennen te geven, dan dat het voor hem, minister, een afgedane zaak is. Ten aanzien van den vervangenden kruiser moge het nog aan het in de Mem. van Toel. medegedeelde worden toegevoegd, dat de be wapening inplaats van uit 8 kanonnen van 15 cm uit 10 kanonnen van dat kaliber zal kun nen bestaan, en wel opgesteld in twee drieling torens en 2 dubbeltorens. Het is n.I. sedert kort mogelijk gebleken een drielingtoren te construeeren, die geen vergrooting van het ontworpen schip medebrengt, waardoor met een geringe vermeerdering van kosten een aanzienlijke toeneming van de gevechtskracht wordt verkregen. Verdediging Nederlandsche kust. Voor de verdediging van de Nederland sche kust, dat wil zeggen voor de afslui ting van de toegangen van uit zee, acht de minister voorshands uiteindelijk noodig 4 uitsluitend voor dit doel gebouwde mij- nenleggers, benevens 2 politie-kruisers, geschikt voor het leggen van een aantal mijnen en 3 in te huren vaartuigen met een mijnenlading, 24 mijnenvegers, waar van tenminste 4 voor dit doel gebouwde, 6 kanonneerbooten van pl.m. 1200 ton (be wakingsvaartuigen), 1 artillerie-instruc tieschip tevens patrouillevaartuig, een aantal torpedomotorbooten, benevens ge wapende hulpschepen als zeesleepbooten, trawlers, enz. afliet of zonder? Dat is de vraag wanneer U aan hart en zenuwen de vereischte zorg wilt besteden. Waar» voor echter met? De echte Koffie Hag zonder coffeïne verschaft U alle ge noegens van prima koffie uit de beste productiestreken! Koffie Hag bekomt inderdaad be ter, ook 's avonds laat. Bovendien •worden door het vermaarde Hag- procédé de krachtige smaak en het kostelijke aroma van de fijnste hooglandkoffie voor 100%gewaar borgd. Ook de tweede soort, „Sanka", is heel goed en kost slechts 44 ets, per pakje. Voor het voeren van een actieve kustverde diging hetgeen door den minster noodzake lijk wordt geacht zal daarenboven nog be schikt moeten worden over een aantal onder zeebooten ten hoogste zes, zooals in de Mem. van Toelichting is medegedeeld en over het deel van de zeegaande vloot, waarvan de aanwezigheid hier te lande ook uit andere overwegingen gewenscht is. Het mogelijke wordt verricht teneinde de uitbreiding en opleiding van het personeel der zeemacht gelijken tred te doen houden met de uitbreiding van het materiaal. Vele gegadigden voor den zeedienst. Er is ruime toevloed van gegadigden voor den zeedienst. Zoodat de opleiding van jong volk op volle capaciteit werkt. Dit betreft zoo wel de lichtmatrozen, als stokers en mariniers. Ook de eerste opleidingen van vliegtuigma kers, monteurs en torpedomakers zijn volledig bezet. In verband echter met grootere behoefte aan deze categorieën dan waarin bij de tegen woordige capaciteit der opleiding kan worden voorzien, worden deze opleidingen zoodanig ge reorganiseerd, dat het resultaat wordt versneld en vergroot. Ook de gelegenheid tot opleiding van vliegers wordt uitgebreid. Tekort aan officieren. Het korps, dat wegens zijn onvoltallig heid de meeste zorg baart, is het korps zeeofficieren. Voor zoo snel mogelyken aanvoer van jeugdige zeeofficieren worden alle maatregelen genomen. Vanzelfspre kend zijn in dit korps, tengevolge van het tekort in de lagere rangen, ook de hoofd officiersrangen niet op de benoodigde sterkte, zulks in tegenstelling met de in het voorloopig verslag naar voren ge brachte meening, dat er te veel hoogere officieren zouden zyn. in groote verscheidenheid WARME WINTERKLEEDING Morgenmiddag begint de kaartverkoop voor onzen kindermiddag, die a.s. Woensdag in Cinema de Haan gehouden wordt. „Repelsteeltje" is een alleraardigst sprookje, waarvan de oude wijsjes, ook de