PANTER Ons abonnementental stijgt! Seri Zaak Agenda Woensdag 29 Decemb er 1937 tftactirii&uwJ 800 nieuwe abonné's in een jaar Tweede Blad Vrijdagavond markt De slagers en de feestdagen Met Repelsteeltje naar Julianadorp Burgerlijke Stand van Den Helder De in Indië verongelukte Dornier-vliegboot Hr. Ms. „Java" Hr» Ms. „Jan van Brakel' Correspondentie voor Hr. Ms, „Hertog Hendrik" en „Johan Maurits van Nassau" Voor slechts 10 cent Als een groote sigaar U te veel is EEN MILD EN GEURIG SIGAARTJE mignon lO stuks 30 cent Het a,s. concert van Kovacs Lajos Vischafslag Den Helder £e^eASeAÏcAten die geen reclame maakt iaaïdt ueAgeletij adverteer! daarom! De gala-voorstelling van „Onze Vloot" in Den Haag Kantongerecht Dc man, die een tientje minder boete kreeg Op den goeden weg? Inschrijving Handelsregister Deze verrassende groei maakt slechts een minieme verhooging van den abonnementsprijs, in verband met de ab normale stijging van de papierprijzen, noodig We hebben dezer dagen eens de balans op gemaakt van de stijging van ons aantal abon nementen in het afgeloopen jaar. Regelmatig meldden zich nieuwe abonné's aan. Vooral nu onze krant dagblad geworden is en reeds om ongeveer één uur bij onze abonné's wordt thuisbezorgd, wil men niet meer samen- lezen. Een 800-tal nieuwe abonné's gaven zich dit jaar op! We hebben het afgeloopen jaar onzen abon né's goedkoope en gezellige excursies ge bracht, terwijl wij dezen winter weer de or ganisatie van de Kindermiddagen opnamen en ongeveer vierduizend kinderen met hun moeders, in Den Helder, op Texel en de plaatsen in de omgeving lieten genieten van „Repelsteeltje" en prof. Melorini. Onze winterpuzzle bracht ons deze week bijna duizend oplossingen. Wel een bewijs, dat men meeleefde met de avonturen van Jan Rapalje. Volgende maand heeft de prijstoekenning plaats. Voor het nieuwe jaar staan weer andere attracties op het programma. Dit alles zal de band tusschen de Heldersche Courant en haar abonné's steeds versterken. De groote stijging van het aantal abonne menten heeft ook nog dit voordeel, dat wij daardoor slechts tot een geringe verhooging van onzen abonnementsprijs behoeven over te gaan. De abnormale stijging van de papier- prijzen noodzaakte ons, onzen zéér lagen abonnementsprijs te herzien. Dank zij het groeien van onze oplaag zal deze verhooging echter zóó gering behoeven te zijn, dat zrj practisch gesproken door onze abonné's niet gevoeld zal worden. De weekabonnementen zullen, met ingang van 1 Januari 1938, met 1 cent verhoogd worden en dus 15 cent bedragen. Voor onze kwartaalabonné's zal de verhooging nog ge ringer zijn en 10 cent per kwartaal, dus nog geen cent per week bedragen. Voor onze postabonné's zal de prijs onveranderd blijven, aangezien op hun abonnement reeds de vrij hooge, doch noodzakelijke porto-kosten druk ken. Wij hopen, dat door het laag houden van den abonnementsprijs en door steeds betere verzórging van ons blad, het aantal onzer abonné's, zoowel in als buiten de stad, nog te zien toenemen. Besluit het jaar met een abonnement op de Heldersche Courant, indien gij nog geen abonné zij tl In verband met het feit, dat de Zater- dagavondmarkt op Nieuwjaarsdag valt, zal deze Vrijdag 31 December worden gehouden. De Heldersche Slagerspatroonsver. bericht ln een advertentie in dit nummer, dat de slagerswinkels op Nieuwjaarsdag en Zondag 2 Januari gesloten zijn. Bestellingen mogen, volgens de wet, beide Feestdagen niet wor den bezorgd. Morgen zal de laatste voorstelling van „Repelsteeltje" plaats hebben en wel in de zaal van Café Doorn, Julianadorp. Prof. Melorini zal daar nog eens zijn goocheltoeren laten zien en Greetje laten babbelen en lachen. De kinderen, die mee geweest zijn naar Schagerbrug, behalve Repelsteeltje en de mo lenaar, worden morgen om 1 uur voor ons kan toor verwacht. Op dat uur vertrekt de bus, dus, op tijd present. van 28 December 1937. GETROUWD: H. T. Linde en A. J. de Snaijer. BEVALLEN: W. A. J. PouwelsBlankers, z. A. G. F. NieuwenhuisMackenzie, d. N. Elshofde Wit, z. Koningin-Moeder herdenkingsfonds. Reeds 2 '/2 ton bijeen. Buitenzorg, 28 Dec. