SCHAPENVET T Ingezonden GROOTE PUZZLEWEDSTRIJD Nat. Fonds voor Bijz. Nooden P. KALIS, HOOFDPRIJS STOOFPEREN ^almaakte éfcfoonficid en ZencLiriq, ïïlaAlneSeAicMm Men J. F. BEEMSTERBOER Ingekomen personen Deze fraaie en comfortabele Ford V-8 clnb-conpé A .61 Vertrokken personen Gravendw.str. 3. Ruyghweg 49. zoolang de voorraad strekt 5 pond voor H.60 KONINGSTRAAT 15 is niet denk baar, zonder een waarde volle hanger. Zij geeft on gekende char me aan iedere vrouw en schenkt aan den Vrouwen hals die vol maakte schoon heid, die alleen een echt sie raadgeven kan Wij brengen in Edel- en half-Edel- steenen in iedere prijsklasse iets aparts, zoodat U bij ons altijd slaagt Vakkundig kunnen wij U voor lichten bij de keuze hiervan JUWELIER DEN HELDER Herwig's „Buitenleve n"-K alen- der 1938. De heer A. J. Herwig te Bussum, planten liefhebbers wel bekend door zijn wekelijksche radiopraatjes, heeft aan zijn kalender een apart cachet gegeven door aan den rugkant van elk blad nuttige wenken te laten drukken over het verzorgen van bloemen en planten. In zijn soort is daardoor deze kalender een unicum in ons land. Maar ook als wandver siering heeft deze kalender groote waarde. Het schild is uitgevoerd in mat-zwart met goud opdruk. Elk kalenderblad vertoont aan de bovenzijde een mooie foto, de meeste van bloem of plant, daaronder een duidelijke weekkalen der met cijfers, welke van verre goed leesbaar zijn. Verder is er nog ruimte voor dagelijksche tuinnotities. Plantenliefhebbers, of misschien beter ge zegd plantenliefhebsters, die in 't komende jaar hun troetelkinderen van week tot week goed willen verzorgen moeten zich deze kalender aanschaffen. „Wat nu?" Verweerschrift tegen de aanvallen op het boek der psalmen. Uitg. Adm. Geestelijke liederen uit de schat van de Kerk der Eeuwen, Postbus 333, Den Haag. Het betreft hier de derde bundel, van de hand van den heer H. Hasper, waarin hij geeft de psalmen zooals op de oorspronkelijke melodieën, uit de zestiende eeuw, opnieuw naar het Hebreeuwsch bewerkt. Zooals men waar schijnlijk weet, is hiervan nogal het een en ander te doen geweest en dan met name wat betreft de critiek der synodale commissie in zake de juistheid. Evenwel, deze critiek gaat niet zoozeer op musicologisch, dan wel op theologisch gebied, terwijl wij op deze plaats toch een compliment willen brengen aan de wel zeer uitgebreide en o.i. zeer beheerschte stof, die de auteur te verwerken kreeg. Miele keert terug, door Emile Buysse. Uitgave Bosch en Keuning, Baarn. Het lied der kanonnen. Dof dreunen de kanonnen aan den IJzer- boord. Het wijde Vlamingenland wordt over goten' door de laatste stralen der ondergaan de zon, die een tooneel van de diepste ellende met haar gouden licht bestraalt. Een ellende, die zich weerspiegelt in het wezen van ieder inidvidu dat 4 jaren lang de hel van het front heeft meegemaakt. Het land van Guido Ga zelle is stukgereten door de granaten. Op een diep gevoelde wijze vertelt Emile Buysse in de mooie, zoetklinkende taal van het Vlaanderenland van deze verschrikkings periode. Niet realistisch, niet op een wijze, die een scherp licht werpt op het helleleven van de slachtoffers, maar als een bede om de wonde, die geslagen ii in de rust en ziele- vrede van den