Nederland moet met flink verschil winnen N.H-V-B. Het verboden grondgebied Bijzondere beteekenis van groote overwinning Het debuut van Piet de Boer door Dennis Wheatley Wijziging crisis-invoer wet Reeds enkele weken nadat ons vertegen woordigende elftal tegen Frankrijk de nederlaag leed, komt het opnieuw in het veld en Vvel morgen in het enorme Feyen- oord-stadion tegen de voetballers van het groot-hertogdom Luxemburg. Een wed strijd tegen Luxemburg komt niet elk jaar op ons programma voor. Wel was er elk jaar contact tusschen Nederlandsche en Luxemburgsche voetballers, doch dit was in „semi-internationaai" verband, want wij lieten de vertegenwoordiging van ons land altijd over aan het elftal van het Zuiden, juister gezegd van af deeling IV. Ditmaal zal echter een officieel Nederlandsch elftal partij moeten geven, omdat er bij den wed strijd van morgen bijzondere belangen op het spel staan. Het wereldkampioenschap in 1938. Volgend jaar wordt immers te Parijs de strijd om het wereldvoetbalkampioenschap ge streden. Alvorens in den eindstrijd te komen, moeten de deelnemende landen z.g. voor-wed- strijden spelen, waartoe zij o.m. naar geogra fische ligging der landen, in groepen zijn on derverdeeld. Ons land is met België en Luxem burg in groep XVIII ondergebracht, een ge lukkige indeeling, want 2 van de 3 gaan over naar de eindwedstrijden te Parijs. In de eerste plaats moet Nederland dus zorgen, dat zij bij die twee behoort, maar er is nog wat. Straks zullen n.1. de ploegen, welke de eindstrijden bereikt hebben, opnieuw onderverdeeld worden en'wel in een „sterke" en'een „zwakkere" groep. Doel hiervan is, om een zoo zuiver mo gelijke beslissing te verkrijgen en de uitge sproken sterke landen niet in de eerste ronde tegen elkaar te laten spelen. Zij, die dus bij de „sterken" ingedeeld worden, hebben een grootere kans om de volgende ronde te be reiken dan de anderen, omdat zij wellicht in het veld komen tegen een land, dat zij wel „aan" kunnen. (Nederland was in 1934 ook bij de sterkeren ingedeeld, doch kreeg toen het „zwakke" Zwitserland tegenover zich, dat zoo zwak bleek, dat het sterke Nederland met 23 geklopt werd(!) Niet alleen, dat onze ploeg dus moet trachten In de eindronde te komen, zij moet bovendien alles In het werk stellen om als nummer één in haar groep te ein digen. En wel liefst op een zoo opvallend mogelijke wijze, dus door overwinningen met zoo groot mogelijk verschil. Immers als Nederland op deze wijze de aandacht op zich vestigt is de mogelijkheid, dat zij opnieuw in de bevoordeelde groep onder gebracht wordt, lang niet uitgesloten. Luxemburg de zwakste van de drie? Het is niet te gewaagd te veronderstellen, dat Luxemburg de zwakste van „onze" groep zal blijken te zijn. Reden te meer, om met dit land op geduchte wijze af te rekenen, of be scheidener gezegd, pogen af te rekenen. Im mers verwacht mag worden, dat ook onze Zuiderburen t.z.t. een flinke zege op de Groot hertooglijken zullen behalen. Mocht de wed strijd BelgiëNederland dan in een gelijk spel eindigen, dan zal het betere doelgemiddelde moeten uitmaken wie de eerste plaats in de groep zal bezetten! Voor morgen is dus niet zoo zeer de vraag öf de Oranjetruien zullen winnen, maar met hoevéél. Algemeen wordt verwacht, dat onze ploeg, die sinds haar laatste optreden zulk een ingrijpende verandering heeft ondergaan, wel met drie doelpunten verschil kan winnen. De vraag is of dit voldoende zal blijken te zijn, maar bovendien of zelfs een dergelijke uitslag niet- tè optimistisch gezien is. Immers wat weten we van het huidige Nederlandsch elftal af? Vrijwel niets; in alle linies zijn verande ringen aangebracht en een oefenwedstrijd werd in deze samenstelling niet gespeeld! We geven gaarne toe, dat men ook weer niet te pessi mistisch de zaak moet bekijken, maar toch wenschen we voor deze gelegenheid een ge reserveerde houding aan te nemen. Laat ons hopen, wat we er Zondagavond spijt van zul len hebben! Ons elftal. Na de uitvoerige beschouwing over ons elf tal in de courant van Dinsdag j.1. kunnen we thans over ons elf tal kort zijn. Van Male zal zijn doel wel goed verdedi gen, Caldenhove doet als vanouds zijn plicht en meer dan dat als de D.F.C.