De vaccinatie-dwang voor twee jaar opgeschort J FIETSERS! Postvluchten op Indië Fransche communisten zouden revolutie Kwaliteitscontrole op de zuivel Valsche dobbelsteenen Bemiddelingspogingen in kwestie Kies Barmat op transport gesteld naar Brussel Personeel van Parijs krijgt loonsverhooging Tokio antwoordt Londen hebben voorbereid „Wielewaal" met motorpech te Athene Zwemmen op school Mazelen te Zeist De heer Hansen weer aan 't werk Eerste Kamer Speciale tunnels voor botervervoer Zij was niet bang Joodsche kolonisatie op Madagascar 1 Denk aan Uw roode achterlicht Een kranige verpleegster K.LM.» lijn Java-Manilla Zijn Protestantisme en Nat.-Socialisme te verzoenen? Fransche vliegwedstrijd Handige dief Ziekenbezoek per televisie Geen Joden op het eiland Foehr De nachf van 15 November Onthulling van den hoofdman van de C.S.A.R. „Ibis" zal lading en passagiers overnemen. Het E.L.M. IndiS-vliegtuig de „Wie lewaal", dat Dinsdag j.1. van Schip hol naar Batavia vertrok, heeft de reis wegens een ernstige storing aan een der motoren moeten onderbreken in Athene. In verband hiermede startte gistermiddag van Schiphol met bestemming Athene de Douglas DC II „Jan van Gent", met aan boord een nieuwe motor. Eveneens vertrok van Schiphol het gewone Indië-vliegtuig „Ibis", welk toestel de lading en voor zoo ver mogelijk ook de passagiers van de ge strande Wielewaal zal overnemen. Een stichting op initiatief van den K.N.Z.B. opgericht. Kaar wij vernemen is dezer da gen te Amsterdam een notarieele acte gepasseerd, waarbij in het le ven werd geroepen de stichting „Zwemmen op School", welke stichting zich ten doel stelt het doen geven van zwemonderricht op de scholen in don meest uitgebrei- den zin van het woord, waarbii men evenwel in het bijzonder het geven van zwemles aan leerlingen van al le lagere scholen in Nederland op het oog heeft. Er is een voorloopig bestuur samenge steld. bestaande uit den vice-voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Zwem- bond, den heer A. W. Sabel Tzn. te Zaan dam als voorzitter. De stichting „Zwommen op School" staat volkomen los van den K.N.Z.B. Fricsche Coöp. Zuivelfabrieken besluiten een bacteriologische afdeeling op te richten. Naar het Hsb. verneemt, heeft het bestuur van den Frieschen Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in be ginsel besloten tot oprichting van een zuivel-bacteriologische afdeeling welke belast zal worden met hygië nische en qualiteits-controle op de industriemelk, bacteriologisch toe zicht op de zuivelfabrieken, haar producten en hulpmiddelen en het verrichten van zuivel bacteriologi sche onderzoekingen. Friesland loopt hierdoor vooruit op de tot standkoming van een wettelijke regeling, welke de regeering noodig acht ter verbete ring van de qualiteit der Nederlandsche producten. De noodzakelijkheid hiervan wordt o.a. ontleend aan den voor ons land ontnuchterenden uitslag van de internatio nale boterkeuring, welke ter gelegenheid van liet Wercldzuivelcongres te Berlijn werd gehouden. Kerstvacantie van schooljeugd tot 16 dagen verlengd. In verband met het veelvuldig voorkomen van mazelen, welke ziekte reeds voor de Kerstvacantie in tal van gezinnen voor kwam, besloten B. en W. van Zeist op ad vies der gemeente-geneesheeren en in over leg met den inspecteur van het lager on derwijs en den inspecteur van de volksge zondheid, tot verlenging der Kerstvacantie tot totaal zestien dagen zoodat de jeugd der O. L. scholen na nieuwjaar nog de geheele week vrijaf heeft. Hij moet Maandag a.s. den Haag- schen Raad verslaan. Naar de Tel. mededeelt, heeft de heer Hansen de Haagsche journalist, die pas uit de gijzeling ontslagen is, voorloopig eenige vacantie gekregen. Maandag 