f EIRy G' TARZAN Treinongeluk door schuld RADIO DE De winkelsluiting op eersten Kerstdag De waterstand van den Rijn bijzonder laag GCbisb» D G A R R I C E URROUGHS Eendeneieren en paratyphus PROGRAMMA DOOR No. 23. Een ogenblik na de dood van de leeuw werden de beide mannen omringd door een opgewonden menigte wilden. Zij vroegen duizend dingen door elkaar. De nieuwe vriend van de aapman vertelde wat er gebeurd was. Toen werd Tarzan door de hele bende met eerbetoon overladen dit vreemde, schepsel, dat hun makker had gered en met een wrede leeuw had gevochten. Daarna brach ten ze Tarzan naar hun dorp en gaven hem vele geschenken, waaronder ook wapens. Zijn eerste nacht met de wilden was gewijd aan een groot feest te zijner ere. Er was antilope- en zebravlees. De krijgslieden dansten in het licht van het kampvuur. Tar zan bemerkte, dat vele van hen zware sie raden droegen van zuiver goud. Wekenlang leefde Tarzan met zijn wilde vrienden, jagende op buffels voor vlees en olifanten voor het ivoor. Weldra was hij hun eenvoudige taal machtig en leerde hun zeden en gebruiken kennen. Hij bemerkte, dat zijn geen kanni balen waren. Busuli, de krijgsman, die hij gered had, vertelde hem allerlei legenden van zijn stam. Eens waren ze talrijk en machtig geweest. Maar de Arabische slaven handelaren hadden hun aantal gedund. Ter wijl Busuli zat te praten glinserden zijn gouden sieraden. Het gezicht van dat kost' bare metaal deed de slapende beschaving van Tarzan ontwaken. Daarmee kwam ook de zucht naar weelde in hem boven. Hij wist dat goud macht en genot betekende. Hoe kwamen ze aan dit gele metaal? (Nieuwe spelling.) Zware straffen tegen spoorweg ambtenaren geëischt. Op 17 Augustus ƒ.1. is op het Centraal Station te Amsterdam, een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat groote materieele schade tengevolge had, doch waarbij geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. Een binnenkomende, leege electrische trein, komende van Zandvoort-Bad, was niet tijdig afgeremd, de trein schoot met onvermin derde snelheid door en kwam in botsing met een leegen personentrein, die aan het derde perron van het Oostelijk gedeelte van het Centraal Station stond. In verband hiermede stonden gisteren de 41-jarige conducteur J. H. en de 43-jarige wagenbestuurder der Nederlandsche Spoor wegen II. P. terecht, voor de vierde kamer der Rechtbank. De rem sloeg niet aan. De leerling-bestuurder, een conducteur, die zijn theoretische kennis toetste aan de practijk en die toestemming had om den trein ite rijden, had op den ongeluksdag ge merkt, dat de rem niet aansloeg. Hij was toen ongeveer 1500 M. voor het station. De wagenbestuurder P. nam de leiding óver, doch ook hem gelukte het niet den trein tót stilstand te brengen. Wel kon hij thor noodseinen geven. handremmen in werking te stel len. Hij bleef volkomen passief. Beide mannen, die het ongeluk zagen aan komen, holdon de cabine uit naar den wa gon er acuter; de instructeur was Dij de botsing plat op den grond gaan liggen; géén van beiden werd gewond. Requisitoir. De officier van Justitie mr. A. S. de Muinok Keizer, merkte op, dat deze beide verdach ten ernstig in hun plicht zijn tekort gescho ten en een groot gemis toonden aan tegen woordigheid van geest- Het klinkt misschien hard, aldus de of ficier, maar deze menschen waren in de bestuurderscabine niet op hun plaats. Spr. requireerde tegen beide ver dachten twee. maanden hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, benevens een geldboe te van f 50.subs, een maand hechtenis. Bovendien eischte spr. tegen den bestuurder P. intrekking van de bevoegdheid om electrische treinen te besturen voor den tijd van vijf jaar. •i Passagiers hadden Juist stoomtrein verlaten. den Een oogenblik' later liep de electrische met donderend geweld op den stilstaanden stoomtrein, die juist door de passagiers was verlaten. Stoker en machinist waren op het laat