Roemenië in den greep van het fascisme Zware fabrieksbrand in de hoofdstad Regeering zal krachtige maatregelen nemen Journalist Hansen vrij! DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Anti-semietisme viert hoogtij Collecte voor Spaansche kinderen verboden Saneeringscommissie delft het onderspit Auto vloog door spoorboomen heen Drie vliegtuigen verongelukt KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 30 DECEMBER 1937 65e JAARG. No. 8195 Gijzeling voor instructie niet meer noodig Onze spelling Vlammen met 22 stralen bestreden Oud ministers ten paleize N.V. „WACO'-Aufobusdiensten Vrijdag 31 December worden alle diensten gereden als op Zaterdag De stakingen in Frankrijk Socialisten achter het Kabinet Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder In Roemenië heelt de liberale re geering plaats moeten maken voor een nationaal-socialistisch bewind. De Roemeensche Koning stond voor een moeilijk probleem. Aan de eene zijde de zeer dreigende staats greep der fascisten van Codranu, aan den anderen kant een sterk verzwakte democra tische invloed. Om de extremisten van Codranu te dwars- boomen heeft blijkbaar de Koning zijn heil gezocht in de opdracht tot regeeringsvor ming aan den leider der Roemeensche ha kenkruispartij. Goga. Men hoopt ongetwij feld op deze wijze de beide dictatoriale par tijen tegenover elkaar uit te spelen. Dat het hier inderdaad gaat om een. mis schien thans nog niet volkomen duidoliike. politieke zet, kan bliiken uit het feit, dat de partij van Goga in het nieuwe nas ge kozen parlement slechts over 10 van de 300 zetels beschikt, zoodat haar politieke werk zaamheid sterk wordt belemmerd. Intusschen staat vast, dat Goqa het program van zijn nationaal-christe- lijke partij, welke zich on het ras- senstandpunt plaatst, met grooten spoed tracht te verwezenlijken. Althans na zijn eerste vernadering h®e*t het nieuwe Roome»™"-'-- "n- binet tot de volgende maatregelen besloten. 1. nationalisatie en zuivering van de pers, die zal beschouwd worden als een staatsinstelling. Het beroep van journalist zal bij de wet worden geregeld; 2. Ondernemingen, welke met Joodsch kapitaal of met Joodsch personeel werken zullen van leve ranties aan den staat worden uit gesloten. 3. De Joden zullen uit alle open bare bestuurscolleges worden ver wijderd; 4. De particuliere ondernemingen moeten hun personeel samenstellen in verhouding tot de sterkten der bevolkingsgroepen. Deze krasse maatregelen worden volgens Havas nog aangevuld door het besluit om direct ÏOG.OOO vergunningen voor den ver koop van alcoholische dranken, welke aan Joden waren uitgereikt, in te trekken. Verder zijn maatregelen genomen, die be- oogen de kosten van levensonderhoud te verminderen. De regeering zal bovendien een wetsont werp in studie nemen aangaande een ont eigening ten nationalen nutte van alle lan derijen, die thans in Joodsche handen zijn. Verbod van bladen. De regeering heeft gisteravond besloten de dagbladen Adverul, Dimineatza en Lupte voor onbepaalden tijd te verbieden. Deze bladen zijn eigendom van Joodsche ondernemingen en worden door in hoofd zaak Joodsóhe journalisten geredigeerd, die een anti-fascistische politiek bepleitten. Zoo direct na het schijnbaar vruchtdra gend bezoek van Delbos aan den Roemeen- schen „vriend" is dezen gang van zaken voor Frankrijk wel zeer teleurstellend. Natuurlijk zal Goga in zijn Duitsche sym pathieën sterk worden geremd door de par lementaire meerderheid, maar het leidt geen twijfel of de op Frankrijk georiënteerde po litiek van Tutalescu is ten einde. Collega's vieren de overwinning Gistermiddag heeft de Haagsche rechtbank een speciale zitting ge houden ter behandeling van de zaak van den journalist