Ludendorff overleden Opening van het Bankgebouw der Coöp. Boerenleenbank Ingezonden Raadstukken Schoolgeld Handelsavondschool Drijvende ambachtsschool internaten Oost Indië De salarisvoorstellen Van de N#S.B* naar Zwart Front Het drijvende Poolsfation Nieuwe kleinzoon voor Mussolini Uit onze omgeving B. en W. schrijven aan den Raad- De verordening op de heffing v'an school gelden voor het onderwijs aan de Handelsdag en Handelsavondschool in deze gemeente zol als die is vastgesteld in uw vergadering van 21 Juli 1936, ia bij Koninklijk Besluit van 19 ftntember 1917 v' AeChta ^^gekeurd 1 September 1937. Voor eerstgenoemde school welke intusschen is omgezet en thans een on derdeel vormt van het gemeentelijk lyceum is een nieuwe schoolgeldverordening vastgesteld Voor de Handelsavondschool moet daarom een geheel afzonderlijke verordening in het leven worden geroepen, welke B. en W. met een verordening op de invordering van die school gelden ter vaststelling aanbieden Wij ontleenen daaraan het volgende: Artikel 2 Het schoolgeld wordt berekend naar het totaal van de hoofdsommen, door den school- geldplichtige verschuldigd aan geementefonds- belasting en veromgensbelasting, welke totaal wordt vastgesteld met inachtneming van het bepaalde in artikel 37, sub 3 onder c2 der Mid delbaar-Onderwijswet (Vermengde hoofdsom). Indien de schoolgeldplichtigen overeenkom stig het voorgaande lid of overeenkomstig de bepalingen van artikel 3, niet in het schoolgeld kunnen worden aangeslagen, wordt het school geld berekend naar het bedrag, hetwelk in hoofdsom over een vol jaar aan Personeele Be lasting naar den eersten grondslag (huur waarde), volgens het in de wet op de Perso neele Belasting 1916 vastgestelde tarief, ver schuldigd zou zijn of is, nadat daarop een kin deraftrek is toegepast overeenkomstig de arti kelen 6 en 7 der Wet op dt Personeele Belas ting voornoemd. In afwijking van het bedoelde in het 2e lid van dit artikel, wordt het schoolgeld voor schoolgeldplichtigen, welke ter vervulling van militaire plichten buitenslands verblijven, be paald naar het berekend zuiver inkomen, het welk wordt vastgesteld volgens de formule: 3/2 X X X 12 X 3/i. In deze formule stelt X voor het maandelijk- sche bedrag naar den toestand van den eersten dag van een schoolgeld jaar aan geld of gelds waarden gedelegeerd aan echtgenooten of ver zorgers, met dien verstande, dat X nimmer minder kan bedragen dan 2/3 van het maand salaris door den schoolgeldplichlige buitens lands genoten. Het berekend zuiver inkomen wordt, alvorens het tarief van artikel 6 daar op toe te passen, verminderd met den kinder aftrek van artikel 38 der wet op de Inkomsten belasting 1914. Het schoolgeld bedraagt bij toepassing van artikel 2, lid 1, per leerling: Bij een vermengde Per school hoofdsom van: geldjaar: 2— of meer, doch minder dan 6. 4— 6— 10— 6— 10— 14— 8— 14— 18— 10— 18— 24— 12— 24— 30— 14— 30— 36— le 36— 48— is— 48— 66— 20— 66— 96— 25— 96— of meer 30— Het schoolgeld bedraagt bij toepassing van artikel 2, lid 2, per leerling: Indien het bedrag naar den eer sten grondslag der Personeele per school. Belasting na kinderaftrek geldjaar: bedraagt: 3.90 of meer, doch minder dan 7.50 4— 7.50 11.10 6.-<- 11.10 15.50 8— 15.50 19.30 10.— 19.30 23.10 12 23.10 28.40 14. 28.40 32.40 16— 32.40 36.40 18. 36.40 42.40 20. 42.40 57.60 25— 57.60 en meer 30. Bij de bepaling van het bedrag der Perso neele Belasting blijven voor de toepassing van dit artikel buiten aanmerking de aanslagen voor de, perceelen of perseelsgedeelten, be doeld in artikel 11, 2, der Wet op de Perso neele Belasting 1896. Het schoolgeld bedraagt bij toepassing van artikel 2, lid 3, per leerling: Indien het berekend zuiver inko- per school- men na kinderaftrek bedraagt: geldjaar: 600.of meer, doch minder dan 800.