Hevige strijd bij Teruel Kan men zooder hersenen denken? Kanaaltunnel spoedig werkelijkheid „Repelsteeltje" en prof. Melorini in Julianadorp Fraosche douane houdt schip vast Aardbeving in Midden-Amerika Kindermiddag van onze Courant Arrondissemenfs rechtbank te Alkmaar SPANJE Madrid gebombardeerd Helium voor commer- cieele doeleinden Zweedsch vliegtuig vernield Engelsche uitzending in het Arabisch Opleiding van verloofden Technisch en financieel mogelijk Handgranaat naar ccn Japansch schip geworpen Uit onze omgeving Meisjes aangerand Verslapt de tegenstand Rechtschen? der Volgens te St. Jean de Luz ontvan gen inlichtingen uit rechtsche bron kan de verbinding tusschen de voor hoede der hulpcolonnes van gene raal Aranda en de verdedigers van Teruel ieder oogenblik tot stand komen. Volgens de laatste berichten worden de aanvallen der regeerings- troepen, gesteund door veel mate riaal, talrijker. Bij de aanvallen op de oude stad is gebruik gemaakt, van 160 tanks en vele ge pantserde wagens. Te 17 uur werd per radio medegedeeld, dat het garnizoen nog steeds weerstand te gen de aanvallen der Hepublikeinsche troe pen bood en dat tegen 15 uur twee massa- aanvallen werden afgeslagen met groote vei liezen voor de linkschen. De colonnes van Aranda trekken onder voortdurende gevechten op in de richting van den Zuid westelijken sector. Men is te San Sebastian van meening, dat een spoedige beslissing verwacht kan worden, indien het weer he denmorgen beter is, zoodat de vliegtuigen kunnen opstijgen. Geen enkele poging de beleger den te ontzetten. In een officiéél communiqué van het Spaansche ministerie van landsverdediging te Barcelona wordt met name gezegd: Te Teruel blijft de tegenstand der opstandelingen, die ingesloten zijn in het seminarie en in het be stuursgebouw, aanzienlijk afnemen. Geen enkele poging der opstande lingen de belegerden te ontzetten, werd opgemerkt. Franco's kanonnen ren Madrid. bombardee- Gisfernacht omstreeks een uur, heeft de artillerie van de recht schen een bombardement op Madrid geopend. In versneld tempo vielen de granaten in het centrum der stad. Het telefoongebouw werd wederom een aantal malen getroffen, evenals andere ge bouwen aan de Gran Via. De slechtgebouw- de huizen in de arbeiderswijken werden ern stig beschadigd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De artillerie van de regeering bracht ten slotte de kanonnen van Franco tot zwijgen. Bij het bombardement, door de rechtsche artillerie op Madrid gericht, zijn in den vo- rigen nacht zes dooden en negentien gewon den gevallen, allen burgers. Op verzoek van twee Franco kruisers. Te Port Vendres (Frankrijk) is het vracht schip Yolande aangekomen De douane heeft het verzegeld. Vandaag zullen de autoritei ten een onderzoek instellen naar de goede ren die zich aan boord van het schip be vinden. Het vrachtschip was op weg van Marseille naar Barcelona, toen het werd aangehouden. Deze aanhouding geschiedde gisterochtend ter hoogte van de Spaansche havenplaats Tossa door twee rechtsche kruisers, die tegenover den commandant van een Fran- schen torpedojager, die door de Yolande was te hulp geroepen, verklaarden, dat zi.i vermoedden, dat zich aan boord van de vrachtboot wapenen bevonden. De torpe dojager heeft daarop de Yolande door een schip van de Fransche kustwacht naar Port Vendres doen escorteeren waar de lading zal worden gecontroleerd. De Federale mijnautoriteiten te Washing ton hebben medegedeeld, dat binnen "ikele weken een begin kan worden gemaakt met de winning van helium voor commercieele doeleinden, waartoe besloten werd na de ramp met de „Hindenburg Een commissie heeft de heliumvoorraden der Girdler Company in Knnsns cn Col rado geschat. Het verslag dezer commissie moet eerst aan den minister van binnen- landsche zaken worden oorgel eg is voor het winnen van helium op^derege ringsterreinen in Texas eon beschikking ia.i den president noodig. LEI IN EERE HERSTELD OP DUITSCHE SCHOLEN. In verband met de ncwdzakelijkheid op 600 FRANSCHE ZEELUI IN STAKING. 