JlqMvda Texelsch nieuws Familie problemen UoeJ&at KeAJk m. Zmduuj. Jan Rapalje De as, blijde gebeurtenis Aanrijding Burgerlijke Stand van Den Helder De Heldersch Courant wordt nauwkeurig gelezen. - Daarom is Uw advertentie dubbel en dwars haar geld waard! Twee ton voor het misdeelde kind De eerste luiermand uitgereikt reeds De Kerstdagen op Texel Vlug en goed vervoer gaat samen per ESONA" Correspondentie voor Hr. Ms, „Hertog Hendrik" en „Johan Maurits van Nassau" £e*t de ideale verkooper! Z,V,V. Z.F.C 1-3 NOAD slaat Roermond H.H. Adverteerders Laat ons llw Reclame-campagne verzorgen! Met het oog op de a.s. najaars- en winter-campagnes, vestigen wij de aandacht van H.H. adverteerders er op, dat wij ons gaarne belangeloos belasten met het ontwerpen van reclame campagnes, het opstellen van teksten en het maken van schetsen. Administratie Held. Crt. Tijdschriften |U behoeft bij ons niet lang te zoeken I Voor cm ^utteAtjL Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8. „Amster dam btf Nacht" en „De Pleegvader". Rialto, Spoorstraat, half 8. „Chineesch Goud" en „Fiakerlied". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8. „In den schaduw van den Wolkenkrabber" en „De Oesterprinses". HEDEN: Casino, 8.15 uur: Mills Brothers. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16.18 Barometerstand Den Helder 781.3 Temperatuur lucht 1.8 Laagste temp. lucht gisteren 1.8 GESLAAGD: Voor het diploma Reporter 2de klasse stengrafie Groote slaagde dezer dagen te Amsterdam mej. J. Stasse; voor het diploma Kantoorstenograaf de heer J. de Graaf, beide leerlingen van het Instituut „Mer- curius", Loodsgracht 72, Den Helder. In verband met het vroege sluiten van ons kantoor, Vrijdagmiddag, heeft men de kaarten niet meer op tijd in kunnen leveren. Een groot aantal oplossingen vonden wij hedenmorgen in de brievenbus. Zij, die hun oplossing daarin deponeerden, kunnen tot vanavond 8 uur nog een deelnemerskaart voor den eindwedstrijd op kantoor komen halen. Tot dat uur kunnen ook nog oplossingen ingeleverd worden. Ook Den Helder bereidt zich voor. Kinderen worden opgeroepen. Wij vernemen, dat bij de op handen zijnde Oranjefeesten o.m. ook een Kindercantate zal worden uitgevoerd. Deze cantate is gecompo neerd door den heer A. Krijgsman en de woor den zijn van den heer Philip B. Polak, terwijl de heer Jac. Hertzworm het arrangement heeft verzorgd. Het is de bedoeling dat een zoo groot moge lijk aantal kinderen hieraan zal deelnemen. De deelname staat open voor alle schoolgaande kinderen. De Speeltuinvereeniging heeft met een groot aantal besturen en leiders hare volle medewerking toegezegd. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, dat de eerste ofeeningen voor dezen zang op de scho len zouden worden gehouden, doch nu de va- cantie reeds is ingegaan, is het een teeken van wijs beleid het einde der vacantie niet af te wachten. Een serie repetities zal worden ge houden in het Militair Tehuis, Spoorstraat, tel kens van 3 tot 4 uur n.m. en wel op de navol gende dagen: Maandag 27 Dec. voor allen die wonen in het stadsgedeelte tusschen Spoor baan, Middenweg en Linie (Tuindorp). Dinsdag 28 Dec. voor allen die wonen tusschen Sluisdijkstraat, Zuidstraat, Anker park, Buitenhaven, Linie en Spoorbaan (Visch- markt en Vogelenwijk). Woensdag 29 Dec. voor allen die wonen tusschen Polderweg, Middenweg, Duinweg, Dijk, Poststeeg (Oude Helder). Donderdag 30 Dec. voor allen, die wo nen tusschen Sluisdijkstraat, Spoorweg, Post