Op de „Java" wapperen weer Vlagt Geus en oorlogswimpel Abonnementsprijzen met ingang van 1 Januari 1938 Advertentieprijzen: Dinsdag 4 Januari 1938 Tweede Blad tftad&nieuuM De Kruiser weer in actieven Marine-Dienst Commandant Klaassen«Ge dient op een volwaardigen Kruiser Juttertjes Het Amsterdamsche Joodsche Koor Mail voor Hr* Ms. Hertog Hendrik In de eeuw van het Kind ViiAxrfieAij, Oplossing Conflict in visscherijbedrijf IJmuider vischprijzen Denk om het achterlichtje Veranderde situatie in Midden-Europa Ruwe Huid PUROL Ruwe Handen, Doos 30 cent. Ruwe Lippen Bij Apoth. en Drogist Burgerlijke Stand van Den Helder JlqMidcL Aanbesteding Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" Na al die maanden is hy er zoo lang zamerhand by gaan hooren, Hr. Ms. «•lava" in onze haven, nét als het Wacht schip, als „De Hendrik" en de „Gelder land" HU hoorde er by, met z'n monotoon geratel en geroffel der electrische „re volvers", met het gemoker, het gesis en geblaas der laschinstrumenten en het geschuur op den huid. Maar nu is het einde er... nog bevindt zich het burgerpersoneel op den kruiser, maar op 'n oor na is het werk gevild en binnenkort zien we dit schoongolynde oorlogsschip het Marsdiep op draaien. Dan zal er aan den buitenkant een leege plek zijn, al zullen de Paleis- en Hoofd grachtbewoners den eersten tijd niet we ten waaraan zij zulk een ongestoorden nachtrust verdienden... Groote belangstelling. Gistermiddag te 2 uur vond op het schip een korte plechtigheid plaats, waarvoor groote belangstelling bestond. De „Java" ging weer in actieven dienst over en derhalve hadden zich de reportagewagens van den AVRO, van Polygoon opgesteld, terwijl zich op de dekken een klein leger van persfotografen bevond, die zoo straks het moment van het hijschen der geus, de commando-overdracht en andere momenten zouden vereeuwigen. Achterop trad de geheele bemanning van het schip aan: de officieren, onderofficieren, manschappen, en daarachter het burger-per soneel in overall, dat eveneens in de gelegen heid gesteld was de plechtigheid bij te wonen. Het was de aftredende commandant van iden kruiser, overste H. J. Bueninck, die, alvo rens het commando aan zb'n opvolger, overste Klaassen, over te dragen, een kort woord sprak. Wij ontleenen aan deze toespraak het volgende: Overste Bueninck. Bij K.B. van 23 December is bepaald, dat Hr. Ms. „Java", in dienst opgelegd te Wil lemsoord, heden voor den actieven dienst be schikbaar wordt gestelu. Alvorens den nieu wen commandant te verzoeken het bevel over dit schip, dat hem bij hetzelfde K.B. werd opgedragen, op zich te nemen, zij het mij, als degene, die het laatst met houden van toe zicht op de herstellingen aan boord was ibelast, vergund, een enkel woord tot U te richten. Ik wil mijn taak namelijk niet beëindigen, zonder woorden van dank en waardeering uit te smeken tot hen, die bij deze herstellings werkzaamheden een min of meer groot aan deel hebben gehad. Vooral mijn bijzonderen dank aan de militaire en niet-militaire mede werkers, die mij het toezicht op deze werk zaamheden door hun prettige samenwerking en hun grooten dienstijver en plichtsbetrach ting hebben vergemakkelijkt. Afzonderlijk moet ik bi. rbij noemen den scheepsbouwkundig ingenieur de Groot en den electro-technisch ingenieur Bijvoet, die wel een bijzonder aandeel in het vele werk hebben gehad, dat hier in betrekkelijk korten tijd te verrichten viel en wier toewijding wel een ieder moet zjjn opgevallen. Ik hoop en vertrouw dat, wanneer straks in de praktijk de waarde v n al dit werk aan de tand gevoeld zal worden, een ieder er die voldoening van moge hebben, die zij er onge twijfeld van verwachten. Ik verzoek den nieuwen commandant thans het bevel over Hr. Ms. kruiser „Java" te wil len arnvaarden. per week: 15 cent per kwartaal: stad: f 1 85 omtrek: f 1.90 post: f 2 50 Indië, zeepost: f 2.50 Buitenland f 5 50 2O cent per regel, bij contract belangrijke korting. Familieberichten 20 cent per regel. (kleine advertenties voor In- en verkoop van particulieren bij vooruitbetaling 1-4 regels 40 cent elke regel meer 10 cent indien niet vooruit betaald: 1-4 regels. cent elke regel meer 15 cent Commandant