600 Fransclie zeelieden, die de bemannin gen can 30 schepen vormen, zijn te Rouaan in staking gegaan. Zij eischrn de annidce ring van een boete van 40 franken die le- don dor bemanning v/i bet vrachtschip Cevennes, die verleden week Maandag hebben gestaakt, als boete is opgelegd. Twee zware aardschokken heb ben binnen den tijd van vier en twintig uur centraal Amerika ge teisterd. Zondagavond werd in San Salvador een zware aardbeving waargenomen. In zeven steden werd groote schade aangericht. Volgens de eerste berichten is de stad Anuachapan het ernstigst ge teisterd. De straten werden erdoor opgebroken, de muren der huizen vertoonen groote scheuren. De bevolking vluchtte in groote verwarring bij de eerste schokken naar buiten. Voor zoover bekend is, is slechts één doode gevallen. Ver scheidene personen werden gewond. Spoedig daarop werden de tele foon- en telegraafverbindingen ver broken, waardoor men nog in het onzekere verkeert omtrent den om vang van de ramp. Het centrum der aardbeving ligt, naar het schijnt in de Siërra Pansca. Oogenblikkelijk heeft de regeering, naar Un. Press meldt, hulpexpedities naar de geteisterde gebieden gezonden. De genie is bezig, de telefoon- en telegraafverbindin gen te herstellen. Wanneer dat werk vol tooid is, kan pas worden vastgesteld, waar het dringendst hulp noodig is. Een tweede aardbeving werd hedenmor gen om kwart over negen (plaatselijken tijd) in het plaatsje Chilpanicino (Mexico) waargenomen. Een groot deel der bevolking bevond zich op dat oogenblik in de kathe draal. In paniek vluchtte men naar buiten, waarbij verscheidene personen gewond wer den. Ook werden een aantal huizen zwaar beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. Naar eerst thans bekend is gewor den, is Vrijdagmiddag tijdens den hevigen mist, welke over geheel West-Europa hing, een Zweedsch vliegtuig, de Oeren van de Zweed- sche Luchtvaartmij. AB Aero Transport te Stockholm, komende van Amsterdam op weg naar Stock holm, op het vliegveld van Kopen hagen vernield. Het vliegtuig was om 11.15 uur, komen de van Londen, op doorreis naar Stockholm, van Schiphol vertrokken. De piloot trachtte om pl.m. 3 uur op het vliegveld Kastrup te landen in een dikken mist. Tijdens deze landing liep het vliegtuig te ver uit en kwam in een sloot terecht. Het toestel werd zwaar vernield, doch persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Experts van de ABA zullen len onderzoeken of de schade hersteld kan worden en het vliegtuig voor de luchtvloot der maatschappij kan worden behouden. Actie tegen de Italiaansche pro paganda. De Britsche radiodiensten deelen mede, dat hun eerste nieuwsuitzending in vreemde talen Maandag 3 Januari in het Arabisch geschieden zal, van 18 uur tot 18 uur 15 op een golflengte van 31,32 m. Na dien datum zullen dagelijks op hetzelfde uur nieuws uitzendingen gegeven worden. Geleidelijk zullen in alle Duitsche rijks gouwen scholen geopend worden voor ver loofden van nationaal-socialistische mili ciens