Uiterst gespannen toestand tusschen Japan en Amerika iegeeringstroepen voor de poorten van Teruel Rusland biedt China meer hulp aan DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Contröle op buiten- landsche muziek Nieuwe doodvonnissen in Rusland Bezorgdheid bij de Duitsche predikanten Engelsche ministers met de Kerst dicht bij huis Rebellie in Palestina Vrachtauto over den kop Uitvoer textiel-caseine Japanners willen bij Hongkong landen UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 20 DECEMBER 1937 65e JAARG. No. 8187 Hieuwe incidenten op de Jangtse Geruchten over een bezoek van Hitier aan Rome Oud-president NederL Bank overleden SPANJE Verrassend offensief der linkschen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT! Auto in een sloot HE LDERSCHE COURANT MAANDAG Washington bereid tot strengste maatregelen. De reacties op de verklaringen, welke zijn afgelegd door de oogge tuigen van het „Panay"-incident, zijn vooral in de Vereen. Staten, zeer heftig. De „New-York News" spreekt van 'n „Japansche crisis op zijn hevigst" en de „New-York Times" schrijft: „Naar verluidt is een groote vloot- demonstratie te verwachten, tenzij Japan onze rechten waarborgt. De toestand is uiterst gespannen". Volgens het blad, zegt Un. Press, is Washington bereid tot het treffen van de strengste maatregelen. „Ernstige diplomaten, aldus vervolgt dan 'de „New-York Times", achten de eenig juiste handelwijze, dat de Vereenigde Staten een groot deel van de vloot, zoo niet de ge- heele vloot, van Hawaii naar het Verre Oos ten zenden en den ambassadeur te Tokio, Grew, terugroepen." Naar men gelooft heeft de Amerikaansche ambassadeur Zaterdagavond aan Hirota een aanvullende nota der V.S. overhandigd. Het vertek van het vlaggeschip der Ame rikaansche vloot in de Chineesche Zee, de „Augusta" naar Manilla is uitgesteld. Vol gens nadere mededeelingen uit Washington zal geen vlootdemonstratie in de Chineesche Zee worden gehouden. Een officier van de „Panay", die tijdens het bombardement van dit vaartuig werd gewond, is overleden, zoodat bij dit incident thans vier dooden te betreuren zijn. Er zijn films opgenomen van het bombardement der „Panay" door een filmoperateur, die zich aan boord bevond en die daar bleef tot het water over het dek spoelde. Deze films zullen ter beschikking gesteld worden van Roosevelt en het Staatsdepartement gelijk is me degedeeld door de Universal News- reel Co. Toch verontschuldigingen van den Japanschen keizer? Een ambtenaar van het staatsdepartement heeft verklaard, dat er een mogelijkheid bestaat, dat de Japansche keizer Roosevelt waarborgen zou doen toekomen tegen een verdere aantasting van de Amerikaansche belangen in China. „Inmenging". Opnieuw wordt bericht omtrent een inci dent. dat zich op de Jangtse heeft voor gedaan. In vlootkringen wordt medegedeeld, dat na het oppikken van twee Chineesche koe lies, waarvan een gewond was, de kapi tein van de „Lady Bird" door de Japan- neezen ervan in kennis gesteld werd, dat „indien niet opgehouden werd met inmen ging van dezen aard, de Japanneezen niet voor de gevolgen zouden instaan". Het incident deed zich voor jl. Donderdag, toen de Britsche kanonneerboot zich drie mijl stroomopwaarts van Nanking be vond. Een Japansche motorboot kwam in aanvaring met een Chineesch scheepje, als gevolg waarvan de beide koelies overboord sloegen. De „Lady Bird" schoot toen on middellijk te hulp. Vechtpartij tusschen Japanners en Amerikanen. In een café fe Sjanghai heeft een vrij hevige vechtpartij plaats gevonden tusschen drie Japansche journalisten en Amerikaan sche matrozen. De orde werd echter spoedig hersteld. De „Hood" niet naar China. Tegengesproken wordt, dat het Britsche slagschip „Hood", 42000 ton groot, dat zich in de Middellandsche Zee bevindt, naar de Chi neesche wateren zou worden gezonden. COMMUNISTEN ZOUDEN ECH TER IN DE REGEERING MOE TEN. Naar van Japansche zijde wordt gemeld, is de nieuwe Sovjet-ambas sadeur bij de Chineesche centrale re geering, Oledski, vergezeld van ne gen leden van zijn staf, te Hankau aangekomen. Hij begaf zich onmid dellijk naar Tsjang-Kai-Sjek, om hem de hulp van de Sovjet-Unie aan te bieden. De volgende drie voorwaarden zijn hierbij gesteld: De nationale