Pi TT E Pi H0 K Amsterdamsch post agentschap geplunderd Ned-Indië oefent voor het wereldkampioenschap Een nieuw costuum voor piloten Een rampspoedig jaar voor de Ver. Staten Radioprogramma de don juan EDGAR RICE BURROUGHS Afschaffing bodekosten voor telegrammen Dieven glipten naar binnen Dc wereldtentoonstelling 1939 te New York Kluis van postkantoor bleek te stevig Arbeiders in België door gas vergiftigd DOOR 1 JHtillI* No. 26. Tantor, de olifant was nu zes of acht pas sen van zijn prooi verwijderd. Alsof hij uit de hemel neerviel, sprong de blanke krijger vlak voor het dier op het pad. Met een woeste zwaai deed hij een plompe uitval om zich te ontdoen van deze nieuwe vijand. Maar hij had niet gerekend op de snelheid van Tarzan. Nog eer het tot de olifant doordrong, dat zijn nieuwe vijand van het pad was weggespron gen, had Tarzan hem zijn ijzer gepunte speer van achteren in de massieve schouder gesto ten, recht in het hart. En met zo'n ongeloof lijke kracht, dat het kolossale dier vlak voor de voeten van de aapman dood neerviel. Tar zan zette zjjn voet op het lichaam van zijn 9 machtig slachtoffer en stiet zijn overwin- ningskreet uit. De zwarte krijgers zwermden om hem heen, hun bewondering was ver mengd met een zekere vrees. Want ze schre ven deze man, die zonder vrees vocht met Numa, de leeuw, en Tantor, de olifant, bo vennatuurlijke krachten toe. Ook begrepen ze niet, hoe dit vreemde schepsel door de bo men kon rennen even snel als Manu, de aap,. De jacht achter de terugtrekkende kudde be gon opnieuw, toen achter hen, heel uit de verte, een flauw geluid van schoten klonk. „Geweren!...,.. Kom", riep de chef, „de Arabische rovers zijn teruggekomen om ong ivoor en onze vrouwen". (Nieuwe spelling.) Den avond van den eersten Kerst dag, die in de woonwijken van Am sterdam zeer stil pleegt te zijn, hebben inbrekers benut om hun slag te slaan in een postagent schap, dat in een winkel aan de Scheidestraat is gevestigd. Via een leege étalage op de derde ver dieping, die zij met behulp van een loo- per wisten te bereiken en een touwladder, kwamen zij op de binnenplaats terecht. Daar slaagden zij er in de achterdeur, die toegang tot den winkel geeft, te openen, zoodat het hum gemakkelijk viel het post agentschap waarvan de beheerder uithuizig was, binnen te dringen en zich meester te maken van hetgeen van hun gading was. In totaal hebben zij aan post- en plakzegels een bedrag van ongeveer 365 gulden buit gemaakt, waarna zij langs den meer ge- bruikelijken weg van de voordeur den win kel hebben verlaten. Eerst toen de buren des morgens den touwladder vonden en de postagentschapbeheerder de wanorde in zijn bedrijf zag, heeft men de brutale inbraak ontdekt en aangifte gedaan bij de politie van het bureau Pieter Aertszstraat. Deze heeft het onderzoek met kracht ter haind genomen. Spelpeil teleurstellend. Dezer dagen hadden te Batavia se lectiewedstrijden plaats voor de sa menstelling van een Nederlandsch- Indisch elftal, dat zal deelnemen aan het Panische voetbaltournooi om het wereldkampioenschap. De ontmoeting, op 24 dezer, tusschen Ba- tlavia en Bandoeng, eindigde in een 50 overwinning voor Batavia. Op den eersten Kerstdag werd gespeeld tusschen een combinatie van den voetbal bond Batavia en omstreken en het Sema- rangsch bondselftal, dat versterkt was met eenige spelers van West-Java. De laatste combinatie behaalde een overwinning met 1-0- Tenslotte had Zondag een wedstrijd plaats Van een West-Java-elftal tegen Semaramg, welke wedstrijd door West-Java met 40 gewonnen werd. Naar Aneta verneemt, zijn alle West-Java-spelers' candidaat voor het naar Parijs te zenden Neder- landsch-Indische elftal, waarbij mo gelijk voor enkele plaatsen andere speiers zullen worden aangezocht. Het spelpeil was over het algemeen zeer teleurstellend. Opheffing locaal telegramtarief. Met ingang van 1 Januari 1938 zullen de bodekosten vallende