en soldaten van de rijksweer. De eer ste school van dien aard zal in Schwanen- werder in 1938 worden geopend. De voor bereiding voor het huwelijk van deze ver loofden heeft een probleem gevormd, waar omtrent de leidster der Duitsche vrouwen en de leider der S.S. thans tot overeenstem ming gekomen zijn. HET LAATSTE WOORD IS AAN DE BRITSCHE ADMIRALITEIT. Al jarenlang is er tusschen Frank rijk en Engeland gepraat over het maken van een tunnel onder het Kanaal, maar steeds heeft de Brit sche admiraliteit zich ertegen ver klaard. Men wilde geen nieuwe moeilijkheden voor 's lands defen sie scheppen. Thans echter is de vriendschap tusschen Frankriik en Engeland hechter dan ooit, zoodat sommige tunnelliefhebbers weer hoop krijgen. Het Parijsche blad .J'Intransigeant" beschouwt het verzet van Britsche ziide als geëindigd en wijst erop, dat een Kanaaltunnel groot voor deel zou bieden, wanneer men tegen een gemeenschanpelijken vijand zou moeten optreden. Volncns de Fransche ingenieur Rasdevan» zou er voor nnneveer 100 milRoen gulden een dubbele onderzeesc.he tunnel van 50 K.M. lenate kunnen worden qebouwd welke 90 M. onder den grond zal komen te liggen. De tunnel zou bestaan uit 2 cylindervor- mige tubes met een verdeeling in drieën: bo venste deel voor luchtverversching, middel ste deel voor verkeer, onderste voor uitlan' van „verwerkte" lucht. Het probleem der luchtverversching is thans volledig opgelost, i KAARTEN VANAF HEDEN VERKRIJGBAAR. Donderdagmiddag zal „Repelsteeltje", met Prof. Melo rini de jeugd van Julianadorp veroveren. En natuurlijk zullen ook de jongens en meisjes van onze abonné's in Ju lianadorp en omgeving kans maken een rijwiel te winnen op den feestmiddag, wanneer zij de puzzle oplossen, die dien middag getoond zal worden en die heel eenvoudig is. De toegangsprijs is op 20 cent gesteld. Het vervoer van de kinderen nit de omgeving naar de zaal zal gratis ge schieden. Uren van vertrek zullen wij in ons nummer van morgen bekend maken. Kaarten zullen verkocht worden aan de volgende adressen: Café A. Doorn, Julianadorp. C. van Rossum, Julianadorp. W. Slikker, de Kooij. G. Kuit, Friesche buurt. Het feest heeft plaats in de zaal van den heer A. Doorn te Julianadorp en zal om 2 uur beginnen. De tunnel zal in twee jaar gebouwd kun nen worden. Wanneer hij er eenmaal is, duurt een autoritje van Frankrijk naar En geland niet langer dan een klein uur. Technisch is de tunnel thans dus mogelijk. Wanneer alle politiek moeilijkheden uit den weg zijn geruimd, zou zonder verwijl met den bouw kunnen worden begonnen. EEN INTERESSANT MEDISCH EXPERIMENT. door DR. J. LEFEVRE. Ongeveer honderd jaar geleden heeft de medische wetenschap het bewijs kunnen le veren, dat het „denkorgaan" van ieder le vend wezen in de hersenen zetelt. Bij tal van experimenten op dieren bleek, dat als de groote hersenen operatief werden verwij derd, de dieren hun gevoel en bewustzijn verloren. Zij veranderden dan in stompzin nig voortvegeteerende automaten, die niet eens in staat zijn, hun voedsel zelf te zoe ken. Daarmede leek de bewering, dat het „denken" uitsluitend in de hersenen zetelt, op overtuigende wijze bewezen. In elke medische bijeenkomst, waar men zich met de studie van de hersenen bezig houdt, wordt nu reeds gedurende meer dan honderd jaar het beroemde experiment met de hersenlooze duiven vertoond. De weten schap maakte voor de eerste maal in 1823 met dit experiment kennis. Een duif wordt langs operatieven weg van zijn groote hersenen be roofd. Onmiddellijk