i>a\h:k„„ het bestuub des blby-verelnigifi DE MflILEXPRESS E WEENSCHE ABDIJSIROOP IJ WONEN IN DEN IJ KOOPEN IN OEN ELDER ELOER tivoli-theatfp De al of niet bevaar- en bevlotbaarheid van Balgzandkanaal, Zandvaart en Kromme Tocht De dankbare veroordeelde De Pers over onze clubs W.F.C.-H.R.C. De Kindermiddag Kantongerecht Den Helder M De man, die zijn „geweer niet terug wilde hebben Uw kind zal morgen niet meer hoesten AKKER's verstèrkte Inschrijvingen Handelsregister Verbouwing „Centrale Boekhouding" Als een groote sigaar U te veel is EEN MILD EN GEURIG SIGAARTJE^ jq cen| Texelsch nieuws Middenstandscursus Oosterend Vischafslag Oudeschild St Nicolaaspaketten voor Hr» Ms. Hertog Hendrik en Johan Maurits voor Breezand en Anna-Paulowna Vandaag begint de kaartverkoop verzoekt dengenen, die onge veer tegelijkertijd met H.KH. Prinses Juliana de baby ver wachten en meenen in aanmer king te komen voor het krij gen van een luiermanduitzet, zich SCHRIFTELIJK te willen wenden vóór 1 December a.s. tot de Secretaresse, Mej. Smits, DIJKSTRAAT 65 Heden tot en met Donderdag Populair Programma met 2 geheel nieuwe hoofdnummers Een sterk sensationeele-film Zaal 30 Balcon 50 De maandelijksche zitting van het Helder sche Kantongerecht ving gistermiddag aan met de kwestie over de al of niet bevaar- en bevlotbaarheid van de drie Poldersche wa ters: Balgzandkanaal, Zandvaart en Kromme Tocht. De Heldersche Visschersvereeniging ,,Den Helder", ziet gaarne, dat deze waters niet als „algemeene verkeerswegen te water" worden aangemerkt, aangezien zij ze van den pach ter ondergehuurd heeft. Op hun beurt trach ten de Poldersche visschers het recht om in deze wateren te visschen, te behouden en heb ben drie hunner laten bekeuren om een prin- cipieele beslissing uit te lokken. Reeds heeft deze kwestie een paar maal op de rol van dit Kantongerecht gefigureerd en algemeen werd verwacht, dat het dezen middag tot een uitspraak zou komen. Maar daarin heeft men zich schromelijk vergist! Nadat de heer 't Hart van de Visscherij- inspectie een betoog gehouden had, dat er op neerkwam, dat z.i. bedoelde wateren niet be vaarbaar en bevlotbaar waren, kwam schip per Muntjewerf van Anna Paulowna verkla ren, dat hij enkele dagen geleden nog met zijn 15-tons schuit door bedoelde vaarten ge varen was! Niettemin persisteerde de ambtenaar van het O. M., Mr. de Brueys Tack bij zijn vorige eisch, zich beroepende op een arrest van den Hoogen Raad, waarbij uitgemaakt werd, dat een kanaal dén bevaar- en bevlotbaar is, als het „door algemeene bruikbaarheid als alge meene verkeersweg te water" aangemerkt kan worden. En dat was hier niet zoo, vol gens den ambtenaar, 'daar de kanalen in het geheele jaar slechts 3 keer door een schuit bevaren waren. Spr. vroeg dan ook nu een boete van 6.tegen elk der drie bekeurde personen. Mr. Dr. Buiskool betoogde o.m., dat de be grippen „bevaarbaar" en „bevlotbaar" vol gens de wet niet afhankelijk zijn van de vraag of de vaarten veel of weinig bevaren worden. Zij zijn in ieder geval bevaarbaar, dat is door Muntjewerf's recente „vaartocht" overduidelijk bewezen, aldus pleiter. Onder de gegeven omstandigheden deed de Kantonrechter, Mr. Sickenga, nog geen posi tieve uitspraak; hij zal nog een anderen ge tuige hooren om eerst dan een oordeel te vellen. Hopen wij, dat deze geschiedenis 28 December a.s. eens eindelijk afgedaan zal worden! Aangehouden zaken. Vervolgens was eerst een aantal aangehou den zaken aan de orde. S. H. had links door een bocht gereden, vol gens hem, omdat hij voor een auto, welke langs den weg geparkeerd stond, moest wij ken. Getuige Allaart verklaarde echter, dat H. onnoodig op de linkerweghelft gereden had, waarop een veroordeeling volgde van 5.of 2 dagen. A. B. had eens ernstig meeningsverschil met de buren en meende aan zijn woede uiting te moeten geven door op de deur van de buren te stompen en te rammen. Dit kost hem thans 5.of 2 dagen. De koe van D. P. uit Breezand werd een paar maal aangetroffen op het bloembollen land van zijn buurman, waar het beest zich te goed deed aan het genoemde kostbare ge- v.