Ti® y Q- KEER Het verboden grondgebied Prins Bernhard heeft een auto-ongeluk Radioprogramma *G>i Wil |j EDGAR RICE IBURROUGHS De Prins bekwam een lichte hersenschudding Uit onze Omgeving door Dennis Wheatley DOOR No. 4. Tarzan keerde zich juist op tijd om, om te zien, dat een grote man met een zware stoel boven zijn hoofd zwaaide. De anderen, die allen messen droegen, vielen hem nu aan. Maar de snel werkende hersenen en de spieren, die getraind waren in de strijd met apen en leeuwen, waren niet zo gemakkelijk klein te krijgen als deze Parijse Apachen wel dach ten. Tarzan, de aapman, stormde op zijn vreselijke tegenstander los. Ter wijl hjj de neerkomende wapens ont week, gaf hij de man een vreselijke slag, die hem in elkaar deed zinken. Nu keerde hij zich naar de anderen. Dit was sport! Hij genoot de vreug de van het gevecht en zijn plotseling ontwaakte strijdlust deed het dunne laagje vernis der beschaving van hem afvallen. Zijn sterke witte tan den vonden de keel van een aanran der. Hij vocht zoals hij geleerd had te vechten tegen de grote mensapen in de troep van Kerchak. Als een tijger sprong hij dooi de kamer. Beenderen kraakten en braken in zijn ijzeren greep. De bloedende Apachen gilden. Het gezicht van de de vrouw veranderde telkens van uitdrukking, terwijl ze dit wrede gevecht gadesloeg Inplaats van ge huichelde angst en ellende bij Tar- zan's komst, stond er thans afschuw op te lezen. Deze man, die door haar kreten hierheen gelokt was, om ge dood te worden, had de rollen om gedraaid. Ze keek naar de Herkules, die krankzinnig scheen te zjjn ge worden. En buiten de deur wachtte F.okoff zijn vertrek af. (Nieuwe spelling.); Hedenochtend om kwart over zeven heeit Prins Bernhard, die zich per auto van Soest- dijk over Amsterdam naar 's-Gravenhage wilde begeven, even voor Amsterdam op den Huiderstraatweeg een auto-ongeluk gehad. De auto van den Prins is bij het viaduct in botsing gekomen met een vrachtauto. Naar de voorloopige berichten melden, heeft de Prins een lichte hersenschudding en is per ziekenauto naar het Burgerzieken huis in Amsterdam vervoerd. Indien de doktoren geen bezwaar maken, zal de Prins later naar het paleis Soestdijk worden overgebracht. Hoe de aanrijding geschiedde. De bosing, die Prins Bernhard hedenmor gen op den Muiderstraatweg onder de rook van de hoofdstad heeft gehad, is, als men den verwoesten wagen op den weg heeft zien staan, nog wonderlijk goed afgeloopen, en dank zij het feit, dat de auto van den Prins niet verder in elkaar is geschoven, is zoowel de Prins als zijn metgezel, er met be trekkelijk lichte, in elk geval ongevaarlijke verwondingen afgekomen. De botsing geschiedde ongeveer tien me ter voor het spoorwegviaduct, dat tusschen het Merwedekanaal en de kom van de ge meente Diemen, dwars over den Muider straatweg loopt. Voor den spoordijk, wan neer men kom! uit de richting Muiden, ligt een geimproviseerde afrit, waralangs zand- auto's het zand afvoeren, dat wordt afgegra ven op de plaats, waar eens de Oude Mui derstraatweg lag en welk zand verkocht is aan een bouwonderneming te Amsterdam. De uit de afrit komende auto's draaien links den weg op, dien zij moeten overste ken om op de rechter weghelft, in de rich ting van Amsterdam te komen. Het was kwart over zeven hedenmorgen, toen een zwaargeladen zandauto de afrit uitkwam en schuin den weg overstak, op hetzelfde oogenblik dat uit de richting Mui- den een groene tweezitter-cabriolet naderde. Plet was een Ford V-8. met het nummer L 83800, een van de auto's van Prins Bern hard, die, komende uit Soestdijk en op weg naar 's Gravenhage, zijn weg, zooals gewoon lijk, door Amsterdam had gekozen en zelf achter het stuur zat. Toen de Prins de zandauto, die van links den weg opreed, zag oversteken, heeft hij, mede tengevolge van het natte en dus gladde wegdek, waarschijnlijk niet voldoende tijd meer gehad om krachtig genoeg te remmen. Met vrijwel onverminderde vaart reed hij de reeds op de rechterweghelft