Het Vreemdelingenverkeer in Nederland Restauratie van de Groote Kerk Predikbeurten Alkmaarsche Kaasmarkt een bron van inkomsten, die in hooge mate wordt verwaarloosd. Uit onze omgeving Wanneer we het over het Vreemdelingen verkeer hebben, dan rakén we daarmee een zaak, die in Nederland vermoedelijk tot veel grooter ontwikkeling kan worden gebracht, dan op het oogenhlik het geval is. Bepaalde cijfers, die in deze licht kun nen verspreiden, zijn moeilijk te verkrij gen. Toch treffen we enkele zeer merk waardige aan in het officieel orgaan der A.N.V.V. We vinden daar namelijk berekend de uitgaven gedurende de jaren 1933—1936 door Nederlanders in het buitenland gedaan, zoo mede die in datzelfde tijdvak van bui tenlanders in Nederland. Het lijstje, waarbij de cijfers millioenen guldens aangegeven, ziet er als volgt uit: 1933 1931 1935 1936 Uitg. van Nederl. i. h. buitenland 30 34 35 38 Uitg. van buitenl. in Nederland 5 4 3 1 Met overgroote duidelijkheid valt hieruit te lezen, dat het buitenland voor den Nederlander een veel grootere aantrekkingskracht uit oefent, dan omgekeerd ons land op den buitenlander. Waarom? Zoo zou men mogen vragen. En onmiddellijk daarop zou men de vraag kunnen laten volgen, of de Nederlanders.. die blijkbaar zulk een voorkeur hebben voor andere landen, zich wel ooit de moei te hebben getroost, zich een behoorlijk beeld te vormen van hun eigen land. Zou men hieromtrent een enquête kunnen hou den, clan zou men soms verwonderd staan over het gemis aan kennis van menigen Nederlander omtrent zijn vaderland. Ons althans zijn frappante staaltjes daarvan bekend. Dit gebrek aan kennis willen we onze op het buitenland beluste landgenooten aller minst aanrekenen. Wel echter zien we er een bewijs in, dat de propaganda voor ons eigen land met zijn bosschen, zijn duinen, zijn meren, zijn polders en wat dies meer zij als onvoldoende mag worden beschouwd. Wanneer het nog kan voorkomen en dat geschiedt maar al te dikwijls dat een Nederlander, die eindelijk besluit eens een vacantie binnen de eigen grenzen door te brengen, verstomd staat van de schoon heid, die hij daar aantreft en wanneer hij dan besluit voorloopig het buitenland er geheel aan te geven, dan beteekent dit al les. dat er iets niet in orde is geweest. En. om nu een stapje verder te gaan, hoe kunnen we verwachten dat de buitenlan der zijn schreden naar ons land zal rich ten wanneer de Nederlanders zelf niet eens precies weten, wat er hier al zoo te koop is? Hoe kan onder zulke omstandigheden de vreemdeling op de hoogte zijn van de schoonheid, die hij hier zal aantreffen. Kortoin, het zit hem in de pro paganda, die voorloopig als totaal onvoldoende mag worden beschouwd en die ook wel nooit doeltreffend zal kunnen worden, zoolang de Ver- eenigingen voor Vreemdelingenver keer, aan wie deze propaganda in werkelijkheid is overqelaten, het in de meeste plaatsen niet verder kun nen brengen dan tot eien armoedig bestaan. De stelling, dat we hier te doen hebben met algemeen belang, hetwelk de overheid zich behoorde aan te trekken, zou zeer wel verdedigbaar zijn. Dat de overheid zelf ge voelt iets voor het "vreemdelingenverkeer te moeten doen, blijkt al reeds uit het feit. dat het rijk een toelage verleent aan de A.N.V.V., gelijk aan het totaal der subsi- diën ontvangen van anderen, terwijl tal rijke gemeentebesturen aan de plaatselijke vereeniging jaarlijks eerf zeker bedrag toe kennen, waarop echter in vele ReY., door den nood der tijden