I TT E IR (UJ <G- I I tarzan SPORT Fransch toestel vliegt tegen heuvel te pletter Radioprogramma Brand in een tehuis voor zwakzinnigen i ©I I EDGAR RICE I BURROUGHS Verdiende overwinning Alkmaar-M.F.C. 4-4 SPANJE Hardnekkige tegenstand bij Teruel PUBLICATIE Uit onze omgeving tKTBERICWEN|Eiï DOOR a a a a a a a a a a a a a a In de korte, wilde dans, welke hun vertrek voorafging, danste en schreeuwde Tarzan als een der hunnen. Op zijn huidskleur na was hij een wilde onder de wilden. Lenig en vlug als een jonge panter sprong en danste de aapman met de zwarte krijgslieden en maakte grapjes met hen, toen ze achter elkaar het spoor der olifanten volgden. Er kwam een trek van vrolijkheid over zijn gezicht en hij lachte, dat al zijn sterke, witte tanden te zien kwamen, toen hij aan zijn beschaafde vrienden dacht. Als ze hem nu eens konden zien. „Hoe vlug ben ik teruggevallen", dacht hij. Maar in zijn hart vond hij het geen terugval. Eer der had hij medelijden met hen, die als ge vangenen, slaaf waren van hun vermoeien de taak en kunstmatige pleiziertjes. Urenlang kropen ze rustig voorwaarts. Toen waar schuwde de scherpe neus van Tarzan hem, dat de olifanten niet ver meer verwijderd wa ren. Vlug sprong hij in een boom en zag van uit de top een grote kudde. Hij bewoog zich geruisloos door het gebladerte. Onder hem in een halve cirkel slopen de krijgslieden naar de nog niets kwaads vermoedende dieren. Op een teken verrezen de mannen uit hun schuil plaatsen en wierpen hun zware speren naar twee der grootsten. Een er van viel als een blok op de grond. De andere echter, die ge wond was, trompetterde van woede en pijn, toen hij zich naar Busuli keerde, zijn dichtst bijzijnde vijand. Tarzan rende naar de woe dende olifant. Alleen een wonder kon zijn vriend redden. (Nieuwe spelling.)' Atlas IOudesluis I 50. Op eersten Kerstdag vond bovenstaande wedstrijd plaats onder ideale weersomstandig heden en voor vrij groote belangstelling. Bij Atlas zien we 1 invaller voor r.-half Bakker. Nadat de partijen het vrij gladde veld verkend hebben heeft A. al spoedig succes als de midvoor een bal van links tactisch benut. Doch ook Oudesluis zit niet stil en speciaal de gevaarlijke linksbuiten sticht met zijn mooie voorzetten vaak verwarring voor het Atlas-doel. Maar het schieten van het binnen- trio èn de hechte A.-defensie zijn de oorzaken dat er geen doelpunten komen. Beter doet de A.-aanval het, wanneer de rechtsbinnen een kans uit een pass benut en den stan dop 20 brengt. Atlas krijgt nog vele kansen, terwijl we Oudesluis bijna zagen doelpunten door haar midvoor, doch met een tijgersprong sloeg De Huiter den bal corner. Menigmaal kreeg de A.-rechtsbuiten mooie vrije ballen, doch hij had blijkbaar zijn dag niet, want de meeste voorzetten belandden achter 't O.-doel. Met 20 voor O. breekt de rust aan. Na de thee heeft de wedstrijd veel aan spanning ingeboet, want het is vrijwel steeds Atlas geweest, dat aanviel; enkele snelle uitvallen van Oudesluis, welke nog eenige gevaarlijke schoten opleverden, daar gelaten. No. 3 werd spoedig geboren, even als no. 4 (een fraaie goal), beide door den rechtsbinnen gescoord. Jan verrichtte hier mede den hattrick. Vijf minuten voor het einde is het warempel de spil, die met een mooien boogbal op grooten afstand succes heeft. Spoedig hierop fluit scheidsrechter Freeke, die op zijn bekende rustige wijze floot, het einde en sleepten de Atlanters een keurige 