Gracieuze lijnen HERFST- en WINTERHOEDEN Onderhoud RADOX geen vetpuistjes meer van sieraden Gebakrecepien vooi de Kerstdagen Gevaarlijke schoon heidsmiddelen Voor den namiddag Zaterdag 18 December 1937 Vierde blad -• Het gevreesde woord mJBam DE lijn! Het woord, gevreesd door de dikkerds, bemind door de dunnen! Het woord „lijn": voor de dikkerd jes een verbod van alle zoetigheid, voor de slanken de sleutel tot het succes van haar toiletten! De ontwerper van de hier afgebeelde avondtoiletten heeft slechts aan de slanken gedacht.... Volkomen harmonisch voegt zich op het linker plaatje de wonder lijke wijd-uitstaande zoomafwerking van de blouse om het lichaam der draagster. Van goudlamé is deze origineele creatie met den even slependen rok. VAN kostbare bedrukte zijde is neven staand Parijsch gewaad. Bijzonder geestig staan het velours mofje en de idem halsdoek. Men moet Pari- sienne zijn, om zich met een mofje in de feestzaal te vertoonen! Vele vrouwen vergeten, dat haar sieraden nu en dan een extra beurt van noode hebben, evengoed als alle andere dingen. Houdt men hieraan niet de hand, dan zul len zij na verloop van tijd den mooi- en glans verlie zen, die byoux juist zoo aantrek kelijk maakt. Indien men een of ander sieraad, dat men een half jaar gedragen heeft zou kunnen vergelijken met een nieuw, dan zou men eenvou dig versteld staan, welk een verschil men waarneemt. Sieraden worden langzaam aan vuil door het dragen zelfs onoogelijk door het in een doos liggen, in dien men ze niet regelmatig onder houdt, d.w.z. iede re twee maanden op zijn minst. Snoeren kunst- paarlen worden meermalen dof en herkrijgen hun glans, indien men ze eenige dagen „begraaft" in fijne magnesia of fijn krijt, daarna wrijft men ze op met een zacht, zij den doekje. Diamanten rin gen zullen de kleine moeite, die het schoon maken geeft, beloonen met een flonkering van lichtstralen. De mooie glans vermin dert niet alleen door stof, doch tevens door zeepresten, die zich ophoopen in de ope ning achter de steenen. Men bevochtige een zacht borsteltje met een weinig ben zine en borstelt langs den achterkant van de steen. Wanneer de benzine is opge droogd borstelt men met een droog bor steltje na. Simili steenen dompelt men in warm water en borstelt daarna met een borstel tje na om ook het vuil van de zetting te verwijderen. Goud en zilver maakt men met zeepsop schoon en borstelt het met een nagelschuier, daarna in schoon water na spoelen en met een zeemleeren lapje op wrijven. Imitatie kettingen, oorringen, arm banden en dergelijke sieraden geeft men eerst een zeepsop badje, en spoelt ze na in spiritus. Gitten broches, clips enz. die op het oogenblik zeer modern zijn, wrijft men af Gskleede tailleur van zwart moiré, waarbij amandel groene blouse van dof satin of crêpe gedragen wordt. Moderne hoed van zwart fluweel met garneering in de kleur der blouse van gros-grain met clips in het midden. Chique kleedt de zilvervos, die het aspect van dit toilet buitengewoon ver hoogt. met een weinig olijfolie en daarna met een stukje zeemleer. Zilveren armbanden worden behandeld met een papje van ki- nasch en olijfolie (drogist) dat men er met een doekje over wrijft en daarna met een zeemleeren lapje verwijdert. Ebbenhouten kralen wrijft men af met spiritus en paar- le-moer mag nimmer met water of andere vloeistoffen in aanraking komen, doch wordt onderhouden met olijf- of met sla olie en een zijden doekje, zoodat men geen kans loopt krasjes te maken. (door onze Kook- en Huishoudspecialiste.) APPELBOLLEN EN KERSTKRANS. Nauwelijks is de St. Nicolaastijd met alle drukte van surprises-maken en lekkernijen bakken weer voorbij, of we moeten al weer denken aan den komenden kersttijd. Met het oog daarop laat ik hier twee gebak recepten volgen, n.1. van appelbol len en kerstkrans. Deze gerechten worden gevormd uit een omhulsel van bladerdeeg met een vulling. De vulling bestaat bij appelbollen uit een geboorde, geschilde en met een mengsel van suiker en kaneel opgevulde appel, bij kerst krans uit amandelpers Dit laatste wordt ge heel bereid, zooals voor gevulde speculaas aangegeven (zie ons blad d.d 27. Nov. jl.). Liefst maakt men het amandelpers eenige dagen van te voren klaar. Voor het maken van het bladerdeeg wil ik echter enkele aanwijzingen geven. Voor een lap deeg van 150 gr. bloem, 150 gr. boter en 1 dL. water rekent men 6 appelen en een hoeveelheid amandelpers van 200 gr. amandelen, 200 gr. suiker en