„Democratie geelt volk de illusie souverein te zijn" Middeleeuwschs ridders van den Blauwen Knoop Regeering faalde niet Teeltplan akkerbouw 1938 Postvluchten op Indië Tokio's excuus koel ontvangen Onderhoud van tertiaire wegen met de voorgestelde grondwetsherziening Negus protesteert tegen Nederlandschen stap Bioscoop in opschudding Hef verscbooningsrecht van den journalist Auto's glijden uit Japan cischt onderzoek naar wapens te Sjanghai Engeland trekt ambassadeur uit Spanje terug Van aanslag op Stalin beticht Tusschen kipkar en muur bekneld H.M» de Koningin in de Residentie terug Ambtenaar van Maatschappelijk hulpbetoon mishandeld Noord-Holland trekt subsidie aan Alg. Ned. Ver. v. Vreemde lingenverkeer in Uoetfal Zwaluwen—Budafok 2-2 1 Beginselen volgens Mussolini alleen toe te passen in gewone levensomstandigheden. De „Popoio d'Italia" publiceert een hoofd artikel, dat vermoedelijk afkomstig is van de hand van Mussolini zelf over de volks- souvereiniteit in zoogenaamd democratische landen. Het artikel is geschreven naar aanleiding van de voorstellen van het Amerikaansclic parlementslid Ludlow, die oen wijziging wil aanbrengen in de grondwet van de Vereenigde Staten door hef congres de macht om oorlog te verklaren te ontnemen en een dergelijk besluit ondergeschikt te maken aan een volksstemming. Volgens het artikel in de „Popoio d'Ita lia" is het lot van dit voorstel gemakkelijk te voorspellen, want de Amerikaansche pers noemt het beschamend en gevaarlijk Het is mogelijk, dat Ludlow gelijk heeft, gaat de „Popoio" voort, doch hij maakt de bijna onvergeeflijke fout de democratie ernstig te nemen. Het volk is souverein, of is het niet en in het laatste geval is het alleen de speelpop in handen van de pluto cratische kapitalisten, geheime vereenigin- gen en politieke benden, die het uitbuiten en bedriegen onder voorwendsel het te leiden. De „Popoio" vraagt zich af, of het volk steeds souverein is, behalve in het ge val wanneer ziin bestaan op het spel staat en schrijft verder, dat het rumoer, dat is ontstaan door het voorstel van Ludlow een bewijs is, „dat de democratie oen dwaling is en dat de beginselen hiervan al leen toegepast kunnen worden in do gewone levensomstandigheden, in buitengewone omstandigheden kun nen ze niet toegepast worden." De tegenstand, welke Ludlow ontmoet bewijst, dat de democraten vreezen voor de schadelijke gevolgen van hun democratie in bepaalde gevallen. Zij willen dan een dictatoriaal systeem toepassen of een bijna- dictatoriaal systeem. De schrijver van 't artikel herinert vervol gens aan 't 4e boek van de redevoeringen van Mussolini. waarin in 1924 werd voor speld hetgeen thans in de Vereenigde Sta ten geschiedt en het artikel besluit met een aanhaline van heta ntwoord op de enpuêtc van Gustave Lebon, over de beste definitie van democratie: De democratie is een politiek systeem, waarin men van tijd tot tijd het volk de illusie geeft, sou verein te zijn. Tenslotte verklaart de schrijver van het artikel: „deze illusie is nutteloos, de soü- vereiniteit is belachelijk, een waarachtig volk heeft slechts te handelen." De Britsche pers constateerde gisteroch tend kopl het aannemen van de Japansche verontschuldigingen door de Vereenigde Staten en men verwacht ,dat de Britsche re geering de .Tapansche verontschuldigingen op gelijke wijze zal ontvangen. De bladen wijzen minder op de ontspanning, welke hierdoor teweeg is gebracht dan wel op de waarschuwing, welke dit voor Japan in houdt. De Times schrijft, dat men niet kan zeg gen, dat de .Tapansche uitleg bevredigend is, doch zij werd door de Amerikaansche re geering aanvaard, evenals de