Hansen, die sinds eenigen tijd in gijzeling is ge weest wegens weigering verklarin gen af te leggen in verband met een publicatie over het behandelde in een geheime vergadering van den Raad va'n 's-Gravenhage. De officier van justitie heeft de vrijlating van den heer Hansen ge vraagd. Hierop heeft de rechtbank besloten, de gijzeling op te heffen op grond dat de getuigenis van den heer Hansen voor de instructie in deze zaak niet meer strikt noodza kelijk was. De heer Hansen is hier op gistermiddag tegen 5 uur in vrij heid gesteld. Over de invrijheidstelling van den heer Hansen vernemen wij nog het -volgende: Gisterochtend werd den heer Hansen me degedeeld, dat des middags half vier de strafkamer van de Rechtbank een zitting zou houden in verband met de aanhangige kwesties. Deze zitting werd te kwart voor vier ge opend door den president mr, Scholten, die mededeelde, dat hij een vordering van den Officier van Justitie (Nysingh) had, waar in deze tot opheffing van de gijzeling con cludeerde. Op de vraag aan den heer Hansen en aan diens raadsman of zij iets naar aanleiding hiervan in het midden hadden te brengen, antwoordden beiden ontkennend. Het bevel tot de in-vrijheid-stelhng volg de daarop spoedig. Daarin staat, dat ui de vordering van den Officier van Justitie blijkt, dat de gijzeling van den eetuige Han sen in het belang van het onderzoek tegen den onbekende verdachte niet meer drin gend noodzakelijk moet worden geaent- Blijde thuiskomst. De bagage van den heer Hansen werd daarop ingepakt het was in v<v^e_nk met hetgeen waarmede hij er op 7 ber j.1. was binnen gekomen, een heele collectie en vervolgens brachten eenige collega's hem per auto naar het bureau van „Tiet Vaderland" waar de heer Han sen door zijn hoofdredacteur, den he^r G. M. Schilt hartelijk werd verwelkomd Daarna werd linearect-a naar hu» gere den, waar mevr. Hansen de verblijdende boodschp telefonisch van haar man had ontvangen. Dat zij en de huisgeijooten ver heugd waren; hem weder in den familiekring te mogen begroeten, behoeft nauwelijks ver melding. Diverse bloemstukken, taarten en tele grammen werden in den loop van den avond te zijnen huize bezorgd en er was een kleine kring van vrienden, te wier mid den de heer Hansen zijn ervaringen ver telde. Het bestuur van de Ned. Journalisten kring had den heer Hansen hartelijk ge-, lukgewenscht met zijn goed resultaat vah moedig volhouden. „Geniet zoo luide het telegram verder van een vrijheid die U des te meer zult waardeerep nu gij deze zoo lang hebt moeten onthoeren." De journalist Elout seinde: „Hartelijk ge feliciteerd met de overwinning van uw dappere volharding." Het bestuur van de Haagsche Journalis- tenkringvereeniging zorgde voor een atten tie in bloemen. De inzameling in strijd met het algemeen belang geacht. De Kroon heeft vernietigd een besluit van B. en W. van Idaarderadeel, strekkende tot het verleenen aan de afdeeling Grouw van de Sociaal Democratische Vrouwenclub van vergunning tot het houden van een collecte door middel van lijsten, waarvan de op brengst zal komen ten bate van de uitzen ding van Spaaniche kinderen naar het Zui den1 van Frankrijk. Hpt betreffende Kon. Besluit overweegt, dat voor het houden van een collecte als bovenbedoeld, welke haar grondslag vindt in het bestaan van bijzondere toestanden buitenslands, een eisch van algemeen belang is, dat volledige zekerheid bestaat ten aan zien van de wijze waarnn de met zoodanige collecte ingezamelde gelden zullen worden besteed; dat hoezeer de humanitaire bedoe lingen, welke aan de collecten als bovenbe doeld ten grondslag liggen, moeten worden gewaardeerd, zoodanige zekerheid in het algemeen moeilijk is te verkrijgen en in het onderhavige geval ook niet