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat op 31 December de stichting zal plaats hebben van het Nationaal Koningin-Moeder Herdenkingsfonds in Ned.- Indië. Het kapitaal van het fonds zal gevormd worden door de ingekomen gelden, tot op dien datum verantwoord, een bedrag van circa i 250.000. De toestand van de bemanning. Aneta verneemt uit Amboina: De in het hospitaal verpleegde leden der be manning van de gisteren verongelukte Dor nier-vliegboot D-10 hebben slechts kneus- en schaafwonden opgeloopen. Een volledig herstel is te verwachten. Bij opneming in het hospitaal deden zich lichte verschijnselen van een zenuw schok voor, doch na 24 uur bleek de algemeene toestand goed te zijn. Alle patiënten zijn rustig. Het vliegtuig moet als verloren worden be schouwd. Na demontage van de bruikbare dee- len zal men de rest laten zinken. Aan boord van Hr. Ms. „Java", die, zooals gemeld, 3 Januari in dienst zal worden gesteld, zullen worden geplaatst: Kapt.-luit. ter zee H. C. Nieuwenhuisen (le officier)luit. ter zee le kl. A. J. van Hemert, J. A. Rauws en G. N. A. baron van Till; luit. ter zee 2e kl. C. W. Krabbe, J. A. Bientjes, M. J. Arnoldus, J. Meerman en W. H. Crommelin; officier van den Marinestoomvaartdienst le kl. H. P. Alla- ries (hoofd mach.kamer), C. M. van de Velde, H. W. Poldermans en A. J. Romijn; id. 2e kl. G. E. J. Groenedaal, id. 3e kl. J. J. van Dode- weerd, D. H. Pluim Meutz, L. C. Rietdijk en H. M. Karsen; officier v. gezondheid 2e kl. J. H. H. Lamers; officier v. adm. W. F. L. Wale- veld; id. 3e kl. E. W. H. van Renesse. Commandant en état-major van Hr. Ms. „Jan van Brakel", die 3 Januari te Willems oord in dienst wordt gesteld met bestemming voor West-Indië, is samengesteld als volgt: luit. ter zee le kl. jhr. N. J. C. Versluijs, com mandant: id. 2e kl. J. J. C. Korthals Altes (oudste off.) en jhr. P. L. M. van Geen; id. 3e kl. R. J. Hordijk en J. Suermondt; officier van den marinestoomv.dienst le kl. J. Moerer; off. v. gezondheid 2e kl. G. J. Puister. Naar Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hen drik", dat op 6 Januari a.s. naar de Spaansche wateren zal vertrekken, zullen de volgende brievenmalen worden verzonden: op 12, 19 en 26 Januari naar Gibraltar, op 1 Februari naar Oran, op 2 Februari naar Gibraltar, op 4 Februari naar Oran, op 9, 16 en 23 Februari, 2, 9, 16 en 23 Maart naar Gibraltar, op 1 en 3 April naar Funchal en op 6 en 13 April naar Gibraltar. Correspondentie, welke nog wordt ontvan gen. na de laatste verzending op 13 April, zal naar Den Helder worden doorgezonden. De te verzenden stukken moeten gefran keerd zijn volgens internationaal tarief en voorzien zijn van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. Hr. Ms. flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau" zal op 16 Januari a.s. naar Nederland terugkeeren. De laatste verzending van correspondentie naar dit oorlogsschip zal daarom op 5 Januari plaats vinden. Na dien datum ontvangen correspondentie wordt naar Den Helder gezonden. kunt U nu kennis maken