Flikkerlicht bij onbewaakte overwegen De begrooting van Koloniën Het verboden grondgebied Postvluchten op Indië „Geschaakt meisje" ontketent een twist Scheveningsche en Poolsche visschers slaags 24 uur bewusteloos door kolendamp Ernstig ongeluk aan boord van een schip Nationale film 1938 in voorbereiding Uniforme stamkaarten voor steuntrekkenden Een geheimzinnige vondst Inbreker als St* Nicolaassurprise Radioprogramma Toepassing op tal van punten Nachtelijke inbraak door Dennis Wheatley DE NIEUWE VEILIGHEIDSMAAT REGELEN DER NED. SPOORWE GEN IN ZICHT. In een onderhoud met de heeren ir. Dries- sen en ir. Van Aalderen van het Seinwezen der Nederlandsche Spoorwegen, vroeg een corresp. van het Hsb. aan den heer Van Aalderen, of met het systeem van het flik kerlicht, zooals dit bij den onbewaakten overweg nabij Steenwijk in gebruik werd genomen, op groote schaal zal worden door gegaan. Op deze vraag luidde het ant woord: Hoewel een beslissing dienaan gaande nog niet is genomen het is de Rijksinspectie die opdracht moet verstrekken kan alvast wor den gezegd dat men erop kan reke nen dat deze flikkerlichten bij tal van onbewaakte overwegen zullen verschijnen. Zekerheid hieromtrent bestaat echter reeds ivoor den overweg tusschen Woudenberg en Geldermalsen, voor dien te Brummen en zeer waarschijnlijk voor dien te Kethel. Daar waar het zicht voldoende is, gaan N.S. niet tot bewaking over. Bij deze besprekingen handhaafde ir. Ch. H. J. Driessen, hoofdingenieur en chef van den dienst van Weg en Werken der N.S., volkomen het steeds door de N.S. ingenomen standpunt, dat bewaking ter plaatse niet van het bedrijf verlangd kan worden, waar het zich naar beide zijden voldoende is. Den lieer Driessen werd ook gevraagd naar zijn meening over de installatie te Steenwijk waar een flikkerlicht de komst van eiken trein aankondigt. Dit systeem heeft, aldus de heer Driessen, volkomen aan de verwach tingen beantwoord. Het is bijna een jaar in dienst en tot dusver is geen enkele hapering geconstateerd. Tweeërlei systeem. Vervolgens werden met ir. H. J. van Aal deren den nieuw benoemden hoofdingenieur der N'. S. en a.s. chef van het Seinwezen, de technische verschillen besproken, welke er bestaan tusschen de flikkerlichtinstalla tie te Steenwijk en de beveiligingsmethode die bekend staat als het systeem-Theunis- sen. De heer Van Aalderen merkte op, dat volgens laatstgenoemd principe een witte lamp wordt opgesteld bij een onbewaakten overweg, die voortdurend op eventueel ge vaar attendeert. Zevenhonderd meter voor dezen onbewaakten overweg bevindt zich een relais in de rails zoodat de komst van den trein verandering brengt in de licht bron en deze namelijk van wit op rood over gaat. Het roode licht wordt automatisch weer in wit omgezet, wanneer de trein den overweg 700 meter verder is gepasseerd. De lamp wordt gecombineerd inet een signaal hoorn en beide, het roode licht en het geluidssignaal blijven in werking totdat de trein volledig voorbij is gereden. Bij eventueel storing in de installatie wordt het permanente licht vervangen door een gele kleur. Het eenige essentieele verschil tus schen genoemd principe en dat het welk de N. S. te Steenwijk toepas sen, bestaat hierin, dat bij Steen wijk geen relais op een afstand van 700 m.'contact maakt, maar dat feite lijk een stuk rails van deze lengte totaal is geïsoleerd. Men kan dus van een geïsoleerd „been" spreken. De vrees voor eventueele moeilijkheden welke zich bij dergelijke systemen zouden kunnen voordoen op geëlectrificeerde baan vakken, bleek ongegrond. Wel zal op de ge wone baanvakken voor de beveilingsappa- raten gelijkstroom worden gebruikt, terwijl men op het electrisch