Maandag 20 December 1937 Tweede Blad tf-tadönieuuM in Oecumenische dienst de Nieuwe Kerk „O Licht! Wij komen u begroeten Noodslachtplaats aan den Dijkweg Johan Maurits van Nassau VJ Verzendt en ontvangt u goederen per„ESONA Het Weihnachts-oratorium Fröbelschool vischmarkt een week eerder vacantie Burgerlijke Stand van Den Helder KeAJk exi TL&ïiduiq, Postdienst op de beide kerstdagen en Nieuwjaarsdag ïïlaünefi^AicMeti Vischafslag Den Helder „Nieuw Amsterdam" bijna vaarklaar VifiAehtrdj, De beurtdienst Urk-Amsterdam Aanvullingsagenda Gemeenteraad Engeland-Ierland D e Valera, president van den Ierschen Vrij staat, heeft er een zichtbaar genoegen in, Engeland te dwarsboomen. Als hij kans ziet een demonstratie te geven van zijn onafhan kelijkheid van Engeland, laat hij die niet onbenut voorbijgaan. Als zoodanig moet de erkenning van het Italiaansche keizerrijk door Ierland gezien worden. Ierland brengt daar door Engeland in een pijnlijke positie, omdat deze daad van den Ierschen president door den Engelschen koning moet worden gesanc- tionneerd, terwijl de Engelschen zelf dat keizer schap niet wilden erkennen. BINNENLANDSCHE PAKKETTEN t/m 3 KG VOORDEELIGST MET DE POST TOT 1 KG-20 CENT TOT 2 KG-25 CENT TOT 3 KG-30 CENT Ayetida Gisterenavond, om zeven uur, hebben de voorgangers van verschillende gemeenten hier ter stede willen laten zien, dat zij, over de kerkmuren heen, elkaar in Christus de hand kunnen reiken., en tot een gezamenlijk ge tuigenis kunnen komen van de „eene heilige algemeene Christelijke kerk", die iederen Zon dag beleden,- maar helaas zoo weinig beleefd wordt. Er was voor dezen oecumenischen dienst, in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat, vrij groote belangstelling. Als thema van den avond was gekozen. „Adam in ballingschap", het drama van Joost van den Vondel, waarin op zoo treffende wijze den diepen val van den menschen geteekend wordt. Na een inleidend woord van Ds. P. J. Smidts (Doopsgez.) over de beteekenis van dezen oecumenischen dienst, waarin het geloof en verlangen openbaar wordt naar de eenheid van de kerk, die in onzen tijd nog zoo'n beeld van verscheurdheid toont, sprak Pastoor v. Zanten (Oud-Katholiek) over: „Van 't eeuwig licht in duisternis ge bannen", waarin hij teekende hoe de mensch goed en volmaakt geschapen was, met een geest die het goede kon en wilde doen. De hoogmoed werd den val van den mensch. Hij wilde aan God gelijk zijn en maakte zich, door zijn ongehoorzaamheid, los van zijn Schepper. Van dien tijd af voelde ieder mensch de waar heid van Vondels woord in Lucifer: „Buiten God is 't nergens veilig". Door zijn geestelijk bestaan blijft de mensch echter Gods beeld en daarom ook ontvankelijk voor den greep van de Goddelijke verlossing in Christus. Ds. Oskamp (voorganger Evangelisatie, Palmstraat) sprak daarna over: „In droeve ballingschappen". Hij teekende, naar het woord van den profeet Jesaja, den mensch als een onreine, wiens gerechtigheid voor God zijn als een weg- werpelijk kleed. Wij zijn oecumenisch (algemeen) onrein. Sinds de mensch God met Zijn levensplan, dat Hij voor den mensch had, heeft weggestooten, is de menschelijke levensfilm ondoorzichtig en zwart geworden Van Genesis 3 af begint de film der duisternis te draaien. Als men maar eerlijk wil zijn. Wiens levensfilm, zoo vraagt spr., als het tot in bijzonderheden zou weergeven zijn gedachten en daden, zou toe gankelijk zijn voor alle leeftijden? 