gekomen zand auto van achteren aan. De zware vrachtauto, als het ware beschermd door de zandlading, kreeg weinig schade, doch des te grooter was de verwoesting, die de lichte tweezitter onderging. De radiator schoof naar achteren over den motor heen en het voorste gedeelte van den motor zelf werd in elkaar gedrukt, ter wijl de spatborden naar achteren klapten. In den wagen schoot de zitbank naar voren en het dashbord naar achteren, zoodat de prins en zijn geleider bekneld raakten. Het mag echter als een groot geluk be schouwd worden, dat de motor, hoewel van voren geheel ingedrukt, in het chassis op zijn plaats bleef, waardoor ook 't stuur wiel niet naar achteren sloeg. Hierin is het te danken, dat de beide in zittenden door het achteruitgeschoven dash bord slechts belemmerd werden in het uit den wagen komen, zonder ernstig met bee- nen of borst bekneld te raken. Wel sloegen zij met het hoofd voorover tegen de voorruit, waardoor Prins Bernhard een vrij diepe snij- wonde aan het voorhoofd opliep. Officieel is door de geneesheeren vastge steld, dat de prins slechts een lichte hersen schudding heeft en dat, naar het zich aan vankelijk laat aanzien, de toestand erg meevalt. ANNA PAULUWNA ONZE FEESTMIDDAG. Repelsteeltje en Melorini verove ren de jeugd van den Polder. Een propvolle bus uit Breezand spuide Zaterdagmiddag zijn inhoud voor hotel Veer- burg. Daarbinnen was reeds een gejoel en gejuich van de vriendjes en vriendinnetjes uit Anna Paulowna. „Vol verwachting' klopte hun hart". Het tooneelscherm bleef nog stijf gesloten, maar toen dat eenmaal week en de Chineesche professor voor het voetlicht kwam, toen was de zaal opeens muisstil en die spanning werd slechts onderbroken door daverende lachsalvo's en applaus als mitrailleurvuur. Goeie menschen wat hebben de jongens en meisjes genoten. Professor Melorini pakte ze. Hij goochelde geld uit neuzen en broeken van de jongens Klinkende rijksdaalders rol den zoo maar uit de jongensneuzen, waar dezen tijd van het jaar meestal wat anders in zit. En dan Greetje, wat had zij de jon gens in. de zaal te pakken. Niet te geloo- ven zoo verstandig als die pop is. Zij re kent en leest, zij lacht en maakt gekheid met de jongens in de zaal. En die houden hun buik vast. En Repelsteeltje! Vijf bedrijven lang hield het sprookje de kinderen geboeid. En tel kens als het scherm naar boven ging, was er een uitroep van bewondering. Hoe prachtig zijn de costuumpjes. Hoe zuiver was de zang. Ontroerend naief de wijsjes. Mijnheer de Hoogh had ook nu weer succes. Een hartelijk applaus aan het eind van ieder bedrijf was de belooning van de zaal. De slagzin, die tusschentijds gehoord werd, was zóó eenvoudig van samenstelling, dat heel wat jongens en meisjes hem direct op konden lossen en inleveren. Maar wie de fiets krijgt?, ja, dat zal eerst Woensdag be kend worden. Voor morgenavond moeten de slagzinnen ingezonden worden aan onze redactie. En nu is Schagen aan de beurt. Woens dag zal Repelsteeltje en prof. Melorini de harten van de Schager jongens en meisjes veroveren. Daar staan we borg voor! W1ERINGEN Verkiezing. Tot leden van het Kiescollege in de Ned. Herv. Gemeente te Hippolytushoef zijn de aftredende heeren J. Mulder Nz., D. Min nes, J. U. Bruul en His Wilms herkozen. Verloting Eigen Gebouw. De hoofdprijs van de verloting Eigen Ge bouw, een tandem, is gevallen op lot No. 362. De tweede prijs, een gehaakte bed sprei, op lot No. 287. De derde prijs, een electrische rijwiellamp op lot No. 470. Bankgebouw nadert zijn vol tooiing. Zaterdag en Zondagmiddag is het nieuwe bankgebouw voor de Coöperatieve Boeren- ieenbank te bezichtigen geweest voor leden en spaarders. Wij hebben ook een kijkje mo gen nemen, waarbij de architect, de heer B. G. Zanstra, ons een en ander heeft laten zien. Het gebouw van buiten gezien, geeft een forsche indruk. Zoo'n echt soliede indruk, juist wat een Bank moet hebben. En inwendig is dit ook al zoo. In de be nedenverdieping is ondergebracht