ste nippertje van hun machine gesprongen en gevlucht van de plaats, waar een paar seconden later een geweldige verwoesting werd aangericht. De leerling-bestuurder bleef vol komen passief. Aan den conducteur, die onder lei ding van den wagenbestuurder het leege electrische treinstel van Zand- voort naar Amsterdam reed, was ten laste gelegd, dat hij niet op den stand van den manometer Jjad ge let, om te zien of de luchtdruk vol doende was om bij nadering te Amsterdam vaart te minderen of te remmen. Bij het overgeven van de besturing aan den eigenlijken bestuurder had hij verzuimd de Scheepvaart stagneert. De waterstand van den Rijn is dit jaar voor 't eerst sedert 1934 zoo laag, als sedert menschoniheugenis niet is voorgekomen. In de haven van Duisburg liggen de schepen vier meter beneden den rand van den kademuur. Vooral tusschen St. Goar en Bin- gen is de waters-tand zeer laag. De „Sieben Jun.gfrauen" bij Oberwesel, welke gewoonlijk onder water ver scholen liggen, steken nu in haar massalen omvang boven het water uit. De scheepvaart ondervindt van dezen la gen waterstand hijzonder veel hinder. De groote zware dubbelschroef sleepbooten kun nen reeds lang niet meer stroomopwaarts varen, want op het oogenblik is het vaar water tusschen St." Goar en Bingen nog slechts 1.65 meter diep. Hierdoor kunnen de rijnaken met een diepgang van twee en drie meter niet vol geladen, word en. De groote kolenbooten mo- genslcchts tot op de helft volgeladen worden en zelfs kleine schepen gaan slechts voor tweederde geladen stroomopwaarts. De drie Nederlandsche midden standsbonden, verzoeken den winkeliers, eersten Kerstdag als een Zondag te beschouwen. Men schrijft ons: Van meer dan één zijde is dit jaar de aandacht gevestigd op de ernstige leemte, welke de Winkelsluitingswet zou aankle ven, dat daarin geen voorschriften zijn ver vat om op 25'December, eersten Kerstdag, de Zondagssluiting voor winkels toe te pas sen. Hoewel de winkelsluitingswet reeds ver scheiden jaren van toepassing is, werden er in de practijk weinig moeilijkheden onder vonden. omdat door den winkelstand de zaken steeds uit eigener beweging zooveel mogelijk gesloten werden. Dit jaar doet zich evenwel de bijzonderheid voor, dat de beide Kerstdagen resp. op Zaterdag en Zondag vallen, zoodat volgens de huidige wettelijke regeling op 25 December de 10- uur-avondsluiting zou gelden. De drie Nederlandsche Midden standsbonden, de Kon. Nederland sche Middenstandsbond, de Neder landsche R.K. Middenstandsbond en de Christelijke Middenstandsbond, hebben tot hun leden en den ge- heelen winkelstand het dringende verzoek gericht op eersten Kerst dag (Zaterdag a.s.j zooals tot dus verre, de Zondagssluiting toe te pas sen, d.w.z. zoo eenigszins mogelijk hun winkels gesloten te houden. Aan het koopende publiek verzoeken de middenstandsbonden rekening te willen houden met het feit. dat eerste Kerstdag door den winkelstand als Zondag wordt beschouwd. De afdeeling volksgezondheid van het mi nisterie van Sociale Zaken schrijft: Nu en dan worden gevallen van para- typhusbesmetting bekend, veroorzaakt door het gebruik van eendeneieren. Om het optreden van deze ziekte door het gebruik van eendeneieren te voorkomen is het noodig voor direct gebruik deze eieren hard te koken (8 minuten) en ze in bak- waren slechts te gebruiknn, indien deze hard gebakken worden. Aangeraden wordt daarom: eendeneieren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, slagroommiengscls e.d. taart vullingen, zacht gebak, kortom: niet voor eetwaren, welke niet of onvoldoende ver hit worden. Voor consumptieijs is het ge bruik van eendeneieren verboden. VIJDAG 24 DECEMBER 1937. Hilversum I. 1875 m. (Tevens over de Jaars veldzender op 415,5 m.). Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. I.20 KRO-Orkest. 2.00 Orgelconcert. 3.05 Gramofoonmuziek. 4.15 Kamermuziek (gr.pl.). en Declamatie (Opn.). 