in om de vooruitzichten io 1938 Zestig families betieerschen Amerika Tm Mi 15. DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Val van Tsingtau verwacht TZ P Roemenen reiken Italianen de hand Keres co Reshevski leiden te Hastings Doorbraak bedreigt regee- ringsfront bij Teruel KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) - r V R IJ D A G 31 DECEMBER 1937 65e JAARG. No. 8196 E)e toestand ongunstiger dan een jaar geleden Pc fascistische Staten nemen een overheerschende positie in Volkerenbond niet langer levensvatbaar Stijging van ons welvaartspeil niet waarschijnlijk Sovjet-Unie dreigt niet- aanvalspact op te zeggen Strijd fasschen geld en democratie Dit nummer bevat 24 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT* CHINA SPANJE Volksfronfers houden dapper sland HELDERSCHE COURANT Uitgave der U«g. M|. Holland* Noorderkwartier N.V. te Den Helder Minister president Dr. H. Colijn heelt In een onderhoud met den vertegen woordiger van het Fransche dagblad „Agenoe économique et financière" te 's-Gravenhage, zijn indrukken weergegeven ten aanzien van de be langrijkste problemen in verband met de vooruitzichten voor 1938 op politiek en economisch gebied in Ne derland, Nederlandsch-Indië en de wereld. Ten aanzien van de internationale economische positie merkt minister Colijn op, dat deze in vergelijking met die van einde 1936, was achter uitgegaan. Nadat de nog overgeble ven goudlanden gedwongen waren geworden den gouden standaard los te laten, was er, hoe men ook verder over die wijziging moge denken, mede in verband met een verleven diging der wereldconjunctuur, eenige reden om aan te nemen, dat op eenigszins ruime schaal zou worden overgegaan tot ophetiing van' han delsbelemmeringen. Dit was zelfs in uitzicht gesteld. Die verwachting is niet vervuld in den tijd, dat de gun stige wereldconjunctuur zich bleef voortzetten (tot den zomer 1937) en zal dus ook wel niet vervuld worden nu de stijging in de conjunctuur tot staan kwam en zelfs in sommige op zichten het omgekeerde viel te zien. De hoop op een algemeene verbete ring der conjunctuur is verzwakt en die op vermindering van handels belemmeringen is verdwenen. Daar om acht de minister over het alge meen den toestand thans ongunsti ger dan een jaar geleden. [Antwoordend op de varag of de handelsbe lemmeringen in de wereld binnen afzien- baren ktijd zouden kunnen worden ver licht of opgeheven, verklaarde dr. Colijn: „Inderdaad. Alle oude obstakels zijn ge bleven en enkele nieuwe zijn er bijgekomen Het streven naar nationale zelfvoorziening neemt hier en daar op beslissende wijze toe en dit kan geen ander gevolg hebben dan dat het wereldgoederenverkeer nog meer zal worden afgesnoerd en de verar ming der volkeren toeneemt. Wat betreft de internationale politieke toestand ver klaarde de heer Colijn, dat het voor een staatsman, die tot een der kleinere landen behoort, voorzichtig Is om zich maar niet al te veel uit de spreken over de „groote po litiek. Ook al omdat men slechts zeer ten deele ingelicht is over wat in de raadka mers der groote mogendheden behandeld wordt en dat men zich dus benerken moet tot wat men „gemeenplaats" pleegt te noe men." „Alweer vergelijkend met den toestand van een jaar terug, is er verslechtering te constateeren. De oude moeilijkheden zijn er alle nog. Geen van beteekenis is opge ruimd. In Spanje houdt de burgertwist aan en de non-interventie doet haar naam eer aan. Er wordt tot nog toe in geen enkel opzicht geïntervenieerd. Het Abessijnsche geval staat nog altijd op de dagorde. De vraag van Duitschland naar kolomen wordt nog even luid, zoo niet luider gehoord dan een jaar geleden." „En zoo is er meer. Maar naast de oude kwalen, die den patiënt kwellen, zijn er nog nieuwe en bij zonder pijnlijke bijgekomen. Pijn lijk vooral omdat de Oost-Aziatische gebeurtenissen en het uittreden van Italië uit den Volkenbond wel als het overlijdensbericht van de collectieve veiligheid mogen, wor den beschouwd." Aangaande