3 Januari a.s. zal hij weer voor het eerst zijn journalistie- ken arbeid hervatten met hetverslaan van de dien dag te houden vergadering van den Haagschen raad! Het eerste verslag, dat hij zal moeten maken, zal zijn de gebruike lijke Nieuwjaarsrede van den burgemees ter. Caféhouder te Groningen gear resteerd. Bij het onderzoek, dat is ingesteld naar de steekpartij, welke Dinsdagavond in een café aan de Nieuwstad te Groningen heeft plaats gehad, waarbij een der bezoekers ern stig werd gewond, is aan het licht gekomen, dat de oorzaak van het incident moet wor den gezocht in een geldkwestie, welke ver hand houdt met het dobbelspel, hetwelk in het café veel werd beoefend. Zoo verloor dezer dagen een bezoe ker vierhonderd guldon. Het slacht offer van de steekpartij en zijn broer hebben van valsche dobbelsteenen, welke met lood waren verzwaard, gebruik gemaakt. De steenen zijn door de politie in beslag •genomen. De caféhouder, R. de G., is verdacht van het gelegenheid geven tot hazardspel, aan gehouden en ter beschikking van den offi cier van Justitie gesteld. Den Haag, 30 December 1937. De korte ochtend-vergadering van heden maakte „schoon-schip" door het op één na voetstoots aannemen van een 44-tal ontwer pen, alle van meer fragmentarische beteeke- nis. Alleen het voorstel tot opschorting, nog éénmaal voor twee jaar, van den vaccinatie- dwang wekte verzet. Prof. Kranenburg (V. D.), die tot het einde in zijn afwijzende houding volhardde, bracht nog eens de rede voeringen van wijlen mr. Rink, de liberale veteraan, op het stuk der vaccinatie, in herinnering, om aan te toonen, dat het on verantwoordelijk zou zijn volksgezondheid nog verder in gevaar te brengen door op schorting van den vaccinatie-dwang. En ook de heer De Zeeuw (S.D.) sloot zich daar goeddeels bij aan, al bleek hij niet on geneigd, den minister alsnog gelegenheid te geven, aan de hand van de resultaten der onderzoekingen van een veelzijdig gevorm de commissie zijn conclusies te nemen. Als dan maar niet met het nemen van een be slissing getalmd zou worden! Minister Romme was volgaarne bereid, te verklaren, den grootst-mogelijken spoed te betrachten bij het zoeken naar een oplos sing, ook al heeft men voor het raadsel der encephalitis nog geen verklaring ge vonden. Ten slotte liet alleen de heer Kranenburg zijn tegen-stem aanteekenen. Tot nu toe gestrand. Het bemiddelingscomité Van der Horst, inzake de kwestie Kiès, heeft te Leeuwar den geconfereerd met het comité Anema en deelde aan dit laatste mede, dat het verga derd had met het partijbestuur der S.D.A.P. en aan dit college had gevraagd, Zondag a.s. naar Leeuwarden te komen, ten einde tot een conferentie te geraken tusschen het partijbestuur en het comité Anema, aldus het Hsb. Het^partijbestuur had dit echter geweigerd. Wel was het bereid tot een der gelijke conferentie tusschen een delegatie bestaande uit de heeren Albarda, Banning en Vorrink met het comité Anema, maar zonder de geroyeerden. Dit voorstel werd nu door de commissie Van der Horst over gebracht. Namens het comité Anema werd geantwoord, dat het bereid was tot een con ferentie hetzij tusschen partijbestuur en comité Anema (beide lichamen vrijlatend in de keuze van de gedelegeerden), hetzij tusschen beide lichamen, maar dan eener- zijds evenmin de heeren Albarda, Vorrink en Banning als anderzijds de geroyeerden. Toen de commissie v. d. Horst mededeelde dat zij dat voorstel zou overbrengen, maar dat het partijbestuur dit stellig weigeren zou, antwoordde het comité Anema reeds bij voorbaat dat geen enkel lid of medestan der- van het comité Anema bereid zou zijn tot een conferentie met de drie genoemde partijbestuurders, als de geroyeerden wer den