5O-overwinning in de wacht en blijven zij dus hun goede kans behouden. MFC leidde bij de rust met 30! Voor een, gezien de eerewedstrijd van Alc- maria, niet onbevredigend publiek, speelde Alkmaar haar inhaalwedstrijd tegen MFC. Of de supporters echter bevredigend zijn ver trokken, is een andere kwestie. Wel wisten de groen-witten een 3—0 achterstand om te zetten in een gelijk spel, het had een Alk- maarsche zege kunnen en dus behooren te Zijn. Enkele minuten na het begin had een ongeval plaats, dat ten gevolge had, dat een der MFC-ers vermoedelijk met een gebroken been naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Gedurende de eerste helft waren de gasten dooreen genomen in de meerderheid. Ze wis ten dit tot uitdrukking te brengen in een 30 voorsprong, waarvan het eerste doel punt hen cadeau gedaan werd door de goed moedige Alkmaar-achterhoede, die niet op een bal liep, in de veronderstelling, dat deze wel uit zou gaan. Voor het tweede zorgde Baars, die in zijn eigen doel trapte en het derde was o.i. buitenspel. De scheidsrechter lag echter met deze overtreding soms hopeloos over hoop. Intusschen verdiende MFC voor de eerste helft een voorsprong, zij het dat 30 wel wat geflatteerd was. Na de rust was Alkmaar er beter In. Nu waren het de gastheeren, die het spel bijna voortdurend in handen hadden. Ze voerden den stand op tot 32, waarna MFC er 42 van wist te maken. De Alkmaarders bleven den moed er in houden en voegden, hoewel ze niet minder dan tweemaal een penalty misten, nog twee pun ten aan hun score toe, zoodat de beide par tijen ten slotte met een gelijk spel 44 de puntjes deelden. Drie inzittenden om het leven gekomen. Een vliegtuig van de Air France, dat den dienst onderhield tusschen Boekarest-Praag-Parijs, is naar eerst gisteren gebleken is Vrijdag is een dichten mist nabij Kaspcrskc Horv in Zuid-Bohemen tegen een heuvel gevlogen en neergestort. Eersten Kerstdag heeft men de wrakstukken van het toestel gevon den, bedolven onder een sneeuw laag. T)e drie inzittenden piloot, radiotelegrafist en een passagier zijn om het leven gekomen. Het toestel was Vrijdag om 3.55 uur uit Weenen vertrokken op weg naar Praag. Nadat geruimen tijd daarna geen enkel be richt meer van den marconist ontvangen was en ook radiografische oproepen onbe antwoord bleven, begon men reeds het ergste te vreezen. Toch zouden er nog uren verstrijken, eer men de zekerheid kreeg, dat het vliegtuig inderdaad in den ondoordringbaren mist, welke de laatste dagen boven het land hing, zijn noodlot had gevonden. Eerst Zaterdag kwam een boer, die in de nabijheid van Kasperske Hory in Zuid-Bohe men woont, aan de gendarmerie vertellen, dat hij Vrijdag had waargênomen, hoe een vliegtuig, waarvan hij de nationaliteit niet kon opgeven, tegen een heuvel was gevlo gen en neergestort, aldus Havas. Men ging op onderzoek uit en vond toen spoedig de wrakstukken, die met een sneeuwlaag van zestig centimeter hoogte waren overdekt. Pi loot, radio-telegrafist en 'n passagier td- vocaat uit Praag hadden den dood gevon den. Franco blijft het verlies der stad ontkennuen. De regeeringstroepen hebben te Teruel de oude infanteriekazerne, de kerk St. Jean, de prefectuur, het ziekenhuis en andere openbare gebouwen bezet. Naar schatting hebben de regeeringstroepen tot nu toe 6500 gevangenen gemaakt. Men gelooft dat de helft der bevolking, welke ongeveer 13000 zielen telde, de stad reeds heeft ver laten. De vijand