verandert het dier in een „standbeeld". Het blijft uren lang roerloos staan, alsof het zich in een toestand van diepe ver- dooving bevond. Het schijnt met open oogen te slapen, want het neemt totaal geen notitie van zaad korrels, die men het voorstrooit. Zijn waarnemingsvermogen is door het verwijderen van de hersenen ver dwenen. Dus zou de arme duif hul peloos moeten omkomen, als de mensch haar niet voerde. Al meer dan honderd j'aar wordt dit ex periment telkens opnieuw voor de jongeren in de wetenschap herhaald en als het proef dier zijn plicht heeft gedaan, wordt het ge woonlijk pijnloos afgemaakt, om het niet langer noodeloos te laten lijden. Aan deze menschlievendheid is het waarschijnlijk toe te schrijven, dat eerst kort geleden, dus meer dan honderd jaar na de eerste proefneming, een merkwaardige ontdekking is gedaan, die ongetwijfeld van verstrekkende beteeke- nis zal zijn. Had men namelijk de van haar hersenen beroofde duif slechts één keer in leven gelaten en lang genoeg kunstmatig gevoed, dan zou men er achter zijn geko men, dat zij ook zonder hersenen kan „den ken". Dit experiment werd onlangs in de Parij sche Maatschappij voor Geneeskunde tot verbazing van alle deskundigen vertoond. Een duif, wier groote hersenen langs operatieven weg waren ver wijderd, werd niet gedood, doch kunstmatig in het leven gehouden. Weken en maanden bleef het dier roerloos staan. Geen enkele veran dering scheen er in den toestand te zullen komen, zoodat de experimen tatoren de proefneming reeds wil den afbreken. Toen er waren mis schien vijf maanden verstreken begon de duif opeens té bewegen. Uit eigen beweging ging ze weer graantjes pikken in de kooi en een paar dagen later kon de duif zich weer geheel zelf redden. De lethargie was overwonnen en de vogel stapte lustig in zijn kooi heen en weer. De deur werd opengezet en na enkele seconden was de duif de kooi uit en fladderde in de kamer rond zonder zich ergens aan te stoo- ten of zich in eenig ander opzicht onhandig te gedragen. De duif zonder groote herse nen dit leed geen twijfel kon plotseling weer „denken". Zij nam zintuigelij ke in drukken in haar bewustzijn op, zij kon zich weer orientecren, herkende de menschen en ontweek hen, zij handelde bij alles wat zij deed volkomen logisch. Omtrent de verkla ring van dit verschijnsel tast men op het oogenblik nog in het duister. Misschien heb ben andere deelen van de hersenen de taak van de groote hersenen overgenomen. Hedenochtend heeft een Chinees een handgranaat geworpen van de brug van de Tsjekiangweg in het door de Britsche troe pen bezette deel van de internationale ne derzetting, naar een barkas van de Japan- sche marine in de Soetsjaukreek. De poli tie van de nederzetting heeft den man ge arresteerd. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 27 Dec. NAUWTE GEEFT GRAUWTE. zegt niet ten onrechte een ouderwetsch spreekwoord, dat ten volle werd waar ge maakt door een 40-iarig vrouwtje uit een woonschip, te Den Helder, M. H., dat in 't bezit is van een paar kinderen en con- cubineert met een straatmuzikant op zwart zaad. Zij poogde nu die nauwte en grauw- te te ondervangen door 'n paar steunbonnen voor levensmiddelen te vervalschen. Zoo maakte ze van een bon van f 1 aan con sumptie-artikelen f 2 en op een bon van 1 gulden callegrafeerde ze twee kwartjes bij! Het bedrog werd echter al spoedig ontdekt. De vrouw stond dan heden terecht en werd na uiteenzetting van haar meer dan treu- rigen toestand, veroordeeld tot 14 dagen gev. voorw. met 