dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Fatsoenlijke begrafenis der negenmogendhedenconferentie Duitsche spionnen aan de Fransche grens Wally was nooit 's Konings minnares Onze tuinbouwproducten naar Zuid-Afrika? Scheepsbotsing in de Wielingen N.V. WACO - Hoorn Controle op landbouw- exportartikelen Japanners midden tusschen Sjanghai en Nanking UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 D I N S DAG Bittere woorden van Wellington Koo Codos maakt Oceaanvlucht Janson zal het nog eens probeeren Dagbladincident in Italië Reorganisatie van het Spaansche onderwijs Spaansch vrachtschip op een mijn geloopen Arabisch opperhoofd gearresteerd Dit nummer bevat 8 pagina's UZEERBERICHT DE BILT SEINT. Min» Romme propageert zijn werkloozenzorg Mond- cn klauwzeer op Urk I HELDERSCHE COURANT 23 NOVEMBER 1937 65e JAARG. No. 8164 De negen mogendhedenconferentie is gisterenmiddag om vijf uur in vol tallige besloten vergadering bijeen gekomen. De Britsche, Amerikaan- sche en Fransche delegaties legden een ontwerp-verklaring voor betref fende het werk der conferentie, waar in een niteenzetting gegeven wordt van de standpunten en waarin voor gesteld wordt de conferentie te ver dagen. De conferentie zou volgens dit ont werp, verdaagd worden en weer bij eenkomen, wanneer de behoefte daar aan zich zou doen gevoelen en op verzoek van twee of meer mogend heden. De vergadering hield zich bezig met de bespreking van de bewoordin gen der verklaring, die voor de bij eenkomst aan de verschillende dele gaties was overhandigd ter informa tie. De Chineesohe gedelegeerde voer de het woord en protesteerde tegen de bewoordingen, waarin de verkla ring gesteld is. In zijn rede over het ontwerp-verklaring, tlat in de voltallige besloten vergadering der negenmogendhedenconferentie ingediend is, heeft de Chineesche gedelegeerde, Wellington Koo, er op gewezen, dat dit slechts opnieuw de algemeene beginselen bevestigt, en dat niets gedaan wordt ten aanzien van de ge meenschappelijke houding, die volgens de voorstellen door de mogendheden zou wor den aangenomen, terwijl nog minder gedaan is ten opzichte van de uitvoering der con crete maatregelen, waartoe de Chineesche gedelegeerde 'n oproep uitgesproken heeft, om de Chineesche weerstandskrachten te ver sterken en de Japanschc agressie te stuiten. Wellington Koo behield zich het recht voor zekere amendementen op het ontwerp in te dienen. Voorts zeide hij o.m. dat zonder positief optreden middellijke of recht- streeksche .verklaringen, al zijn zij oprecht van geest, niet doeltreffend kunnen zijn. De wereldgebeurtenis sen der laatste twee jaren toonen aan, dat aarzeling en weigering van den kant der mogendheden, die wet en orde in stand willen houden in de internationale betrekkingen om een positieve bijdrage te leveren door ge zamenlijk optreden er eerder toe leiden de krachten van geweld en wanorde aan te moedigen dan ze af te schrikken. De Chineesche delegatie gelooft, dat so lidariteit in doelstelling gevolgd moet wor den door solidariteit in optreden. China ge looft het recht te hebben den eisch te stel len, dat een gemeenschappelijke poging ge daan zal worden door de andere mogendhe den, die het negen mogendhedenverdrag heb ben onderteekend, niet alleen om dit verdrag geëerbiedigd te doen zijn, maar in het alge meen belang van recht, orde en wereldvre de. Het is niet voldoende, vervolgde Welling ion Koo met verheffing van stem, aldus het Hsbl., den vrede te willen, men moet ook bereid zijn iets te doen om hem te handha ven of te herstellen. Is de conferentie daartoe niet bereid, gaat zij uiteen zonder iets concreets tot her stel van den vrede in het Verre Oosten te Lebben gedaan, dan zullen bepaalde krin gen daarin zonder twijfel een nieuw echec van de gedachte dér internationale solidari teit zien. De Chineesche delegatie kan, met alle ^aardeering voor het werk en den goeden Jril der delegaties, slechts haar spijt en haar teleurstelling uitdrukken over het feit Record Parijs—Buenos Aires verbeterd. De Fransche vlieger Codos, die eens met Rossi wereldberoemd ge worden recordvluchten maakte, heeft met een vliegtuig van groote afme tingen de „Chef-pilote Laurant Guerrcro" een vlucht over den Oceaan gemaakt en daarbij het re cord Le Bourget—Buenos Aires ver beterd. Gistermiddag kwam hij om 14.58 (G.M-TJ te Buenos Aires aan, na over de vlucht tv Vur 50 min. te