5.15 De KRO-Melodisten en solist. (Om 6.00 Gramofoonmuziek) 7.00 Berichten. 7.15 „De huidige jtand van het vreemdelin genvraagstuk", causerie. 7.35 Musica catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Orkest. 9.00 „Het werk voor Moeder en Kind", cau serie. 9.15 Het KRO-orkest. 9.45 KR©-koor, declamatie én carillonspel. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Viool en piano. II.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos' Orkest en soliste. 2.00 Muzikale causerie (met gr.pl.), 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Orgel en viool. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 „The Lucky Birds" en solist. 5.55 Amateurs-uitzending. 6.30 Politiek Radiojournaal. 6.50 Hammond-orgelconcert 7.00 ,Het geld en zijn koopkracht", causerie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 moeopraak over Weldadigheidspostzegels. 7.35 „De ezel en de heilige stal", causerie. 8.00 Orgelconcert. 8.30 Literaire lezing. 9.00 Gramc jonmuziek. 9.30 Radiotooneel met muziek. 10.00 Socialistisch wjjdingshalfuurtjs (gr.pl.), en toespraak. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwjjding. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.50012.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 25 DECEMBER 1937, Hilversum I. 1875 m. (Tevens over de Jaars veldzender op 415,5 m.). 7.30 NCRV. 9.30 NCRV. 7.4512.00 KRO, 8.30 Kerstwijdings-Zangdienst. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Hoogmis. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonplaten. 2.00 Sopraan en piano. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Rotterdamsch Philliarmonisch Koor e* Orkest en solisten. -30 Gramofoonmuziek. 5.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna ge wijde muziek (Gr.p..). 6.45 Sopraan en orgel. 7.45 Gramofoonmuziek. 7.50 „Het Kerstgebeuren", causerie. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 Relais met Radio Vaticana. Gewijd con cert (Gr.opn.). 9.25 Radiotooneel met muziek. 10.00 KRO-Strijkorkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Orkest. 11.1512.00 Gramofoonmuziek, Hilversum n. 801 m- VA,iA-uitzending. 10.0012.00 en 7.80— 8.00 VPRO. 9.00 Orgelspel. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Hobo en orgel. 10.30 Nederduitsch Hervormde Kerkdienst, 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Bach-cantate. 12.50 Declamatie. 1.10 „Filmland". I.30—1.55 Prijsvraag. 2.00 Amateurs-uitzending. 2.30 Residentie-orkest, en solist, 4.15 Esperanto-uitzending. 4.35 Declamatie en pianoduetten. 5.30 Amusementsreportage. 6.00 Folkloristische uitzending. 6.30 „De Krekeltjes", en gramofoonmuziek 7.00 Kerstrede. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 „Ik verkondig U groote blijdschap, eaus, 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Zang. 8.35 Radiotooneel. 8.45 Noviteiten-orkest, m.m.v. „Dubbel Zeven'" 9.10 Toespraak. 9.15 „En nu... Oké!" 10.30 Berichten ANP. 10.40 Souvenir-orkest. II.15 Declamatie. 11.3012.00 Zang en orgel. FEUILLETON. 1. BOEK I. HOOFDSTUK I. Peter Cradd was dien morgen in een eigen aardig gelijkmoedige stemming wakker ge worden. Zijn periodieke ochtendpnkkelbaar- heid was niet voorhanden. Hij wachtte ge duldig tot Henry en George, zijn twee zoons, de badkamer beschikbaar gelaten hadden, welke heilige ruimte bij stilzwijgende over eenkomst eerst dan door hen betreden mocht worden, wanneer hij het teeken daartoe gaf. Hjj luisterde, zelfs zonder één enkele sarcas tische opmerking, naar de ellenlange jere miade van zijn vrouw tegen Sarah. hun ge dienstige geest, terwijl eerstgenoemde in de kamer het een of ander bedisselde. Alles leek hem plotseling zoo onbenullig zijn wach ten op het koude linoleum met zjjn onder- kleeren en zijn sokken over zijn arm, het krassen van de gramofoon beneden, die hem voor het ontbijt altijd hoofdpijn bezorgde Lena, zijn door jazz-koorts aangetaste zeven tienjarige dochter, was de boosdoenster