de beteekenis en de gevolgen van de beslissing van Italië op H Decem her 1.1. vooral wat betreft de vo'henbond ve volede de minister zijn exposé met er op nieuw op tewijzon lat .ie heid begraven was. „Al was de laatste jaren de hoop, dat dè idee der collectieve \m^ig- heid se red kon worden ai sterk verzwaKt, nu naast Duitschland en .Tapan ook Italië den bond den rug toekeerde, moet men de nu r T»r twee hoop koesteren, dat net neen u s DR. H. COLIJN. in het lid zou komen, maar nu Italië uit de te Genève aangenomen houding deze conse quentie heeft getrokken, mag men hierop m.i. niet"meer rekenen." „Men ziet de aanhangers van een bepaalde staalkundige ideologie steeds dichter elkaar naderen en wat nog meer zegt, in zoodanige positie komen, dat zij door hunne versprei de ligging in twee werelddeelen, een merkwaardig overheerschende posi tie innemen. Dit is één kant van de zaak. De andere kant is, dat nu wel duidelijk gebleken is, dat een Vol kenbond, die rust op den in 1919 ge legden grondslag geen levensvat baarheid heeft. Dat te weten is intus- schen misschien een voordeel, omdat daardoor de weg naar een beteren toestand kan worden geëffend." Daarna werd aangeroerd het probleem van een éventueele herverdeeling van mandaats- of koloniale gebieden en het grondstoffen- vraagstuk. Hieromtrent beperkte minister Colijn zich tot de volgende opmerkingen. „Men moet zijn hand nimmer in een wespen nest steken en dus moet een Nederlandsch minister-president zich niet mengen in din gen, die iiem niet aan gaan. Nederland heeft niets verworven van wat vroeger aan Duitschland behoorde en dus staan wij bui ten het probleem van de teruggave der Duit- sche koloniën. De oplossing is moeilijk ge noeg en daarom doen outsiders maar beter zich er heelemaal niet over uit te laten." Wat betreft de politieke toestand van Ne derland, wees de minister er op, dat deze altijd dezelfde is geweest. Volkomen vrij van alle banden met wie ook: geneigd om in vrede te leven met ieder, die ons met rust laat. aDt weet in het buitenland sinds vele jaren en men waardeert dit standpunt. Het eenige zwakke punt in onze positie was wel licht dat tot voor kort onze hulpmiddelen onvoldoende waren om zekerheid te ver schaffen, dat onze zelfstandigheidspolitiek onder moeilijke omstandigheden ook feitelijk kon worden volgehouden. Na hetgeen intusschen in 1936 en 1937 reeds geschied is op het stuk der militaire voorzieningen en nu de minister van defen sie erin geslaagd is voor de, vóór de jongste verkiezingen gelegde, grondslagen voor ver dere versterking der weermacht een belang rijke meerderheid in de Tweede Kamer te vinden (aan de goedkeuring der Eerste Ka mer behoeft niet getwijfeld te worden), nu rust de zelfstandigheidspolitiek van Neder land op een stevigen grondslag, omdat we de middelen zullen bezitten deze zoo noodig kracht bij te zetten". „Op economisch gebied valt over den toe stand van Nederland niets nieuws te zeg gen. Invoer en uitvoer zijn beide belangrijk toegenomen, al hebben we het peil van 1929 nog lang niet bereikt. Let men hierop al leen, dan is Me toestand in December 1937 beter dan in December 1936. Waagt men zich eind 1937 aan be spiegelingen voor de toekomst, dan heb ik evenwel het gevoel, dat wij blij mogen zijn indien de lijn in 1938 van nu aan horizontaal blijft Ioopen. Maar men moet er aan denken, dat een minister geen profetische gaven bezit en er eiken dag dingen gebeuren, die zelfs wel gefundeerde verwachtingen over hoop wer pen". Tot besluit roerde dr. Colijn nog even den economischen en poiitieken toestand van Nederlandsch-Indië aan, opmerkend, dat de economische situatie in Indië zeer .sterk is verbeterd, al ziet het et" momenteel lang zoo rooskleurig niet meer uit als enkele maan den geleden. Gelukkig echter» zijn er in de afgeloopen jaren enkele internationale regelingen voor sommige belangrijke stapelproducten tot stand gekomen (tin, thee, rubber, suiker), die een terugval tot niet-loonende