mensch, te heelen. Op een buitengewone wijze schildert hij in rijke woorden het karakter van den hoofd persoon Miele Vlamynck. Zij strijd om weer zichzelf te worden. Het stille land. Zoo luidt het volgende gedeelte van dit boek. Als een rustelooze in een wereld, die geen rust meer kent, jaagt Miele van het een naar het ander. Jaren is de oorlog reeds achter den rug, toch is Miele er niet toe kunnen komen zijn vader op te zoeken. En vooral in de beschrijving van dit buiten gewoon gevarieerde gedeelte van Miele s leven, is Buyse iemand, die niet alleen blijk geeft een moeilijk karakter te kunnen be schrijven, maar tevens naar buiten tredende eigenschappen van den persoon Miele als het Ware beleefde. Zijn ontmoeting met zijn vader en ten slotte het vinden van de vrouw, die de rust terugbrengt in het leven en de schrijnende Wonden verzacht zijn prachtig van inhoud. En dan volgt de laatste periode van Miele s geschiedenis. Oostkerke. Het leven wordt blijder, zoo vangt dit ge deelte aan. Miele trouwt en wordt vader. Miele keert terug tot het volle leven. Terug van de poorten van den geestelijken dood. Rijk is de beschrijving van dit deel. Leven- waar het gaat om het principe van den schrijver: „Vlaanderen voor de Vlamingen En de bewoners van het dorpje zeggen tot sikaar „Diené meester Vlamynck, ge kunt er van zeggen wat of ge wilt, maar het is een tfiensch, die fel van leven is, 't is ne hoeie. En Miele, „Hij riekt de zoete aarde. Hoort ge nu niet in de wijde, albasten verten de klokken luiden? De triomfe over Vlaander- land! Hoort ge nu niet? ROO.MSCH-KATHOLIEKE KERK. Benoemd '^e Enschede heeft de commissaris van poli tie bij missive aan den kerkeraad der Geref. kerk geantwoord op gedaan verzoek, dat er de aandacht op gevestigd is by degenen, die bij het vliegwezen betrokken zijn, om tijdens kerk diensten geen stoornis te geven door laag in de buurt van kerkgebouwen te vliegen. STANLEY JONES. In het aartsbisdom werd benoemd tot pastoor te Oldebroek J. G. A. Geelen. De Congregatie de Propaganda Fide te Rome benoemde tot apostolisch prefect van Soera- baja in Nederlandsch Oost-Indië mgr. M. Ver- hoeks van de congregatie der Lazaristen, thans te Nijmegen. VLIEGMACHINES EN KERKDIENST. Van het bekende boek van Stanley Jones „Triomfeerend Leven", dat in Nederlandsche vertaling (van mevr. Joh. E. Schipper-Kuiper) dit voorjaar by de N.V. H. J. Paris te Amster dam het licht zag, verscheen dezer dagen reeds een tweede druk. CALVIJN EERE-LID. Een niet onvermakelijk schrijven ontving de uitgeverij de Westminster Press te Philadel- phia in de Vereenigde Staten van Amerika. Het luidde aldus: Aan Johannes Calvijn, schrij ver van de Institutio, Westminster Press te Philadelphia; Geachte Collega, in de jongste zitting van het bestuur van ons genootschap werd besloten in de lijst der eereleden Uw naam op te nemen als auteur die op bijzondere wijze tot verrijking van de hedendaagsche lit teratuur hebt bijgedragen". Er volgt dan verder nog de mededeeling in den brief dat het diplo ma als eerelid zal worden overgezonden en geen kosten meebrengt. Voorts wenscht het be doelde bestuur hem een toenemend resultaat met zijn litterairen arbeid. De bekende uitgeverij te Philadelphia die dezen brief dezer dagen