IJNHARDTJ De Vleeschvergiitiging te Harenkarspel Os. van Duyi leider van de Ned. Volkspartij? M. wil den Volkerenbond trouw blijven Postvluchteo op Indië Wijziging Crisis-invoerwet Conducteur miste zijn bus Brutale diefstal te Assen Csik zwemt 100 M. binnen de minuut De gelukkige winnares van de fiets Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijnen Rheumatische pijnen -Spit-Spierpijn Periodieke pijnen - Kou en Griep. De intrekking der consumptie melkregeling in het buiten wettelijk gebied Twee auto's vol gestolen goed Tegen stilstaande vracht auto gereden Slager van Duin vrijgesproken Rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen Tweede Kamer Jtoemmm Waarom Langedijk en Koops niet op de Kunstijsbaan mochten trainen «SEEw 30 Nm- Anna Paulowna Vrouw gered door transfusie met eigen bloed Duifschlands *Rijkspornograaf' Veemmoord in het Burgenland QAÏ iJL <yiicLzLi svu&£ Koker 1 2 cachets 50 c«. 2 stuks 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Voorwaarden voor opname in de organisaties der belanghebben den. Zooals reeds eerder werd bericht, zal met ingang van 1 December a.s. de regeerings- hemoeiing t.a.v. de consumptiemelkregeling in het z.g. buitenwettelijk gebied komen te vervallen. Na dien datum zullen daar, waar dit door de groote meerderheid vari belanghebbenden gewenscht wordt, rege lingen op dit gebied door organisaties van belanghebbenden zelf getroffen en uitge voerd kunnen worden, welke organisaties erkenning door den minister van Economi sche Zaken zullen behoeven. Reeds zijn uit een aantal plaatsen aanvragen om erken ning binnengekomen, welke thans worden onderzocht. In de statuten zal worden be paald, dat slechts zij, die vóór 1 December 1937 in het bezit waren van een tot dusver vereischte en door de Nederlandsche Zuivelcen- trale uitgereikte vergunning en op dien datum daadwerkelijk het melk- slijtersbedrijf uitoefenen, in de or ganisaties opgenomen zullen wor den, terwijl nieuwe bedrijven slechts indien zij aan nader te stel len vereischten voldoen, t.z.t. zul len kunnen worden toegelaten. Dit beteekent derhalve, dat zij. die op of na 1 December a.s. een melksiijtersbedrijf willen aanvangen in een gemeente, waar men doende is een organisatie te vormen, niet zonder meer in de organisatie zullen worden opgenomen. Ter voorkoming van nuttelooze uitgaven voor de inrichting van een bedrijf zal men goed doen hiermede re kening te houden. Vrouw van een conciërge gear resteerd. De politie te Zutphen heeft Maandag een huiszoeking gedaan bij den uitwonenden conciërge van de vakschool voor meisjes al daar, naar aanleiding van herhaalde dief stallen, welke den laatsten tijd in die school werden geconstateerd. De politie heeft in het huis vn den con ciërge twee auto's vol gestolen goederen gevonden, o.m. levensmiddelen, lijfgoederen en linnengoed. De vrouw van den conciërge, heeft den diefstal van de goederen bekend, Zij is in bewaring gesteld. De politie onderzoekt nog of er helers in deze zaak betrokken zijn. Motorrijder gedood. Gisteravond te ongeveer zeven uur is een motorrijder, komende uit de richting Soest op den Rijksweg tegen een stilstaanden vrachtauto gereden. De motorrijder, de negentienjarige A. P. v. d. L., wonende te Hilversum, en werk zaam bij den garagehouder S. te Soest, smakte tegen den grond en liep ernstige verwondingen op. In bewusteloozen toe stand werd het slachtoffer naar het zieken huis te Raam vervoerd, waar hij zonder