— 4. 800.— 1000.— 6.— 1000.— 1200.— 8. 1200.— 1400.10.— 1400.1600.— 12. 1600.— 1800.14.— 1800.2000.16. 2000.2400.18. 2400.3000.20. 3000.4000.23. 4000.of meer 30.— WIJZIGING LEGESVERORfcENING. Voor het bijhouden van kerkelijke bevol kingsregisters ontvangen enkele kerkgeno schappen te dezer stede regelmatig* opgav van de veranderingen in de bevolking eze gemeente, ontstaan door geboorte, huwei ji overlijden, vestiging, vertrek en verhu g ibinnen de gemeente, voor zoover die be king hebben op leden van die kerkgeno schappen. - De verstrekking van die opgaven geschied de tot nu toe, met toestemming van de op eenvolgende college's van Burgemees er c Wethouders, buiten kantoortijd door eenige ambtenaren van de 4e afdeeling ter ,se"eta" De reden daarvan was en is, dat de vroe gere en huidige Legesverordening geen aan nemelijk tarief voor een dergelijke massa-ver strekking (ongeveer 12.000 veranderingen per jaar, waarvan ongeveer de helft geac ■worden van belang te zijn voor ei kerkgenootschappen) inhield, onderscheiden lijk inhoudt. f B. en W. achten het echter gewenscht, dat eventueele verdere verstrekking van te e anderingen rechtstreeks door de gemeente- zelve geschiedt en dat de deswege te ontvan gen vergoedingen te harer. bate komen. Om dit te bereiken zal wijziging van de be trekkelijke verordening noodig zijn. Bij de overweging van het, als vergoeding voor de van gemeentewege te verstrekken ge gevens, voor te stellen bedrag, hebben B. en W. zich laten leiden door de gedachte eenerzijds, dat die vergoeding niet moet uitgaan boven ie, welke thans aan de ambtenaren persoon- ijk wordt betaald, anderzijds, dat de kosten van arbeidsloon en ir~teriaal moeten worden gedekt. B. en W. meenen, dat een en ander bereikt wordt bij betaling van een vast bedrag van 50per jaar. B. en W. stellen den Raad voor in dezen geest een besluit te nemen. WIJZIGING VERORDENING TOELATING LEERLINGEN AFKOMSTIG LIT ANDERE GEMEENTEN TOT DE SCHOOL VOOR B. L. O. Bij de wet vain 22 Mei 1937, St.bl. no. 323, z0n in de L.O.wet 1920 onderscheidene wijzi gingen aangebracht. Daar enkele bepalingen van de verordening tot regeling van de toela ting van leerlingen, afkomstig uit andere ge meenten, tot de openbare school voor Buiten gewoon Lager Onderwijs te Den Helder, aan sluiten bij die, genoemd in de L.O.wet 1920, is het in verband daarmede noodig, dat ook ge noemde verordening wordt gewijzigd. In verband daarmee stellen B. en W. o.m. voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Den Helder; Besluit: de verordening tot regeling van de toelating van leerlingen, afkomstig uit andere gemeen ten, tot de Openbare School voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Den Helder te wijzigen als volgt: Artikel 1. Artikel 2 wordt gelezen als volgt: „Als woonplaats der leerlingen geldt die ge- „meente, waar degene van de ouders, die de „ouderlijke macht uitoefent, de voogd of de „verzorgers in het bevolkingsregister is inge schreven, of bij gebrek daarvan, de gemeente, „waar de leerling in het bevolkingsregister is „ingeschreven. Indien over een kind de voogdij „wordt uitgeoefend door een vereeniging, stich ting of instelling van weldadigheid, als be- „doeld in artikel 421 van het Burgerlijk Wet- „boek, geldt als woonplaats de gemeente, „welke in den tijd, onmiddellijk aan die voogdij „voorafgaande, overeenkomstig het bepaalde „in den vorigen volzin als