2 proefjaren, door welk vonnis de Politierechter het recht handhaaf de en de arme vrouw toch uit het gevang hield. WIER1NGEN OOSTERLAND. Kerstfeest Ned. Herv. Kerk. Op den avond van den 2en Kerstdag vier den de kinderen van de Ned. Herv. Zondags school van den Oever en Oosterland geza menlijk het Kerstfeest in de kerk te Ooster land. De kerk was geheel bezet. Na het zingen van „Stille Nacht" en ge bed, vertelde ds. de Wilde het aloude Kerst verhaal. Toen kregen de kinderen een ver snapering en zongen de aanwezigen uit gez. 229. Daarna werd door de kinderen een on der leiding van de Zondagsschooldames en den organist ingestudeerde Kerstcantate uit gevoerd. Hoewel de kinderen hun best de den, leek het ons toch toe, dat met deze cantate wat te hoog gegrepen is, daar aan de uitvoering wel het een en ander haoerde. Met veel aandacht luisterden de kinderen vervolgens naar een Kerstverhaal „Het klokje van Vredesveer", dat de predikant vertelde. Enkele kinderen zongen nog het lied „TToe leit dit kindeken" en met een slotwoord van ds. de Wilde en het zingen van gez. 180 werd de avond besloten. Echter niet dan nadat aan de kinderen de geschenken waren uitgedeeld, die als altijd weer veel vreugde gaven. Nog een enkele opmerking: Zou het geen aanbeveling verdienen om, nu de kerk toeh gerestaureerd wordt, meteen maatregelen te nemen het gebouw behoorlijk te verwarmen, hetgeen het verblijf in de kerk heel wat aan genamer zou maken. Ook hij dit Kerstfeest bleek hieraan groote behoefte te bestaan. Politie. Gevonden: twee belastingplaatjes, waarvan één kosteloos. Inlichtingen bij den gemeentebode, ANNA PAULOWNA BREEZAND. De bouw van een woonhuis aan de Molen-1 vaart, voor rekening van den heer J. Muntje- werf Pz.„ is gegund aan: P. Broers, metsel en timmerwerk; P. Kaandorp, loodgieter®-, en G. Kimmenade, schilderwerk. Architectuur W. Hoep. F - CALLANTSOOG De dader gearresteerdt Vrijdagmiddag j.L heeft een veehouder J. T. wonende alhier bij de politie aangifte gedaan dat zijn dochtertjes, resp. 5 en 7 jaar oud, door een hem onbekende jongeman, waren aangerand. De gemeenteveldwachter Koelemeij en de Rijksveldwachter van Iperen gingen dade lijk op onderzoek uit. Het bleek dat s morgens ongeveer half elf genoemde kin deren met hun broertje aan den duinkant aan het spelen waren. Op dezelfde plaats waren eenige personen aan het jagen. Uit de richting Den Helder kwam een wielrij der aan, die eerst de manoeuvres van de jagers gadesloeg, daarna ging hij de dui nen verder in en kwam bij de kinderen met deze pleegde hij niet nader te noemen handelingen. Het oudste meisje en haar broertje zagen spoedig kans om te ont vluchten. De man sprong daarna op zijn fiets en verwijderde zich snel in de rich ting Groote Keeten. De kinderen konden geen signalement opgeven. Toevallig zagen beide politiemannen een auto staan bij een iets verder langs de Duinweg staand café. Hierin lagen diverse jacht ingrediënt en. Indachtig hetgeen de vader der kinderen had verteld omtrent jagers, begaven de heeren K. en v. I. zich derwaarts en ver namen van een der drijvers, wie vermoede lijk de wielrijder geweest was. Ten huize van den vermoedelijken dader vertelde men dat de jongen, de 18-jarige II. G., wonende te Koegras, gemeente Den Helder, voor een week bij zijn zuster te Amsterdam te logeeren was en 's morgens te ongeveer half elf j>er fiets vertrokken1 was. Hedenmiddag hebben beide veldwach ters II. G. te Amsterdam aangehouden. Bij zijn verhoor legde G. een volledige beken tenis af. G. is overgebracht naar CaUantsoog en, voorgeleid voor den hulp-officier van justi tie alhier. Denzelfden avond is de aanran der overgebracht naar het Huis van Bewa ring te Alkmaar en zal hij zich voor zijn zeer lage daden moeten verantwoorden. Reeds eerder is de aangehoudene door den kinderrechter voor een dergelijk misdrijf voorwaardelijk veroordeeld. Ditmaal zal hij zijn verdiende straf dus wel niet ontloopen. AMSTERDAM. 