Voge'getjilp in Ie Wierinoermeer Soldaten in zwijm Shell koopt opnieuw schepen Mijnramp in Duitschland Predikbeurten Drooggevallen platen bleken schitterende broedplaatsen Galgenhumor Uit onze Omgeving 750.000 vluchtelingen in Catalonië Taxegedeelte Consumptiemelk w JJONDER EENIG INGRIJPEN VAN DEN MENSCH EEN AANZIENLIJKE BEZETTING MET BROEDVOGELS TOT STAND GEKOMEN. Opgroeiend riet en struikgewas lokten het gevederde volkje. Zelis de uil koos zich den polder tot woonplaats. Sinds de Wieringermeerpolder droog ligt zomer van 1930 wordt er door enkele leden van de Club van Zuiderzeewaarnemers zorgvuldig ge let op de veranderingen van den vogelstand in het nieuwe land. Het zijn, aldus de N. R. Ct., in het bijzon der dr. J. R. H. Schaank en de heer J. L. H. Hazeloo#, resp. te Medemblik en Slootdorp, die zich voor genoemd onderzoek verdienste lijk maken. Zefer belangrijke veranderingen hebben zich in den loop der eerste jaren voorgedaan "Aanvankelijk waren de drooggevallen platen Schitterende broedplaatsen voor allerlei zee vogels, voor vischdiefjes, kluten en andere soorten. Langzamerhand kwam er een ruige vegetatie, terwijl ook de ontginning en liet in cultuur brengen der gronden r ik groote gebieden als verblijfplaats voor vogels, die in kolonies broeden, onmogelijk maakten. Klei ne soorten verschenen, veldleeuweriken, gele kwikstaarten, graspiepers e.d., en bij de eerste huizen natuurlijk musschen en spreeuwen. Van de groote kolonies bleef heel weinig over, maar toch zijn er altijd nog kluten, vischdiefjes en kokmeeuwen overge bleven. In totaal telt thans de Wieringermeerpol der 50 soorten broedvogels, volgens de laat ste, twaalfde, publicatie van de Club van Zuiderzeewaarnemers. Het aantal waargeno men soorten, wintergasten en trekvogels, is natuurlijk veel grooter. Deze bezetting met broedvogels is geheel zonder eenig ingrijpen van den mensch'tot stand gekomen, d. w.z. er is niet doelbewust naar ge streefd om bepaalde soorten binnen te halen of te weren. Er heeft geen enkel plan bestaan om er nu voor te zorgen, dat er vooral vogels in de droogmakerij kwamen, die nuttig voor den landbouw moeten worden geacht. Zoo beschouwd mag men er zeker over verbaasd zijn, dat in een zoo zuiver cultuurtechnisch bewerkt land reeds zooveel soorten gelegen heid hebben gevonden om er te broeden. Langs de vaarten. De voorten, sommige reeds van een bree- den rietzoom voorzien, trokken moeras- en watervogels, zooals de groote en kleine ka- rakiet, de rietgors, de dodaars, het water hoen en de meerkoet: alle vogelsoorten, die in het groote gebied een welkome uitbrei- dingsgelegenheid gevonden hebben. Zelfs de fuut heeft zioh er in het Waardkanaal gevestigd. Interessant is de vestiging van eenden soorten. De wilde was er al heel gauw, maar ook de bergeend is er gaan broeden, in twee naren. Misschien vogels van de Waddeneilanden. Voorts ontbreken de zo mer- en wintertaling niet, en misschien broedde de slobeend ook reeds in het ge deelte, dat aan het Amstelmeer zooals bekend een vrijplaats voor trekvogels, waar niet geschoten mag worden grenst. De zangertjes doen hun intree. Het opgroeien van allerlei struikgewas en hoornen, langs wegen en vaarten, om de boerderijen, in het „Bosch", brengt natuur lijk de konast mede van het fijne gilde dei zomerzangertjes en van de lijsters. an de zangertjes noemen we den spotvogel, bet grasmuschje en den tuinfluiter. an