regeering moet worden omge vormd in een anti-Japansche volksregeering. Ce helft van de leden van deze nieuwe re- geering moet gekozen worden uit de Chinee sche communisten. De officieren van den staf van de Chinee sche communistische legers moeten worden geplaatst in den staf van maarschalk ■Tsjang-Kai-Sjek. Hieraan wordt toegevoegd, dat 13 Decem ber 120 Sovjet-Russische vliegtuigen met 240 piloten en mecaniciens te Hankau zijn aan gekomen. Schadelijke invloed op het Duit- sche volk gevreesd. »Pas" sion'' van Bach valt onder de censuur. Alle buitenlandsche muziek zal voortaan tvorden voorgelegd aan de rijksmuziekka- hier. De president dezer kamer verklaart het decreet, dat hij te dezer zake heelt uitgevaardigd, dat deze maatregel ten doel heeft den schadelijken invloed die door een ongewenschte muziek op het Duitsche volk ^V'ordt uitgeoefend, te bestrijden. Oplaaiende strijd tegen bepaal de boeken en kunstwerken, He „Osservatore Roniano" maakt melding 7an een hernieuwde anti-christelijke actie hi Duitschland tegen bepaalde boeken en kunstwerken. Een groot aantal door gees telijken geschreven werken is verboden. „Nationaal-socialisme en christendom Van mgr. Hudal, „Ras en Volk" van pastoor Schmidt, alsmede het „Paradijs op Aarde Van pastoor Schlegel. Nog radicaler zijn de maatregelen ton aanzien van sommige kunstwerken. Zoo zijn van de klassieke muziekstukken, de „Messias" van Haendel en de „Passion" van Bach onder de censuur gevallen. Ge- eischt wordt, dat de tekst hiervan gewijzigd en in overeenstemming gebracht wordt met het criterium van het nationaal socia lisme. De Opperste Sovjet bijeengeroepen. Gisteravond werd medegedeeld, dat acht Sovjet-autoriteiten, o.m. Yenoe- kidze, de vroegere secretaris van het centrale uitvoerend-comité en Zuker- man, de vroegere chef van de afdee- ling West van het departement van buitenlandsche zaken ter dood zijn veroordeeld. Allen werden schuldig bevonden aan hoogverraad, terrorisme en spi- onnage. De vonnissen zijn reeds vol trokken. De Opperste Sovjet der Sovjet-Unie is tegen 12 Januari bijeengeroepen. Nooit tevoren zijn zooveel bedrei gingen tegen de kerk geuit. De predikant, die in de kerk van ds. Nie- moeller gisteren de predikatie heeft gehou den, heeft een wrang commentaar geleverd op de positie der kerkelijke oppositie in Duitschland. Het schijnt ondenkbaar, dat een feest der liefde komt. Nooit tevoren aldus deze geestelijke heeft do kerk zoo veel beleedigingen te verduren gehad, nooit te voren was ze in zoo'n 'kwaad daglicht gesteld, nooit tevoren waren zooveel be dreigingen jegens haar geuit als in deze dagen. 1500 predikanten der kerkelijke op positie en hun familie hebben veel reden tot bezorgdheid, dadr hun toekomst onze ker is. Kerstmis was het feest der liefde voor de geheele christenheid, doch thans is dat anders. Thans vinden wij troost in de woorden van den gevangen gehouden apostel Paulus. die zeide zich te verheugen in den Heer. Steeds en opnieuw zeg ik verheugen. 110 predikanten der belijdenis- kerk in arrest. Ongeveer 110 predikanten der belijdenis- kerk worden thans nog in Duitschland vastgehouden. De geruchten, welke onlangs in omloop waren, dat met Kerstmis amnes tie zou worden verleend, hebben tot nog toe geen bevestiging gekregen. Klaar om gehoor te geven aan den oproep van Chamberlain. Woensdag Kabinetsraad over den verscherpten toestand in het Verre Oosten. Parlementaire kringen te Londen schrij ven zeer groote beteekenis toe aan den mi nisterraad, die Woensdag a.s. zal worden gehouden. Deze zelfde kringen doen uitkomen, dat deze raad de maatregelen onder oogen zal moeten zien, die eventueel genomen moeten worden in geval de toestand in het Verre Oosten ernstiger zou worden. De voornaamste ministers zullen met de Kerstdagen in de buurt van Londen blijven, ten einde, indien zich het geval zou voordoen, gehoor te kunnen geven aan den oproep van den leider der regeering. Daar de maatregelen die door den toestand worden vereischt, niet mogen wor den geïmproviseerd, vermoedt men dat deze Woensdag in den kabinets raad in bijzonderheden zullen wor den bestudeerd, opdat, Indien de mi nister-president het noodig mocht oordeelen, deze toe te passen, hij tot de ten uitvoer legging