aanmerkelijk is bezuinigd. XT Ziet men nu, dat de Algemeene Neder- landsche Vereeniging voor het jaar l-™ een bedrag kon uittrekken voor reclame drukwerk van f 13.389.93, voor algemeene reclame van f 6.248.48. dan mag dit. op het eerste oog niet onbelangrijk schijnen, als budget voor een geheel land kan bet nau welijks meer worden geacht dan een drup pel in een emmer. En zoo behoeft men er zich niet over te verwonderen, dat men herhaaldeluk m i jaarverslag dor A.N.V.V. zinsneden treft, als: „Ook aan dit zéér ^langrijke „punt van propaganda maken, kan g „uitbreiding worden gegeven wegens .slechte geldelijke omstandigheden. Behalve in de A.N.V.V. hebben verschil- lende vereenicrineen voor vreemdeling keer in Noord-Holland zich aaneen eestten tot een federatie. Deze federatie, die, (kW liet behartigen van provinciale- o belangen stellig van groot nut zou kunn n zijn, gaat al weer aan betzelfde Piank: gebrek aan financiën. Bij een totaal bedrag aan van tussehen de fl. 500.— en fl. 1 \- van een dergelijke instelling ^ee"k g?nde arbeid worden verwacht. Mant ook bier is het weer te doen orn propaganda cn reclame maken an behoorlijke sciaa pu eenmaal duur. Wanneer we bier begrooting posten aantreffen als: digen en drukken van ver overig propagandamateriaal fl. tentiekosten, pro memorie, enz. enz., da dit droevig, maar waar. .rol. Kortom, wat liet resultaat bet Jj*"* keliik geringe vreemdelingenbezoek aan Ne derland. ons reeds deed vermoeden. bluKt juistheid te zijn: de. propaganda is een en male onvoldoende. Onder deze omstandigheden is vv's onbegrijpelijk, dat de federatie van y.v.v.: Werkende benoorden bet Noordzeckai *ich tot Gedeputeerde Staten van Noora-noi- land heeft gewend met het verzoek een subsidie te mogen ontvangen. Dit verzoek, gedateerd 20 Nov. j.1. is opgenomen in de bijlage no. 87 voor de Provinciale Staten van 1 Dec. j.1. Het voorstel, dat daarop volgt is echter zoo merkwaardig, dat het even de aandacht verdient. In overweging wordt n.1. gegeven het subsidie aan de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, ad. fl. 1800. per jaar, in te trekken en dit be drag te verdoelen over de provin ciale federaties of vereenigingen. Voor de provincie zou dit geen ver andering brengen, de A.N.V.V. zou daardoor echter fl. 1800 minder aan bijdragen ontvangen, waardoor automatisch ook het rijkssubsidie met fl. 1800 zou worden gekort. Deze vereeniging zou dus jaarlijks fl. 3000 minder ontvangen, waarvan fl. 1800.weer ten goede kwam aan Noord-Holland. Zoodat hot to tale, reeds zeer schamele Nederland sche reclamebudget, nog met fl 1800 zou worden verminderd. Hoezeer dit te betreuren zou zijn, ligt voor de hand. Want het omgekeerde, het uitbreiding geven aan de propaganda voor ons land in den vreemde, is meer dan noo- dig. Het vreemdelingenverkeer is in enkele landen uitgegroeid tot een enorme industrie. Zonder ons op dit uiterste blind te staren, mag gerust worden gezegd, dat er bij ons te lande meer van kan worden terecht ge bracht en dat een belangrijke bron van in komsten in vrij groote mate wordt verwaar loosd. Gelijk zoo dikwijls, zal ook hier de kost voor de baat moeten uitgaan. ALKMAAR Verdeeling der kosten. Zooals bekend, zou aan de restauratie kosten van de Groote Kerk te Alkmaar, wel ke f520.000 bedragen, het Rijk 52 pet. hijdra- gen, de provincie en de gemeente elk 22 pet. en de kerkelijke gemeente 4 pet. Sedert eind November is, aldus het Hdbld., de mogelijkheid van de restauratie in