27 Déc. Binnenlandsche granen (boerennoteering) Rogge 77.25, chevalier gerst 7.407.75, wintergerst 7.407.60, haver 6.106.40, dui- veboonen 9—10, paardeboonen 89, groene erwten 8.509.50, alles per 100 Kg. Karwij- zaad 11—11.25, blauwmaanzaad 14—15 p. 50 Kg. AMSTERDAM, 27 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd:! 469 vette koeien, waarvan de prijzen waren:! le kw. 7280 ct., enkele hooger, 2e kw. 62— 70 ct., 3e kw. 5060 ct. per Kg. slachtgew., 50 melk- en kalfkoeien f 180—250 per stuk, 41 vette kalveren: 2e kw. 6472 ct., 3e kw. 5462 ct. per Kg. levend gewicht; 68 nuch tere kalveren f 814.50 per stuk, 24 scha pen f 26—31 per stuk 382 varkens: vleesch- varkens wegende van 90110 Kg. 7475 ct., enkele hooger. zware varkens 7374 ct., vette varkens 7273 ct. per Kg. slachtgew. 8 paarden. Aangevoerd: 5 wagons geslachte' runderen uit Denemarken. Marktoverzicht: Vette ninderen behoorlijke aanvoer, handel lui, doch prijshoudend. Vette kalveren wei nig aanvoer, handel stil met lagere prijzen. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, han del stug en duur. Varkens kleine aanvoer, handel kalm. met hoogere nrijzen. AMSTERDAM, 27 Dec. 1037 Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Zeeuw bonten 2.80—3; Zeeuw blauwen 2.803; Zeeuw eigenheimers 2.102.20; Z. Mauwen en bonten poters 1.601.70; Z. Blauwen eigenheimers 2.102.20; Friesche Beentjes 1.00—2; Flakkeosche eigenheimers 2.202,30 dito poters 1.501.60; Spuische eigenheimers 2.302.60 dito poters 1.60 1.70; Klei of zand roode star 22.10; Anna Paulowna zand eigenheimers 2.102,30; dito eigenheimers 2.10; dito bonken 1.80 1.90. Verder per 100 kilo N. H. blauwen eigenheimers 33.20; N. II. blauwen 33.20; ITillegommer zandaardappelen 34; Drent- sehe en Overijsselsche eigenheimers 33.50; in halen van 50 kilo. ALKMAAR. 27 Dee. 1937. Andijvie f 4.5013; Appelen f 37; Bloe mendaler kool f 1.003; bloemkool I f 7 7.10; bloemkool II f 24; boerenkool f 1.50 4.10; gele kool f 1.20; groene kool f 12.80 kropsla f 4.605.50; knolselderie f 22.60; peren f 2.505; prei f 1.502.80 j^eterselie f 2.603.80; roode kool f 1.505; selderie f 0.802; spniiten f 25; tomaten f 10.50— 13.70; uien f 7.80—9.00; wortelen f 2,80, wortelen 100 bos f 2.507; witlof I f 79; witlof II f 3.80—5.50 PURMEREND. 28 Dec. koeien totaal 340 stuks, 200 vette koeien 0.58—0.68 gelde 160—210, melk 180—300, 11 paarden 90160, 130 vette kalveren 0.30 0.60 100 nuchtere kalveren 8—17: 114 vette varkens 0.600.63, 35 magere 3542, 274 biggen 15—23; 830 schapen 1734; 50 bok ken 415. BROF.K OP LANGF.NDTJK. 28 Dee. 10.000 kg. nien 8.30—8.70 drielingen 7—7.20, grove 8.10—8.40 stek 4.40—4.80, 2000 kg. peen 2,20—2.40, 2500 kg. kroten 4.60; 20 duizend kg. roode kool 2.905.30 50 dui zend kg. witte kool 0.80—2.40; 50 duizend kg. gele kool 11.80 NOOR DSC.ITABW'OTTDF28 Dec. Eigenheimers 2.40; hl. dito 2.80—3.; uien 8.008.80 drielingen 7.107.30 grove 8.10 8.60, peen 22.20 kleine r>een 0.80; rooce kool 45.40 groene kool 1.30—1.50 gele kool 1—1.30 d. witte kool 1.80—2.70

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3