Bank verdacht van zwsndeipraktijken Chineesch tegenoffensief voorbereiding (judheiilltuiKlige vondst in een kerkmuur De Fransche vloot sterker dan de Italiaansche DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitsche agitatie in Denemarken UJeerbericht Nieuwe botsingen in Palestina Elke Nederlander heeft minstens f 461,- schuld De blijde gebeurtenis waarschijnlijk op Soestdijk Etiopië haalt zijn nieuwen Onderkoning in KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 28 DECEMBER 1937 65e JAARG. No. 8193 Offers voor defensie noodzakelijk Directeur gearresteerd N.V. „WACCT-Aufobusdiensfen Vrijdag 31 December worden alle diensten gereden als op Zaterdag Marine-vliegtuig in Indië neergestort Hoofdstad van Sjantoeng in handen der Japanners Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTJ Oslo-conferentie in Januari HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg. MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG Onze finantieele vooruitzichten ÏEN INTERVIEW MET MINSTER 1)8 WILDE, De oeconomische opleving had, zegt Minister De Wilde, in een onderhond met den Haagschen oorrespondent van een Fransch finantieel hlad, uiteraard een gunstigen invloed op het budget van den staat. De belang rijke daling van de inkomsten, die gedurende de laatste jaren was inge treden, is niet alleen tot staan geko men, doch zij heeft plaats gemaakt voor een stijging en wel in die mate, dat de ontvangsten 50 millloen gul den hooger konden worden geraamd. Daar staat tegenover, dat de uitga ven I 35 millioen hooger worden ge raamd, zoodat de begrootingspositie met ongeveer f 15 millioen is verbe terd. Het normale evenwicht zal evenwel eerst terugkeeren nadat de wonden, die tijdens de crisis werden toegebracht, zullen zijn geheeld. De defensie. Anderzijds zijn tijdens de crisis-periode belangrijke reserves verbruikt. Het zal noo- dig zijn deze reserves te herstellen, doch 1938 zal hiertoe weinig of geen gelegenheid bieden. Wat betreft de defensie, zijn de uit gaven op den gewonen dienst f 18.5 millioen hooger dan die van 1937. De regeering beschouwt de verdediging van het land als een taak van de eerste orde. Belastingverhooging op komst. Over enkele jaren zullen de uitgaven voor de defensie die van 1937 met f 60 millioen overschrijden. Daar de regeering meent, dat geen uitgave mag worden gedaan, zonder dat daartegenover ook inkomsten staan, zijn er enkele ontwerpen in gediend tot verhooging van de be lastingen, maar de regeering is over tuigd, dat de bevolking dit offer van harte zal willen brengen. Wat de openbare schuld Betreft, meende de minister, dat Nederland niet ongunstig afstak bij andere landen. Op 1 Januari 1937 bedroeg de totale geconsoli deerde en vlottende schuld tezamen f 3500 millioen of f 414 per hoofd der bevolking. Op het oogenblik bedraagt deze schuld, zulks ten gevolge van de conversie van de spoorwegschuld in staatsschuld, f 3900 mil lioen (f 461 per hoofd). Conversie. „Wat zijn uw plannen met betrekking tot de conversie der staatsleeningen?" „Wat dit betreft, bepaal ik mij tot de ver klaring," aldus Z.Exc., „dat het hierbij gaat om ongeveer f 1700 millioen. De mogelijk heid van dien maatregel en het moment, dat daarvoor zal worden gekozen, zullen afhangen van de positie ter beurze. Dit conversieprobleem is trouwens met zoo eenvoudig als het lijkt. Het zou ernstige gevolgen kunnen hebben voor een aantal openbare lichamen, particuliere pensioen fondsen en levensverzekeringmaatschap pijen. Men zal dus moeten erkennen, dat dit vraagstuk diepgaande bestudeering ver- eischt". De gulden. Wat is