de lijsters is de zwarte, de merel bekend ook van de stadstuinen, vooraan. Deze soort, die over het algemeen belangrijk is toege nomen in heel ons land, komt tot in het midden van den polder voor. Nabil Smot- dorp werden reeds 6 nesten gevonden. Min der gelukkig is de zanglijster, die heeft eerst nog wat meer bosch noodig. Het vorig jaar waagde hij een poging, thans niet meoi Toch zal hij stellig terugkeeren. Roofvogels. Een drietal, misschien viertal, roof vogel soort en heeft zich reeds in den polder gevestigd, twee uilen, de kerk- en velduil, en de torenvalk. Gedurende het geheele broedseizoen hield zich een paartje grauwe kie kendieven in den polder op doch een nest werd niet aangetroffen. Velduilen komen vooral op de muizen af. In totaal werden acht nesten gevonden, ue torenvalk, ook een muizenvijand, broedde niet zeldzaam in de zuidelijke helft den polder, meest op hooibultcn en gia - schelven. Er mag worden vertrouwd, dat deze nuttige vogels zeer zorgiuldig be schermd worden. Insectenbestrijding. Uit een oogpunt van insectenbestrijding is het"™r?an belang dat de kievUen zich sterk uitbreiden; bij het -^mstelmeer bevonden zich in 1936 ongeveer 200 nes'en. Kemphanen schijnen iets te vert™"^tc,rcn' tureluur, kluut (nog ten minste 20 paar.) en kokmeeuw breiden zich heel weinig uit. Aardig is nog, dat ook de houtduif er ver schenen is, en waarschijnlijk ook het witge- sterde blauwliorstje. De resultaten van dit onderzoek recht aar- digen zeker de gedachte, dat bij de \ol*en de droogmakerij, den N.O. polder, doelbe wust een poging moet woiden gedaan tot bevordering van vogelcultuur, speciaal met het oog op de bestrijding van schadelijke insecten en muizen. Het lijkt raadzaam en kele van de onvruchtbaarste gedeelten voor de vogels te reserveeren; dit is een der meest practische vormen van vogelbescher ming, waarmede de landbouw oeconomisch gebaat zal zijn. Overigens moet men ook van aesthetisch standpunt enkele broedkolo- nies in een dergelijk terrein toejuichen. In den Wieringermeerpolder heeft men met succes patrijzen en fazanten voor de jacht gepoot niet minder nuttig is de cultuur van oeconomisch nuttige wilde vogels! OORLOGEN WAARBIJ GEEN BLOED VLOEIT Er zal wel nergens ter wereld meer twijfel aan bestaan, dat een eventu- eele toekomstige wereldoorlog nog verschrikkelijker zou zijn dan de vorige. Intusschen hebben de ver schrikkingen van den oorlog ver schillende gemoederen op de idee ge bracht, door internationale verdra gen een beperking dezer gruwelijk heden te verkrijgen. Deze voorstellen ontbreekt het dikwijls niet aan satire. Slechts tijdelijk verdoofd Zoo verscheen er van de hand van den Engelschen generaal Fuller een voorstel, dat een overval op Engeland tot inhoud heeft. En deze overval verloopt volgens zijn mee ning ongeveer zoo: Een vijandelijk landings corps bereikt Engeland met behulp van vliegtuigen en duikbooten. Op de landings manschappen volgen groote eskaders tanks. Van deze tanks uit wordt echter niet met machinegeweren of kanonnen geschoten, maar op grond van internationale ver dragen blazen zij een gas uit, dat volko men onschuldig is en hot Engelsche leger en de bevolking slechts tijdelijk verdooft. Zou de Engelsche vloot b.v. de lan ding der vijandelijke troepen trach ten te verhinderen, dan zou de ge heele vloot eveneens „licht" vergast worden. En dan ware de geheele Engelsche verdediging tijdelijk in