buitengesloten. Om de kwaliteit van de uit te voeren bo ter te verbeteren worden, naar het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond meldt, door de Letlandsche regeering bij de haven van Riga twee tunnels tusschen het Staatskoel- huis en de kade aangelegd, -waardoor het mogelijk zal zijn ook in het warme jaarge tijde de boter 'zonder temperatuurwijziging van het koelhuis naar de koelschepen te transporteeren. Een dame en twee agenten hol len achter een inbreker aan. Het gebeurde Woensdagmiddag in de Ger- rit Witsestraat te 's-Gravenhage. Een dame, die de stad in was geweest en in haar wo ning terugkeerde, ontmoette in de gang een haar totaal onbekenden man, die de doode- lijk verschrikte vrouw snel voorbijliep en de straat in vluchtte. De dame herstelde zich evenwel oogenblikkelijk en holde den in dringer achterna. Om de aandacht te trek ken begon ze luidkeels te schreeuwen en met succes. Want in een zijstraat liepen toevallig twee agenten in burger. Ook zij zetten een achtervolging in en nu was het slechts een kwestie van enkele seconden, dat de op hecterdaad betrapte dief zijn vrij heid kwijt was. De agenten brachten hem naar het poli tiebureau over en hier bleek, dat men te doen had met een 25-jarigen Oostenrijker. Door oponsluitng had hij zich tot de woning van de dame toegang verschaft. Hij had nog geen gelegenheid gehad iets te ont vreemden. De politie heeft den man in bewaring ge steld. Frankrijk ontkenl. De „F.vening Standard" heeft een bericht gepubliceerd, volgens hetwelk de regeerin gen van Frankrijk en Polen zouden zijn overeengekomen Madagascar open te stellen voor immigratie van Poolschc Joden. Men zou tot de slotsom gekomen zijn, dat min stens 30.000 gezinnen zich op het eiland zou den kunnen vestigen. Havas verneemt echter in gezaghebben de kringen, dat het bericht van de „Evcning Standard" van allen grond ontbloot is, Morgen, 1 Januari 1938, moet el ke Nederlandsche fiets voorzien zijn van een rood achterlicht. Ander half jaar geleden werd dit reeds aangekondigd, maar toch zullen er nog velen zijn, die de door de wet voorgeschreven voorzieningen nog niet getroffen hebben, reden waar om wij er nog even aan herinneren. Binnen enkele dagen zullen de Rijksambtenaren dus niet alleen op de rijwielplaatjes, maar ook op de roode achterlichtjes letten. ONZE OOST. Hoe de eerste hulp bij het vlieg ongeluk in de baai van Ambon verleend werd. In de Indische dagbladen wordt thans aldus de N.R.Ct., melding gemaakt van het lofwaardig gedrag van de zuster der lepro zerie te Batavia, C. C. I.. Corinos, na het ongeval met het marinevliegtuig in de haai van Ambon, waarbij, zooals men weet, drie inzittenden gewond werden. Zuster Corinos zorgde voor onmiddellijke doorgave van het bericht aan de autoritei' ten en begaf zich vervolgens, in de ondiepe baai in zee wadend, naar het toestel, waar zij de inzittenden aanspoorde, het toestel zoo gauw mogelijk te verlaten, om het brandge vaar. Hierna verleende zij op doeltreffende wijze de eerste hulp en bracht zelf de ge wonden per auto naar het hospitaal. Vereen. Staten hebben in prin cipe hun goedkeuring verleend. Betreffende het verlengen der Knilm-lijn van Tarakan naar Manilla, verneemt de Tel. nader, dat de regeering der Vereenigde Staten in beginsel heeft besloten, haar toe stemming te verleenen, zoodat het thans nog om enkele voorwaarden gaat. Zoo cischt Amerika o.a. toestemming van Tndie voor het doortrekken van de Amerikaan- sche luchtlijn van Manilla naar Java, waaromtrent thans onderhandelingen gaan de zijn. De „Wittcnbergbond" duizend leden. telt reeds De „Wittenbergbond" die opgericht is in de Oude Lutherstad, onder neemt pogingen om het Duitsche Protestantisme