-er Punt zich niet tot internatio naal peil mocht kunnen verheffen. De middenlinie heeft ons volle vertrouwen, terwijl in de voorhoede de meeste belangstel ling naar Piet de Boer zal uitgaan. Hopen we, dat de N oord-Hollander Piet de Boer. een goed debuut zal hebben. Van de anderen verwachten we, dat zij een goeden steun voor den jeugdigen aanvalsleider zullen zijn en dat zij te zamen zooveel doelpunten zullen maken, dat ze <jie van die Luxemburgers zullen over treffen Zooals gewoonlijk wordt het wedstrijdver slag van Hollander door de AVRO uitge zonden. De elftallen. Nederland PUNT PA AU WE WELS VAN SPAANDONCK VAN MALE CALDENHOVE KUPPEN DE BOER SCHEIDSRECHTER 0 KEMP GE1B LIBAR FISCHER BOMMERTZ MAJERUS HOSCHEID VAN HEEL SMIT BERGMAN WEING&RTNER WANTZ TOUBA DUMONT WITRY Luxemburg ONBELANGRIJK K.N.V.B.-PROGRAMMA. Uit den aard der zaak is het K.N.V.B.-pro- gramma voor morgen maar klein en boven dien nog onbelangrijk. In de Ille kl. A. spelen De Volewtjckers-Hollandia een wedstrijd voor af, omdat de thuisclub volgende week een vrijen Zondag wil hebben. Om denzelfden reden gaat in de res. tweede kl. A. Z.F.C. 3-De Vole- wyckers 2. Eerste klasse D. De N.H.V.B. heeft een vrg groot program ma vastgesteld, dat met het oog op de radio uitzending bijna geheel in de morgenuren wordt verwerkt. 1 D. is weer zeer aantrekkelijk, omdat er om 10 uur drie wedstrijden in eikaars onmid- delijke nabijheid worden gespeeld. Voor de bovenste plaats is Held. BoysSchoorl van veel belang. Hoewel Korver c.s. blijken te over hebben gegeven op vreemd veld nimmer tot groote hoogte te kunnen stijgen, geloo- ven we toch niet, dat ze door de Boys zullen worden geklopt. Een gelijk spel zou Blom c.s. al bijzonder sieren. Helder 3 ontvangt Succes 2. Hiervan mag men goede verwachtingen koesteren, want beide hebben een uitstekende prestatie achter den rug. Speelt Helder als Zondag j.1. dan zal een gelijk spel minstens haar loon zijn. HRC 5HRC 4 zou eiken buitenstaander tot de conclusie nopen, dat hier geen twijfel kan zijn. Hoe anders moet de ingewijde spre ken! Ook voor ons is dit de wedstrijd met den meest onzekeren afloop. We zullen ons om geen enkelen uitslag verbazen. Tweede klasse G. Het is wel wreed voor de Poldersche voet balliefhebbers, maar de N.H.V.B. kon wegens de bootverbinding BKC 2Texel 2 blijkbaar niet op een ander uur vaststellen dan 2 uur. Jammer, want velen zouden nu juist BKC 2 eens willen zien tegen de a.s. kampioenen, te gen wie zrj op het eiland al met 00 gelijk speelden. Omtrent de afloop zijn we niet bang voor Texel 2, al dienen de eilandbewoners hun beste vorm te ontplooien om te winnen. Helder 5 ontvangt Tex. Boys (12 uur). Laat T. Boys niet afgaan op den nederigen stand van de witjakken. Ook BKC 2 kwam daarmee bedrogen uit. JVC 1Watervogels 2 (11 uur) belooft een interessante wedstrijd te worden, waarbij de bezoekers wel de beste papieren hebben, maar deze niet gemakkelijk tot gelding zul len kunnen brengen. Derde klasse E. Helder 6 en W.waard 2 komen eindelijk ook weer eens in het veld. De roodbroeken ontvangen JVC 2 (10 uur) en er is alle kans op, dat ze afdoende revanche nemen op het eene puntje wat de Wieringerwaarders des tijds in Julianadorp moesten afstaan. Atlas 2 moet naar Helder 6 (10 uur) waar tegen de wereldboldragers het zeker zullen moeten afleggen.