on macht gevallen. Uitl De vredeson derhandelingen kunnen beginnen... Een Italiaansch-Fransche oorlog. Nog komischer verloopt een veldtocht, welke aan de fantasie van den Franschen overste Maybr is ontsprongen. Deze oorlog zal zich tusschen Frankrijk en Italië afspe len. Ook volgens de meening van dezen Franschen militair moet de oorlog niet slechts „onbloedig" verloopen, maar boven dien in korten tijd beëindigd zijn. De Ita- liaansche luchtvloot verschijnt zonder tegen stand te ondervinden boven Frankrijk, ver gast het geheele Fransche'leger en de .offi cieren en de soldaten vallen in onmacht. Aan de soldaten ontneemt men de schoe nen, de bretels en de wapens, terwijl men de officieren bewusteloos in gevangenschap brengt. En reeds is ook deze oorlog afge- loopen. Spanner's fantasie. De Engelsclvman Spanner heeft een boek geschreven, waarin hij zijn land eveneens door den tegenstander laat overwinnen. Groote bommenwerpers verschijnen boven Engeland en de vijand laat door middel van groote luidspre kers, welke in de vliegtuigen zijn ingebouwd, weten, welke streek van het land hij denkt te bombardeeren. Soldaten en burgers van het be dreigde gebied wordt voldoende tijd gelaten, om in hun schuilplaatsen te vluchten. Het doet eigenaardig aan, dat Spanner, overste Mayor en generaal Fuller het ner gens over afweermaatregelen van hun ei gen vaderland hebben. Het is nauwelijks aan te nemen, dat de fantasie van de Franschen en de Engelschen zoover gaat, dat zij aan de mogelijkheid van een ont wapening hunner legers, luchtvloten en vloten gelooven. Gasoorlog werkt „veredelend". Een ander hoog Engelsch officier schreef een militair-wetenschappelijk werk, dat met de principes van de Napoleontische strategie begint. Hij zegt in zijn theorie ongeveer het volgende: Men moet zijn te genstander met alle middelen trachten te vernietigen. Zoo luidt Napoleon's principe. Daarmede is de groote Corsicaan de vader van het systeem der massalegers gewor den. Een massa-oorlog zou echter de mobi lisatie van het geheele volk beteekenen. Deze totale mobilisatie zou echter „onze delijk zijn. Daarom ware het noodzakelijk kleine élitelegers te scheppen, welke met de modernste wapens der tech niek en chemie zouden zijn uitge rust. De burgerbevolking zou van den oorlog tusschen deze legers geen hinder mogen ondervinden. En voornamelijk de gasoorlog, welken deze legers in de eerste plaats zou den voeren, werkt „veredelend". De schrijver verrast ons nog met de vaststelling: de ware principes der demo cratie zouden geheel in overeenstemming zijn met deze wijze van oorlogvoeren, wijl zij zich togen de oude methoden van het absolutisme kee,rt. Tot nog toe werd steeds verklaard, dat juist de gasoorlog onmenschelijk zou zijn, wijl deze zich juist niet slechts tegen het vijandelijke leger, maar ook tegen de bur gerbevolking richt. Het is moeilijk, bij het lezen van dè be schreven fantasieën ernstig te blijven. Hu maniteit en toekomstoorlogl Twee begrip pen, welke naar alle waarschijnlijkheid nog langen tijd een tegenstelling zullen blijven. ORDER VAN 18 MILLIOEN VOOR DE NEDERLANDSCHE SCHEEPS BOUW. Naar wij vernemen heeft de Konink lijke Shell bij een aantal Nederland sche werven een order geplaatst voor den bonw van 8 groote tankschepen. De Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappi] zal twee schepen bou wen van 15.000 ton; Wilton Feyen- oord bouwt drie