biedt hardnekkig tegen stand. Uit het hoofdkwartier van Franco werd gisterenavond medegedeeld, dat de colonnes der rechtsche troepen, die opereeren bij de onmiddellijke toegangswegen van Teruel tengevolge van den zegevierenden tegenaan val, dien zij gisteren hebben ondernomen, hun stellingen aanzienlijk hebben verbeterd. De groote omsingelingsmanoeuvre tegen de regeeringstroepen, die Teruel aanvielen, ont wikkelt zich op bevredigende wijze. De toe stand der regeeringstroepen wordt steeds moeilijker. Het officieele communiqué van het recht sche groote hoofdkwartier deelt mede: De heldhaftige verdediging van Teruel wordt voortgezet. De vijand werd opnieuw terug geslagen, na zware verliezen te hebben ge leden. terwijl onze troepen hun zegevieren den opmarsch voortzetten. Twee vliegtuigen der regeeringstroepen werden neergescho ten. Zij kwamen in onze linies terecht. DINSDAG 28 DECEMBER 1937. Hilversum I. 1875 m. (Tevens over den Jaarsveldzender op 415,5 m.). KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. I.20 De KRO-Melodisten en solist. 2.00 Voor de vrouw. 3.05 Modecursus. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.15 Kinderuurtje. 5.15 KRO-Nachtegaaltjes. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 De KRO-Melodisten, m.m.v. solist. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „Katholieke Film-Actie", causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichtten ANP. Mededeelingen. 8.15 KRO-Smphonie-orkest m.m.v. solist. (In de pauze: Een Nederlander over Hongarije, causerie). 9.30 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-orkest. II.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301 m. AVRO-Uitzending. 6.307.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Pin de la Fuente's Radio Follies. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonmuziek. I.00 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 2.00 Omroeporkest en solist. 2.45 Kniples. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderhalfuur. 5.00 Kinderkoorzang. 5.30 Het Omroeporkest en solist. 6.30 Causerie „Finale of Ouverture". 7.00 Voor de kinderen 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Reeds vijf dooden gevonden. In een gesticht voor zwakzinnigen te Mon- tredon bij Le Puy (Frankrijk) is brand uit gebroken. Het geheele gebouw, waarin 135 mcnschen verpleegd werden, is vernield. Tot dusverre heeft men vijf dooden terug gevonden. In hun cellen verbrand. Naar met betrekking tot den brand in hot gesticht voor zwakzinnigen te Montre- don nader wordt gemeld, waren op het oogenblik, dat de brand uitbrak, 135 per sonen op de slaapzaal van het paviljoen voor de mannen. Het geheele personeel hielp direct mede aan de evacuatie. Op het oogen blik, dat de brandweer arriveerde, begonnen de vlammen reeds de gebouwen te bedrei gen. Tegen tien uur de brand was tegen half negen begonnen waren de gezamen lijke brandweercorpsen uit de buurt er in geslaagd het vuur te beperken. Ernstige pa tiënten, die in de cellen waren opgesloten, heeft men niet tijdig kunnen redden, zoodat vijf personen om het leven zijn gekomen. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche AkkerbouWcentrale maakt bekend, dat de donaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn ge denatureerd in het tijdvak van 20 tot en met 24 December 1937, f 1,05 per 100 kg. zal bedragen 'voor groene erwten, door hande laren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0,55 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergocding voor veldboonen, wel ke aan de daartoe gestelde eischen vol doen, en door telers of handelaren zijn ge denatureerd in genoemd tijdvak, zal f2.40 per 100 kg bedragen. (Adv.) 