bij kennis te zijn gekomen is overleden. VERKLARING VAN DEN HEER ODé VAN INVLOED OP DE UITSPRAAK. Meervoudige Strafkamer Alkmaar, 30 November. Uitspraak in de strafzaak contra slager •Tan van Duin uit de Kerkebuurt, gem. Harenkarspel, tegen wien terzake mis drijf art. 174 Wetboek van Strafrecht acht maanden Was gerequireerd. Het vonnis luidde: Op grond dat de rechtbank het ten laste gele-de feit niet bewezen achtte, mede in aanmerking nemende de verkla ring van deskundige Odé, inspec teur van de Volksgezondheid te Heemstede, dat darmontsteking niet altijd insluit de gevaarlijk lij kheid van het gebruik, spreekt zij verdachte vrij. station bevond. Volgens hem moest een on geduldig passagier het vertreksignaal ge geven hebben en het voertuig zonder con ducteur vertrokken zijn. Direct ging men in de politieauto op weg en kwam spoedig de autobus achterop. De chauffeur, die zich reeds bad afgevraagd, wat er was gebeurd met den conducteur, had de bus aan den kant van den weg ge zet om de komst van zijn collega af te wachten. Beperking der gevraagde mach tigingen beoood. De Tweede Kamerleden Schilthuis, Oud, Joekes, mevr. Bakker-Nort en Ebels hebben een amendement ingediend op het wetsont werp tot wijziging van de Grisisinvoerwet. Voorgesteld wordt in artikel 10 in plaats van „ter verdediging en bevordering van den export" te lezen: „in verband met ter verdediging en bevordering van den export gesloten verdragen." In de toelichting wordt er op gewezen dat het amendement beoogt de gevraagde mach tiging in zooverre te beperken, dat buiten het geyal van overmatjgen invoer geen con- tingentoeringen kunnen worden ingevoerd, die voortvloeien uit een reeds afgesloten, zij het nog niet geratificeerd handelsver drag. Ongeduldig passagier gaf het vertrek signaal. Verbazirtg maakte zich van de Parijsche politie meester, toen zij opgebeld werd door een man, die hulp verzocht „aangezien hij zijn bus verloren had." Ofschoon men op het bureau in den beginne geneigd was de ze aangelegenheid niet al te ernstig op te nemen, klonk de stem van den man zoo benauwd, dat een sergeant van politie per auto naar de plaats gezonden werd, waar- het slachtoffer verzocht had te worden af gehaald. Een gezet, verhit mannetje stond de politie op te wachten en legde uit, dat hij busconducteur van zijn vak was. Hij verklaarde, dat zijn bus verdwenen was, toen hij zich op het kantoor van het eind- Streven voor de groot-Nederland- sche gedachte. Naar de N.R.Crt. verneemt, hebben te Amsterdam en Rotterdam onlangs kernver- gadcringen plaats gehad om te geraken tot de oprichting van een nieuwe Nederlandsche volkspartij. De Rotterdamsche vergadering heeft on der leiding gestaan van den heer van Bu- rink en ds. van Duyi heeft in die bijeen komst een rede gehouden, waarin hij in groote trekken het program der nieuwe partij heeft ontvouwd. Aan het hoofd der partij zou geen leider, doch een driemanschap ko men te staan. Als leden van dit driemanschap hebben we hooren noemen ds. van Duyi en den heer van Ilg<en, gepensioneerd resident in Nederlandsch-Indië. De derde man zou iemand uit handelskrin gen zijn. Volgens de woorden van ds. van Duyi zou men als opperste gezag in den lande steeds het Huis van Oranje erkennen bo vendien zou de nieuwe partij absoluut legaal en een loyale oppositiepartij zijn. Ze zou voorts strijden voor de groot-Nederlandsche gedachte: de grenzen van een land worden niet bepaald door een precies