I Arrestatie inzake roofmoord te Vlissing'en Para-typhus in Gelderland en Overijssel Kerstvreugde in het Burgerziekenhuis Postvluchten op Indië Moordenaar aangehouden De in Nederland geïnter neerde Spanjaarden De erkenning van Italiës Keizerrijk Ons leger krijgt een regiment vechtwagens Visscherij aan de kust en in het IJsselmeer Dc middelbare vechtwageg Talrijke Nederlandsche records erkend Opvarende van sleepboot te Hoek van Holland ingerekend Koningin en Prinses met de zusters aan tafel Hef Cura^aosche vliegveld der KX.M Vechtpartij te Den Bosch Italiaansche studie» commissie naar Japan Onvoldoend gekookte eendeneieren de oorzaak Er komen in den laatsten tijd in Gelderland en Over ijssel, o.a. in Lochem, Deventer en Nijverdal ziektegeval len voor, die op para-typhus wijzen. Ondanks de herhaalde waarschuwingen om eenden eieren alleen te gebruiken als zij minstens acht minuten gekookt zijn, blijken enkele banketbakkers en anderen, die eetwaren, zooals croquetjes, taartjes en slaatjes met mayonnaise bereiden, daarbij toch eendeneieren te hebben gebezigd, die onvoldoende verhit waren. Het gevolg daarvan is geweest dat in bovengenoemde gemeenten verscheidene ziektegevallen zijn voorgekomen, die op para-typhus wijzen. In twee gevallen is reeds door het rijksinstituut voor de volksgezondheid aangetoond, dat de oorzaak moet worden gezocht bij de eendeneieren. Te Nijverdal zouden reeds drie sterfgevallen hebben plaats gehad. De medische inspectie der volksgezondheid en de keuringsdienst van waren te Zutphen stellen een uitgebreid onderzoek in. Crisistuinbouwbesluit KWAM JUIST VAN MADAGASCAR. Naar wij vernemen, is in verband met den op 3 Maart van dit Jaar te Vlissingen gepleegden roofmoord op het echtpaar Lauwereins, Zondagochtend te Hoek van Holland een opvarende van de sleep boot „Schelde" van L .Smit en Co's Internationale Sleepdienst aange houden en naar Middelburg overgebracht. De gearresteerde had een reis met de sleepboot naar Madagaskar gemaakt. Zoodra hij in Hoek van Holland aankwam, werd hij in arrest gesteld. Het is waarschijnlijk, dat binnen enkele dagen nadere berichten bekend zullen worden. Geschenken voor iedereen. De Kerstviering in het Burgerzie kenhuis te Amsterdam, zooals dit elk jaar voor patiënten en perso neel geschiedt, heeft ditmaal door de aanwezigheid van het Koninklijk Gezin een zeer bijzonder karakter ge kregen, waardoor dit Kerstfeest een ieder, die het heeft mogen meema ken, de herinnering zal doen behou den aan een onvergetelijke gebeur tenis. Niet alleen voor de patiënten, maar ook en vooral voor de zorgzame verpleegsters heeft deze Kerst een bijzondere wijding ge kregen. Nadat H.M. den dag voor Kerstmis een geschenk aan ieder der patiënten had doen uitreiken, bracht Zij met Prinses Ju- liana op'eersten Kerstdag een bezoek aan de zusterzaal, waar de zusters met de directrice Zr. Weytlandt aan het hoofd, aan een kerst tafel vereenigd waren. Geen der aanwezige zeventig zusters had er eenig vermoeden van wat er ging gebeu ren. Toen allen waren gezeten en de talrijke lichtjes van een prachtigen kerstboom een getemperd licht in de zaal verspreidden, dat niet weinig bijdroeg tot een plechtige stem ming, kwamen H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, beiden tegelijk met de pa tiënten, om zeven uur gewekt, binnen en zetten zich aan de ontbijttafel waar Zij al spoedig met Haar tafelburen in een geani meerd gesprek waren gewikkeld. Zr. Weijtlandt had de tafel ingericht