-as. Getuige C. de Rooy verklaarde, dat hij P. wel 5 maal gewaarschuwd had en toen dat niet hielp, had hij zich bij de politie be klaagd: Gevolg: 't Kost P. thans 8.of 3 dagen. F. S., die destijds een botsing veroorzaakt heeft, op een gedeelte van den weg nabij Wieringen, dat ter plaatse opgebroken was, werd thans op een getuigen-verklaring van J. C. B. tot 25 gulden boete of 10 dagen hech tenis veroordeeld. „Dank U wel, edelachtbare". Niet onaardig was de afloop van de zaak tegen A. G. H., die door veldwachter Vroom, van Julianadorp, des avonds 11 uur aan de Langevliet was aangetroffen, terwijl hij een als U het vandaag nog do nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop geeft, want daardoor zullen de afmattende hoestbuien tot staan komen en de benauwende slgm loskomen. Akker s Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog geneeskrachtiger gemaakt, door toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de Dro- sera, die ook door de geneeskundigen thans ■worden beschouwd als de heilzaamste stoffen ter bestrijding van de ademhalings-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhallngs-organen. lost de slijfh op, stopt den hoest, neemt de benauwdheid weg en ge neest de rauwe ontstoken plekken der slijmvliezen. ,,'s Werelds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: F1 acon 91 ct.. f1.50, f 2.4", f 4.2". Overal verkrij gbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. onverlicht motorrijwiel bereed. H. gedroeg zich op het matje als een beleefd en be scheiden man en had met deze houding suc ces, want waar de ambtenaar een flinke boete eischte, vonniste Mr. Sickenga den man met 12.of 3 dagen. Deze uitspraak viel H. zóó mee, dat hij zich bij het weggaan liet ontvallen „Dank U wel, edelachtbare", tot niet geringe hilariteit van de tribune! Overtredingen Drankwet. Dezen middag kwamen ook enkele geval len van Drankwetovertreding ter behandeling en afdoening voor. De Heldersche winkeliers L. N., F. B. H. M. en S. A. van E. werden resp. veroordeeld tot 3.30.en 5. boete wegens het hebben in hun pand van alcoholischen en zwak-alcoholischen drank. Het oude vuurwapen. De Heldersche ingezetene P. van E. was in het „gelukkig" bezit van een ouderwetschen voorlader, welke hq op Koninginnedag eens aan een kennis zou demonstreeren. De eerste maal weigerde het ding. Vervolgens raakte de voet van den eigenaar achter het touw, dat aan den aftrekker verbonden was. Een geweldige knal weerklonk en zwaar gewond zeeg v. E. ter aarde. Dezen middag verscheen hij evenwel lachend voor den kantonrechter, fit and well. Wegens het hebben van een „vuurwapen" was hij gedagvaard. Men vond echter blijkbaar, dat v. E. voldoende verdriet van zijn voorladertje gehad heeft en sprak hem dus vrij. Hij kon zelfs het in beslag ge nomen bul weer mee naar huis nemen, maar hij wees dit vriendelijk aanbod beleefd, doch zeer beslist af Hij dacht er onderuit te komen! De Zeevaartscholier J. E. had zich voor een of ander klein vergrijp te verantwoorden en kreeg een boete van 4 gulden toegemeten. Er zat echter een fout in de dagvaarding, dewelke n.1. niet juist gedateerd was. Had E. wellicht op grond daarvan vrijspraak ver wacht? Dan keek hij wel leelijk op zijn neus, want hem werd een nieuwe dagvaarding in het vooruitzicht gesteld en een nieuwe veroor deeling van 4. D. F. werd veroordeeld tot 30.boete of 10 dagen hechtenis, omdat hij in zijn café een juffrouw als lokvogel zou hebben ge bruikt. Klein