uitgestippelde lijn op de kaait, doch door de geaardheid, de karaktertrekken, enz. van het volk. Vlaanderen zou dus tot het Grooter Neder land moeten behooren. Internationaal georiënteerde Jo den worden geweigerd. V' De partij zou toegankelijk zijn voor alle Nederlanders boven de 18 jaar; ze zou niet anti-semietisah zijn, doch internationaal georiënteerde Joden worden geweigerd. Juist over de Jodenkwestie is nog al wat te doen geweest. De „landelijke" bijeenkomst van 13 November te Amersfoort zou ten slot te tot de hierboven geciteerde uitspraak ten aanzien van de toelating van Joden zijn ge komen. We hebben ons, aldus het blad, nogmaals tot den heer Van Burink gewend, doch de ze zeide ons niet gerechtigd te zijn ons nader in te lichten. Wel legde hij er nogmaals na druk op, dat hij geen deel zal nemen aan eenigerlei politieke groepeering of partij, die de Joden uitsluit. Daaruit, mag men dus ook conciudeeren, dat de heer Van Burink niet de leiding van de nieuwe beweging in Rotterdam, die men hem had toegedacht, op zich zal nemen. Van andere zijde deelt men nog mede, dat inderdaad besloten is de bedoelde partij op te richten. Ais derde lid van het drieman schap wordt de heer Groenema genoemd. De Kamer acht den Volkenbond nog steeds het eenige, hoopge vende vredesinstiiuut. Univer saliteit ten koste van sanctie mogelijkheid. Den Haag, 30 Nov. 1037. Met het ontreden van president Van Sciiaik is het blijkbaar gewoonte geworden om bij de bijzondere of plechtige gebeur tenissen een extra verlichting te doen ont steken, en wel in den vorm van de electri- sche ornamenten aan de zij-kanten der ver gaderzaal, zoodat men hij liet binnentreden dadelijk getroffen wordt door de zee van licht, welke alles en allen omstraalt. Natuurlijk gold het uitzonderlijke ditmaal het meeleven, van Kamer en Regeering, met de angstige momenten, door ons volk be leefd na de bekendmaking van 's Prinsen ten slotte nog zoo gelukkig verloopen auto-onge luk. Van het „sociale debat" van verleden week was o.a. nog blijven liggen de motie-Kupers (S.D.) inzake de wettelijke vacantie-regc- ling, en de stemming daarover werd ten slotte een hloote formaliteit, wijl de verwer ping vast stond. Eigenlijk zou men. na de stemming, heb ben moeten doorgaan met de afhandeling van mr. Romme's begrooting, docb op de agenda was tusschen geschoven het budget van Bnitenlandschè Zaken, om mr. Patijn tijdig de handen vrij te geven. Do gevoerde debatten hebben nogmaals verduidelijkt, dat de groote meerderheid der Kamer het Volkenbondswerk wil blijven steunen! Maar natuurlijk werd wel aanstonds dui delijk, dat men door de droevige ervaringen der laatste jaren niet dadelijk grondig ge schokt, maar tcch wel diep teleurgesteld is aangaande de mogelijkheid, van Genève nog eens een hecht vredescentrum te maken. De groote meerderheid der Kamer scham pert niet. Alleen is er wel wat verschil van inzicht omtrent de wijze, waarop in de naaste toekomst het Volkenbondswerk moet worden aangepakt. Veler redevoering was erop gericht, het „diepe verval" van den Volkenbond te ver klaren en daardoor toch hoop te geven voor de toekomst. Zoo zei de heer De Geer dat iedere grootsche gedachte momenten van overwinning en nederlaag gekend heeft, men denke slechts aan den strijd van Wil lem de ZvYijger, en dat de Volkenbond nog steeds is „een brandende toorts in duiste ren nacht" Vanmiddag kwam slechts één tegenstan der van den Volkenbond aan het woord en dat was