net voor dit doel wis selstroom zal bezigen. De vermissing van de 20-jarige mej'. Leven- deckers uit de ouderlijke woning aan de 2e Atjehstraat te Amsterdam, van wie men ver onderstelde dat zij geschaakt was, is op een andere wijze tot een oplossing gekomen dan men verwachtte. Vrijdagavond laat is liet in bedoeld huis aan de Atjehstraat tot een twist gekomen, toen het „geschaakte" meisje, in gezelschap van een van de beide mannen, die van schaking verdacht werden, onver wacht was teruggekeerd. Haar terugkeer, ^nwaarvaWdé PUdètS de politie onkundig had den gelaten, bleek namelijk voor haar beide broers aanleiding tot oneenigheid te zijn, waarbij de één door den ander uit het huis werd verwijderd. Deze verschafte zich in den winkel, waar hij werkzaam was, een zakmes en keerde naar huis terug Op het trappor taal kwam het evenwel reeds tot een worste ling, waarbij een van de beide broers door een messteek licht werd gewond. De politie van het bureau Linnaeusstraat was spoedig van een en ander op de hoogte en arresteerde den steeklustigen jongeman. Na verhoor is hij weer op vrije voeten ge steld. Scheveninger mes in gestoken. de buik In een café aan de Nieuwe Binnenhaven te Den Haag kregen Zaterdagavond een ze vental Poolsche visschers ruzie met eenige Scheveningers. Allen waren onder drank invloed. De twist werd eenigen tijd later op den Schokkerweg voortgezet. Messen kwamen er bij te pas en er ontstond een hevige vechtpartij. Hiervan werd de 34-ja- rige Scheveningsche visscher J. B. het slachtoffer. Een der Polen stak hem met een mes in den buik en alhoewel de wonde zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, kon na een onderzoek gelukkig worden vastge steld, dat geen edele deelen waren getrof fen. Na verbonden te zijn, kon de man zich op eigen gelegenheid naar huis begeven. Een der Poolsche visschers werd voor een verhoor naar het bureau Duinstraat overgebracht. Het is nog niet komen vast te staan wie van de Polen met het mes gestoken heeft. Oude man te Lunteren bijtijds gered. Twee oude menschen, de 85-jarige S. B. en zijn 60-jarige dochter, zijn door kolendampvergiftiging bijna 24 uur bewusteloos geweest. Gelukkig hebben omwonenden bemeritt, dat er iets niet in orde was en dank zij dit ingrijpen zijn de beide oude men schen thans weer bijna geheel her steld. Leveranciers kregen Zaterdag geen ant woord op. hun herhaald bellen. Zij schohkep hieraan echter geen aandacht in de veron derstelling, dat de bewoners uit zouden zijn. Toen men des avonds evenwel nog geen le ven in de woning bespeurde, hebben om wonenden zich toegang verschaft en vonden den ouden heer en zijn dochter in bewuste- loozen toestand. Na door een geneesheer te zijn behandeld bleken de slachtoffers er niet zoo ernstig aan toe te zijn, daar nog juist bijtijds fris- sche lucht was binnengekomen. Beiden ver klaarden niets bijzonders bespeurd te heb ben. Gistermiddag omstreeks half zes is in het Volkerak ter hoogte van Ooltgensplaat, een ernstig ongeluk gebeurd. Het met tarwe beladen schip „Jaco" liep in het Haringvliet aan den grond. Bij de pogingen om los te komen verleende een motorschip uit Stad en 't Haringvliet, schipper Struik, assistentie en hierbij werd gebruik gemaakt van een staaldraad. Plotseling knapte deze draad en trof den schipper van de „Jaco", de ongeveer 55-jarige L. Keyzer, die daardoor over boord sloeg. Zijn beide zoons haalden hem spoedig uit het water en toen bleek, dat de draad hem een been van de lies tot de heup had open gescheurd. In een roeiboot werd de ongelulc- lige ijlings naar Ooltgensplaat vervoerd, waar dr. Kramer de eerste hulp verleende. In verband met het bloedverlies, dat de -schipper