op de bezorging van telegrammen in Nederland buiten den kos- teloozen bestelkring der telegraafkantoren en -stations bij wijze van proef geheel voor Rijksrekening worden genomen. Eveneens is dit het geval met de extra- kosten voor bezorging van een tolefoonop- roepbericht buiten den kosteloozen bestel kring. Met ingang van denzelfden datum zal eveneens bij wijze van proef het verlaagde tarief voor locaaltelegrammen worden afge schaft. Voor deze telegrammen wordt alsdan derhalve het gewone tarief voor een binnen- landsch telegram berekend. Kerstbuit in de residentie. Van het feit, dat de bewoners afwezig waren, hebben inbrekers tijdens de Kerst dagen dankbaar geprofiteerd door op ver schillende plaatsen in de Residentie in te breken. Over het algemeen was de buit gering. Alleen in de Bonistraat werd een behoor lijk bedrag ontvreemd, nl. 200 gulden. Voorts namen zij een geldkistje met enkele polissen mede. Men had zich via een schutting en de balcondeuren toegang verschaft. Nederlander tot commissaris- generaal benoemd. Naar wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van jlir. mr. A. C. D. de Graèff, oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië en oud-minister van Buitenlandsche Zaken, tot commissaris-ge neraal van de Nederlandsche inzonding van de wereldtentoonstelling, die in 1939 te New-York gehouden wordt. De heer de Graeff kent de Vereenigde Sta ten uit eigen aanschouwing, daar hij voor de aanvaarding van het ambt van gouver neur-generaal als gezant te Washington ons land vertegenwoordigde. Inbrekers stellen te Rhenen ver- geefsche pogingen in het werk. Inbrekers hebben in den nacht van Zon dag op Maandag een bezoek gebracht aan het postkantoor te Rhenen. Als eenige buit zijn wat postwaarden medegenomen uit de loketten der ambtenaren. Wel is getracht de kluis te forceeren, doch dat is niet gelukt. Uit alles blijkt, dat men hier niet te doen heeft met geroutineerde inbrekers. De daders hebben zich hoogstwaarschijn lijk toegang verschaft met een valschen sleu tel of door het openschuiven van een der ramen. De politie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld. Speciaal voor groote hoogten Toepassing van lucht onder druk. De piloot, die op groote hoogten vliegt, ondervindt, zooals bekend, groote lichame lijke inspanning, veroorzaakt door het ge brek aan zuurstof, den snel dalenden lucht druk en de afname van de temperatuur. Daarom zijn er reeds meermalen speciaal voor stratosfeervliegers costuums geconstru eerd, waarbij van zuurstof gebruik werd ge maakt. Een Duitsch vlieger heeft thans een ge heel nieuw stratosfeerpak gemaakt, waarbij geen zuurstof, doch lucht onder druk wordt gebruikt; voortdurend wordt de lucht ververscht. Het bovenste deel van het cos tuum is gemaakt van een speciale soort gumi, terwijl er een pantalon bij behoort, welke gas noch lucht doorlaat. Beide dea len worden verbonden door een metalen gordel bij de heupen. De helm is gemaakt van Messingblik. Als sluitingen worden autokoffersloten gebruikt en voor de oogen bevindt zich een dubbel, onbreekbaar glas. De uitvinder heeft met zijn nieuwe cos tuum reeds vele verschillende proeven ge maakt en steeds met succes. Zonder hulp kan de vlieger het pak aantrekken en het vliegtuig beklimmen. Bij start en landing zijn beide handen en oogen vrij. De helm wordt eerst gedurende de vlucht gesloten; het, costuum eerst op 3000 meter hoogte. De overdruk kan de vlieger zelf vormen en reguleeren. De lucht in het pak wordt door een blaastoestel, gedreven door den vliegwind, vanzelf onder druk gebracht en voorverwarmd. De lucht overstroomt dan langzaam het lichaam, zoodat de bloedsom loop en de ademhaling normaal blijven. Zulks was met de tot nu toe gevonden zuurstofademhalingsapparaten niet het ge val. De druk van binnenuit wordt voortdu rend op die luchtdruktoestanden gehou den, die heerschen tusschen 3000 en 4000 meter. Door een manometer kan men alles controleeren. Eén doode; twintig zieken. Te Couillet (België) zijn talrijke arbeiders van een hoogovenbedrijf onwel geworden, doordat zich tengevolge van een defect kool- monoxyde had verspreid. Een der arbeiders was zoodanig door het vergiftigde gas aangetast, dat hij inmiddels is overleden. Twintig arbeiders moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Dank zij het spoedig ingrijpen verkeeren zij bui ten gevaar. Twee hoogovens zijn buiten dienst gesteld. 