met de zoo voor treffelijke kou-, griep- en pijnverdrijvende j,M ij n ha rd t je s" (hartvormige cachets). Tijdelijk proefdoosje 10 ct. Bij Apoth. en Drog. In aanvulling op ons bericht van gisteren omtrent het a.s. bezoek van het AVRO-en- semble Kovacs Lajos kunnen wij nog mede- deelen, dat behalve Nina Dolce, Koos Koen (in een kostelijke diner-scène!) en het populaire duo juffrouw Snip en juffrouw Snap, ook nog hoe zouden we dien kunnen vergeten Bob Scholte van de pat rijazl zijn. Voorts nog een zeer goede bekende van de luisteraars, maar wie dat is, mogen we hier niet verklappen: dat moet een verrassing blijven. Eventueele bijzonderheden als de tijd van plaatsbespreking worden volgende week per advertentie bekend gemaakt. 30.— OF TIEN DAGEN. Door de recherche werd een persoon aan gehouden, die voor het bovenstaande nog in het krijt stond bij den officier van Justitie te Alkmaar. Daar hij lieven 10 dagen op kosten van het rijk uit logeeren wilde, dan 30.te betalen, is hij naar Alkmaar overgebracht. HEERENRIJWIEL GEVONDEN. Een bewoner van de Koningdwarsstraat vond bij de zeedoksluis een heerenrijwiel. Door bemiddeling van de politie kan de eigenaar zijn karretje terugbekomen. Den Helder, 28 Dec. Aangebracht door korden: Tongen Bot Slips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar Wijting per kg 1.17—1.10 0.25—0.25 1.080.98 1.00—0.90 p. kist 9.008.00 5.505.00 3.002.00 1.80—1.60 Aangebracht door garnalenvisschers: Levende garnalen 1.50—1.36 p. Lit Gekookte garnalen 0.15 p. kg BOVEN DE STERKTE EN BEVORDERING. Officieren en onderofficieren, van wie het te voorzien is of van wie blijkt, dat zij lan ger dan zes achtereenvolgende maanden niet kunnen werkzaam zijn in de functie, waarvoor zij organiek zijn bestemd, worden boven de sterkte gevoerd. Bij langdurige ziekte kan dus door bevordering in de tijdelijk onbezette functie worden voorzien. liWUiWWiltiiUlUiAIUIIlIl^llHtllltltililUHUttliflilKtHtMHIHIUiKlIfiHRilllllWttitHlUHIii De Propaganda-avond van „Onze Vloot" te Den Haag is een succes geworden. (Van een bizonderen medewerker). De groote zaal van den Haagschen Dieren tuin was gisterenavond onherkenbaar veran derd. Dank zij de prachtige marineversiering met tallooze vlaggen en oranjedoek kwistig in lampen, zoldering en balcons gedrapeerd en een groot aantal roode lampjes fonkelende kerstboomen was de zaal een waardige om geving geworden voor de talloozen, die in gala uniformen of avondkleed den gala-avond van de afdeeling Den Haag van de Kon. Ver. „Onze Vloot" bijwoonden. Onder hen waren een groot aantal autoriteiten als de ministers Goseling, Weiter en Van Boeyen, de commissaris der Koningin jhr. van Karnebeek, de vice-president van den Raad van State, jhr. Beelaerts van Blokland, de burgemeester der Residentie, mr. S. J. R. de Monchy, de generaals Snijders, Al- ting von Geusau, Carstens, Praag, Muller Massis, Diemont, vice-admiraal Vos, kapitein luitenant ter zee J. W. Termijtelen, waarne mend chef van den marinestaf, generaal I. H. Reijnders, chef van den generalen staf, jhr. Snouck Hurgronje, chef van het militaire huis van de Koningin, vice-admiraal Bauduin, de commandant van de marine, vice-admiraal Kruys, en de Japansche marine-attaché, over ste Crorivada Tonaki, de secretaris-generaal van buitenlandsche zaken, en vele anderen. Toen om 8.15 uur, na een roffel, door onze Marinekapel, het Volkslied werd ingezet, was het een stampvolle zaal, die met groote aan dacht, dit immer weer schoone lied aanhoorde. Nadat de Voorzitter van de Haagsche Afd. had geopend, en memoreerde de