Vaarwel, gij oude Marinierskazerne België moet zijn koloniën beschermen Nieuwe ijsbaan in de hoofdstad Concurreerende dievenbenden Veldwachter verbaliseert wethouder Zware straf tegen fietsendief geëischt Militair lesvliegtuig over den kop Euwe - Aliechin Het lied is uit t,S-O.S, onze melk is zuur" Twijfel aan hulp uit Nederland Zware sneeuwstormen in Letland Eén geestelijke op 100-000 zielen Duitsch Kerstfeest in Polen verboden DE OUDE TANGSIE WAS OUD, MAAR DE SFEER WAS GEZELLIG. Onderhond met kolonel Dorren. ROTTERDAM. Vaarwel gij oude beurs, Gij zooveelste pilaar, Waar ik zoo menigmaal Gesjaggerd heb. Dit wa de afscheidsgroet, die de Amster- damsche kooplieden eens hebben gebracht aan het Beursgebouw, waaraan zoovele her inneringen uit jaren van weleer verbonden waren. Met een kleine variatie hierop kun nen de Rotterdamsche mariniers de oude ka zerne toeroepen: Vaarwel gij oude kazerne, Gij zooveelste kooi, Waar wij zoo menigmaal Gezwabberd hebben. ■Wanneer in én gebouw de zwabber is ge hanteerd, dan is het in de marinierskazerne te Rotterdam, die binnenkort als zoodanig zal ophouden te bestaan. Wie ooit ten op zichte van een pand zou durven zeggen, dat oud en rein twee adjectieven zijn, die nooit kunnen samengaan, heeft zeker nog nimmer binnen de muren vertoefd van de Rotterdam sche marinierskazerne. In de kazerne ruikt het naar zeep en boenwas. Vele uren per dag wordt er geboend op muren en gron den die niet vuil zijn! Hoewel de ka zerne dateert uit het jaar 1660, verkeert het interieur in beteren staat dan dat van menig gebouw uit deze eeuw, dank zij de zwabber, dank zij de boenwas. Maar helaas, ongerieven in een bouwwerk kunnen ten eenenmale niet worden wegge- boend. Aan een huisvesting van een keur korps als dat der mariniers dienen hoogere eischen te worden gesteld dan vroeger het geval was en reeds geruimen tijd is het de partement te Den Haag dan ook bezig met het zoeken naar een terrein in de Maasstad, geschikt voor den bouw van een nieuwe kazerne, hetwelk men thans meent gevon den te hebben nabij het Toepad in Kralin gen, daar waar de sportterreinen liggen van de voetbalvereeniging „Excelsior". Het korps mariniers geniet in de Maas stad groote populariteit en het zijn niet al leen de mariniers zelve, die gehecht zijn aan de kazerne, gelegen op het Oostplein, in de wandeling de oude tangsie genaamd. Ook de burgerij stelt de aanwezigheid er van op lioogen prijs. Vraagt men een marinier of hij ingenomen is met de toekomstige ver huizing, zijn antwoord is: Neen. Vraagt men den inspecteur van het korps mariniers, Ko lonel C. J. O. Dorren zijn meening over de kazerne, dan luidt zijn antwoord: De tangsie was oud, maar de sfeer was perfect! Na hun vertrek zullen de mariniers op het Oostplein een leegte achterlaten, die niet meer is te vullen en. wat vooral gemist zal worden is het beeld van den strammcn schildwacht, die in kranige houding zooveel passen links, zooveel passen rechts van zijn schilderhuisje maakt, De tangsie werd te oud, zoo sprak kolo nel Dorren gisteren in een onderhoud, van daar ook, dat ik voortdurend op verplaat sing in dé huisvesting heb aangedrongen. Een historisch gebouw. De kazerne aan het Oostplein heeft in de geschiedenis van onze marine een belang rijke rol gespeeld. In de eerste jaren heeft het dienst gedaan als Arsenaal of tuighuis van de Admiraliteit van de Maze. In 1696 heeft Aalbrecht de Pole de eerste steen ge legd van het gebouw, dat echter zoo slecht was, dat het in 1660 gesloopt moest worden en opnieuw moest worden opgetrokken. In 1662 werd het gebouw uitgebreid en in 1783 is het geheel gerestaureerd. Wanneer hebben de mariniers voor het eerst hun intrede in deze kazerne gedaan?, vroegen wij den kolonel. Dat was reeds in 1814 en niet zooals velen ten onrechte denken in 1869. In 1814 kwa men er twee devisies van 4 