een nieuw stadium gekomen, nu er uitzicht is geopend, dat de restauratie door het Werk fonds zou kunnen worden gefinancierd. Daar Ged. Staten aan de Staten der Provincie zullen voorstellen het per centage overeenkomstig de alge meene gedragslijn der provincie niet hooger te bepalen dan 15 moet een oplossing worden gevonden voor de ontbrekende 7 Het Rijk is be reid hierin voor 5 te participee- ren, wanneer de gemeente 2 voor haar rekening neemt. De verhouding waarin de kosten van deze restauratie der Groote Kerk thans zal wor den bijgedragen, zal zijn: het Rijk 57 de gemeente 24 de provincie 15 en de kerkelijke gemeente 4 In geval de kerkelijke gemeente meer zou kunnen bijdragen dan 4%, zal het verschil in dezelfde verhouding als hiervoor bedoeld, aan het Rijk en de gemeente ten goede ko men. Voor een vergelijking is het noodig, de kosten in aanmerking te nemen, van de vorige restauratie, welke hebben bedragen f 460.000, waarin werd bijgedragen door het Rijk 39.6, de provincie 14.1, de gemeente 21.3 en de kerkelijke gemeente 25%. Over de arbeidsvoorwaarden kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan. De minister stelt er prijs op. dat thans een beginselbesluit wordt genomen omtrent de verdeeling der kosten aan de restauratie ver bonden. De financieele meRewrking der ge meente wordt thans wel gemakkelijk ge maakt nu bepaald is dat de gemeente de eer ste vijf jaren geen rente en aflossing der te sluiten leening in rekening zullen worden gebracht, welk tijdvak vermoedelijk nog blij kens de mededeeling van het bestuur van het Werkfonds verlengd zal worden zoolang de gemeente een extra bijdrage uit het werk- loosheidssubsidiefonds behoeft. CAÊLANTSOOG Algemeene Najaarsvergadering V.V.V. Callantsoog. Donderdagavond heeft de Ver. v. Vreem delingenverkeer te Callantsoog haar alg. najaarsvergadering gehouden in Hotel De Haan alhier. Aanwezig waren 17 leden. De voorzitter, de heer P. Vos Jbz., opent de vergadering en deelt een en ander mede van wat in 1937 is geschied Dan worden de notulen van den heer A. C. Brussaard- onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den heer II. J. Schut, thans te Koedijk, waarin de ze als bestuurslid bedankt. De voorzitter deelt mede dat de heer Schut door het bestuur tot eerelid is benoemd. De heer Koerts zou gaarne willen weten, waarom het bestuur dit gedaan heeft. De voorzitter zegt dat dit is gedaan als waardeering voor z'n verdiensten voor de vereeniging. Spreker deelt nog mede. dat door de vereeniging als blijk van sympathie een boekwerk aan de onlangs opgerichte bi bliotheek zal worden gegeven. In de vacature-Schilt wordt voorzien door de benoeming van den heer Koerts. Verslag wordt door den secretaris uitge bracht van de laatste federatievergadering te Den Helder. Een weg Iangs de duinen. De heer Rehorst merkt op hoe reeds tweemalen in die vergadering !s gesproken over den aanleg van een weg van Callants oog langs de duinen in aansluiting op den weg St. Maartenszee naar Petten. Door den voorzitter der Federatie werd toen medegedeeld dat spreker, als burge meester van Callantsoog, zijn medewerking hieraan niet wilde verleenen. Spreker zegt dat terloops deze zaak eens is besproken, doch dat door hem geen officieele uit spraak is gedaan. Spr. zou dit ook zoo maar niet kunnen doen en vraagt zich af of een dergelijke weg in het voordeel van onze badplaats zou zijn. De heer de Waal meent dat het zeer ze ker een voordeel voor het doorgaand ver keer zou