voldoende is ge waarborgd. Dat derhalve B en W. van Idaar deradeel, hun bovenaangehaald besluit ne mende, handelden in strijd met het alge meen belang. Overleg met België. De Nederlandsclie minister van onderwijs dr. J. R. Slotemaker de Bruine, is te Brus sel aangekomen ten einde met den Belgi schen minister van onderwijs. Julius Hoste, overleg te plegen over de spelling der Ne derlandsclie taal. SCHADE GERAAMD OP 2 h 3 TON. Gisteravond te ruim half zes is een brand uitgebroken in het groote gebouw van de N.V. Nederlandsche Stofzuioerfabriek „Efa". Prinseneiland 153155, Amsterdam. De brand nam in korten tüd rn I* oen omv"" aan, dat het inwendige van het gebouw, met de groote voorrad<»o. macbi""3, persen en materialen, geheel is verwoest en in vlammen is opgegaan. De schade wordt geschat op twee drie ton. doch is on het oogenblik nog niet nauw keurig vast te stellen. De hrandwee- heeft het vuur met dertig stralen bestreden en eer 'en striid oevoerd om de belenden de perceelen, na'-^mzen van het sche Veem aan de eene zijde en een teer fabriek aan de achterzijde, te behouden. Het vuur breekt uit. Hef was tegen half zes toen het vuur in het centrum van de fabriek in het gelijk- straafsche gedeelte, uitbrak in de magazijn ruimte voor de eript'erii en ïn de buurt van een gloeioven. Hef werkvolk, ten getale van ruim 225 man. bad voor het overgroote deel het fabrieksgebouw te vijf uur verlaten, enkele afdeelingschefs en opzichters waren nog aanwezig en onV het kantoornersoneel dat 1R leden telf. was nog aan den arbeid in de lokalen op de eerste verdiening aan de voörziide van het gebouw. De haas van de gieferii. Herkeiman. zaer plotseling dik ke ---kwolken midden in de fabriek ophol- deren. Hij poogde nog te blussehen, doch dat was onmogelijk, razend snel grepen de vlam men in het licht brandbare materiaal om zich heen. Luid roepend waarschuwde hij den hedriifschef Wolf en rlen portier van Slooten, die naar boven renden om het personeel, dat daar nog rustig werkte, te waarschuwen. Dikke rookwolken hingen toen reeds in de trappen en gangen. Het kantoorpersoneel wist het srrootste deel van de boeken nog veilig en wel in de brand- kluizen op te bergen. Toen was het ook de hoogste tijd om zich in veiligheid te stellen. Beneden had hef vuur zich zeer snel uitgebreid en ook op de eerste verdieping hadden de vlammen reeds hun vernietigend werk aangevangen. De bedrijfschef had nog juist gelegenheid om over fabriekstelefoon brandweer en po litie te waarschuwen. H.M. de Koningin heeft gisteravond in het paleis Noordeinde de Oud-Ministers uit het vorige kabinet jhr. mr. A. C. D. de Graeff, mr. P. J. Oud en jhr. ir. O. C. A van Lidth de Jeude in gehoor ontvangen. Groote brand. Zoo was dan enkele minuten na het uit breken van den brand het groote fabrieks gebouw verlaten. De brandweer was zeer vlug met. veel materiaal ter plaatse, de bevelvoerder zag al spoedig, dat het er zou spannen en korten tijd later gaf hij het alarm „groote brand" Van drie kanten poogde men het vuur in te sluiten, het pand wordt aan de rechter zijde begrensd door een betrekkelijk nauwe steeg, hier werden twee ladders geposteerd, vanwaar af de aanval werd ingezet. Drie brandweerlieden betrokken nog hoogere posten, zij richtten de straalpijpen vanaf de daken der huizen op de laaiende vlam menzee. De achterzijde leverde een zeer gevaar lijke situatie op; daar grensde de fabriek n.1. aan een teerfabriek ook van die zijde werd de aanval ondernomen. Het vuur tastte verdieping na verdieping aan en op meerdere plaatsen sloegen de vlammen door het dak. Een vonkenregen daalde neer op de belendende perceelen en in de straten, die door de politie waren af gezet. Om zeven uur spande het aan de