leed, achtte de geneesheer zijn over brenging naar het ziekenhuis te Dirksland hoogst noodzakelijk. De toestand van schipper Keyzer is zeer ernstig. Ter gelegenheid van het aan staand veertigjarig regeerings- jubileum van de Koningin. In verband met de viering van het veertigjarig regeeringsjubileum van de Koningin in 1938 is het plan gerijpt om een nationale film samen te stellen, welke een overzichtelijk beeld zal geven van den belangrijken vooruitgang van ons land en zijn overzeesche gewesten in die veertig jaren en van de beteekenis van Ne derland in het internationale ver keer. Aanvankelijk had men zich een groote tentoonstelling voor dit doel voor oogen ge steld, doch om verschillende redenen moest hiervan worden afgezien, terwijl voor het plan voor een nationale film reeds dadelijk enthousiasme bleek te bestaan bij de bestu ren van een aantal nationale vereenigingen en bij eenige op filmgebied ervaren perso nen, die hierover werden gepolst. Van de film zal een honderdtal copieën worden vervaardigd, opdat de vertooning tegelijkertijd in verscheidene plaatsen van ons land zoowel als in Ned. Oost- en West- Indië zal kunnen geschieden. De vertooningsduur zal ongeveer ander half uur bedragen. De Minister wil goed gedocumen teerd statistisch materiaal verza melen. Tot nog toe werd vanwege het Departe ment van Sociale Zaken geen „model-stam kaart" voor steuntrekkenden voorgeschre ven. Sedert langen tijd begint de behoefte aan een uniforme stamkaart zich echter meer en meer te doen gevoelen, aldus zegt de Minister van Sociale Zaken in een cir culaire, welke hij aan de gemeentebesturen heeft gezonden. Dit is ook hierin tot uiting gékomen, dat van verschillende zijden het verzoek tot den minister is gekomen een uniforme stamkaart voor alle gemeenten voor te schrijven. De Minister heeft nu, gelet op de vele hier aan verbonden voordeelen met name de mogelijkheid op deze wijze behoorlijk goed gedocumenteerd statistisch materiaal te kun nen verzamelen over de werkloozenzorg in het geheele land besloten, een stamkaart te doen ontwerpen, welke zoo beknopt mogelijk de noodige gegevens bevat. Deze stamkaart moet met ingang van 3 Januari 1938 in alle genieenten worden gebruikt. Aan gezien aan hét invoeren van deze stamkaart voor de gemeenten extra kosten zijn ver bonden, verklaart de minister zich bereid f 0,10 per stamkaart voor rekening van het departement te nemen. Het ligt in het voornemen van den Mi nister binnenkort ter kennis van de ge meentebesturen te brengen in welken vorm hij zich de verzameling van de verdere be- noodigde statistische gegevens heeft gedacht. Kleeft er menschenbloed aan de kleeren? Te Rotterdam heeft men in de Lange To renstraat een vondst gedaan. Voor het pand van den bodedienst Burggraaf zag de onder nemer een pakje liggen dat naar hij ver moedde, van een van de bestelauto's was gevallen. De heer Burggraaf had al spoedig ont dekt, dat het niet van zijn dienst afkomstig kon zijn, omdat er geen adres op was ge plakt. Bij opening vond men een pantalon en eenige onderkleeding van een mansper soon, die danig besmeurd waren met bloed, Direct is van de vondst kennis gegeven aan de politie, die echter niets heeft kunnen ontdekken, dat op misdrijf wijst. De politie heeft het pak in beslag genomen. Ook de ze- dendienst heeft het pakje onderzocht, maar er niets bijzonders aan kunnen ontdekken. Thans zal onderzocht worden of het inder daad menschenbloed is, dat aan de kleeren kleeft. Het is namelijk nog mogelijk, dat iemand een konijn heeft geslacht en op deze manier een misplaatste grap heeft willen uithalen. De begrooting praejudicieert in geen enkel opzicht de uiteinde lijke verdeeling der maritieme