uw meening over de positie van den gulden? Gelooft u niet, dat deze in het buitenland een groot vertrouwen geniet? Welnu aldus minister De Wilde, ik durf zeggen dat ten spijt van zekere sombere aspecten op het punt der begrooting, het vertrouwen in de oeconomische vooruit zichten van Nederland zoo groot is, dat ve len ons ruilmiddel als een der betrouw baarste gelegenheden beschouwen. Ik denk daarbij aan de betalingsbalans. Voor het eerst sedert 1929 hebben de beide voornaamste onderdeden daarvan, nl. de buitenlandsche handel en de diensten aan het buitenland in 1936 te zamen een actief- saldo opgeleverd. Waarschijnlijk zal dat dit jaar wederom het geval zijn Het is dit sal do geweest, dat voor 1929 Nederland in staat stelde, zijn kapitaal-export te financieren. Zooals u weet, is deze kapitaalexport thans tot stilstand gekomen wegens beperkte Mr. J. A. de Wilde Minister van Financiën vraag van de zijde der landen, die gelegen heid geven tot belegging. Naar mijn rneening zal ons ruilmiddel den invloed blijven ondervinden van deze ophooping van kapitaal in het binnenland, dat te voren emplooi in het buitenland zocht. De monetaire vooruitzichten zullen ten deeie afhankelijk blijven van de ont wikkeling der genoemde onderdeel-en van de betalingsbalans van Nederland, ten deel ook van de vraag of het internationale credietverkeer zal worden hersteld. Het oude, lekende recept. De officier van justitie, mr. H. A. Wassenbergh, de rechter commis saris, mr. Suringa, en de inspecteur van jxilitie Dijkstra, chef van de afdeeling handelspolitie van het hoofdbureau te Amsterdam, bene vens eenige rechercheurs, hebben een inval gedaan in de bank van de Putte en Co., een commanditaire vennootschap, zaak drijvende in per ceel Heerengracht 573, daar ver moed wordt, dat deze bank zich aan zwendelpractijken heeft schul dig gemaakt De justitie heeft den directeur, D. van de Putte gearresteerd. Voorts zijn een groot deel van de boekhou ding en andere paperassen in be slag genomen. De bank is na den inval der justitie gesloten. Het passief van dit kantoor, dat alle bankzaken verrichtte, bedraagt ongeveer 2 ton, waar tegenover een zeer gering actief staat, meest bestaande uit uiterst dubieuze posten. Deze bankiers gingen weer te werk vol gens het oude beproefde recept. De a.s. cliënten, die, behalve in Neder land, grootendeels werden gezocht in Zwit serland, België en Frankrijk, werden eerst op zaakkundige wijze met fraai opgestelde brochures bewerkt, die zoo verleidelijk in elkaar zaten en er zoo betrouwbaar uitza gen, dat het terrein rijp was voor de werk zaamheden van romisiers. Deze welbespraakte lieden wisten behal ve opdrachten, ook contanten en effecten los te krijgen om daarvoor via de bank van de Putte speculatieve fondsen te koopen, die zooals de remisiers voorspiegelden, onge twijfeld groote winsten zouden afwerpen en welke stukken binnen zeer korten tijd met sprongen naar boven zouden gaan. Do op drachten werden echter in werkelijkheid meestal niet uitgevoerd ,dooh de bank sloot ze in zichzelf af. Het koopen der speculatie ve fondsen had slechts op papier plaats. Het onderzoek der justitie, dat veel tijd zal vergen, is nog niet beëindigd. De boeken zullen door een accountant worden onder zocht. Bij de justitie zoowel als op het hoofdbureau waren vele klachten over deze zaak binnengekomen. Een officier-vlieger en iwee on derofficieren licht gewond. Naar de N.R.Ct. uit Batavia verneemt, is gisterochtend om kwart voor negen het ma- rine-Dornier-vliegtuig D-10 bij de landing in de Ambon-baai afgegleden. De inzittenden een