fttfde&eluk I. BEEMSTEHI Wordt 'n „tr iump maak l Rook- IO VOOR IO- TR lUMPfc Agenda H da KERST Bach's Zaterdag 18 December 1937 Tweede Blad ittadónieuwJ Hr. Ms, Hertog Hendrik binnen Jan Rapalje Burgzrlijkc Stand van Den Melder dagen waarop de liefdes banden aan één gesmeed worden door het dragen van een gouden verlovings ring. Wij brengen ditmaal een apart model, geciceleerd, dat U zeker bevallen zal. Komt U eens even kijken in onze étalage, dat kost U niets en U weet meer. Juwelier Het woord en de daad f Instandhouding school No 2 te Huisduinen gevorderd VERSIERING KAARSEN KANDELAARS Fa. ZOETELIEF, Keizersfr. 75 Helders Warenhuis Over luiermanden en hun inhoud Nutsspaarbank te Den Helder Weihnachts oratorium Waar blijft St. Nicolaas na 5 December? Nieuw adres voor smulpapen Modern koelsysteem In „De Toelast" H.W.ZEGEL Engelsche vastberadenheid Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" KAPOK-MATRASSEN Na een driemaandsche reis naar de Spaansche wateren. Een grauw-grijze, koude Decembermorgen met een weinig goeds voorspellenden Noord ooster, dat waren de omstandigheden waar onder gisteren de binnenkomst van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" door vrij velen werd afge wacht. Om 11 uur Hepen ze al langs de haven te „ijsbeeren": de vrouwen en de verloofden van de opvarenden, af en toe eens naar het Hoofd loopend om te zien of er al beweging in de grijze massa, die daar ginds op „meer water" te wachten lag, zat. Men trachtte de kou uit de voeten te stampen, doch slaagde daar niet in, althans de gezichten werden steeds paar- scher en de neuzen steeds rooder. Tot vreugde van de wachtende schare kwam er plotseling beweging in de „Hertog Hendrik", doch dit bleek slechts een „schijnbeweging" te zijn, want dicht bij de haven gekomen wendde „de ijzeren Hendrik" de steven om achterwaarts het Marsdiep weer op te stoomen. En intus- schen trappelenden vrouwen en kinderen van kou en ongeduld... Het geduld werd overigens niet op een te zware proef gesteld, want enkele minuten vóór het middaguur zette het pantserschip opnieuw koers naar den haveningang. Ditmaal was het niet slechts een ma noeuvre; het sloeg 12 uur van de kerk torens toen de „Hertog Hendrik", na drie maanden afwezigheid, de drempel van de Nieuwediepsche haven overschreed. Arm gezwaai aan boord en aan den kant, dat plotseling verstomde toen de scheepskapel van de „Hendrik" het Volkslied inzette. Toen zwegen de vrouwen en kinders en brachten de militairen aan boord en aan den wal het militair saluut. Vlot als immer liep het pantserschip naar binnen, om dadelijk door te varen naar de sluizen, waar het schip eenigen tijd moest ver toeven. Het was hier, dat vele opvarenden met vrouw en kind het eerste woordelijke contact hadden sinds maanden. Ze konden elkaar dan ook bij wijze van spreken de hand geven. Na geruimen tijd arriveerde het schip op de Werf, waar het, mede gezien zijn respecta belen leeftijd, weer eens goed nagekeken zal worden. Want op 6 Januari moet het opnieuw voor 3 maanden naar de Spaansche wateren om dan, evenals thans het geval geweest is, de Nederlandsche koopvaardijschepen te con- voyeeren, langs de kust van het strijdende Spanje. Maar eerst hebben commandant, overste L. F. Klaassen en de équipage een paar pret tige feestdagen bij den huiselijken haard te goed. Die hebben zij best verdiend en wij hopen, dat ze voor allen in prettig samenzijn zullen verloopen. Het gaat met onzen Rapaljaanschen vriend niet al te best. De aanrijding, die hij vorige week met den melkwagen had, is harder aan gekomen, dan aanvankelijk gemeend werd. Het gevolg was, dat Jan, toen