Gunstige berichten over den gewonden Prins Inzicht in Duitschlands koloniale verlangens Japanners nemen sleep- booten in beslag Belgisch Kabinet koel ontvangen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Voorstel tot verlaging legercontingent De eed van de CS A R. Euwe staat er weer slecht voor Janson volgt het program van Zeeland Drie Palestijnsche politie mannen ontvoerd Meteorenregen veroorzaakt paniek Franco houdt Madrid bezig UITGAVEi N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 65e JAARG. No. 8171 Tegen directen aanbouw van een kruiser W apeningsovereenkomst echter noodzakelijk Contact met Ir. de Wit Vreemde vlaggen weggehaald Luguber Kerstgeschenk Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi KELDERSCHE COURANT x T Z.K.H. heelt rustig geslapen. Staten-Generaal spreekt wen- schen voor herstel uit. De particulier-secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, deelde ons gisteravond half acht mede: „De toestand van Prins Bernhard blijft bevredigend, al lijdt de patiënt nog wel aan hoofdpijn Reeds vroeg in den avond is de Prins rustig in slaap gevallen. Er zal heden geen communiqué meer worden gegeven". Nader vernamen wij dat Z.K.H. den afge- Ioopen nacht rustig slapend heeft doorge bracht. Naar wij vernemen is de toestand van den hof jager van der Spek, die bij het on geluk een knieschijf heeft gebroken, even eens bevredigend. Over eenige dagen zal de heer van der Spek operatief worden be handeld. Medeleven van de Kamers. 0 Bij het begin der vergadering van de Eerste Kamer heeft gisteravond de voor zitter, mr. W. L. baron De Vos van Steen- wijk, de volgende woorden gesproken: „Deernis met Hare Koninklijke Hoogheid de Kroonprinses heeft ons allen diep ver vuld, toen gistermorgen de mare zich ver spreidde van het ongeval Hoogstderzelver Gemaal overkomen. „Naar Hare Majesteit de Koningin gingen onze deelnemende gevoelens mede zeer le vendig uit. „Van gan&cher harte verheugen wij ons over de bevredigende berichten, welke ons sinds dien bereikten, en bidden het Ko ninklijk Huis en der natie toe, dat net God den Heere goedgunstiglijk moge behagen, de ernstige zorge, welke over Nederland is gebracht, alsnog zij het spoedig weg te nemen." De Kamer hoorde deze woorden staande aan. Acht ministers waren aanwezig. De minister van Algemeene Zaken, de heer Colijn, heeft daarna het volgende ge zegd: „Het Kabinet sluit zich van heeler harte aan bij de warme woorden, welke u gezegd hebt naar aanleiding van het ongeval, dat den Prins der Nederlanden heeft getroffen. Ook wij verheugen ons, dat de berichten van hedenavond ons de hoop mogen doen koesteren, dat de gevolgen minder ernstig zullen zijn dan gisteren werd verwacht. Wij vereenigen ons met uw gebed, dat het God moge behagen hem een spoedig en algeheel herstel te schenken." Ook de voorzitter der Tweede Kamer sprak bij de opening der middagvergadering gevoelens van deelneming in het leed, dat het Koninklijk Huis getroffen heeft, uit. Indië leeft mee. De Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië en de Volksraad zonden telegrafische wen- schen van spoedig herstel. Talrijke bewijzen van deelneming bereik ten H. M. de koningin. Prinses en Prins. Wij noemen telegrammen van het Amster- damsche gemeentebestuur, het Staatsbedrijf der P.T.T. en den Kon. Ned. Middenstands bond. Amendementen op de Dienst plichtwet. Gunstiger regeling van broeder- dienst en oefentijd voorgesteld. De Tweede Kamerleden IJsselmuiden, Steinmetz, Ruijter, Stumpel en Groen heb ben eenige amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot wijziging van de dienst plichtwet. Voorgesteld wordt artikel 13 der wet als volgt te lezen: Vrijstelling wegens broederdienst