Beste Jongens en Meisfes Woensdagmiddag Vogels in de Winter Waar blijft het kwartje 1 Een leuk borduurwerkje Zilvervossen in Noorwegen EDGAR RICE BURR OU GH S We zullen weer eens aan de beantwoording van de vele briefjes, die van jelui binnenge komen zijn, beginnen. Het is weer een hele etapel, hoor! Ja het is nu ook de tfld om te schrijven. Het is de laatste dagen zo koud dat het een genot is om thuis bij de warme kachel te zitten en tussen 2 leesboeken door eventjes aan den Kindervriend 'm briefie te pennen of te potloden. Zou 't nog lang duren voor we op de schaatsen staan' Jullie hopen natuurlijk allemaal, dat er gauw Is, maar ik hoop voor al die arme mensen die er in de wereld zijn en die geen geld hebben om brandstof te kopen, dat de vries- tijd lang weg zal blijven en dat, als hij komt, hij weer gauw verdwijnen zal. Winter tijd is wel een mooie tijd, maar geef mn de zomer maar! De raadsels zijn weer nagekeken en ze wa ren bijna allemaal goed. Eén vriendje of vrien- dinneje had weer eens zijn(haar) naam ver geten. Zijn (haar) oplossingen waren wel goed, maar hij (zij) kon natuurlijk niet mee- loten om het boek. Jammer... eigen schuld! Het boek is gewonnen door: CORNELIA v. d. VIS, Peperstraat 29, Oosterend, Texel. En nu de beantwoording van de briefjes: Klaas de Jong is natuurlijk erg blij met het gewonnen boek. Hij heeft er al een hoob in gelezen, maar hij zal wel bedoelen, dat hij er een hoop in gelezen heetf! Greta van Twuyver. Jij mag volgend jaar meewerken als we dan weer Kinder middagen organiseren, hoor. Maar denk er om, dat je je dan bij eerste oproep aan meldt! Dikkie Doorn, Ik hoop voor jou, dat Sinterklaas je verzoek zal vernemen en dat je inderdaad een paar boeken (jij bent niet mis!) krijgt. Lenie van Amesfoort heeft den Kinder middag gemist. Nou dan heb je heel wat ge mist. Lenie, vraag dat maar eens aan je vriendinnetjes, die er wèl waren. Maar je kon er niets aan doen, hè. Je raadsels komen he.us wel aan de beurt en dan mag je de oplossingen ook intussen. Dat wordt een gemakkelijke kans op een boek, hè! Vonnie van Florestein. Dank je voor je Verkade-bonnen, hoor. En wat het getal 13 betreft, daar geloof ik niet aan. Moet jij ook niet doen. Van die taart had ik moeten weten, tjonge, ik had zo graag een stukje gelust! Jan Bek. Zo zie je Jan, dat de aan houder wint. Jij hebt net zo lang op dat moeilijke raadsel zitten turen, tot je 't vond en toen was 't nog goed ook! Volhouden, hoor. Grietje Blokker, Wat is Sinterklaas bij jullie thuis gul geweest met chocolade-kik kers. Bij ons heeft de goede Sint nog niet gereden, maar het is ook nog wel vroeg, hé. Henny Blokker. Blij, dat Je er weer bent, Henny, inderdaad had ik je gemist. En nu weer regelmatig schrijven, hoor! Neeltje Blokker. Dat is ons zieke vriendinnetje, dat zoo graag een boek wil winnen, 'k Hoop, dat 't gauw gebeurt, Neel tje, maar ik hoop nog méér, dat je weer gauw beter zult zijn en dat je ook een rode neus in de kou kunt halen, zoals ik toen ik juist even buiten moest zijn. Beterschap, Neeltje! Kees Elout. Zo ben jij ook weer terug, kleine deserteur. Weet je wat dat is Schrijf 't me dan eens in je volgende briefje. Mary Jurg. Hier heb je 't dan zo lang verbeide briefje, Mary. Ben je nog naar „Repelsteeltje" geweest? 