zijn. On de opmerking van den voorz. dat het een mooie weg wat het natuurschoon aan gaat. zou worden, zegt de heer Van Hon- schooten, dat het momenteel een kale zan derij is. De heer Rehorst betwijfelt het of meer doorgaand verkeer ontwikkeling van de badplaats zou insluiten. Onze toegangswegen zijn toch wel vol doende. We moeten het toch van de blij vende gasten hebben. Te zijner tijd zal sipr. deze kwestie nog wel ter sprake brengen. Nu vraagt spr. om in de volgen de vergadering der P'ederatie toch de be wering van den voorzitter, den heer Bree- baart, te weerleggen. De begrooting voor 1938 sluit in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van f 410.onvoorziene uitgaven f 40. Het denkbeeld uitgave van een krantje in het seizoen, wordt hierbij naar voren ge bracht. Dit idèe zal nader door het bestuur worden overwogen. Uitgaven nieuwe gids en wat daar aan vast zat. Medegedeeld wordt dat volgend Jaar weer een nieuwen gids zal worden uitgegeven. De kosten zullen wel hooger zijn, maar deze zullen zooveel mogelijk door advertenties worden bestreden. De heer Krimp brengt naar voren dat. het wenschelijk zal zijn meer gegevens omtrent wandelwegen enz. op te nemen. Na uitvoerige discussies wordt dit onder werp ten slotte gelaten voor wat het was. De uitgave van den gids wordt goedge keurd. Het bestuursvoorstel tot het doen houden van een verloting in 1938 wordt goedgevon den. Het wil wel groeien in Callantsoog! Ook het voorstel voor het houden van een floraliatentoonstelling heeft de instemming van de vergadering. De heer Rehorst zegt dat door het bestuur is overwogen om aan deze tentoonstelling een wedstrijd van de voor- en achtertuintjes in het dorp te verbinden. Aan de Noordzijde is door de medewerking van de gemeente de wanorde van hekjes verbeterd, en het is nu zaak het netjes houden der tuintjes te stimuleeren. De voorzitter zegt dat z.i. bloemen alles zijn. Het wil hier ondanks de beweringen toch wel groeien. De heer Vogelzang: „Mijn graszaad komt er al uit." Gelach. De vergadering gaat vol komen met het idee accoord. Feestelijke herdenking van het 20-jarig bestaan. De voorzitter zegt hoe vroeger elk jaar een feestavond voor de leden werd gehouden. Na het \zy^-jarig bestaan is dat niet meer gebeurd. Nu blijkt er echter een bestuur te zijn dat meer voor feestvieren voelt en wordt voorgesteld om wederom een feestavond te geven, ook al in verband met het 20-jarig bestaan der vereeniging in het volgende voorjaar. Goedgevonden wordt dat het be stuur de organisatie ter hand zal nemen. De rondvraag. De correspondent, de heer Koelemij, be spreekt de te plaatsen gegevens op de pen- sionlijst. Het zal wenschelijk zijn dat b.v. het aantal bedden er op wordt geplaatst. De heer Krimp vraagt waarom de muziek tent in het dorp staat. De voorzitter: er worden toch concerten gegeven. De heer Krimp: Wanneer? De voorzitter: Af en toe. Waarschijnlijk als u er niet is. We zullen de muziekveree- niging kunnen vragen om nog meerdere concerten te willen geven. De voorzitter zegt nog blij te zijn te hooren dat men over den correspondent tevreden is. Hier wordt alles zoo vlug mogelijk afgehan deld. Besloten wordt het inzien der corres pondentie op de zittingsavonden af te schaf fen. Hierna sluiting. KOEGRAS JULIANADORP. Filmavond Ned. Chr. Land Arb. Bond. Gisteravond werd door bovengenoem- den bond een filmavond gegeven in café „Prins Hendrik'1. Nadat het schamele beetje publiek precies om 8 uur was wel