's Gravenhage, 24 Dec. 1937. KOEGRAS JULIANADORP KERKELIJK NIEUWS Men deelde ons mede dat de Begrooting der Kerkvoogdij voor het jaar 1938 voor lidmaten ter inzage ligt bij den heer M. Zon te .Tulianadorp. Dezelfde heer is door Notabelen herbe noemd tot Kerkvoogd en heeft dat aanvaard Op Zondag 16 Jan. a.s. zal er alhier een stemming voor Notabelen worden gehouden Aftredend zijn A. Slikker en D. S. Tijsen. DE KERSTFEESTVIERINGEN Den eersten Kerstdag werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een morgendienst ge houden door ds. M. van Wichen. Hierbij werd medewerking verleend door een Kin derkoor onder leiding van den heer I. J. Seh roevers. Des middags werd om twee uur onder leiding van den heer G. H. Groot Enzerink in de Chr. School aan de Körtevliet een Kerstfeest gehouden voor de kinderen die daar ter schole gaan. Een waar feestprogramma werd hier af gewerkt, waarbij de tractatie en de kerst geschenken niet ontbraken. Bij de Kerstfeestviering in het gebouw van „De Ster of Hope Mission" was aan wezig de zeer begaafde spreker de heer J. Sevensma. VERLOTING EN BAL VAN „J.V.C." Op den avond van den Eersten Kerstdag werd in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn onder groote belangstelling de verloting gehouden ten bate van dé voetbalvereeniging „J.V.C." Een en ander had een vlot verloop. Ook het bal slaagde uitstekend. ANNA PAULOWNA OPNIEUW HET RAADHUIS. Op de Raadsagenda voor de vergadering ven a.s. Donderdag, komt als punt 6 voor een voorstel van den heer Hooimeijer, om het be sluit tot verbouw van het Raadhuis in te trekken en om te besluiten tot het bouwen van een nieuw Raadhuis op een terrein naast het bestaande. KERSTFEEST IN DEN POLDER. Htet groote aantal Kerstfeestvieringen en uitvoeringen noopt ons, in verband met de beschikbare ruimte, van alle slechts met een enkel woord te reppen. Zes Kerstf eest vieringen. De afdeeling van den V.C.J.B. (Vrijz. Chr. ■Tongeren Bond) en de catechisanten en leer lingen der Zondagsschool van de Evangeli satie vierden, resp. te Kleine Sluis en Bree- zand reeds Woensdagavond het Kerstfeest. Met de Kerstdagen zelf volgden de kinderen der leden van de R.K. Volksbond afdeeling te Breezand en van de afdeeling in den Spoor- buurt en de catechisanten en Zondagsschool leerlingen der Ned. Herv. Gemeente en Ger. Kerk. Voor hen allen werd op de gebruike lijke wijze met kerstvertellingen, het zingen van kerstliedjes, uitdecling van versnape ringen en geschenken het Kerstfeest gemaakt tot datgene, wat bij de ouderen in herinne ring nog voortleeft als een der mooiste en beste momenten uit hun jeugd. Vier uitvoeringen. Den Tweeden Kerstdag werden op vier plaatsen in onze gemeente uitvoeringen ge geven. Daarvan noemen we de uitvoering van een Kerst-Oratorium, als werkelijk in verband staande met de Kerstviering, in de eerste plaats. De R.K. Tooneelvereenigingen Kunst na Arbeid en O.D.I. van de Spoorbuurt en het St. Janskoor van Breezand bereikten hier door samenwerking iets zoo moois, dat de heer Schlaman zich gedrongen voelde namens de aanwezigen, die de Vlas- en Ko renbeurs tot de laatste plaats vulden, Pastoor Van der Eem, die de regie voerde, en Pastoor