ontving, acht het beter den naam van de vereeniging die aan Johan nes Calvijn in 1937 dezen brief schreef, niet aan de openbaarheid prijs te geven, doch ziet in het schrijven en in het eerediploma wel een bewijs dat de Institutio van Calvijn nog niet „uit den tijd" is. EEN REGENBOOG BIJ MAANLICHT? Mijnheer de Redacteur, In den nacht van Zondag op Maandag j.1. te ongeveer half twee zag ik een regenboog aan het luchtruim staan. De lucht was bewolkt met open plekken, waar de maan helder door heen scheen. Kunt U mij inlichten wat dit voor een ver schijnsel was en of dit meer voorkomt? Abonné. Wij deelen abonné mede, dat door den con servator van het filiaal van het Meteorologisch Instituut aan den Dijk alhier nog nimmer een regenboog in den nacht is waargenomen, ter wijl hij van een dergelijk verschijnsel ook nooit gehoord heeft. Voor hetgeen U gezien hebt, is de volgende verklaring te geven. Als het licht van dëh vuurtoren door een niet te dicht regengordijn slaat, hetgeen natuurlijk met groote snelheid gepaard gaat, trekt deze lichtstraal een kleur rijke boog door het luchtruim. De regen in het licht van die boog neemt de wonderlijkste en meest verscheiden kleuren aan. Als men er naar kijkt is het alsof de boog in het lucht ruim blijft staan. Dit verschijnsel is niet zeld zaam, integendeel men kan het telkens waar nemen als er niet te zware regenval is. Red. Heldersche Courant. Anthonia Hendrika van Es—Kat, van Amersfoort naar Sinsel 62. a .f H. J. Gooijaarts, van Amsterdam naar Brakkeveld- weg 182. Carolina Lena Mainzer—Grunwald, van Rusland naar Keizerstraat 122. A. Hollander, scheepmaker R.W., van Schiedam naar Reigerstraat 66. Catharina Maria van der Meijden, strijkster, van Haar lem naar Smidstraat 43. Willemina Johanna Geertruida Smilde, apoth. ass., van Leiden naar Dijkstraat 21. J. Starrenburg, zeeman, van Terschelling naar West gracht 20. G. Mandemaker, mecaniciën, van Bergen (N.H.), naar Kanaalweg 120. ,r L. Ploeger, leerling zeevaartschool, van Velsen naar Int. Zeevaartschool, Ankerpark. N W. Zethof, van Haarlem naar Ooievaarstraat 34. Antje Pieternella de Hek, winkeljuffrouw, van Delft naar Keizerstraat 102. W. van Marle, scheepmaker R.W., van Hasselt naar Keizerstraat 90. C. Slechte, verz.agent R.V.S., van Hillegersberg naar Ooievaarstraat 105b. A. P. Paling, sergt.-monteur K.M., van Soerabaja naar Van Hogendorpstraat 28. C. Darphorn, sergt.-torpedomaker, van Soerabaja naar Erasmusstraat 31. R. Dijkstra, bankwerker, van Avereerst naar Bloem- StlA.atEterman, kapitein der artillerie, van 's-Graven- hage naar Singel 94. Maria Adriana Remmerswaal, van 's-Gravenhage naar Soembastraat 70. J Rijkers, van Heiloo naar Breestraat 10. P. Vermeulen, van Medembllk naar Beukenkamp en.^Voerman, lasscher R.W., van Sneek naar Ruygh- wetr 197. H ter Burg, hoofd eener school ln Ned.-Indië, van' Kediri (N.O.I.), naar Laan 7. pi Doolaard, van 's-Gravenhage naar Doggersvaart 23. Cornelia Jannetje Phillpsen, van de Bilt (U.), naar Binnenhaven 47. L Sallem, van Alkmaar naar Brakkeveldweg 72. D. Salm, mach.