en het Nationaal- Socialisme tot elkander te brengen. Deze bond wordt gesteund door „De Ver- eeniging van Evangelische Predikanten in het Derde Rijk", die verwantschappen heeft met de beweging der „Duitsche Christenen" Nationaal Socialistische kringen beweren, dat in Noord-Duitschland bijna een duizend predikanten toegetreden zijn tot den Wit tenbergbond. Naar het schijnt, heeft deze actie voornamelijk het oog op de Belijdenis- kerk, die de oppositie tegen dé denkbeelden van het Nationaal Socialisme vertegenwoor digt. Naar wij vernemen heeft de Neder landsche Regeering het verzoek der Belgische Regeering tot uitlevering van Julius Barmat, toegestaan. Barmat is gistermorgen van uit het huis van bewaring te Amster dam door de rijkspolitie per auto naar de Nederlandsch-Belgische grens nabij Wuest-Wezel gebracht,- waar hij door inspecteurs van de Bel gische politie is overgenomen ter verdere overbrenging naar Brussel. Te Brussel aangekomen, is Julius Barmat in de gevangenis opgesloten en ter beschik king gesteld van den rechter van instructie van het parket te Brussel, die belast is met de zaak der mijnonderneming Flora. Eerste deelnemer uit Eelde ver trokken. De Fransche vliegtuigfabriek Kellner- Bécherau heeft, aldus de N.R.Crt., een wed strijd over den langen afstand voor lichte vliegtuigen georganiseerd. Als beginpunt is het vliegveld Eelde aangewezen. Vanochtend om 7 u. 58 is de eerste deel nemer, de Fransche vlieger Paul Lemee, vertrokken, nadat het vliegtuig door den plaatsvervangenden havenmeester, den heer Vogelzang als vertegenwoordiger van de sportcommissie van de Kon. Ned. Vereeni- ging voor Luchtvaart van het noodige zegel was voorzien. Het plan van den vlieger is rechtstreeks naar Biarritz aan de Golf van Biscaye te vliegen. Gisteren is. gelijk gemeld, de staking hij de Parijsche openbare diensten geëindigd, waarbij men zoowel aan den eenen als aan den anderen kant water bij den wijn heeft gedaan. De algemeene raad van het departement Seine heeft thans met 68 tegen 50 stemmen besloten de verhooging van de basisloonen vast te stellen op 1200 frank per jaar. De prefect had de staking afgekeurd en aan gedrongen op een verhooging van 600 fr. Naar thans blijkt zouden de socialistische ministers Dormoy, Fauré en Monnet vol gens Havas met aftreden hebben gedreigd, als de belofte tot loonsverhooging, onder welke voorwaarde de stakers het werk hebben hervat, zonder effect zou blijven. aiw |o neti.siw-. n Een handelaar in kostbare steenen te Keu len is kort geleden onaangenaam verrast, toen hij vijf kisten met Aquamarijnen en andere steenen naar een juwelier te Idar Oberstein verzonden had, en bericht ont ving dat de kisten weliswaar in goede orde aangekomen waren, gezegeld en dichtgesol- deerd, maar dat hij opening bleek, dat zij slechts kiezelsteenen bevatten. Een dief heeft kans gezien de afgezonden steenen te ontvreemden, waardoor de hande laar een verlies te dragen heeft van ruim drieduizend mark. Vernuftig apparaat in huis te Moskou. rieken- Dr. Wilmin, een Russisch uitvinder, heeft een radio- en telivisietoestel gebouwd, dat het den bezoekers van patiënten in de af deeling besmettelijke ziekten der zieken huizen mogelijk maakt, dezen toch te zien en te spreken. Een dergelijk toestel is reeds Oehoe (heenreis) Buizerd vheenreis) Emoe (terugreis) Wielewaal (heenreis) Gier (terugreis) Ibis (heenreis) Nandoe (terugreis) Torenvalk (heenreis) Wielewaal wegens motorpech te Athene gebleven. De Jan van Gent, op weg naar Athene, vertrok gistermiddag om haL zes van Marseille. Vertrek van Aankomit te Penang 30 Dec. Band. 30 Dec. Rang. 30 Dec. Singap. 30 Dec, ■\thene 30 Dec. A'dam 30 Dec. Napels 29 Dec. Athene 29 öee, Rang. 30 Dec. Jodhp. 