1937 bracht toenemende werkgelegenheid in Den Helder ïlieuupfactA Hoopvolle teekenen voor het nieuwe jaar Vrijdag 31 December 1937 Vijfde Blad De prijsstijging na de devaluatie van inSeschrevenen der Arbeidsbeurs maand, over de laatste 6 jaren. bracht onzen middenstand geen voordeelen Ph. B. Polak. De Marinewerf in 1937 - Nog enkele uren, dan behoort 1937 tot de historie In de wenteling der eeuwen is het slechts een korten tijd, een zucht, een damp, zooals ons leven zelf. Het is of de jaren zich sneller voortspoeden naarmate ons eigen leven in jaren klimt. Of is het de onrust en gejaagd heid van onzen tijd, die de dagen korter doen schijnen, die de weken sneller verslindt en die de jaren maakt als maanden?... Als we ons neerzetten tot een korte over denking van den tijd die voorbijging en ons daarbij speciaal bepalen bij het gebeuren in eigen stad, dan is er naast pessimisme, toch ook hoop, hoop die tot werkelijkheid kan wor den, als zij door internationale rampen niet in duigen geslagen wordt. Want wij kunnen ons nu eenmaal niet losmaken van wat er in de groote wereld gebeurt. Het heeft zijn terug slag op ons eigen land en daardoor ook op onze stad. Wij zijn tenslotte één groote men- schenfamilie en als de broers in China slaag krijgen, dan vallen de klappen ook in Neder land. Internationaal is de toestand nog zeer som ber. Er is geen glimpje hoop, elders in dit blad wordt daarop gewezen, maar waar de toestand zóó staat, moeten we ook voorzich tig zijn, met teekenen van opleven in eigen stad, als blijvend aan te merken. 1937 heeft voor Den Helder geen groote ge beurtenissen gebracht. Het jaar begon met de vreugdevolle stemming over het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard en het ein digt met het leven in de blijde verwachting van het komend gebeuren aan het Hof. Voor onze Middenstand was het nog een jaar vol zorgen. De rijkssalarissen ondergingen, evenals de gemeentelijke inkomens nog geen verbetering, met gevolg dat de koopkracht van de bevolking niet steeg. Inderdaad hebben we ook de crisis hier in haar laatste fase gekregen en zoo zal het ook gaan met de opleving, die in het binnenland reeds merkbaar is. Toch heeft onze Middenstand niet bij de pak ken neergezeten en de vele nieuwe gevels en smaakvolle étalages getuigen ervan, dat men het onze stadgenooten prettig en aantrekkelijk wil maken met het doen van zijn inkoopen. Het zal wel zoo langzamerhand duidelijk wor den, dat men in eigen stad toch nog het bil- lijkst koopt. Het is verheugend, dat de gemeentebegroo- ting voor het volgend jaar sluitend gemaakt kon worden, zonder belastingverhooging. Wij danken het aan de paraatheid van het ge meentebestuur, aan het hoofd waarvan bur gemeester Ritmeester als een vechter voor de belangen van onze stad, staat. De woningbouw, die juist de laatste weken weer eenige teekenen van opleving gaat ver- toonen, vestigt de verwachting, dat de bevol kingstoename van onze stad zal aanhouden. Op de Marinewerf konden tal van werklooze schilders en scheepmakers, aan het werk ge steld worden, waardoor de werkloosheid eenigermate verminderde, terwijl ook de Wie- ringermeerpolder een tweehonderd tal werk- loozen aan productieven arbeid werden gehol pen. Zoo zijn er lichtpunten waarmee we het nieuwe jaar ingaan en laat ons de hoop niet verliezen, dat ook internationaal groote ge varen mogen worden afgewend, opdat de op leving, die zich overal vertoont, aan mag houden. Staan we nu bij verschillende onderdeelen van het gemeentelijk leven wat uitvoeriger