compagnieën en ene depotcompagnie in garnizoen te Rotter dam. Deze hebben echter successievelijk de Maasstad weer verlaten totdat het beruchte De Vletteroproer in 1868 de noodzakelijk heid van eenige militaire macht te Rotter dam aantoonde. Het jaar daarop namen de mariniers hun intrek in de kazerne aan het Oostplein en tot op den dag van heden is dit onafgebroken hun standplaats geweest. Vele mooie herinneringen zijn er voor de talrijke mariniers hier te lande en in de overzeesche gewesten aan dit oude gebouw met zijn sombere in Louis Seize stijl opge trokken voorgevel verbonden. Het is echter volstrekt niet alleen deze voorgevel, waaraan het oude kazernegebouw zijn waarde als historisch monument ont leent. Het geheele gebouw heeft ontegenzeg gelijk architectonische waarde en het is daarom mede in verband met de historische beteekenis van het gebouw te hopen, dat het na 't vertrek van de mariniers gespaard moge blijven voor de sloopershanden. Betreurt U 't verlaten van de kazerne? Integendeel. Ik juich dit vertrek ten zeerste toe, want al mogen er vele mooie herinneringen aan dit gebouw verbonden zijn, het was toch ten eenenmale ontoerei kend om te voldoen aan de eischen welke men aan een kazerne voor een corps als dat der mariniers moet stellen. Reeds 32 jaar geleden toen ik deze kazerne voor het eerst betrad heb ik mij geërgerd aan de gebrek kige inrichting en zooals de toestand thans is kon het onmogelijk langer voortduren. Wij moeten ons behelpen met bijgebouwen aan den Groenedaal hetgeen veei overlast met zich brengt in den vorm van heen en weer sjouwen naar het hoofdgebouw, dubbele wachten enz. Wij hebben in het oude kazernecomplex met veel incovinienten te kampen. Het pleit voor de voortreffelijke geest in het corps dat men zich hierin steeds zonder morren schikt en dat men er van maakt wat er van te maken is. De mariniers hebben de kazerne altijd zeer goed bewoond. Het gebouw zit uitstekend in de verf en wat uiterlijk en soliditeit be treft kan het met de modernste kazernes wedijveren, maar de inrichting is absoluut onvoldoende. Thans moeten de slaapzalen tevens dienst doen als eetzaal. In de nieuwe kazerne zullen de slaapzalen en de eetzalen ongetwijfeld gescheiden blijven. De nieuwe kazerne wordt geheel in overleg met mij ge bouwd. Het corps der mariniers Is een keurcorps, dat zeker gehuisvest dient te worden in een kazerne meer in overeenstemming met de waardigheid van het corps, dan het geval thans is. De oude tangsie is gezellig maar zij is tevens ontoereikend en ik zie dan ook met verlangen uit naar het moment dat wij de nieuwe kazerne zullen betreden, zoo be sloot de kolonel het onderhoud. Wij verlaten het gebouw en loopen over de ruime binnenplaats, waar reeds zoovele belangrijke samenkomsten zijn gehouden. Bij de terugkeer uit het SaargebiedNa de muiterij aan boord van de Zeven Provin ciën In acht uren tijds onder water. Een internationale iOO meter hardrijdbaan kan worden uitge- i et. Amsterdam is een nieuw sport complex rijker geworden. In Am> sterdam-Zuid ligt het Olympisch stadion, waar verschillende winter en zomersporten kunnen worden be oefend, in de nabijheid strekt zich de gemeentelijke zweminriohting uit, in de zomermaanden wordt op de Nieuwe Meer de zeilsport inten sief beoefend, in de nabije toe komst zal de Amsterdamsche bevol king zich kunnen vertreden in het enorme bosoh dat in aanleg is, ter wijl de roeibaan van Europeesche vermaardheid, dit jaar reeds in ge bruik is genomen. En bij dit sportieve centrum heeft zich thans de nieuwe baan der Amsterdamsche IJsclub gevoegd. Ruim anderhalf jaar heeft het werk gevorderd. De A. IJ. C. kreeg van de gemeente Amsterdam de beschikking over een moerassig stuk land van 6K h.a., waaraan maanden en maanden is gewerkt om het aan het beoogde doel dienstbaar te maken. Niet alleen moest 't in den