schepen van 12.000 ton; de Rotterdamsche Droogdok- Maatschappij één van 12.000 ton; de Nederlandsche Dok-Maatschappij te Amsterdam en de ia. v. d. Giessen te Krimpen a. d. Lek elk een van 0000 ton. Met deze order is een totaal bedrag van 18 millioen gulden gemoeid. Opgesloten mijnwerkers verloren geacht. In de mijn Koningin Louise te Hindenburg zijn door een storting zes mijnwerkers op een diepte van 340 meter opgesloten. Met koortsachtige haast is het reddingswerk aangevat. De mannen zijn reeds gedurende twee dagen zoek. Nader meldt men dat ondanks den inge spannen arbeid men er tot dusverre niet in geslaagd is, de zes mijnwerkers die den zeventiend'en in Gleiwvtz-Sued opgesloten werden, te vinden. Men vreest dan ook, dat zij niet meer in leven zijn. ANNA PAULOWNA BOND V. BOERINNEN E.A. PL. VR. De waarn. voorzitster, mevr. Wilms Geerligs, die wegens ziekte van mevr. Key- zerDe Jong, Vrijdagavond de vergadering van bovengenoemden bond leidde, kon een groot aantal dames welkom heeten. Mevr. KauwKok deed verslag over den tocht naar den Beemster, en mevr. Wilms— Geerligs van de vergadering te Utrecht. Besloten werd het kerstfeest te vieren a's het vorige jaar en er een bakwedstrijd aan te verbinden. De toezegging van mevr. Lief- hebber-Speets het kerstverhaal te doen, werd met applaus begroet. Het voorstel, gezamenlijk een hakijzer te koopen werd niet aangenomen, terwijl het voorstel om tot gezamenlijken vischaan- koop over te gaan in beraad werd gehou den. Me], T. Kistemaker vergastte de dames op eenige fluitnummers (met den mond), waarbij mevr. BakenVan der Waal voor pianobegeleiding zorgde en de heer Hame link las een gedeelte uit „Flierefluiters tu* schcnkomst" voor en verder „Het Masker" en „De vrome kanten van den Wille." Mevr. Wilms—Geerligs dankte beiden voor hun medewerking, overhandigde ieder een aandenken en sloot de vergadering. Levensmiddelenprobleem wordt steeds moeilijker. Men zal op onzen aardbol wel geen andere stad vinden, welke evenals Barcelona op het oogenblik vier regeeringen binnen haar muren bergt. De centrale regeering van Spanje, welke kort geleden naar Barcelona verplaatst is, is daar onmiddellijk naast de autonome Catalaansche regeering, de Gene- ralidad, gehuisvest. Bovendien echter is naar deze stad ook de autonome Baskische re geering gevlucht en tenslotte heeft hier de Generale Raad van Asturië zijn zetel. Het vraagstuk der vluchtelingen Barcelona, dat tot nu toe eigenlijk weinig van den oorlog te lijden heeft gehad af en toe worden er van de lucht of de zee uit eens eenige bommen op de stad geworpen verheugt zich over het algemeen nog in een beter gekleede bevolking en een betrekke lijk normaal leven. Maar toch begint daar op het oogenblik eenige verandering In te komen. Talrijke vluchtelingen uit Noord- Spanje, die eerst in Frankrijk een toevluchts oord trachtten te vinden, stroomen naar Bar celona. Men ziet vele strijders van het noor delijk front in versleten en vuile uniformen in de straten van Barcelona rondloopen. Daarbij komt. dat de grootere militaire acti viteit aan het front van Aragon ook in Cata lonië niet zonder gevolgen blijft. Sinds eeu wen is er niet zooveel Castiliadnseh Spaansch gesproken als op het oogenblik. Catalonië heeft uit de andere Spaansche gebieden minstens 750000 vluchtelingen moe ten opnemen en nog dagelijks komen er nieuwe slachtoffers van den burgeroorlog bij. Deze menschen