Verhoef f, die den zang instudeerde, te danken voor dezen avond, die nog lang in de herinnering zou blijven. De Tango, de mondorgelclub. vierde haar vijfjarig bestaan bij den heer Kossen. Ook hier een volle zaal, waar het publiek mee leefde met de herdenking van dit eerste lustrum der mondorgelclub, niet het minst omdat Daan Pool en Tommy Bouman mee werkten en omdat Daan op zoo leuke wijze opende met een terugblik op wat de ver eeniging in haar geheel en een enkel lid in het bijzonder in die vijf jaar beleefden. Waardeerende woorden aan het adres van den directeur, den heer J. Geluk, bloemen en een geschenk behoorden natuurlijk mede tot de feestviering en jubileerende vereeniging, zoowel als Daan en Tommy hadden met hun optreden veel succes. Ormenio, de tooneelverecniging onder re gie van den heer C. D. Rezelman, voerde „Tante Roosje op. Ook deze vereeniging zal met genoegen aan haar uitvoerig te rugdenken. Het aardige blijspel, gaf het publiek herhaaldelijk gelegenheid eens har tclijk te lachen, vooral om „Tante Roosje" (mej. P. Rezelman). wier man-zaliger al zei: .Je bent erg lief, maai geen roosje zonder doornen". We zouden er graag meer van zeggen maar moeten volstaan met een pluim voor de grimagc (van Wolzak, Am- ste-dam) en met er op te wijzen, dat het volle Veerburg door hartelijk en uitbundig applaus te kennen gaf, dat het van Orme- nio's spel genoot. D.O.K.E.V. tenslotte gaf in de zaal van den heer Borst te Breezand een gymnastiek- uitvoering. Deze vereeniging waar moes ten ook al die menschen vandaan komen moest zich met een half gevulde zaal tevre den stellen. Toch had ook zij voldoening van haar werk. De nonstop-uitvoering was in denzelfden geest als de vorige, met een enkele nieuwe oefening en wat de vereeni ging zeker tot tevredenhid mocht stellen de kleine haperingen, die bij de eerste uit voering voorkwamen, bleven nu achterwege, zoodat het publiek kon genieten van vlot en goed afgewerkte oefeningen van allerhande soort, die te zamen een aardig gevarieerd programma vormden. WIERINGEN KERSTFEEST In de Ned. Herv. Kerk te Hippolvtushoef is op den avond van de eerste Kerstdag het kerstfeest gevierd, voor de kinderen der V?-' Herv' en Doopsgezinde zondagsschool Niet minder dan 90 kinderen namen er aan deel. en ontvingen allen een cadeautje en lokkers. De kinderen zongen schattig hun kerstliederen bij den keurig versierden kerstboom. Een zelfde kerstfeestvicring had des avonds vand en 2en Kerstdag plaats in de Ned. Herv. Kerk te Westerland. Even als het eerst genoemde is ook dit feest goed geslaagd. Vergadering D.E.T.V. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Zaterdagmiddag in café Concordia Te half drie opent de heer J. Tijsen de vergadering en deelt mede. dat deze ver gadering de 20e jaarvergadering na de of ficieele oprichting is. De heer Jb. Lont Dz. leest de notulen welke worden goedgekeurd. De heer J. Lont doet rekening en verant woording. waaruit blijkt dat 't bezit der ver eeniging f 1177.84 bedraagt. De Garnalendrogerij. De heer M. de Haan spreekt over de eerste onkosten door het bestuur hiervoor gemaakt. Over dit punt wordt nog al fel gediscu teerd waarna secretaris Jb. Lont de versla gen van de laatste vergaderingen inzake de drogerij voorleest, waaruit duidelijk blijkt, dat het plan uit den boezem der visschers is gekomen, zoodat de onkosten ook zeker voor D.E.T.V. zijn. Bestuursverkiezing. Periodiek aftre dend zijn de heeren