verontschul digingen. Het is thans niet noodig ze op de keper te gaan beschouwen. Het was verstandig van Washington de verzekerin gen van Tokio, dat de Amerikaansche be langen en ook de belangen van andere mo gendheden beschermd zullen worden, te aanvaarden. Het Amerikaansche antwoord was evenwel koel en Japan behoeft zich geen illusies te maken, dat een nieuw inci dent wederom een „ongeluk" zal worden genoemd. Men weet thans waaraan men zich te houden heeft. De verklaringen van den Japanschen kei zer bij de opening van het parlement dat de Japansche legers het prestige van Japan in het buitenland hebben verhoogd, is blijk baar alleen voor binnenlandsch gebruik be stemd. In ieder geval regelt de politiek, welke Japan in China wil volgen de hou ding van de overige mogendheden. De News Chronicle en de Daily Herald dringen aan op een Britsch-Amerïkaansche toenadering in het Verre Oosten. Intern, politie schoot tekort. Vrees, dat vrijbuiters Nanking zullen binnendringen. De Japansche militaire autoriteiten heb ben van het bestuur der internationale ne derzetting te Sjanghai geëischt, een ge streng onderzoek naar wapenen te houden, daar de maatregelen van de internationale politie, volgens de Japanneezen, tot dusver niet voldoende geweest zijn. Volgens Japansche berichten, hebben in het bezette Yangfsc gebied. Chineesche vrij buiters overvallen verricht op Japansche militaire posten. Daar de zuivering slechts langzaam vordert, vreezen de Japanneezen, dat deze vrijbuiters Sjanghai zullen binnen dringen. VALSCHE MUNTERS GEGREPEN. Na maandenlange nasporingen, is het de politie van Genua gelukt, een bende valsche munters te vinden. Tien personen werden gearresteerd. De bende had niet slechts buitenlandsch bank papier. doch ook hnitenlandsrhe effecten vervalscht en deels in omloop gebracht. Agent bij Franco maakt ambas sadeur bij de regeering minder belangrijk. De diplomatieke redacteur van de „Daily Telegraph and Morning Post" bericht, dat de ambassadeur van Groot Brittannië bij de Spaansche regeering, Sir Henry Chilton, die na het uitbreken van den burgeroorlog zijn zetel te Hendaye vestigde, binnenkort met verlof zal gaan en na zijn verlof niet naar zijn post zal terugkeeren. Het blad merkt verder op, dat Sir Henry Chilton in October jl. de leeftijdsgrens heeft bereikt, doch vestigt er tevens de aandacht op, dat na de benoeming van Sir Robert Hodgson als Britsch agent te Salamanca. de functie van Britsch ambassadeur te Hen daye minder belangrijk is geworden. Naar het Poolsche blad de „Kiurjer Wars- zawski" meldt, werd in Moskou onder be schuldiging van deelneming aan een aan slag op het leven van Stalin, de vroegere legatieraad aan het Sovjetrussische gezant schap te Warschau, Kociuhinski wiens laat ste functie was, vice-voorzitter van den raad van volkscommissarissen van Sovjst- Oekraïne, doodgeschoten. ZEVEN DOODEN DOOR CELLULOID- BRAND. Nabij Moyi in Japan is een lading cellu loid speelgoed in een trein door een weg geworpen eindje sigaret in brand geraakt. Twee rijtuigen werden een prooi der vlam men en brandden geheel uit. Hierbij liepen 41 personen brandwonden op, en zeven hun ner zijn aan de gevolgen overleden. KERSTAB^JESTIE IN FRANCO SPANJE. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft generaal Franco 25 ter dood veroordeelden begenadigd; onder de begenadigden bevin den zich een Russische vrouw, een Pool en drie Fransch-Marokkanen. Lasten der provincies zullen ver licht worden. De vereeniging „Het Nederlandsche We gencongres" heeft gisteren in een der za len van den Dierentuin te 's-Gravenhage haar jaarvergadering gehouden onder presi dium van den nieuwen voorzitter, mr. dr. B. TT. baron de Vos van Steenwijk, commis saris der Konigin in de provincie Drenthe. Onder de aanwezigen bevond zich de minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren. Ir. W. M. Vink, ingenieur le klasse van den prov. Waterstaat van Noord-Holland, sprak op deze vergadering over „tertiaire wegen". Door wijziging va.n de motorrijtuigenbe lastingwet en van de wet tot instelling van een Verkeersfonds zal 10% van het 7/9 van de opbrengst der motorrijtuigen- en rijwiel- belasting aan de provincies uitgekeerd wor den ter verdeeling over de onderhoudsver plichtingen van tertiaire wegen. Spr. gaf een uiteenzetting van den opzet der wetgeving, en gaf een overzicht van de regeling, welke reeds vanaf 1931 ten aan zien van de tertiaire wegen in de provin cie Noordholland bestaat. Spreker wees voorts op het belang, van concentratie van het wegenbeheer, hetgeen nok door de wegenbijdragenverordening van Noordhollnnd bevorderd wordt, en eindigde zijn inleiding met de opmerking dat zich bij de uitvoering van de wettelijke regeling be treffende de tertiaire wegen verschillende vragen zullen voordoen, doch dat de vraag, welke reeds vele jaren bij herhaling gesteld werd n.1. of de onderhoudsverplichtingen van tertiaire wegen nu ook eens wat zou den mogen ontvangen uit de belasting van motorrijtuigen, in voor hen gunstigen zin opgelost staat te worden, hetgeen niet an ders dan ten goede zal kunnen komen aan het Nederlandsche wegennet. DE PLANNEN KWAMEN UIT DEN BOEZEM VAN HET NE DERLANDSCHE VOLK. „Niet naar de luimen van een dag moet de hoogste Staatswet gewijzigd worden." Wij ontleenen aan de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot het bren gen van veranderingen in de Grondwet: De Regeering deelt het standpunt van de leden, die als hun oordeel uitspraken, dat de Grondwet moet zijn een weerslag van hetgeen als recht leeft in het volk. Niet naar de luimen van den dag moet de hoog ste Staatswet gewijzigd worden, slechts wanneer staatkundige denk beelden bezonken zijn, is de tijd ge komen, deze in de Grondwet te ver ankeren. Naar de meening van sommige leden heeft de Regeering bij het indienen harer voorstel len gefaald. Zij hebben deze conclusie ge trokken uit het feit, dat twee der ingediende wetsontwerpen naar hun oordeel de twee belangrijkste niet de in de Grondwet ge- eischte gcqualificeerde meerderheid van stemmen in dé Tweede Kamer hebben ver kregen. De Regeering kan de conclusie niet aan vaarden. Deze is niet in overeenstemming met de voorgeschiedenis dezer herziening. Op wijziging van de Grondwet is het eerst aangedrongen in de Twee de Kamer. De instelling van de staatscom missie is gevolgd, waarin naast even zooveel uitnemende kenners van ons staatsrecht, de leiders der groo- te politieke partijen in de Tweede Kamer zitting hadden. Mag nu aan de Regeering voor de voeten geworpen worden, dat zij heeft gefaald, toen zij voorstellen tot grondwetsherziening heeft inge diend, waar de drang naar herzie- Voorstel heeft betrekking op een erkenning de facto en niet de jure, antwoordt men van be voegde zijde. In verband met de berichten dat de sta ten, leden van de overeenkomst van Oslo, de verovering van Ethiopië door Italië „de jure" zouden erkennen, heeft de Negus Hai- le Selassie tot de staatshoofden van deze mogendheden het volgende telegram gezon den: „Ik ben ongerust door het bericht, dat op uitnoodiging van de Neder landsche regeering de staten, lid van de overeenkomst van Oslo, in overweging zullen nemen de bezet ting van Ethiopië door Italië „de jure" te erkennen. De Volkenbond, die onmachtig is geweest de annex atie