zijn volkomen onbemid deld, dikwijls verwaarloosd en nemen meest al niets anders met zich mede, dan de kleeren. welke zij aan het lijf dragen. De inhecmsche bevolking van Catalonië omvat ongeveer 3 millioen zielen. De pro vincie moest reeds voor den burgeroorlog eraan en vleeseh uit andere Spaansche ge bieden invoeren. Men behoeft geen econoom tc zijn, om eenigszins te kunnen hegrijpen, wat onder de huidige omstandigheden de komende winter voor Catalonië, dat zijn be- bevolking plotseling met 25 zag stijgen, beteekent. Het woningprobleem. Het dringendst is in Barcelona op het oogenblik wel het woningprobleem. Min stens 4000 woningen heeft men alleen reeds noodig voor de duizenden ambtenaren van de regeering, de diplomaten en andere po litieke functionarissen, die uit Valencia ge komen zijn. Maar leege woningen vindt men in Barcelona niet. Men heeft nu een voudig geheele huizenblokken ontvolkt om plaats te maken voor de bureaux der mi nisteries. Men is er zelfs toe moeten over gaan, het elegante Hotel Ritz, dat in een politiekazerne veranderd was, voor de hooge gasten uit Valencia vrij te maken. De verplaatsing eener regeering in oor logstijd is nimmer een eenvoudige zaak. Ambtenaren moeten met vrouw, kinderen en de geheele huishouding vervoerd wor den en dit transport vindt hier plaats over een afstand van 300 K.M. En daarbij ko men dan nog de vele documenten, archie ven, het bureaumateriaal, enz. En met de regeering van Valencia is ook het parle ment met zijn staf van ambtenaren ver huisd. Alleen reeds het hoofdkwartier der politie en het commissariaat van oorlog hebben ieder meer dan 1000 man perso neel. Op de wegen tusschen Valencia en Barcelona heerscht een enorm verkeer en dikwijls is er geen doorkomen aan. De politieke strijd. En dit alles voltrekt zich bovendien in een atmosfeer, die voor een rustige af wikkeling ook in normale tijden niet bijzon der gunstig zou zijn. In Barcelona is men op politiek gebied steeds iets temperament voller geweest dan elders. Zoo kon het ook geen sensatie genoemd worden, toen kort geleden in een van de hoofdstraten van Barcelona voor de auto van senor Cormo- rera. een socialistisch afgevaardigde van de Generalidad. een bom explodeerde. Zoo iets behoort tot het hartstochtelijke karak ter van het politieke leven in Barcelona. Catalonië kent drie belangrijke politieke groepen: de F.squerra, een gematigde de mocratische linksche partij, welke hoofd zakelijk op den middenstand steunt: verder de Vereenigde Socialistische Partij, die uit sociaal-democraten en communisten is sa mengesteld en zich heeft aangesloten bij de derde internationale. Zij neemt in Cata lonië een separatistische houding aan en twee van de vier dagbladen verschijnen in de Catalaansche taal. Tenslotte is er dan nog de zeer sterke anarcho-svndica- listische arbeidersvereniging (C.N.T.). die beweert, in geheel Catalonië twee millioen leden te hebben. Sinds den staatsgreep van Mei te Barce lona heeft de C.N.T. eenigszins aan macht ingeboet. Nog onlang3 is haar orgaan weer eens voor eenige dagen verboden, wijl het don aanslag op Cormorera verheerlijkte. De C.N.T. onderhoudt goede betrekkingen met leidende persoonlijkheden, maar heeft afgezien van eenige vertegenwoordiging. Men vindt in de partij een reformistische richting, die de zuiver anarchistische ten dens uit het partijprogramma zou willen verwijderen en voor hot aanvaarden