voorzijde van het groote complex. Het vuur had zich een weg gebaand van het centrum van het gebouw naar de voorzijde. Brandweer wint. De zware rook, die verstikkend hing in de smalle Galgenstraat trok op, de von kenregen was bedwongen, het vuur»in het fabrieksgebouw voor het grootste deel ver dronken in de duizenden liters water, die de brandweer op en in het pand heeft ge spoten. Te kwart voor acht kon het signaal „brand meester" worden doorgegeven. Twee uur van hard werken en vlug ingrijpen had den een ramp voorkomen. Het binnenste van de fabriek, waar en kele uren tevoren nog ruim tweehonderd man werkten, biedt een troosteloozen aan blik. het vuur heeft weinig of niets ge spaard, voorraden, materiaal, kostbare persen en vormen, alles is verwoest. De N.V. is verzekerd, ook tegen bedrijfs schade. De zaak is ruim vier jaar geleden opgericht met een personeel van tien man. De oorzaak van de brand is onbekend. Gisteravond is de Fransche mi nisterraad bijeen geweest, waarna te 19 u. 35 de volgende officieele mede- deeling is bekend gemaakt: „Chautemps en Dormoy hebben in den Kabinetsraad een uiteenzetting gegeven van den toestand, ontstaan door de staking bij de openbare diensten. De regeering, zich bewust van haar verantwoordelijkheid, toon de zich eenstemmig besloten geen enkele stremming in de functionee ring der openbare diensten te dul den. Zij hoopt, dat het personeel in het besef van zijn bijzondere plich ten jegens het land en uit een gevoel van nationaal besef van zijn bijzon dere plichten jegens het land en uit een gevoel van nationale solidariteit, blijk zal geven van de noodige koel bloedigheid en het noodige verstand en den arbeid zonder verwijl zal hervatten. De kabinetsraad heeft in ieder ge val eenstemmig besloten de orde te handhaven en de functioneering der openbare diensten te verzekeren". De radicaal-socialistische kamerfractie heeft een motie aanpenoimen. waarin ge zegd wordt, dat zij de verklaringen van Chautemps volkomen eocdkeurt en een volledig vertrouwen in de rceering heeft. De socialistische kaunergroen heeft om elf uur des avonds een b,!een- komst nehouden. waarin zii «en uit eenzetting van Léon Blum over de sta'rinosbeweginq en de door "tien kabinetsraad genomen besluiten aanboorde. Zij keurde eenstemmig de houding der regeering goed en hernieuwde het vertrouwen in de socialistische ministers. De commu nistische kamerfractie heeft een mo tte van sympathie met de stakers aangenomen. Kalm verloop. Het begin van den avond, toen kanto ren en werkplaatsen leegliepen, is kalm verloopen. Gretig werden de laatste edities der kranten gekocht. De electriciteitsvoorziening blijft ongeveer normaal, de productie van pas peschiedt in vertraagd tempo, de watervoorziening ech ter is normaal. Tussrhen zes en zeven uur trok' n lanpe rijen voetpanpers over de boulevards en langs de proote verkeersaders huiswaarts. Anderen bestormden de taxi's die voor drie of vijf francs passagiers naar de buitenwijken brenpen. Het duurde niet lang of het centrum der stad lap vrijwel verlaten. Het bestuur van de C.G.T. heeft een onder houd pehad met de verschillende ministers, w.o. Chautemps. De resultaten werden in de bestuurscommissie van de C.G.T. in den loop van den avond besproken. Tijdens de bijeenkomst van, de intersvndicale commissie der ver schillende vakvereenigingen van persooneel der openbare diensten hebben verschillende sprekers, die daarin het woord voerden doen uit komen, dat een spoedig einde van de staking bij de openbare diensten in het Parijsche gebied zou mogen worden tegemoet gezien, indien de algemeene raad van het Seine-depar- tement den eisch der gemeente-werk lieden 7.011 inwilligen met betrek king tot den duurtetoeslag. Een