de heer Rost van Tonningen (N.S. B.). die verzekerde, dat zich thans het on recht van 'n godslasterlijke wereld wreekt, men te Genève dc dynamische beginselen van het ongeschreven recht tracht weg te moffelen om het oude, onrechtvaardige te kunnen handhaven, en waaraan Nederland, als „haantje de voorste", dapper zou mee doen Natuurlijk kwamen nog tal van andere kwesties ter sprake, maar de meeste daar van ontmoeten wij immers weer bij het straks volgende ministerieele bescheid en dus kunnen zij bpter daarbij worden ver werkt. In de avondvergadering kwam meer ver zet tegen den Volkenbond tot uiting. Het was Ds. Zandt (S.G.) die op zeer veront waardigden. verholgen toon het werk van Genève veroordeelde. omdat aldaar God's Woord zoo zei hij contrabande is. De minister aan het woord. Mr. Patijn verkreeg eindelijk het woord, en hij deed zich dadelijk kennen als een vlot, „onopgesmukt" spreker, die begon met te •verzekeren, dat hij alles wil doen om de internationale samenwerking te bevorde ren. Z. Exc. wees erop, dat ons werk in de wereld ons als 't ware is aangewezen en dat wij niet behoeven mee te doen aan in ternationale intriges en dat wij een eerlijke en voorzichtige politiek kunnen voeren. De heer Wijnkoop had op hulp aan China aangedrongen, doch van een „olie embar go zal wel niets kunnen komen, maar wel is een wetsontwerp in voorbereiding tot 't bieden van humanitaire hulp aan China. I)e heer Serrarens (R.K.) had geklaagd over de weinige Katbn'teken onder het di plomatieke corps, docb Z. Exc. ontkende, dat hier sprake zou zijn van een stelsel matige wering. Inzake den te benoemen Italiaanschen gezant verzekerde de minister, dat hij reke ning zal bonden met hieromtrent heerschen- de opvattingen. Erkenning van Sovjet-Rus land is van deze Regeering niet te wachten, en schade van de economische betrekkingen is daarvan niet te verwachten, wat wel het geval zou zijn, als wc geen relaties, heb ben met het Spanje van Franco. De Volkenbond. Over het werk van Genève zei de minister dat aldaar de economische vraagstukken toch niet overheerschen. We moeten den lolkenbond zien als een door God gewild instituut, dat echter zoo wijd van heteeke- nis is, dat wij den bond niet steeds goed kunnen overzien. Ten aanzien van de. toekomst van den Volkenbond verklaarde de minister, dat wij op den goeden weg zijn, welk woord verbazing wekte. Maar Z. Exc. wees erop, dat men. zich eerst uitputte in het voeren van mooie redevoeringen, die praetisch niet de minste vaarde hebben. Doch thans gaat men met bezorgde gezich ten naar Genève, om ernstig met elkaar te praten, en dat is een hcele winst! De begrooting werd z.h.s. aangenomen. Winkelier voor ruim f 700.— bestolen. Maandagavond is te Assen een brutale diefstal gepleegd, waarbij de dader een bedrag van meer dan f700.buit maakte. Omstreeks zes uur hielp een winkelier in de Oudestraat aldaar een klant in zijn win kel. Deze klant betaalde hem met f 25. Oim dit bankbiljet te wisselen begaf de winkelier zich via een tusschemkamer naai de achterkamer, waar hij zijn geldkistje op tafel zette en de f25.wisselde. Oim de klant niet lang te laten wachten liet hij het briefje van f 25.en het geopende geld kistje op tafel liggen. Toen hij in den winkel het geld teruggaf aan den klant, merkte'deze op, dat er iemand achter was. B. ging kijken doch zag niemand. Evenwel kwam hij tot de ontdekking, dat de porte feuille met geld, welke zich in het geopen de geldkistje had bevonden, verdwenen was, evenals het biljet van f25.In de portefeuille bevond zich een bedrag van f 700.