medewerkers, was het de Burgemeester van Den Haag, die in' n vlotte speech, onze verbondenheid met de zee aantoonde, waardoor ontstaan is, onze zin voor vrijheid en waardoor wij zoovele kloeke zeelieden, ten alle tijden, bezaten. Zonder de zee, geen zeelieden, zonder zeelieden, geen Marine, maar dan ook geen Indië en, aldus de heer De Monchy: Wat is Nederland zonder Insulinde De Marine, die ook Insulinde wil bewaken, is thans van Den Helder naar Den Haag ge komen om ons te leeren. Nu volgt de pittige „De Ruytermarsch", door onze onvolprezen Marinekapel, onder leiding van den heer Leistikow. Het door de Adelborsten vertoonde pro gramma deed bij elk nummer weer uitkomen, dat de zaal bezet was met „Onze Vloot"-vrien- den. Bij de „taptoe" troonden de „Staf" en pijpers met tamboers op het tooneel. Onder groote stilte beluisterde men eerst de teere tonen der pijpers en daarna de als een koraal klinkende herhaling door de Stafmuziek. Na nog eenige afgebedelde extra's sloot men met het Wilhelmus, evenals het Adelborsten lied, medegezongen door de gasten. De gep. kapt.-luit. ter zee H. B. L. Braam, de stuwende kracht van het „Werk-Comité", sloot de bijeenkomst. Ook tijdens het tot drie uur durende bal bleef een compacte menigte in prettige stemming bijeen. Al met al een geslaagde avond, die de leuze „De band tusschen Nederland en Insulinde mag niet worden verbroken", nog eens opnieuw kracht bijzette. De gistermiddag gehouden zitting van het Kantongerecht was, behoudens de kwestie van de al of niet bevaarbaarheid en bevlotbaarheid van Balgkanaal, Zandvaart en Kromme Tocht, welke geschiedenis men elders in dit blad aan treft, weinig interessant. Het was één groote opeenvolging van onbeteekenende (niet voor de betrokkenen!) zaakjes. J. B. voerde een lompenpakhuis ergens in de Koekoekstraat, zonder dat hij vergunning van B. en W. had. Deze had B. evenwel aange vraagd, maar hij had de toewijzing blijkbaar niet kunnen afwachten. Nochtans werd B. niet veroordeeld, omdat hij alle schuld op de schou deren van den heer M. wierp, die zich evenwel kan verdedigen op de volgende zitting van het Kantongerecht op 25 Januari a.s. M. A. werd tweemaal bekeurd wegens vech ten op de openbare straat en aangezien de kantonrechter van een zekere porgressie in de oplegging van straffen houdt, werd A. resp. veroordeeld tot 2 en 5 boete. Een schadepostje. L. J. J. A. had zich te verantwoorden, omdat hij met z(jn vrachtauto nabij de Groote Keeten, al achteruit rijdende, een langs den weg staan de fiets had beschadigd. Behalve de schade ad 7.35 moet A„ die zich de kans om de zaak onderling te schikken heeft laten ontglippen, nog een tientje boete betalen. De aanr(jding hoek Herzogstraatvan Galen straat. De berijder van den vrachtauto, S. P. van N„ die niet verschenen was, doch die verantwoor delijk was voor de opzienbare aanrijding pp den hoek van de Herzogstraat en de van Ga lenstraat, werd, na een korte uiteenzetting van den man, die den tegenligger bestuurd had, veroordeeld tot 20 boete of 4 dagen hechtenis. Wegens het rijden op een driewieler, waar van de remmen niet in orde waren, werden D. H. B. en M. S. resp. veroordeeld tot 15 en 2 boete. Natuurlijk waren de omstandig heden, waaronder deze delicten geconstateerd werden, verschillend. Boete liepen ook op A. M. 5), D. v. H. 5), G. W. J. R. 8) en T. B. 6), voor het fietsen in straten, waarop dat op de gewraakte momenten niet toegestaan was. Ook N. J. H. had iets dergelijks gepresteerd, maar zich bovendien nog vastgehouden aan een rijdende auto. Dat kostte hem 2 maal een tientje, maar