prijzen zullen voorkomen. Dit zal in vele streken ook een ongustige terugslag op de bevol king voorkomen. De toestand is thans dus niet onbevredigend, al zullen de jaren van hoogconjunctuur, als wij na den oorlog nu en dan hadden, naar de meening van den minister niet terugkeeren. „In politiek opzicht is er niets bijzonders op te merken. De laatste tien k elf jaar was het in Indië volkómen rustig en nu de economische toe standen verbeterd zijn, is er geen enkele aanleiding iets anders dan orde en rust te verwachten". Geëmigreerde Joden mogen Bul garije niet binnen. Goga, de nieuwe Roemeensche minister president, heeft verklaard, dat alle bond genootschappen met de verschillende groote en kleine mogendheden (Kleine Entente) geëerbiedigd zullen worden. Enkele bladen drukken een verklaring van Goga af, volgens welke deze toenade ring zou zoeken tot Italië. Deze verklaring luidt naar Reuter meedeelt: „Ik behoef niet opnieuw mijn oude gevoelens van aanhankelijk heid jegens Italië uit te spreken. De politiek van toenadering tot Ita lië, die ik voorgestaan heb toen ik in de oppositie was, zal ten uit voer worden gelegd, nu ik aan de macht ben." Dat een voorgenomen toenadering tot Italië de andere buitenlandsche betrekkin gen in gevaar kan brengen moge blijken uit een Reuter-bericht, volgens hetwelk in di plomatieke kringen te Boekarest het ge rucht gaat, dat de Sovjet-Russische gezant de regeering Goga het voornemen van Rusland zou hebben te ...innen gegeven het nonagressiepact met Roemenië op te zeggen. Tevens verluidt, dat de contracten van Roemenië met Frankrijk en Tsjecho Slowa kije voor de levering van bewapeningen tij delijk opgeschort zijn na het aan het bewind komen van het kabinet Goga. Joden bezorgd. Onder de Joden is na de afkondiging van anti-semietische maatregelen groote conster natie onstaan. De Bulgaarsche regeering heeft een verbod uitgevaardigd voor Jo den en andere emigranten uit Roe menië om Bulgarij binnen te ko men. SCHAKEN. Overwinningen van Landau en Schelfhout. De Uitslagen van de derde ronde van het internationaal schaaktournooi te Hastings luidden: Hoofdgroep: TylorFairhurst 10; Keres Mikenas 10; ReshevskyFine AA; AlexanderFlohr afgebroken in betere stel ling voor Alexander; Sir. G. ThomasA. R. B. Thomas 10 De stand in deze groep is nu: 1 en 2 Ke res en Reshevsky, ieder 2A pnt; 3 Flohr 2 pnt., plus 1 afgebroken partij; 4 en 5 Tylor en Sir. G. Thomas, ieder VA pnt.; 6 Alexan der 1 pnt. plus twee afgebroken partijen, 7 Fine, 1 pnt. plus 1 afgebroken partij, 8 Mi kenas 1 pnt., 9 en 10 Fairhurst en A. R. B. Thomas, ieder 0 pnt. In de reservegroepen verloor Prins van Norman en van Doesburgh van List; Lan dau en Schelfhout daarentegen wonnen hun partij resp. van Peters en Ritson Morry. Ickes, de Amerikaansche minis ter van binnenlandsche zaken, heeft in een gisteravond voor de radio uit gesproken redevoering o.m. gezegd, dat er een onverzoenlijk conflict be staat tusschen de macht van het geld en de macht van het democra tische besef, dat in de afgeloopen maanden zoo'n hevigheid heeft be reikt, dat het duidelijk is, dat tot het einde toe, voor de plutocratie of de democratie, moet worden uit gevochten, totdat Amerika's zestig families of Amerika's 120 millioen menschen, het zullen winnen. MIMSTER ICKES, Deze zestig families hebben gedreigd, dat tenzij zij vrij zullen zijn te speculeeren, vrij van voorschriften, vrij om de rest van ons zonder beperking van hun financieele en oeconomische macht te overheerschen de Vereenigde Staten hun eerste algemeene sit down staking zullen hebben, niet van de arbeidersklasse, niet van het Amerikaansche volk, maar van zestig families en- van het kapitaal, dat geschapen is door het geheele Amerikaan sche volk, waarover de zestig families de controle hebben verworven. Indien het Amerikaansche volk dit bluf noemt, zal Amerika een democratisch en vrij Amerika zijn doch wanneer het Amerikaansche volk van deze bluf zwicht, zal Amerika een fascistisch