hij zich voor „een snelle reparatie" naar de St. Lidwina- stichting begaf, daar meteen ter observatie werd opgenomen. Na alle wederwaardigheden van de laatste weken moet Jan zich deze gedwongen rust kuur laten welgevallen, die hem lichamelijk goed doet, maar hem psychisch de martelende zekerheid geeft van een arrestatie. Nog enkele dagendan zullen we mede- deelingen over Rapalje doen en tevens bizon- derheden vermelden over het inleveren van de kaart. van 17 December 1937. GETROUWD: D. Abbenes en T. Ox; W. J. H. Lameree en M. E. van Rijswoud. A "7 C/5 O f V IRGIN IA CICARETTES Voor pluimveehouders. Er is inééns een vloedgolf van ten- toonstellingen over onze stad gekomen, i Eerst was daar een konijnen-expositie. Er volgde er een, waar de luxe kanarie zijn veeren bol zette en zich als een aigrette liet bewonderen. Vandaag en morgen kunnen wij de pluimveetentoon- stelling in het Militaire Tehuis aan de Spoorstraat bezichtigen en als we nóg enkele weken wachtendie der post- duiven. Dat zullen dan een Jf-tal tentoonstellin- i gen zijn in enkele weken. Wij vragen ons hier in gemoede af: is dit feit in wezen niet absurd? Is het niet mogelijk, dat in deze vier vereenigingen een soort band geschapen wordt, die hen broederlijk ver- eent, opdat hun aller ideaal: te komen tot de meest gunstige fokwijze, inder- daad bereikt wordt en dat beter en snel- Ier door een solidair samengaan. Wij weten het: onderling is daar wrij- ving maar als men de voorzitters van j al deze vereenigingen zóó boordevol enthousiasme hoort spreken van het ideaal der fok-kunstis het dan niet logisch, dat hierbij al het persoonlijke (en dus veel minder belangrijke) wegvalt en l men gezamenlijk opgaat tot het schoone j doel? Het is slechts een vraag, die men ech- ter als advies kan gebruiken. In zijn vergadering van 27 Juli 1937 werd door den Raad dezer gemeente besloten, dat de instandhouding van de lagere school no. 2 te Huisduinen, ingevolge artikel 19 der Lager On derwijswet 1920, *Wordt gevorderd. Dit besluit is door B. en W. ter goedkeuring toegezonden aan Gedeputeerde Staten dezer provincie, welk College mededeelde, dat, naar zijn meening, de vraag of de school in 1938 in stand moet wor den gehouden, niet zal kunnen worden beant woord, vóórdat het gemiddeld getal der kin deren, die op 16 Maart 1937 en op 16 Juni, 16 September en 16 December 1937 als werkelijk schoolgaand bekend stonden, kan worden vast gesteld. Op grond hiervan kunnen G. S. boven aangehaald besluit niet in behaadeling nemen, waarom zij B. en W. verzochten te bevorderen, dat het besluit wordt ingetrokken en dat, in dien na het verstrijken van den teldatum van 16 December 1937 mocht blijken, dat het be paalde in artikel 22bis der Lager Onderwijswet 1920 van toepassing is, bij den Raad een nieuw besluit wordt uitgelokt en ter goedkeuring wordt ingezonden. B. en W. kunnen zich met de meening van Gedeputeerde Staten vereenigen. Gelijk te verwachten was, bleef het aantal leerlingen op 16 December j.1. ook aanmerke lijk beneden het vereischte aantal. Het bedroeg op dien datum 55. Op 16 Maart, 16 Juni en 16 September 1937 bedroeg het aantal leerlingen onderscheidenlijk 43, 50 en 55, zoodat het ge middeld aantal leerlingen over 1937 aan ge noemde school bedroeg 50%. Om de school zonder meer in stand te kunnen houden, zou een gemiddeld aantal leerlingen van 75 moeten zijn verkregen. Het bepaalde in artikel 22bis van meergenoemde wet is dus ook thans nog van toepassing. Daar ook overigens in de omstandigheden, waaronder het besluit op 27 Juli 1937 is geno men, geen wijziging is gekomen, stellen B. en W. den Raad voor