diensiebelasten. Aan de Memorie van Antwoord van den Minister van Koloniën op het voorloopig ver slag der Tweede Kamer der Rijksbegrooting voor 1938, is het navolgende ontleend: De begrooting praejudiciert in geen enkel opzicht de uiteindelijke verdee ling van de maritieme defensielasten over de Indische en de Rijksbegroo ting als gevolg van de voorstellen, welke de Staten Generaal t.z.t. zullen bereiken nadat de Volksraad daar over zal zijn geraadpleegd. Het ter zake met de Indische regeering gevoerd overleg is nog gaande. In verband hiermede en ook uit deferentie tegenover den Volksraad, kan de minister geen vrijheid vinden gevolg te geven aan den wensch om thans reeds te worden ingelicht omtrent het nieuwe stelsel van kostenverdeeling, dat de regeering zich voor oogen heeft gesteld. Dat zij daarbij ook nauwgezette aandacht gewijd heeft aan de financieele belangen van Nederlandsch-Indië, zal wel geen betoog be hoeven. De verdediging van Curagao. De troepen in Curagao, welke voor dien belast waren zoowel met de verdediging als met den politiedienst, werden behoudens eenige met bijzondere functies belaste mili tairen, die in Curagao zijn gebleven ver vangen door een uitsluitend met de verde diging belast detachement mariniers en met den politiedienst belast korps militaire po- litietroepen. Het detachement mariniers, waarvan de sterkte aanvankelijk 178 man bedroeg, werd sedert mede onder den drang van bezui niging belangrijk ingekrompen. Zooals in de Memorie van Antwoord be treffende het onderwerpelijk begrootings- hoofdstuk voor het dienstjaar 1937 reeds werd opgemerkt, noopte de onzekere poli tieke toestand in Venezuela na het overlij den van den vorigen president om, bij wijze van voorzorg, deze minimale sterkte van het detachement mariniers in Curaqao weer tij delijk uit te breiden. Het vertrek uit de Curagaosche wa teren van Hr. Ms. flottieljevaartuig ,'Johan Maurits van Nassau", dat een landlïigsdivlsie van 40 mariniers aan boord had, maakte een verdere versterking vari voormeld detache ment aan den wal noodzakelijk. Daartegenover staat uiteraard dat de vervanging van genoemd vaartuig gedurende een aantal maanden door een tweetal onderzeebooten voor de kosten van de maritieme verdediging van Curagao een belangrijke bespa ring beteekent. De met deze begrooting correspondeeren- de sterkte van het detachement bedraagt 145 man, welke sterkte de gouverneur voors hands niet voor vermindering vatbaar acht. Als een Sint Nicolaasverrassing heeft de politie te Lunteren thans den dader weten op te sporen van de reeks diefstallen, die hier sedert een half jaar vrij regelmatig werden gepleegd. Dezen zomer werd bij een electricien zelfs viermaal achtereen ingebroken, waarbij in totaal een bedrag van ongeveer tweehon derd gulden werd vermist. Ondanks ijverige nasporingen van de politie, werd geen spoor van den dader ontdekt. De laatste veertien dagen werden wederom eenige diefstallen ge pleegd. Toen de heer M. Zaterdagochtend be merkte eveneens met een bezoek te zijn ver eerd en een bedrag van honderd gulden miste, greep de politie, die nu sterke ver moedens had gekregen, krachtig in en arres- Buizerd (heenreis) Pelikaan (terugreis) Wielewaal (heenreis) Emoe (terugreis) Ibis (heenreis) Gier (terugreis) Valk ^heenreis) Vertrek van Jodph. 3 Dec. Bagdad 3 Dec. Alex. 3 Dec. Rang. 3 Dec. A'dam 4 Dec. Tjilitan 4 Dec. A'dam 7 Dec. Aankomst te Singap. 5 Dec. Marseille 5 Dec, Jodhp. 5 Dec, Bagdad 5 Dec. Brindisi 5 Dec. Rang. 5 Dec, DINSDAG 7 DECEMBER 1937. Hilversum I. KR O-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfbuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.05 Modecursus. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.00 De KRO-Melodisten en solist. (Om 5.45 Felicitatiebezoek) 6.40 ïüsperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „De godsdienstig-zedelijke ontwikkelmgs- gang in Sowjet-Rusland", causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Stedelijk Orkest Maastricht, m.m.v. so, liste. 9.15 KRO-Orkest. 9.50 Radiotooneel. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Bela Kiss' orkest. 11,0512.00 Gramofoonplaten. Hilversum n. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (Gr.pl.). 10.30 Het Kovacs Lajos-orkest en soliste. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Orgel-, v'ool- en saxofoonsoli. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Omroeporkest en solisten. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest en solist. 2.45 Kniples. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Vocaal concert. 10.00 Vervolg Dinsdagavondtrein. 10.45 Reportage schaakmatch. II.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans orkest. 11-4012.00 Gramofoonmuziek. teerde den vermoedelijken dader, den 17-jari- gen G. H. uit Amersfoort, die meermalen in Lunteren logeerde, toevallig juist in den tijd dat de diefstallen werden gepleegd. De jeug dige verdachte heeft een volledige bekente nis afgelegd. Reeds eerder waren van H. vingerafdruk ken genomen, doch deze kwamen niet over een met die, welke door de politie waren ge vonden. Vermoed wordt nu, dat H. een mede plichtige heeft gehad, Hierover heeft hij zich echter nog niet willen uitlaten. Alles overhoop gehaald en de brandkast geplunderd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het kantoor van de N.V. Ned. Industrie voor Dierlijke Producten S. van Hessen en Zoon aan den Keileweg te Rotter dam. De dieven die waarschijnlijk met z'n beide zijn gekomen, hebben aan een der zij gevels een raam opgeschoven en zijn zoo binnengekomen. Alles is overhoop gehaald. De brandkast in het kantoor is openge broken. Er wordt een bedrag van f700 ver mist. Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter 80. Hij vroeg zich af hoe zij zfln verdwijning zou dragen. Nadat zij hem eenmaal bedrogen had, zou hij nooit ertoe kunnen overgaan haar weer zijn vertrouwen te schenken. Daarom had h(j het 't beste geacht zonder vaarwel van haar weg te gaan. Z(j was vroolijk naar haar gala-voorstelling gegaan, vol levenskracht en geluk. Simon keek droevig naar de rij kleine, sier lijke schoentjes. Nooit weer, dacht hij, nooit weerWat zou er een ledige ruimte in zijn leven komen. Met een zucht wendde hij zich af, hij knipte het licht uit. In zijn eigen kamer keek hij op de klok; het was tien minuten over tien. Zij zouden er om twintig minuten over tien zijn. Als hij nu wegging, behoefde nie mand te wachten. Hij nam het kleine pakje waarin zijn bezittingen waren gepakt, op en verliet de kamer. Hij sloot de deur achter zich. De auto stond voor. Een oogenblik bleef hij naast den wagen staan om een cigaret aan te steken. In het bijzijn van den monteur wilde hij zich niet gehaast toonen. Hij bemerkte dat hij zijn laatste lucifer gebruikt had en ver zocht den monteur een ander doosje voor hem te halen. Nauwelijks had hij dat gedaan of van een nabijgelegen kerktoren speelde het klokkespel het halve uur. Het was iets later dan hjj gedacht had en hij werd nu eenigszins ongeduldig. Eindelijk, het leek wel of het een uur geduurd had, kwam de monteur met de lucifers terug. Simon stopte ze in zijn zak, knikte den man vriendelijk toe en reed weg. In -de nabijheid van het oude fort was alles donker en verlaten. Hjj reed zjjn wagen in 1e schaduw van den muur en keek angstig naar de anderen uit. Maar er kwam geen mensch