ervan zou kun nen overgaan. Deze maatregelen zouden, indien men de Londensche bladen mag gelooven, bestaan uit de zending van oorlogsschepen, in een voldoende aantal, naar de wateren van het Verre Oosten, opdat de Britsche strijdkrach ten in staat zullen zijn de Britsche belangen te verdedigen, tegen welke bedreiging ook. Te Weenen wordt gesproken over de mo gelijkheid dat Hitier in het begin van 1938 een bezoek zal brengen aan Mussolini. Er is reden om aan te nemen dat de Oostenrijk sche spoorwegautoriteiten bericht hebben ontvangen, dat de Fuehrer voornemens is in zijn specialen trein over Oostenrijksch gebied naar Italië te reizen. De reis van Mussolini werd drie maanden tevoren aangekondigd, opdat de autoriteiten de noodige maatregelen konden nemen. Men zou dus kunnen aannemen, dat de reis van Hitier eind Februari of begin Maart kan worden verwacht. Gisterochtend is mr. G. Vissering, oud president van de Nederlandsche Bank, te Bloemendaal overleden. Jachtgeweren en munitie gestolen Drie jachtgeweren en een hoeveelheid mu nitie zijn door een gewapende bende, die een barak bij Haifa heeft aangevallen, gesto" len. De in de barak aanwezige personen werden onder bedreiging met den dood op de vlucht gejaagd. Een jood werd licht gewond, toen de autobus waarin hij zich bevond, bij Naza-- reith werd beschoten. Men is bezorgd over het lot van een Jood, die gisterochtend per paard in de buurt van Tiberias een pa- trouilletocht maakte, doch wiens paard zon der ruiter is teruggekeerd. Wederom overval op politiepost Een gewapende bende van dertig man is binnengedrongen in een politie post in het dorp Tayaba. Zij eischten, dat hun een agent van poli tie, een arabische Christen, uitgeleverd zou worden, welke lid was van de plaatse lijke straf delegatie. De man moest worden uitgeleverd en de Ara bieren schoten hem terstond neer. Zij ontwa penden de andere politiemannen en dreig den hen hetzelfde lot te doen ondergaan, wanneer zij zich niet bij de terroristische beweging aansloten. Een inzittende gedood. - Pastoor, die hulp wil verleenen, door be roerte getroffen. Gisternacht even over twee is op den weg Weert-Roermond onder de gemeente Bae- xem een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een zware vrachtwagen van den vrachtondernemer Frencken uit Rog gel reed met groote snelheid den bocht in nabij de kerk te Baexem. De auto ging daarbij rechtstandig over den kop. De naast den bestuur der gezeten Th. Janssen, eveneens uit Roggel, werd op slag gedood. Omwonenden, die op den slag van de over den kop gaande auto aankwamen, gingen daarop den in den buurt wonenden pastoor Tummers halen. Deze begaf zich aanstonds naar de plaats van het ongeluk. Onderweg echter werd hij door een beroerte ge troffen en overleed spoedig daarna. De bestuurder van de auto zou onder den invloed van sterken drank hebben verkeerd. Het ministerie van Defensie deelt mede, dat de regeeringstroepen Za terdagmiddag Muelda de Teruel, een zeer belangrijke stelling ter verdedi ging van Teruel, hebben genomen, waardoor het vijandelijke front bij de stad moet ineenstorten. In den loop van den avond heeft de com mandant der regeeringstroepen den inwo ners der stad doen weten, dat hij opdracht had gekregen, de ontruiming van Teruel te vergemakkelijken. Die ontruiming heeft gisterenmorgen tusschen zeven en negen uur plaatsgevonden. De bewoners hebben de stad verlaten in groepen van 25, met de witte vlag. De vertegenwoordiger van Havas te Madrid meldt, dat hef republikeinsch offen sief aan het front van Teruel het eerste is waarin een methodieken voorbereiding door den generalen staf te zien is. De troepen rukten op van een punt op 15 kilometer van de stad, namen in vier dagen een tiental dorpen en talrijke strategische stellingen, maakten meer dan 400 gevangenen en slui ten de stad thans geheel in. Alle verbindingswegen met Saragossa zijn afgesloten. Een gebied van meer dan 500 vierkante kilometers is veroverd. De troe pen van Franco die verrast waren doodde snelheid van het offensief, trachtten zich te herstellen, doch hun felle tegenaanvallen konden niet verhinderen, dat de regee ringstroepen voor de poorten der stad ver schenen. Franco ontkent het linksche succes. Zijn troepen in