tegen te houden, heeft toch ten gunste van don vrede het beginsel van niet erkennen van de bezetting kunnen handhaven. Het volk van Ethiopië blijft weigeren zich te onderwerpen aan de Italiaansche over- heersching, Namens mijn volk doe ik een beroep op Uwe Majesteit, opdat haar re geering zal volharden in de traditioncele politiek van bescherming van het interna tionale recht." Naar aanleiding van dit bericht, wordt er van bevoegde Nederlandsche zijde op gewe zen, dat het Nederlandsche.voorstel betrek king heeft op een erkenning de facto (feitelijke erkenning), doch dat van een er kenning de jure (juridische e rkenning) nimmer sprake is geweest. Ze mochten „slechts" li roemers wijn per etmaal drinken. V~>r z?°Yer is na te Paan is, aldus de iN.lt.Lt., het eerste matigheids-genootschap opgericht, in het begin der zestiende eeuw. Het was de landgraaf van Hessen, graaf Morits, die dagelijks in zijn onmiddellijke omgeving de droevige gevolgen van de drin- kenj zag en pogingen in het. werk stelde om rle drinkgewoonten cenigszins te beperken. Het duurde echter lang alvorens hij eenigen \an zijn vrienden bereid vond hem in deze actie te steunen. Voor die dagen scheen dit streven naar matigheid een utopie. In de naleizen en kasteelen werd dagelijks het voorbeeld gegeven van de meest ergerlijke en grove onmatigheid en ook in de huizen der kleine luiden waren wijn en bier de dagelijksche dranken. Eindelijk gehikte het den landgraaf van Hessen eenige vorsten en heeren te bewegen met hem een orde te stichten, die de matig heid zon bevorderen. Het was de orde van St. Christoffel. De leden verbonden zich allereerst in eigen huis de drinkerij te be perken en anderen te bewegen tot matig heid. Een en ander is vastgelegd in de statuten, waarvan een eeuw geleden voor het eerst melding werd gemaakt, toon zij in een fa milie-archief werden gevonden. Plechtige belofte. Als iemand als lid van de matigheids-orde toetrad moest hij in tegenwoordigheid van ten minste twee leden plechtig beloven, dat hij zich niet dronken zou drinken en op zijn hoogst zeven roemers wijn bij iederen maal tijd zou ledigen. Deze laatste bepaling bleek aanleiding te geven tot practijken, die wei nig bevorderlijk waren voor de matigheid van de leden, omdat men het aantal maal tijden ging uitbreiden! Naderhand werd dan ook vastgesteld, dat men binnen 24 uur slechts twee maaltijden mocht houden, zoo dat het wijngebruik voor iederen dag tot ten hoogste 14 roemers wijn beperkt bleef. Men vergat nog een bepaalde maat voor de drinkglazen of kroezen aan te geven, zoodat uit dien hoofde een „ruime opvatting" van het reglementaire kwantum mogelijk bleek. Voorts was het gebruik van bier of andere sterke dranken aan geen bepaling gebon den. Wel ging men later het gebruik van brandewijn nog verbieden. Wie zich toch aan het gebruik van dezen drank schuldig maakte, liep de kans voor eenigen tijd in het gebruik van wijn met vermindering van twee roemers per maaltijd te worden ge straft. De orde heeft niet lang hestaan. De over tredingen van het reglement schijnen legio te zijn geweest en de controle was ook in die Hagen wel uiterst moeilijk. De landgraaf van Tlesspn, die in zijn eerste pogen ter hevor- Hering van de matigheid eenige medewer king ondervond, moest al snoedig bemerken, dat He nnhlieke oninie zich op dit punt moeilijk laat omzetten. ning onweersproken uit den boezem van de volksvertegenwoordiging zelf is voortgekomen en zij zich bij haar voorstellen heeft aangesloten bij een staatscommissie, sameage- steld als boven geschetst? De vraag stellen is haar beant woorden. Aardappelregeling ongeveer ge lijk aan die van 1937. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat de minister van Economische Za ken de teelt- en steunregelingen voor ak kerbouwgewassen oogst 1938 heeft vastge steld. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, is de richtprijs voor gemiddelde kwaliteit tar we, geleverd ter plaatse van normale afle vering op omstreeks 1 Februari 1939 vast gesteld op f 10 per 100 kg. Het ligt in het voornemen van den minis ter te bevorderen dat de prijzen van rogge en gerst zich zullen bewegen tusschen f 7.25 en f 8.25 per 100 kg., afgeleverd ter gewone marktplaats. Voor haver wordt geen richtprijs gegaran deerd. Zoolang zulks noodig wordt geoor deeld, zal door heffing aan de grens steun aan den prijs worden gegeven. De regelingen voor erwten en veldboonen zullen in groote trekken dezelfde zijn als die voor den oogst 1937, alleen ten aanzien van den richtprijs voor groene erwten zal in zooverre een wijziging worden aange bracht, dat de richtprijs niet meer zal gel den voor erwten van superieure kwaliteit, maar voor erwten van gemiddelde kwaliteit. Aan de met granen en peulvruchten te be telen oppervlakte tullen geen beperkingen worden gesteld. De regeling voor aardappelen zal, uitgezonderd een verhooging van de teeltheffing van f 30 tot f 50 per ha., in groote lijnen dezelfde zijn als die welke voor den oogst 1937 is getrof fen. Voor suikerbieten zal een zelfde regeling als voor 1937 worden toegepast. De totale hoeveelheid suikerbieten waarvoor de ga rantieprijs. welke op f 10.25 per 100 K.G blijft bepaald, zal worden uitgekeerd, zal geen wijziging ondergaan, uitgezonderd de eventueel voor nieuwe gronden (ontginning e.d.) te verleenen garantie, welke niet ten laste van de andere suikerbiettelers zal komen. Gezien de situatie op de vlasmarkt is be sloten voor den oogst 1938 geen maatrege len te treffen. Aangaande koolzaad en den steun aan de griend- en rietcultuur werd reeds eer der een heslissing genomen, waaromtrent toen mededeeling werd gedaan. Magnesiumpoeder vatte vlam. In het Rembrandttheater te Utrecht heeft zich gistermiddag tijdens de voorstelling een ongeval voorgedaan, dat gezien de om standigheden, gelukkig goed is afgeloopen. In het programma worden op het tooneel eenige goochelnummers vertoond. Hierbij wordt gebruik gemaakt van magnesium poeder, dat door middel van een electri- sche vonk tot ontsteking wordt gebracht. Toen nu de directeur van het theater, de heer Kamperdijk, achter het filmdoek bezig was de noodige voorbereidingen te treffen, ontvlamde onverwachts het magnesiumpoe der. Het publiek in de zaal schrok hevig en wilde het gebouw ijlings verlaten, in de meening, dat er brand was ontstaan. Geluk kig was dit niet het geval. Het personeel wist de toeschouwers spoedig te kalmeeren, zoodat de voorstelling na een kort opont houd kon doorgaan. De heer Kamperdijk kreeg slechts lichte brandwonden. Jongen ernstig gewond. Bij het spelen met kipkarretjes op het terrein van de steenfabriek der firma Gel- dens te Kerkdriel is gistermiddag het 11- jarig zoontje van de familie Ackermans te Kerkdriel, bekneld geraakt tusschen een karretje en een muur. In hoogst ernstigen toestand is de jongen naar het Liefdege sticht te Kerkdriel vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Is wettelijke regeling gewenscht? Het bestuur van den Ned. Jour nalisten Kring heeft besloten, een commissie in het leven te roepen, welke het bestuur zal rapporteeren over de vraag of het wenschelijk is, dat een wettelijk geregeld verschoo-' ningsrecht voor den journalist tot stand komt en zoo ja, hoe een der gelijke wettelijke bepaling zou moe ten luiden. De heer jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip, vice-president van de rechtbank te Rn n!