—. De gewaarschuwde gemeentepolitie stelde een uitgebreid onderzoek in en zelfs wer den er Maandagavond nog eenige huiszoe kingen gedaan, echter tot nu toe zonder resultaat. Enkele Hongaarsche zwemmers waren gisterenavond te gast bij de Rotterdamsche Zwemciub, welkevereeniging enkele aan trekkelijke nummers op haar programma had gebracht. Dr. Csik kwam ditmaal op de 100 meter borstcrawl beneden de minuut. Hij legde dezen afstand af in 59 seconden. Hoving gaf hem goed partij, doch vermocht er niet in te slagen, het Nederlandsche re cord, dat nog steeds op 1 m. 0.2 sec. staat ten name van Scheffer, te verbeteren. Nog steeds is het geen Nederlandschen zwemmer ge lukt, beneden de minuut te komen. Cor Kint won het nummer 100 meter rug slag voor dames in den goeden tijd van 1 min. 16 sec., terwijl Iet van Feggelen met 0,8 sec. verschil tweede werd. Opmerkelijk was dat op dit nummer bij de heeren de winnaar de Hongaar Lengyei, een tijd noteerde van 1 min. 16.8 sec., dus langzamer was dan de beste Nederlandsche dame op dezen afstand. De waterpolo-wedstrijd tusschen de St.u- denten-Zwemvereeniging B.E.A.K. (Boeda pest) en een Zuid-Hollandsch zevental, werd door de Hongaren met 32 gewonnen, nadat de rust met gelijken stand 11 was inge gaan. iPschaaJUeJK Be hardrijders konden wel toe gang krijgen, maar moesten dan lid worden van Ned. Ver. tot bevordering van het hardrij den op de schaats. Naar men weet heeft het presidium van den Koninklijken Nederlandschen Schaat senrijders Bond onlangs de Nederlandsche Vereeniging tot Bevordering van het Hard rijden op de Schaats voor zes maanden ge schorst. Naar aanleiding van dit besluit heelt thans het bestuur der ge schorste vereeniging een verweer schrift aan het presidium en aan de leden van den K.N.S.B. gezonden, waarin uiteengezet wordt, dat er, naar de meening van de N.V.B. H.S. geen redenen aanwezig kunnen zijn om de schorsing te rechtvaar digen. De bewering, dat de N.V.B.II.S. in strijd met haar reglementen een ijsbaan heeft ge huurd, is, volgens het verweerschrift, on juist. De reglementen verbieden dit vol strekt niet en bovendien is er geen sprake van geweest van het huren van een ijsbaan. Slechts wist de vereeniging toestemming te verkrijgen, dat haar leden op enkele uren, niet door anderen gestoord, kunnen trainen. Ook is het niet juist, dat de N.V.B.H.S. wedstrijden op de kunstijsbaan zou hebben georganiseerd en nog zal organiseeren Haar reglementen staan het houden van selectie- oefeningen foe. Nochtans is voor deze se lectie-oefeningen steeds de toestemming van den K.N.S.B. gevraagd. Van rijden in wedstrijden om medailles is geen sprake. Wei kunnen de leden hun vaardigheid toonen en indien zij een bepaalden afstand binnen een bepaalden tijd afleggen, een z.g. vaardighejdsplaquette krijgen. Aan de rijders Langcndijk. Koops en an deren is inderdaad de toegang tot de trai ning op de kunstijsbaan geweigerd, omdat zij geen lid van de N.V.B.H.S. zijn en me dedeelden dit ook niet te wilten worden. Het weigeren geschiedde volgens art. 17 van het reglement, hetwelk door den K.N. SB. is goedgekeurd. In het verweerschrift heeft het bestuur van de N.V.B.H.S. een dringend heroen ge daan op den K X.S.B. r*m de hescliuldigin- gen aan de hand van genoemde feiten, als nog te mogen weerleggen. Nandoe vheenreis) Torenvalk (terugreis) Oehoe (heenreis) Reiger (terugreis) Buizerd (heenreis) Vertrek van Rang. 30 Nov. Athene 30 Nov. Basra 30 Nov. Jodph. 