zoo- als zij dit elk Kerstfeest doet, en het ver loop van den maaltijd week dan ook niet af van dat van vorige jaren. Alvorens met het ontbijt word begonnen, las zij gedeelten voor uit den Kerstbrief „Kerstblijdschap". Hierna volgde een toespraak van Ds. W. Mackenzie, en nadat het na zijn wijdings volle woorden even stil was gebleven, ving do maaltijd aan, die. mede door de opgewekt heid der hooge aanzittenden, een zeer ge animeerd verloop had. Voordat men van ta fel opstond, volgde echter nog een tweede verrassing. Onze Vorstin onder den Kerst boom. Koningin en Prinses begaven zich naar den Kerstboom, waaronder een bijzonder groofe stapel Kerstpakjes gereed lagen, die alle den naam van een der zusters tot op schrift bleken te hebben. De directrice las achtereenvolgens de namen af en persoonlijk reikte de Koningin elk der zusters het voor haar bestemde pakje over. Zeventig ver pleegsters ontvingen aldus rechtstreeks haar Kerstgeschenk uit handen van de Koningin en voor zoover de overige zusters door haar plicht de ziekenzalen niet hadden kunnen verlaten, werd haar later de geschenken uit gereikt. De ontroering waarmee de zusters de ge schenken in ontvangst namen, evenaarde vaak de bewogenheid waarmede den vorigen dag vele patiënten hun geschenk van de Koningin in ontvangst hadden genomen. Het bleef echter niet bij de geschenken aan het verplegend personeel. Ook alle an dere leden van het aan het Burgerzieken huis verbonden personeel, van de hoogsten tot de laagsten, van de interne geneesheeren tot de stokers en knechten toe, ontvingen zeer fraaie geschenken van Koningin en Prinses, die, zonder dat om harentwillen eenige wijziging in de Kerstviering in het ziekenhuis was gebracht, de Kerstdagen tot een onvergetelijk feest voor allen, die in het ziekenhuis aanwezig waren of er hun werk vinden, hebben gemaakt. Vliegveld Hato onder Santa Ma ria. Geregelde dienst naar de kleine eilanden. Op Curacao bezit de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij een klein, maar goed onderhouden en gunstig gelegen vliegveld, n.1. dat van de Plantage Hato. behoorend onder Santa Maria. Van buitenaf is van dit vliegveld weinig te zien, daar langs den noordkant van het eiland een vrije hooge en wilde bergrug ligt. Dagelijks stijgen er de K.L.M.-machines op en strijken er neer, Zij vliegen naar Aruba, Portcahello en Maracaibo. lederen morgen rijdt de witte autobus naar het vliegveld Hato, om de reizigers uit de stad naar de luchthaven te brengen en nieuwaangekomenen te halen. Vanaf het vliegveld Hato heeft men het volle gezicht op de wijde zee, die meer westwaarts zeer woest is. Altijd ziet men daar de hoog opgezwiepte golven koken en bruisen. Rechts, doch op grooten afstand, strekt zich de plantage, het buitenverblijf van den Gouverneur van West-Indië uit. De autobus, van de stad naar het vliegveld vice versa rijdend, brengt de luchtvaarders in 15 a 20 minuten op de plaats van bestem ming. De man heeft twee moorden ge pleegd, waarvan een reeds is verjaard. Zijn vrouw had nog twee maanden gevangenisstraf wegens diefstal tegoed. Gisterochtend is de 50-jarige zigeuner muzikant S. R. en zijn vrouw, die in een woonwagen te Beek (L.) bij kennissen on derdak hadden gevonden, aangehouden en ter beschikking van de justitie te Maas tricht gesteld. In 1916 heeft R. te Utrecht een moord begaan, welk misdrijf intusschen is verjaard In 1928 pleegde hij in Duitschland even eens een moord op een politieman weshalve de