den aanval. Het communiqué van het groote hoofd kwartier der rechtschen vermeldt o.m.: van daag zijn de aanvallen in de buurt van Teruel op bijzonder hardnekkige wijze voort gezet, met name ten Zuiden van de stad, waar de vijand met zware verliezen werd teruggeslagen in de sector van Campillo worden hevige gevechten geleverd. De recht- sche troepen hebben tal van gevangenen gemaakt. Vijf vijandelijke strijdwagens ge raakten in brand. Onze troepen zetten hun opmarsch voort. Tien vijandelijke vliegtuigen werden om laag geschoten. Vijf toestellen kwamen bin nen de rechtsche linies terecht. Verwachting: Zwakke tot mati ge Noordoostelijke wind, af nemende bewolking, aanvan kelijjc nog kans op sneeuw en hagelbuitjes, tempera tuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: Geleide lijk opklarend, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Bijna 8 millioen kilo onderin «Ik in 3 maanden tijds verwerkt. Blijkens de statistiek van in- en uitvoer is de export van textiel-caseïne naar Italië reeds begonnen. In de afgeloopen maanden is, aldus het Hsb., 237.000 kg. bruto naar dat land uitgevoerd, nl. 50.000 kg. in September, 105.000 kg. in October en 82.000 kg. in Novem ber, in totaal voor een waarde van f 158.000* Gerekend naar den totalen caseïne- export in deze drie maanden (630 ton bruto voor f 311.000) heeft de uitvoer van textiel-caseïne dus reeds uitgemaakt 38% van het totale quan- tum en 50% van de uitvoerwaarde. Aan de einde Augustus begonnen fabri cage van dit nieuwe product namen tot dusver drie zuivelfabrieken deel; in Decem ber is er een vierde bijgekomen en men is bezig met de installatie van zes andere, die kort na Nieuwjaar in bedrijf zullen won den gesteld. Het product wordt voorloopig naar Italië gezonden, waar het wordt verwerkt tot melkwol of lanital, in afwachting eener ver werking in Nederland. Aangezien voor de bereiding van één ton textiel-caseïne circa 33 ton ondermelik noo dig is, is in de afgeloopen drie maanden: dus reeds bijna acht millioen kilo onder- melk tot dit nieuwe product verwerkt. Drie gewonden, waarvan twee ernstig. De zestigjarige landbouwer C. van der Vlist uit Willeskop begaf zich gistermiddag met zijn vrouw en zijn twintigjarigen zoon per auto naar de kerk te Oudewater. Op den Provincialen weg geraakte de heer v. d. V„ waarschijnlijk doordat hij te groote snelheid had, de macht oVer het stuur kwijt. De auto ging toen slingeren en kantelde over den kop in een sloot. Aangezien het zeer druk was op den weg, schoten van alle kanten voorbijgangers toe en ook omwonenden kwamen helpen. Men slaagde er spoedig is de drie in zittenden uit het ernstig vernielde voertuig te halen. Het bleek, dat allen gewond waren Nadat de eerste hulp was verleend, werd het drietal naar het ziekenhius te Oude water vervoerd. Daar constateerde men bovendien bij mevr. v. d. V. en haar zoon een ernstige hersenschudding. Hun toe stand was gisteravond zeer ernstig. De verwondingen, welke de heer v. d. V. had opgeloopen, waren van lichten aard, zoodat hij, na te zijn behandeld, naar huis terug kon keeren. Amerikanen en Engelschen verplaatsen hun oorlogsbodems. Vernomen wordt, dat de Japan sche troepen voornemens zijn te pro- beeren aan de Bias-baai bij Hong kong een landing uit te voeren als eersten stap om Zuid-China binnen te dringen. De Bias-baai, die vele jaren lang een rooversnest is geweest, wordt thans krachtig verdedigd door het puik der Kanton-troepen. Men ver wacht, dat de Japanneezen zich grootendeels zullen verlaten op de bommenwerpers, die van Formosa uit, opereeren. In verband met den ernstigen toestand zijn Amerikaansche en Britsche oorlogsschepen, welke bij Sjanghai voor anker lagen, naar Zuid-China vertrokken. In de havenstad van Sjantoeng, Tsing Tao zijn verscheidene Japansche eigen dommen in brand gestoken. Acht groote spinnerijen gingen in vlammen op. Men vreest, dat de Japanneezen een aan val op deze stad zullen ondernemen om het incident te wreken. Intusschen zijn twee Amerikaansche oorlogsbodems met spoed op weg naar Tsingtau, om zich daar te voegen bij een Britschen kruiser en een Amerikaansche kanonneerboot. De Japanners hebben de haven geblok keerd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1