wordt zoo verleend, dat van 'n even getal broeders de helft en van een oneven getal de grootcre helft moe ten dienen, waarbij als regel de broe ders om den ander zullen worden vrijgesteld en overigens naar door ons te stellen regelen. Voorts wordt voorgesteld het aan tal dergenen, die moeten worden in gelijfd vast te stellen in plaats van op 32.000 op 27.500. In de derde plaats wenschen de voor stellers den eersten oefentijd te wijzi gen van elf maanden in zes maan den. De Kamerleden Schilthuis, Oud, Joekes, mevr. Bakker—Nort en Ebels hebben even eens een amendement op het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet voorge steld/strekkende om het contingent dienst plichtigen op 27.400 te brengen en den eer sten oefentijd op 8 maanden te stellen. Amendementen op de defensiebe- grooting. De Tweede Kamerleden Schilthuis, Oud, Joekes, mevr. Bakker-Nort en Ebels hebben een aantal amendemen ten op de begrooting van defensie in gediend, waarvan de bedoeling is vooralsnog geen gelden uit te trek ken voor den eersten termijn van aanbouw van een vervangenden kruiser. De diplomatieke redacteur van Reuter is van meening, dat het be zoek der Fransche ministers en het bekend gemaakte communiqué een einde moeten maken aan alle bewe ringen over een verdeeldheid tus- schen Engeland en Frankrijk. Inder daad gelooft men in Britsche krin gen, dat de overeenstemming der opvattingen nooit duidelijker is geweest, maar in deze volledige har monie moet men geen eenheidsfront tegen welke andere mogendheid ook zien. Dat zoowel Engeland als Frankrijk van meening zijn, dat Halifax' reis de atmosfeer heeft helpen zuiveren, kan, naar men hoopt, een mogelijke toenadering tot Duitschland vergemakkelijken. Brit sche kringen gelooven ook. dat er nieuwe mogelijkheden ontstaan zijn. De regeeringen der Dominions zijn reeds ingelicht over de resultaten der besprekin gen en naar verluidt wordt ook België als koloniale mogendheid op de hoogte gehou den. De Fransch-Britsche besprekingen vor men natuurlijk slechts een eersten stap. zoo dat er nog veel werk verricht moet worden dat geschikt is voor besprekingen door mid del van de ambassades en langs de gewone diplomatieke wegen. Men zal niet tot Duitschland wenden, alvorens men met de zen arbeid vorderingen heeft gemaakt. Herhaald moet worden, dat een koloniale regeling deel zou# moe ten uitmaken van een veel ruimere regeling. In dit verband wordt naar voren gebracht, dat, terwijl Duitsch land koloniën eischt, Engeland en Frankrijk een wapeningsovereen komst verlangen. Ten aanzien van de Spaansche kwestie is voorgesteld, dat de niet-inmengingspolitiek wordt voortgezet. Wat betreft het Verre Oosten: uit het communiqué blijkt duidelijk genoeg, dat beide landen bereid zijn tot sa menwerking met andere belanghebbende mogendheden, doch dit is geen vraagstuk van Engeland en Frankrijk alleen. Verder zijn de betrekkingen met Italië, de Balkan Staten, Noord-Afrika en Rus land besproken, waarbij men het op alle punten eens was. Delbos zal gedurende zijn reis de regeeringen van Polen, Zuid-Slavië. Roemenië en Tsjecho Slowakije op de hoog te stellen- van den algemeenen aard der be sprekingen en van de verwachtingen, die men in Engeland en Frankrijk koestert. Del- bos zou dan ieder misverstand kunnen op helderen. Ofschoon daarover geen bepaalde gegevens te verkrijgen zijn. meent men, dat ook de mogelijkheid van Duitschland's te rugkeer tot den volkenbond besproken is. De diplomatieke redacteur komt tot de slotsom, dat de indruk, dat er geen onmid dellijk oorlogsgevaar dreigt, versterkt is; Engeland en Frankrijk toonen, dat zit den vrede willen. Men acht het standpunt, dat zij innemen, tegelijk verzoenend en