Duitsche justitie zijn uitleve ring had gevraagd. R. heeft de politie een valschen naam opgegeven, doch hij vertoont een zoodanige overeenstemming met het signalement van den dader der beide moorden, dat de politie er niet aan twijfelt den juisten persoon te pakken te hebben. De vrouw, die eveneens een anderen naam opgaf, had nog twee maanden gevan genisstraf te goed wegens diefstal te Zwolle waarheen zij op transport is gesteld. Minister beantwoordt vragen. Op vragen van den heer Van der Goes Na- ters betreffende het nemen van maatregelen ter voorkoming van ontvluchting van hier te. lande geinterneerde Spanjaarden, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken ge antwoord: Zes te Zeist, vier te Eindhoven en vijf te 's-Gravenhage ondergebrachte Spanjaarden, hebben de hun aangewezen verblijfplaatsen en, voor zoover bekend, het land verlaten. Het verhoudingsgewijs zeer groote aantal voortvluchtigen (15 op een totaal van 68 ge- interneerden) maakte het nemen van af doende maatregelen noodzakelijk om verdere ontvluchting te voorkomen. Op 6 December j.1. werd daarom bevel ge geven, de 53 nog hier te lande aanwezige geinterneerden, in afwachting van hun over brenging naar een speciaal voor hen in te richten verblijfplaats, voorloopig aan te hou den. Deze geinterneerden zijn thans onder gebracht in de Citadelkazerne te Gorinchem, waar zij onder voortdurend toezicht staan. WAAROM NEDERLAND GEEN OVER LEG PLEEGDE MET ANDERE VOL KENBONDSSTATEN. Naar aanleiding van vragen van den heer Albarda in verband met de door de Regeering ondernomen stappen, ten einde te komen tot erkenning van de verovering van Abessynië door Italië, verwijst de mi nister van Buitenlandsche Zaken allereerst naar de mededeelingen, gedaan op 24 De cember 1937 bij de beantwoording van de omtrent deze aangelegenheid door het lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal den heer Wijnkoop gestelde vragen. Voorts wordt het volgende gezegd: De regeering heeft gemeend te moeten aanvangen met raadpleging van de Oslo- staten aangaande het doen van stappen bij de regeeringen van Frankrijk en van Groot-Brittannië. Een behandeling, gemeenschap pelijk met al die regeeringen, met welke de Nederlandsche regeering ten aanzien van het conflict in den Volkenbond eenzelfde gedragslijn heeft gevolgd, zou beteekenen een hernieuwde aan-de-orde-stelling in den Volkenbond. Afgescheiden van het uitstel, dat daarvan een gevolg zou zijn geweest, heeft ook de over weging gegolden, dat door de op heffing der sancties de verplichtin gen ingevolge het Volkenbonds pact in dit geval waren uitgeput. Het initiatief tot de ondernomen stappen is geheel zelfstandig en zonder eenige be ïnvloeding van derden genomen. De minister is van meening, dat het ge bruik van den titel de erkenning van de souvereiniteit niet behoeft in te sluiten, De bedoeling is intusschen erkenning van het voldongen feiit. De erkenning van een feit kan niet in strijd zijn met eenig zedelijk beginsel. In dien de minister van meening ware, dat de erkenning het aanzien van Nederland zou schaden, zou hij geen stappen hebben ondernomen om daartoe te geraken. Man mishandeld. Na een vechtpartij in de Vogelwijk te 's Hertogenbosch werd de 59-jarige van W. gisternacht ernstig gewond op straat aan getroffen. Als verdacht van deze mishandeling is door de politie aangehouden G. V. Direct levensgevaar voor den gewonde is niet aanwezig. ZONDER TEEKEN DEN WEG OVER GESTOKEN. Gisterochtend is te Zutfen