steeg, Hoofdgracht, Weststraat (Centrum). Volgende repetitnes worden nader bekend gemaakt. Vrijdagmiddag om ongeveer twaalf uur, neeft een aanrijding plaats gehad op den hoek Singel—Krugerstraat. Een kolenauto van de firma de H., die van de Krugerstraat in de richting van de Laan reed, verleende geen voorrang aan een luxe auto, die op den Sin gel reed, richting Huisduinerweg. Waarschijnlijk is de chauffeur van den vrachtauto in de veronderstelling geweest, dat hij nog' wel passeeren kon. De botsing ver oorzaakte gelukkig slechts materieele schade. Het spatbord van den vrachtauto werd ge deukt, dat van den luxe wagen ernstig ge scheurd, terwijl een van de koplampen ver nield werd. De politie maakte proces-verbaal op. 24 December 1937. GETROUWD: J. B. Heideveld en N. Kroon; C. Klein en F. Trijsburg. OVERLEDEN: F. de Boer, (m.), 77 jaar; G. de GrootZuidema, 25 jaar. Wéér een kans: een grootsche radio- luisterwedstrijd zal heel Nederland te wapen roepen ten bate van de Mis- deelde Jeugd. Door hieraan deel te ne- men lenigt men de nood van duizenden j kinderen. De rederijkerskamers „Texel's Klein Too- neel" gaf gisteravond in Pen's Schouwburg zaal haar traditioneele 2de Kerstdag-uitvoe ring. De zaal was ditmaal evenwel niet zoo goed bezet als wij dat in de laatste jaren ge woon zijn. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter den heer M. Moojen, die een bijzonder woord van welkom richtte tot de aanwezige leden van de beide zustervereni gingen U.D.I. van Den Burg en de tooneel- vereeniging „De Koog". Hierna ging het scherm op en werd met zeer groot succes het alleraardigst blijspel „Familieportretten" van Ed. J. M. Teriingen opgevoerd. In dit blijspel komen niet zooveel personen voor, doch zonder onderscheid waren alle medewerkenden zeer goed in hun rol, vooral de drie groote damesrollen waren bij de dames N. Vermeulen, G. Keijser en A. Ver meulen in uitstekende handen. Een bijzonder woord van lof komt vooral laatstgenoemde toe voor haar waarlijk schitterende opvatting van haar mooie rol „Patricia", de assche- poester van de familie. De heer P. Zijm gaf evenals altijd wedèr goed spel als den heer de3 huizes. Terwijl de mooie rol van Tony Anderson uitstekend tot zijn recht werd ge bracht door den heer W. Stiggelbout. Ook de kleine rollen, die van Billy Caldwell (G. Wit vliet), Sadi Buchanan (Mej. N. Bruin) en Wilkins (G. Witte) werden zeer goed ge speeld. 't Publiek toonde bij elk bedrijf en bijzonder aan het einde, dat dit bijzonder vlot opgevoerde toeneelspel uitnemend in den smaak was gevallen. De heer M. Moojen sprak ook een kort sluitingswoord, waarbij hij een woord van dank richtte tot de firma Moorbeek voor het beschikbaar stellen van de tooneelbenoodigd- heden en tot den heer De Wilt voor 't afstaan der verlichtingsbenoodigdheden. Een prettig bal volgde op deze goed ge slaagde tooneelopvoering. Door het comité, dat zich evenals op vele plaatsen in ons land heeft gevormd, met het doel luiermanden uit te reiken aan gezinnen, waar in de maand Januari een baby wordt verwacht, is reeds op den eersten Kerstdag aan een jonge moeder een luiermand ver strekt. Het kindje, was wel eenige dagen voor Januari geboren, doch dit was geen beletsel om de welkome gave reeds nu af te geven. De burgemeester en zijn echtgenoote hebben zich persoonlijk van die taak gekweten, en zelf de luiermand uitgereikt. Stellig za, de goed gevulde mand dankbaar zijn aanvaard, de inhoud was werkelijk keurig, alles van prachtige kwaliteit, en zoodanig