olficier-vlieger en twee onderofficieren werden licht gewond en in het militair hos pitaal in Ambon opgenomen. Het toestel werd zwaar beschadigd. Volgens Chineesche officieele krin gen zijn de Ghioeesche strijdkrach ten druk bezig met de voorberei ding van een groot tegenoffensief, dat over een maand of twee zal worden ingezet en is het moreel der Chineesche troepen hersteld door de aankomst van versterkingen en nieuwe uitrustingen aan de ver schillende fronten. Voorts zijn de laatste weken belangrijke wijzigingen gebracht in het burgerlijke en militaire personeel met het doel de Chi neesche leger-operaties meer doeltreffend te maken. Er zijn verder aanwijzingen, dat vroegere communistische leiders, die on verzoenlijk anti-Japansch gezind zijn, een grooter aandeel verwerven in de leiding der zaken, doch benoemingen van dien aard worden niet gepubliceerd. Manifest der communisten. Uit Hankau wordt volgens Havas ge meld. dat de Chineesche communistische partij een manifest publiceert, waarin we derom uitdrukking wordt gegeven aan den wil tot het einde tegenstand te bieden aan Japan. Voorts bepleit het manifest een versterking van de regeerinc die „vertegen woordigers van alle Chineesche partijen zou moeten omvatten". Het keizerlijk hoofdkwartier te Tokio deelt mede, dat de Japansche troepen Tsinan, de hoofdstad van Sjantoeng, hebben genomen. De Chineesche troepen, aldus dit communi qué, hebben de stad in brand gestoken. Se dert Zondagmorgen branden het provin ciale regeeringsgebouw, het Japansche en het Duitsche consulaat, het Japansche zie kenhuis en andere gebouwen. Na de verovering van Tsinan rukken de Japanneezen op naar Tsingtau. Zij hebben Tsjangtien aan den spoorweg Tsinan-Tsing- tau bereikt. De Chineezen leggen loopgra ven aan bij Weihsien aan dezelfde spoorlijn. Landingspoging achter Macao? Buitenlandsche passagiers van een naar Macao varend stoomschip hebben medege deeld, dat zij een groep van twintig Japan sche schepen hebben gezien, bestaande uit oorlogsschepen, transportschepen en een vliegtuigschip, op vijftien mijl ten noordoos ten van Macao. Het schijnt thans, dat wan neer een Japansche troepenlanding uitge voerd wordt met Kanton als doel, deze waar schijnlijk ten uitvoer zal worden gelegd ach ter Macao. Sleeswijk onrustig. Vijf December j.1. heeft de rechtbank te Apenrade (Denemarken) den leider van de Duitsche minderheid in Deensch Sleeswijk, Dr. Möller, veroordeeld tot zestig dagen hech tenis, terwijl twee andere leiders van deze minderheid werden veroordeeld tot een ge meenschappelijke boete van vijfhonderd kro nen. Zij werden veroordeeld, omdat zij in pamfletten de Deensche autoriteiten en het Deensche recht hadden belcedigd in ver hand met de veroordeeling van een aantal Duitschers, die de putten van een boerderij te Stoltig hadden vergiftigd, welke door een Deen van een Duitscher, die slechte zaken had gemaakt, was gekocht. De Deensche pers maakt thans melding van het feit, dal van vijf tot twee en twintig December de Duit sche pers, zoowel in Duitschland als in Sleeswijk een hevige veld tocht tegen Denemarken heeft ge voerd. Bovendien zijn overal in Deensch Sleeswijk vergaderingen ge houden om tegen het vonnis te pro testeeren, uit Duitschland zijn rede naars gekomen, die in felle toespra ken zelfs wijziging van de grens eischten. Dit schijnt te wijzen op een hernieuwde ac tie van Duitschland inzake Sleeswijk, het geen verontrusting wekt in Deensche politie ke kringen. Naar wij uit particuliere bron ver nemen, zal Prins Bernhard binnen zeer korten tijd* naar Soestdijk worden vervoerd. Ook