ouderen ont roeren. De ongekunstelde kinderstemmetjes, en het leuke, vlotte spel, de glanzende zijde van de jurkjes, het goud en zilver van de saneering boeit van begin tot eind. Prof. Mellorini heeft bizondere tact om met zijn jeugdig auditorium om te springen. Hij betrekt de kinderen in zijn goochelen. Hij maakt van twee kinderen in een minimum van tijd een paar uitstekende koekbakkers. Hij goochelt dingen te voorschijn die er niet zijn en laat voorwerpen verdwijnen die er zijn. En dan maken alle kinderen kans op de nieuwe fiets, die toegekend wordt. De feestmiddag begint Woensdagmiddag 4 uur, omdat wij allen in de gelegenheid willen stellen, hem bij te wonen. Goedkoope bussen zullen van de verschillen de dorpen naar Hippolytushoef rijden. Voor 10 cent kan men heen en terug naar Hippolytus hoef van Westerland, de Haukee, Oosterland en Den Oever. Vertrektijden worden morgen bekend gemaakt. De kaarten zijn verkrijgbaar bij: His Wilms, Hippolytushoef. Rits Kat, Westerland. W. Zoons, kapper, de Haukes. Jan Gorter, Hoofdweg, Oosterland. A. Buma, Den Oever. Zondagavond wordt het „Cabaret der Amateurs" voortgezet, waaraan zoowel door vocalisten als instrumentalisten kan worden deelgenomen. Verschillende amateurs lieten zich reeds in schrijven. „The Allround Musicians" verzorgen, met een „up to date" repertoire, de dans muziek. Een dirigeer-wedstrijd, waarvoor vele prijzen, en en demonstratie van „Swingdance" Vol maken het programma. Van 3.305.30 heeft een „Thé-Dansant" plaats, terwijl de kaarten tweemaal geldig zijn. Men leze de advertentie in dit blad. In Casino. Dit voortreffelijke dansorkest trad hier reeds eeredr in Casino op en met veel succes. „The Grasshoppers", in hun groote bezetting van niet minder dan 13 personen, maken uit stekende dansmuziek en brengen veel afwis seling, snow en zang. Bij deze uitgebreide dansbezetting treedt als Lady-crooner op Jean Erron, terwijl het geheel onder leiding staat van Cor Perez. Zondag geven zij een Thé Dansant en een Soirée in Casino. 'Men zie de advertentie. HIJ HAD AAN DEN RIJWEG NIET GENOEG. Een bewoner van den Koningsweg deed aan gifte, dat de bestuurder van een auto op den Koningsweg over het trottoir reed. Een onder zoek wordt ingesteld. RIJWIEL ONTVREEMD. Een bewoner van de Bloemstraat, die zijn rijwiel onbeheerd op de Buitenhaven had neer gezet, moest dit met het verlies ervan bezuren. Bij Apoth. en Drogisten Aneta meldde gisteren uit Batavia: Hr. Ms. „Van Galen" is op 27 November j.1. van Sjanghai naar Indië vertrokken. Bijna drie maanden heeft het Nederlandsche oorlogsschip onderuiterst moeilijke omstan digheden onze belangen in het geteisterde Sjanghai behartigd. Op 24 Augustus is de Van Galen aldaar aan gekomen, nadat zy den 16den van die maand uit Soerabaja was afgevaren. Men herinnert zich, dat het oorlogsschip tijdens de bombardementen herhaaldelijk aan gevaar heeft bloot gestaan. Reeds dadelijk na aankomst seinde de com mandant, lt. ter zee le kl. J. Houtsmuller, naar Batavia, dat toen het schip te Wangpoo op voer, granaten op 100 200 meter van het schip ontploften. Voorts werd met mitrailleurs over het schip geschoten, zoodat de kogels op het dek vielen. Thans, nu de strijd tusschen de Chineesché en Japansche legers zich naar het binnenland heeft verplaatst, schijnt de ongelukkige wereld stad tot rust te komen. Wij meldden reeds, dat aan de geëvacueerde Nederlanders bericht is gezonden, dat zy kunnen terugkeeren. Beveili ging door een oorlogsschip is thans overbodig geworden. (Nw. Rott. Crt.). Een Oostenryksch boek. De Oostenryksche kapitein Hans Sokol, die reeds meer boeken over zeevaart heeft geschre ven, heeft