gerang schikt, dat de korven als het ware een lust voor de oogen zijn. In verschilende zaken te Den Burg zijn lergelijke manden uitgestald, er worden dus nog tal van moeders mee ver rast. Zoo geheel anders dan andere feestdagen wordt het Kerfsfeest op Texel gevierd. Met Paschen en de Pinksteren voeren de booten van T.E.S.O. tal van vreemdelingen naar Texel, die op die 'dagen van het natuurschoon, dat dit eiland biedt, komen genieten. Met Kerstmis echter worden bijna uitsluitend oud-Texelaars met de booten naar hier ge bracht. Texel is in die dagen ook uitslui tend van de Texelaars zelf, en degenen, die hier hun vacantie komen doorbrengen in hui- selijken kring, gevoelen zich weer echt thuis op Texel. In de verschillende kerkgebouwen werd onder den kersboom f.eest gevierd, ter wijl ook in zee veel woningen een kerstboom was geplaatst. Langs de straten was het stiller dan anders. Kerstfeest was ook nu weer een bij uitstek rustig feest op Texel. UITSLAG VERKOOPING. In hotel „De Lindeboom" werd Vrijdagafvo.id ten verzoeke van den heer J. Kuipers, door Notaris Mulder publiek verkocht liet wonn en winkelhuis met groote werkplaats aan het Schildereind alhier, kooper werd de heer J. C. Rab voor 3600. GEVAARLIJKE VANGST. De schipper van de „Tex. 39" kwam een dezer dagen tot de onaangename ontdekking, dat hij een mijn in zijn net had. Het gevaar lijke voorwerp is naar de Pytotechnische werk plaatsen gebracht en daar onschadelijk ge maakt. Naar Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hen drik", dat op 6 Januari a.s. naar de Spaansche wateren zal vertrekken, zullen de volgende brievenmalen worden verzonden: op 12, 19 en 26 Januari naar Gibraltar, op 1 Februari naar Oran, op 2 Februari naar Gibraltar, op 4 Februari naar Oran, op 9, 16 en 23 Februari, 2, 9, 16 en 23 Maart naar Gibraltar, op 1 en 3 April naar Funchal en op 6 en 13 April naar Gibraltar. Correspondentie, welke nog wordt ontvan gen na de laatste verzending op_13 April, zal naar Den Helder worden doorgézonden. De te verzenden stukken moeten gefran keerd zijn volgens internationaal tarief en voorzien zijn van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. Hr. Ms. flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau" zal op 16 Januari a.s. naar Nederland terugkeeren. De laatste verzending van correspondentie naar dit oorlogsschip zal daarom op 5 Januari plaats vinden. Na dien datum ontvangen correspondentie wordt naar Den Helder gezonden. sk Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 27 December 1937: de off. van gez. der 2e kl. J. W. Smeets ter beschikking gesteld; met 3 Januari 1938: de off. van gez. der le kl. C. P. J. Modder man, tijdelijk geplaatst bij de afdeeling Ma riniers te Rotterdam; de off. van gez. der 2e kl. G. J. Puister, aan boord Hr. Ms. Jan van Brakel; met 10 Januari 1938: de luit. ter zee der 2e kl. A. J. Schouwe- naar bij de Marinekazerne te Willemsoord; met 14 Januari 1938: de off. van adm. der 2e kl. H. ten Sande aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willems oord; met 17 Januari 1938: de off. van adm. der 2e kl. H, A, Weste- rouen van Meeteren aan boord Hr. Ms. Schor pioen; idem H. C. van 't Hof toegevoegd aan den Intendant der Zeemacht te Willemsoord. Onder de gewaardeerde leiding van scheids rechter Twisterling werd de plaatselijke ont moeting Z.F.C.Z.V.V. gespeeld. In de eerste helft wogen de partijen vrijwel tegen elkaar op en kwam het niet tot doelpunten. Pas 21 minuten na de rust opende Z.F.C. de score. De Z.V.V.