een pri- vékantoor met daar naast een kantoorlokaal, zeer ruim en met veel licht. De kluis kan men bereiken vanuit 't kantoor. Hierin zul len de waardevolle stukken e.d. een veilige plaats vinden. De kluis is vervaardgid van beton, met z.g. kruisbewapening, van ruim 30 c.M. dikte. De loketten komen hier in, doch zijn nog niet aanwezig. De kluisdeur, geleverd door de Haan's Brandkastenfabriek geeft ook als een soliden indruk. De waarde volle stukken zullen hier achter zeker vei lig zijn. Achter het privékantoor is de wachtkamer, ook al zeer ruim, welke uit komt, evenals het kantoor, op de gang. welke van buiten af door den hal is te be reiken. Tot zoover is het woongedeelte van de bank gescheiden. Achter dit reeds ge noemde gedeelte is éénzelfde hal, welke ook aan den westkant, dus aan de zijde van het gebouw is te bereiken door de buitendeur. Vanuit deze hal in het woongedeelte bene den komende krijgt men alweer, een goe den indruk. Het vertrek waar men dan in uitkomt, is een centraal punt, vanwaar men kan gaan naar het voorgelegen bank- gedeelte naar de bovenverdieping, de kelder, de keuken, en de woonkamer. Deze woon kamer, weliswaar alleen uitzicht gevende naar achteren, is ten opzichte van de zon zeer gunstig gelegen. De centrale verwar ming is opgesteld in de keuken en is zoo te zien niet anders dan een groot fornuis. Er kan op worden gekookt, enz. Tevens is er door het geheele huis warm watervoorzie ning, naast natuurlijk de gewone waterlei ding. Deze centrale verwarming is ge plaatst door de Centrale Verwarmings Unie Als we boven op de eerste verdieping ka rnen, krijgen we alweer dien indruk van dat forsche, groote. Verschillende groote slaapkamers en groote woonkamers en klei- dere kamer staan hier de bewoners ten dienste, met ook een ruime badkamer en nog een keuken. We zouden kunnen zeggen, er is op uit breiding gerekend. Boven deze verdieping is dan nog een ge weldig groote zolder, welke ruimte biedt voor allerlei dingen, welke men niet dage lijks moet gebruiken. Hoewel het gebouw nog niet geheel is af gewerkt, ziet alles er toch heel goed uit. Het sanitair, aangebracht door den heer L. Geusebroek. De electriciteitswerken, aan gelegd door den heer W. v. Treuren, het schilderwerk, uitgevoerd door de fa. Kraak, dat kan er alles zijn. En tot slot het geheel afgewerkt, en klaar gemaakt door de aan nemers D. Bakker en Zn., wat voor deze mag zijn een stuk werk, waar eer mede is in gelegd. En al vinden wij als leek dat alles er goed uitziet, de heer Zanstra was ook zeer tevreden over het werk dat is geleverd. Buiten het gebouw is vóór een pleintje, waar gemakkelijk enkele auto's en fietsen kunnen worden geparkeerd en langs het ge bouw is flink gelegenheid naar achter te rijden, daar dan nog is een flinke berg plaats met een ruime autogarage. De officieele ingebruikneming zal wel niet lang meer op zich laten wachten. ALKMAAR, 27 Nov. Aanvoer: 160.000 kipeieren: 5658 Kg. 4.55—4.90, 58—60 Kg. 4.90—5.10, 60—62 Kg. 5—5.20, 62—64 Kg. 5.20—5.50. 64—66 Kg. 5.40 5.65, kleine eieren 3.704.50 per 100 st. WARMENHUIZEN. 27 Nov. Roode kool 1.303.60. gele kool 11.30, Deensche witte kool 0.801.30, witte kool 80 90 ct., drileingen 5.90, uien 7.50—8.30, gr. uien 7.407.80. peen 1.902.30. Bevelanders 2.10, savoye kool 1.20. Aanvoer: 104.200 Kg. roode kool, 15.900 Kg. gele kool, 23.500 Kg. D. witte kool. 3100 Kg. witte kool, 1000 Kg savoye kool, 4950 Kg. uien, 3000 Kg. peen, 150 Kg. aardappelen. BROEK OP LANGENDIJK. 29 Nov. Aanvoer: 5000 Kg. uien 7.60—8, grove 7.30—7.80. 5000 Kg. peen 2.20—2.40, 300 st. boerenkool 1.50, 4000 Kg. roode kool 1.50— 2.80, 4000 Kg. groene kool 1.140, 7000 Kg. gele kool 11.30, 23000 Kg. D. witte kool 0.801.40, 150 stuks bloemkool 8.50, 2e soort 1.90, 28000 st. andijvie 0.60. NOORDSCHARWOUDE, 29 Nov. Aanvoer: 550 Kg. knolselderie 2.50. 10600 Kg. D. witte kool 0.80—1.30, 6600 st. andij vie 60 ct. DINSDAG 30 NOVEMBER 1937. Hilversum I. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur. 3.05 Modecursus. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.00 De KRO-Melodisten (Om 5.45 Felicita-i tiebezoek 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „De invloed van het Fransch in Lim« burg", causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 De KRO-Melodisten en solisten. 9.15 Causerie over het a.s. Eucharistisch Con* gres te Boedapest. 9.30 KRO-koor en -orkest en solisten. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.10 KRO-Orkest en solist, 10.30 Berichten ANP. 10.40 P. Godwin's orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Jetty Cantor's ensemble. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Het Omroeporkest. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Het Omroeporkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het Aeolian-Orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Engelsche les. 8.00 Reportage schaakmatch. Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Causerie „Kerstklokklanken." 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Bridgecursus. II.00 Berichten ANP. 11.10 Reportage schaakmatch. 11.20 AVRO-Dansorkest. 11-4012.00 Gramofoonmuziek. ALKMAAR, 27 Nov. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: groothandel 72V2—75 cent en kleinhandel 75—80 cent. Handel goed. Kip- eieren (groothandel) 3.75—5.50 en eendeie ren f 3.Handel matig. Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter *y f. 74. Toen Richard de begeerige oogen van Shubin op zijn portefeuille gericht zag, vroeg hij zichzelf af hoeveel Yakovkin zelf van de toegezegde belooning zou krijgen. Nadat zij voorzichtig het gevaarlijke pleintje afgespeurd hadden, liet Shubin hen uit. Er was nu voorloopig niets meer te doen, dan hun zielen in lijdzaamheid te bezitten lot 's morgens vroeg, en daar zij geen van beiden vermoeid waren, namen zjj kaarten voor een bioscoop. Evenals alle andere Russische films had ook deze film als onderwerp het eeuwige vijfjarenplan. Het fotografisch gedeelte was goed verzorgd, maar de inhoud was obsoluut onbestaanbaar. Dit deed Richard echter geen kwaad. „In Engeland," zei hij tegen Marie Lou, „is het onze gewoonte dat wij, wanneer wij In een bioscoop zitten, eikaars handen vasthou den." Hij nam dus ook haar handen in de zijne. „Inderdaad?" zei zij met een glimlachje. „Ik zou wel eens willen zien of je, wanneer je met Simon in de bioscoop zat, ook zijn handen zou vasthouden." Zij deed echter geen moeite om haar uit de zijne los te maken. Nadat zij den volgenden morgen hun gids afgewimpeld hadden, kwamen zij juist op tijd in het café Gorka aan. Richard slaakte een diepe zucht van verlichting toen hij de dikke gestalte van Shubin de straat in zag komen. Hij had een groote man met een baard bij zich die Yakovkin bleek te zijn. Met gedempte stemmen bespraken zij iets. het scheen dat er kans bestond dat de zaak geregeld werd. Shubin maakte nog verschil lende tegenwerpingen, maar Yakovkin, die een geslepen kerel bleek te zijn, wist al zijn bezwaren te ontzenuwen. Richard gaf de helft van de overeengekomen som als hand geld voor het gelukken van hun onderneming. Het was een zeer groot bedrag en eigenlijk vond hij de geheele opzet toch wel erg ris kant, maar zonder dit voorschot zou hij zeker niets bereikt hebben en hij kwam overeen, dat de rest van het bedrag toegestuurd zou worden uit Weenen. Onmiddellijk nadat het een en ander gere geld was, gingen Richard en Marie Lou naar hun hotel terug. „Ik had nooit gedacht, dat die Shubin het zoo goed geregeld zou heb ben," bekende hij, ,maar ik geloof zeker dat de zaak nu in orde komt, en bovendien neb ik ondanks onze korte kennismaking, een groot vertrouwen in dien anderen man." „Ja," stemde Marie Lou toe, „hij ziet er werkelijk uit als een eerlijk mensch." „Als Simon nu maar den wagen kan krij gen", vervolgde Richard. „Het is vanzelf sprekend, dat wij verder per vliegmachine moeten reizen." Simon zat in het hotel ongeduldig op Ri chard te wachten. „En