^nm «"^^acteur van de Nieuwe P.V-i 0 amSa e, C,°"rant' hc*ft '^h bereid Nerklaard de leiding dezer commissie op zich te nemen. H Vertrek van Aankomst t* (Seis) |J0dhp' 27 DeC- lRang' 27 Dec- (terugreis) |Bagd' 27 lAthene 27 Dec. Basra 28 Dec. Jodhp. 26 Dec. Buizerd vheenreis) Emoe (terugreis) Jodhp. 28 Dec. [Bagd. 28 Dec. Napels 28 Dec. Wielewaal [A.dam 28 Dec (heenreis) 1 Gier Band. 28 Dec. (terugreis) I Singap. 28 Dec. Ihig A'dam 30 Dec. (heenreis) De Oehoe bleef te Rangoon, de Reiger te Athene, beiden wegens slecht weer. H.M. de Koningin is gistermiddag te half een van haar verblijf in het Burgerzieken- huis te Amsterdam per auto in het palei» Noordeinde teruggekeerd. Drie vischventers gewond, Tengevolge van de plotselinge gladheid der wegen zijn gistermiddag nabij Barneveld een tweetal ongelukken gebeurd. Het eerste overkwam een zeswielige vrachtauto, die van een Macadonweg komen de, op den rijksstraatweg Terschuur—Amers foort tegen een boom botste. Doordat het voertuig dwars over den weg kwam te staan, werd het verkeer ernstig gestagneerd. Toen men nog bezig was onder leiding van burgemeester Westrik uit Barneveld het drukke verkeer te regelen, gebeurde een tweede ongeluk. Juist op de grens van Barneveld en Kij ker k was een kleine vrachtauto met een drie tal vischventers uit Spakenburg eveneens tegen een boom terecht gekomen. Alle drie liepen ernstige snijwonden op en konden slechts met groote moeite uit de geheel ver nielde cabine bevrijd worden. Twee artsen, een uit Barneveld en een uit Voorthuizen, verleenden de eerste hulp, waarna de ge wonden huiswaarts werden vervoerd. Toen gisteravond omstreeks half ze® een ambtenaar van den dienst van Maatschap pelijk Hulpbetoon te Amsterdam huiswaarts keerde, werd hij nabij zijn woning opge wacht door een 40-jarig los-werkman, die hem onverhoeds aanviel met een graan- schop, waarmede hij den ambtenaar een bloedende hoofdwonde toebracht.» De dader, die daarop gearresteerd werd, is met den aangevallene naar het bureau aan de Stadhouderskade overgebracht, waar proces-verbaal van het gebeurde werd opgemaakt. De getroffene is aan genoemd bureau verbonden en kon naar zijn woning teruckeeren. De werkman is na verhoor op vrije voeten gesteld. Het bedrag komt nu uitsluitend onze provincie ten goede. Provinciale Staten van Noord-Holland tïeb- ben gisteren, aldus het Hsb., de voordracht tot intrekking van het subsidie van f 1800 aan de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer en besteding van dit bedrag voor de ontwikkeling van het vreemdelingenver keer in Noord-Holland, aangenomen. Onaangenaam spel der Honga ren. Gisteravond is te Utrecht een voetbalwed strijd gespeeld tusschen een Zwaluwen elftal en de Hongaarsche profclub Budafok welke in een 22 gelijk spel is geëindigd. Dij de rust stonden de gasten met 21 voor. Ka de nederlaag van den Hongaarsche profclub Budafok tegen het Rotterdamsche elftal Zondag j.I. waren de verwachtingen \oor de ontmoeting van deze ploeg met de Zwaluwen te Utrecht niet hoog gespannen Inderdaad hebben de Hongaren niet alleen en zwakken, maar ook een onaangenamen indruk achtergelaten. Nu werkte het gure> tochtige weer geenszins mede om een goed spelpeil te bevorderen, doch dit nadeel gold eerder ioor onze landgenooten dan voor c Hongaarsche beroepsspelers. Ilongaien blonken vooral uit door hun raai kopuerk, maar hun spel miste voort varendheid en werd te vaak ontsierd door vee werken met de handen en minder aangename handigheden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2