PANTER Fontiae - horloge Agenda J. VAN DE WITTE TIVOLI THEATER iPJMxünieuwJ fy/rvpxitPUeJU. uMw-telen imn den tuA^emeeiieA n ÏÏlasiine&eAicMeti Texelsch nieuws Uitslag verkooping Woensdag 1 December 1937 Tweede Blad Morgenmiddag 2 uur arriveert Sinterklaas lO stuks 50 cent mignon Ongeluk Prins Bernhard Ie lustrum van de MULO- vereeniging Uitslag openbare verkooping Concert in de Nieuwe Kerk Muziekleeraar gevestigd Nieuwe kapperszaak KWALITEIT en VOORDEELEN van een Onbreekbaar Stofdicht - Roestvrij - Anti magnetisch Uit de Oude en Nieuwe wereld Burgerlijke Stand van Den Helder Bovendien twee jaar verzekerd tegen diefstal, verlies en breuk KEIZERSTRAAT 103 RECTIFICATIE Zaal 20 Balcon 50 Zaal 30 Balcon 50 1500 kinderen gaan hem op de haven inhalen. Morgenmiddag 2 uur Dan zal het, ys en weder dienende, voor 3000 Heldersche schoolkinderen de dag der dagen zUn- Dan zal niemand minder dan Sint Nico- laas zelf, de groote Kindervriend uit het verre Spanje, per schip uit het land der appeltjes van-Oranje arriveeren en voet aan Holland- schen wal zetten. 3000 Kinderen... een geweldig aantal, zoodat het van het Comité, dat de ontvangst van den bisschop, benevens alle andere werkzaamhe den regelde, zeer goed gezien is, bij de ont vangst op de Buitenhaven (steig«er Texelsche boot) deze 3000 te halveeren en alleen de deel nemers der laagste klassen in de gelegenheid te stellen de plechtige incomste in Nieuwediep- sche haven mede te maken. Rondgang door de stad. Wanneer de ontvangst heeft plaats gevonden stelt de bisschop met zijn paard zich op en wordt, waarschijnlijk voorafgegaan door een muziekkorps en gevolgd door de 1500 kinde ren, een rondgang door de stad gemaakt. De volgende route zal hierbij genomen Worden: Hoofdgracht, Weststraat, Spoorstraat, Koningstraat, Kerkgracht. Bjj het Raadhuis wordt gestopt en hier Is het, dat Sint Nicolaas officieel ontvan gen zal worden. Voor dien dag is dat tevens het einde van het feest, daar de Sint dien nacht op het Stadhuis door zal brengen. Zoowel de ouders als de kinderen maken wjj er op attent, dat dit alles natuurlijk alléén doorgaat, indien de weersomstan digheden zulks toelaten. Is het slecht weer, dan wordt dit nog wel tijdig (o.a. per bulletin aan ons Bureau) bekend ge maakt. Het feest in „Casino" en „Tivoli". Het eigenlijke feest heeft den dag daarop, Vrijdag dus, plaats, en wel in „Casino" en „Tivoli". In beide zalen vangt de pret aan om half 10 's morgens, terwijl om 12 uur ongeveer het einde is. Des middags begint het weer om 2 uur. Wat de attracties betreft, hierover wil len wij thans nog niets verklappen. Alleen, dat de Sint natuurlijk zelf aanwezig zal zijn, dat in „Casino" voor de kleineren een poppen kast en goochelaar aanwezig is en voor de grooteren in „Tivoli" een bijzonder leuk film programma, dat door den heer Van Twisk weer eens gratis aangeboden werd. Zooals men ziet: het belooft iets te worden en ook wij spreken de hoop uit, dat het voor de 3000 een onvergetelijke gebeurtenis moge zijn. Thans nog enkele bijzonderheden: gezien het groote aantal jongelui is het niet mogelijk, dat de ouders toegang in de zalen hebben. Hoe wel dit reeds bekend geacht mag worden, werd ons verzocht toch hierop nog even de aandacht te vestigen. En voorts... voorts de finantieele zijde van dit festijn. Er is een vrij aardig bedrag binnen gekomen, doch nog steeds zit het Comité met moeilijkheden, dit punt betreffend. Wellicht dat er nog enkel goedwillende stadgenooten zijn, die zich alsnog geroepen voelen iets voor dit ontegenzeggelijk sympathieke doel te offe ren. Iedere gave zal op hoogen prijs gesteld worden! 