't Was leuk, vond je niet? Groet je ouders van mij, want ik ge loof, dat ik ze ken. Dag! Loeki en Leon v, d. Wal, Den Haag. Gelukkig, dat Leon weer vooruit gaat, Loeki, 't is te hopen, dat hij nu spoedig weer heele- maal de oude is. Wat 'n strop, dat Ie de pauwstaarten kwijt bent. De kinderen V Len Helder gaan ook op zangles, hoor, om van de Heldersche Courant-Nachtegaaltjes maar niet eens te spreken! Jansje?, Den Hoorn. Wat geweldig leuk van je om me een briefje op rijm te schrijven. Ik vond 't erg aardig en goed gedaan. Comella v. d. Vis, Oosterend. Je bent weer welkom, Cornelia. Jammer, dat je de slagzin niet goed had, hé. Nu ontging je de mooie fiets. Maar nu heb je 't boek gewon nen, dus ben je tóch een geluksvogel. Tiny en Beppie Vink. Volgende keer beter, Tiny en Beppy. Nan Holtjer, Wieringen. Afgesproken Jan, je houdt „moedig" vol met het raadsels oplossen. Je weet 't, de aanhouder wint... Marietje Weeda. Dank je wel voor je aanbod, Marietje, maar zilverp apler spaar ik niet. Zonder papier wel, als je daar soms te veel van hebt, stuur 't dan maar gerust, dat vind ik helemaal niet erg. Bertus Kukuwael. Ik dacht, dat Joost van den Vondel als een paar jaar dood was, maar 't bljjkt nu, dat hij zich onder m'n raadselvriendjes bevind en dat hij zich ook wel eens... Bertus Kukuwael noemt. Leuk, die manier waarop jij je bij onze vrienden schaar aansluit. Tinl Brouwer. Heb je al van Je tante in Den Haag gehoord, hog ze je briefjes vindt? Je krjjgt zeker al een hele verzame ling, hè. Ik bedoel geen tantes, maar ge drukte briefjes. Piet de Koster. J(j bent nog eens een kei van een voetballer. Of maakte je die „kool" toen jekieper was? Rozeknop. Ja, er komen weer bijzon der aardige dagen. December heeft met al z'n kou toch ook wel iets gezelligs, hé. Ik hoop, dat de Sint aan je zal denken. Dag! Rieka Koningstem. Ik kan me zo voor stellen, dat je veel pleizier gehad hebt op de bruiloft van je zust. Is 't stiller thuis, nu ze weg is? Annie Moor. Behalve een Joost van den Vondel hebben we ook een Rembrandt onder de gelederen en dat ben jij-met-je- verfloos, Annie. Kim je mij uitschilderen? Stuur me m'n geschilderd portret dan eens, wil je? Theo Grooff. Dank je voor je bonnen, Theo. Jij bent al een goed zakenman hoor, maar je wist natuurlijk niet, dat ik het nieuwe album van Verkade... al had! Tonny Pottinga. Welkom, Tonny, sluit je bij ons aan. Je raadsel was goed en daar uit bleek me wel, dat je 't oplossen van raadsels wel eerder aan de hand hebt ge had. Kuna Visser. Heusch, Kuna, ik lust geen taart. Kom me maar eens een stukje brengen en dan zul je zien waar het blijft. Rita Smit, Hippolytushoef, Dank je voor je plaatjes en bonnen, Rita. Je mag even goed een briefje schrijven als je de raadsels niet op kunt lossen, hoor. Jan Jans. Lest best, zeg ik altijd maar. Het laatste briefje is bestemd voor Jan Jans, die morgen 12 jaar wordt. Ik zal wel de eerste zijn, Jan, maar ik feliciteer je toch van harte hoor. Ziezo, alle briefjes zijn beantwoord en nu rest mij nog jullie allemaal een prettige Zaterdag en Zondag toe te wensen. En ver der: Tot volgende week. Dag alemaalü KINDERVRIEND. Goede oplossingen ontvangen van: Klaas de Jong; Gretha van Twuyver; Kees Klaassen; M. Klaassen; Dikkie Doorn; Johan v. d. Pol; W. H. Bouw; Lenie v. Amesfoort; Vonnie v. Florestein; Annie Visser; Co Visser; Coba v. Brederode; Rens Nieuwenhuizen; Jan Bek; Henny, Neeltje en Grietje Blokker; J. Grötzinger; Nellie Nieuwdorp; Jac. Nieuwdorp; Kees Elout; Johanna Geertruida Bronmeyer; Mary Jurg; Loeki en Leon v. d. Wal; Leontine Coster; Neeltje, Fritsje en Coentje Coster; Jan en Reier Jans; Jansje Lap, Den Hoorn; Johan- nes Corneüs v. Doorn; Tiny en Beppie Vink; Nan Holtjer, Wieringen; Marietje Weeda; Eduard v. d. Pol; Bertus Kuhuwael; Tinie Brouwer; Nelly Visser; Elly en Tillie Bis schop; Piet de Koster; Joh. de Koster; Grietje v. d. Wal; Clasina v. Doorn; Henk Doeleman; Rozeknop; Rieka Koningstein; Annie Moor; Theo Grooff; Cor de Jong; Theo Bruning; Tonny Pottinga; Loeki en Annie Janssen; Henny v. Os; Kuna Visser; Beppie Veth; Rita Smit; Jantje Koomen; Tinie Bakker; Nelly Rotgans. EEN KRUISWOORDPUZZELTJE. Horizontaal. 