de blijde gebeurtenis zal dan ten paleize Soestdijk worden afgewacht. Achtduizend Muzelmannen bren gen hem hulde. De Koptische kerk begroet den hertog van Aosta. De hertog van Aosta, de nieuwe onderkoning van Etiopië, is gister ochtend per vliegtuig te Addis Abeba aangekomen, waar hij met kanon gebulder, sirenegehuil en klokgelui is binnengehaald. Alvorens te dalen, maakte het toestel van den hertog, dat geëscorteerd werd door zes bombardementsvliegtuigen en eenige esca drilles jachttoestellen, eenige capriolen bo ven het vliegveld, zeer tot genoegen van de tallooze toeschouwers. Per auto begaf de hertog, vergezeld van maarschalk Graziani, zijn voorganger, zich, aldus de N.R.Crt., naar de stad door een haag van troepen, waarachter zich een dichte menigte verdrong. De stad was rijk versierd met vlaggen en tapijten en ook zag men veel portretten van koning Victor Emanuel, Mussolini en den hertog van Aosta. Op het kruispunt van de Via Mussolini bracht de geestelijkheid van de Koptische kerk haar hulde aan den nieuwen onderkoning. Bij het passeeren van het fascistische hoofdkwartier daalde er een regen van bloemen op zijn auto neer. Er was ook een eerepoort en als wij Ste- fani mogen gelooven, toonde de bevolking zich zoovgeestdriftig, dat de hertog er diep door geroerd was. Op het 5 Meiplein brach ten 8000 Mohammedanen den onderkoning hun hulde. Zij droegen hoeden met op schriften, welke gewaagden van de dank baarheid der muzelmannen jegens Italië. 's Middags hoeft de onderkoning op zijn troon gezeten, tusschen Graziani en Cobelli Gigli, den minister van openbare werken, de plaatselijke autoriteiten en het consu laire corps ontvangen. Kort geleden heeft men te Sparloesa in de provincie Vaestergoetland (Zweden) een op- werkelijken archeologischen vondst gedaan in den vorm van een Runensteen, welker inscripties de deskundigen voor een raadsel stellen. Deze steen heeft veel gelijkenis met den bekenden steen te Roek in de naburige provincie Oostergoetland, die ook nog en kele geheimen voor de geleerden bewaart. Beide steenen zijn vermoedelijk afkomstig uit het einde van de achtste of het begin der negende eeuw, en waarschijnlijk is de Sparloestasteon van iets ouder datum dan die van Boek. De Sparloeststeen is gevon den in de muur van een kerk, en was in twee stukken gespleten. Beide deelen waren nagenoeg geheel bedekt met inscripties en afbeeldingen, w.o. de oudste en beste tot dusver gevonden tecke'ning van een prae- historisch bouwwerk, waarschijnlijk een hei- densche tempel, van een leeuw, een zeilschip en een krijger te paard. De Sparloosasteen levert voor de deskun digen wel zeer veel moeilijkheden op en men twijfelt eraan of de inhoud der in scripties wel ooit met stelligheid zal kun nen worden vastgesteld. Dr. Hugo Jungner, een groot kenner van de Noordsche talen, veronderstelt, dat de inscripties op den steen betrekking hebben op een groote boerenhoeve, bij welke mee ning andere deskundigen zich aansluiten. De ontcijfering van den Roeksteen wordt nu als gereed beschouwd. Een oude man, Varin gcheeten, zou vertellen hoe zijn zoon vermoord was en hij betreurt het te oud te zijn om dezen te wreken. Op de schouders van zijn anderen zoon, die do kinderschoenen neg niet is ontwas sen, plaatst hij nu den heiligen plicht zijn broeder te wreken. De tekst, die ongeveer tweehonderd woorden bedraagt, is geschre ven in allitereerend rijm en herinnert aan de mystieke dichtkunst van de IJslandsche F.dda, De auteur van de Runen heeft de krachtigste en heftigste bezweringen en ver vloekingen geuit tegenover den moordenaar en