L. F. Klaaseen: De nieuwe commandant, overste L. F. Klaassen heeft daarna de volgende rede uit gesproken: Officieren, onderofficieren en manschappen: Alvorens dit bevel te aanvaarden, wil ik eerst het navolgende onder uw aan dacht brengen: tengevolge van de belang rijke wijzigingen en voorzieningen op materieel gebied, welke hier aan boord hebben plaats gehad, zullen vele proefne mingen noodig zijn om dit nieuwe mate rieel in de praktijk te toetsen. Het is daarom een gebiedende eisch, dat gij allen maar speciaal de officieren en onderoffi cieren, U zoo spoedig mogelijk op de hoogte zult stellen van het ingewikkelde mechanisme van dit schip, een ieder voor zoover hem dit betreft. De oefeningen ter voorbereiding van dezen kruiser zullen met kracht ter hand worden genomen, daar de gevechtswaarde van een oorlogsschip niet alleen wordt bepaald door bewapening en snelheid, maar in zeer belang rijke mate verband houdt met de geoefend heid van het personeel dat met de bedienmg der wapens en machines is belast. Belangrijke taak. Hr. Ms. „Java" zal reeds in den aan vang van Februari de convooidiensten ln de straat van Gibraltar moeten waarne men en is bestemd om in Juni a.s. aan het eskader in Oost-Indië te worden toegevoegd. Een belangrijke taak, welke verder aan mij werd opgedragen, is de opleiding van het jeugdige marine-perso neel. Ik verlang van U allen, dat deze belangrijke taak Uw volle aandacht zal hebben. Teneinde aan het doel van vormingsschip voor jong marine-personeel te kunnen beant woorden, zal een ieder hier aan boord, ervan doordrongen moeten zijn, dat zijn voorbeeld er in belangrijke mate toe bijdraagt om het jong personeel te vormen voor de taak, welke het in de toekomst wacht, waarbij ik speciaal denk aan het aankweeken van die karakter-eigenschappen, welke voor den zee man onontbeerlijk zijn. „Ge dient op een volwaardigen kruiser." Veel kan bereikt worden, indien een ieder zijn plichten nauwgezet nakomt, waarbij een loyale samenwerking tusschen alle opvaren den niet gemist kan worden. Ik verwacht van U allen eerlijkheid en vertrouwen, welke voor de handhaving eener goede krijgstucht noodzakelijk zijn. Gy zult thans komen te dienen op een volwaardigen kruiser: het dienen op zulk een schip zal ook U met trots vervullen. Daarom zult gy allen het tet Uw eerste plicht moeten rekenen om mij terzyde te staan in mijn streven om van dit schip zoo spoedig mogelijk een geoefend geheel te maken, dat aan de hoogste eischen voldoet. Ik verklaar het bevel over Hr. Ms. „Java" te hebben aanvaard! Geus hijschen! Dan klinkt uit den mond van den nieuwen commandant „Geus hijschen!" en op hetzelfde moment ontplooit zich het dundoek aan het voorschip. Hr. Ms. „Java" is weer honderd procent marine! BIAN AANGEHOUDEN. Op last van den officier van Justitie werd gisteren alhier een man aangehouden, die nog een maand gevangenisstraf op te knappen had. Woensdag, 12 Januari a.s., wordt in Casino het reeds door ons geannonceerde concert door het Amsterdamsche Joodsche Koor ge geven, waarvan de heer S. H. Englander de leiding heeft. Aan dit concert, hetwelk onge twijfeld voor een uitverkocht huis zal ge geven worden, werken als solisten mede Michel Gobets en Jo Rabbie, over wier vocale antecedenten wij nog nadere bijzonderheden zullen vermelden. Het programma, dat gegeven wordt, ver meldt zoowel liturgische gezangen als Oost- Jcdsche en Palestijnsche volksliederen. Hoewel men in de advertentiekolommen van ons blad nog nadere mededeeling zal doen, wijzen wij er reeds nu op, dat de prijzen der plaatsen zeer laag gesteld zijn, zoodat er ook in dit opzicht geen enkel bezwaar is dit concert niet te bezoeken. Wij laten hier een korte beschouwing vol gen van de hand van den dirigent, waarin hij het heeft over het Palestijnsche lied, het on derdeel van het programma, waarmede dit koor een wereldnaam verwierf. Het zijn nieuwe liederen van een nieuw geslacht, nieuwe liederen van het Oude, her boren Volk, die men op 12 Januari te hooren krijgt. Het lied is het leven," zoo ongeveer zeide eens Hugo Verriest, de Vlaamsche schrijver en Priester. Het lied i s het leven en het Palestijnsche lied is het lied van het nieuwe Joodsche