1. Ondergrondse bergplaats. 7. Bereide dieren huid. 11. Reeds. 13. Een rund. 14. Moeder. 15. Een huisdier. 16. Een dwaas. 17. Een voertuig. 18. Een jong dier. 19. Landbouwwerk tuig. 22. Jongensnaam. 23. Mama. Verticaal. 2. Lengtemaat. 3. Jongensnaam. 4. Vorm van het lid woord de. 5. Daar. 6. Kapper. 10. Mooie geaderde steen. 12. Tegenst. v. hoog. 14. Hemellichaam. 16. Afkorting. 20. Een verzamel naam voor een bepaalde groep dieren. 21. Legerstede. 22. Jongensnaam. Woensdagmiddag, vrij van school, Fijn, een middag spelen, Jan heeft al een plan gemaakt En geeft zijn bevelen. „Rovertje, dat gaan we doen, Ginder, bij die bomen. En mijn broertjes, Henk en Rob Zullen ook wel komen. Jullie moeten rovers zijn, Ik zal hoofdman wezen, Zo doen echte rovers ook, 'k Heb het pas gelezen. Henk en Bob zijn reizigers Die gaan wij beroven En we slepen ze 'naar 't hol, Op de heuvel, boven. Touwen nemen we ook mee Laat die niet vergeten. Op het marktplein bij elkaar Daad'lijk na het eten." EEN „GAS-JUBILEUM". De stad Baltimore in de Vereenigde Staten viert dit jaar een jubileum. Het was de eerste stad'in Amerika, die gas gebruikte voor bepaalde doeleinden, zowel voor in dustrieel als voor particulier gebruik. Het is nu precies 120 jaar geleden, dat daar van voor het eerst gebruik werd gemaakt. WATERMELOENEN AAN DE TIGRIS. In de plantages aan de Tigris in Achter- Indië komen meloenen voor die meer dan 50 kilo wegen en dat zijn niet eens zeld zaamheden. Ze schynen heel goed te sma ken en worden naar verschillende omlig gende landen uitgevoerd. EEN RADIJS BLUFT AAN EEN BORD HANGEN. Hoe kan dat? Ja, het is eigenlijk maar een halve radijs. Snijd maar eens een ra dijsje door midden, dwars door, zodat de „staart" midden in de ene helft blijft zit ten. Hol nu die helft een eind uit, voor zichtig, zodat de rand en de buitenkant niet beschadigd worden. Nu druk je de bin nenkant van die uitgeholde radijs plat tegen een bord, terwijl je de „staart" vast houdt. Als je hem nu weer loslaat blijft de halve radijs aan het bord vastzitten, hoe je het bord ook houdt. Langzamerhand gaat het radijsje weer bol staan en nog blijft het hangen, ook al houd je het bord op z'n kop. OPLOSSING RAADSEL VORIGE WEEK. Tentoostelling, stoel, goot, noot, nest, lente, neen, tien. JANTJES DROOM. Klein Jantje ging met grootmoe uit, En plots'ling zag die kleine guit 'n Man staan met ballonnen. Klein Jantje wou er niet voorbij: „Toe, moes, koop er een paar oor mij...!" Zo was 't gezeur begonnen. „Een paar?" zei moes, „een paar, weineen, Als jij 't graag wilt, krijg je er één...!" Maar Jan was niet tevreden. „Nu,", zei toen moes, „dan weet ik iets, Jij bent begerig? Jij krijgt niets!" En ze nam Jantje mede. En 's avonds bij 't naar bed toe gaan, Toen dacht ons Jantje er weer aan, En 't kleine ventje schreide, Hij droomde 's nachts, nu raad eens wat? Dat hij wel vijf ballonnen had. Wat was het-ventje blijde! Maar plots'ling gingen z' op de vlucht, En namen Jan mee in de lucht, Wat angstig was die stakker! Hij vloog reeds door de wolken rond, Toen viel hij eetjsklaps op de grond, En daarna werd