woonplaats zou heb- „ben gegolden." Een waarschuwing. De Centrale v. koopvaardij-officieren zendt ons een uitvoerig betoog tegen de pogingen van het Onderwijsfonds" „voor de Zeevaart" (vroeger: voor de Binnenvaart), om drijvende ambachtsschool-internaten - in het leven te roepen, dienende tot opleiding van stuur lieden en machinisten op schepen in de z.g. „Kleine kustvaart". Als leerlingen zouden daartoe het meest geschikt geacht moeten worden, de jongens van binnenschippers. De C. K. O. meent eenerzijds haar waar schuwende stem te moeten laten hooren ter voorkoming vaiï tèleurstelling bij de schippers jongens en bij huh ouders omdat deze op leiding slechts een surrogaat is en ander zijds tegenover de gemeentebestuur, die de gemeenschapsgelden zouden willen besteden aan deze soort scholen. Naar haar oordeel leidt noch dit ambachts-onderwijs, noch dit lager onderwijs tot een resultaat, dat den schippersjongen uitzicht biedt op het vinden van een behoorlijk bestaan in de zeevaart en waarvan de eigenlijke kustvaart slechts een zeer gering deel uitmaakt. De C.K.O. raadt de ouders van schippers- jongens aan, hun kinderen naar een inrichting te sturen, waar uitsluitend goed lager onder wijs kan worden genoten. Om vakbekwaam stuurman of motor-machinist te kunnen wor den, kunnen zij nadien een cursus volgen aan de daarvoor reeds bestaande zeevaart- en ma- chinistenscholen te Amsterdam en Rotter dam, of aan de gemakkelijk nog in te rich ten cursussen aan de verscheidene andere hier te lande bestaande zeevaartscholen, al of niet in samenwerking met de ter plaatse of naastbij gelegen ambachtsscholen. Volgens opponenten schiet het „Onderwijs fonds" thans zijn doel voorbij. Hetgeen thans door het „Onderwijsfonds" wordt betoogd heet weliswaar een gebaar ten gunste van het schipperskind; in wezen is het een versnippering van onderwijsbeheer, ten koste van veel geld en met geen ander resul taat, dan grote teleurstelling voor de direct- betrokkenen. Ook voor het „onderwijsfonds" zou zeer zeker het aloude Hollandsche spreekwoord kunnen gelden van den schoenmaker, die zich bij zijn leest heeft te houden. Voor militaire landsdienaren. De salarisvoorstellen voor militaire lands dienaren in Ned.-Indië zijn verdeeld in 24 scha len en wel als volgt: Luitenant-generaals en generaals-majoor 1400; kolonels 1200; lui tenant-kolonels 1000 (die van den M.G.D. 1050)eerste en tweede luitenants van 250 tot 610; kapiteins 475 tot 775; majoors 900 (van den M.G.D., majoor-apotheker, ma joor-paardenarts 950); officier van gezond heid 2e kl. 275 tot 650; iderfi. Ie kl. 500 tot 825; onderluitenants 220 tot 500, adju danten-onderofficieren 200 tot 375; ser geants-majoor 190 tot 330, sergeanten 185 tot 290; Europeesch soldaat 2e kl. 75 tot 100 cent per dag, idem 1ste kl. 85 tot 155 cent, Europeesch brigadier 115 tot 185 cent per dag; een Javaansch soldaat 25 tot 50 cent, en een Ambonneesch soldaat 35 tot 50 cent per dag. Verder zijn de standplaatstoelagen geregeld als bij burgerlijke landsdienaren. (Aneta). Geachte Redactie, Vergun mij nog eenmaal de gelegenheid om over de kwestie voor het aanmaken van een overdekt zwembad iets te. schrijven. Bij voorbaat mijn dank. Vele inwoners van Den Helder zullen zieh nog wel kunnen herinneren, dat er een zwem bad werd gemaakt achter het Oude Raadhuis. Dit zwembad heeft veel geld gekost en wat nut werpt deze inrichting af? Een ieder gaat in den zomer naar het strand of andere liefhebbers (sters) van de zwemsport zijn aangesloten bij de zwemvereenigingen H.Z.V. of Frissche Morgen, die hun zwemsport beoefenen in zee en