goed. Tenslotte was er weer het gebruikelijke „klein goed". Wegens het ontbreken van een reflector op haar fiets moest juffrouw M. M. uit Anna Paulowna 4.dokken. J. F. L„ uit Den Helder kreeg een gulden meer, om dat hij de Keizerstraat in de verkeerde rich ting bereden had. M. P. had minderjarig personeel laten wer ken op verboden tijd en zal daar met het neertellen van 4 gulden voor moeten boeten, terwijl F. H. L. en J. W. een zelfde bedrag moeten opbrengen wegens het fietsen zonder licht. Daar waren 2 lieden, die bekeurd wa ren, omdat zij geen licht op hun handwagen voerden. Dat waren A. de J. en F. K., die daarvoor eveneens tot 4 gulden boete ver oordeeld werden. De laatste kreeg er nog eens 3 gulden bij, omdat hij „zonder nood zaak" zijn wagen op het trottoir gereden had. Een flinke boete kreeg J. P„ die des nachts betrapt werd, terwijl hij liep te zingen, n.1. 15.of 8 dagen! 16—23 Nov. 1937. Nieuwe zaken. Den Helder: „Maison Henri", Koningstraat 16, kappersbe- drijf. Texel: D. J. Roeper, Warmoesstraat 81, Den Burg, schilder. J. G. Oele, Koogerweg 18, Den Burg, lood gieter. Wijzigingen. Anna Paulowna: J. Muntjewerf Ezn., Lagedgk 15, handel in brandstoffen en kruidenierswaren; rechts vorm gewijzigd. Den Helder: Coöp. Aankoopver. en Graanmalerij „De Hoop" G.A.; bestuurswijziging. WEER EENS EEN LANTAARNPAAL. De Gasfabriek deed aan het Hoofdbureau aangifte van het feit, dat een straatlantaarn, staande op de Bassingracht, tot schietschijf was gebruikt. Het gevolg was, dat de mantel kapot en het uurwerk in desorde bleek. DE MENSCHENETER. Een bewoner van de Sluisdijkstraat kwam op het Hoofdbureau protesteeren tegen de wijze waarop hij was behandeld door een hond. Deze canis familiaris had het bestaan 's mans been als kluif te beschouwen. Onder zoek volgt. EEN VERZAMELAAR? Een bewoner van de Molenstraat deed aan gifte dat van zijn rijwiel het belastingmerk ontvreemd was. Het verhaal wordt eentonig... DE ANONYMUS. Door de politie te Rotterdam werd een per soon overgebracht, die de Heldersche politie een valschen naam op de mouw gespeld heeft. Dat zal hem wel zuur opbreken. WIE IS DE ONVERLAAT? Een bewoner van de Singel kwam aan geven. dat vannacht van zijn erf diverse klee- dingsstukken ontvreemd waren. De politie zal trachten den dader op te sporen. 36 Gegadigden. Gistermorgen heeft ten Raadhuize plaatsgevonden de aanbesteding voor het verbouwen van het kantoorgebouw der „Centrale Boekhouding" aan de West straat No. 40. Er bleek als volgt te zijn ingeschreven: Voor alle werken, met lood- en zinkwerken en verf werken: A. de Kloe J. Graaf, Den Burg (T.) A. J. Donkersloot W. F. Labout L. Plaatsman A. B. Kersbergen A. Smit P. Boerdijk Fa. R. K. Koppen Zn., AI J. F. van Os Fa. C. Quack v. d. Wal D. de Graaf, Koegras H. W. Freeke N.V. Bouwbedrijf H. Doorn C. van Essen J. Roomeyer Modder Cuperus K. Venema Minneboo Walboom Joh. Steeman uitzondering van glas-, behang- en 17.578,— 16.800,— 16.760.— 16.500,— 16.200,— 16.200,— 15.900,— 15.800,— kmaar 15.500, 15.200,— 15.110,— 15.000,— 14.950,— 14.720,— 14.680,— 14.600,— 14.500,— 14.500,— 14.475,— 14.200,— 14.199.— Voor lood- en zinkwerken: A. Noordeloos 1.125, C. Buis 884, G. J. de Jong 830, R. Zoetelief 827,50 C. J. Westerbaan 8.00, M. Koorn 800, S. Schellinger „762, Allen te Den Helder. Voor glas-, behang- en verf werken: J. de Wit K. A. Nieuwbuurt P. Vermeulen Fa. Hoogerduyn C. H. Kasper M. Groenedijk Fa. Kraak Zn. Allen te Den Helder. Voor alle werken te zamen: G. Groot 1.750,— 1.525,— 1.436,— 1.390,— 1.240,— 1.078,— 994,15 19.300,- J. TH. FÜRSTNER Ingaande 1 Januari tot vice-ai..iiraal bevorderd. Naar wij vernemen, is de chef van den marinestaf, schout-bg-nacht J. Th. Fürstner, met ingang van 1 Januari bevorderd tot vice- admiraal. De heer Fürstner werd in 1887 geboren; hij