-doelman Melief stompte den bal niet ver genoeg weg, waarvan de Z.F.C.-middenvoor Tel profiteerde (10). Zes minuten later scoorde de linksbuiten De Boer na een schermutseiling voor de Z.V.V.-veste het tweede doelpunt (20), doch kort hierop werd aan Z.V.V. een strafschop toegekend, die Van Halderen benutte (21). In de laatste minuut bracht Bakker den stand op 31, waarmee het einde kwam. (Vooruit). Rerserve 2e klasse A. FC 2—KFC 2 Reserve 3e klasse A. WFC 2—KFC 2 1—6 1—6 Noad wierp zich emt groote geestdrift in den strijd en had reeds na 13 minuten door Hartog succes (10). Noad bleef nog lang de boventoon voeren, doch Roermond verdedigde hardnekkig. Te gen de rust kwamen de gasten zelfs even op zetten en kon R. Pijpers gelijk maken (11). Even voor de rust brak Hartogs door en Franken, die gevolgd was, kon zijn voorzet nog juist langs den paal inschieten. (2)1. Ook na de rust vertoonde Noad weer een overwcht, bracht met overrompelende aan vallen veel verwarring in het kamp der be zoekers. Na 15 min. werd een goed door Lem- mens genomen vrije schop door Van Grins- vers fraai ingekopt (3—1). De druk op het Roermondsche doel bleef aanhouden, en na 32 min. was het weer Hartogs, die er, geheel alleen, 41 van maakte. Noad trok zich hierna in verdediging terug, waardoor Roer mond kreeg het spel te verplaatsen. Een fout van doelman Janssen gaf Pubben gelegenheid de achterstand te verkleinen en even daarna beoordeelde Janssen een schot van De Lil ver keerd, waardoor K. Pijpers er 4—3 van kon maken. Noad hield verder goed stand en ver diende de overwinning volkomen. (Ongecorrigeerd). VONDEL-KENNIS. Aan een artikel van dr. J. Moorman in „Val- coogh" ontleenen we de volgende anecdote, die misschien wel juist de Vondel-kennis van den Nederlander typeert: Een schoolopziener bezoekt een hoogste klas lagere school. Onderwijzer vraagt: „Wie heeft de Lucifer geschrevent" Verschrikte jongen antwoordt: ,jDat weet ik niet, mijnheer, maar ik niet!" Schoolopziener, 's avonds in de socië teit, vertelt dit antwoord als mop aan den bur gemeester. ,jHa haschuddebuikt deze, .„maar hij had het zeker tóch gedaan, de schelm!" Schoolopziener spreekt notaris. Vertelt hem het antwoord van den burgemees ter „tja merkte deze fijntjes op „die burgemeester heeft niet veel verstand van muziek TEKORT VRIJE UNIVERSITEIT. Het tekort der Vrije Universiteit over 1937, dat op f 40.000 geraamd werd, zal door ver schillende meevallers, o.a. verhooging van con tributies met 17.000.—, verschillende giften in eens en hoogere collectenopbrengst, niet veel meer en misschien zelfs minder dan 10.000. bedragen. Toch dreigt voor 1938 opnieuw een dergelijk hoog tekort. INKRIMPING. Om redenen van financieelen aard heeft de Indische Protestantsche kerk het zendingsge- bied op Nieuw-Guinea ingekrompen. Het ge bied van Minnika is verlaten, bij Merauke heeft men de omstreken losgelaten en een groot aan tal volksscholen die door Amboneesche goeroes werden geleid, moesten gesloten worden. Het zendingsgebied dat Fak-Fak tot centrum heeft, kon in dezelfde uitgebreidheid worden gehand haafd. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK. Overleden. In het Dominicanenklooster te Huissen, waar hij dit voorjaar was gaan rusten, is Maandagmorgen pater lector P. J. van den Tempel O.P. plotseling overleden. Aan het Dominicaansche studiehuis te Zwolle was hij 18 jaar lang (van 1901 tot 1919) professor in de apologie. Hij bewoog zich in zijn rijk gevarieerd leven op velerlei gebied en was een figuur van groote bekendheid. 