125 rampen, waarbij aan meer dan één millioen personen hulp moest worden verleend. Naar uit de door den Bond van Roode-Kruisgenootschappen te New- York gepubliceerde cijfers blijkt, hebben zich sedert menschenheuge- nis niet zooveel rampen voorgedaan in de Vereenigde Staten als Ln het afgeloopen jaar. Bij niet minder dan 125 rampen waar onder 43 wervelstormen, 24 overstroomin gen, 24 branden, 7 epidemieën, 5 taifoens, 5 boschbranden, 4 stormrampen en 2 wolk breuken, heeft het Amerikaansche Roode Kruis hulp verleend. Diverse aanrdbevin gen, orkanen, stofstormen, landverschuivin gen, mijnontploffingen en spoorwegongeluk ken deden het aantal rampen in de Ver. Staten tot een ongekend hoog aantal stij gen. Bij deze rampen werd hulp verleend aan 1.075.000 personen, een vermeerdering van 630.000 ten opzichte van het voorgaan de jaar. Daar de statistiek betrekking heeft op 't jaar van Juli 1936 tot eind Juni 1937, om vat zij ook de grootste ramp, die zich se dert monschenheugenis in vredestijd heeft voorgedaan de alvernielende overstroo mingen in de dalen van Ohio en Mississip- pi, tengevolge waarvan bijna een milioen personen dakloos werden en voor bijna een milliard gulden schade werd aangericht. WoOENSDAG 29 DECEMBER 1987. Hilversum I. 1875 m. (Tevens over den Jaarsveldzender op 415,5 m.). Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr. pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Vervolg concert. 1.15 Gramofoonmuziek. I.30 Pianovoordracht. 2.35 Christ. Lectuur. 3.00 Sopraan en piano. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Viool en piano. 5.00 Causerie „Jongensleven in de 17de eeuw 5.30 Orgelspel. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten 8.15 NCRV Harmonie-orkest. 9.00 Causerie „Geestelijke volksgezondheid voorheen en thans". 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP.). 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Sportpraatje. II.0012.00 Gramofoonplaten. Na afloop: Schriftlezing. Hilversum H. 801 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. 7.30—8.00 VPRO. en MUSSOLINI WEDEROM GROOTVADER. Gistermorgen heeft de vrouw van Vittorio Mussolini zoon van den Duce het leven geschonken aan een knaapje, dat den naam Guido zal krijgen. De toestand van moeder en kind is uitstekend. Mussolini heeft met groote blijdschap van het heugelijke feit kennis genomen. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Kookles. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 „Voor de werkloozen," causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-Orkest. I.151.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 „The Lucky Birds" en solist. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.40 Causerie „De ontmoeting van godsdienst en socialisme". 7.00 Vocaal concert. 7.30 Lezing „De beteekenis van ons geloof in de geestelijke crisis van deze dagen". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Radiotoneel. 9.15 Operaconcert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest en soliste. II.00 Declamatie. 11.15 „Fantasia". 