daar de smeekbeden aan toegevoegd, dat zijn zoon de kracht zal hebben de wraak voor zijn ouden vader ten uitvoer te leggen. Verwachting: Zwakke tot mati ge. Noordelijke tot Oostelijke wind, betrokken- tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Verdere vooruitzichten: Betrok ken met temperatuur om het vriespunt. Duidelijke overmacht. Aan een beschouwing van den vlootmede- werker van de Petit Parisien, René La- bruyere, ontleent de N.R.Ct. het volgende: Aangezien Groot-Brittanje altijd een aanmerkelijken voorsprong op de Duitsche zeemacht heeft, dank zij zijn gemoderniseerde pantserschepen en Frankrijk het dientengevolge in beginsel de verdediging van de Noordzee kan overlaten, kunnen de Fransche strijdkrachten in hun ge heel de bewaking van de Middelland- sche zee op zich nemen. In weerwil van zijn jongste inspanning is Ftalië nog niet in staat ze te overtroeven. Ze bestaat thans o.a. uit de Dunkerque, modern pantserschip van 26.000 ton, dat in geen vloot ter wereld zijn wedergade heeft. Als men daarbij voegt de drie gemoderniseer de pantserschepen van het Provence-type, treedt de Fransche overmacht in slagsche pen duidelijk aan den dag, omdat Italië op den huidigen dag maar over een enkel ge moderniseerd pantserschip schijnt te be schikken. De Fransche torpedobootjagers de snelste ter wereld. Wat de kruisers aangaat, de zeven Itali aansche kruisers van 18.000 ton zijn supe rieur aan de zeven Fransche van dezelfde tonnage, maar wanneer de zes Fransche kruisers van 7500 ton van het type A Galis- sonnière in werking treden, slaat de weeg schaal zwaar ten gunste van dit land door. Italië heeft ai een tiental kruisers van het soort Condottiere van ongeveer 5000 ton in dienst; de Franschen hebben nauwelijks bodems, welke met die Italiaansche vergele ken kunnen worden. Daarentegen maken de 30 Fransche tor pedobootjagers type Togre tot de Terrible toe een macht uit, die verre uitgaat boven de divisie Condottiere en zij zijn de snel ste ter wereld. En de Fransche positie is eveneens superieur in zake torpedobooten wegens het onlangs in dienst treden van de geleideschepen. Wat betreft de duikbooten houden de Franschen op de Italianen een Hinken voorsprong daar het Italiaansche program nog niet ten volle is uitgevoerd met onge veer 80 moderne eenheden van bij elkaar 78.000 ton, rekening gehouden met de komst van de duikbooten type-Bevezieri. Gisteren hebben zich in Noord-Palestïna verscheiden botsingen voorgedaan tusschen Engelsche troepen en gewapende benden, die probeerden de Syrische grens' over te trekken, nadt zij eerst hun wapenen had den hegraven. De bandieten werden ver spreid. De grens wordt tusschen Matoeala en Nakoera scherp bewaakt. Daar de ge vechten evenwel in heftigheid zijn afge nomen. kon een deel der in de buurt van Tiberias geconcentreerde troepen Haifa bereiken. In het geheele lamd zetten de troepen de zuiveringsactie voort. Notabelen uit. Galilea zijn te Nazarefh bijeengekomen, waar zij een waarschuwing ontvangen, terwijl zii werden uitgenoodigd de namen op te geven der in hun dorpen wonende terroristen. Zij werden met zware straffen bedreigd. Kfar Soeha heeft een col- lert'eve boete opgeloopen. Gisteravond heli- ben terroristen op een autobus geschoten, van welke zij vermoedden, dat er Joden' in zaten. Tn de autobus bevonden zich ech ter Arabieren. Een jongen werd ernstig gewond. Naar het Hsb. verneemt, zullen de vertegenwoordigers van de Oslo- staten op 17 Januari 1938 voor de uitgestelde Oslo-conferentie te Ko penhagen bijeenkomen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1