krach- tig. DUITSCHLAND EN DE BESPRE KINGEN TE LONDEN. In een eigen bericht merkt het Duitsche Nieuwsbureau op, dat men natuurlijk in Duitschland steeds met voldoening ziet, wanneer buiten de rijksgrenzen een toene ming van het inzicht in de vredelievend heid der doelstellingen van de Duitsche buitenlandsrhe politiek en de doelmatigheid van de Duitsche vredesvorming kan wor den waargenomen. Overigens geven com- munique's vaak geen uitsluitsel over alle bijzonderheden. Afgewacht moet worden, of verder over het resultaat der besprekingen nog nauwkeuriger bijzonderheden ter ken nis komen van het publiek. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer, heeft de minister van buitenlandsche zaken, de heer Patijn, mede gedeeld, dat juist dezer dagen dank zij het Roode Kruis onze regeering in con tact is gekomen met Ir. de Wit, de Enkhui zer, die zooals men weet door de Sovjets naar Siberië is verbannen. De Italiaansche consul-generaal heeft op het Japansche consulaat- generaal geprotesteerd tegen het in beslag nemen van twee Italiaan sche sleepbooten, c'.ie aan de Bund te Sjanghai gemeerd lagen, en het vervangen van de Italiaansche vlag dtor de Rijzende Zon. De Japansche consul gaf uiting aan zijn leedwe zen en beloofde een onderzoek te zullen instellen. Ook sleepbooten, die de Portugee- sche vlag voerden, zouden in beslag zijn genomen; men brengt in herin nering, dat de Japanneezen zich het recht hebben voorbehouden, alle Chineesche schepen, die na het be gin der blokkade aan vreemdelin gen verkocht zijn, in beslag te ne men. De Amerikaansche consul-generaal heeft eveneens geprotesteerd tegen het neerhalen van de Amerikaansche vlag en het in be slag neben van een stoombarkas aan de Bund. De Japanneezen zouden de vlag van dit vaartuig in het water hebben geworpen. Omtrent de confiscatie van buitenland sche sleepbooten meldt Un. Press nog het volgende: Japansche zee-officieren namen Dinsdag de Amerikaansche sleepboot „Feiting" in beslag, die aan de Kin-Li-Joenkade in de rFansche concessie gemeerd lag, haalden de Amerikaansche vlag neer en wierpen haar over boord. Voorts rukten zij een aan de brug bevestigd bord, waarop de firmanaam vermeld stond, los en sloegen het op de hoofden van de Chineesche bemanning stuk. Op dezelfde wijze traden zij op aan boord van twee onder Italiaansche vlag varende sleepbooten. Later passeerden alle drie sleepbooten on der Japansch commando het Amerikaansche vlaggeschip „Augusta" en den Italiaanschen kruiser „Montecuculi", zonder dat zich ver dere incidenten voordeden. Verder stroomafwaarts namen de Japan ners nog drie andere sleepbooten van onbe kende nationaliteit in beslag. Italiaansche schepen terugge geven. De Japansche vlootautoriteiten hebben de beide in beslag genomen Italiaansche sleep booten teruggegeven en hun verontschuldi gingen aangeboden. Van Italiaansche zijde werd medegedeeld dat hier sprake was van een misverstand. Er zijn reeds vele bijzonderheden gepubli ceerd over de geheime comité's van revolu- tionnaire actie, de z.g. C.S.A.R. Thans wordt bekend, dat de leden van dit geheime genoot schap, in navolging van de Carbonari een eed moesten afleggen van den volgenden inhoud: „Ik zweer trouw, geheimhouding en gehoorzaamheid jegens de organisatie. Iedere overtreding van dezen regel brengt de doodstraf met zich mede." Hierin zou de verklaring gevonden kun nen worden voor den moord op Jean Bap- tiste Juif in Italië, in den tijd, dat de „cagoule" nog niet bestond. Juif, die in wapens handelde, zou verraad gepleegd heb ben en terechtgesteld zijn. 23STE PARTIJ AFGEBROKEN. TORENEINDSPEL BUITENGE WOON LASTIG. De 23ste partij van de revanche- match om het wereldkampioenschap tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin, welke partij gisteravond te Rotter dam werd gespeeld, werd na veertig zetten afgebroken in een stelling, waarin Aljechin, die zwart had, een pion meer heeft. De voortzetting vindt plaats heden avond te Rotterdam. De afgebroken stelling luidt: Wit Euwe: Kfl, Tb5, pionnen f2, g3 en, h4. Zwart Aljechin: Kg6, Td3, pionnen b3, f6. g4 en h5. Dr. Euwe gaf hier zijn 41sten zet in cou vert af. De partij geeft aanleiding tot de volgende algemeene indrukken: Er heeft zich sinds de 20ste partij een merekwaardige ommekeer in Dr. Euwe vol trokken. In de laatste drie partijen gelukte het hem op de critieke momenten niet, den draad vast te houden. Onder zulke omstandigheden is hij tegen den meer dan ooit zelfverzeker den tegenstander in de verste verte niet op gewassen. Aljechin's West-Indische verdediging, wel ke onze landgenoot door en door kent, lever de hem een openingsvoordeel op. Naar aan leiding waarvan men toch althans een winst poging had mogen verwachten. Inplaats daarvan liet Dr. Euwe zich door een tacti sche aardigheid verrassen en moest voor z'n behoud vechten. Het toreneindspel met den minuspion schijnt, volgens latere analyses, in het geheel niet gemakkelijk te verdedigen te zijn. Glad verloren is het echter evenmin. Kerstmis 1937 vredesfeest, bommen op Nanking, bommen op Madrid. In de laboratoria staan de chemische deskundigen over retor ten en berekeningen gebogen om de meest helsche oorlogsgassen uit te denken, waarmee de volkeren elkaar in de toekomst kunnen bestoken. Het Duitsche blad, de „Essener Volkszeitung" stelt een „nuttig kerstgeschenk" voor: een volks gasmasker onder den Kerst boom! Zeker, zegt het blad, er zijn wel mooiere geschenken, maar er is zeker geen nuttiger Kerst geschenk te bedenken. In ieder ge val zou het goed zijn, wanneer iedereen na het Kerstfeest zou kunnen zeggen: wij hebben ten minste ons volksgasmasker. Kerstmis 1937, vredesfeest! NADRUK OP DE VLAAMSCHE KWESTIE. De nieuwe Belgische regeering is gister middag voor het parlement verschenen. De regeering zegt in haar verkla ring verder te zullen zoeken naar een middel om geleidelijk tot een verhoo ging der pensioenen te komen. De mogelijkheid van verlaging vand en pensioengerechtigden leeftijd zal wor den bestudeerd in samenhang met het vraagstuk der invaliditeitsverze kering. Het streven naar methodische vermindering tot 40 uur van den werktijd in de gevaarlijke en onge zonde industrieëq zal worden voort gezet. De regeering yil het vraagstuk der betrek kingen tusschen Vlamingen en Walen oplos sen in den geest van eenheid en versterking van de nationale gedachte door eendracht. De regeering wil de eenheid van het le ger handhaven en zal een wetsontwerp in dienen, waarbij het leger een definitief taal kundig statuut wordt gegeven. Na de voorlezing van de regeerihgsverkla- ring vingen de debatten in de kamer aan. Vand er Velde verklaarde dat de socialisten zonder aarzelen steun zullen verleenen aan het ministerie Janson. Ook de Liberaal Deveze zegde de regee ring den onvoorwaardelijken steun van de liberale linkerzijde toe. Van Cauwelaert spreekt als zijn meening uit, dat de regeeringsverklaring een svm- pathieken kant heeft (levendige protesten van de Vlaamsch nationalistische banken.) Namens de Rexisten deelt Dave mede, dat hij niet zal stemmen voor de motie van vertrouwen. Ook Borginon. sprekende namens de Vlaamsche nationalisten zegt zijn stem niet te kunnen geven aan de mo tie van vertrouwen, aangezien hij de regee ring Janson niet in staat acht de hervor mingen. die door de Vlamingen geëi9cht worden, ten uitvoer te leggen. Nadat deze sprekers het woord hadden gevoerd, werd de zitting verdaagd. Heden