hij kan er ook in totaal 10 dagen voor brommen. W. M. had op een terrein, waar hij dagelijks pleegt te loopen, zijn bewijs van toestemming niet bij zich. Deze nonchalance kwam hem op 5 of 3 dagen te staan. Wegens een overtreding van de Winkelwet werd C. W. S. veroordeeld tot 5 of 2 dagen en voor een dito van de Arbeidswet J. P. tot 3 of 2 dagen. H. M. ligt al geruimen tijd met zijn woon schuit in de Hofmanshaven te Den Oever, maar hij zal zijn huiselijken haard nu wel spoedig verleggen, want hem werd middels een boete van 5 gulden aan het verstand gebracht, dat het verboden is daar ter plaatse met een der gelijke schuit ligplaats te kiezen. Schipper S. B. Ezn. voer met z.g. carnavals verlichting op zijn schuit, hetgeen niet vol doende was naar den zin van de heeren van den sterken arm, weshalve h(j thans 2 gulden heeft te dokken. Stroope rijen. Dezen middag werden nogal gevallen van strooperij resp. pogingen tot strooperij berecht. L. W. van Texel had over het hoofd gezien, dat zijn jachtacte verloopen was en trof het nu wel bijzonder slecht, dat ze hem nu juist met z'n geweer in het open veld moesten aantreffen. Tien gulden boete luidde het vonnis en... ver beurdverklaring van het geweer, Dit laatste stond W. blijkbaar het minste aan. Maar... de ambtenaar van het O. M. had 20 gulden boete gevraagd, dus viel de uitspraak nogal mee. Voor die 10 gulden, die ik van de boete afgehaald heb, kun je een nieuw geweer koopen, aldus de kantonrechter. „Dat zal ik ook doen", riposteerde de lakonieke eiland bewoner. De Huisduiner veteraan C. K. werd betrapt toen hij met klemmen in de duinen liep. Het hielp hem niet of hij al beweerde, dat hij „rot ten" met de klemmen ving en dat hij ze naar z'n broer aan het brengen was: hij hoorde 3 of 2 dagen tegen zich uitspreken. N. A. M. werd gesnapt bij het stroopen nabij Wieringen 10 of 3 dagen). Varia. F. J. te Bergen 3 of 2 dagen wegens over treding van de Arbeidswet, W. de V. 5), H. C. de V. 4) wegens fietsen zonder reflector, K. B. 3 (reflector zat te hoog); J. v. d. W. 0.50 (overtreding precario-verordening)C. A. B. fiets zonder bel ƒ3; J. H. de J. en R. H. 4 (fietsen zonder licht). Onder het motto „Niet nonchalant zijn" werd B. B. ten B. beboet met niet minder dan 8 gulden, omdat z(j van richting veranderde zonder de hand uit te steken. O. K. heeft getracht visch te stroopen 10 of 3 dagen) en M. de V. van Anna Paulowna had geen goed functionneerende remmen op zijn driewieler 8 of 3 dagen). De inspecteur abuis? H. J. L. werd gedagvaard omdat hjj bekeurd was terzake van het niet hebben van witge schilderde zij-spatborden op zijn driewieler- fiets. L. was volgens zijn verklaring te goeder trouw, omdat hij op den dag van de bekeuring aan inspecteur van politie S. gevraagd had of hij zoo rijden mocht. Met het wetboek in de hand zou de inspecteur daarop gezegd hebben, dat dit wel mocht. Dit is echter niet juist. De zaak werd dan ook uitgesteld tot de volgende zitting om genoemden inspecteur te hooren. We hebben er deze week al op gewezen, dat vlak voor het nieuwe jaar, de toestand minder donker is, dan hij geweest is. In dit verband kunnen we o.m. wijzen op het con tact, dat Frankrijk en Duitschland binnen kort waarschijnlijk zullen hebben door het be zoek van den Franschen minister van binnen- landsche zaken, Delbos, aan Duitschland. De geruchten omtrent dit bezoek nemen vasteren vorm aan. Als het doorgaat, betee- kent dit het eerste contact van Fransche en Duitsche ministers, na jaren. Sedert Hitier aan het bewind is, is het contact tusschen beide landen verbroken