-bankwerker, van 's-Gravenhage naar Molenstraat 107. Maria Johanna Catharina Simonis, van s-Gravenhage naar Doggersvaart 23. Wed. Maatje Slot—Laban, van Amsterdam naar Wil- v^d^Starre, scheepstimmerman, van Sliedrecht naar T'ch. ^r^Tllman,5 le lult. ter artillerie, van Ede naar Spoorstraat ^1. der yeen> chlrurg Lidwina Stichting, van Rotterdam naar Javastraat 108. j Q wieser, huishoudster, van s-Gravenhage naar LOJ.dSFrraCAdam0 bankwerker R.W., van Middelburg naar DEngehnaa Hendrika Bezema—Slijkhuis, van Groningen n jar cSPBo" schofen' opzichter R.W.Staat, van Wierlngen naar H de Grootstraat 26. Wilhelmina Chrlstina Deelder—van der Straaten, van Dordrecht naar Javastraat 90. O J. Adr. Haverkamp, ober, van HarUngen naar Ooie- V<T"deaaHoop. scheepmaker R.W., van Rotterdam naar ^Ann^ Margaretha Susanna Huigen, vroedvrouw, van RJttevan "Keulen. "cheepmaker"R.W., van Vlissingen naar P EMzabetif'Anna Kruljs, verpleegster, van Rotterdam naw Licht'""bank2*'erker R.W., van Haarlem naar Botha- straat 34. Verder: Eng. huisk. mah. ciré, waarde f. 400.-, Vroom Dreesmann; Dameskleeding naar keuze f. 275.-, Gebr. Lampe, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht; Dameskleeding naar keuze f. 275.-, Haagsch Modehuis, Den HaagGoederen t.w.v. f250.- naar keuze, N.V. Mag. De BijenkorfPhilips' Radiotoest. „Arabesque", type No. 802 A, waarde f. 249.- en 1324 andere fraaie prijzen. Knip onderstaande stukjes uit, voeg ze samen en plak ze op een briefkaart. Men vindt dan ln een symmetrischen rand een kernachtige spreuk door H.K.H, Prinses Juliana, Eere-Voorzitster van het Nat. Fonds voor Bijzondere Nooden, uitgesproken bij de installatie van het Bestuur van het N.C.C. 1. Inzenden vóór 20 December 1937, laatste buslichting, aan het Nationaal Fonds voor Bijz. Nooden, Den Haag. 2. Boven de gewone porto minstens 25 ct. aan postzegels bijplakken welk meer-bedrag door de Posterijen aan het N.F.v.B.N. vergoed, tenvolle aan Uw noodlijdende landgenooten ten goede komt. 3. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen en zooveel oplossingen Inzenden als hij wil, mits iedere briefkaart voorzien is van minstens 25 ct. extra porto. Indien meerdere goede oplossingen binnen komen, beslist het lot. Naam en adres afzender in blokletters vermelden. A. Lok, winkeljuffrouw, van Ommen naar Polder weg 52. Wed. Leuntje van Loode Voogdt, van Laren (N.H.), naar Crocusstraat 46. J. L. van Meeuwen, luit. ter zee 2e kl., van Amsterdam naar Timorlaan 17. Adr. Mesman, winkelbediende, van Amsterdam naar Kanaalweg 59. P. Meulenberg, scheepmaker R.W., van Vlissingen naar 2e Emmadwarsstraat 3. J. van Nieuwkasteel, schilder, van Baarn naar Stern straat 46. H. A. van Noorden, van den Bosch naar Ankerpark 20. G. Otterspoor, van Amsterdam naar Cronjéstraat 40. Kl. Porsius, scheepmaker R.W., van Amsterdam naar Trompstraat 29. C. Raaphorst, visscher, van 's-Gravenhage naar Bas singracht 68. P. de Ruiter, scheepstimmerman, van Ridderkerk naar J. in 't Veltstraat 59. Trijntje van der SchansVis, van Amsterdam naar Molengracht 22. E. Schiphouwer, werfsjouwer R.W., van Bovenkarspel naar Brakkeveldweg 101. Cornelia Sloot, van Voorschoten naar Javastraat 121. B. van Steenwijk, van Almelo naar Timorlaan 24. Wed. Elske VeenKromzigt, van Amsterdam naar Krugerstraat 14. Adr. van Vliet, werkman R.W., van Hendrik Ido Am bacht naar 2e Vroonstraat 34. A. W. H. van Bladel, majoor-torpedomaker K.M., van Nijmegen naar Soembastraat 