zullen de debatten worden voortgezet. De algemeene indruk is, dat de Kamer zeer koel staat tegenover het nieuwe Kabi net. Van eenig enthousiasme was geen sprake. Verwachting: Meest matige Wes telijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot betrokken, waar- waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Onder geheimzinnige omstandig heden worden te Haifa een pol'iftie- sergeant en twee agenten vermist, alle drie Palestijnen; het gebied wordt door een sterke politiemacht afgezocht. Van de heuvels op 24 ki lometer ten Oosten vain Haifa, waar de politiemannen het laatst ge zien zijn, is gisteren een hevig vu ren gehoord. Men gelooft dat de drie vermiste politie agenten in handen gevallen zijn van een ge wapende bende, die zich in oostelijke rich ting beweegt in de heuvels van Nazareth. Politiehonden volgen het spoor. Te Nazareth heeft men in een huis bom men en munitie gevonden: de huiseigenaar is in hechtenis genomen. In een dorp bij Nazareth zijn eveneens wapenen en munitie gevonden. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de Ara bische leden van den gemeenteraad hebbeir~ geweigerd aan de werkzaamheden van den raad deel ten nemen, omdat de Britsche hooge commissaris besloten heeft., het sa laris van den vroegeren burgemeester Kha- lidi, die gedeporteerd is, in te houden. Hindoes geloofden, dat einde der menschheid was gekomen. Gerommel als bij een aardbeving en felle bliksemschichten, gevolgd door een geweldi gen storm en een plotselingen stortregen van meteoorsteenen hebben een paniek ver oorzaakt onder de bevolking van een dorpje op pngeveer 75 kilometer afstand van Shan- si in Britsch Indië. Het natuurverschijnsel schrikte de bewoners uit een diepe slaap op na „dewali dav", den grooten lichtfeestdag der Hindoebevolking. Duizenden inwoners vluchtten uit hun huizen en vereenigden zich buiten het dorp in gebed. Deze meteorenregen was volgens hen de aankondiging van het einde der wereld. De wijzen uit het dorp verklaarden, dat dit natuurverschijnsel volgens den Hindoe- leer niet anders kon zijn dan de voorbode van pralaya, de vernietiging van den menschdom, een afstraffing der goden van den mensch voor de begane misdaden. Toen de storm des morgens in kracht was afgenomen, kwamen de dorpelingen tot de ontdekking, dat een hut tot de grond toe was afgebrand en de drie bewoners gedood waren door de meteoorsteenen. Van heinde en ver komen de menschen nu toegestroomd om de gevolgen van het natuurverschijnsel te aanschouwen. De rechtschen zijn erop uit door kleine schermutselingen en bombardementen de verdedigers van Madrid af te matten. Na een vergeefsche poging tot bombar dement door eenige vliegtuigen der opstan delingen zij werden door het luchtafweer" geschut verdreven hebben de batterijen gedurende ongeveer een half uur hun ver nielend vuur op de hoofdstad gericht. Afge zien van dé materieele schade, vielen eenige slachtoffers onder de burgerbevolking. Een ander eskader rebellenvliegtuigen be- .stookte gisteren opnieuw Alcala de Henares, op de weg van Madrid naar Valencia. Eeni ge groote gehouwen werden verwoest. Ge gevens omtrent het aantal slachtoffers ziin nog niet beschikbaar. Een rebellenvliegtuig werd neergehaald. Op het Aragonfront ziin de kazernes van Almudebar, ten Zuidwesten van Huesca gisteren het mikpunt der regeerings vliegt ui- gen geweest. Volgens regeeringsherichten zou groote schade aan deze militaire ge bouwen zijn aangericht. President Negrin hoeft een decreet onder teekend, waarbij speciale rechtbanken wor den ingesteld voor de behandeling v. straf zaken tegen van spionnage, hoogverraad of sabotage; verdachte personen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1