30 Dec, A'dam 30 Dec. Napels 30 Dec. Band. 30 Dec. Singap. 30 Dec, A'dam 1 Jan. aangebracht in de roodvonkafdeeling van het instituut voor besmettelijke ziekten te Moskou. De bezoeker van het zieke kind behoeft nu slechts in de ontvangkamer den hoorn van het betreffende toestel af te ne men en op een knop te drukken om met de patiënt te spreken en de zieke tegelijkertijd door middel van een projectiescheim hij het toestel waar te nemen. Nota komt overeen met die van het Japansche leger. Enge land's houding hoffelijk, maar, koel. De tekst van de Japansche antwoordnota, inzake de Lady Bird is gisteravond te Lon den gepubliceerd. Allereerst wordt gezegd, dat aan de ven ontschuldiging en het aanbod tot schade loosstelling, vervat in een nota van het Ja pansche leger, van 14 dezer feitelijk niets behoefde te worden toegevoegd. De verkla ringen in de Japansche nota van 14 dezefl zijn uiteraard ook van toepassing op Brit- sche koopvaardijschepen die onder gelijke omstandigheden worden aangevallen. Hoewel de Britsche lezing van de gebeur tenissen afwijkt van de Japapsohe noemt da Engelsche regeering volgens Reuter met voldoening kennis, van de maatregelen dia genomen zullen worden door de Japanscha regeering ten aanzien der bestraffing deri verantwoordelijke officieren en verheugt zij zich erover, dat volledige waarborgen ge- boden worden tegen de mogelijkheid van] toekomstige aanvallen. De ontvangstbevestiging van de Japan sche nota zal eerst worden opgesteld, wan neer Eden op het Foreign Office zal zijn te ruggekeerd van zijn Kerstvacantie, hetgeert gisteren laat op den dag zou geschieden. Er zijn echter reeds aanwijzingen, alfjus de diplomatieke correspondent van Reuter, dat het Britsche antwoord koud, ofschoon hoffelijk van toon zal zijn. Vreemdelingenverkeer is sterk verminderd. Er zijn strenge maatregelen getroffen om Joodsche bezoekers te weren van het fraai gelegen eiland Foehr in de Noordzee, te? hoogte van SleeswijkHolstein. Besloten is, dat alle leden der vereeniging van hotel- en pension-eigenaars op het eiland Ariërs moeten zijn, en dat zij zich moeten verplich ten, geen Joodsche bezoekers te huisvesten. Volgens de „Deutsche Hotel Nachrichten", is het vreemdelingenverkeer in het Schwarz- wald en andere streken van Baden in denl afgeloopen zomer aanzienlijk minder geweest dan het. vorige jaar, hetgeen in hoofdzaak wordt toegeschreven aan de muntdepreciatie in Nederland en Zwitserland en aan den in vloed van de Parijsche wereldtentoonstelling!, Bij het eerste volledige verhoor door den rechter-commissaris van den heer Eugène Deloncle, die als leider van de „Csar" (het Comité Secret d'Action revolutionnaire) be schouwd wordt, hoeft dezen, volgens het Hsb., uitvoerige mededeclingen gedaan over het communistische complot, waarvan al meer sprake geweest is en dat ten doel zou hebben gehad in den nacht van 15 op 16 November van dit jaar te Parijs een staats greep uit te voeren. Volgens hetgeen de heer Deloncle verno men had, hadden de communisten een macht bijeengebracht van 18.000 man mili tair georganiseerde aanhangers, voor drie kwart samengesteld uit vreemdelingen (Al gerijnen. Italiaansche réfugiés Spanjaar den enz.) en slechts voor één kwart uit Franschen, en een massa van 65.000 hel pers. De eerstgenocnvdcn waren verdeeld in bataljons van 150 man en onderverdeeld in groepen van 30 man, waarvan 10 mitrail leurs. De opstand moest beginnen met het vermoorden van enkele socia listische leiders: Bluni, minister van Staat. Dormoy, minister van Binnenlandsche Zaken, en Lebas, minister van Post en Telegrafie, een drievoudige moord die ten doel had eenerzijds de schuld te kunnen werpen op de „Cagoulards," ander