te besluiten, dat de instand houding der Openbare Lagere School no. 2 te Huisduinen wordt gevorderd. De „Juffertjes kunnen komen. Gisterenmorgen hebben wij het eindresul taat gezien van datgene, wat over enkele we ken waarschijnlijk een aantal behoeftige Hel dersche moeders, die tegelijk met onze Prin ses een baby verwachten, aangeboden wordt en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de Heldersche nieuwe wereldburgers straks een waarlijk prinselijke uitzet meekrijgen. Stel U voor lezer: in één der lokalen van de Vak school voor Meisjes lag het totaal der ver vaardigde goederen uitgestald: een keurcollec- tie van artikelen, die jonge en toekomstige moeders in vervoering moet brengen: fijne onderkleertjes met blauw omzoomd, teer- rose jurkjes, kapjes „om-te-stelen", en om zóó een sprookjes-prins op te zetten warme borstrokjes en wat dies meer zij. Op een aparte tafel stond de 1 uiermand met één complete uitzet eromheen; waarbij dan behoort een stuk geurige kinderzeep, (merk „Roodkapje"!) een bus stevige talk poeder, een borsteltje, een speelbeest.kortom, kortom, alles wat de 'op komst zijnde „Jutter- tjes" (om ze zoo maar eens te noemen) maar zouden kunnen wenschen. Is het wonder, dat de jongedames der School, die om beurten de zaken, waar ze zoo ijverig aan gewerkt hebben, mochten bewonderen, stil van bewondering waren Ook de dames van het Comité waren gis termorgen aanwezig en de directrice der Vakschool, mej. J. L. Niemeyer, vertelde ons, welk aandeel iedere klas eraan gehad heeft: de le klas vervaardigde de katoenen luiers, de 2e de gebreide camisooltjes, het le jaar der opleiding huisnaaisters de gebreide luier- broekjes, 2e jaar idem, samen met de opl. costuumnaaister, de manteltjes en mutsjes. De le jaars hulp in de huishouding een deel der flanelletjes met de molton luiers en de 2e klasse hiervan de andere helft der flanel letjes met de overgooiertjes. Al het goed is op de school gewasschen, zoodat het volkomen hygiënisch in handen der moeders komt. Zooals wij zeiden, er was eveneens een af geschilderde doos aanwezig, en ook die ziet er in de puntjes uit: ze zijn vervaardigd door de leerlingen der Ambachtsschool en geschil derd naar een ontwerp van den heer Pinkhof. Er was onder de Comité-leden een dank bare stemming ten aanzien van allen, die dit alles zoo perfect in orde gemaakt hebben en daar het niet mogelijk is iedere instantie hier te noemen, doen wij dit meer in generaal: hartelijk dank aan diegenen, die hun uren aan dit werk gaven, en dank aan hen, die op de een of andere wijze iets cadeau gedaan hebben. En nu wachten we op de wereldburgers... ze kunnen komen! Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand November 1937. Op de spaarbankboekjes werd in den loop der maand November ingelegd 241.161.91 en terugbetaald 179.532,27, derhalve meer in gelegd dan terugbetaald 61.629,54. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 3.112.953,57. In de maand November werden 100 nieuwe boekjes uitgereikt; het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 11.079. Onder deze niéuw uitgereikte boekjes zijn begrepen 7 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer sten inleg van 1, De lediging van spaarbusjes in den loop der maand leverde een bedrag van 2.181.48 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bedraagt thans ruim 2.200. SOLDATEN-MENAGES TE DEN HELDER. Bij beschikking van den Minister is de rant- soenprijs voor bovengenoemde Menages gedu rende de maanden Januari, Februari en Maart 1938 vastgesteld op een bedrag van f 0.41. Op Woensdag 22 Dec., in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat. Betreffende