- -- -r„ HRC 6Succes 3 (10 uur) biedt de Racérs o.i. de beste kans, ondanks de goede verrich ting der Wferingers tegen Zeemacht. Vierde klasse E. OosterendTexel 3 (2 uur) is een wed strijd van groot kaliber in deze afdeeling, die in Oosterend heel wat menschen bij de radio vandaan zal houden. Vooral omdat men wel de hoop kan koesteren de plaatselijke favo rieten te zien winnen. Watervogels 3 neemt het thuis tegen HRC 8 op (10 uur). Zullen de Vogels revanche kunnen men van de 10 nederlaag op het Racing-veld geleden? Vierde klasse F. De leiders zullen weer 2 punten aan hun saldo kunnen toevoegen. O.i. krijgt N. Nie dorp 3 bij Petten 2 geen kans (10 uur). Ook Oudesluis 2 heeft 2 zekere punten in het vooruitzicht nu Wieringerwaard 3 op be zoek komt (10 uur). Succes 4 is hier alsnog ingedeeld. Adspiranten. In afd. P. staan Helder aHRC b en HRC aHelder b (beiden 12 uur) uitgeschreven. De beide a-elftallen gaan met den buit strij- Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter 73. Simon knikte droevig. „Neen, dat zal ik nu nog niet doen. Ik zal liever gaan nadenken over hetgeen ik zelf zal kunnen doen. Wan neer zie ik je weer?" „Wanneer schikt het je het beste?" „Morgen, ongeveer om twaalf uur. Zij geeft mogenavond een speciale voorstelling in het theater en zij repeteert in de morgenuren. Dan ben ik dus alleen." „Goed, met een beetje geluk zal ik je dan kunnen vertellen of ik succes gehad heb. Ik zie zie vanavond Zaker Shubin weer, en ik zal hem eens vragen naar Yakovkin. Of an ders zal ik het mijn mooi vrouwtje laten doen." m „Je, wat?" „O, dat is waar ook, dat heb ik je nog niet verteld." Richard keek een beetje schaapach tig. „Ik ben met Murie Lou getrouwd. Het was voor haar de eenige manier om weer veilig in Rusland te komen en ik zou er zon der haar niet veel kunnen beginnen." „Wel allemachtig!" lachte Simon achter zjjn hand. „Dat is ook wat moois! Maar ik moet zeggen, dat je er als getrouwd man goed uit ziet." „Ik moet nu gaan," zei Richard vlug, „ik hoop je morgen weer te ontmoeten." Marie Lou zat in haar slaapkamer. Zij had toegegeven dat het wel een beetje gevaarlijk was in de ontvangzaal te zitten. Iedere voor zorgsmaatregel moest genomen worden, ten einde te voorkomen met Valeria Petrovna in aanrakin te komen. Richard voegde zich bij haar en vertelde van zijn onderhoud met Simon. Zij zouden Za- kar Shubin niet eerder dan 's avonds kunnen spreken, wanneer hij vrij van dienst was. Daarom stelde Richard voor om uit te gaan, daar men in het hotel in de veronderstelling verkeerde dat zij gewone toeristen waren en het hotelpersoneel zou misschien achterdoch tig worden als zij den geheelen dag op hun kamers bleven. Zij riepen den officieelen gids die hen toe gewezen was en zij wandelden door de stad. Zij bezochten het prachtige St. Sofiaplein en daarna eenige hotels en de kathedraal. „Let nu goed op hoe wij loopen," zei Ri chard, terwijl hij Marie Lou's arm nam, toen zij het groote gebouw bereikten. De fesco's op de muren waren inderdaad prachtig en zij hadden geen betrekking op godsdienstige onderwerpen. Het waren sport en jachttafereelen dateerende uit de elfde eeuw. De gids vertelde hen, dat vroeger een gedeelte van de kathedraal paleis geweest was. Daarna bracht hij hen naar de Kievo- Pecher-Lavra. Voor de revolutie was dit het grootste mannenklooster van de Oekaine ge weest, nu was het grootste gedeelte tot mu seum ingericht. Richard was verbaasd. Hier, op deze plaats dus, ergens in dit labyrinth van gangen en gebouwen, werden Rex en de hertog gevan gen gehouden. Hij keek of hg misschien ook bewakers zag, terwijl de gids hem allerlei dingen betreffende de fresco's uitlegde Zelfs in den staat van verval, waarin het klooster thans verkeerde, konden er toch nog vijftig duizend menschen in ondergebracht worden. De monniken maakten en handelden in zout en nadat de regeering dezen handel had over genomen werd het verwerkt in de wodka. Vroeger waren die monniken bankiers en kooplieden geweest. De metropolitaan had vroeger een inkomen van zeven en tachtig duizend roebels per jaar gehad. Duizenden pelgrims plachten jaarlijks vanuit alle deelen van Rusland naar de Lavra te komen groote catacomben, die in vroegere eeuwen gemaakt waren, werden eveneens bezichtigd. Hier werden de doode monniken destijds begraven. Misschien werden de gevangenen wel vast gehouden in de kelders, met de mummi's van de reeds lang gestorven monniken, dacht Richard. Hoe vreeselijk