opdagen. Na enkele oogenblikken zette hij den motor af, knipte de lichten uit en stapte op den weg... Mischien hadden zij het beste ge- von den om den hoek te blijven staan. Hij floot daarom zachtjes, maar er kwam geen antwoord. Simon begon angstig te worden. Het zou ongeveer kwart voor elf zijn, hij was verschrik kelijk laat. Zij zouden hier al wel twintig min. heben kunnen z(jn. En waar was Richard Zou Shubin hen wel losgelaten hebben? Of was het mogelijk dat de ontvluchting verhinderd was en dat Richard hier een paar minuten geleden was gearresteerd? Hij keek zenuw achtig den weg op. Op eenigen afstand van hem liep iemand voorbij. Slechts een oogenblik kon hij de gestalte zien in het licht van de nauwelijks licht gevende lantaarns. Niemand scheen zich te bekommeren om Simon en zijn wagen. Hij liep eenigszins gebrekkig den hoek om en vond daar de afgebrokkelde treden van een trap die naar boven leidde, pij kwam aan een rechthoekig, zwart borders waarop hij eenigen tijd bleef staan. Hij luisterde aandachtig. „Ri chard," riep hij zacht en ofschoon hij bijna fluisterend geroepen had klonk de echo vah zijn stem alsof hij geschreeuwd had. Hjj wachtte, maar er kwam geen antwoord. Hij liep dus de trap af en ging weer naar zijn wagen. Hij was nu werkelijk bevreesd, dat er iets niet in orde was. Zij zouden toch in een kwartier tijd den weg door de grafkelders wel hebben kunnen afleggen. Misschien was de vlucht toch mislukt. Maar dan bleef Richard toch nog over. Waar kon die dan zijn? Hij ging weer in de auto zitten en dacht na over alle hindernissen die mogelijk overwonnen moesten worden. Zou hg weer naar het hotet teruggaan, of wachten tot zij toch nog zouden komen? Hjj was bang dat er ieder oogenblik een politieagent op het tooneel zou kunnen verschijnen en hem vragen wat h(j hier eigen lijk uitvoerde. Of erger nog, als Shubin eens iets verraden had, zouden de mannen van Lesh- kin kunnen komen om hem te arresteeren... Hij hoorde het klokkespel van den toren elf uur slaan. Hij was erg zenuwachtig, maar hij realiseerde zich dat, wanneer Rex en de hertog later zouden komen, dan z(j oorspron kelijk gedacht hadden, en als z(j zouden mer ken, dat Simon er niet was, er een hopelooze toestand voor hen geschapen zou zijn. Hij be sloot dus te wachten. Een oogenblik later hoorde hij het geluid van voetstappen. Een groote gestalte slapte naar den auto en keek keek hem aan. Simon slaakt een zucht van verlichting. Dat kon niemand anders dan Rex zijn, en de tweede gestalte moest de hertos- zijn. „Ben jij het?" fluisterde hij. „Inderdaad Yakovkin vertelde ons dat er een auto buiten op ons zou wachten. Maar wij z(jn allemachtig laat, er is een ongeluk gebeurd." „Och, dat doet er niet toe! Vlug, waar Is Richard?" „Een oogenblikje geduld." „Om Godswil, maakt toch voort," riep Si mon uit, toen zij zonder verdere verklaring weer terugekeerden. „De politie kan ieder oogenblik hier zijn." H(j wachtte ongeduldig... Toen zag h(j weer bewegende gedaanten in de duisternis. Rex en de hertog droegen iets tusschen zich in dat veel op een menschelijk lichaam ge leek. Simon's hart stond bijna stil. Droe gen zjj Richard? Het volgende oogenblik wiet hij dat het zoo was. De hertog en Rex zetten hem achter in wa gen, z(jn hoofd hing slap opzij. Zijn gezicht was met bloed besmeurd. „Wat was er gebeurd?" vroeg Simon ang stig en ging naast den gewonde zitten. ,,Re*' ik geloof dat het 't beste is dat jij den auto bestuurd. Mijn been is nog erg gevoelig." „Ik heb hem een tik gegeven," antwoordde Rex, terwijl hij het stuurrad van den auto overnam. „Ik wist niet wie het was in die hel daar." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2