aan de dijkglooiing hun ge bouwen eiken zomer opbouwen. Waarom zou de gemeente nu weer zooveel geld uitgeven om een overdekt zwembad te laten maken Ondergedeelte juist het toe in het belang van werkverruiming, maar geeft de gemeente in overweging daar ook een douche- en badinrichting aan te verbinden. Wanneer ook dit het geval is, zullen vele in woners van Den Helder dit toejuichen, mits het in den kom van de gemeente gebouwd wordt. Ondergeteekende heeft al meer over plannen van een douche- en badinrichting de aandacht besteed en er in de Heldersche Courant over geschreven. Wat zou het College van B. en W. er van denken om ook voor de burgerij, waarvan velen ontstoken zijn van een bad thuis te kunnen gebruiken, een behoorlijke douche- en badin richting te maken. Het perceel (Scala) aan de Kanaalweg zou er zich uitstekend voor leenen. Parkeerterrein aan den achterkant voldoende aanwezig. Aan mijn adres werd toen verwezen naar de Rijkswerf om daar baden# te gebruiken. Vele ingezetenen van Den Helder willen niet afhan kelijk zijn van de uren waarop men in deze inrichting een bad kan nemen. Deze inrichting is nu eenmaal niet de juiste plaats voor de bur gerij om daar te komen baden. De bad- en zweminrichting op de werf is nu eenmaal een militaire instelling die door uitbreiding van militair personeel al klein genoeg is. Laten wij hopen, dat het gemeentebestuur van Den Helder ed handen ineen zal slaan om dit gemeenschappelijk plan te verwezenlij ken. Een inzender zonder badinrichting, D. den Brasem. Het orgaan van Zwart Front (leider Ar- nold Meijer) meldt, dat prof. dr. J. H. Valckenier Kips, oud-hoogleeraar kan de Technische hoogeschool in het staats- en administratierecht, als lid van de bewe ging is toegetreden. Zooals men weet, heeft prof. Valckenier Kips onlangs zijn lidmaat schap van de N.S.B. opgezegd. Steeds verder naar het Zuiden. Het drijvende Poolstation drijft steeds ver der af in zuidelijke richting. Op 19 Decem ber bevond het kamp van Papanin zich op 81 gr. 44 min. nb. en 6 gr. 37 min. wl. In de buurt van het station bedraagt "de tempera tuur 26 graden beneden het vriespunt. Gravin Edda CianoMussolini, de echtge- noote van den minister van buitenlandsche zaken, heeft Zaterdag een zoon ter wereld gebracht, die gedoopt za. worden Marzio. Het is de derde zoon van de gravin. ANNA PAULOWNA De heer Wijdenes Spaans herbe noemd tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap. Met ingang van 2 Januari a.s. is opnieuw benoemd tot dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier, onze plaatsgenoot, de heer C. Wijdenes Spaans, uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn gewor den. D.V.S. De hengelvereeniging D.V.S. hield gister morgen in de Molenvaart een vischwedstrijd De prijzen bestonden uit vleeschwaren, wild kaas enz. De uitslag was: le Prijs J. A. ter Mij telen, grootste baars 2e B. Zwirs, grootst aantal bovenmaatsch, 3e L. Nieuwenhuizen, grootste aantal, 9 st. 4e Jac. Andringa 7 st., 5 H. Boots 7 stuks. 6 P. v. d. Berg 7 stuks, 7 C. Muntjewerf 4 stuks, 8 P. Rozenbroek 4 stuks, 9 P. Nieu- wenhuis 4 stuks; 10 C. v. d. Klooster 3 stuks, 11e P. Kossen 3 stuks, 12e S. Schab bink 3 stuks; 13e C. Rozenbroek 2 stuks; 14 J. Zwirs 2 stuks, 15e S. Roets 2 stuks; 16e C. Raven 2 stuks, 17e J. Nieuwenhuizen 1 stuks; 18e T. van Loon; 19e A. Bijhouwer, 20e Haverkorn, 21e K. Hollander. Ook de surveillant werd met een aanden ken verblijd, terwijl aan L. Nieuwenhuizen nog als premie een hengel van 8 m. ten deel viel. In totaal werden 70 stuks gevangen. Postduivententoonstelling. Zaterdag en gisteren