't Was Ds. E n k 1 a a r (Vrijz. Herv.) aan wien, na het donker beeld van de vorige sprekers, de taak te beurt viel, te spreken over: „Laat ieder vrij het Hemelsch Licht aanschouwen". De taak van de kerk is, aldus spr., den mensch te verkondigen, dat hij niet langer blijven kan in de macht van de aardsche demonen. De taak van de kerk is om den zoekenden Mensch tegemoet te treden, om hem te vertellen, dat Hij in Christus een nieuw schepsel kan worden. Dat is de eeuwige boodschap, die de kerk is toevertrouwd. Het is niet de boodschap van het opstijgen van den mensch naar den Hemel, maar van het groote wonder van Bethlehem, het neerdalen van den hemel tot de menschen. De groote nood van de ziel is, dat hij God ontbeert en hoe kan de mensch leven als de verhouding met Vader niet goed is? Bij het Kind in de kribbe wordt de ge brokenheid hersteld. Daar leert de mensch zwijgen en verstaan welke gezindheid God heeft voor ons; want in Jezus leeren wij God kennen. Wij hebben te zwijgen en te luisteren, opdat God ook eens aan het woord komt. Ds. v. Wichen (Ned. Herv.) sprak een slotwoord, waarin hij de hoop uitte, dat de mensch bij God zou komen met de krankheid van zijn ziel, om door Hem geholpen te Worden. De dienst, die met gebed begonnen en ge sloten is, werd afgewisseld door gemeen- schappelijken zang. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het inrichten van de noodslachtplaats aan den Dijkweg. Volgens de Vleeschkeuringsverordening voor deze gemeente moet een gestorven of een in nood gedood slachtdier worden ver voerd naar het daartoe ingericht gemeente lijk keurlokaal om daar te worden afge slacht. Met dit keurlokaal is bedoeld het keurlokaal aan den Dijkweg. Deze inrichting voldeed evenwel niet aan de eischen, welke krachtend de Vleeschkeuringswet aan slach terijen zijn gesteld. De noodslachtingen wer den daarin trouwens nimmer verricht; deze Vonden plaats in het gebouwtje nabij de Spoorbrug, dat de gemeente in huur heeft Van weduwe A. van Stipriaan voor 300.- Per jaar. Deze huur eindigt 1 April 1938. Het is B. en W. na overleg met den In specteur van den Veerartsenijkundigen Dienst noodzakelijk gebleken, dat zoo spoedig moge lijk met deze practijk wordt gebroken en de hoodslachtingen voortaan worden verricht in het keurlokaal aan den Dijkweg. Daar kan dan in de toekomst tevens de verkoop van vleesch, dat is goedgekeurd - onder voor waarde van verkoop in het klein onder toe- sicht, plaats hebben (vrijbank). Bedoeld lo kaal zal tot noodslachtplaats moeten worden ingericht, zoodat het aan de gestelde eischen Voldoet. De kosten hiervan worden geraamd °P 1250.met inbegrip van het aandeel in de algemeene bedrijfskosten en de kosten van toezicht. H. en W. verzoeken den Raad voor gemeld doel een crediet tot genoemd bedrag te ver leenen. BINNENBRANDJE. Een dame in de Molenstraat had bij het hlusschen van een kerstkribje, dat in brand Wa.s geraakt, vier vingers ernstig gekwe s pP het hoofdbureau is zij Zondagmiddag ver honden en daarna naar een dokter gestuurd. 22 Januari in Nieuwediep? Naar wij b(j geruchte vernemen, zal Hr. Ms. „Johan van Nassau", 22 Januari onze haven binnenloopen. j Officieele bevestiging konden w(j van dit bericht nog niet krijgen. W 99 De begeleiding van B.ach's meesterwerk is in goede handen. Feike Asma, de bekende orgelist der Hooglandsche Kerk te Leiden, zal de orgelpartij verzorgen. Feike Asma's techniek en registratie is van zeer beproefd gehalte, hetwelk voorzeker wel blijkt uit de respectievelijke orgelconcerten, door hem in Den Haag en Rotterdam gegeven, waarover de kritiek der groote