winter voor de ijssport kunnen worden gebruikt, maar de gemeente had als voorwaarde ge steld. dat in den zomer ook andere sport beoefening mogelijk zou blijven. Het ter rein werd ingedijkt, aan den Zuidkant een bemalingssloot gegraven. Bij den Schinkel werd een ponvpgebouw gesticht. Athletiek, hardrijden, ijshockey en kunstrijden. Met behulp van zeer krachtige motoren kan in acht uren tijds de groote l>aan onder water worden gezet. Na een eventueele vorstperio de kan men het water zeer gemak kelijk laten afvloeien. Behalve de groote baan is er nog een tweede terrein, waarop een dikke laag hoog ovenslakken is aangebracht Des zomers kan hierop athletiek beoe fend worden. Op dit tweede terrein kan op fraaie wijze een interna/- tionale 400 mieter hardrijdbaan wor den uitgezet, terwijl de ijshookey- sport en het kunst.ri.jden hierop naar hartelust zullen worden beoefend. De natuurijsbaan heeft een oppervlakte van 220 bij 160 nieter, de hardrijdbaan is 185 meter lang en 70 meter breed, terwijl tenslotte ook nog een kinderbaantje is ge projecteerd met een oppervlakte van 35 Lij 70 meter. Totaal zijn hier dus ruim 5 h.a. ijsbaan ter beschikking. Zes lichtmasten met 88 lampen. Het nieuwe clubgebouw is van beton en steen en ligt alleraardigst tusschen de ba nen. De hooge ruime zaal, die bijna een meter boven het ijsoppervlak ligt, biedt een prachtigen blik over alle banen. Van de verlichting is speciaal werk ge maakt.. Uit zes masten van 35 meter hoog te zullen 88 lampen van 2000 kaars eik der banen in een zee van licht zetten, zoodat het mogelijk is ook in de avonduren wed strijden te geven. Hedenmiddag 3 uur wordt het complex officieel geopend. Ook de heler komt er niet ge makkelijk af. De officier van justitie te 'Am sterdam vorderde tegen een 19-jari- gen fabrieksarbeider uit Huizen die in het Gooi een groot aantal fietsen had gestolen, een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden. De jongeman is eenigen tijd geleden even eens wegens diefstal veroordeeld. De recht bank legde hem toen een deels voorwaarde lijke straf op, waarvan de proeftijd nog niet ten einde is. Een eveneens 19-jarige jongen uit Huizen, die ook een voorwaardelijke veroordeeling op zijn strafregister heeft staan, waarvan de proeftijd nog niet ten einde is, stond wegens heling van de fietsen terecht. Te gen hem eischtc de -officier een jaar gevan genisstraf. De verdedigers pleitten clementie. WINTERMORGEN IN DE ALPEN. De ééne combinatie was de an dere te vlug afl Vijf personen die in verband met de inbraak te Rotterdam waren gearres teerd, vrijgelaten. Het onderzoek naar de inbraak bij de Coöp. Verbruiksvereen. „Voor uitgang" te Rotterdam, waarbij een brandkast met ongeveer f9000.is buit gemaakt, heeft in eens een heel verrassende wending aangenomen, daar gebleken is, dat niet één maar twee combinaties het plan hadden gemaakt om de brandkast te stelen. Aangehouden waren de chauffeur van de „Vooruitgang", T. M., voorts L. B. en de beide Rotterdamsche „zware jongens", de gebroeders A. en H. D. Later is nog aan gehouden een zekere J. G. die eveneens bij dit groepje behoorde. Dit vijftal gaf toe het plan gemaakt te hebben de brandkast te stelen, maar zij ontkenden het plan te heb ben uitgevoerd. De politie had echter tevens aangehou den de chauffeurs W. van E.. huurder van een pakhuis aan den Spangenschekade te Rotterdam en M. van S., die beiden Dins dag in het betreffende pakhuis bij de ver dwenen brandkast werden aangetroffen. Een vlieg afgesnoept. De politie dacht dat deze beide mannen bij het vijftal, de combina tie 1, behoorden. Het is echter ge bleken, dat de chauffeur M. van S.t een oud-employé van „Vooruitgang" op zijn eigen houtje een tweede com binatie bad gevormd, die decon currenten juist te vlug was af ge weest M. van S. had zich nJ. geassocieerd met zekeren J. S., die ook is