de solisten, welke in bovenge noemde Kerstuitvoering van Toonkunst op Woensdag 22 December in de Nieuwe Kerk optreden 't volgende: Guus Max (altzangeres), zong reeds eenige malen met orkest, o.a. „Te Deum" van Bruckner, „Samson" van Handel, en trad ook eenige malen voor de A.V.R.O. en N.C.R.V. op. „Alg Handelsblad" (Mart. J. Lürzen). Con cert met de Haarl. Orkest-Vereeniging: „Verheugenis schonk Zondagmiddag het zin gen van Guus Max. Dat zij ter zake van haar vocaal-technische vorming getuigenis zou ko men afleggen van haar voortreffelijke scho ling, had ik verwacht, doch dat zij daarnaast zulke opmerkelijke blijken gaf van „podium- fahigkeit", was een groote verrassing. Zij be schikt over een omvangrijke en prachtig ge- timbreerd altgeluid, maar blijkt ook de be schikking te hebben over een temperament volle, muzikale dispositie." „Het Volk" (H. W. Penaat): „Een verrassing was ons de alt-soliste, Mej. Guus Max. Guus Max is in het bezit van een mooie getimbreerde, volle en krachtige alt stem. Haar voordracht is vol temperament en reeds nu zeer overtuigend. De stem is soepel, spreekt gemakkelijk aan en heeft een mooie hoogte.' Geert de Boer tenor) „Bovengenoemde jeugdige tenorzanger, thans leerling van den bekenden zanger en paedagoog Louis van Tulder, mocht bij zijn eerste optreden hier ter stede op het concert van „Held. Mannenkoor" in de plaatselijke bla den een goede beoordeeling erlangen. Geert de Boer, die uitgesproken muzikaal is, beschikt over een soepel, gemakkelijk aanspre kend orgaan en beschaafde uitspraak, waarbij zijn intonatie van groote zuiverheid is. De reci tatieven, waarbij veel zegging wordt vereischt, liggen hem uitstekend, alle redenen dus hem deze belangrijke partij in het Bach's Weih- nachtsoratorium toe te vertrouwen." Mevr. L. B o e r d ij kS o k (sopraan) „Deze zangeres, welke beschikt over een egaal, mooi getimbreerd geluid van absolute zuiverheid, is voor het Heldersche publiek geen onbekende. Bij verschillende gelegenheden op diverse concerten was Mevr. B. een zeer geziene kracht. Speciaal is haar „mezza voce" van groote bekoorlijkheid. In het Weihnachtsorato- rium heeft genoemde zangeres een wel niet groote, doch zeer dankbare partij te vervullen, welke zij ongetwijfeld met groote distinctie zal zingen." Ds. J. B. Oskamp (bas): „De baszanger Ds. Oskamp zal enkele reci tatieven en, in combinatie met de sopraan soliste, een drietal duetten zingen. Ook deze zanger beschikt, uit den aard der zaak, over een duidelijke articulatie van het gezongen woord. Ongetwijfeld zal Ds. Oskamp het zijne bijdragen om het geheel te doen slagen, waarbij voor een niet gering deel zijn soepel en uitge sproken sonoor basgeluid zich bijzonder leent." De Heldersche Courant brengt het antwoord op deze vraag. Een lezer schrijft ons: Waar blijft Sint-Nicolaas na 5 December Dit is een vraag, welke wij als kind reeds stelden, en waarop wij dan het min of meer vage ant woord kregen, dat Sint-Nicolaas weer naar Spanje was vertrokken. Reeds als kind kon ons dit antwoord maar matig bevredigen, want waarom kregen wij den goeden Sint met zijn taai-taai, speculaas, banket- en chocoladelet ters, marsepein, enz., enz., maar één dag per jaar op bezoek en moesten het verder maar goed vinden, dat die Heilige Man de overige 36It dagen van het jaar met al dat lekkers in Spanje bleef En als wij dan aan den tachtig- jarigen oorlog met Spanje dachten, gunden wij die Spanjolen al dat lekkers heelemaal niet; er was maar één troost en dat was deze, dat wij meestentijds van dat ééne dagje Sint-Nicolaas- feest al onpasselijk van het vele