stil. per De werkloosheid Een der minst prettige onderwerpen, die wij sedert verscheidene jaren in ons overzicht hebben te behandelen, is dat der werkloos heid in Den Helder en ook thans is het ons niet mogelijk, ondanks de eenigszins verbe terde conjunctuur, over het g e h e e 1 e land genomen, hier de bazuin der vreugde te steken. Vergelijkt men de hieronder opgenomen cij fers met die van de 5 vorige jaren, dan zal de niet-ingewijde direct zijn conclusie klaar hebben en opmerken: „Kijk, het aantal nam in '37 toch aardig afwe gaan den goeien kant op!" Inderdaadde cr'fers zijn iets iager geworden, doch dat beteekent helaas niet, dat Den Helder minder van de werkloosheid te lijden heeft. Goeddeels heeft men hier te doen met een geflatteerd beeld, hetgeen zijn oorzaak vindt in het niet onbelangrijke aantal werkkrach ten, dat de Marinewerf noodig had in ver band met de vele werkzaamheden aldaar en personeel, dat emplooy vond op Hr. Ms. Java. In aansluiting hierop spreken wij den wensch uit, dat ook in '38, ondanks het feit, dat de „Java" nagenoeg klaargekomen is, deze werkuitbreiding op de werf verder voort gaat ten bate der plaatselijke arbeiders. Schilders, bankwerkers en timmerlieden vonden met name werk bij de werf en de cijfers illustreeren dit duidelijk: Thans ingeschreven 19 schilders (vorig jaar 83); bankwerkers nu 24, vorig jaar 44; timmerlieden, nu 96, vorig jaar 126. Hieruit volgt dus, dat de vermindering van het aantal werkloozen in 1937 niet het ge volg was van een opleving der conjunctuur, doch van een plaatselijke (en tijdelijke!) werkverruiming. Integendeel, de positie van tal van bedrijven hier ter stede, is verre van gunstig te noemen, terwijl de toestand der armlastigen positief slechter werd, mede in verband met den langen duur dier armlastig heid. Hier volgen de hierboven genoemde cijfers, 1932 1933 1934 1935 1936 1937 Januari 624 1024 945 1104 1578 1671 Februari 587 988 906 1055 1510 1613 Maart 400 912 858 1070 1337 1298 April 402 750 828 1004 1276 1184 Mei 458 671 762 988 1250 1035 Juni 523 702 765 979 1253 1101 Juli 596 764 829 1031 1161 1028 Aug. 574 863 782 1088 1196 1129 Sept. 683 748 743 1206 1388 1139 October 615 817 880 1238 1475 1161 Nov. 730 874 969 1293 1457 1379 Dec. 884 1081 1043 1440 1590 1360 (tot ll-12-'37) Mogen wij tenslotte wijzen op datgene, wat door het Bureau van Sociale Zaken voor de werkloozen gedaan werd gedurende dit jaar; het Heldersche Kanaal werd uitgebaggerd, enkele duizenden boomen en heesters werden geplant. Voorts werd er werk door de Cen trale Werkverschaffing verricht (waarbij vorige week nog 200 personen ingeschreven stonden), de Centrale Werkplaats werd klaar gemaakt en tenslotte is daar het Bureau voor Jeugdregistratie. Een 50-tal jongelui werd voorts geplaatst op de kleine kustvaart, door bemiddeling van de Arbeidsbeurs. Huisduinen en het werk der V.V.V. De toestand van Huisduinen werd dezer dagen door een hardwerkende persoonlijkheid voor onze badplaats op bijzonder juiste wijze weergegeven: „Huisduinen heeft te weinig om te leven en te veel om te sterven..." En inderdaad... ook '37 heeft voor Huisduinen niet die opleving gebracht, waarop men reeds verscheidene jaren zit te wachten en die het zoo van noode heeft. D< vaste klanten kwamen, maar het be zoek was doorgaans korter dan vroeger, ter wijl de verteringen het karakter van den nog steeds benarden tijd droegen. Ook ditmaal is het ons niet mogelijk iets gunstigs over den toestand van het strand te zeggen: het is goeddeels verdwenen