30 Nov. A'dam 30 Nov. Aankomst te Singap. 30 Nov, A'dam 30 Nov, Jodph. 30 Nov. Bagd. 30 Nov. Napels 30 Nov. Singap. 30 Nov, Ruim 100, om het precies te zeg gen, 109 oplossingen, zijn met den slagzin binnengekomen en daarvan waren er 14 fout. Hoe is het mogelijk! Van de 95 goede oplossingen was er één, die hej aantal goede op lossingen precies raadde. De geluk kige winnares is Annie Visser, Mo lenvaart 39, Anna Paulowna. Deze jongedame krijgt de fiets keurig thuis bezorgd. Nog een inzendster raadde het juiste aantal goede oplossingen, doch zij zond zelf een verkeerde oplossing in. Binnenlkort hoopt een vrouw het zieken" huis van Croydon (Engeland) te verlaten; die, na schijndood te zijn geweest, doof een transfusie van haar eigen bloed tot nieuw leven is gewekt. De vrouw was wegens een inwendige verbloeding naar het ziekenhuis vervoerd. Toen men haar begon te opereeren bleekj haar ademhaling te zijn opgehouden. De operatie werd voortgezet, en toen bleek, dat ongeveer anderhalve liter van haar bloed het menschelijk lichaam bevat ongeveer ZVi 1'ter bloed in haar buik" holte was gesijpeld. Indien de verbloeding nog korten tijd had voortgeduurd, zou 't teven uit het lichaam geweken zijn. Het weggeloopen bloed werd verzameld en voor een transfusie gebruikt, waarna de operatie werd voltooid. Indien men had moeten wachten tot iemand voor een bloed-i transfusie beschikbaar was, zou de vrouW zeker overleden zijn. Het Zwitsersche blad „09tschweiz" publi ceert als tijdsdocument een uitvoerige ty pering van Julius Stretcher, waaraan het volgende is ontleend: Het oorspronkelijk be roep van dein aldus genoemden „Rijkspor- nograaf" was onderwijzer. Zijn werkzaaril heid bij liet onderwijs bracht hem herhaal delijk met de Duitsche rechtbanken in aan raking, door welke hij bovendien meerdere malen wegens beleediging laster, ophitsing e.a. met geld- en gevangenisstraffen werd beboet. Dientengevolgen kon hij in zijn be trekking van onderwijzer niet worden ge handhaafd. Mot een zeer groote vorliefde voor het uitrafelen van sexucele misdaden heeft hij zicli daarna gezet aan de samenstelling van de Strurmer, warin hij van deze misdaden de kleinste détails in woord en illustratie vermeldt. Dit orgaan heeft in het tegen woordige Duitschland een oplage van 600.000 kunnen krijgen, waarmede St.reicher tien duizenden marken inkomen verdient. Dat hij overigens niet bang is, groote honoraria te eischen, blijkt uit een geschrift van G. Feder in 1930, volgens hetwelk hij voor een voordracht te Ingolstadt 300 Mk. eischte buiten de 300 Mk. als vergoeding voor mee gebrachte boeken en foto's. Slachtoffer van nationaal-socia- listischc haat. Een misdaad, welke naar de omstandig heden te oordeelen een veemmoord moet zijn, is te Neustift in de provincie Burgen- land (Oostenrijk) ontdekt. Een jonge boer. zekere VeischeLberger, werd dood langs den weg gevonden. Zijn lichaam was door vier kogels doorboord. Vijftien personen zijn gearresteerd, van wie vier rechtstreeks betrokken zouden zijn bij den moord. Het slachtoffer, dat uit do nationnal-soci- alistische beweging was getreden nadat hij er vroeger een aclieve rol in had gespeeld, had er zich onlangs tegenover zijn vader over uitgelaten, te gelooven, dat hij op tra gische wijze zijn leven zou verliezen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2