aangehouden. Dit tweetal had zelfstandig geopereerd: zij hadden zich Vrijdagmiddag laten inslui ten, 's nachts de brandkast naar het pak huis aan de Spangenschekade gebracht, waar zij Zaterdag en Zondag de kast had den opengebroken. Combinatie I op vrije voeten. De leden van combinatie 1 zijn, omdat zij slechts het plan gemiaakt hebben tot een inbraak, na opmaak van proces-verbaal op vrije voeten gesteld. De Oranjeboom-kwestie te Dreu- meL Aangaande de kwestie van den Oranje boom te Dreumel (Gld.), waarbij de wet houder-loco-burgemeester Mollcnberg voor het plaatsen van den oranjeboom in den gemeentetuin werd verbaliseerd, omdat de veldwachter L. recht op dien tuin meende te hebben, en door den kantonrechter te Tiel werd veroordeeld tot tweemaal vijftien gulden boete, hoewel hij zulks had gedaan ter uitvoering van een door B. en W. ge nomen besluit, nam de raad der gemeente gisteren met algemeene stemmen de vol gende motie aan: De raad der gemeente Dreumel, verklaart, na zich volledig van alle zijden ter zake op de hoogte te hebben gesteld en daar door beter met de kwestie op de hoogte dan wie ook: 1. te betreuren, dat een wethouder, te vens loco-burgemeester, "door bet uitvoe ren van een besluit kan en mag worden vervolgd Z. prijs te stellen' op 'de open lijke mededeeling, dat den wethou der-loco-burgemeester geen enkel verwijt kan treffen en geen enkele blaam of smet op zijn naam is ge- geworpen. Deze motie is ter kennis gebracht van Z. Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken, .Z Exc. den minister van Justitie en den Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland. Inzittenden ongedeerd. Gistermorgen ongeveer half twaalf geraakte een militair lesvliegkuig van Soesterberg, bemand met de heeren H. Plesm/an Jr., en de Laet, bij het landen in een sloot tm Wes ten van het vliegveld Eelde. Het vliegtuig sloeg daarbij over den kop en werd ernstig beschadigd. De inzittenden kwamen er goed af. Zij liepen geen letsel op. De oorzaak van het ui de sloot raken is onbekend. Het lied is uit. Dr. Aljechin, de nieuwe wereldkampioen, vertrekt vandaag met den trein naar Parijs. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de F ranse be regee ring dr. Aljechin officieel en op grootsche wijze te huldigen met het heroveren van zijn titel. Daarna zal dr. Aljechin naar Hastings gaan waar hij het jaarlijksch tournooi als gast en toeschouwer zal bijwo nen. En dr. Euwe. De ex-wereldkampioen verlaat eveneens vanmorgen in de vroegte Nederland. Met zijn echtgenoote en kinderen vertrekt dr. Euwe per auto zijn secretaresse aan het stuur naar Nioe waar men een tweetal weken in volkomien rust en ontspanning wil doorbrengen. Een scheepskok in nood. De marconisten van de stoomschepen in xrC£ Atiantischen Oceaan zullen, aldus de N R Crt. wel verbaasd hebben opgekeken toen zij plotseling den zeldzamen hulproep vernamen: „S.O.S. onze molk is zuur." Dit signaal kwam van den Oceaanreus „Brengaria." die op weg was v. Southamp- on naar New York. De keukenohof van WiaS J" ,niot geringe verlegenheid geraakt, toen hn bemerkte, dat de geheele melk voorraad, dien men voor de 1400 pas sagiers aan boord genomen had, als ge volg van een hevig onweer, zuur was ge worden Hoe zou bij het ontbijt en de na- middagkoffie serveeron, indien bij niet een druppel melk had? Als een loopend vuur verspreidde zich het bericht onder de reizi gers, ie er heftig tegen protesteeren, dat Hi naar New York zondier melk moesten reizen Toen besloot de kapitein tot dj£ draadloozon hulproep en ziet vijf Oceaan. gtootiDers van verschillende naties, die zich in de nabijheid van de Bercngaria bevon den begrepen dien pijnlijken toestand snelden toe. Zij stelden aan de Beregaria naat een kalmie zee het overbrengen ver oorloofde, in het geheel niet minder dan 3000 liter melk ter beschikking. Ons land ten