bladen unaniem zich zeer gunstig uitlaat. Over Feike Asma schrijft de pers: Het Nieuwsblad van het Oosten (18 Dec.). Almelo (Noorderkerk) ...Vertolkingen zóó hoog van artisticiteit, ernst en zóó volkomen en expansief, als de verwendste musicus wen- schen zou. De gaafheid van zijn muzikale in zichten was mede debet aan een voordracht, die getuigt van een klankweelde, zooals al leen de groote orgelmusici uit hun instrument kunnen halen. Be Rotterdammer (14 October). ...Nu reeds is hij één der meest excelleeren- de virtuozen van ons land, behoort tot de superklasse, die figuren van internationaal formaat voortbrengt. Hij verdient deze Massi ficatie door een voorbeeldige, weergaloos knappe en fonkelende techniek, door een van leven sprankelende, oer-muzikale voordracht. Nieuwe Haagsche Crt. (29 Sept.). Den Haag (Luthersche Kerk) yr.de heer Asma is een „te boven" organist, één die ver boven de te verwerken materie staat, een groot virtuoos, van wien we nog groote ver wachtingen hebben. Aan het klavier zal de trouwe en gewaar deerde accompagnatrice van Toonkunst, Mevr. V e 11 h u ij sH uchshorn plaats nemen. Mevr. V., gezegend met respectabele technische gaven, kloeken aanslag en groote volgzaam heid, zal haar deel in de begeleiding ongetwij feld in allerlei opzicht vervullen. Omdat 2 kinderen roodvonk hebben. De jongens en meisjes van de fröbelschool aan de Vischmarkt hebben dit jaar een week eerder vacantie gekregen, dan gewoonlijk het geval is; de oorzaak hiervan is echter een minder prettige: twee leerlingen kregen na melijk, aan het einde der vorige week, rood vonk, in verband waarmede het van dokters zijde wenschelijk geacht werd, de deuren der inrichting te sluiten. van 18 December 1937. BEVALLEN: G. J. de Tauw—Flink, z.; P. J. van der LaanVan Tol, z. JEUGD EN KERK IN SOVJET-RUSLAND. Be Zwitsersche Evangelische Persdienst te Züricht deelt mede, dat de Russische volks commissaris Jaroslawski de volgende wet heeft uitgevaardigd: Iedere agitatie der kerk onder de jeugd is verboden. Ouders, die een verzorging hunner kinderen door geestelijken wenschen, moeten in ieder bijzonder geval de politieke politie daarvan mededeeling doen. Ieder, die de werk zaamheden van geestelijke uitoefenen wil, moet in het bezit zijn van een ambtelijke verklaring der Gepeoe, waarop voorkomt dat tegen zijn persoon geen bezwaren bestaan. Het bezoek van geestelijken aan scholen, clubs, crematoria en kerkhoven is verboden. Het getal geestelij ken zal aldus beperkt worden, dat op een be volking van 50.000 zielen, of in groote steden van meer dan 200.000 zielen op elke 100.000 niet meer dan één geestelijke voorkomt". KERSTBEPALINGEN. Eveneens deelt de Zwitsersche Evangelische Persdienst te Zürich mede, dat op de Kerst dagen, 2lf, 25 en 26 Becember in alle kerken in Rusland het klokgelui verboden is, dat even eens in geen enkele kerk een dennenboom mag worden opgesteld en dat het geven van ge schenken nagelaten moet worden. Baarentegen vindt op Heiligen avond (2j Becember) te Moskou en te Leningrad weder een godloosen carnaval plaats, dat uit de staatskas wordt ge subsidieerd en waaraan op last der overheid alle militaire muziekcorpsen deelnemen. DR. HUMBURG. Volgens een bericht in Be Rotterdammer is dr F. Humburg, oud-voorzitter van de Buit- sche afdeeling van den Wereldbond van Chris ten Jongemannenvereenigingen, op 69-jarigen leeftijd overleden. Van 1922—1937 maakte hij deel uit van het algemeen bestuur van den bond en was hij een der op den voorgrond tredende