het eentonige gemopper van zijn vrouw, die, na Sara afgehandeld te hebben tot een on gezouten critiek op de leveranciers oversloeg,, pruttelde, omdat ze dit of dat niet kon koo- pen, zanikte over Henry's sigaretten en George's onstiptheid. Hij sloeg haar bedekte- lijk gade, terwijl hij zijn das strikte. Zij was de laatste jaren beduidend zwaar lijviger ge worden, en, daarover viel niet te twisten, haar stem klonk luider en korzeliger. Zij had zich vroeger eens door een wereldschgezinde buurvrouw laten overhalen haar haren te laten verven, maar nu waren ze aan de wor tels aschgrauw, haar onderkleeren schenen hem hinderlijk te zijn en eeuwigdurend be handeling te vereischen slordig, met band jes, kleedingstukken zonder verlokkelijkheid of suggestie. „Zou je me ook willen zeggen, Peter, waar over je zoo zit te suffen, nog vóór het ontbijt, en terwijl je straks je bus moet nemen?" vroeg een onvriendelijke stem opeens. „Ik ge loof niet, dat je een woord verstaan hebt van wat ik gezegd heb." Peter Cradd was al opgestaan en trok aan de slippen van zijn das. „Jawel, lieve, ik verstond je ik heb je natuurlijk verstaan," zei hij, met een poging zich Jen zin van de hol galmende woorden te herinneren. „Je sprak over Padstowe, den slager. Jawel, als je wenscht te veranderen, ga dan naar Jones. Je zou het in ieder geval met hem kunnen probeeren." Zijn betere helft wierp hem argwanende blik ken toe. „Ik wou dat je zoo verstandig geweest was mij dat zes maanden eerder te zeggen," gromde zij. „Toen wou je niet naar mij luis teren, omdat die Padstove Vrijmetselaar, of Oddfellow, of zooiets was." „Beste," verklaarde Peter Cradd nader, „ik gun mijn clandizie graag aan mijn vrienden, maar de bediening moet natuurlijk niets te wenschen overlaten. Zeker, wij, met onze be perkte middelen, moeten de beste waar heb ben voor ons geld! Daarin heb je volkomen gelijk." Harriet Cradd keek haar echtvriend ten tweeden male met verdachte oogen aan. „Ik kan er niet uit wijs worden wat jtj vanmorgen mankeert, Peter,'" merkte zij op. „Je lijkt wel och, je sclijnt niet heelemaal normaal te zijn wat zie je in je gedachten, Peter?" „Ik weet het waarlijk niet, beste," haastte hij zich haar te verzekeren. „Verbeelding van jou kant verbeelding! Ha, de gong! Nu ontbijten. Ruik ik gebakken bokking?" „Best mogelijk," antwoordde zij, „maar je zult gebakken schelvisch krijgen. En spreek eens een woordje met George over dat late thuiskomen, 't Is lederen nacht hetzelfde. Dat nest van Seddon, wil ik wedden!" Mr. Peter Cradd antwoordde niet, maar v/el wist hij, dat niemand dien morgen uit zijn mond een standje zou krijgen. Hjj nam zjjn plaats aan het einde van de slordig ge dekte tafel in, en hoewel zijn grijsblauwe oogen, die verstrooide uitdrukkig bleven be waren. zag hij alles met ongewone bizondere duidelijkheid. Hij zag de vlekken op het tafel laken, de kleverige jampot, waarin iemand een mes gestoken en gelaten had, de boter, een onsmakelijk smeervel, dat van den rand van het vlootje afdroop, Het gehavende over schot van een pover schelvischje, waarvan de beste stukken al opgepeuzeld waren door hen, die hem voor geweest waren. Den onsmake lijk, klef gebakken en slordig aangesneden brood stond op een broodplank, die met een patroon van korenaren versierd was. Een stuk gerookte ham, door ieder lid van het ge zin naar willekeur gekerfd, lag op een ge schilferde schaal. Tegenover hem schonk zjjn vrouw een slappe bruine vloeistof uit een metalen koffiekan, en mopperde dat de melk geschift was. Zijn oogen bleven op haar rus ten. Zij was een vrouw, waarin voorspoed misschien een zekere goedaardigheid had kunnen ontwikkelen, maar die door lange jaren van betrekkelijke armoede tot een vit- achtig, ongevoelig wezen verzuurd was. De bekoorlijkheid van de vrouwelijke secse was voorbij er was niets overgebleven om zelfs de herinnering daaraan op te wekken een menschelijk wezen, misschien