en Joost mag weten wanneer het terugkomt. Was de exploitatie der particuliere villa's en bedrijven allesbehalve rooskleurig, ook die van het N.V. Zeebad Huisduinen was niet best, ondanks de thans gevoerde winter- exploitatie. Het bedrijf was niet loonend, on danks de ook dit jaar weer lofwaardige ge meentelijke hulp, hetgeen echter niet betee kent, dat men nu de zaken maar aan kant moet zetten. Integendeel: het indirecte be lang van een dergelijke instelling voor Den Helder is niet te onderschatten. Het heeft onze stad naam en reputatie gegeven. Men ként Den Helder thans in Nederland! Zij ten slotte nog gememoreerd, dat de villa's van de N.V. vrijwel alle verhuurd waren in het seizoen. Het werk der plaatselijke V.V.V. ging ge staag door; middels 't Verkeershuis, het centrum ter plaatse, werd met een zeer groot aantal personen buiten de stad correspon dentie gevoerd en dikwijls niet zonder succes. Overigens werden duizenden brochure's en drukwerken, waarin de antecedenten onzer stad en badplaats vermeld staan, uitgezon den, terwijl voorts het contact met de andere landelijke V.V.V.'s een alleszins hartelijk ka rakter droeg. Door dit alles is het thans merkbaar, dat Den HelderHuisduinen meetellen in het koor der V.V.V.'s, iets, wat onze stad geen schade doet. Integendeel! Het is in dit ver band te wenschen, dat een en ander, ook door onze middenstand, terdege begrepen wordt; dat deze dit streven zoowel moreel als finan- tieel, zooveel mogelijk bevordere! Vertrokken personen Het is opvallend, hoe weinig personen, die in deze stad een min of meer publieke func tie bekleedden, naar elders vertrokken. Bij het doorloopen van onzen jaargang vinden wij eigenlijk alleen maar de heer Th. Mole- man, pastoor der Oud-Katholieke Gemeente, die vertrok naar IJmuiden en Ds. Meijnen naar Den Haag. Jubilea personen 2 Jan.: De heer C. Roetman wordt gehul digd in verband met zijn kwart eeuw pen ningmeesterschap van „Moed-Volharding- Zelfopoffering". 10 Jan. Vlootaalmoezenier, majoor H. J. Bangert, viert zijn 12 V2-jarig priesterjubileum. 89 Febr. De heer M. P. v. Hooydonk, di recteur van P.P. viert zijn 80sten verjaardag. In verband met de uitoefening van zijn func tie gedurende bijna een halve eeuw, in Casino gehuldigd. 28 Febr. De baas der zeilmakers, W. Leen, is 50 jaar in dienst der Rijkswerf. 1 Maart. Echtpaar P. van Strijen 60 jaar getrouwd. 1 Maart. Mevrouw Krijnen wordt door het Gemeentebestuur gehuldigd vanwege haar 25-jarig directrice-schap van de fröbelschool aan de Laan. 16 Maart. Echpaar MoorAnnart 55 jaar getrouwd. 1 Mei. In intiemen kring wordt het feit herdacht dat de N.V. Houthandel v.h. J. Oort- gijsen Zn. 70 jaar bestaat. 29 Juni. J. J. de Groot, gepensionneerd opper-schipper, is 50 jaar in Marinedienst. 3 Juli. De adj.onder.off. mag.beheerder le kl. M. Braber, krijgt van het regiment Kust- artillerie de gouden medaille voor 36 jaren trouwen dienst. 12 Aug. De heer P. J. Isakson is 25 jaar in dienst bij Alg. Dienst Gemeentewerken. 11 December: Janus Kuiper, Piet Ostenbrug en Piet Botter gehuldigd wegens hun helden daden verricht bij de stranding van het drie mastschip „Renown" een halve eeuw geleden. 12 December: 12V2-jarig ambtsjubileum van kapelaan Westdijk gevierd in R. K. Volksbond. Chronos heeft zijn maal beëindigd 't jaar is bijna opgeteerd! En een nieuwe baby wordt straks Voor den veel-vraat geserveerd. Zóó dachten de „oude Grieken"! Chronos was god van den tijd"! Die zijn kinderen de jaren Op at smaak'lijk toebereid. 