zou dat zijn! Maar hij vergiste zich op dit punt. De gids wees naar een veertig voet hoogen muur. „De cellen van de popes", zei hg. „Het is nu tot gevangenis ingericht. Het is verboden om erin te gaan. Maar dat hindert niet, want er is niets te zien." Zij verlieten de Lavra en de gids wees naar een ander stevig gebouw. „Kijk," zei hij, „een arsenaal. Alt 't ware een vesting tijdens de revolutie van 1917 en ook in 1918. Er is hier veel gevochten. U kimt de kogelgaten in de muren nog zien." Nadat hij dit alles verklaard had, bracht «Sl'jt V. V - - V ZONDAG 28 NOVEMBER 1937. Hilversum L 8.30 NCRV, 9.30 KRO, .5.00 NCRV, 7.45— 11.80 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Plechtige Hoogmis. 11.15 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Voor schakers. I.20 KRO-orkest. 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.05 De KRO-Melodisten en gramofoonplaten. 4.30 Ziekenhalfuur. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.30 Orgelspel. 6.00 Gereformeerde Kerkdienst. Na afloop: Orgelspel. 7.45 Sportnieuws. 7.50 „West-Indië", causerie. 8.10 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 KRO-Symphonie-orkest en solist. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.35 Pianovoordracht. 9.50 Radiotooneel. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperantolezing. Hilversum H. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek, 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 „Van staat en maatschappij," causerie. 10.00 Bach-cantate. 10.40 Declamatie. 11.00 „Fantasia" en solisten. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Boekbespreking. 12.35 Orgelspel en zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Causerie over het dagelijks leven in Indië 1.50 Gramofoonmuziek. I.55 Reportage Voetbalwedstrijd. 3.45 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 4.10 Koorvereeniging uit Bergen (N.-H.). 4.30 AVRO-Dansorkest. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 „Gesprekken met luisteraars", causerie. 5.30 ;ndei uurtje. 6.00 Sportuitzending. 6.15 Sportnieuws ANP en gramofoonplaten. 6.30 Wijdingsdienst. 7.00 Nederduitsch Hervormde Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Declamatie met muzikale begeleiding. 9.00 Causerie „Over 128.000". 9.10 Gramofoonmuziek. 1".00 Radiojournaal. 10.15 Radiohoorkrant. II.00 Berichten ANP. Hierna Kovacs Lajos' 12.00 AVRO-Dansorkest. MAANDAG 29 NOVEMBER 1937. Hilversum L NCRV-uitzendlng. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek, (Gr.pl.) 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 NCRV-Salonorkest. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 „Wat de pot schaft", causerie. 3.30 Gramofoonmuziek, 3.45 Bijbellezing. 4.45 Voor de kinderen. 5.45 Orgelconcert, 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Stichtsch Salonorkest en Koninklijk» Mannenzangvereeniging Schiedams Man nenkoor „Orpheus". 9.15 „Arbeidsvreugde", causerie. 9.40 Vervolg concert. 10.05 Berichten ANP. 10.10 Dampraatje. 10.25 Stichtsch Salonorkest. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.3012.00 Gramofoonmuz. Hierna schrift lezing. Hilversum H. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde gramofoonmuziek. 10.30 Viool en piano (Gr.pl.). 11.00 Orgelconcert en zang. In de pauze: De clamatie. 12.00 Pim de la Fuente's Radio Follies. 12.45 Gramofoonmuziek. I.45 Vervolg van 12.00. 2.30 Cabaretprogramma. 4.00 Pianovoordracht. 4.30 Causerie „Music Hall" (Met gr.pl.). 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.15 AVRO-Dansorkest. 6.45 Viool en orgelspel. 7.00 Orgelspel. 7.15 Viool en orgel. 7.30 Causerie over de stad Delphi. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en zangsolisten. 9.00 Reportage uit het Muiderslot. 10.00 Vervolg concert. 10.45 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna: Kovacs Lajos" orkest. 