figuren van de wereldconferenties van den Wereldbond, inzonderheid van die te Barmen-Elberfeld en te Helsingfors. Voorts nam hij aan de zijde der belijdenisbeweging deel aan den Duitschen kerkstrijd en was o.a. Gcref. kerkelijk lid in een der oppositie minis teries van de Buitsche Evangelische kerk. Ook op oecumenisch gebied was hij zeer bekend. De dienst op de Kerstdagen 25 en 26 Decem ber wordt als op Zondag uitgevoerd. Te Den Helder vindt dus geen bestelling plaats. Te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en Scheveningen vindt op de Kerstdagen één bestelling plaats van brie ven, briefkaarten, dienststukken en kennis gevingen van overlijden, indien deze zijn voor zien van een z.g. Zondagsetiket „Bestellen op Zondag" ten postkantore verkrijgbaar. In verband met de beide Zondagen wordt aanbevolen de te verzenden stukken in de Kerstweek tijdig te posten. Op Nieuwjaarsdag is het hoofdkan toor geopend als op Zondag. De postagent schappen Zuidstraat en Tuindorp zijn gesloten. Op Nieuwjaarsdag vindt één briefpost en één pakketpos t-bestelling plaats. Daar 2 Januari op Zondag valt, wordt aanbe volen de te verzenden stukken ook in de week voor Nieuwjaar tijdig te posten. Ten slotte wordt de aandacht er op gevestigd dat op 31 December a.s. slechts tot 15 uur op de postinrichtingen belastingbetalin- g e n worden aangenomen. Luitenant ter zee der 2e klasse der Konink lijke marine-reserve H. A. C. Wiedeman, ver trok 16 December j.1. na zijn plaatsing te Am sterdam weder met groot verlof. Officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse M. A. W. Bos, wordt 20 December geplaatst bij den onderzeedienst te Willems oord. EVANGELISATIEGEBOUW VIJZELSTRAAT. In een advertentie in dit nummer noodigen de vrouwen en meisjeskransen en de jongens club van het Evangelisatiegebouw, Vijzel straat, uit tot een bezoek aan de tentoonstel ling van de vervaardigde kleedingstukken en het figuurzaakwerk, op morgenmiddag van 3 tot 10 uur. BENOEMING. Bij beschikking van len Minister van De fensie is onze stadgenoot, -'e heer H. Manuel, benoemd tot Magazijnoppasser bij de Mili taire Verplegings-inrichtingen te Den Helder. DENK OM U KERSTBOUTJE. Uit een schuur aan de Javastraat werden vier konijnen ontvreemd. DAT WAS GEEN AARDIGE VERRASSING. Een bewoner van de Sluisdijkstraat deed aangifte, dat zijn vrouw en dochter, die een steeg naast het huis inliepen, plotseling een emmer water over zich kregen uitgestort. De politie stelt een onderzoek in. VERMISSING RIJWIEL. Een bootsman van de Marine deed aangifte van vermissing van zijn rijwiel, dat hij eenigen tijd onbeheerd op de Buitenhaven had laten staan. HIJ DEED ZICH BRAVER VOOR, DAN HIJ WAS. Zaterdag liep een persoon met tractaatjes te venten, waarvan de gelden z.g. ten gunste van de zending zouden komen. Met een uit gestreken gezicht liep hij van de eene naar de andere deur en beweerde, dat een cent niet te weinig en 100.niet te veel was. Het bleek echter, dat de inboorlingen, waarvoor dit geld bestemd zou zijn, maar bestonden in een persoon en wel den verkooper zelf. Pro cesverbaal werd tegen den man opgemaakt. Den Helder, 18 Dec. Tongen p. kg. 1.30—1.17 Bot 0.35—0.32 Slips 1.151.04 Tarbot 0.80 Schol le soort p. kist 15.0010.00 Schol 2e soort 8.505.00 Schar 4.75300 Aangebracht door garnalenvisschers Levende garnalen 1.35 p. Lit Gekookte garnalen 0.15 p. kg Binnenkort anar droogdok Wilton. Ons grootste mailschip is in veel korteren tijd gebouwd dan de Oceaan-reuzen in Enge land en Frankrijk. Mogen die