11.4512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. roman door e. phillips- oppenheim Vijfhonderd pond! Op den kop af honderd meer dan zijn jaarlijksch salaris! Vijfhonderd pond' Alle schulden tot de laatste toe betaald. Zulke dingen hadden in werkelijkheid niet plaats en toch! De advocaat schelde en nam een gemak kelijke houding aan. terwijl hij een gebrilden jongen man, die weldra verscheen, zijn aan wijzingen gaf. Higgins schrijf een cheque uit voor vijf honderd pond, en debiteer er de rekening van Mr Peter Cradd voor. Mr. Reginald zal haar onderteekenen. Ga naar de bank en incasseer haar in bankbiljetten van niet te hooge waarde, zou ik zeggen. De jonge man verdween. Mr. Spearmain maakte zich gereed om een aangenaam praat te met zijn cliënt te beginnen. Bijna een hoofdstuk uit een roman, niet, Mr Cradd," zei hij zoo'n onverwachte erfe nis? Heeft u uw neef in lange jaren met ont- moet?" Haast niet sedert wij jongens waren, Ik was zijn bestaan bijna vergeten. Eens kwam een deputatie uit Nieuw-Zeeland tot het een of ander doel naar hier over, en ik las dat hij er deel van uitm akte, zoodat ik den indruk kreeg, dat het hem in de wereld voor den den wind gegaan was. Ik zelf ben niet ge lukkig geweest." „Welke betrekking heeft u op 't oogenblik?" vroeg Mr. Spearmain belangstellend. „Ik ben reiziger voor een firma in leder," antwoordde Peter Crad. „Ik heb het niet ver in mijn leven gebracht. Ik miste de energie van mijn neef, vermoed ik. Mijn tegenwoordig salaris bedraagt vierhonderd pond," liet hg volgen. „Vierhonderd pond! Hemeltje, hemeltje!" merkte de advocaat medelijdend op, beden kende dat dit juist het loon was, dat hij zijn nieuwen hoofdtuinier toebedacht had. „Is u getrouwd?" „Ik heb een vrouw en drie kinderen." „Dan zal dit heerlijk nieuws voor hen zijn." „Opzienbarend Hier werd de advocaat weggeroepen om een voornaam cliënt te woord te staan, die het wachten moe was, en het was waarschijnlijk op dat oogenblik, dat Peter Cradd zjjn wreed voornemen opvatte. Het stond hem slechts zeer vraag voor den geest niet meer dan een kiempje van een denkbeeld maar het was een zaadje, dat in vasten bodem geplant werd. Het groeide en bloeide gedurende het verder vreloop van en dag. Bij de eerste op welling voelde hij een soort schaamte, maar voordat er velen uren verloopen waren, wilde het hem niet meer loslaten. Het had vasten wortel geschoten, toen Mr. Spearmain hem het grootste bedrag uittelde, dat hg ooit in handen gehad had. „Vijfhonderd pond, sir," eindigde de advo caat. „Geneer u niet om meer te vragen. Heb ik het wel, dan liggen zestigduizend pond on- belegd in de bank in Christchurch. Wij moe ten daar dadelijk onze aandacht aan wijden het seizoen voor het schapenscheren, zeggen mgn vrienden ginds. Doe ons het genoegen morgenmiddag om half drie terug te komen als het u schikt. Dan zullen wij de mail ont vangen hebben en u zult een paar documen ten moeten onderteekenen." „Ik zal hier zijn." Onder de verheven poorten van dit streng deftige kantoor stond Peter Cradd, met zijn schunnig dophoedje en zijn paraplu onder den arm, verscheidene oogenblikken naar een reeks voertuigen te kgken, die hem als in een nevel voorbijreden. Plotseling kwam hij op 'n denkbeeld. Hij stak zijn paraplu omhoog. Een taxi hield bij het trottoir stil. „Proctor's Row, Bermondsey, No. 11," zei hij. De chauffeur smeet snel het portier dicht, en reed weg, zonder met zijn armoedigen pas sagier erg ingenomen te zijn. Peter Crad dook in een hoekje wge. Het was geen erg zinde lijke taxi. Iemand had zitten rooken en eind jes sigaret weggeworpen en de kussens had den een afborsteling noodig, maar voor den pasagier was het een luxewagen. Zoover hjj zich herinneren kon. was het de tweede maal in zijn leven, dat op eigen kosten in een taxi gezeten had... Hjj kwam ongeveer twintig minuten over elven op zijn bestemming aan. Zijn vriend William een getaand en gespierd man, die den rampzaligen reiziger van de firma in het geheim een goed hart toedroeg liep hem bjj de deur tegemoet, en overhan digde hem ik dik pak in bruin papier, met een enveloppe, die onder het touw door geschoven was. „De baas is uit gegaan om met Mr. Jen- nings wat te gaan drinken," zei hij. „Hij is al