Als u bladerdeeg wel eens goed bekeken hebt, zult u gezien hebben dat het zijn naam te danken heeft aan het feit, dat het uit allemaal kleine blad-dunne laagjes deeg be staat, met daartusschen openingen, dus: lucht. Het komt er dus maar opaan, zooveel mogelijk lucht in dit deeg te verwerken. Dit kunnen we op de volgende manier bereiken: Doe de bloem en de harde boter in een kom en snijd met twee messen de boter in grove stukken door de bloem. Voeg daarna de benoodigde hoeveelheid water toe, meng alles luchtig door elkaar en leg het op een schoone, met bloem bestrooide tafel. Nu be gint het uitrollen met een door bloem ge haalde deegrol of flesch, waarbij men het deeg heel vaak om moet keeren, teneinde vastkleven aan de tafel te voorkomen. Draag hierbij echter zorg, dat er zoo min mogelijk bloem van de tafel door het deeg verwerkt wordt, daar het hierdoor droog en hard zou worden. Hebben we het deeg tot een dun ne lap uitgerold, dan gaan we er de lucht in brengen. De lucht zet nl. uit, als het gebak in den heeten oven komt en maakt het -dan luchtig en bros. De lap deeg wordt nu opgevouwen en daarna weer uitgerold, welke bewerking zoo luchtig mogelijk dient te gebeuren, daar men anders de lucht, die zich tusschen de deeglagen bevindt, er weer uit perst. Na dit minstens 3 X herhaald te hebben, laat men de opgevouwen lap deeg op een koele plaats een uurtje rusten, waarna men weer met uitrollen en opvouwen voortgaat Hoe vaker men deze bewerkingen herhaalt, hoe mooier het deeg wordt. Het bes te is dus 's morgens te beginnen en pas 's avonds te bakken. Nadat men heh deeg minstens 4 X heeft laten rusten rolt men het uit tot een i't cM dune lap. Wil men er appelbollen van ma ken dan snijdt men er ronde lappen van, die juist om een appel heen gevouwen kun nen worden. Op elke lap deeg zet men een geboorde en geschilde zure appel (geen goudreinet) en vult het boorgat op met een mengsel van suiker en kaneel. Op de opening komt een klein lapje deeg en hieromheen vouwt men de groote lap dicht met zoo min mogelijk plooien, terwijl men het deeg met iets wa ter vastplakt. Daarna zet men den appelbol omgekeerd op een beboterd bakblik en be strijkt men den bovenkant met eigeel. Voor de kerstkrans maakt men één lange lap deeg van 15 cM. breed. Middenop Het schoonheidsinstituut en de specialist in schoonheidsartikelen maken in onze dagen gebruik van iedere nieuwe vinding van de man nen der wetenschap. Naarmate de geleerden in de laboratoria nieuwe ontdekkingen doen betreffende de eigenschappen van de verschillende kliertjes, die zich in het lichaam bevinden en waarvan niemand meer ontkent dat ze een groote rol spelen, in diezelfde mate maakt ook de schoonheidswetenschap verderingen op een terrein, waarop zij zich tot voor korten' tijd nog slechts aarze lend bewoog. De afscheidingen van die kliertjes de hormonen vindt men tegenwoordig te kust en te keur, in tuben, in fleschjes, in den vorm van pillen en poeders. Deze hormonen middelen hebben vaak de beste resultaten, maar juist omdat hun werking zoo krachtig is mogen ze alleen in kleine doses, en dan nog slechts onder toezicht van een bevoegde, van een medicus liefst, gebruikt worden. Daar is, om een voorbeeld te geven, de hormoon van de schildklier. Het extract van deze klier is een vermageringsmiddel, en een Uitstekend, maar wie daarmee een kuur wil doen stelt zich aan gevaren, en zelfs aan ernstige gevaren bloot, als zij te hard van stapel loopen wil. Wie maar veel schildklier-extract inneemt kan zonder veel moeite een kilogram per week aan gewicht ver liezen, maar daarenboven óók zonder moeite het geheele orga nisme groote schade toebrengen. De te nemen dosis moet door een arts worden voorgeschreven Alleen dan is men tegen onaangename gevol gen beveiligd. Met alle hormonen-extracten, die ingeno men worden, moet men uiterst voorzichtig zijn. Zonder bezwaar of gevaar kan men evenwel hormonencrêmes gebruiken, die de huid haar jeugd en haar elasticiteit vermo gen weer te geven en, bij voorbeeld, ook overtollig haar in het gelaat en op de armen weten te verwijderen. Voor dit laatste doel wordt folliculine gebruikt. Dit middel werkt niet onmiddellijk, maar het werkt zeker. Wie het gedurende eenige weken toepast zal alle ontsierende haartjes zien verdwijnen; en daar de wortels gedood worden, komen ze niet meer terug. GERTRUDE. komt het amandelpers, in een lange rol, waarop men hier en daar wel een geconfijte kers legt. Nu vouwt