van de politieke verantwoordelijkheid strijdt. Gebrek aan levensmiddelen. Het voedselprobleem in Catalonië moot critiek genoemd worden. Overal, waar men ook komt, ontmoet men vluchtelingen. In de kleine stad Manresa met ongeveer 40.000 inwoners, waar 2000 vluchtelingen uit As turië ondergebracht zijn, werd door de radio bekend gemaakt, dat iedere familie onmiid- mellijk een mes, een vork, een bord en een wollen deken in het raadhuis moest afleve ren om daarmede de vluchtelingen van het hoog noodige te kunnen voorzien. In de ka thednaal van de stad werd een gaarkeuken ingericht. In het schip van de kerk staan lange tafels opgesteld en hier ontvangen de vluchtelingen hun maaltijden. Vele zieken ziet men onder hen. Hoe men al deze men schen op den duur zal kunnen verzorgen, blijft een raadsel. De Generalidad te Barce lona heeft aan lederen vluchteling twee pe- setas per dag toegekend. Maar de men schen hebben niet slechts eten, docih ook kleeren noodig. Bovendien zijn de levens middelen niet slechts schaarsch, maar ook zeer duur. Olijfolie bijvoorbeeld, die in de Spaansche huishouding onontbeerlijk is, kost per liter 4.75 pesetas, terwijl dit product in Madrid nog voor 2.40 pesetas te krijgen is. Een eenigszins behoorlijke maaltijd kost in een restaurant minstens 30 pesetas. In Madrid en Valencia daarentegen kan men zooge naamde „eenheidsgerechten" nog voor den prijs van 10 pesetas krijgen. Daar een groot deel van de levensmiddelen over zee moet worden aangevoerd, maakt de steeds scherper wordende blokkade van Franco's strijdkrachten zich voortdurend ge voeliger bemerkbaar. De premies voor zee verzekering en vrachten hebben eeu fantas tische hoogte bereikt. Desondanks houdt Catalonië vol, hoewel in bepaalde kringen wel eens aan vredeson derhandelingen met Franco en een opgeven van den strijd gedacht wordt. Of Barcelona onder de huidige omstandigheden den strijd gedurende zeer langen tijd zal kunnen vol houden, is echter een andera vraag, welke eerst door de toekomst kan worden boant woord. W1ERINGEN Wielerclub Wieringen. Zondag a.s., nam. 1.30 uur, heeft een re- cordrit plaats op den randweg. Aller opkomst is gewenscht. Tevens worden de renners er aan herin nerd, dat er weer gelegenheid is tot trainen in het wielerbaangebouw en wel op Maan dag-, Woensdag- en Vrijdagavond. Renners die wenschen deel te nemen aan den wedstrijd tegen Leeuwarden op 12 De cember, dienen zich vroegtijdig op te geven bij het bestuur. Schaaksport. De uitslagen van de voor de competitie van de Wieringer Schaakclub gespeelde par tijen luiden: Bakker—S. Smit 01 S. Smit—Bakker 0—1 H. Smit—Trëger Y2Vz ZanstraNavis 10 MinnesDokter 10 Dokter—Minnes 01 Mond- en klauwzeer. Door 23 veehouders is aangifte gedaan van mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen is hiermede gestegen tot 168, terwijl nog regel matig aangiften binnenkomen. Uitbreiding werkgelegenheid in de Wieringermeer. Naar wij vernemen heeft de Minister van Soc. Zaken goedgevonden, dat de navolgen de werken in den Wieringermeerpolder in werkverschaffing worden uitgevoerd: het spitten en plantklaar maken van pl.m. 66 H.A., langs wegen, op en langs kaden en op erven van boerderijen, alsmede het plag gen van ong. 150 H.A. jonge boschbeplanting De werken zullen worden uitgevoerd onder leiding van de Ned. Heide Mij. te Arnhem e.q. de N.V. Grondmij. te Zwolle. Vergoeding lichtverlet. Per week zal