werd in 1908 tot luitenant-ter-zee 2e kl. en in 1918 tot le klasse bevorderd. Weer tien jaar later werd hij kapitein-luitenant ter zee in in 1933 volgde zijn benoeming tot kapitein ter zee. In December 1936 werd hij schout-bij- nacht. Zijn functie als directeur van de Hoogere Marine krijgsschool bekleedde hij Sinds 1930. In Juli 1936 is hij chef van den marinestaf geworden. Op 24 November a.s. zullen per m.s. Johan de Witt van de Stoomvaartmaatschappij Ne derland uit Amsterdam naar Nederlandsch- Indië vertrekken luitenant ter zee der le kl. M. M. Merens, officier van den marinestoom vaartdienst der le kl. A. Govers en die der 2e kl. R. van der Houwen. Hr. Ms. „VAN GALEN". Hr. Ms. torpedoboot jager Van Galen onder bevel van luitenant ter zee le klasse J. Houts muller is gisteren te Manilla aangekomen. Hr. Ms. „HERTOG HENDRIK". Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik, onder bevel van kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, is 22 November van Cacablanca ver trokken. DE TWEE GEWONDEN OP DE „VAN GALEN". Maken het goed. Batavia, 23 Nov. De toestand van de beide leden van de bemanning, die licht gewond zijn, toen de „Van Galen" door een storm werd overvallen, is goed. Het zgn de schipper Hes sels en de matroos le kl. Paesschen. (Aneta). Hr. Ms. „VAN BRAKEL". Hr. Ms. „Van Brakel" zal heden, na inspec tie, naar de Marinewerf gaan om opgelegd te worden tot zijn vertrek naar West-Indië, 11 Januari van het volgend jaar. Zooals we reeds eerder mededeelden, be staan er bij de algem. Texelsche Midden- standsvereeniging plannen om eveneens als de R.-K. Vereeniging De Hanze, een "r^sus te geven ter verkrijging van het z.g. Midden standsdiploma. Het voornemen bestaat, dat oe cursus van de Algem. Middenstandsvereeni- ging een twee-jaarlrjksche zal zijn, waarvoor per week drie avonden telkens 3 uur les zal worden gegeven. Het ligt in de bedoeling, dat de cursus zal staan onder controle van een bestuurslid van den Koninkl. Middenstands bond. Bovendien zal dit bestuurslid zitting hebben in de examencommissie. Om echter medewerking te verkrijgen van den Kon. Middenstandsbond, zal de Texel sche Middenstandsvereen. eerst tot dien bond moeten toetreden, daar de Texelsche vereeni ging tot heden geen bij een groote organi satie aangesloten vereeniging is. Het aanslui ten bij dien bond zal echter bij vele leden op bezwaren stuiten (vermoedelijk zal contribu- tieverhooging hiervan een gevolg zijn). Het bestuur der Al. Texelsche Middenstands- vereeniging heeft daarom een rondschrijven gezonden aan haar leden, waarin de voor naamste eischen van de Vestigingswet zijn uiteengezet, en waarbij de leden worden uit- genoodigd a.s. Vrijdagavond 8.30 uur in de „Oranjeboom" een vergadering bij te wonen, waarin de Vestigingswet besproken zal wor den, en een besluit zal worden genomen tot al of niet aansluiting bij den Kon. Midden standsbond. DE ILEMERT VOOR DE IJSSPORT GEREED. Teneinde de ijsbaan De Ilemert, die door de vele regens der vorige week reeds voor een groote gedeelte onder water staat, zoo groot mogelijk te maken, is men begonnen met een motorpomp het water op de baan te pompen. Als het nu begint te vriezen, zal daar stellig een prachtige ijsbaan komen. Op de gisteren gehouden verkooping in „Het Wapen van Amsterdam", te Oosterend, werden verkocht- Huis en erf met auto-garage, groot 17 Aren, aan de Weststraat. Kooper de heer A. de Wilde, voor 1320. Noorden Texel; Huis en erf in de Schoolstraat groot 3 Aren. Kooper de heer Jb. Eelman Cz., metselaar alhier, voor 475. NIEUWE VISSCHERIJ. Aan den steiger achter Oost worden veel zeesterren gelost, welke dienen voor bemes ting der landerijen, tegen den prijs van 5. per 1000 kg. Deze worden op de kant van stroom gevangen. Aangevoerd 23 Nov.: 200 kg zoute