méér niet log van vorm, zonder gratie. Naast haar zat George, bleek en puisterig, met gladde, ach- tei-wer geborstelde haren, in een schreeuwe rig overhemd, een krant te lezen, die hij rechtop ergens tegenaan gezet had geen sportnieuws, maar een feuilleton, sterke prik kellectuur. Naast hem zat Lena, matig ge kleed, naar de mode van den dag, op haar ma nier knap, maar met een teint, dat verried, dat haar frischheid eerder aan poeder dan aan zeep en water te danken was. Zij was klaar met ontbijten en zat zich in een spie geltje te bekijken, de lippenstift in de hand. Tegenover haar zat Henry, een ontevreden kijkend jongeling, van hetzelfde type als zjjn moeder. Zij zat nog te kauwen, hoorbaar, gul zig, maar ..och met een zekeren laatdunken- der tegenzin in wat hij at, die eerder uit zijn eigen bewegingen dan uit zijn gezichtsuit drukking merkbaar was. Dit was zijn gezin het gezin van Peter C add, reiziger in leaerartikelen, maar toch een man, die in zijn jeugd hooge idealen gekpesterd had. „Je zult mij vanmorgen wat geld moeten geven, Peter," sprak zijn vrouw met klem. „De melkboer zal er zeker om manen, en de bakker was gisteren ook al zoo stroef." Mr. Cradd kwam met een lichten schok tot zichzelven. Hij had naar een zwakken lente zonnestraal zitten kijken, die over het versle ten karpet speelde. „De melkboer en de bakker, beste," her haalde hij „welzeker. Niet zooveel, hoop ik." ..Zesentwintig shilling te zamen," luidde het norsche antwoord, „maar kun je wat meer afschuiven „Hoor eens, vader," viel George in, „zou ik geen lid van de tennisclub kunnen worden? Er is juist een plaats opengevalen, geloof ik. Het Kost maar een guinea." „Ik vrees, dat die guinea uit je eigen zak zal moeten komen," zei zijn vader met spijt. „De zaken gaan op 't oogenblik slecht. Zoodra de toestand verbetert, zal ik zien wat ik voor je doen kan." Henry schoof een catologus van motorfiet sen weg, die hij had zitten bestudeeren. „Ik ban de eenige op ons kantoor, die nog geen motorfiets heeft," bromde hij. „Ik zou er nu een van het beste merk kunnen kragen, tegen vijf pond contant." „En ik zou lid van de golfclub kunnen wor den, als ik het entreegeld missen kon," zuchtte Mr. Cradd. En jij Lena?" Wat zijn voor het oogenblik jou bizondere wenschen?" Hef meisje bergde haar lippenstift vastbe raden op. „Och, al had ik die," was haar antwoord, ,dan zou er niet veel kans op verwezenlijking zijn. Hiet niet, tenminste." Een harde trek gleed over Peter Cradd's ge zicht. Toen kwam er een welkome afleiding. Het was het geluid, dat lederen morgen ver wachting of vrees in de harten van millioenen menschen doet geboren worden het kleppen van de brievenbus, het insteken van een paar brieven, het vallen op den steenen vloer van een paar enveloppen. George zat het dichtst b(j de deur en ging kijken. Hij kwam terug met een pakketje in zijn hand. „Niet veel goeds voor een van ons allen, zou ik denken," merkte h(j onder het uitdeelen op. „Alweer een prijscourant van motorfietsen voor jou, Henry ik snap niet, hoe je die durft blijven aanvragen. Rekeningen voor jou, Lena twee stuks. Voor u ook rekeningen' moeder, of circulaires. Rekeningen of circulai res voor vader, en één brief. Wat een post!" Lena was weldra met haar correspondentie gereed, en schoof haar portie eenigszins ver achtelijk van zich af. Haar moeder volgde haar voorbeeld. Mr. Cradd slikte het feit, dat hij bii Padstowe, den slager, ln het krijt stond voor drie pond zeventien en zes pence, en werd door een met de hand geschreven en onderstreepte aanmaning opmerkzaam gemaakt, dat het geld welkom zou zijn. Hij werd er eveneens aan herinnerd, dat een steenkolenhandelaar wien men de bagatel van zes pence schuldig is ook wel eens geld wil zien, terwijl de derde enve loppe een circulaire bevatte, die den aankoop van een prima kachel aanbeval. (Wordt vervolgd.]

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3