leven. Zooals ieder volkslied is ook het Palestijn sche in wezen de weerkaatsing van de ziel van het volk, dat het onbewust deed geboren worden. Het Palestijnsche lied is het lied van den chaloets, den pionier, het lied van den arbeid, het lied van den strijd, de zucht van den zwoeger, de juichkreet van den vurigen idealist; het vertoont voorts ook al de nuance en schakeering /3er emoties, die het gemoed van den mensch ontroeren. Stoer en fier, kort en krachtig, forsch en zelfbewust, karakteristiek van motief, rhythme en melo dievorming, voortgekomen uit een vaak nog merkbaar duidelijk berekend op massazang, is h"t Palestinensische lied gevormd uit Ara bische, Gemenitische en Synagogale elemen ten, geworden tot een Volkslied van sterk persoonlijk cachet en vaak machtige sugges- tiviteit. S. H. ENGLANDER. Correspondentie voor Hr. Ms. „Hertog Hendrik" zal worden verzonden: Laatste lichting hoofdkantoor 12 Januari aan Gibraltar 16.10 19 Januari aan Gibraltar 16.10 26 Januari aan Gibraltar 16.10 31 Januari aan Oran 20.55 4 Februari aan Oran 16.10 9 Februari aan Gibraltar 16.10 16 Februari aan Gibraltar 16.10 2.1 Februari aan Gibraltar 16.10 2 Maart aan Gibraltar 16.10 9 Maart aan Gibraltar 18.10 16 Maart aan Gibraltar 16.10 23 Maart aan Gibraltar 16.10 30 Maart aan Funchal 20.55 2 April aan Funchal 20.55 6 April aan Gibraltar 16.10 13 April aan Gibraltar 16.10 De stukken behooren volgens buitenla.ndsch tarief te worden gefrankeerd en op de adres zijde te worden voorzien van 2 schuine elkaar kruisende lijnen Op Donderdag 6 Januari 1938 wordt cor respondentie verzonden voor Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", laatste buslichting om 15 uur aan het hoofdkantoor. Waardoor dit jaar zich onderscheidt van alle andere. Het was ongetwijfeld een gelukkige ge dachte van de initiatoren der Stichting „Ons Kind", ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana's eersteling, de jonge Moe der een geschenk aan te bieden in den vorm van een fonds met een blijvend karakter. Nu H.K.H. wel heeft willen toezeggen dit fonds te aanvaarden en het te zijner tijd een be stemming ten bate van het Nederlandsche Kind te geven, wendt het Landelijk Comité van Aanbeveling zich tot alle landgenooten met de uitnoodiging mede te werken dit fonds zoo groot mogeljjk te maken. Daartoe staan verschillende wegen open. In de eerste plaats: men kan in teekenen op het boek, dat door de Stichting in samen werking met een Amsterdamsche uitgeverij in het licht wordt gegeven en dat verzorgd wordt onder hoofdredactie van Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn., die naar men weet, behoord heeft tot de leeraren van Prinses Juliana. Dit voortreffelijk boek „Gids voor Jonge Ouders", waaraan meer dan 35 volstrekte deskundigen, autoriteiten ieder op hun gebied, hun medewerking verleenden, verschijnt in vier verschillende edities. Het batig saldo van de uitgaven a, b en c, resp S. 100.25. en 5.tot 24.komt ten goede aan de Stichting. De namen van de inteekenaren op de beide luxe-edities van deze waardige ge legenheidsuitgave, worden daarin vermeld. Zij worden tevens vermeld in een caligrafi- sche oorkonde, gevoegd by het exemplaar dat H.H.K.K.H.H. wordt aangeboden, evenals die van hen, welke op andere wijze bijdragen tot versteviging van het fonds. Wie medewerken wil dit fonds groot te maken, zal daartoe als gezegd ook op andere wijze ruimschoots gelegenheid worden gebo den. In de eerste plaats is er ten alle tijde gelegenheid tot storting van giften op de postrekening van den penningmeester, J. M. G. van Lanschot, te 's-Hertogenbosch (Nr. 175.70 melden: „Ons Kind") en dan bevelen wy met klem aan de zegeltjes te koopen, reeds van een waarde van vijf cent af, die het publiek door vele jeugdige handen zullen worden aangeboden. Kortom er bestaat ge legenheid te over mede te werken het fonds van de Stichting „Ons Kind" groot te maken. Moge ook deze opwekking er toe bijdragen, dat het Nederlandsche Volk zijn vreugde over de heugelijke gebeurtenis van dit jaar niet slechts tot uiting zal brengen op luidruchtige wijze, doch tevens door naar vermogen iets bij te dragen tot dit Nationaal Geschenk. Het Kind, dat nog