dan grooter zijn, men behoefde daar ook dubbel zoo veel bouw tijd. Was de voor voltooiing toegemetenb ouw- tijd reeds kort, het schip komt gemakkelijk binnen den termijn gereed. In Maart vangen de technische proeftochten aan. Honderden werklieden zullen zich dan aan boord bevinden voor de uitvoering van allerlei werkzaam heden. De allereerste reis van de „Nieuw-Amster- dam" zal een kort riviertochtje zijn naar het 46.000 tons droogdok van Wilton te Schiedam, het eenige dok in Nederland, dat een zoo groot schip kan opnemen, waar het gebruikelijke bodem-onderzoek zal geschieden, en waar de schroeven gesteld zullen worden VISCHAANVOER EN VISCHPRIJZEN. Zaterdag werden aan den Vischafslag te Rotterdam van IJmuiden, Den Helder, Sche veningen en elders 140 manden en kisten 50 kg versche visch, 15 kistjes spiering, 10 kistjes levende bot, 22 kistjes panharing, 55 kistjes harde bokking en 2 kistjes garnalen aangevoerd. De prijzen waren: Middel tongen 6068, middel tarbot 2026, kleine tarbot 12—16, middel schol 1420, kleine schol 712, middel schelvisch 10—15, kleine schelvisch 58, kabeljauw 1220, groote gul 46, wijting 47, versche haring 23.50, alles per kist; spiering 1215 ct., levende bot 15 20 ct. per pond, panharing 8090 ct., harde bokking 5060 ct., garnalen 2.20—3 per kistje. Zooals gewoonlijk, is ook nu weer de Decem bermaand de rustmaand voor de kustvisschers. Niettegenstaande had men over den aanvoer van visch aan den afslag niet te klagen. Voor dezen tijd,,van het jaar was de aanvoer ruim, de prijzen van de fijnere vischsoorten hoog en van de gewone soorten middelmatig, uitgezonderd die van schol, waarvan de prijzen de geheele week zeer hoog waren. Van IJmuiden, Den Helder, Scheveningen, Spakenburg, Vlaardingen en elders in het binnenland werden 1800 manden en kisten a 50 kg versche visch en versche haring aan gevoerd, 3 kistjes levende paling, 90 kistjes levende bot, 80 kistjes versche spiering, 2720 kistjes panharing, 430 kistjes harde bokking, 15 kistjes gerookte bokking, 6 kistjes gerookte sprot en 6 kistjes flacons zure haring. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": De kwestie gerezen tusschen den heer L. Kamper eenerzijds en de Urker Stoomboot mij. anderzijds over de vraag, wie recht heeft op den beurtdienst UrkAmsterdam, is thans tot oplossing gebracht. Van te voren was zij reeds voorgelegd aan de bevrachtingscommissie te Zwolle en aan den rechter. Thans is tweemaal per week een dienst v.v. toegestaan. De heer Kamper zal het eerste gedeelte der week ver zorgen, de U.S.M. het tweede deel. De kwestie ontstond, toen de firma, die den dienst onderhield, de zaak overdeed. De oudste deelgenoot trad toen in onderhandeling met de U.S.M. en de jongste met den heer Kamper. In Urk bestond groote belangstelling voor deze kwestie, omdat er veel "perspectief in den dienst zit, in verband met de totstandkoming van den N.O.-polder. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Dins dag 21 December 1937, des namiddags 2 uur, voort te zetten des namiddags 8 uur, 22 De cember 1937, des namiddags 2 en 8 uur, en, zoo noodig, 23 December 1937, des namiddags 2 uur. Ingekomen stukken. A. Goedkeuring op raadsbesluiten van 30 No vember j.1. tot: t 1. aanvulling van het besluit van 4 Octo ber 1932 tot het aangaan van een deposito-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten; 2. nadere vaststelling van het rentepercen tage van de bij raadsbesluit van 31 Maart 1908 aan de Vereeniging „Am bachtschool voor Den Helder en Om streken" verstrekte geldleening. B. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). C. Verzoek van het bestuur der Stichting „Het Noordhollandsch Landschap" om de Stichting te steunen met een jaarlijksche bijdrage. (Uit overweging, dat het in verband met de gemeente-financiën niet gewenscht is nieuwe subsidiën te verleenen, wordt voor gesteld afwijzend op het verzoek te be schikken). Onderwas. Voorstel tot wijziging van de verordening tot regeling van de toelating van leerlingen, afkomstig uit andere gemeenten, tot de open bare school voor Buitengewoon Lager Onder wijs te Den Helder. Voorstel om opnieuw te bepalen, dat de instandhouding van de openbare lagere school no. 2 te Huisduinen, ingevolge artikel 19 der Lager Onderwijswet wordt gevorderd. Voorstel tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsavondschool in de gemeente Den Helder. Voorstel tot het vaststellen van een ver ordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Voorstel tot wijziging van de Legesverorde ning. Subsidie. Voorstel om. met intrekking van de beslui ten van 13 Maart 1923 en 9 Augustus 1932, aan de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" een subsidie van f 2.700.per jaar te verleenen. Wegenbelasting. Voorstel tot vaststelling van het tweede suppletoir kohier der Wegenbelasting, dienst jaar 1937. Vleeschkeuring. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het inrichten van het keurlokaal aan den Dijkweg tot noodslachtplaats. Ter inzage. Ter inzage zijn gelegd stukken naar aan leiding van de vraag van den heer P. van der Veer om in de toekomst een lid-werkgever uit Koegras te benoemen in de Commissie van Toezicht op den Dienst der Arbeidsbemidde ling en Werkloosheidsverzekering. De koning zal deze onderteekening moeilijk kunnen weigeren, omdat er bij weigering voor honderd procent kans is op het ontbranden van een nieuwe constitutioneele strijdvraag. De „N. R. Crt." schreef o.m. is een beschou wing: De Ieren zullen de voldoening smaken een nieuw bewijs te hebben gegeven, hoe ver hun onafhankelijkheid van Londen wel gaat. In een op zichzelf wel niet zoo belangrijke, maar toch sterk de aandacht trekkende kwestie, slagen zij er in het principe van de eenheid van de buitenlandsche politiek van 't Britsche empire te breken. Zij aanvaarden voor een toch wel overbodige demonstratie, die hoofd zakelijk voor binnenlandsch gebruik bestemd is, een door het buitenland toegeworpen hulp middel. Dat dit buitenland Italië is, waarmede Engeland niet op al te vriendschappelijken voet staat, maakt de situatie nog pijnlijker Het pikante voor de Italianen in dit geval is, dat zij de eenheid van de politiek in het Britsche empire op dit punt hebben gebroken. Meer nog dan de erkenning op zichzel, zal dit feit te Rome voldoening geven, gelijk men dit te Londen met een veelbeteekenend stil zwijgen voorbijgaat. 4 '-"jcf Bioscopen Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Lunapark" en „De middernachttaxi", Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „Giovanni de veroveraar" en „De witte majesteit". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Alice Adams" en „Baron van Trautenig". Woensdag 22 December. Het Kegelhuis 2.30 uur: Kindermiddag Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Nieuwe Kerk, 8.15 u., Weinachtsoratorium. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 1G15 Barometerstand Den Helder 766.1 Temperatuur lucht o.l Laagste temp. lucht gisteren 0.1

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5