hebben gedaan. Het record is met 16 uur verbeterd. Codos is door gevlogen naar Santiago ae Chili, waar hij gisteravond tegen negen uui landde. Er bestond eenige ongerustheid ove hom, daar boven de Andes juist een h®vlf noodweer woedde. Codos seinde echter. »;llles wel aan boord". WELLINGTON KOO. dat die conferentie niet het minste resul taat heeft opgeleverd-!" Dr. Wellington Koo slaat de spijker pre- cier op den kop. De groote mogendheden, die de vorige week nog zulk een „dappere" houding tegenover Japan aannamen, blij ken niets te willen riskeeren om China daad werkelijk te helpen. Woorden! Och ja, en een veroordeeling! Evenals destijds Italië is Japan thans voor het forum der wereld veroordeeld, maar eenig wezenlijk resultaat wordt daarmede niet bereikt. Er zijn maar al te veel volkeren, die den veroordeelde toejuichen en hem als een held bejubelen. De situatie is immers zóó, dat Engeland zijn groote macht dichtbij huis paraat moet houden, dat Frankrijk verzwakt is door partijgeknoei en ten slotte dat de Vereenig- de Staten machteloos is door de zeer sterke pacifistische strooming, welke deelneming aan internationale militaire demonstraties waaraan risico is verbonden, ten eenenmale uitsluit. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. Met een andere samenstelling van het kabinet. Den geheelen dag heeft de Belgische ko ning gisteren geconfereerd met de verschil lende politieke leiders van het land over de methode, waarop men uit de regeerings- crisis kan geraken. Volgens het Laatste Nieuws zou Janson, die Zaterdag heeft afgezien van de vor ming van een nieuwe regeering, opnieuw met de samenstelling eener regeering kun nen worden belast. Janson heeft gisteravond besprekingen gehad met verscheidene politieke leiders, o.m. met De Man. Zekere kringen zijn van meening, dat Janson de samenstelling van het kabinet, zooals hij dat Zaterdag had gedacht, eenigszins zou kunnen wijzigen, met name door de opneming van drie ministers zon der portefeuille. Correspondent van de „Tribu- na" uit Parijs teruggeroepen. Wegens verzoeningsgezind arti kel over Frankrijk. In geheel Italië is het dagblad „Tribuna" in beslag genomen, omdat hierin een arti kel was geplaatst dat verzoeningsgezind was tegenover Frankrijk. De correspondent van het blad, die het artikel had geschreven, en gerept had over de noodzakelijkheid van goede betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië, is „definitief naar Italië teruggeroe pen." In het Fransche blad de Figaro wordt medegedeeld, dat generaal Franco den Franschman Jacques Chevalier. van de universiteit van Grenoble heeft aangezocht het onderwijs in Spanje te reorganiseeren. „Onze eminente landgenoot", zoo gaat 't blad verder, „heeft tezamen met den ad junct-directeur van het Casa Velasquez en verscheidene deskundigen, op wie hij een beroep heeft gedaan, een plan voor een volledig onderwijs-programma opgesteld, waarbij het middelbaar onderwijs een es- sentieele plaats inneemt". Dit plan wordt thans door de desbetref fende afdeelingen van de junta van Bur gos bestudeerd. Met man en muis vergaan. Het agentschap Febus meldt uit Barcelona, dat het kleine Spaan sche vrachtschip Cale el Cofauba met man en muis gistermorgen is vergaan na de haven Castellon te zijn uitgeloopen. Castellon ligt op 45 mijl ten noorden van Valencia. Voor het schip in de diepte verdween werd een ontploffing gehoord. De oor zaak van de ramp staat niet vast, maar de mogelijkheid bestaat, dat het schip op een mijn is geloopen. Zes hunner gearresteerd. De dienst der Fransche contra- spionnage en de speciale politie te St. Louis hebben een belangrijke spionnage-affaire ontdekt in het grensgebied van St. Louis Huningue. Ondanks de geheimhouding, welke in deze zaak in acht wordt genomen wordt bevestigd, dat zes personen zijn gearresteerd, o.m. een Duitsoh onderdaan, zekere Dengier, iemand van 33-jarigen leeftijd, die te Hu ningue woonachtig is en zich in het bezit bad gesteld van een valsch identiteitsbewijs en een valsch pas poort. Het schijnt, dat deze man het hoofd der bende is geweeest. Verscheidene beschuldigden hebben be kend aan een buitenlandschen spionnage- dienst inlichtingen te hebben verschaft aan gaande de effectieven der aan den Rijn ge- stationneerde eenheden en over de in de buurt gevestigde militaire werken. Zijzelf hadden inlichtingen naar Freiburg im Breisgau overgebracht; waar