't Oude jaar snelt rasch ten einde. Zooals menig jaar reeds ging; En van die vervlogen tijden Blijft slechts de herinnering. Schoone dagen, droeve uren; Traan en lach, vreugd en verdriet. En wij hopen dat de toekomst Ons veel schoons en prettigs biedt. Diverse belangrijke data Het jaar 1937 begon in majeurstemming... 6, 7 en 8 Januari toch beleefde Den Helder een Oranje-feest, waarvan de weerga waar schijnlijk in de annalen van deze stad niet te zoeken is. Wat te zeggen van 18 kilometer versierde straat, van een oprichting van zoo iets als een 40-tal buurtvereenigingen Op deze dagen vond eveneens plaats de aan bieding van de zonnewijzer in het Timorpark door de Oranjevereenigingen aan het Ge meentebestuur. Voorts zij vermeld de licht- stoet, die een indrukwekkende vaandelhulde voor het stadhuis bracht en de 200 school kinderen, die onder leiding van den heer Leewens een aubade aan den burgemeester brachten. 28 en 29 Maart vond alhier het 9e Esperan tisten-congres plaats van den Neutr. Ned. Esp. Bond „La Estonto Estas Nia". 1 Mei geschiedde op de Algemeene Be graafplaats de onthulling van het gedenk- teeken voor wijlen A. G. A. Verstegen. Een sober doch smaakvol monument, vervaardigd door den bekenden architect Piet Kramer. Vermeldenswaard is ook dit jaar de histo rié van het Marine Bondsgebouw, over welks hoofd de laatste jaren (letterlijk en figuur lijk) zoovele stormen zijn gegaan: op 19 Mei werd het geveild en bracht op... 20.950. 17 September werd het fraaie gebouw als „Stella Maris Huis" in gebruik genomen door Katholiek Den Helder. 26 Mei beleefde Den Helder een sensatie: in een klein huisje in de Brouwerstr. werd in het gezin van de familie Baas een drieling geboren, die zich uiteraard direct in de geheele plaatse lijke belangstelling mocht verheugen. Op tal van wijzen heeft Den Helder bewezen dat het zijn drieling op prijs steide en een aardig kapitaaltje kwam middels een actief comité bijeen. De drieling maakt het, ook thans, uit stekend. 25 Juni werd het nieuwe kerkgebouw der Apostolische gemeente in gebruik genomen. 3 Juli krijgt de afdeeling Centrum van de plaatselijke Speeltuinvereeniging haar eigen clublocaal en tuin, waarmede dus eindelijk een reeds gedurende verscheidene jaren ge koesterde wensch in vervulling gaat. Op 23 Juli vond de overdracht plaats van het nieuwe Marine-Sanatorium-Fonds aan den Stichtingsraad. Thans is het M.S.F. te be schouwen als zijnde voor de gehééle Neder- landsche Marine. 10, 11 en 12 Augustus kregen wij bezoek van eenige duizenden Jamboree-padvinders, die in Nieuwediep een frissche neus kwamen halen. Het gaf in den vacantietijd een heel vertier in de stad. Typisch was op 30 Augustus het bezoek van het Duitsche schoolschip „Gorch Fock", een driemaster, die met 250 cadetten aan boord 6 dagen in Nieuwediep voor anker ging. Er was verbroedering enverzuste ring op groote schaal 4 September kreeg P.P. haar nieuwe gym nastieklokaal in dé Hoogstraat, terwijl 6 November officieel het Lyceum geopend werd. Bij deze plechtige ingebruikname wer den bijzondere hartelijke woorden gericht aan het adres van rector en doceerend personeel. 16 October nam de heer A. J. de Jongh af scheid als lid van de Commissie tot beheer der Nuts-Fröbelscholen. De heer De Jongh was 88 jaar en hem werd het eere-lidmaat- schap der organisatie aangeboden. 