den tocht van Hr. Ms. duikboot K XVIII over de wereldzeeën naar Indië be schreven. Het boek, dat bestemd is voor Oos- tenrijksche jongelui en is uitgegeven by Wil helm Frick te Weenen, is opgedragen aan H.M. de Koningin. Het is fraai verlucht met talrijke foto's en grappige teekeningen, de laatste van Rudi Bass. Veel waardeering uit de schrijver voor den prestatietocht van de Nederlandsche duikboot. Achter in het boek is een verklaring van Nederlandsche zeemanstermen opgenomen. Een goed boek, dat den naam van Neder land in den vreemde eer aandoet. Douwt Eqbet+s Echte Trietche tieeren Baji en Oud-Hollandsche Pijptabak Anno 175J van 17 November 1937. ONDERTROUWD: A. L. Rust en E. H. Jansen; C. Raaphorst en H. Bais; C. Klein en F. Trijsburg; A. K. van den Heuvel en J. G. Wieser; H. Verbrugge en M. Krijnen. van 18 November 1937. GETROUWD: C. van den Engel en J. Gauw; P. de Waard en P. A. E. Thijssen; Th. A. Fiévez en L. H. H. Verhage; H. J. Dupuij en P. van Merrebach. BEVALLEN: J. van EsBoertje, z.; M. C. SchrijverWelboren, d. OVERLEDEN: J. Bruin, m., 68 jaar; M. StapelBakker, 52 jaar; J. Barzilay, m., 11 maanden; A. M. M. Rieswijk, v., 23 maanden. AL VROEG OP HET VERKEERDE PAD. Een winkelier in de Koningstraat deed aan gifte van vermissing van eenig speelgoed. Het bleek, dat hier een paar kinderen de hand in hadden gehad. RECTIFICATIE. In de advertentie van de Fa. Gunthert in het Advertentieblad van Woensdag werd voor een Philips fietslamp een prijs genoemd van 8.75. Dit moet zyn 3.75. 17 November. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.22—1.14 Slips 1.10—1.06 Schol le soort kist 9.50—8.50 Schol 2e soort 4.50—3.70 Schar f> 2.80—1.90 Wijting 1.70—1.50 Door garnalenvisschers: Levende garnalen lit Gekookte garnalen kg 18 November. Aangebracht door korders: Tongen Slips Tarbot Schol le s®rt Schol 2e soort Schar Wyting 1.35 0.15 kg 1.10—1.00 0.960.88 0.650.50 kist „11.00—9.00 5.10—3.50 2.40—1.90 1.80—1.40 VISCHPRIJZEN. Gisteren kwamen aan den Vischafslag te Rotterdam 1 motorkotter met 323 aan visch en 3 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Den Helder, Scheveningen en elders 280 manden en kisten a 50 kg versche visch, 2 kistjes levende paling, 126 kistjes pan haring, 81 kistjes harde bokking, 70 kistjes gestoomde makreel en 144 flacons zure haring aangevoerd. De prijzen waren: groote tong 5660, middel 5258, kleine 4045, groote tarbot 2535, middel 1622, kleine 1420, griet 1332, middel schol 2230, kleine 820, puf 1532, kleine schar 45, zeehaantjes 1524, middel schelvisch 16 24, kleine 6—12, groote gul 48, bolk 35, versche makreel 47, versche haring 2.50—5, hake 6—8, rog 2—3 per kist; dikkelevende paling 4550 ct., dunne 25 ct., versche spiering 1415 ct. per pond; pan haring 1.20—1.60, harde bokking 1.25— 1.50, gestoomde makreel 6370 ct. per kistje; flacons haring 1.75—1.85 per kistje van 24 flacons. KLEINHANDELAREN IN HET VISCH- EX H ARIN GBEDRIJF. Een byzondere byeenkomst, Maandag 22 November zal bovengenoemds bond een demonstratieve-vergadering houden in hotel -Krasnapolsky" in Amsterdam. De byeenkomst vangt aan om 1.30 uur, en als sprekers zullen optreden Kl. Lammers en L. Presser, respectievelijk Bondsvoorzitter' en Algemeen secretaris. De agenda vermeldt: 1. Geregelder aanvoeren. 2. Verlaging der accijnzen op bakolie. 3. Stopzetting der verstrekking van visch, aan werkloozen door de Regeering. 