men hun telkenmale 500 mark had ter hand gesteld. De beschuldigden zijn overgebracht naar de militaire gevangenis te Besancon. Te Jeruzalem wordt medegedeeld, dat Sjeik Farhan Saadi gevangen genomen is in een hol bij Jemin, waar hij zich met drie zijner manschappen verborgen hield. De Sjeik werd door de politie gezocht se dert de wanordelijkheden van 1936. Hij is een gevaarlijk agitator. Verleden jaar werd hij aan het hoofd van opstandige ruiters twee malen gewond. EDWARD HAD GEEN ZWAK VOOR DRANK. De door den Hertog van Wind- sor ingestelde actie wegens smaadschrift in der minne ge schikt. Lord Chief-Juistice Hewart heeft gisteren bekend gemaakt, dat een regeling is tot stand gekomen in het proces wegens smaad schrift, dat de hertog van Windsor aanhan gig heeft gemaakt tegen de Londensche uit geversfirma William Heinemann Limited en Geoffrey Dennis, den schrijver van het boek „Commentaar op de Kroning". Na betaling der kosten en schadevergoeding en het aan bieden van volledige verontschuldigingen is de aanklacht ingetrokken. De raadsman van den hertog, William Jo- witt, de vroegere attorney-general, heeft me degedeeld, dat zijne Koninklijke Hoogheid de schadevergoeding zal verdeelen onder de liefdadige instellingen, die hij als prins van Wales en als koning steeds zijn bijzondere belangstelling heeft geschonken. Jowitt noemde de veronderstelling, dat de dame, die thans hertogin van Windsor is, de minnares van den hertog zou zijn geweest, volkomen onwaar. Er bestaat hiervoor niet de minste aanwijzing en de gedaagden heb ben evenmin getracht het aannemelijk te ma ken. Hewart zeide, dat hij met tegenzin en aarzelend accoord ging met het intrekken van de aanklacht, daar de lasteringen ge meen en wreed waren, en de jury wel van oordeel geweest zou zijn, dat er alle reden was voor een doeltreffende bestraffing. Het zou wel kunnen, zoo voegde de lord-chief- justice eraan toe, ofschoon ik dit niet weet dat op publicatie van de lasterin gen een strafrechtelijke vervolging zou vol gen. Jowitt heeft verder nog gewezen op de on juistheid van de in het boek weergegeven geruchten, volgens welke hij een zwak zou hebben voor drpnk, en, alvorens afstand van den troon te doen, meer geld had wil len hebben. De eenige reden voor den troonsafstand was, zeide hij, de wensch van de hertog de vrouw zijner keuze te huwen en geen andere. De gedaagden hadden naar voren ge bracht. dat het boek de geruchten alleen maar vermeld had, met de bedoeling ze te weerleggen. i De Bond Westland onderhandelt met den buitenlandschen gezant De Bond Westland, waarbij twaalf vei lingen zijn aangesloten, heeft met den ge zant der Zuidafrikaansche Unie, dr. van Broekhuizen, besprekingen gevoerd betref fende export van Nederlandsche tuinbouw producten naar Zuid-Afrika. De Voorzitter van den Bond Westland, de heer J. Barendse, deelde na dit onder houd mede, dat de gezant geen afwijzende houding innam tegenover een eventueele productie-uitwisseling. In den tijd dat Holland een over vloed van druiven en andere tuin bouwproducten heeft, die wegens den geringen export bij groot kwan ta moeten doordraaien, heeft de Z.- Afrikaansche Unie er behoefte aan en omgekeerd. In de maanden October en No vember is er in Zuid-Afrika veel vraag naar de muscaatdruif, welke in het Westland dan juist veel ter veiling wordt aangevoerd. Dr. van Broekhuizen wees er den voorzit ter van den bond op, dat Zuid-Afrika over het algemeen weinig van de crisis had gele den. De prijzen welke men echter in zijn land besteedde voor fruit, waren heel laag. De heer Barendse verklaarde, dat er nog tal van moeilijkheden waren te overwinnen, alvorens men tot deze uitwisseling van tuin bouwproducten zou kunnen overgaan. Noorsch en Finsch schip zwaar beschadigd. Gistermorgen zijn het Noorsche stoomschip „Gudvang" en het Fin- sche stoomschip „Emily" in de Wie lingen nabij het ter hoogte van Cad- zand, liggende Belgische lichtschip „Wandelaar", met elkaar in aanva ring gekomen. De „Gudvang" is met een zwaar bescha digden boeg te Zeebrugge binnengekomen. De „Emily" kreeg boven water schade aan den achterspiegel. Doordat de roerkoning werd getroffen, was het schip niet meer te besturen en was sleepbootassistentie noodig. De Belgische sleepboot „Goliath" heeft het schip opgehaald en gisteravond omstreeks half acht op de reede van Vlissingen ge bracht. Het is waarschijnlijk dat