11.3012.00 AVRO-Dansorkest. ken. Schagen a gaat naar Succes a (10 uur), wat de Wieringers wel weer moeten verlie zen, zoodat de Schagers de leiding nog zul len behouden. Afd. Q biedt de bigmatch Atlas aOude sluis a (10 uur) waarbij de thuisclub moge lijk revanche neemt van de 42 nederlaag aan de spoorhalte. Verder HRC cHelder d en Helder c—HRC d (resp. 12 uur en 1.15). We zien de c elftallen winnen. In afd. R. worden gespeeld: Succes b Schagen b (11.15); HRC e—Helder e (1.15); J.V.C. a—HRC g (9.45). De Texelsche afd. is vrij. Comité van Verweer heeft on derhoud met dr. Colijn. Donderdagochtend heeft de voorzitter van het „comité van Verweer uit den handel inzake de wijzigingen der Crisisinvoerwet on T wief ma ch tigingswetde heer H. G. Heij, een langdurig onderhoud gehad met den minister-president. Tijdens dit onderhoud bleek de minister president groote aandacht te hebben voor deb ezwaren, welke de handel tegen deze wetsvoorstellen heeft. Dr. Colijn nam met belangstelling kennis van het feit, dat in dit comité thans ca. 1900 zaken uit alle be drijfstakken van den handel vereenigd zijn. hij de touristen weer naar hun hotel terug. „Mijn vrouw is zeer vermoeid," zei Richard, toen hij bij den ingang van het hotel afscheid van zijn gids nam. „Wij zullen vanavond niet meer uitgaan." Niettegenstaande dit verlieten zij dien avond toch het hotel. Teneinde geen risico te loopen Valeria Petrovna te ontmoeten, ge bruikten zijn hun maaltijden niet in het res taurant van het hotel. Richard had den hall portier gevraagd waar hg in de oude stad zou kunnen dineeren. Zij vonden de door den por tier genoemde eetgelegenheid in de Andreyew- straat, die loop van de voornaamste villawijk naar de havens van de breede rivier de Dnjepr. Nadat zjj een maaltijd gebruikt had den, die op zijn minst karig genoemd kon worden, gingen zjj uit, en liepen door vele smalle, bochtige straten naar een plein, waar hen de vochtige geur van de rivier en van de nabij gelegen scheepswerven tegemoet kwam. Marie Lou hield Richard stevig vast. Het was in een van deze lugubere straatjes dat zij in dien vreeselijken nacht in een café een onderdak gezocht had, toen zij in Kief ver dwaalde en-te bang was om iemand den weg te vragen. Met eenige moeite vonden zij het slecht verlichte pleintje, waar zij ook 's morgens reeds geweest waren. Hier woonde Shubin, die gelukkig thuis was. Zakar Shubin was een groote, kaalhoofdige man met slimme oogjes, die dicht naast elkaar stonden. Hij vloekte, toen hg zijn be zoekers te zien kreeg. Waren zij misschien van plan om de Ogpu op hem opmerkzaam te maken? Was niet een visite van vreemde lingen, die gekleed waren zooals zij, voldoen de om hem verdacht te maken? En dan nog wel twemaal op één dag! Zij hadden al alle inlichtingen, die hij vermocht te geven, en daarmee was de zaak voor hem afgedaan. Zonder een woord te zeggen stopte Richard hem een bankbiljet in zijn korte, dikke hand. Dit werkte als een kalmeerend geneesmiddel, Marie Lou sprak vlug met hem in het Russisch. „Ja, hij kende Yakovkin, een ware zoon van de Oekraïne, een kozak in den waren zin des woords. Wel, en wat wilden zij van dien man?" Marie Lou ondervroeg hem over de gevan genis-organisatie. Zij zaten rondom een kale, houten tafel, die vuil was van de olie- en vet vlekken. Een flikkerende kaarsvlam was het eenige licht in het vertrek. Richard legde zijn portefeuille op tafeL Gedurende een uur bespraken zij het geval. Ten laatste was Shubin zoover dat hg be loofde Yakovkin op de hoogte brengen zoo gauw hg den volgenden morgen in de gevan genis kwam. Hij zou zien hoever hg den man zou kunnen krijgen. Als hét hem gelukte zou hg zelf uit de Lavra sluipen en wel een half uurtje tijd vinden om hen in een klein café genaamd „Vladimirskaya Gorka" te ont moeten. Hij geloofde niet, dat hg erg veel succes zou hebben. Yakovkin zou zelf het grootste risico loopen eveneens in de gevan genis te komen, want de bewakers, die ge vangenen lieten ontvluchten, werden zeer streng gestraft. Misschien dat een groote som gelds wel iets zou bereiken. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 14