was in Veerburg de tentoonstelling van de vereeniging van postduivenliefhebers „Altijd Verder", Bij de opening van deze tentoonstelling, waarop 112 vogels waren ingezonden, werd met dank het medeleven der ingezetenen gecon stateerd; een heele mooie collectie medail les, gebruiksvoorwerpen, enz., was aan de vereeniging geschonken. De heer Th. Visser van Enkhuizen was keurmeester en stelde als volgt de uitslag vast: Klasse I, Oude doffers vluchten van 100- 300 K.M.: le prijs J. J. Schenkels, medaille van Altijd Verder; 2e prijs J. Hengsdijk,; 3. G. de Boe, 4. G. de Boe, 5. J. J. Schenkels. Klasse II, Ouded uiven 100—300 K.M.j le prijs A. Liefhebber, medaille van Burgem; Lovink; 2e prijs J. Hengsdijk; 3. J. J. Schen kels, 4. P. de Vries, 5. R. Geerings. Klasse III, Oude doffers, 300—600 K.M.: le prijs K. Koster, medaille van Dijkgraaf Wijdenes Spaans; 2e prijs R. Gerings,- 3. •I. J. Schenkels, 4. J. Hengsdijk, 5. J, A. 'Waiboer. Klasse IV, Oude duiven, 300600 K.M:: le prijs A. Liefhebber, medaille van dokter Hedenochtend is generaal Ludendorff, wiens gezondheidstoestand, zooals reeds ge meld, achteruit v/as gegaan, overleden in den leeftijd van 72 jaar. Olree; 2e prijs A. Liefhebber, 3. J. A. Wai boer, 4. J. A. Waiboer, 5. P. de Vries. Klasse V, Oude doffers, 600800 K.M.: le prijs, tevens eereprijs voor 'den- besten .vo gel van de geheele inzending, P. de Vries, wisselbeker, beschikbaar gesteld door Bur gemeester Lovink; le prijs J. A. Waiboer, medaille van Pastoor van der Eem; 2e prijs A. Liefhebber; 3. W. Blaauboer, 4. G. de Boe, 5. A. Liefhebben Klasse VI, Oude duiven, 600—800 M.: le prijs J. A. Waiboer, medaille van J. A. Waiboer Sr.; 2. W. Blaauboer, 3. W. Blaau boer. Klasse VII, Onbevlogen doffers, oud: le prijs J. Hengsdijk, med. van den heer C. Keijzer; 2e prijs W. Blaauboer, 3. J. J. Schenkels, 4. G. de Boe, 5. K. Koster. Klasse VIII; Onbevlogen duiven, oud: le prijs J. A. Waiboer, duif op standaard van den heer C. Prins; 2e prijs J. A. Waiboer, 3. P. de Vries, 4. G. de Boe, 5. A. Lief hebber. Klasse IX, Jonge doffers, 100300 K.M.: le prijs A. Liefhebber, duif op standaard van den heer Teutelink; 2e prijs J. J. Schen kels; 3. P. de Vries, 4. K. Koster, 5. J. Hengsdijk. Klasse X, Jonge duiven, 100300 K.M.: le prijs, tevens eer-prijs voor de beste jon ge vogel, van de geheele inzending, A. Lief hebber, wisselbeker, beschikbaar gesteld door den Dijkgraaf Wijdenes Spaans; le .prijs,-A. Liefhebber, medaille W. v. Geelen, Schagen; 2e prijs K. Koster; 3. G. de Boe, 4. J. J. Schenkels. 5. A. Liefhebber. Wedstrijd „Vischlust". „Vischlust" hield Zondagmorgen een wedstrijd in de Molenvaart. De uitreiking, der prij-zen, bestaande uit levensmiddele-. len, had door den heer P .Smit in café Kos sen plaats. De uitslag was: le prijs Th. van Bunderen, grootste baars, 19,3 c.M.; 2e prijs J. Wiegman, 3. J. ter Burg, 4. P. Winnubst,- 5. J. Kalter, 6. H. Blom, 7. II. Kalter, 8. D. de Wit, 9. E. Oost hof, 10. W. Muntjewerf, 11. Hè Siebenga, 12. P. Borst, 13. A. kossen, 14. M. Terburg, 15. P. Smit, 16. K. Verver, 17. J. Rozenbroek, 18. J. Daalder. In totaal werden 51 stuks gevangen. WIERINGEN De officieele opening van het nieu we bankgebouw der Coöperatieve Boerenleenbank, van welk gebouw wij reeds eerder een uitvoerige be schrijving in ons blad afdrukten, heeft Zaterdag onder groote belang stelling plaats gehad. Al vroeg in den middag kwamien van hier en elders veel genoodigden opdagen. Wij zagen onder de aanwezigen vele beken den uit de naaste omtrek. En al hebben wij uitvoerig- beschreven hoe alles Was in gericht, wij kunnen niet