G. Dirks, G. Smid, L. Wigbout en P. Bakker. Allen worden her kozen. Rondvraag. De heer Jb. Tijsen vraagt of de vergunning ook van vader op zoon kan overgaan. Zal aangevraagd worden. De heer S. de Haan wil den minimumprijs van de ulken met 5 ct, Verhoogen. Zal over geschreven worden. Tevens vraagt spr. om algemeene vrij heid van 't visschen in het IJsselmeer. Want 't is maar hier f 5, daar f 7.50, als 't zoo doorgaat, kunnen we welhaast naar t Burgerlijk Armbestuur gaan. En dan ben je nog niet als Wieringer direct klaar. Komen hier vreemden en zeggen ze: We hebben geen brood, welnu, dan zegt de gemeente: daar moeten we toch helpen. Maar komt een eigen Wieringer, dan klopt men maar al te vaak aan een doovemans- deur. Voorz.: Zwijg maar De Haan, zwijg maar, want zoo erg is de toestand nog niet. De heer Joh. ten Bokkel vraagt om snoek- in 't Wieringer randkanaal te plaatsen. Dit zal aan de Heide-Mij. gevraagd worden De heer ten Bokkel bespreekt tevens het palingafslaan te Breezand. De heer Jn. Lont vraagt wat het bestuur van 't Visschersfonds tegen het plaatsen van een electrisch palingweegapparaat heeft. Voorzitter zegt dat dit in den prijs zit. De heer Jn. Lont zegt een goedkooner adres te weten. De heer Jb. Bakker wil de motors uit sluiten en een maand vroeger eindigen. Wordt besloten aan te vragen een maand vroeger te sluiten, n.l op 1 April. Hierna sluiting. DEN OEVER. Verkocht. Het ijzeren motorvisschersvaartuig W.R. 103, eigendom van Gebr. P. en R. Bakker, alhier, is uit de hand verkocht naar de prov. Zeeland. Voor Gebr. Bakker staat een nieuw vaartuig op stapel. Pas op je fiets. Moest de Keer S. Gorter, die zijn rijwiel gestald had voor de kapperszaak van den heer De Haan, alhier, tot de ontdekking komen, dat een ander zich over zijn kar retje ontfermd had, hetzelfde overkwam den heer W. Tijsen Jz„ alhier, te Hippolytushoef Het parool geldt dus: „Zet je fiets niet meer onbeheerd neer!" Uitvoering. Binnenkort zal de harmonievereeniging „Apollo" een bonten avond geven in de concertzaal „Wiron". Medewerking wordt verleend door de Ocvcrsche Orkest Vereeni ging en Gymnastiekvereeniging „D.O.S." Dit zal de eerste keer zijn dat „D.O.S." in het openbaar optreedt, ALKMAAR. 24 Dec. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer; 145.000 '-ipeieren: 56 —58 Kg 4.75—4.90, 58—60 Kg 4.90—5.10, 60 ~G2 K* 5—5.20. 62—64 Kg 5.15-5.50. OP-66 Kg. 5.300.65, kleine eieren 4.50—4.S0 per 100 stuks. ALKMAAR. 24 Dec. Kaasheurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 2800 stuks, verkocht 2150 stuks, priis i Commissie 40 plus, aanbod 200 stuks, Ed. kruid, aanbod 280 stuks. Totaal? aanbod 3280 stuks, verkocht 2150 stuks'. Aanwezig 1 fabriek. WARMENHUIZEN. 24 Dec Roode kool 3 20-5.40. gele kool 130. D- ook 1 1—2- drielingen 6.00—7, uien 8.30 -te.80. grove uien 7.00— s.30. Aanvoer: 12000 Kg. roode kool. 13300 Kg. gele kool, 8900 kook RTrin Kg. uien. NOORDSCit a RWOUDE 27 Dec. Aanvpoc, 1800 Kg. gele kool f 1—1.3Ö, ^-<>0 Kop. d witte kool 2—2.30. 0P lANGENniTK. 27 Dec. 5000 kg. uien f 8.40-8.80 drielingen f 7.10 —7.30 grove f 8.10-S.30; Poen 2.20—2.40; kleine peen f 1—f 1.10 rko°' f 6.1°G.40: roode kool f3.20— D wï9» «nol12-20gele kool f 1-1.40, u. witte kool f 0.802.20 ALKMAAR. 27 Dec. no w-aren heden aangevoerd: in r- 0 p"ci0n D0285, 11 graskalveren voït nuchtere kalveren 10—20. 13 Kg ss-aTct126~31'210 vete varkcns per

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6