een half uur weg. Als u het gauw opknapt, zal ik zeggen dat u kwam. toen hij pas weg was. Hoe is u hier gekomen? In een taxi? „Leg het pakket maar in de taxi, William, beval Mr. Cradd. William schudde afkeurend het hoofd. „U weet wel, dat de baas u die niet vergoe den zal," bracht hij in het middenZij zul len haar niet betalen uit de kleine kas," „In dat geval," luidde het rustige ant woord, „zal ik zelf de kosten dragen." William krabde zich de kin. „U heeft toch niet te diep in 't glaasje ge keken, sir?" vroeg hij twijfelachtig. Peter Crad glimlachte, toen hij in de taxi stapte. Peter Cradd glimlachte, toen hg in de taxi stapte. „Ik zal er waarschijnijk een paar nemen, voordat de dag voorbij is, William," ant woordde hij. „Maak je niet ongerust. Ik heb een klein meevallertje gehad." Hij reed weg, en na een haastigen tnspetie- tocht door het magazijn, besloot William om aan den overkant een dronk aan het meeval lertje van zijn vriend te wijden. Intusschen vervolgde de taxi haar weg naar Tottenham en Peter Cradd kweet zich van zijn plichten jegens zijn firma. Met dit pakje bankpapier in zijn zak, scheen hij met nieuw vertrouwen bezield. Hij zou zich niet laten wegjagen in dien hij geen order boekte, of deed men dat toch, wat kon het hem dan nóg schelen? Door een zonderlinge beschikking van het lot, sloot hg dien morgen het beste zaakje af, dat hem sedert jaren overkomen was, en stond bjj zijn terugkomst een woedenden pa troon met kalme onverschiligheid te woord. „Wat is jou in 't hoofd geslagen, Cradd?" werd hem toegebulderd. „Ik wachtte drie kwartier om je je opdracht te geven, en Wil liam vertelde mij, dat je in een taxi naar Tot tenham gereden was. Je weet zeer goed, dat de firma dergelijke buitensporigheden niet bekostigen kan." „Ik zal ze met genoegen zelf betalen, sir," antwoordde Peter Cradd, ,om mjjn telaat- komen van dezen morgen goed te maken. Als u dit eens wilt inzien, sir," vervolgde hij, ..geloof ik wel, dat u zeer tevreden zult zijn. Ik kon de order van Rosenfeld juist boeken, voordat zij zich eldere wendden. En bjj Mr. Jacobs trof ik het ook zeer gelukkig." De toorn van zjjn werkgever zakte, toen hjj de ordebriefjes las. Hij klopte zijn reiziger op den schouder. „Je ochtend was uitmuntend besteed, Cradd," merkte hij op, „en wij waren er bit ter om verlegen bitter, dat kan ik Je ver zekeren. En jij ook maar dat wist je niet. Laat je die taxi uit de kleine kas terugbe talen. Met zulke mooie orders zouden wij er ons iederen dag een kunnen veroorloven." Hij ging zijn kantoor binnen. Peter Cradd, die vierhonderd negenennegentig pond en zes tien shilling in zijn zak had hij had één biljet gewisseld liep de eerste de beste lunchroom binnen en veroorloofde zich de zeldzame weelde van een plat van achttien pence. Later verklaarden allen, dat zij dien avond bjj den man en vader iets raars opgemerkt hadden. Henry herinnerde zich, dat hjj zijn handen gewasschen had, en toen naar boven gegaan was om het nogeens over te doen, totaal niet wetende wat hjj deed. Georgè sprak van een schoon boordje; zoo laat in den avond een malle buitensporigheid. Lenacwist te vertellen, dat hij ondanks de onbeschaam de blikken naar binnen van nieuwsgierige voorbijgangers, de gordjjnen niet wilde laten zakken en op zijn plaats aan het hoofd van de tafel was blijven zitten, nu en dan met zonderlinge oogen naar de buiten vallende duisternis starende. Dien avond, die lang in de herinnering zou blijven, verscheen er een stuk vleesch op tafel, de magere wervels van een schapenhals, waarvoor zelfs Mrs. Cradd mak n°°dig V°nd haar verontschuldiging te "H.et f ?P È"°ed genoeg om soep het he,tee^kfn^ i"frkte °P' "maar 't is het beste dat. Padstowe ons wou geven tot zijn rekening voldaan is. In ieder geval is er voor ieder een hapje aan, en er is nog een flink stuk Hollandsche kaas over." Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7