42 jaar. Mej. C. den Bieman van Wamel, zuster M. Marinus van de Zusters van Liefde, is op 70- jarigen leeftijd te Paramaribo in West-Indië overleden. Deze liefdezuster werkt sinds 1895 dus thans reeds 42 jaar!) in de melaatschen- inrichting St. Gerardus Majella te Paramaribo. KERKELIJKE VREDESBEWEGING. In Australië is kort geleden de „Vereenigde Christelijke Vredesbeweging" United Chris- tian Peace-Movement) in het leven geroepen. Bij deze beweging hebben zich bijna alle Australische kerkgemeenschappen aangesloten. De beweging sprak uit, dat haar doel is de ker ken te mobïliseeren voor de centrale prediking van den vrede op aarde, ook in dien zin, dat de bevordering en versterking van den aardschen vrede door verbetering van de relaties der vol ken onder elkaar een taak van het Christelijk geloof is. Een vredesweek werd hiervoor reeds in de kerken gehouden. BACH-CANTATEN. De radio-zender te Leipzig voltooide een program, dat 6 jaar geleden aanving, nl. het uitzenden achtereenvolgens van 200 verschil lende Bachcantaten. DE BLAUWE KAARS. Op de Kerstboomen in de Duitsche kerken wordt op verzoek van het kerkelijk buiten- landsch bureau van bisschop dr. Th. Heckel thans alom een blauwe kaars geplaatst, een gewoonte die zich ook onder particulieren al gemeen inburgert; de blauwe kaars is de her inneringskaars aan de Duitschers in den vreem de (de Ausland-Deutschen). RELIGIEUSE INTERESSE. Dat de interesse van het Duitsche volk in religieuse vragen zelfs buitengewoon sterk ge noemd mag worden, blijkt uit de statistische opgaven van het ,&örsenblatt". Dit blad deelt mede, dat in Augustus 1937 te zamen 1242 nieuwe boekuitgaven op de Duitsche markt kwamen, van welke er 187 tot de schoone kunsten behooren. De tweede plaats neemt dan dadelijk religie en kerk in met 154 nieuw ver schenen werken. Voorts komt alleen de rubriek „techniek en handwerk" nog aan de 100. Op de laatste plaats staan turnen, sport en spel met 14 nieuw verschenen uitgaven. De maand Augustus biedt in het algemeen gespro ken wel ongeveer het gemiddelde voor het geheele jaar. STERILISATIEPROBLEEM. Het sterilisatieprobleem houdt velen in vele landen bezig. In Engeland is een levendige dis cussie ontketend rondom uitlatingen van den liberalen bisschop van Birmingham dr. Bar nes, die verklaardedat toepassing van het sterilisatieprincipe in bijzondere gevallen (ktankzinnigheid, vrees voor overerving van ernstige physische kwalen) toe te laten ware echter met deze beperking, dat de kranke of degene die de zeggenschap over hem heeft (on- mondigen) toestemming geeft. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK. Succes in Britsch-Indië. De Jacobitische metropolitaan van Niranam in Britsch-Indië heeft publiek verklaard, dat hij bereid ts zich aan het gezag van Rome te on- derwerpen. Kort geleden gingen reeds 2 Jaco bitische bisschoppen tot de Roomsch-Katholic- ke kerk over, welk voorbeeld toen door 15.000 leden dezer kerkgemeenschap werd gevolgd nn ih„T d°™tr°Volitaan zijn onderwerping aanbiedt zal beduiden, dat de geheele kerkge meenschap zich onder Rome stelt. VERKORTE BIJBEL. Nederland heeft reeds paren een „verkorten bybel" (uitgave prof .dr. H. Th. Obbink). Thans is er ook een in Engeland verschenen bij Wil- liam Heineman Ltd. Hij is samengesteld door E. Sutherland Bates en is 1238 blz. dik. Het merkwaardige van dezen bybel is, dat hier niet de hoofdstukken en verzen worden aangegeven, maar dat