hij... wakker! Als dat eens echt gebeurd zou zijn? Ach, Jantjes hoofdje deed zoo pijn, H\j was uit bed gegleden En dacht: „Wat 'n nare droom was dat Ja, moes heeft wel gelijk gehad, Nooit ben 'k meer ontevreden!" Ingez. door Annie Moor. Uit: Mooie Versjes. Een arme kleine zwaluw had de hele zo mer met zijn troep gevlogen, had voldoende voedsel gevonden en zo niets van zijn mis vormde vleugel gemerkt. Maar bij de herfstmanoeuvres was geble ken, dat hij niet lang achter elkaar kon vliegen. Toch wou hij mee. Op de grote reis naar het verre, warme land, moest hij het echter na een poosje vliegen opgeven. Uitgeput streek hij neer en vestigde zich in het verlaten nest van een paar zwaluwen. Nu brak er een akelige tijd voor onze vogel aan. Er waren gure najaarsstormen en met rasse schreden naderde de winter. Het voedsel werd schaarser. Op het laatst was er bijna heelemaal geen voedsel meer. Hij zat magertjes en bevend in zijn nestje en als het geen al te slecht weer was, ging hij voedsel zoeken. Toen er sneeuw geval len was, vond hij helemaal niets meer. Hij sprong wel eens op de raamkozijnen en keek naar de mensen, die wel te eten hadden, en helemaal niet aan de arme vogeltjes buiten dachten, die daar zaten te verhon geren en te verkleumen. Steeds magerder en zwakker werd ons arme vogeltje, totdat hij op 't laatst geen kracht meer had om te vliegen. Zielig zat hij terneer en dacht aan z'n kameraadjes, die nu waarschijnlijk heerlijk voedsel had den en zich zaten te koesteren in de warme zon en huiverend dook hij weer in 't verste hoekje van z'n nest, waar hij niet meer uit op zou rijzen, want nog een paar dagen later lag hij daar te verhongeren en te ver kleumen, toen stierf 't arme beestje uitge put en verlaten. RIE DE GROOT. Wim, de kleine goochelaar van onze familie, vroeg aan een van onze ooms een kwartje. Hij vertelde, dat hij het kwartje zou laten verdwijnen voor de ogen van alle aanwezigen. Hij nam het kwartje aan, tus sen duim en wijsvinger van zijn linker hand en legde er met zijn rechter een zak doek overheen. Dat hadden wij allemaal gezien. Nu vroeg hij aan een van de an dere ooms om het kwartje, dat door de zakdoek heen voelbaar was, vast te houden Wim haalde een glas water en vroeg oom, de zakdoek boven het glas te houden en dan het kwartje er in te laten vallen. Dat geschiedde. Wij hoorden het kwartje alle maal in het glas vallen. Oom mocht nu de zakdoek wegtrekken en in het glas kijken. Tot zijn grote ver wondering was er van het kwartje geen spoor te bekennen, daarentegen liep Wim naar Oom Jan, van wie hij het kwartje gekregen had en haalde het muntstuk uit diens oor, terwijl hij in het geheel niet ln de nabijheid van oom Jan geweest was. Je begrijpt, dat wij allemaal heel erg ver baasd waren en wilden weten, hoe hij dat kwartje zo netjes weggetoverd had. Maar Wim vertelde het aan niemand, hij lachte alleen maar. Ik wilde er echter meer van weten en toen de visite weg was, vroeg ik hem, mij het geheim te willen vertellen. Welnu, luisteren jullie maar goed. Hij kreeg een kwartje, dat hij met een stukje kauwgom aan de binnenkant van zijn hand plakte, terwijl een glasschijfje in de grootte van het kwartje daarvan werd los gemaakt. Dit liet hij nu, bedekt door de zakdoek, door iemand in het glas met water gooien. Het stukje glas kwam op de bodem van het glas terecht en was dus onzichtbaar. Nu liep hij naar oom Jan toe, had intussen het kwartje weer losgemaakt en deed nu, alsof hij het uit oom's oor haalde. Vinden jullie dit geen alleraardigst