29. Hindrikje Jantje Bijker, dienstbode, van Anna Paulow- na naar Stationsstraat 23. R. de Groot, schrijver R.W., van Genemuiden naar Herzogstraat 24. Gerdina Wijnanda Karssen, winkeljuffrouw, van Apel doorn naar Spuistraat 22. C. B. M. Beijerbacht, schrijver R.W., van Amsterdam naar Laan 30. G. den Bakker, machinist ter koopvaardij, van Vlis singen naar Joubertstraat 78. Marianne Madzy Margaretha Broekema, studente, van Groningen naar Buitenhaven 27, Zool. Station. M. van de Graaf, ijzerwerker, van Ridderkerk naar Joubertstraat 61. J. Kroon, kok, van Nijmegen naar Havenplein 20. C. LooiJ, van Ermelo naar Molenerf 3. Anna MulderZuuring, van Elburg naar Bassingracht 5. D. Ploeg, scheepmaker, van Rotterdam naar Keizer straat 90. W. Pr. Quast, van Haarlem naar Torenstraat 25. C. Remus, scheepmaker R.W., van Ridderkerk naar Bassingracht 9. Hendrika Scheffers, dienstbode, van Alkmaar naar Vijzelstraat 159. Margaretha van der VeenSmit, van Helmond naar Javastraat 108. Roelofje Wempe, dienstbode, naar Amsterdam, Verdi- straat 8. H. Top en echtgen., kwartiermeester, naar Amsterdam, Binnenkant 14 II. H. Smit en gezin, techn. ambt., naar Soerabaja. D. Chr. Schulz en echtgen., hulsknecht, naar Leersum, Darthuizen. PI. van 't Hof en gezin, winkelier, naar Velsen, IJmui- den, Wijk aan Zeeërweg 76. Johanna Haffertde Groot en kinderen, naar Soera baja. Pieternella Bakker, dienstbode, naar Aagtekerke. J. C. Hemelrijk en echtgen., naar Leiden, Maredijk 35a. Jacoba van Doorn, naaister, naar Amsterdam, Witte Kade 95 I. bij E. Ruben. C. A. van Hoek en gezin, sergeant-geschutmaker K.M., naar Soerabaja. 8eija Adriana Johanna Henschenvan Biljouw en d., naar Amsterdam, Halmaheirastraat 71 II, inw. G. R. van den Broeke, werktuigkundig ingenieur, naar Soerabaja. A. M. van de Ree. marinier 3e kl., naar Rotterdam, Oostplein 14, Marinierskazerne. Johanna Catharina Beelen, dienstbode, naar Haarlem, Oranjekade 17. J. Voorthuijsen, bakker, naar Bussum, Singel 14a. G. Leijenaar en echtgen., naar Muiden. Sluisstraat 4. Alb. TJ. Ekamp en echtgen., naar Haarlem, Molenaer- straat 30a rood. Henriette Clara van der Laag, naar Schagen. Geertje Stavastvan Eenenaam, naar Vlissingen, Beursstraat 6. Adriana Geertruida OuwerkerkBrandjes en d., naar Priedrichshafen. L. Verel en gezin, sergt.-macht., naar Soerabaja. Chr. J. W. van Waning en echtgen., luit. ter zee, naar s Gravenhage, van Neckstraat 130. Bij beschikking van den minister van defen sie is de kapitein-luitenant ter zee A. S. Pinke, dienende bij het departement van defensie, den 6 December 1937 tr beschikking gesteld. Wed. Hendrika Dijkmanvan den Berg en kinderen, naar Amsterdam, Makassarstraat 10 II. H. J. Kreuger, naar Münehen (Dld.), Pettenhofer strasse 1 II hoog. Everdina Henrica Vlemmingsvan Heusden en kinde ren, naar Eindhoven, Tapirstraat 12. Roelefine Alberta van der Leek, naar Voorburg, Ewijk- straat 13. Fanny BruinHaggenmüller, naar Amsterdam, Tak- steeg 13. inw. Alp. M. Colen en echtgen., kleermaker, naar Haarlem, Ceramstraat 6. Fr. Chr. van Dijk, naar Amsterdam, von Zesenstraat 72 II hoog. J. Kl. C. Petterson en gezin, loodgieter, naar Haarlem mermeer, Badhoevedorp, Nieuwe Meerdijk 263. H. Venema. naar Haren (Gr.), Meerweg 183 c. J. Fr. Wiessner, waker R.W.Staat, naar Haarlem, Timorstraat 15. Elziena Windt, dienstbode, naar Rotterdam, Wester singel 70, Parkhotel. N. Oud en kinderen, expl. rijwielst., naar Amsterdam, Rustenburgerstraat 80 I. Th. Schoon, matroos, naar Oost en West Souburg, Al- bertschezandweg 26. J. Ch. Welbergen, stoker-olieman, naar Soerabaja. J. J. Prins en gezin, lichtwachter, naar Vlissingen, Scheldestraat 13. H. J. Helgering en gezin, naar Amsterdam, Nieuwen- dam, Blokkerstraat 18. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Salabangka, u., 18 Nov. te Batavia. Simaloer, t., 17 Nov. v. Marseille. Tawali, u., pass. 17 Nov. Bevezier. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Achilles. 17 Nov. v. Candla. Baarn, 18 Nov. v. Antwerpen, pass. 18 Nov. Vlissingen Bennekom, 15 Nov. v. Victoria. Bodegraven, t., 16 Nov. te Callao. Ceres. 17 Nov. v. Alexandrette. Colombia, 17 Nov. v. Curacao. Hermes, 18 Nov. nam. 2 u. 45 v. Hamburg. Mars, 18 Nov. v. Amsterdam. Nereus, pass. 18 Nov. Brunsbuttelkoog. Oberon, 17 Nov. v. Tunis Odysseus, 17 Nov. v. Odense. Orion, 17 Nov. v. Thessaloniki. Orpheus, 17 Nov. v. Amsterdam. Perseus, 18 Nov. te Amsterdam. Pluto, 17 Nov. v. Amsterdam. Simon Bolivar, t., pass. 18 Nov. Azoren. Tiberius, 17 Nov. te Constanza. Venus, 17 Nov. v. Crotone. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BeemsterdUk, 17 Nov. v. Philadelphia. Boschdijk, 17 Nov. te Rotterdam. Delftdtfk, 17 Nov. te Willemstad. Leerdam, 17 Nov. v. Tampico. Lochgoil, 17 Nov. 44 mijl O. v. Niton. Lochkatrine. 16 Nov. te Balbao. Spaarndam, 17 Nov. te Baltimore. JAVA—NEW-TORK-LIJN. Kota In ten, 16 Nov. te Boston. Palembang. 17 Nov. v. Batavia. Phemius, 16 Nov. v. Kaapstad. Tanimbar, pass. 18 Nov. Kaapstad. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo, u., 18 Nov. 9 u. v.m. te Marseille. Sitoebondo, 17 Nov. te Hamburg Tapanoeli, t., 18 Nov. v. Belawan. ROTTERDAM—ZÜID-AMERIKA LIJN. Alhene, t., 18 Nov. v. Rlo Janeiro. Alwaki, t., pass. 17 Nov. Madeira* STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Aeneas, 17 Nov. v. Hongkong. AJax, 18 Nov. v. Rotterdam. Menelaus, 17 Nov. te Londen. Perseus, 18 Nov. te Penang. Phesus, 17 Nov. 9 u. 2 m. v.m. t. Z. v. d. Smalls. Phrontis, 17 Nov. te Liverpool. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth, 17 Nov. te Carlskrone. Jonge Johanna, 14 Nov. Pinisterre gepasseerd. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Barentsz. 16 Nov. v. Algoabaai. Nieuw Zeeland, 17 Nov. v. Melbourne. Tasman, 16 Nov. te Batavia. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bengalen, 17 Nov. v. Tandoc (Philipp.). Hoegh Merchant, 16 Nov. v. Penang. Saparoea, 16 Nov. v. Penang. Tosari, 18 Nov. te Soerabaja. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Tjibesar, 16 Nov. te Macassar. Tjisaroea, 16 Nov. te Batavia. HAVEN VAN NIEUWEDIKP 18 November. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Ned. m.s. „Holland". Ontvangen een pracht partij Stoofperen, o.a. Giesse Wildeman, Winterjan of Kleiperen, prijs 3 pond voor 1 dubbeltje Doffe Kastanjes p. p. 16 cent Verder de welbekende spotgoed kope Groenten en Fruit De mooiste Druiven p. kg 25 ct Komt U zelf even kijken. Beleefd aanbevelend, Telefoon 416.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7