kom. geheeten. werd meteen met de hoofd film „Nederland aan den arbeid" begonnen. In dit zeer interessante filmwerk werden ons verschillende werkzaamheden in werk verschaffing getoond, o.a. het ontginnen van grond in het oosten van ons land en het bouwen van boerderijen en huizen daarop. Het verbeteren van akkers, het boschplan met rocibaan te A'dam, de Zui- derzee-inpoldering, indijking van den N.O. polder, enz., enz. Vervolgens werd een ko rnische film .Hallo Taxi" vertoond, waarom hartelijk werd gelachen en een teeken filmpje „De Marathonloop". Een sluitings woord volgde en om 9.30 stond men weer buiten. Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt. Bovengenoemde vereeniging vergaderde gisteravond met 16 leden in een der loka len van de Chr. School aan de Kortevliet. Na opening door den voorzitter, den heer T. Speur en goedkeuring van de notulen, werd door den voorzitter een kort verslag uitgebracht van de vergadering gehouden te Utrecht. Ingekomen was een schrijven van den heer Van Giersbergen, dat hij met pensioen den dienst heeft verlaten. Idem van den heer Venema, dat op de heide in 1938 weer plaatsen beschikbaar zijn. Een boekje van Cancricius ligt voor de le den ter inzage. Verder circuleerden Duitsche prijscouran ten in de vergadering. De voorzitter waar schuwt tegen het koopen in Duitschland. De Mark prijst 0.073 en hooge invoerrechten. De voorzitter stelt voor om op de komen de jaarvergadering een verloting te hou den tot aanmoediging van het bezoek en daaraan te verbinden een drietal goede prij zen. De hoofdprijs zal zijn een complete nieuwe bijenkast. De bezoekers van die vergadering kunnen daar gratis aan mee doen. Deze bijeenkomst vindt half Januari plaats. Daarna werd een praatje over het imke ren gehouden, waarbij vele nuttige wenken werden uitgewisseld en waarmede ieder zijn voordeel kan doen. Na rondvraag sluiting. ANNA PAÜLOWNA Het hengelverbod. Naar we vernemen komt de kwestie van het hengelverbod in Balgkanaal, Zandvaart en Kromme Tocht Dinsdag 28 Dec. op nieuw voor het Heldersche kantongerecht. De mondorgelclub „De Tango" viert 26 Dec. haar 5-jarig bestaan met een uitvoering, waaraan Daan Pool en Tommy Bouman medewerken. Zie advertentie. In afwijking van het besluit, dat de too- neelavonden alleen voor leden van den kunstkring toegankelijk zijn, zullen bij uit zondering ook niet-leden tegen entrée plaats bewijzen kunnen bekomen voor de opvoering van „Tante Roosje", het stuk dat Ormenio den tweeden Kerstdag ten tooneele brengt. Zie advertentie. BREEZAND. SCHAKEN. In het R.K. gezellenhuis speelde D.O.S. van Breezand tegen de schaakclub Anna- Paulowna. Anna Paulowna behaalde een 64 overwinning. De gedetailleerde uitslagen waren: D.O.S. ANNA PAULOWNA E. KomenG. A. Preyde J. MulderP. Komen 01 G. SuykerlandC. Wit V2—V2. Th. v. d. Waal 0—1 J. SuykerlandA. Komen V? A. Capteijn—C. Keyzer ftft Jb. LooyesteijnJ. Jongejans 01 M. v. d. Gulik—C. de Graaf 1—0 J. LooyesteijnD. Rezelman 10 H. RuysenaarsB. Hummel 01 4—6 WIER1NGEN „Morgenrood". Dezer da»en is in het Eiger. Gebcuw aihier opgericht een gemengde arbeiders zangver- eeniging, welke tot naam heeft gekregen „Morgenrood". De vereeniging heeft zich inmiddels bij den Bond van Arbeiders-Zangvereenigingen in Nederland aangesloten. Het bestuur is als volgt samengesteld: de heer Ovcrbeeke, voorzitter, mevr. Rops en de heer E. Stubbe. Burgerl. Stand van 11—17 Dec. 1937. Geboren: Lammert Cornelis, zoon van H. Ekkers en C. P. Weerelts. Johannes, zoon van H. Ekkers en C. P. Weerelts. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Geene. Overleden: Ariaantje Zomerdijk, vr. van J. Koorn, 64 jaar. Onderwijs. Ter vervanging van den heer A. H. J. van 't Hof, hoofd der O. L. school te Hippolytus- hoef, aan wien ziekteverlof is verleend, is tot tijdelijk onderwijzer aan voormelde school benoemd de heer F. van Duin, onderwijzer te Alkmaar. Werkloosheid. Aan het einde van de maand November bedroeg het aantal werkloozen in de gemeen te 348. Hiervan waren 164 in de werkver schaffing geplaatst. Het aantal werkloozen is de laatste maan den wel zeer sterk toegenomen. In Augustus bedroeg het nog 99, eind September reeds 215, en eind October'233. In de afgeloopen maand dus een toename van ruim 100. OP HOL. Gistermorgen geraakte een span paar den van den veehouder J. Veerdig op hol. De paarden waren bespannen voor een disolwagen en kwamen met den knecht S. Halfweeg Jbz. van 't land in Polder-Waard Nieuwland. Bij de „burge" schrokken de paar den en sloegen opeens op hol. De knecht deed al z'n best die beesten weer in bedwang te krijgen hetgeen hem echter niet lukte. De paarden bleven hol len, door de Elft dwars over den betonnen weg. Ter hoogte van Bruinsma vliegt een zij schot van den wagen. Daar, bij de Wed. D. N. Mulder slaat de wagen, met den knecht er nog steeds op, over den kop. De paarden hollen echter door, eerst wordt de knecht ook nog even meegesleept, maar deze laat de touwen gelukkig los. Ter hoogte van Dr. de Groot, worden de paarden door Cor de Haan, vischhandelaar tot stilstand gebracht. De knecht die al ongedeerd aan komt hollen neemt ze over, en dan gaat 't weer naar de boerderij. 't Mag zeker een wonder heeten, dat knecht en paarden beiden niets marukeeren Dei wagen is tamelijk vernield. DEN OEVER OPGRAVING. Bij de ontgravingen voor de Geniewerken aan den Ges ter weg zijn restanten van een menschelijk geraamte gevonden op ongeveer een meter ondier het maaiveld. Aan de ge vonden overblijfselen te oordeolen zijn ze zeer oud. BRAND Donderdagnacht ongeveer twee uur is de woonkeet, eigendom van den heer Eekhof aan den Akkerweg tot den grond toe afge brand. De bewoners moesten in nachtge waad liet brandende, geliouw verlaten. De motorbrnndspuit van Den Oever die spoedig ter plaatse was kon zich slechts fot nn- hlusschen bepalen daar de belendende per- ceolcn geen gevaar liepen dank zij de gunstige windrichting. Naar men ons mede deelde was niets yerzekerd, OOSTERLAND. Brar In den nacht'van Donderdag op Vnjd a? te ongeveer half 2, brak plotseling door 1- bekende oorzaak brand uit in de woonke bewoond door de fam. J. Eekhof, staan 1 aan den Akkerweg. In een oogwenk sloeg de vlammen om zich heen. Slechts met v< moeite konden de bewoners, moeder en tv c zoons (de vader ligt in het ziekenhuis), dor den rook gewaarschuwd, in nachtgewa ontvluchten. Door het hulpgeroep schoten spoedig buren toe, maar er viel niets meer te redden. Ook eenig geld moest word n achtergelaten. Binnen het uur was alles pl gebrand. De brandspuit uit Den Oever, e c na eenigen tijd arriveerde, kon weinig mee uitrichten; er viel alleen nog maar wat ia te blusschen. De bewoners, die van alles beroofd wan zijn door de buren van onderdak en boven kleeren voorzien. Gelukkig wordt de scl a- ae door verzekering gedekt. ZONDAG 19 DECEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, de heer Joh. Mensink. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wil' Den Oever, nam. 7 uur, Ds. de Wilde. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur. de heer Boon. Geref. Kerk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur. Cand. J. Verhave. The Star of Hope Mission. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer Seven- sma, van Amsterdam. Heelemaal naar wensch gaat het met de kaas niet. Wel blijven de prijzen behoorlijk, maar velen zou den graag zien, dat er eindelijk eens een vleugje naar boven kwam, Dit echter blijft niet alleen uit, zoo er van. verandering sprake is, dan is het eerder naar beneden dan naar boven. Zelfs de optimistische berichten, die de ronde deden over den stand der onderhandelingen, vermochten niet een kleine ople ving te weeg te brengen. Toch zijn deze berichten vermoedelijk niet zonder invloed gebleven, want het binnenland had hoewel de afzet daar bevredigend is blijkbaar lagere prijzen in het hoofd gehad. De binnenlandsche kooplieden had den iets als f 20.in het hoofd, doch ze hebben daartegen niet of nauwelijks kunnen koopen. De aan voer was vrij gering en toen zij vlot tegen hoogere prijzen werd ver kocht, heeit ook het binnenland zich daaraan moeten aanpassen. Het resultaat was dat het uitge sproken consumptiegoed overal f 20.50 opbracht. Dit is kaas van hoo ge opbrengst, doch meestal slap en dikwijls zurig en bros of kort. De steviger kaas bracht hooger prij zen op, met als topnoteering f 22.50, waarmee ze in verhouding tot de opbrengst uit de melk ver moedelijk nauwelijks hoog genoeg was geprijsd. ALKMAAR, 17 Dec. 1937 Andijvie 100 stuks 0.80—2.40. Appelen 38, Bloemendaler kool 1.602.60, bloem kool I 713, bloemkool II 35, boerenkool 1.502.80, Bieten 1.503„ Druiven 100 pnd. 1522, gele kool 100 kg. 1.20, groene kool 1.202.60, Kropsla 100 stuiks 1.50—5.30, knol- selderie 2, peren 2.504, prei 1.50—2.60, pe terselie 12, roode kool 1.804.20 selderie 0.501.20, spinazie 0.58, spruiten 1.505.50, tomaten 3.5013.50, uien 5.609.20, wortelen 2.50—6, witlof I 5.00—8.00, witlof II 3—4. ALKMAAR, (Kaasmarkt) 17 Dec. 1937 Op de heden gehouden kaasmarkt ware aanvoer en prijzen als volgt: 31 stapeh Kleine fabriekskaas f 22.50 en 1 stapri Kleine boerenkaas f 21.50. Totaal aanvoc 32 stapels, wegende 65000 kg. Alles me rijksmerk. Handel matig. ALKMAAR (graanmarkt) 17 DEC. 1937 Op de heden gehouden Graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 110 H.I Voertarwe f 7.75—8, 15 Il.L. Rogge f 7.25. 119 H.L. Gerst f66.75, gerst chev. f 77.75, 19i H.L. haver f 5,907,25; 115 H.L. boonen w.o.: paarde f 9—9.30, bruine f 10—13, ci troen f 1517, duiven f 8.509.25, witte boe nen f 22—25 en tuinboonen f 25, 3 H.L. ka- nariczaad f 8. 19 H.L. karwijzaad f 23.20-* 23.30, 2e s. f 16, 14 H.L. spinaziezaad, prijs niet genoteerd; 114 H.L. erwten, w.o. klei ne groene f 9.5012.25 grauwe 1424 en vale erwten f 13—18.50. Totaal aanvoer 700 H.L. Alles per 100 kg. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Dec. Aanvoer: 20.000 Kg. uien 7.50—8.20 drie lingen 7.10-7.50. gove 7.90-8.20, gele nep 7.40. peen 2—2.30. 1000 kg. kroten 3.40—4.10, 45000 kg. roodo kool 2.204.40, 45000 kg. witte kool 80 I.40 60 duizend kg. gele kool 1—1.80 600( kg. andijvie 6090, NOORDSCÏIARWOUDE, 18 Doe. BI. dito 2.70—2.80. uien 7.90—8.50, drielin gen 7—7..50. grove 7.80—8.30. peen 1 00- 2.40 kleine peen 70—80 et. Kroten f 2.40—4, roode kool f 3.204.60. groen kool f 1.502, gele kool f 1l >1 ctoensche witte kool 1 0.80—1.60

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11