1 November kreeg de afd. Vischmarkt der Speeltuinvereeniging een eigen clubhuis en tuin en op 3 November kon Huisduinen zich gelukkig prijzen met het bezit van een eigen fröbelschool, dank zij veel werk, dat hier voor door tal van enthousiaste Huseduniaren verricht was. Jubilea vereenigingen 14 Juli. Het Chistelijk Militairen Tehuis bestaat 60 jaar. Op den eere-avond wordt aan den fourier Timmer de zilveren medaille van Oranje Nassau uitgereikt. 25 Juli. 15-jarig bestaan van het Vrijzin nig Hervormd Kerkkoor, onder directeurschap van den heer Toon de Hoogh. 29 Nov. 5-jarig bestaan van de Algemeene Begrafenisvereeniging „Den Helder". 13 Nov. De zangvereeniging „Morgenrood" bestaat 25 jaar en houdt in dit verband een geslaagden feestavond in Casino. 14 Nov. Het Oud-Katholieke Kerkgebouw in de Middenstraat bestaat precies eeh eeuw. 10 Nov. De Schaakclub „Morphy" bestaat 35 jaar. Moge dit jaar voor de wereld jaar van rust en vrede zijn; jaar van bloei en van vooruitgang; jaar van levens-zonneschijn. Boter inplaats van kanonnen! Wijsheid, waar nu waan regeert: De „verstandskies" voor die leiders Waar hij in hun mond mankeert. Voor ons landje: dat de klokken Weldra luiden, als om strijd, Ons de blijde mare brengend. Reeds zoo lang door ons verbeid. Dat Prins Bernhard ook heel spoedig „Thuis" zal zijn, geheel hersteld, Opdat onze blijde jubel Tevens Zijn genezing geldt. Het Kerkelijk leven Het kerkelijk leven in onze stad heeft nogal eenige verandering ondergaan. Bij de Gereformeerden nam Ds. Meynen afscheid, door zijn beroep naar Den Haag. Een nieuwe predikant, Ds. v. Veenhuizen, met Indisch verlof in Holland, werd beroepen en zal waar schijnlijk begin Februari zijn intree doen. Ook de oud-gereformeerde gemeente zag haar voorganger, Ds. v. d. Kraats naar elders vertrekken. De oud-Katholieke kerk verloor eveneens haar voorganger, pastoor Molemans, die naar IJmuiden ging. De leege plaats werd bezet door pastoor Jansen. Ds. Oskamp, voorganger van de Evangeli satie, Palmstraat, nam een beroep aan naar Made (N.B.) en zal in het begin van het vol gend jaar een leege plaats laten. De Hersteld Apostolische gemeente opende dit jaar haar nieuwe, vriendelijke Kerkge bouw, in de Sumatrastraat. Zij, die heengingen Ook in 1937 gingen eenige personen van ons heen, die aan deze stad cachet gaven, er in feite een onderdeel van vormden. Het waren: 3 Febr. Jan Bijl, oud-schipper van de Hel dersche reddingvlet. Hij redde 262 menschen en werd 79 jaar. Onder groote belangstelling vond 6 Februari d.a.v. de teraardebestelling plaats. 21 April. Jaap Been overleden; 90 jaar ge worden, redde 400 menschen het leven. Op 24 April d.a.v. geschiedde de zeer eenvoudige begrafenis. 29 Augustus overleed te Haarlem de heer W. J. Mets, die jarenlang medewerker was van ons blad, eerst als de bekende „Robinson", later als visscherijmedewerker. Zijn heengaan was zoowel voor zijn gezin als voor ons blad een groot verlies. 16 Oct. Notaris J. W. J. Schreuder over leden op 59-jarigen leeftijd. Dramatische Kunst Wat de tooneelmuze betreft, ook deze heeft in 1937 in de Jutterij niet behoeven te blozen. Integendeel, er werd haar enkele keeren 100 procent recht gedaan, zoodat in dit opzicht de oude reputatie geen schade berokkend is. Het tooneel jaar begon met de uitvoering op 17 Januari door de R.K. Gemengde Too- neelvereeniging, die een uitstekende vertol king liet zien van „Een Faillissement", van de hand van den bekenden schrijver Björnson. Wat betreft de Abonnementsvoorstellingen, hiervan moeten wij er enkele noemen, die vér boven de middelmaat uitstaken: zoo was daar 21 Januari van het Centraal Tooneel „Het Voorste Legioen", 8 April door de Amster- damsche Tooneelvereeniging „Een Vrouw in