Amerika zijn, dat onderworpen is aan de groote zakenlieden, een geknecht Amerika. Na aanvallen op eenige leiders der in dustrie, besloot Ickes met de schuld voor de tegenwoordige omstandigheden toe te schrij ven aan de onwelwillendheid van zekere uit den tijd zijnde leiders van particuliere on dernemingen het democratische spel te spe len. Concludeerende, sprak Ickes de waarschuwing uit, dat de macht der geconcentreerde welvaart in de a.s. zitting van het congres gedwongen moet worden zich te schikken naar de Amerikaansche wetten. Hieronder een teekening van het nieuwe raadhuis van Anna Pan- lowna, tot den bouw waarvan de Raad gisteren besloot, volgens hei ontwerp van den Alkmaarschen architect, den heer D. Saai. Het ge bouw zal worden opgetrokken in goudgelen steen met donkeren tra» rand. In den uitbouw aan den ach terkant wordt de secretarie geves tigd. De Raadszaal komt op de eer ste verdieping. Verwachting: Zwakke tot mati ge Noordoostelijke tot Noor delijke of Noordwestelijke wind. aanvankelijk licht tot halft bewolkt, later weer toenemende bewolking, wei nig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst. Verdere vooruitzichten! Weinig verandering. CHINEEZEN BLIJVEN PLUNDEREN. De val van Tsingtap, waar de Chi- neezen in grooten getale Japansche eigendommen hebben vernield, kan ieder oogenblik worden verwacht. Toch gaan de tot razernij opgezweep te Chineezen voort met hun plunde ringen, terwijl de uittocht van de verschrikte bevolking voortduurt. De vluchtelingen, bevreesd voor de vreeselijke wraak der Japanners, be geven zich in stroomen naar het bin nenland, te voet, per rijwiel, op kar ren of met andere vervoermiddelen. Buitenlanders veilig te Tsinan Foe. Uit Japansche bron wordt medegedeeld, dat een honderdtal te Tsinan Foe verblijven de buitenlanders gezond en wel is. Open bare gebouwen zijn verwoest en de Chinee- sche troepen ten oosten van Taisjan trekken zich naar het zuiden terug. De Japanneezen melden, dat hun troepen hun opmarsch in Sjantoeng voortzetten zon der er tegenstand te ontmoeten. Van het front van Zuid-Sjansi worden geen veranderingen gemeld. In Noord Sjansi zijn te Woetaisjan geconcentreerde communisten begonnen zich te verplaatsen in de richting van Tai Yoean Foe. De Japanneezen hebben hen op verscheiden punten bestreden. De laatste trein uit Hankau, De laatste trein van Hankau naar Hong kong is gistermorgen vertrokken met 55 mannen, 130 vrouwen en 128 kinderen van tien nationaliteiten, onder meer 63 Engel- schen en 167 Amerikanen. Alle 13 wagons waren bedekt met de vlaggen der nationali teiten. i TERUEL NOG IN LINKSCHE HANDEN. Even buiten Teruel is tusschen de Fran co-troepen en de Volksfronters over een 40 K.M. lang front een veldslag losgebroken, welke volgens Un. Press te vergelijken is met de grootste veldslagen uit den wereld oorlog. Een witte generaal verklaarde: „Deze strijd zal zich wellicht ontwikkelen tot een slag, die voor den geheelen oorlog beslissend kan zijn. VoIgens de laatste berichten zouden de regeeringstroepen in moeilijk heden zijn geraakt enkele wij- ziaingen in hun frontlinies hebben moeten aanbrengen. In Ternel zeil hebben de regeeringstroepen hun voordeelen echter behouden. Het rechtsche radiostation van Sa- ragossa deelt mede, dat men na de operaties van gisteren kan verze keren. dat het linksche front van Teruel definitief gebroken is, maar zoover schijnt het volgens andere berichten noq niet te zijn. Wel zou de linkervleugel der republikeinen omsingeld zijn, zoodat met een mo- fjelijke doorbraak van het front re kening moet worden gehouden. Zoowel de republikeinen als de nationa listen maken gebruik van al het oorlogs- materieel, dat de moderne krijg kent: hon derden tanks zijn in actie, voortdurend dondert het geschut, talrijke vliegtuigen cirkelen door het luchtruim en een enorm aantal machinegeweren van het nieuwste type schieten hun kogels op de tegenstan ders af.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1