vroeg hij toen Richard voorzich tig de kamer binnenwipte. „Ik heb de zaak geregeld," zei Richard verheugd, „Kun jij vanavond voor den wagen zorgen? Daar komt het nu het meeste op aan." „Mmmm! Maak je daar niet ongerust over," verzekerde Simon hem. „En vertel mij eens wat van het plan?" „De zaak zit zoo. Shubin vertelde dat er verleden jaar gevangenen ontvlucht zijn. Zij groeven een tunnel, die leidde naar de Cata comben. De tegels zijn weer gemaakt, maar de tunnel is nooit dichtgeworpen. Shibin kan dit wel niet met zekerheid zeggen, omdat hij indertijd niet hier was, maar hij wil het toch op die manier probeeren. Onder een of ander voorwendsel zal men Rex en den hertog van avond naar die cel laten brengen. Yakovkin heeft vanavond dienst. Hij zal gereedschap in de cel smokkelen, teneinde de tegels uit de vloer te breken en hun verdere inlichtingen geven, hoe zij hun weg door de grafkelders moeten nemen. Zij zullen aan het meest zui delijk gedeelte van de oude Lisia Cora uit komen. Weet jij waar die uitgang is?" „Ja, toevallig ben ik gisteravond met den wagen daar voorbij gekomen." „Mooi, dan moet jij daar zijn om hen te ontvangen. De beste plaats om te trachten over de grens te komen is Mogilev, dichtbij Roemenië". „Hoever is dat?" „Ongeveer honderd en tachtig mijlen. Bin nen zes uur kunnen wij dien afstand afleg gen." „Welken tijd heb je afgesproken?" „Tien uur. Je moet erop rekenen dat zij natuurlijk hun weg door een hem totaal onbe kende grafkelder moeten zoeken, zoodat het niet uitgesloten is, dat het iets later wordt." Simon knikte. „Goed," zei hij. „Valeria Fe- trovna zal dan midden in haar opvoering zijn. Dat komt dus prachtig uit, Richard." „Ja, al9 het geluk ons tenminste niet in den steek laat. Nu nog even over de grens ge sproken. Ik ga per vliegtuig. Kijk," zei hij en haalde een kaart uit zijn zak. „Hier ligt Mo gilev. Ik wil zoo dicht mogelijk bij den groo- ten weg landen, ongeveer anderhalven mijl ten Oosten van de stad, 'Dan zal ik jullie opnemen en wij kunnen voor den morgen aanbreekt vertrekken. Dat wil zeggen, als jij niet achter blijft." „Neen," zei Simon hoofdschuddend, „het zal erg moeilijk zijn, maar ik ben besloten mee te gaan. Ik wil naar huis terug." Richard glimlachte met meegevoel. „Ik weet precies hoe je je moet voelen, oude jon gen. Maar je zoudt dit land reeds na zeer korten tijd gaan haten. Misschien is het leelijk van mij dat ik er blij om ben, maar ik zou je als je hier bleef zeer missen." „Dat weet ik," zei Simon bedroefd glim lachend. „Maar nu nog even over Marie Lou. Komt zij ook mee in de auto?" „O, neen, ik wil geen risico loopen, dat zij ook in die ontvluchtingszaak verwikkeld wordt. Zij heeft nu een paspoort dat geheel in orde is, en zij zal het land op dezelfde manier verlaten." „Opgepast," fluisterde Simon toen hij be weging bij de deur hoorde. In een oogenblik was Richard bij de deur van de slaapkamer van Valeria Petrovna. „Tien uur van avond," fluisterde hij nog voor hij verdween. Een oogenblik later stapte hij door een andere deur van madame Karkoff's kamer in de gang. HOOFDSTUK XXV. De kelders des doods. Rex zat op den vloer van zijn cel met zijn lange beenen voor zich uit, leunde met zijn rug tegen den muur. „Hoe laat denk je dat het is?" vroeg hij plotseling. De Reichleau zat op de brits met zijn elle- boogen op zijn knieën. Hij gaf zich de moeite niet op zijn horloge te kijken, maar antwoord de onverschillig: „Ik denk dat het ongeveer zes uur is." „Dus alweer cocktail tijd," geeuwde Rex. „Maar nog altijd geen cocktails. Zou het niet heerlijk zijn als wij nu in Parijs waren en m de Ritzbar het ijsbelletje hoorde rinkelen?" „Ik zou de voorkeur aan Londen geven," zei de hertog ernstig. „En dan in plaats van een cocktail een karaf speciale sherry in de Mau soleum Club." „Ja, dat begrijp ik. Maar wanneer denk je dat zij nu eindelijk eens klaar zullen zijn met dit vervloekte onderzoek?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3