de 65-jarige wielrijder A. uit Eefde op den rijksweg Zut- fcn-Brummen, ter hoogte van den verbin dingsweg met den Kanonsdijk, door een vrachtauto, bestuurd door ter S. uit Almelo aangereden, doordat hij, zonder eenig teeken te geven, den weg overstak. Het slachtoffer was onmiddelijk dood. De Giornale d'Italia meldt, dat onder auspiciën van de fascistische partij een Ita liaansche studiecommissie naar Japan zal worden gezonden, die de Japansche bezoe ken aan Italië zal beantwoorden en con tact zal zoeken met de Japansche nationale krachten. Het blad stelt in het licht, dat politieke economische en cultureele samen werking noodig is tusschen Italië en Japan en wijst op de verwantschap tusschen de po sities en problemen der beide naties, die overigens met Duitschland verbonden zijn in de groote historische zending tegen het com munisme en in de verwerkelijking van een scheppenden en productieven vrede. De Ita liaansche missie naar Japan zal een bood schapper zijn van den arbeid en den geest van Italië. DRIE STERFGEVALLEN. Vermoedelijk ter grootte van 60 stuks. Naar de N. R. Ct. verneemt, ligt het in de bedoeling van ons leger bestuur een regiment vechtwagens op te richten. De sterkte aan vecht wagens van dit regiment is nog niet nauwkeurig vastgesteld, doch zal vermoedelijk omstreeks 60 be dragen. Onze organisatie is zeer be scheiden. Wanneer men bedenkt, dat een Duitsch regiment vechtwagens uit twee bataljons, ieder van omstreeks 100 lichte vechtwa gens en een bataljon van omstreeks 70 middelbare vechtwagens bestaat, dan kan de Nederlandsche organisatie slechts zeer bescheiden worden genoemd. Het is echter begriioelijk. dat ons legerbestuur zich voor loopig met deze organisatie tevreden stelt. Uiteraard is het type vechtwagens, dat zal worden ingevoerd, nog niet hekend, daar hieraan uitgebreide proefnemingen moeten voorafgaan. Intusschen zal het te hopen zijn, dat de in te voeren vechtwagen niet te licht wordt, derhalve in capaciteit niet te veel van den middelbaren vechtwagen moge verschillen. Geldelijke uitkomsten van IJsselmeervisscherij beter; van Waddenzee en niet-af gesloten deel Zuiderzee slechter dan het vorig jaar. De afdeeling visscherijen van het departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tus schen boogjes 'geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand November 1936. In de Waddenzee en het niet-afge- sloten gedeelte van de Zuiderzee werd de visscherij minder druk uit geoefend dan in November 1936. De geldelijke uitkomsten der vis scherij in het IJsselmeer waren be ter, die in de Waddenzee en het niet afgesloten gedeelte van de Zui derzee daarentegen slechter dan in November van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg n.1. volgens voorloopige opgave respectievelijk: in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuider zee 3.048.327 (3.017.986) kg. en f40.836.— (f55.659.in het IJsselmeer 82.019 (33.078) kg. en f26.286.— (f 15.832.— In het IJsselmeer was de aalvisscherij met kuil- en kornetten van weinig beteekenis meer, terwijl ook met de aallijnen en fuiken slechts geringe vangsten werden gemaakt. De botvisscherii met staande netten leverde, op enkele gunstige uitzonderingen na, klei ne vangsten op. De spiering visscherij met sleepnetten leverde voor de visschers van El- burg en Harderwijk vooral in de twede helft der maand gunstige resultaten op. In het Noordelijk gedeelte van het IJsselmeer was deze visscherij niet loonend. De visscherij op snoekbaars leverde zoowel mét staande netten als met sleepnetten zeer ongelijke vangsten op. De beste resultaten werden be- .haald tusschen Edam en Hoorn. De snoekbaars was over het alge meen mooi van stuk en bracht een beteren prijs op dan de vorige maand. Verder werd in het IJssel meer nog wat baars, blei, karper en voorn gevangen. Uitkomsten der garnalenvissche- rij niet bevredigend. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee werd met de kommen in de eerste helft der maand nogal wat spiering gevangen. De botvisscherij met liet schutwant leverde in het begin der maand mooie vangsten op, doch later werd niet veel meer gevangen. Met het hoekwant en do staande netton was deze visscherij niet loonend. De aalvisscherij had niets meer te beteekenen. Het resultaat der visscherij op garnalen, welke gekookt werden afgeleverd, was vooral in de twee de helft der maand weinig bevre digend. De visscherij op garnalen voor de Amsterdamsche markt was enkele dagen in het laatst der maand loonend. De uitkomsten der gamalenvisscherij- voor de drogerij waren over het algemeen niet be vredigend. Van de mossclperceclen werden ongeveer 1100 balen mosselen afgevischt, hoofdzake lijk voor de Rotterdamsche markt, terwijl van het oesterperceel beoosten Texel 2000 kg. Zeeuwsche en 1990 kg. Fransche oesters werden afgevischt en naar Zeeland ver voerd. Blijkens gister uitgegeven staatsbladen nos. 669 en 670 zal met 1 Januari a.s. in werkingtreden het crisistuinbouwbesluit, waarbij nader door de kroon aan te wijzen fruit, zuidvruchten en warmoezerijgewas- sen als monopolicproducten worden aange wezen krachtens de Landbouwcrisiswet 1933, - - - Vertrek van Aankomst te Pelikaan (heenreis) Singap. 27 Dec. Band. 27 Dec. Oehoe (heenreis) Jodhp. 27 Dec. Rang. 27 Dec. Reiger (terugreis) Bagd. 27 Dec. Athene 27 Dec. Buizerd ^heenreis) Alex. 27 Dec. Basra 27 Dec, Emoe (terugreis) Rang. 27 Dec. Jodhp. 27 Dec. Wielewaal (heenreis) A'dam 28 Dec. In verband met de aanstaande aanschaf fing van vechtwagens bij ons leger is het niet van belang ontbloot kennis te nemen van een artikel in „The Royal Tank Corps Journal", waarin de onmisbaarheid van mid delbare vechtwagens wordt aangetoond. Verscheidene personen, zegt de schrijver, meenen, dat men aan een goeden lichten vechtwagen voldoende'heeft en dit temeer, omdat deze veel goedkooper is dan een mid delbare. Deze voorstanders van enkel lichte vechtwagens zijn gewoonlijk buiten het tank korps te vinden. In het tankkorps zelf treft men ze slechte sporadisch aan. Nu zal wel tot de meening, dat men aan enkel lichte vechtwagens voldoende heeft, hebben meegewerkt, dat proeven en oefenin gen met vechtwagens in Engeland in den regel alleen plaats vinden in de open en wei nig doorsneden „Salisbury Piain", het oefen» terrein van het Engelsche tankkorps. In die vlakte kan de lichte vechtwagen inderdaad gemakkelijk voorwaarts komen, maar an ders wordt het in moeilijk terrein, doorsne den met loopgraven. Het overschrijdingsver» mogen van lichte vechtwagens is veel ge» ringer dan van middelbare, terwijl eveneens wat het waadvermogen, het gaan door be groeid terrein, het nemen van muren en het vernielen van versperringen betreft de lichte het tegen de middelbare moeten afleggen. Een ander bezwaar van lichte vechtwa gens is, dat zij betrekkelijk weinig muni tie voor hun automatische wapens kunnen meevoeren. Een wanhopig gevoed moet zich van d'e bemanning van zulke vechtwa gens meester maken, wanneer