5. Saneering der vischhandel. De van de Revue en film zoo bekende ko< miek Sylvain Poons heeft in Sept. j.1. te Am sterdam zijn 25-jarig tooneeljubileum gevierd in de Revue „Daar zit pit in!" welke in de Plantage Schouwburg anderhalve maand achtereen voor volle zalen werd opgevoerd. Thans maakt deze populaire jubilaris er een tournée mee door Nederland. Zondag 28 Nov. is Den Helder aan de beurt en krijgen we in Casino een feestelijke opvoering van deze revue met Sylvain Poons in de hoofdrol. Naar wij vernemen zal Zaterdag 27 Novem ber de eerste Heldersche Bonte-Avond-trein rijden. Het station van vertrek en aankomst zal „Musis Sacrum" zijn. Wij komen hierop nader terug, maar kunnen nu reeds mededeelen, dat met dezen trein verschillende artisten op het gebied van: zang, muziek, dans, goochelen, imitatie, etc. zullen medereizen. Als „Hoofd conducteur zal de heer J. B. Polak fungeeren, terwijl in de bagagewagen zich ook „The Allround Musicians" zullen bevinden, teneinde op de tusschenstations dansmuziek te laten weerklinken. Toegang tot het station op vertoon van spoorkaartjes, welke tegen populair tarief verkrijgbaar worden gesteld. Houdt Uw avond vrij. De groote vraag naar stuurlieden voor de Duitsche koopvaardij, veroorzaakt door de nieuwe voorschriften, ,welke meer stuurlieden op de schepen vereischen, het grooter aantal schepen, dat in de vaart komt en de behoefte aan reserve-officieren voor de vloot, heeft het Ministerie voor Transportwezen doen beslui ten de wettelijke bepalingen op het verkrij gen van diploma's minder veeleischend te maken. Daarbij is er echter voor gezorgd, dat de stuurlieden, die hun diploma volgens de oude wet hebben verkregen, niet achter ra ken bij hen, die onder de nieuwe bepalingen gediplomeerd worden. Volgens de nieuwe bepalingen kunnen leer lingen en matrozen, die tenminste 36 maan den op Duitsche of vreemde schepen boven 50 ton en waarvan minstens 20 maanden op zeilschepen hebben gevaren, toegelaten wor den tot het stuurmansexamen. Als zij hier voor slagen wordt hen een voorloopig certi ficaat uitgereikt, dat het recht geeft als 4e of 5e stuurman te varen op schepen, welke volgens de bepalingen 2 of 3 wachtdoende stuurlieden moeten hebben. Het definitieve diploma voor stuurman wordt eerst uitge reikt wanneer zij den vollen vaartijd van 50 maanden in deze rang hebben, zooals de oude bepalingen eischen. Zij moeten daarna min stens 2 jaren dienst hebben gedaan als offi cier van de wacht, alvorens toegelaten te worden tot het examen voor 1ste stuurman. Toen het tekort aan jongere officieren ziek begon kenbaar te maken, werd overwogen het voorbeeld van Zweden en andere landen te volgen, waar geen zeiltijd meer werd ver- eischt, doch de regeering weigerde dit en gaf daarvoor als beweegreden op, dat zij het hooge peil van bekwaamheid der Duitsche koopvaardijofficieren wenscht te behouden. („S. S. R ")- Karakter ia bij een mensch wat het roer is voor een schip, het is ons levensroer op onze levenszee. Een kenmerk van karakter is vast- houdendheid, doch niet ieder, die volhoudt, heeft karakter, doch hy', die karakter heeft, houdt vol. Veel geld kan een vloek en een zegen ztin' dit wordt bepaald door het karakter van den bezitter. De kostbare eigenschappen, die he leven zoo vermooien: Liefde, Vriendschap, Hoogachting en Zelfvoldoening (om van ge zondheid niet te spreken), zijn voor geld nie te koop, maar wel voor karakter. Door karakter kan men meer goed doen da door geld, een hoofdknik, een aanmoediging soms meer waard dan geld. j. Karakter is meer dan verstand. Een Leidsg Hoogleeraar heeft eens gezegd: „Geeft kenn' macht, door karakter is een man geacht Voor karaktervorming is noodig het a®" kweeken van goede gewoonten. „Zaai een daad en gij oogst een gewoonte „Zaai een gewoonte en gij oogst een rakter". „Zaal een karakter en gij oogst een leven

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6