men het deeg luchtig om het amandelpers (daar deze rijst in den oven), legt daarna alles in de rondte, ter wijl men het eene uiteinde om het andere schuift en plakt alle naden met iets water dicht. Ook deze krans komt op een bebo terd bakblik en in beide gevallen bakt men het deeg in een zéér warmen oven in 20 min. gaar en bruin. De kerstkrans kan na afkoeling nog ver sierd worden met wat glazuur (van poeder suiker met iets eiwit) en geconfijte vrucht jes. Goed succes er mee, dames! houden met de persoonlijkheid en niet minder met den vorm van het gelaat Mo dellen, die geschikt zijn voor een lang, smal gelaat zullen meestal niet flatteeren, indien men een rond gezicht heeft, dat le vens nogal gevuld is. Een hoed kan te jeugdig kleeden, doch kan ook jaren ouder maken; beide uiter sten zijn misplaatst. Voor de sportieve modellen als canotiers. bretons, postillons e.a. wordt vilt en ve- lours verwerkt en behalve zwart ziet men veel bruin, groen, aubergine en bordeaux. De garneering der sportieve modellen is eenvoudig en bestaat meestal uit een om den bol gelegd ribslint, een cocarde of rechte veer, vooral de lange fazanten-vee- ren ziet men op chasseurs. We zagen o.a. een aardige postillon in zwart met een bosje afhangende hanevee- ren, terwijl op de meer gekleede hoeden groote strikken, aigraittes, struisveeren, vleugels en dergelijke garneeringen wor den toegepast. Toques ziet men meest van gedrapeerd fluweel soms met een clips van strass, ook wel met pailletten gegarneerd, terwijl de voiles die er bij gedragen worden het ge heel nog eleganter maken. Gladde en gedrapeerde kapjes worden veel gedragen en laten het voorhoofd ge heel vrij. Om ze iets voller te doen werken, draagt men er meestal voiles bij. Onze afbeelding geeft eenige zeer mo derne Parijsche hoeden weer, waarvan het eerste model (boven links) van zwart ag- neau rasé is met gedrapeerde bol en satin crè strik tegen de achterzijde Geslaagd is de lijn aan de voorzijde, die door de spits toeloopende punt even het kapsel te zien geeft. Geheel anders werkt de rechter hoed van soepel vilt, die diep over het voor hoofd wordt gedragen en om de hooge gedrapeerde bol een geribd groen zijden lint heeft, dat met lange lussen gestrikt is en ook over het kapsel gaat. Model 3 is zeer modern en heeft een ge bogen rand, die aan de linkerkant opgesla gen en van „stocking red" vilt is gemaakt, terwijl de hooge bol, die in een cirkeltje eindigt afhangende franje heeft. Rechts een garnituur van peau de suède of fluweel gemaakt, bestaande uit baret, tasch en handschoenen. De baret, die het voorhoofd vrij laat, heeft een aangezette puntige rand aan de bol, waardoor de vereischle hooge lijn ver kregen wordt Behalve in zwart, ziet men deze garnituren ook in groen, bruin en roestrood, terwijl de voorzijde een aardige sierspeld b.v in strass heeft, Voor gekleed zal deze japon van verschil lende zijden weefsels met ingeweven mo tieven of met een metaaldraadje een ele gant geheel vormen, evenals van velours chiffon of van kantstof. Een eenvoudiger model laat zich maken van verschillende wollen weefsels. Het lijfje is midden voor ingehaald en heeft hals afwerking met of zonder kraag, hetgeen van den persoon lijken smaak afhangt. Lange mouwen, die evenwel langs de lijn afgeknipt kunnen worden. doen een frissche gave huid door geregeld gebruik van Radox in Uw waschwater Bij apothekers en erkende drogisten f 0.9° per pak en f 0.15 per klein pakje De modellen der hoeden hebben zich wel zeer ge wijzigd en de platte en lage bol len, die wij de laatste jaren ge dragen hebben, zijn van het too- neel verdwenen. Inderdaad heeft op het gebied der hoeden een ware omwenteling plaats gevonden en de bollen niet alleen, doch ook de garneeringen zijn hoog. We vin den in de collec ties van Patou, Lucienne en vele andere Parijsche huizen een onge kende veelheid van modellen, zoo zelfs, dat zij iet wat verwarrend werkt. Iedere vrouw zal ons on getwijfeld toege ven, dat de hoed, alhoewel een on derdeel van het toilet uitmakend, toch wel een zeer belangrijk detail is. De totaal in druk van een ge heel kan ver hoogd worden of volkomen mis lukken, enkel en alleen door een hoed. Gezien de overgroote keus is het dan ook wel het verstan digst om rustig den tijd te nemen voor het koopen van een hoed. ter wijl men als het ware moet aan voelen welk mo del het beste staat. Rekening moet worden ge-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13