kunstje? Denk er echter om, als je wilt toveren, dat de trucs eerst vele malen moeten worden geoefend, want er mag niets aan haperen, want dan weet men dadelijk hoe de grap in elkaar zit. Dat is wat voor jullie, meisjes! Een ka narievogel om te borduren en helemaal niet moeilijk. Het is heel geschikt om op een speldenkussen of een inktlap te bor duren, ook wel op een theemuts, twee tegenover elkaar bijvoorbeeld. Als je zelf thuis een kanarie hebt, kun je een aardig kleedje maken om onder de kooi te leggen. Op iedere hoek maak je dan zo'n vogeltje, het gemakkelijkst is 't natuurlijk als Je niet al te fijne stof neemt, zodat je de draden goed kunt tellen. Omdat de kanarie lichtgeel is, zal hij het best uitkomen tegen een donkere ondergrond. Op het voorbeeld kun je zien welke kleuren je moet nemen. Een scheef geteekend kruisje is geel, een rechtopstaand kruisje, in (le staart, is zachtgroen of olijfgroen, een hoekje met een punt erin kun je grijs of ook wel rosé maken. Het oog staat met een dikke stip aangegeven, daarvoor kun je één zwart kruisje nemen. En dan is de kanarievogel klaar en ziet het voorwerp, dat je ermee hebt geborduurd er heel aardig uit. Toen er onlangs een overzicht werd ge maakt van het kweken van pelsdieren in Noorwegen, bleek het dat in dat land on geveer 17000 zilvervossen-fokkerijen zijn en dat daar jaarlijks niet minder dan 390.000 zilvervossen worden geteeld. Ik lach, als je zoet naar bed toe gaat Zoo rond als een appel is mijn gelaat, En wddr ik kom, dadr geef ik licht, Want altijd stralend is mijn gezicht. Wanneer ik soms een deuntje huil, Ddn kom ik niet, ddn hou 'k me schuil, Maar slaat mijn booze bui weer om, Vdst staat 't, dat 'k te Voorschijn kom. (S. SalomonsSouget). GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL DOOR. No. 58) „Tarzan", Jane moest het hardop zeggen. De ogen boven haar keken haar verheugd aan. „Ja, ik ben het, Tarzan uit de jungle om je te ha len jij, die van me weggevlucht bent", voegde hij er zacht aan toe. Ze waren nu buiten het bereik der vlammen gekomen. De wind was ge draaid. Het vuur verminderde van zelf, hij droeg haar naar zijn wa genzacht, zwijgend reden zij naar het kamp. Plotseling riep ze uit: „O, Tarzan, waarom ben je te ruggekomen?" „Omdat ik Je lief heb", antwoordde hij gelukkig. „Je moet mbijn vrouw worden"... Jane verborg haar gezicht in de handen en weende bitter. Tarzan werd hartelijk verwelkomd in het kamp. Terwijl ze hem overstelpten met dankbetuigin- gingen, spraken ze er hun verwonde ring over uit, dat zij hem hier voor zich zagen. Tot diep in de nacht za ten zij te praten, vroegen Tarzan van alerlei over zijn leven en wat hem, na zijn leven in het oerwoud allemaal overkomen was. Daarna kwam het gesprek op de door de piraten gesto len kist. Tarzan wendde zich tot de vader van Jane en zei: „Uw schat is gevonden, sir!" Daarna vertelde hij wat er gebeurd was. Groot was hun verwondering en deze werd nog gro ter, toen Tarzan een chèque ten be drage van een half millioen gulden aan Jane overhandigde. Tarzan wens te de aanwezigen goede nacht en vroeg de professor te spreken. Hij verzocht hem, toen ze alleen waren. zich de begrafenis in de Afrikaanse wildernis weer voor de geest te wil len halen. „Waren het alle drie men selijke skeletten?" De professor keek hem verwonderd aan. „Neen," antwoordde hij, „het klein ste skelet was van een mensaap!" „Dank u", zei Tarzan rustig. Hij had nu zekerheid. (Nieuwe spelling).

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 15