voortaan normaal 48 uren als arbeidstijd worden aangenomen. Aange zien de ervaring heeft geleerd, dat in Decem ber en Januari tengevolge van de donkerte niet langer dan 45 uur per week kan worden gewerkt, zullen de ontbrekende drie uren als lichtverlet worden doorbetaald op basis van de belooning voor regenverlet. Dienstplicht. In verband met de voorgenomen uitbrei ding van de weermacht zullen ook nog de ingeschrevenen van de lichting 1938, wien reeds vrijstelling van broederdienst was ver* leend, in de sterkte worden opgenomen. Verloren: een kinderjasje. Inlichtingen bij den Gem.-bode. Politie. ZONDAG 21 NOVEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Julianadorp. nam. 7.30 uur, Ds. v. Wichcru Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman. Westeriand, nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Don Oever. nam. 7 uur. Ds. de Wilde. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wilde, Geref. Kerk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur en nam* 2.30 uur, Cand. J. Verhave. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam, 3.30 uur. de heer Boon. The Star of Hope Mission. Julianadorp, 's av. 7 uur, de heer H. J. Kraak, van Den Helder. ALKMAAR, 19 November. Kaasmarkt. Aangevoerd 36 stapels, zijnde 74.000 Kg.: Fabriekskaas, kleine f25, Boerenkaas kleine f 23.—, per 50 Kg. Hanr del goed. ALKMAAR, 19 November. Op de heden gehouden graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 52 H.L. voertarwe f 6.75—8, 1 HL. rogge 7.25, 148 HL. gerst 6—7, idem chev. 7.10-7.75, 616 HL. haver 67.10, 295 HL. boonen, w.o. paarde f 8.509.25, bruine 1114, citroen 17.50—23, duiven 9—10.25, witte 22—27 en tuinboonon 6—25. 13 HL karwijzaad 22.50, 12 HL blauwmaanzaad 30.— 1 HL spina- ziezaad, prijs niet genoteerd; 295 HL erwten w.o.: kleine groene 8.5012.50e groote gr. 17—20. grauwe 17—26, vale 1218. Totaal aanvoer 1282 H.L. Ales per 100 Kg. Handel matig. ALKMAAR, 19 November. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 2900 stuks, verkocht 1750 stuks, mid- desprijs 22.50—23, hoogste prijs 26.50, Commissie 40 plus, aanbod 260 stuks, ver kocht 235 st. prijs f 24 per 50 kg. Totaal aanbod 3100 stuks verkocht 1985 stuks Aan wezig 1 fabriek WARMENHUIZF.N, 19 Nov. Roode kool f 22.70; Deensche witte f 0.801.10; Uien f 8.709; grove uien f 8.60 Aanvoer 2700 kg. roode kool, 3000 d. witte kool, 1850 kg. Uien. BROEK OP LANGENDI.TK. 20 Nov. Aanvoer: 2000 Kg. aardappelen, blauwe 2.70. 2800 Kg. uien 7.708.30, drielingen 6.70 —6.90. grove 7.30-7.80, 4500 Kg. peen 2.10 tot 2.40. 3000 kg. kroten 3.90i; 11000 kg. rode kool 1.20—2.80 3000 kg. gr. kool 1.10—1.20; 11000 kg. gele kool 1—1.80 38000 kg. d. witte kool 0.80—1.40 1500 andijvie 0.60 NOORDSCHARWOUDE. 20 Nov. Aanvoer: 1800 Kg. bl. aardappelen 2.56— 2.60. bevel. 2.20. uien 7.70—8.30. drielingen 6.46-6.80. grove 7.50—8.20, 5500 Kg. peen 1.90—2.20. kleine peen 60—70 ct. 1000 kg. kroten 2.60—2.70 19400 kg. roode kool 2.10—2.60 4000 kg. witte kool 0.80; 15100 kg. d. witte kool 1.1—1.40 650 andijvie 60—70 Nederlandsche Zuivelcentrale. 21 t.m. 27 November consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 7.25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met kwa- liteitsafdrncht. Overmelk rcgecrings-mini- mumprijs 6,20 cent. Afdracht bij levering in consumptie v andere dan taxemelk 2.50 cent.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11