nalaten er onze bewondering over uit te spreken, dat alles nog veel beter tot zijn recht- komt, nu de stoffeering en meubelen zijn aange bracht. Zoo tegen drie uur worden de aan wezigen verzocht zich naar de Concertzaal „Concordia", te begeven. Voor dien tijd werd er gefotografeerd. De heer C. J. Bosker spreekt. De achterzaal van Concordia vulde zich zoo langzamerhand geheel met genoodigden en het is de heer C. J. Bosker die namens Bestuur en Raad van Toezicht de aanwezi gen het welkom toeroept. Het deed spr. veel genoegen dat zoove- len aanwezig waren. Doch spr. drukte er zijn spijt over uit dat van de Centrale Bank uit Utrecht een telegram is binnengekomen me tbericht van verhindering, maar tevens werden hartelijke gelukwenschen gezonden. In het bijzonder worden welkom geheeten de afgevaardigden van den Ring van Boe renleenbanken. Ook waren bijzonder welkom, de hoeren van de Boerenleenbanken uit W. Meer, W. Waard en Anna Paulowna, en de kasssiers uit Texel en Schagerbrug. Tot B. en W. van Wieringen werden waardeerende woorden gesproken. De ver houding in het 27-jarig bestaan der bank was altijd goed. spr hoopte, dat dit zoo zou blijven. En tot het bestuur van de Holl. Mij. van Landbouw zeide spr.: Wij welen het aan dat daar de bakermat van de bank ligt. Immers 27-jaar geleden is door bestuurs leden van de afdeeling der Holl Mij. van Landlmmv de Boerenleenbank te Wieringen opgericht Voorts werden nog welkom geheeten de besturen van de ver. tot ""bestrijding van T.B.C. onder het rundvee, van de lokver- eeniging, van de visschersvereeniging D. E. T.V. en Notaris H. P. D. J. v. d. Speek Obreen 1 Voorts richtte spr het woord tot de ar chitect van het nieuwe gebouw, den heer B. G. Zanstra en tot de aannemers Bakker en schilder Kraak, zoomede tot de onderaan nemers, den heer L. Geusebroek loodgieter^ en Lont metselaar. Spr. releveerde hierna het een en ander int de geschiedenis van de Bank. De bank telt 351 leden, 950 spaarders, 260 voorschotne mers, en 60 rekening-couranthouders. De om zet in het eerste jaar was f 52000.En thans beloopt deze ruim f 1.821.000. Spr. zeide vervolgens dank aan de heeren D. Minnes, T. Takes, S. Jongkind en H. G. Rump voor de keurige verzorging der meu belen en stoffeering. Ook de kassier de heer P. D. Spaander, werd gefeliciteerd met zijn nieuw kantoor en woning. Spr. besloot met het gebouw over te geven Toespraak burgemeester Kolff. Burgemeester Kolff sprak vervolgens het Bestuur en Raad van Toezicht toe. Spr. stel de het zeer op prijs dat het gemeentebestuur hier bij tegenwoordig kon zijn. Het gemeen tebestuur doet veel zaken met de Bank. De transacties zijn niet eenvoudig en de afhan kelijkheid van hoogere machten maakt het er niet gemakkelijker op, maar ondanks dat alles, doen zich nimmer moeilijkheden voor. En of de bouw der Bank wel te verdedigen is? Dit is zeer zeker zoo. Al vele jaren eer der had het nieuwe gebouw er moeten zijn. De omzet van heden geeft een indruk, over eenstemmende met de soliditeit der Bank. Het verheugde spr. dat alles is tot stand ge komen door Wieringer krachten. Spr. bracht de gelukwenschen over van, het gemeentebestuur ook aan den kasier. Verschillende sprekers- Namens den Ring van Boerenleenbanken, Schagen, spreekt de heer Kant. De voorzitter van den Ring, den heer Iro- vink, was verhinderd aanwezig te zijn; als mede de heeren Van Leersum en Sleutel. De heer D. C. ltezelman uit Anna Pau lowna zou dezelfde woorden kunnen gebrui ken jegens hun voorzitter, den heer Lovink, als door den vorigen spreker gesproken. De lieer H. K. Koster sprak namens dö boerenleenbank