haar Bloei" en eind November „George en Margareth", ons gebracht door „Het Masker" Wat het amateurstooneel betreft, 8 Febru ari zagen wij van Tavenu „Najaarstormen", waarvan als volksvoorstelling een riprise ge geven werd. Van haar volgden nog op 29 April „De Privé Verpleegster" en 2 Novem ber. „De Spaak in 't Wiel", Tavenu heeft er den laatsten tijd diverse nieuwe krachten bijgekregen, van het meerendeel waarvan ge zegd kan worden, dat zij de rijen van Tavenu in niet onbelangrijke mate versterken. In dit opzicht: overigens... noblesse oblige! Besluiten wij met de aandacht te vestigen op de baby onzer plaatselijke tooneelvereeni- gingen, „Herman Heyermans", een vereeni- ging der moderne Arbeidersbeweging, die 16 November debuteerde met „De Doofpot" van haar grooten peetvader. Hoewel niet foutloos, lijkt het ons niet onmogelijk, dat er voor deze baby toekomst is weggelegd. De goede wil is er en men hééft materiaal! Winkelweek Het geheele jaar door was de Rijkswerf ruimschoots van werk voorzien, zoodat meerdere malen moest worden overgegaan tot uitbreiding der sterkte van het personeel. De werkzaamheden aan Hr. Ms. „De Ruy- ter" kwamen in de eerste helft van Januari gereed. Hr. Ms. „Java" kwam uit Ned.-Indië terug, werd eerst gereed gemaakt voor deelname aan de vlootrevue in Engeland en onderging na terugkomst uit Engeland een grondige repa- ratie o.a. aan de vuurleidinginstallatie. Voor de mijnenvegers „J. v. Amstel", „P.de Bitter", „A. Crijnssen", „E. Dubois", „W. v. Ewijck", „P. Florisz", „J. v. Gelder" en „A. v. Amstel" werden de noodige inventarisgoede ren, o.a. sloepen, gereed gemaakt, terwijl de eerste over werden gereed gemaakt voor uit zending naar Oost-Indië, waarheen zij 30 Augustus vertrokken. De aanmaak van inventaris-artikelen voor Hr. Ms. „Tromp", „K 19" en „K 20", ,,K 21" t/m „K 24" werd begonnen' of voortgezet. Aan de overige schepen en vaartuigen der Marine, van het Loodswezen, de Betonning en Verlichting en vaartuigen ressorteerende onder den Rijksvaartuigendienst, werden de noodige herstellingen uitgevoerd. De navolgende personeelsmutaties hadden plaats: De Chef der Afdeeling Arsenaal, de Kapi tein-Luitenant ter zee A. G. Vromans werd 26 Juni vervangen door zijn rangenoot P. Koenraad. De Luit. ter zee 1ste klasse S. Visser werd als Officier der Artillerie met ingang van 1 Sept. 1937 opgevolgd door den Luit. ter zee 2de klasse J. P. v. Doorn. De commies C. M. Langeveld overleed 2 Januari 1937. De adjunct-commiezen mej. J. G. M. Poort man en J. C. Brems werden respectievelijk 1 Juli en 25 October 1937 bevorderd tot com mies. Laatstgenoemde werd met ingang van dienzelfden datum overgeplaatst naar de Cen trale Magazijnen van Kleeding en Levensmid delen der Marine te Amsterdam ter vervan ging van den commies J. Meerens, die naar de Rijkswerf te Willemsoord werd over geplaatst en belast werd met de functie van kassier. Van 2 tot 11 November werd in Den Hel der een winkelweek georganiseerd door de beide Middenstandsvereenigingen. Het was de week, waarin het vermaarde „vogelpiek- spel" beoefend werd, en hoewel de 9 dagen in financieel opzicht niet als een succes te beschouwen waren, kan toch wel gezegd worden, dat het vogelpieken den ingezetenen diverse vroolijke uren heeft bezorgd. Nieuwe zaken De aanbouw van nieuwe panden ging, ook in dit jaar, gestadig door. Met name in de binnenstad verrezen op de ruines der oude tal van moderne zaken, die uiteraard het uiterlijk van dit stadsdeel in niet geringe mate ver fraaiden. Het is ons (en