detachement van honderd officieren, werktuigkundigen, chauffeurs en electri- cens van de marine is van Brest naar Pa rijs vertrokken om mede te helpen bij de verzekering van de functioneering der open bare diensten. Chantemns heeft ook een onderhoud ge had met den militairen commandant van Parijs ter voorziening van de openbare dien sten door soldaten-, Verwachting: Matige tot zwakke Noordoostelijke tot Oostelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend weinig of geen sneeuw, lich te tot matige vorst. Verdere vooruitzichten: Opkla rend. lichte tot matige vorst Utrechtsche slager behoeft zich niet aan de vastgestelde mini mumprijzen te houden. De vice-president' van de Utrechtsche rechtbank Mr. Kaars Sijpestein, heeft in kort geding tusschen den slager van D. en de Saneeringscommissie in het Slagersbe- drijf dezer dagen een belangwekkende uit spraak gedaan. De saneeringscommissie heeft een civiele procedure aanhangig ge maakt tegen den slager Van D., omdat hij de overeenkomst, die hij mede onderteekend heeft, niet heeft nageleefd. Zij meent, dat door de handelwijze van den gedaagde gevaar bestaat, dat de heele prijs regeling en de saneering niet meer zal wor den gehandhaafd en verzoekt daarom in kort geding op straffe van boete te verbieden, dat de verkoop doorgaat. Tegenover dit betoog heeft de slager van D. bij monde van mr. Simon aangevoerd, dat hij en vele andere slagers zich volstrekt niet gebonden achten door het besluit van de Saneeringscommissie, waarbij minimum prijzen vastgesteld zijn. Bij het vaststellen van den om vang der werkzaamheden van deze saneeringscommissie is nadrukkelijk medegedeeld, dat daaronder niet zou vallen de vaststelling der prijzen. Hem werd verzekerd, dat het doel slechts was beunhazerij in het slagersbodrijf tegen te gaan, oneerlijke concurrentie-methoden te bestrijden en te voorkomen, dat nieuwe sla gerszaken werden opgericht. Gedaagde ge voelde zich onder deze omstandigheden mis leid en achtte zich niet gebonden aan een overeenkomst, waarvan thans de nakoming wordt gevorderd. De president heeft in zijn uitspraak dit verweer juist bevonden. Naderende trein sleurde het voer tuig mee. Bestuurder gedood Gisteravond te tien uur is op den rijks weg EpeHeerde een auto, bestuurd door den heer Swaagman uit Zwolle, door de gladheid geslipt en tegen de neergelaten spoorboomen gereden. De hoornen wipten daarbij in de hoogte, waardoor de wagen er on derdoor schoot en op de rails terecht kwam. Op hetzelfde oogenblik nader de de locaaltrein uit Zwolle. De auto werd door den trein gegrepen, twin tig meter medegesleurd en geheel vernield. De heer S., die alleen in den wagen zat, werd met een schedelbasisbreuk en verschil lende andere kwetsuren uit de wrakstuk ken van het voertuig gehaald en overleed na eenige oogenblikken. Vier dokters uit Epe waren spoedig na het ongeluk ter plaatse. De trein had slechts enkele minuten vertraging. De heer Swaagman was directeur van de N.V. Automobiel-Maatschappij Swaagman en Co. te Zwolle en was ruim dertig jaar oud. Het stoffelijk overschot is in een garage te Epe opgebaard. Zeven dooden. Van vier vliegtuigen die van Cali in Co- lumbie naar Panama waren vertrokken, zijn er drie verongelukt. Zeven menschen zijn daarbij om het leven gekomen. Nader meldt men ons dat de drie vlieg tuigen, die nabij het dorp Felidia op 25 kilometer afstand van Cali in Columbie zijn verongelukt, Cubaansche vliegtuigen waren, die een propagandavlucht boven Zuid Amerika maakten voor don bouw van een vuurtoren eewijd aan de nagedachtenis van Chrisfoffel Columbus. Het vierde toestel, dat aan deze vlucht deelnam, kwam behouden te Panama aan,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1