zij bemerkt, dat zij van vijanden omringd zich daarte gen niet langer kan venveren, omdat de munitie op is. Met de middelbare vechtwa gens is het in dat opzicht veel beter gesteld. Ook kan een middelbare vechtwagen zwaarder gepantserd en bewapend zijn dan een lichte, zoodat er voor de laatsten alles aan gelegen is, eerstgenoemde op het ge- vechtsveld uit den weg te gaan, willen zij niet buiten gevecht worden gesteld. Uit het bovenstaande moge blijken, dat men het zonder middelbare vechtwagens niet kan stellen. Vandaar dat men niet al leen in de vechtwagenbataljons lichte en middelbare tanks aantreft maar zelfs in de tot dit bataljon behoorende compagnieën. Beide dienen elkander aan te vullen. Al leen de bataljons, die inzonderheid bestemd zijn voor den verkennings- en veiligheids dienst kunnen met enkel lichte vechtwagens volstaan. Voor de eerste maal recordhou ders op de 800 meter. Naar wij vernemen zal, voor de eerste maal in de geschiedenis der Nederlandsche zwemsport, een re cordhouder, zoowel bij de dames als bij de heeren, kunnen worden inge schreven op het nummer 80.0 meter borstcrawl. Hoewel deze afstand in het reglement ver meld staat, is er nog nooit, vreemd genoeg overigens, een zwemmer of zwemster in ons land geweest, die een aanvraag voor erken ning van een tijd als Nederlandsch record over dezen afstand heeft ingediend. Deze af stand werd in de praktijk nooit op wed strijden gezwommen, hetgeen mede een ver klaring is voor het ontbreken van een rccordhouder(ster) op de 800 meter. Voor het eerst zullen thans evenwel de namen van Piet Stam en Ida Reinders voor dezen afstand op de recordlijst verschijnen. Piet Stam heeft n.1. op 10 Juli 1937 te Ba tavia de 800 meter afgelegd in 10 min. 49.6 sec., welke prestatie door den K.N.Z.B. als Nederlandsrh record erkend is. Op 19 Juli haalde Piet Stam verscheidene seconden van dit record af en noteerde, eveneens tijdens wedstrijden te Batavia, een lijd van 10 min. 32.3 sec., welke tijd als Nederlandsch record inmiddels erkend is. Mej. I. Reinders legde op 30 October van dit jaar te Batavia de 800 meter borstcrawl af in 12 min. 47.9 sec. met een baanlengte van 50 meter. Deze tijd is door de record commissie van den K.N.Z.B. als Neder landsch record erkend. Wij maakten ©enigen tijd geleden reeds melding van het feit, dat de wereldrecords van Jopie Waalberg op de 200 meter en de 200 yards schoolslag door de F.I.N.A. ge homologeerd zijn. Het spreekt van zelf, dat deze prestaties thans ook als Nederlandsch record zijn ingeschreven. De recordcommissie heeft voorts nog de volgende Nederlandsche records erkend: Heeren: 1000 meter borstcrawl Piet Stam (Neptu- nus Bandoeng) op 14 Juli 1937 te Batavia in 13 min. 21.2 sec. 1500 meter borstcrawl Piet Stam op 17 Ju li 1937 te Batavia in 20 mi.n. 27.4 sec. 500 meter horsterawl Piet Stam op 24 Juli 1937 te Batavia in 6 min. 27.3 sec. 300 meter borstcrawl S. Moolenaar (IJ, Amsterdam) op 12 September 1937 te Am sterdam in 3 min. 44.8 sec. 4 x 200 meter borstcrawl estafette Zwem- vereeniginsr het TJ te Amsterdam op 12 Sep tember 1937 in 9 min. 40.6 sec. D si m e s: 400 meter schoolslag Jo Waalberg (A.D. Z.) op 10 September 1937 te Kopenhagen in 6 m.in. 20.1 sec. 100 meter schoolslag Jo Waalberg op 3 October 1937 te Gent in 1 min. 22.6 sec. 10 x 100 meter borstcrawl estafette Rot terdamsche Pameszwemclub op 17 Novem ber 1937 te Rotterdam in 12 min. 1S.1 sec.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2