'n kleine 'surprise waar Sint altijd groot succes mee heeft, 'n doosje isteravond heeft Burgemeester Ritmeester, naar aanleiding van het ongeluk van Z.K.H. Prins Bernhard, bij den aanvang van de raadsvergade ring het volgende gezegd: Alvorens met de agenda aan te van gen, zou ik eenige woorden willen zeggen naar aanleiding van de ontstel tenis die gistermorgen bij het geheele volk is gewekt, ge begrijpt het ongeluk dat Z.K.H. Prins Bernhard der Neder landen overkomen is. Wij kennen hier den Prins reeds van nabij en weten welk een belangstelling Hij heeft, speciaal ook voor de zee, en wij, de geheele bevolking van Den Hel der, hebben den Prins leeren kennen en liefhebben, in den korten tijd dat hij hier was. Wjj zullen ten zeerste worden verlicht, indien het leed van het Koninklijk Huis wordt afgewend, en de Prins binnen zeer korten tijd weer geheel gezond zal kunnen terugkeeren. Ik stel daarom voor om, namens den raad, dat is namens de geheele burgerij, van Den Helder, een telegram te rich ten aan H.K.H. Prinses Juliana, uit sprekende het medeleven van onze be volking en eveneens aan H.M. onze ge- eerbiedigde Koningin. De raad stemde met een hartelijk applaus in, met dit voorstel. Notaris A. M. Engelmann heeft gisteren avond 7.30 u. in „Musis Sacrum", publiek ver kocht: Huis en erf aan de Diaconiestraat no. 41, groot 72 centiaren; kooper de heer W. Lam- mers q.q. voor 1396. Woon- en winkelhuis met erf aan de Lange- straat no. 41, groot 3 aren; koopers de heeren S. de Waard en P. M. de Waard q.q. voor 1600.—. Een perceel weiland aan den Nieuwenweg, naast het vorige perceel, te Koegras, ter groot te van ongeveer 1.89.22 ha, waarin begrepen een gedeelte van het pad ter grootte van on geveer 6.10 aren; kooper de heer H. K. Groen q.q. voor 3822.24. Een perceel weiland nabij de Doggersvaart te Koegras ter grootte van ongeveer 2.11.10 ha; koopers de heeren J. Blank te Heer-Hugo- waard en S. Tesselaar te Koegras, voor 3588.70. Huis en erf aan de Langestraat no. 114, groot 1 are 22 centiaren; koopers de heeren C. Bakker en W. Bakker voor 1760. Huis en erf aan de Langestraat no. 116, naast het vorige perceel, groot 1 are 32 cen tiaren; kooper de heer P. de Groot voor 1900. Een goed geslaagde herdenkings avond. Het ontbrak gisteravond bij de viering van het le lustrum van de M.U.L.O.-vereeniging niet aan belangstelling. Zoowel zaal als bal- con van Casino waren uitstekend bezet, het geen de temperatuur niet fcn goede kwam. Het bestuurd had gezorgd voor een buiten gewoon gevarieerd programma en het dient gezegd, dat aan de diverse nummers de noo- dige zorg was besteed. Het was de voorzitter, die de aanwezigen, in het bijzonder directeur en leeraren, lepraressen en de besturen der zustervereeni- gmgen, welkom heette, waarna direct 'n aan vang werd gemaakt met de afwerking van het programma. ,,'t Kikkertje", een klucht in één bedrijf, was het eerste der beide 'tooneelstukjes, dat werd opgevoerd. En de keuze van dit aller aardigste stuk liet niets te wenschen over. Om de komische scènes is veel gelachen en het geheel was er bijzonder op ingericht om de feestelijke stemming nog aan te wakkeren. De heer Riekwel, als fabrikant Maalwijk, bleek zijn rol bijzonder goed aan te voelen. Hij speelde vlot en was rolvast. Zijn gebaren waren heel natuurlijk. Maar ook mej. Schoef- felenberger, als Liesje en mej. Van Grondelle als Mies, waren goed op dreef. Hun rol was lang niet gemakkelijk, maar ze wisten de geestige scènes goed uit te buiten. Het volgende nummer was een accordeon solo door den heer Seegers. En deze heer ont popte zich als een goed harmonica-virtuoos. Het waren de heeren Manshanden, Bijl en Blom, die hierna het tooneel betraden. Een aardig intermezzo was voorts het optreden van St. Nicolaas en zwarte Piet, die de zaal binnentraden en blijk gaven van hun belangstelling in dezen feestavond van de M.U.L.O.