garnalen, 203 kg ongezouten garnalen en 1350 kg wulen, tegen min. prijs van 15 cent per kg. „De Zaanlander" is van meening, dat WFC verdiend van HRC gewonnen heeft. Wg citee- ren uit het verslag van dezen wedstrijd de vol gende op de Roodjakkenclub betrekking heb bende alinea: „Daar H. een goede plaats innam op de rang lijst en vooral door de laatste 70 overwin ning op ZVV, hadden we hooge verwachtingen van de Racers. Het spel van H. is ons echter geducht tegengevallen, er zat weinig verband in en de voorhoede was totaal schotloos, zoo dat keeper Verwer vrijwel geen gevaarlijk schot op zijn doel gehad heeft. Het bekende spreekwoord: „Men speelt net zooals de tegen stander toelaat", was hier echter ook wel schuldig aan, want de blauw witten kunnen op een goeden wedstrijd terugzien. De spelers waren hun tegenstanders vrijwel steeds de baas en wat nog meer zegt, het was één ge heel De bal ging steeds goed van man tot man en ook het positiespel was goed verzorgd Er werd niet onnoodig „gepingeld" of „gedre ven" hetgeen trouwens tegen H. ook wel uit den booze was, want de Racers zaten steeds fel op den bal, o.L wel eens té fel." Ter gelegenheid van het St. Nicolaas- feest zullen op den hierna vermelden voet postpakketten kunnen worden ver zonden aan de opvarenden van Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" en Hr. Ms. flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau", welke oorlogsschepen in de Straat van Gibraltar zijn gestation- neerd voor het convoyeeren van Neder- landsche schepen. De postpakketten kunnen worden aangenomen tot een gewicht van 10 kg op de voor gewone binnenland- sche pakketten geldende voorwaar den, derhalve met labeladreskaart P 38, zonder douaneverklaringen enz. en tegen betaling van het binnenlandsch port. De pakketten en adreskaarten behoo- ren te worden geadresseerd overeen komstig onderstaand voorbeeld: Aan den heer P. PIETERSE, Matroos le kl. a/b Hr. Ms. Pantserschip „Hertog Hendrik". zonder nadere aanduiding van de plaats van bestemming. Het adres be hoort te worden voorzien van twee el kaar snijdende lijnen (X)- De zendingen zullen door de Rotter- damsche Lloyd met het m.s. „Indra- poera" worden vervoerd en in volle zee aan de betrokken oorlogsschepen wor den overgegeven. Het laatste tijdstip van ter post be zorging is Dinsdag 30 November 19.30 u. aan het hoofdkantoor. Vanmiddag is het feest voor onze abonné's en hun kinderen op Wieringen. Voor zoover er nog plaatsen beschikbaar zgn, zullen aan de zaal nog kaarten verkocht worden. Vanmiddag begint ook de kaartverkoop voor den feestmiddag te Anna Paulowna. Ook de gezellige zaal van Hotel „Veerburg" zal volloopen. Onze abonné's en hun kinderen in Breezand en Anna Paulowna zullen eveneens genieten van „Repels! eelt je" en prof. Melorini. Ook Zaterdag zullen alle jeugdige bezoekers met een kloppend hart de letters voor den slagzin opschrijven, om de fiets te winnen. Stel je voor, een jongens- of meisjesfiets, van vgf en twintig gulden. Zooals we reeds gisteren schreven, zullen voor onze abonné's in Breezand goedkoope autobussen rijden naar Hotel „Veerburg". De retourprgs is bepaald op 10 cent, te betalen aan den chauffeur. Opgave voor de bussen moet geschieden bij den heer Van der Goes, hulppostkantoor, Breezand. Het feest in Anna Paulowna begint om 3 uur. De autobussen vertrekken half drie voor café Borst. Toegangskaarten voor den Kindermiddag zgn verkrjjgbaar aan de volgende adressen: Voor Breezand: C. F. v. d. Goes, hulppostkantoor. G. Borst, winkelier. Ioor Anna Paulowna: Hótel „Veerburg". S. Groet, Molen vaart 46. C. Rezelman, Molenvaart 105. De Boer, kapper, Spoorbuurt. J. Wit, Oostpolder. Jan Keuris, Van EwUcksluls. W H II Een alleraardigste comedie

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6