snoepen waren, en dat die leelijke Spanjolen van al het zoet tenminste 36Jf maal per jaar bar misselijk moesten zijn. Ook dachten wij wel eens, dat ze ons met dat Spaansche verhaal maar wat wijs maak ten, o.a. als wij in de Langestraat een daar woonachtigen ouden heer, met 'n langen grijzen baard, ontmoetten; wij noemden hem onder elkaar altijd „Sint-Nicolaas in burger". Maar de waarheid, daar kwamen wij toch nooit ach ter.' En zie, nu is het raadsel ineens opgelost, want, wat geen enkele Courant ter wereld weet te berichten, lezen wij in de „Heldersche Cou rant". In het nummer van 16 December 1937 lezen wij namelijk onder de „Marineberichten" dat Sint.-Nicolaas in de eervolle functie van mari nier 2e klasse is geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". Boffen ze daar effetjes op die Marineschuit? Als de „Gelderland" nu maar weer vóór 5 December 1938 naar Holland komt, want anders zouden wij Sint-Nicolaas in 1938 hier niet te zien krijgen.' TENTOONSTELLING „HET NATUUR HISTORISCH BOEK". Wij herinneren gaarne aan de tentoonstel ling, die morgen, Maandag en Dinsdag in het Nat. Hist. Museum wordt gehouden over „Het Natuurhistorisch Boek". De tentoonsteling is kosteloos voor het pu- bilek toegankelijk. Bovendien hebben alle boekhandelaren die dagen alle tentoongestelde boeken voorradig, zoodat men eventueel direct tot koopen kan besluiten. Wij raden alle na tuurliefhebbers, maar ook alle liefhebbers van het boek en de typografische kunst ten zeerste aan deze expositie te bezoeken. De boeken zijn overzichtelijk opgesteld, terwijl er voldoende gelegenheid bestaat de boek- en plaatwerken eens rustig in te kijken. Men zie voor openingsuren de advertentie in dit nummer. Spoorstraat no. 114. Hedenmiddag 2 uur opent in het geheel gerestaureerde perceel Spoorstraat 114, een soort „snel-restaurant" haar deuren, onder den naam van „De Zon". Het betreft hier een bedrijf, waar men zich tegen billijk tarief kan voorzien van nassi-goreng, sla-tjes, cro- quette's, bahmi en wat dies meer zij. Ook chocolade, gebak, limonade en andere zaken, die jong en oud op diverse oogenblikken van den dag kunnen maken. Wat de specialiteit van het huis betreft, dit is nassi-goreng, hetwelk wordt vervaar digd door den oud-hofmeester der Marine, den heer Goedhart. Persoonlijk hebben wij ons kunnen over tuigen van diens kwaliteiten als nassigoreng- bereider. Het was voortreffelijk! Het interieur ziet er knap verzorgd uit, terwijl de keuken opvallend zindelijk is. Men stelt het dan ook op prijs als de klanten een kijkje in dit deel van de inrichting komen nemen. De aankleeding van deze gezellige zaak is van den heer Govers, Kanaalweg. Het is een bekend feit, dat het voor café houders veelal een probleem is, zoowel in den zomer als winter, hun dranken en dan spe ciaal het bier, op de goede temperatuur te houden; Met dit probleem heeft thans de eigenaar van het Café-restaurant De Toelast niet meer te kampen, daar hij zich voorzag van een moderne inrichting: door een speciale isolatie onder den „toonbank" is het nameijlk mogelijk geworden zoowel het bier, als alle andere dranken en limonade's op de constante temperatuur van 6'i graad te houden. Hierbij moge vermeld zijn. dat deze inrichting de eenige boven het IJ is. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER Wintertijd Zon Dec. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 19 8.08 15.45 8.15 20.30 2.10 14.15 M 20 8.08 15.46 9.10 21.05 3.00 15.00 D 21 8.09 15.46 9.50 21.45 3.50 15.40 W 22 8.09 15.47 10.35 22.25 4.35 16.20 D 23 8.10 15.47 11.20 23.05 5.15 16.55 V 24 8.10 15.48 12.05 23.55 5.55 17.40 Z 25 8.11 15.49 12.55 6.40 18.30 CINE-EN POTOHANDEL' KONINQSTBAAT 73. TELEFOON 279. ONTWIKKELEN-AFPO UKKEN- VERQROOTEN Engeland weet wat het wil. Het spreekt den laatsten tijd een duidelijke taal. Dat heeft Italië niet alleen verstaan, maar die stem is nu ook doorgedrongen tot Tokio. De gerechtvaardigde veront waardiging van Engeland over het schandelijke optreden van Japan tegen over de belangen van buitenlandsche mogendheden, heeft Brittannië een scherpe nota op doen stellen, die nog voor het Amerikaansche protest naar Tokio is verzonden. De Britsche regeering geeft daarin zijn diepe verontwaardiging te kennen, dat de Japanners niettegenstaande plech tige beloften, voortgaan Engelsche sche pen te molesteeren. De Engelsche regeering weigert thans ge noegen te nemen met de verklaring door de Ja-iansche regeering gegeven, naar aanlei ding van de aanvallen op Britsche oorlogs- en koopvaardijschepen op 12 December j.1., dat „onmiddellijk maatregelen zijn genomen om een herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen". In de nota wordt er op gewezen, dat de tot dusverre genomen maatregelen gefaald hebben en deelt mede, „thans te moeten eischen", dat zij ervan in kennif 'dt gesteld, dat „in werkelijkheid" stappe. ijn gedaan van zoodanigen aard, dat daardcw de finitief een eind wordt gemaakt aan de inci denten, waarover zij thans klaagt." 't Is niet mis. Deze nota aan een bevriende mogendheid, zoo schrijft het Hbl., is ongetwij feld ongewoon scherp van toon, ook al recht vaardigen de feiten op zichzelf deze scherpte. Zij e i s c h t dezen keer, dat Japan zich voortaan zoowel tegenover de Britsche oorlogs schepen als koopvaardijschepen onberispe- 1 ij k gedraagt, zoodat de vraag opkomt, wat de Engelsche regeering van plan is te doen, als Japan dezen eisch, wellicht niet di plomatiek, maar feitelijk zou veronachtzamen. In dit opzicht is i.e interpretatie die de „Times" vandaag van de jongste Britsche nota geeft, belangwekkend. Het blad veronderstelt dat Tokio er tusschen de regels door dreigende toespelingen in kan lezen, en zinspeelt op een nauwere Engelsch-Amerikaansche samenwer king bij de verzending van protesten. Het blad is gewoonlijk zeer voorzichtig bij interpretatie van officieele démarches, die internationale complicaties na zich kunnen sleepen, zoodat men geneigd is in de uitingen van de „Times" een voorbode te zien van scherper reactie van wege de twee groote Engelsch-sprekende mo gendheden, tenzij Japan in de toekomst blijk geeft van grooter omzichtigheid ten aanzien van haar beider belangen. Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Lunapark" en „De middernachttaxi", Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „Giovanni de veroveraar" en „De witte majesteit". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Alice Adams" en „Baron van Trautenig", Heden: 18 en 19 December: Mil. Tehuis, Spoorstraat: Pluimveetentoon stelling. Musis Sacrum, 8 uur: Johnny Black and his Boys. Casino, 8 uur: Winter-soirée Dansinstituut Mouton. Zondag 19 December: R.-K. Volksbond, 8.15 uur: Missielezing. Casino, 5 uur 's middags en 's avonds: The 10 Wanderers. Woensdag 22 December. Het Kegelhuis 2.30 uur: Kindermiddag Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Nieuwe Kerk, 8.15 u., Weinachtsoratorium. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 760.0 Temperatuur lucht 8.9 Laagste temp. lucht gisteren 2.4 Licht op 16.15 wij al onze zelf maken en vullen, en dat wij daarin alleen de beste onver mengde Java-Kapok verwerken, terwijl U onze kwaliteit altijd kunt controleeren

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5