-vereeniging. Onder het zingen van „Zie ginds komt de stoomboot", betrad de Sint het tooneel. Geestig was het tafereel, dat nu volgde. Zwarte Piet, die een liedje zong, begeleid door den Spaanschen heilige, die een nummer op de guitaar ten beste gaf. Na de pauze volgde dan de tweede klucht, „De macht der vrouw". Het hartelijk applaus, dat opklonk, nadat het doek viel, was een duidelijk bewijs, dat dit stukje door het publiek was gewaardeerd. Een gezellig bal, dat de vele ouderen en jongeren, die in de Casino-zaal aanwezig wa ren nog lang bij elkaar hield, besloot ten slotte, deze goed georganiseerde M.U.L.Q.- fuif. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de kapitein ter zee A. C. Wakerlin met ingang van 1 December ter beschikking gesteld. De officier-vlieger 2e kl. W. Dusseldorp, met ingang van 1 December geplaatst op het Dep. v. Defensie. Overgepl. van Hr. Ms. Kortenaer naar de Marinekazerne Oedjoeng de luitenant ter zee der 2e kl. A. R. Kiès. Vergund naar Nederland terug te keeren aan den luitenant ter zee der 2e kl. B. van der Ploeg; idem aan den officier-vlieger der 2e kl. C. J. van der Graaff; idem aan de luitenants ter zee der le kl. O. R. F. Immink en J. K. Muller en aan den officier van den M.S.D. der 2e kl. J. A. Buys. Luitenant ter zee der 2e kl. J. F. van Duim, geplaatst bij den onderzeedienst te Willems oord en belast met het bevel over Hr. Ms. on derzeeboot O 13, is tevens belast met het bevel over Hr. Ms. onderzeeboot O 16. HR. MS. „NAUTILUS". Hr. Ms. „Nautilus" wordt heden in de ha ven verwacht. Met ingang van 1 December heeft zich hier gevestigd de heer M. Kosman, Koningstr. 90, als leeraar voor piano en theorie-lessen. De heer Kosman behaalde op 20-jarigen leeftijd het Diploma van de Ned. Toonk.-Ver. Hij heeft zijn studie voltooid aan het Conser vatorium en Hochschule te Leipzig bij Prof. Paul Graener. Men zie ook de advertentie in dit nr. Modern en gezellig. Vanmorgen 10 uur is in het perceel Ka- naalweg no. 42 een nieuwe dames- en heeren kapsalon geopend, en wel van den heer W. Kuiper, een zoon van den bekenden 81-jarigen zeeridder van dien naam. Zoowel de vrouwelijke als mannelijke af- deeling zien er in de puntjes uit, en zijn daar bij bijzonder gezellig ingericht. Als bijzonder heid zij hier vermeld, dat de heer Kuiper o.a. een permanent-apparaat aangeschaft heeft, dat weliswaar zijn kracht van het electrisch net betrekt, maar waarbij men geen gebruik meer maakt van de lastige snoeren. Voor Den Helder iets nieuws. Zij nog vermeld, dat het perceel opgebouwd werd door Reyers en Vlaming, dat het schil derwerk van de hand van den heer Van der Kuyl is en het sanitair van de fa. Lammeree. ZIJ RAAKTEN SLAAGS. Gisterenochtend had in de De Wetstraat een vechtpartij plaats tusschen een tweetal colporteurs. Eenige rake klappen werden uit gedeeld. De politie maakte een einde aan het duel en nam de beide heeren mede naar het hoofdbureau, waar proces-verbaal werd opge maakt. Wie zijn fiet3 onbeheerd laat 'staan WIE ZIJN FIETS ONBEHEERD LAAT STAAN Een bewoner van de Javastraat had zijn fiets onbeheerd op de Buitenhaven neergezet. Het karretje ging den weg van vele onbe heerd staande rijwielen op, het verdween. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN BIJ V. D. Men deelt ons mede, dat de weldadigheids postzegels en prentbriefkaarten (waarvan met name de laatste dit jaar bijzonder mooi zijn!) evenals andere jaren, ook thans weer verkrijg baar zijn bij Vroom Dreesmann. MUSEUM-NIEUWS. In verband met de St. Nicolaas, zal het Museum op Woensdagavond, 1 December, op Zaterdag, 4 December en op Zondag, 5 Decem ber gesloten zijn. VOOR HET CENTRAAL GENOOTSCHAP. Gisteravond heeft in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat een concert plaatsgevonden, hetwelk verzorgd werd door het „Vrijzinnig Herv. Kerkkoor", met medewerking van „Hel ders Gemengd Klein Koor", terwijl voorts een 5-tal solisten, waarvan vier uit Hoorn, aandeel in deze uitvoering hadden. Onder leiding van den heer De Hoogh werden niet minder dan twee oratoria gebracht en wel Romberg's „Das Lied von der Gloeke" en Mendelssohn- Bartholdy's „Lauda Sion". Het concert stond op hoog peil en het doet ons genoegen hierbij speciaal het koor te kun nen noemen, dat, dank zij de leiding van den dirigent, enkele malen voortreffelijk werk leverde. Ook bij de solisten was goed mate riaal, waarbij wij dan met name denken aan Mevr. Annie Daalder—Roggeveen en mevr. Trude Westeroven van Meeteren. „Das Lied von der Gloeke".- een oud programma-nummer, dat gisteravond niet voor de eerste maal vertolkt werd, doch waar van men toch steeds weer kan genieten. En genóten is er zeer zeker. Niet alleen van de prachtige melodiek, die dit werk bezit, doch óók van de wijze, waarop door solisten en koor hier karakter en sfeer gegeven werd aan een oratorium, waarvan men geneigd zou zijn te denken, dat het geen nieuws meer te bieden heeft. Op uitmuntende wijze gesteund door het orgel, hetwelk bespeeld werd door mejuffrouw Agatha Koch, kreeg men reeds direct een koor te beluisteren, dat de aanvankelijke matheid al heel spoedig kwijt was. En zoo is het goeddeels gebleven: een ensemble, dat voor zijn taak berekend was en nergens blunders maakte. Natuurlijk waren daar onvolkomenheden en dan denken wij met name aan het mannelijk deel, welks optreden vrij zwak te noemen is. Enkele malen werd het geluid van dit koor- deel zelfs goeddeelds weggevaagd door sopra nen en alten, hetwelk de desbetreffende pas sages van het werk geen goed deed. De solisten waren kennelijk op dreef dezen avond: de sopraan Trude Westerouen van Meeteren bleek over een geschoold orgaan te beschikken, waarmede verscheidene malen een bijzonder geslaagd effect bereikt werd. Ook de alt, mevr. Doorn Wiese bleek voor haar taak bestand te zijn en had deel in het succes van den avond. De stem van Evert Nannings bezit eveneens kwaliteiten, terwijl tenslotte het basgeluid van Jan P. Willemse weliswaar niet bijzonder volumieus te noemen valt, doch zeer zeker aan zuiverheid niets te wenschen overlaat. En zoo werd „Die Gloeke" gezongen; de stilte in het kerkgebouw was de duidelijkste vertolker van de waardeering; voor dit zingen, hetwelk inderdaad, en niet in het minst bij het kwartet, op een meer dan gemiddeld niveau stond. Als tweede nummer volgde het „Lauda Sion" van Mendelssohn en ook hiervan heeft het auditorium genoten. Het was in dit orato rium, dat men de solistische medewerking van mevr. Annie DaalderRoggeveen goed te be