zijds de socialisten buiten zichzelf te brengen en hen daardoor tot mee doen te bewegen. Daarna zouden als represaille Daladier, minister van Oorlog, de rechtsche afgevaar digden Piétri, Taittinger en Chianpe en de leiders De la Rocque en Do- riot omgebracht worden. Uit de we reld van industrie en financiënwe- zen zouden vele gijzelaars worden gevangen gezet, terwijl de officie ren in hun woningen geblokkeerd moesten worden om hun te verhin deren zich aan het hoofd van hun troepen te plaatsen. Uitvoerige maatregelen waren daarnaast in de verschillende Parijsche arrondissementen voorzien om zich meester te maken van de transportmiddelen, de banken, de ministe ries enz. De heer Deloncle had die inlichtingen me degedeeld aan een van zijn studievrienden, den ingenieur Bouteville, een van de chefs van de „Union de 1'électricité", die van zijn kant ook ingelicht was. Tezamen stelden zij zich in verbinding met de militaire auto riteiten, met name de generaals Gamelin en Gcorges. chef en onderchef van den genera- Ion staf, met don minister van oorlog enz. Ook werd gewaarschuwd generaal Duseig- neur, 'n leider van de „Csar" en als zoodanig thans in voorloopige hechtenis. President vroeg om mitrailleurs. Volgens de verklaringen van Deloncle heeft hij daarna op 18 November ook een onderhoud gehad mot een hoofdofficier van het militaire huis van den president der republiek, die hem zeide ongerust te zijn over de persoonlijke veiligheid van den heer Albert Lebrun. Het Elvsée, zoo zei hij zou indien er een aanval op gedaan werd niet langer dan een uur weerstand kunnen bieden. Hij verzocht den heer Delonele hem voortdurend op de hoogte te houden als hij wat nieuws hoorde en gaf hem 'n wacht J°0I(I' ^irt het hem mogelijk maakte hij dag en bij nacht in het Elsysée te komen Ten slotte zou hij Deloncle nog gevraagd! hebben of hij hem een stuk of dtrie mi trailleurs kon bezorgen om het Elysée tel verdedigen. Deloncle antwoordde, dat hij' die niet had, maar dat hij leden van zijn organisatie met jachtgeweren daarvoor be schikbaar kon stellen, op voorwaarde dafl men vooruit de politie waarschuwde, opdatl zij niet zelf voor opstandelingen zoudeql worden aangezien. In dit heele verhaal zijn, volgens genoemd blad tal van bijzonderheden, die tamelijk fantastisch aandoen. De moord op de driel socialistische ministers lijkt een beetjal machtig om er aan te gelooven, al hechten de communisten, blijkens hetgeen er in Mos kou gebeurt, nu niet zooveel aan een mien- schenleven, en de uiting van den generaal van het Elysée lijkt wel uiterst zonderling Men zou eerder denken, dat deze zijn ver-- zoek om hulp aan Deloncle gedaan heeft ord er achter te komen over welke hulpmidde len en wapenen deze beschikte... F.en feit is echter, dat de mannen van de „Csar" aart het complot geloofden en dat zij de mili taire autoriteiten hebben gewaarschuwd. En de strenge maatregelen van bewaking) die daarna aan verschillende ministeries ge nomen zijn (men kon b.v. het ministeriel van binnenlandsche zaken niet binnenko men zonder aan de militaire wacht de Wijzen te geven dat men er te maken had)' bewijzen wel dat ook de re-geering niet hee le maal gerust was en aan de mogelijkheid van een „Putsch" geloofde. VerzonncnJA Het is daarom moeilijk aan te nemen* zooais men het in communistische en socia listische kringen doet voorkomen, dat dezö i oio geschiedenis door de „Cagoulards 0ï z°nnen ia om hun bijeenbrengen van va- penen te rechtvaardigen. Zij zelf hebben het r"r-.T»n een comrnunistischen aanslag ongetwijfeld gevreesd en het rechtvaardigt m ïïpen rte m»atregelen, die zij gen»- verdedigen6" °m Zich gewapenderhand

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2