wie zal het euvel duiden?) niet mogelijk op deze plaats alle nieuwe be drijven in kort geding te behandelen, maar voor een 2-tal willen wij een uitzondering maken. Het is ten eerste het op 16 Maart ge opende nieuwe Nutsspaarbankgebouw aan den Polderweg, hetwelk met het noodige cere monieel officieel geopend werd Het tweede nieuwe bedrijf is dat van Van Willigen in de Koningstraat, 12 November in gebruik genomen, ik Muziek- en zanguitvoeringen Nóg staat Den Helder met een goed cijfer aangeschreven in het provinciaal muziek- en „rapportenboekje", doch gaarne zouden wij zien, dat de belangstelling ook in de praktijk meer tot haar recht kwam. Tal van concer ten, en dan denken wij met name aan die, welke in de plaatselijke kerkgebouwen gege ven worden, vallen steeds weer op door het gebrek aan belangstelling, hetgeen op den duur niet anders dan catestrophaal kan wer ken. Wat het marine-concert, eenige weken ge leden gegeven, betreft, hierop werd solistisch opgetreden door het wonderkind Theo Olof, den jeugdigen violist, die op brillante wijze Mendelssohn's vioolconcert vertolkte. Ook de kapel gaf een voortreffelijke weergave van de 4e Symphonie van dezen componist. Wat de uitvoeringen betreft, hiervan noe men wij die van 18 en 19 Jan. toen door het koor van „Toonkunst", onder leiding van den heer A. J. Leewens Haydn's „Die Schöpfung" opgevoerd werd. Aan dit concert verleende Henk Viskil solistische medewerking. Een verrassing was op 3 April het debuut van de „Zingende Jantjes", een nieuw R.-K Knapenkoor. Het was voor een uitverkocht Bondsgebouw, dat dit beloftevol debuut plaatsvond. 2 Mei gaf de Ymuider Operette Vereeniging een opvoering in Casino van „Die Czardas- Furstin, een alleraardigst ensemble, waar voor veel te weinig belangstelling bestond. 13 Mei was de heer Joh. F. Asma 30 jaar dirigent van de Gereformeerde Zangvereeni ging „Halleluja" en gaf in dit verband een concert, dat niet alleen geschiedde voor een belagrijk auditorium, doch dat tevens aan hooge artistieke eischen voldeed. 15 November. Op het concert van „Held. Mannenkoor", debuteerde de plaatselijke tenor Geert de Boer. Een jongeman met een goed geluid, dat, indien het wint aan volume, wel licht tot bekendheid zal geraken. „Harmonie" vergastte haar leden op 18 November met de operette „Die Marine Gustl"; Helders R.-K. Gemengd Koor de hare met een concert in den Volksbond, waarvan zoowel de prestaties van het koor zelf, als die van de solisten uitstekend waren te noemen, terwijl voorts het kerkconcert van het Vrijzinnig Hervormd Kerkkoor, hetwelk op 30 November een 2-tal oratoria opvoerde, eveneens aan de eischen voldeed. Wat de uitvoeringen der muziekvereni gingen betreft, ook hier werd wederom eenige malen bewezen, dat het den artistieke leiders ernst is en de bewijzen ervan mochten wij constateeren o.a. bij het tweede en eerste Winterconcert van „Winnubst", op 3 Maart en 11 November bij de tweede uitvoering van ons „Stedelijk", bij het laatste marine concert in het seizoen 1936/1937 alwaar als solist optrad de vermaarde Ferdinant Helman (met Max Bruch's Vioolconcert) en bij het concert op 11 Maart van de Oranje Harmonie Kapel. Op 27 April gaf de Fransche componist Georges Migot voor 11 menschen in de kleine Casino-zaal een piano-recital van zijn welis waar ultra-modem, doch niettemin voortref felijk werk. terwijl 27 September het Har- lesden muziekgezelschap in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat optrad.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 17