voorbeeld gesteld, „Duitschland mocht zijn blikken eens naar den Conga richten. Het Belgische blad „La Gazette" drukt een artikel af van Alfred Errera, hooglet raar aan den Vrije Universiteit te Brussel, dat, naar het blad schrijft, de ongerustheid vertolkt van talrijke Belgen, en meer in liet bijzonder van een belangrijk deel der intel lectueels élite, over de tegenwoordige po-, iitiek van België. Prof. Errera bestrijdt die juistheid van de nieuwe neutraliteitspolitiek van België, welke volgens hem geen waarborgen biedt voor de veiligheid van den Congo. Hij wijst er op, dat België zelfs niet de kleinste oorlogs- mniarine heeft, in tegenstelling met Nederland, ,ydat beter dan wij be grepen heeft, dat mien het niet zon der kan stellen." De schrijver acht het beslist noodzake lijk, dat België tenminste op vrienden kap rekenen, Doch, zoo schrijft hij, het is dui delijk, dat Frankrijk voor een België, dat uit vrijen wil neutraal is en zich op eenigep afstand houdt, niet dezelfde offers zat brengen als voor een vriend en bondgenoot. Het zou het voor zijn openbare meendna moeilijk aanvaardbaar kunnen maken, dal voor dien Gongo der Belgen moet wordep gevochten. «Duitschland zou echter de handigheid kunnen hebben, zijn blikken in de eerste plaats op de koloniën te richten. De schrijver verwacht ook van Engeland en Italië niet in elk opzicht de noodigei hulp. Wij hebben, zoo gaat hij dan voort, weliswaar de politiek van Oslo, Doch welke hulp ts, ingeval van een conflict, te verwachten van Ne derland, dat ons in de kwesties van de Wielingen en van het Al'bert- kanaal heeft laten zien, dat onze belangen niet de zijne zijn? Of van Denemarken, dat, na op aandringen zijner socialisten te hebben ontwa pend, thans naar de pijpen van Hitler-Duitschland moet dansen?. Schrijver wijst dan tenslotte op de wen- schelijkheid, terug te keeren tot het defen sieve bondgenootschap miet Frankrijk, Twee menschen doodgevroren. 67 autobusdiensten, gestagneerd. Zware sneeuwstormen hebben de laatste dagen in Letland ernstige schade aange richt. Te Lettgallen is een vrouw doodgevroren, nadat zij urenlang omgedwaald had, hoe wel zij zich op slechts 150 pas afstand vap haar woning bevond. Ook een 50-jarige man Is doodgevroren. Van de 75 autobusdiensten zijn er nog slechts acht in bedrijf. De steden ondervinden de gevolgen der sneeuwstormen, doordat de aanvoer vaP melk is gestaakt. Nieuwe Russische wel. De Zwitsersche Evangelische Persdienst te Zürich deelt mede, dat de Russische volkscommissaris Jaroslawski de volgende wet heeft uitgevaardigd: „Iedere agitatie der kerk onder de jeugd is verboden. Ouders, die een verzorging hunner kinderen door geestelijken wem- se hen, moeten in ieder bijzonder geval de politieke politie daarvan mededeeling doen- leder, die de werkzaamheden van geestelij ke uitoefenen wil, moet in het' bezit zijn; van een ambtelijke verklaring der Gepeoe, waarop voorkomt dat tegen zijn persoon geen bezwaren bestaan. Het bezoek van geestelijken aan scholen, clubs, crematoria en kerkhoven is verboden. Het getal gees telijken zal aldus beperkt worden, dat op een bevolking van 50.000 zielen, of in groote menen Van mecr dlan 200.000 zielen op elke komt ni°' rnieer dan één geestelijke voor- Poolsche autoriteiten hebben bij bun pogingen tot poloniseering van de Duitscho gemeenten in Polen, niet slechts het kerk- van de Protestantsche (Duitschc) pj geweld in de handen van een ooiseb advocaat gelegd en tal van Duit* an,en uit h°t land verbannen, maar thans heeft de wojwode Grazynski nn;J?°r T?oheel Pooiseb Opper Sileziö (j« 10 Kerst feestvieringen verboden. 10 Hint 1 .i °^er de Kerstfeestviering een oer- F^ik is en tot de meest gelief- iirv-t'.. \n'ISSCT1. van het Lutheranisme l,c" moo, i Z'"0'1 ontsteltenis dezer g®" meenten indenken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 16