het geheel in den vorm van een ge woon leesboek is gehouden. Ook is het geen nieuwe vertaling, maar of de z.g.n. „King James version" is gevolgd óf de gewone „revi- sed version". De Sunday Express drukt uit dezen bijbel telkens een stuk af om kennis van den bijbel onder het volk te brengen. De samen stellers van dezen volksbijbel gaan uit van de gedachte, dat kennis van den bijbel niet alleen geestelijke maar ook cultureele waarde heeft sk KATHOLIEKE HOOGESCHOOL TE TILBURG. Aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg is de eerste promotie op komst. De promovendus is drs. P. P. van Berkum, hoofd ambtenaar bij den economischen voorlichtings dienst van het departement van economische zaken te Den Haag en vindt plaats op 3 Febr. aanstaande. ENGELSCHE BIJBEL. Zeer veel werk zal in Engeland in 1938 wor den gemaakt van de herdenking van het feit, dat het dan 400 jaar geleden is, dat de Engel- sche koning gelastte dat in elke kerk een exemplaar van den Engelschen bijbel op den kansel zou liggen. Dit jubileum wordt op 19, Juni gevierd. De bijbelherdenking zal dan tevens, op suggestie van den bisschop van Manchester, allerwege een herinneringsviering van de kerkreformatie worden. Liberaal economische richt lenen voor Nederland een nood- zakelijkheid door M. W. Wentholt. In een tijd dat de liberale economie mors dood lijkt, heeft de heer Wentholt den moed bij den uitgever J. Muusses te Purmerend een zeer lezenswaardig geschrift van 70 pagina's omvang het licht te doen zien, waarin hij eenige richtlijnen aangeeft voor een econo misch program dat naar zijn meening het algemeen belang kon dienen. De vraagstukken van de huidige wereld huishouding met haar tolmuren en andere beperkingen van den vrijen handel zijn uiterst gecompliceerd. De taak der regeerin gen, niet het minst van een klein land als het onze, dat zich in de krachtige leiding van Dr. Colijn mag verheugen, wordt dienover eenkomstig schier bovenmenschèlijk. De schrijver is zich daarvan zeker bewust en niet minder van de moeilijke taak waar voor een naar vrij ruilverkeer strevende party als de liberale gesteld wordt. Niettemin lqkt het hem toe, dat het op den weg van de Liberale Partij o.m. ligt, „een lans te breken voor afschaffing van crisismaatregelen en tijdeiyke crisiswetten in den ruimsten zin des woords". Hij meent dat de aard van ons Volk niet geschikt is voor ordening van boven", aangezien de vrijheidszin zich daartegen zou verzetten. De schrijver is echter realist genoeg, om in te zien dat zulks alleen geleidelijk zou kun nen geschieden. Onze Aarde. December-numer. Uitg. Van Holkema Warendorf N.V. te Amster dam. Er is een by'zonder goed gestyleerde bij drage van J. W. de Roever, getiteld „Naar Noorwegen en Troldhaugen", uitstekend ge ïllustreerd en geschreven met liefde voor het onderwerp. Voorts een uittreksel uit een expe ditie-verslag door Frans Helfritz „Shobua teruggevonden: een raadselachtige woestijn- stad in Zuid-Arabië en niet in de laatste plaats de schets van Cornelis Conijn „De ge heimen van Cadix". De Stuwing, Mnbl. v. d. Amsterdamsche Maatschappij voor Jongemannen. E. van Wieringen schrijft over „Levens zon der Ballast" en van Gent over het onderwerp „Welke kansen levert Zuid-Afrika voor een Nederlander?", een bijdrage, die het lezen on getwijfeld waard is. Overigens wordt een niet onbelangrijk deel van dit nummer ingenomen door boekrecenties. in- of verkoopen van particulieren:

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4