uit W. Waard zijn geluk wenschen uit. De heer G. Scboorl sprak namens de boe renleenbank W. Meer. De heer B. G. Zanstra sprak woorden van dank voor de hem toegesproken woorden. De heer O. J. Bosker als voorzitter van de Hóil. Mij. v. Landbouw zeide dat het moeilijk zal zijn nog iets te zeggen dat nog niet is genoemd. De toestand op Wieringen mag zoo op het oog beter lijken, aldus spr., maar dit is nog niet zoo in werkelijkheid. Er zijn nog veel moeilijkheden te overwin nen en van de Wieringers kan gezegd wor den dat ze niet bij de pakken gaan neerzit ten, en zoo hoopt men op een goede toe komst. En wat het gebouw betreft, dat is geen zaak van heden. Het gebouw is voor de toekomst, en dat het nageslacht het ziet staan als een monument ter nagedachtenis aan heden! De heer D. Minnes sprak namens het be stuur der Middenstandsvéreeniging. Tot slot zeide de hoer C. J. Bosker namens bestuur' en R. v. T. allen hartelijk dank voor het gesprokene; spr. hoopte dat de ongun stige tijden zullen eindigen. We willen nog vermelden dat tal van bloemstukken zijn aangeboden en wel van den ring van Boerenleenbanken Schagen, van den kassier, den heer P. D. Spaander, van de boerenleenbanken uit W. Meer, W„ Waard, A. Paulowna, van aannemer Bak ker, van de Middenstandsvereeniging „Wie ringen", schilder Kraak, H. G. Rump, T. Ta kes, en B. G. Zanstra. Kerkelijke verkiezingen. Bij de Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef en Westerland zijn tot notabelen gekozen de heeren L. Noorden en J. Koorn Nz. In de plaats van Ouderling S. Russelman, die niet meer in aanmerking wonschte to komen is gekozen de heer Jn. Tijsen te de Haukes. De aftredende diaken W. de Vries werd herkozen, en in de plaats van nu .wijlen den heer J. Bosker werd gekozen J. Bosker Jr, als ouderling. i ALKMAAR. 18 Dec. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor groothandel 77V2—80 cent en 4 kleinhandel 75—77% cent. Handel goed. Kipereren (groothandel) f 4.505.75, eend eieren f 4. Handel matig. ALKMAAR, 18 Dec. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 165.000 kipeieron: 56—58 Kg. 4.70 —5. 58—60 Kg. 4.85—5.10, 60—62 Kg. 5— 5.30. 62—64 Kg. 5.05—5.45. 04—66 Kg. 5.30- 5.65. kleine eieren 4.354.75, per 100 stuks. ALKMAAR. 17 Dec. Kaasbeurs. Kl. Edammer 40 plus, aan bod 1880 stuks, verkocht 1630 stuks, prijs f 21—22. Commissie 40 plus, aanbod 200 st., verkocht 120 stuks, prijs f 21.50. Ed. kruid aanbod 200 stuks, verkocht 150 stuks, prijs! f22,50 per 50 Kg. Totaal: aanbod 2280 st., verkorht 1900 stuks. Aanwezig 1 fabriek. WARMF.NHUIZEN, 18 Dec 1938. Roode kool f 2.80—4.60; gele kool f 1— f 1.40; deensche witte kool f 1—1.50; drie lingen f 6.80—7.10 uien f 7.50—8.20; grove f 7808.70. Aanvoer 89600 kg. roode kool 18000 kg. gele kool; 28800 kg. deensche witte kool en 9500 uien. NOORDSCTT4RWOUDE. 20 Dec. Aanvoer: 5500 Kg. uien 8.10—8.30, drielin gen 7—7.20. grove 8.20—8.40. 100 kg. groene kool f 1.50; 18600 kg. deen sche witte kool f 0.90—1.60 ALKMAAR. 20 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 23 vette kalveren 40—90, 53 nuchtere kalve ren slacht 10—22. 40 vette schanen 22—30, 191 vette varkens 60—64 ct. per Kg. BROEK OP T.ANGENDI.TK, 20 Dec Aanvoer: 8000 Kg. uien 8.30—8.50.' drie lingen 7.30—7.40. grove 8.10—8.30. stek1»— 5.40. 2200 Kg. peen 2.20—2.40, kleine peen f 1.10. 4000 kg. Ronde kool f 2.50—4.40 6000 kg sa- vovekool f 12.40; 25000 kg. gele kool f 1— 1.60; 15000 kg. deensche witte kool f 0.80— 1.70; 220 kg. bloemkool f 4.905.70; dito °e soort f 2.10; 800 kg. andijvie f 1.—

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3