en is de spanning steeds grooter geworden. Duitschland brak met Genève en Frankrijk zocht daarmee, ook al uit angst voor Duitschland, een steeds nauwer contact. De N.R.Crt. schreef gisterenavond: Duitschland heeft de politiek van het „fait accompli" voltooid, het beseft, dat daarmede nog maar weinig is te bereiken en dat ver dere successen in de buitenlandsche politiek langs den diplomatieken weg moeten worden bereikt. Frankrijk, hiervan getuigt ook een opmerkelijk artikel over de buitenlandsche politiek in de Temps van gisterenmorgen, gaat ook inzien, dat de tot dusverre gevolg de gedragslijn niet tot succes kan leiden. Men kan zich niet terugtrekken op een eigen standpunt, zich verwijderen van een buur land, omdat dit andere opvattingen huldigt, zich baseeren op een systeem, dat geen reëelen ondergrond meer heeft en als gevolg daarvan zelfs een deel van de vriendschap pen in gevaar brengen. Men staat tenslotte voor geografische realiteiten, voor een werke lijkheid in den groei en ontwikkeling van an dere landen, waarmede men rekening hou den moet. Het vasthouden aan een stelsel, zoo betoogt het Fransche blad, heeft Frank rijk in de 19e eeuw al eens aan den rand van een oorlog gebracht. Het zou ook nu de zelfde fatale gevolgen hebben. Wanneer Delbos naar Berlijn gaat, dan is dat in de eerste plaats een feit van betee- kenis voor de Fransche politiek, een bewijs, dat zij het stadium, waarin zij dogmatisch dreigde te worden, is overwonnen. Het blad schrijft: Hoewel men zich voor optimisme moet hoe den, zijn wij op den goeden weg. Niet slechts zijn de meeningen met betrekking tot de bui tenlandsche politiek gekenterd. Ook het we- derzijdsch contact verloopt meer bevredigend. Ook te Parijs heeft men den indruk gekre gen, dat Berlijn alles wil vermijden, wat aan stoot kan geven en prikkelend kan werken. En ook te Parijs is men met hetzelfde goede voornemen bezield, al heeft de Fransche re geering de pers niet in die mate in haar macht als de Duitsche. Men ziet: het jaar zet niet zonder hoop uit. 21—28 Dec. 1937. Nieuwe zaken. Den Helder: Maison „Modern", van Galenstraat 57, kap- persbedrijf. L. C. Prins, Kanaalweg 182, aannemer. Texel: S. Timmer, Peperstraat 2. Oosterend, schilder. Van Tatenhove Co., Everstekoog K 57 B, bloembollenkweekerij, enz. P. van Tatenhove, Eerstekoog K 57 B, pension. DenHelder: Wijzigingen. A. Zwolsman, Langestraat 11, kruidenierswa ren; fil. gevestigd te Den Helder, Sluisdijk straat 135. Firma Minneboo en Walboom, Spoorgracht 27, aannemersbedrijf; rechtsvorm gewijzigd. S. A. Kannewasser Zonen, Zuidstraat 88, manufacturenhandel; intreding vennoot. Texel: Bakker's Ijzerhandel, Weverstraat 80, Den Burg; overgegaan aan G. Bakker Pz. Firma I. Moerbeek Zonen, Parkstraat 4 en Hoogerstraat 1, manufacturen- en meubel- handel; vennootschap ontbonden. Bedrijf wordt door J. M. en P. Moerbeek, ieder voor eigen rekening, voortgezet. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur, BIOSCOPEN: Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8. „Kome dianten" en „Buiten de Wet". Rialto, Spoorstraat, half 8. „Chineesch Goud" en „Fiakerlied". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8. „In den schaduw van den Wolkenkrabber" en „De Oesterprinses". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16.20 Barometerstand Den Helder 774.1 Temperatuur lucht 0.3 Laagste temp. lucht gisteren 0.3 JUBILARIS. Heden herdenkt de heer D. Pronk den dag, waarop hij voor 35 jaren in dienst trad als weg werker bij de Ned. Spoorwegen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5