het schip, dat in ballast van Bristol-kanaal naar Brus sel voer, door een of twee andere sleephoo- ten, de „John P. Best" en misschien ook de „Baltic" naar de Belgische hoofdstad zal worden gesleept. Met ingang van 3 October winter- dienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 cent verkrijg baar bij onze chauffeurs. Verwachting: Zwakke tot mati ge, Oostelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, later kans op regen, vooral in het Zuiden. Aanvankelijk tem peratuur om het vriespunt in het Noorden, later zach ter. Verdere vooruitzichten: Weinig v»ra uttering. De minister van sociale zaken zal mor genavond van 7.20 uur tot 7.30 uur over beide radiozenders het woord voeren over het kleeding-, voeding- en dekkingsfonds. Een eisch des tijds. Aan een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen nopens het waarborgen van bepaalde eigenschappen en hoedanighe den van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zui velbedrijf (Landbouwuitvoerwet 1937) wordt het volgende ontleend: De minister acht het van over heidswege bevorderen van een quali- teitscontrole op verscheidene land- bouwexportartikelen een eisch des tijds; de ontwikkeling van het ver keer tusschen de groote internatio nale goederenmarkten wijst in een richting, waarbij de beteekenis van die controle nog meer op den voor grond zal treden. De Kamers zullen over de toepassing van de nieuwe Landbouwuitvoerwet op concrete gevallen evenzeer de gelegenheid weten te vinden tot hoor en wederhoor van den verantwoordelijken minister als hun die ten deel gevallen is onder de werking van de Landbouwuitvoerwet 1929. De van den minister gevraagde verzeke ring dat hij bij het stellen van qualiteits- eischcn voor karwijzaad, maanzaad en mos terdzaad zal rekening houden met de bij zondere aspecten welke de uitvoer van die producten te zien geeft, wil hij gaarne ver- leenen. Het mond- en klauwzeer dat op het'eiland Urk tot de uitzonderingen behoorde, is daar thans op eenige boerderijen uitgebroken. De besmetting moet op Urk zijn gekomen, doordat een slager-veehouder beesten van de wal liet komen voor het slachten. De ziekte laat zich thans nog niet kwaadaar dig aanzien, doch men vreest voor uitbrei ding. Vliegtuigen ravitailleeren snel oprukkende troepen. Met ongelooflijke snelheid rukken de Japanners op Nanking aan. Zij be vinden zich thans in het merenge bied, d.w.z. halverwege Sjanghai Nanking. Zoo snel is de opmarsch der Japanneezen, dat de troepen op sommige punten door de luchtmacht geravitailleerd moeten worden. Men bevestigt, dat het groote nijverheids centrum van Woesing nog steeds niet door de Japanneezen is bezet. De Japanneezen zijn overgegaan tot den aanval op Woesjing, een andere industrie stad ten zuiden van het Taihoe-meer. De be woners dezer plaats zijn gevlucht. Meer zui delijk zijn de Japanneezen opgerukt langs den spoorweg van Sjanghai naar Hangtsjau. Zij bevinden zich thans op 50 K.M. afstand van Hangtsjau. Om de scheepsversperring heen. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Japanneezen met verdragend scheepsgeschut en vliegtuigen de krachtig versterkte plaats Kiangjin aan de Jangtse zwaar gebombardeerd. Tn Chineesche kringen vreest men een beschieting van Langsjan, aan den Noordkant van de Jangtse tegenover kiangsUE z S AN-WEI 0 \U- Usugts|SJS 1 RiUKlUG, -= KjiukimjoT 'SS.nsjMj? \SjtuiGmi KA5HIU6- MWKAU; miK,H6/woEHo> ^OrrsjAMG# HAWGTSjiUJ piAWJAW&A-ly^? J NIW6PO KlaukiAHs) 3) Jp "Vtsjekiang HOE PE Foesjan. De landing, die de Japan neezen daar willen ondernemen, heeft ten doel om de scheepsversper ring heen te trekken en de vesting Tsingkiang tegenover Kiangjin aan te vallen. Chfneezen gebruiken Russische vliegtuigen. Gistermiddag hebben zich boven Nanking luchtgevechten afgespeeld, waarbij men voor het eerst Sovjet-Russische vliegtuigen zag. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat. de Chineesche reegecring een aanzienlijk aantal vliegtuigen van de Sovjet-Unie heeft gekocht, die ze heeft verzonden naar Oem- roetsji in de provincie Sinkiang, waar Sov jet-instructeurs Chineesche vliegers oplei den. Neutrale zone te Nanking. Door de buitenlandsche ambassades en Chineesche ambtenaren is een plan gefor muleerd tot het instellen van een neutrale zone te Nanking. Het plan is aan het Japan- sche opperbevel voorgelegd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1