luisteren kreeg enniets dan lof voor haar werk. Het orgaan schijnt zich nog steeds in gunstige zin te ontwikkelen, zoodat wij hopen haar niet voor de laatste maal op deze plaats gehoord te hebben. Het kwartet was hier iets minder op dreef. Niet altijd klopte het geheel, niet altijd werd daar een eenheid in de vier stemmen verkregen. Het koor zelf was, on danks een zekere moeheid, die tegen het einde niet te omzeilen was, wederom in vorm, zoo dat ook dit nummer op waardige wijze ten gehoore gebracht werd. Een woord van waardeering voor het werk van den heer De Hoogh, die dit alles zoo juist geleid heeft en kans zag deze beide nummers een alleszins eervolle weergave ten deel te doen vallen. Ook voor de fraaie orgelbegelei ding van mej. Koch, die wederom bewees voor haar werk ten volle berekend te zijn. Zij nog vermeld, dat ds. van der Poel aan het slot van het concert koor, solisten en directeur dank bracht voor het gebodene; dit concert was namelijk aangeboden ten bate van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente. I nderdaad, Frankrijk en Engeland zijn op het oogenblik, twee handen op een buik. Wie gisteren kennis genomen heeft van de Fran- sche geestdrift over de samenkomst te Lon den, moet wel gelooven, dat alles koek en ei is tusschen de twee mogendheden. Dat is ge lukkig! De Fransch-Engelsche eenheid kan "niet anders dan remmend werken op al te dwaze ondernemingen van den kant van Italië of Duitschland. Het loflied over de een stemmigheid tusschen beide landen zal met het oog daarop ook wel een weinig hoog gestemd zijn geweest. Evenals Duitschland en Italië telkens naar buiten demonstreeren met de as Rome Berlijn, zoo moet nu de FranschEngelsche eensgezindheid in de Europeesche vraagstuk ken, hetzelfde effect bereiken. Het kan geen kwaad. Hoe sterker de landen worden, die den vrede willen, hoe beter het zal zijn voor ons werelddeel. De verscheurdheid is al groot genoeg en het is nu eenmaal een betreurens waardig feit, dat alleen het recht van den sterkste nog waarde heeft. We hebben ons waarlijk geen illusies meer te maken over prachtige beloften op papier. Ze zijn waarde loos gebleken. Italië en Duitschland zullen alleen in binden, als men kan spreken in de taal van vliegtuigen, kanonnen en pantser schepen. Het is een droeve waarheid, maar 't is een waarheid. Van dit gezichts punt uit is dus de band Engeland Frankrijk ook verheugend. Het is te begrijpen, dat Duitschland, en Italië niet minder, een weinig achterdochtig op de resultaten van de samenkomst in Lon den merken. En dat Duitschland al vooruit begint te zeggen, dat beide landen niet moe ten trachten de as Rome-Berlijn zwakker te maken, want dat hun dat niet gelukken zal. Het is de achterdocht, die Berlijn deze ver onderstelling doet maken. Londen, zoowel als Parijs, zullen zich wel wachten een van beide landen te ont stemmen. Vooral in Engeland is men voorzichtig, men wil wel toenadering, maar geen verwijdering en alles wat tot het laatste zou kunnen leiden, vermijdt Londen angstvallig. Al spreekt het dan ook den laatsten tijd een krachtige taal. De Afd. Den Helder C. G. heeft in dank mogen ontvangen als afdracht „Opbrengst feestavond van het Held. Politie-Corps" Het bedrag van 26.16. van 30 November. BEVALLEN: T. M. Boot—Krijnen, d.; P. Meilinkvan den Berg, z. Vertegenwoordiger Het drukfoutendui veltje was oorzaak dat in de advertentie in de Held. Crt. van gisteren als Toegangsprijs vermeld stond Dit moet zijn: Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „San Fransisco". Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „Het Groene licht" en „Opgejaagd". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Wie is wie?" en „Rasecht", Heden: Casino, 8.15 u.: Opvoering van „De spaak in 't Wiel" door T.A.V.E.N.U., ten bate van de Alg. Oranjevereeniging. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht po: 16.20 Barometerstand Den Helder 755.5 Temperatuur lucht 7.5 Hoogste temp. lucht gisteren 8.9 GESLAAGD. Bq het gisteren te Utrecht ge houden examen voor apothekers-assistent slaagde onze plaatsgenoot, de heer Herman Wijker, leerling van het Instituut, verbonden aan de Juliana-apotheek te Apeldoorn. GESLAAGD: De heer A. A. J. Dokter te Den Helder slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor Paedagogiek M.O. A. De heer H. N. Kaptein, onderwijzer aan de Gem. Opleidingsschool aan den Parallel weg, komt als no. 1 voor op de voordracht voor Hoofd der O.L.S. te Burgerbrug (gem. Zijpe). Van de nieuwe wereld komen heel wat opbouwender dingen dan we tegenwoordig in Europa beluisteren. Het plan van Roosevelt, tot het bouwen van drie vier millioen hui zen, in de eerste komende vijf jaren, is vrij wat productiever voor de samenleving dan het uitgeven van milliarden voor bewapening. Het is Amerikaansch, dit plan van Roosevelt. Er is niet minder dan 12 tot 15 milliard dollar mee gemoeid, maar het zal millioenen aan werk helpen en het zal den woningtoe stand, die de laatste jaren nogal te wenschen overlaat, belangrijk verbeteren. Het succes van het programma is hoofd zakelijk afhankelijk van de bereidwilligheid der industrie en der arbeiders tot samenwer king bij het bouwen van huizen tot prijzen, die binnen het bereik zijn van de groote massa. Roosevelt is voornemens een reeks bespre kingen te openen met vertegenwoordigers uit de bouwbedrijven, de arbeiderswereld en fi- nancieele kringen, ten einde den huizenbouw in het komende jaar opnieuw aan den gang te brengen en een herhaling te voorkomen van de omstandigheden, die de tegenslagen van dit jaar met zich mede hebben gebracht. We kunnen nog wat van Amerika leeren. Gisteravond werd in hotel „De Zwaan" door notaris Mulder ten verzoeke van de erven, van den heer M. Zij Sz. publiek verkocht: a. de boerderij „De Witte Engel, gelegen aan den Hoornderweg nabij Den Burg, met huiskoog samen groot 0.81.80 ha. Ingezet door den heer Joh. Keijzer Dz. voor 2250, die voor deze som kooper werd. b. Een huis met erf, gelegen te De Westen, verhuurd aan den heer N. Rijk, groot 0.83.70 ha. Ingezet door den heer S. Zijm Mz. voor 2800. Kooper de heer J. Boon, Wester- mient, voor 2810. c. Een perceel bouwland, genaamd „Mant- jesland", gelegen te Dijkmanshuizen, groot 2.01.30 ha. Ingezet voor 3050. Koopster de Diaconie der Herv. Gem. te De Waal voor 3240. d. Een perceeltje weiland te Dijkmans huizen, groot 0.13.90 ha, Kooper de heer P. Swama voor 180. e. Een perceel weiland met boet te Dijk manshuizen, groot 2.18.30 ha, benevens een perceel rietland en water, groot 0.79.90 ha. Ingezet door den heer J. N. Bruin voor 2800. Kooper de heer P. Swama voor 3175. HET STAATSVISSCHERSHAVENBEDRI.JF TE IJMUIDEN. Toegenomen omzet. De omzet van het staatsvisscherijbedrijf over November 1937 bedroeg 1.031.192.tegen 754.235.over November 1936. Over de elf maandenwan 1937 bedroeg de omzet 6.793.791 tegen 5.589.694 over dezelfde periode van 1936. De grootere omzet bedraagt dus 1.206.097,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5