niet spreken kan, maar dat het voorrecht heeft, gelijk of na ons Koningskind te zijn geboren, Zijne Majesteit het Kind, aan wien men zegt. dat deze eeuw gewyd is, zal ons er dank voor weten. Overeenkomst tusschen besturen. Loónsverhooging van 5 tot 7 De onderhandelingen tusschen de samen werkende organisaties in het visscherjjbedrijf schijnen thans tot een bevredigende oplossing te zullen leiden. Nadat op oudejaarsdag was vergaderd, werd een overeenstemming be -eikt, die voor de werknemers een loonsverhooging van 5 tot 7 beteekent. Het nieuwe contract zal voor schippers en overige opvarenden een loonsverhooging van 5 tot 7 brengen. Voor de schippers wordt het percentage der besomming, dat volgens het thans afloopende contract 4 tot 50.000 en 5 van besommingen daarboven bedroeg, verhoogd tot 4 voor besommingen tot 30.000, 4% voor 30.000 tot 40.000 en 5 van besommingen boven 40.000. Het percentage der besomming voor de overige opvarenden blijft, volgens het thar.s voorgestelde contract, gelijk. De vaste maand- gages worden evenwel verhoogd en wel als volgt: stuurman 77.25 tot 82.50, eerste machinist van 83.75 tot 88.50, tweede ma chinist van 82.25 op 87, matrozen en stokers van 73.75 op 79.50, en koks tn tremmers van 63.25 op 67.50. Verder zal volgens de tegenwoordige voor stellen de aftrek van lcsloon voor besommin gen beneden 1210 komen te vervallen. Voor de vischlossers zal het grondloon verhoog! worden van 3.50 op 4 per losbeurt. Een belangrijke verbetering moet ook wor den geacht, dat bij deze voorstellen de moge lijkheid wordt geopend, dat op treilers, waar van de lengte meer dan 125 Engelsche voet bedraagt, een leerling matroos kan worden geplaatst, boven de gewone sterkte. Hierdoor wordt het mogelijk, dat ook de jeugdige vis- schers een kans krijgen. Het amital treilers dat onder deze regeling zal vallen, bedraagt ongevee: 20. Naar men in IJmuiden aanneemt, is het waarschijnlijk, dat op het thans voorgestelde conflict, een volledige overeenstemming zal worden bereikt. De definitieve regeling zal echter nog wel eenige dagen vorderen, aan gezien de vergaderingen, die heden zijn aan gevangen, voortduren, tot alle schepen binnen zijn geweest. IJMUIDEN, 3 Jan. De prijzen waren aan den rijksvischafslag: tarbot 10.94, tong 0.960.68, heilbot 0.900.62, alles per kg.; griet 2818, groo te schol 1310.50, middel schol 1312.50, zetschol 2015, kleine schol 196.80, schar 11.508.50, poontjes 5.603, groote schel- visch 3024, middel schelvisch 2620, kleinmiddel dito 259, kleine dito 123, groote gul 96.80, kleine gul 82.50, wij ting 41.40, makreel 1311, /yersche haring 3.152.25, kleinmiddel heek '2015, kleine heek 105, alles per 50 kg; kabeljauw 45— 18.50, per 125 kg; Vleet 2—1, leng 1.55—0.50, koolvisch 187, alles per stuk; rog 22 14.50, per koop. EEN GOED VISSCHERIJ-JAAR VOOR IJMUIDEN. In de maand December 1937 bedroeg de totale omzet aan de rijksvischhallen te IJmui den 782.646 tegen in December 1936 642.536. De totale omzet in 1937 beliep 7.676.438 (v. j. 6.230.231); het afgeloopen jaar bracht dus 1.346.207 meer op. Wy waarschuwen by deze nog eens onze fietsende lezers en lezeressen, dat zy ver plicht zün des avonds op hun rijwiel een brandend achterlicht te hebben. Reeds werden hier ter stede ongeveer 10 perso nen ter zake van het ontbreken van zoo'n achterlicht bekeurd! KINDERCANTATE. Nog even herinneren wij aan de generale repetitie, welke hedenavond om 7 uur (precies) zal worden gehouden in Casino. Hieraan zullen twee muziekkorpsen hunne medewerking ver leen, n.1. de „Oranje Harmonie Kapel" en de Muziekver. „Winnubst". Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. De verrassende verkiezingsuitslag in Roemenië houdt de gemoederen in Midden-Europa bezig, want de verander de politieke toestand in Roemenië is niet alleen voor het land zelf van belang, maar is van beteekenis voor geheel Midden-Europa. In meer dan een Europeesche hoofdstad, zoo schreef de N.R.Crt. dan ook gisteren avond in een beschouwing, zijn de hoofden vervuld van de veranderingen in Roemenië en ziet men, niet altijd met verlangen, maar zeker wel met groote nieuwsgierigheid uit naar de eerste stappen van het nieuwe ka binet. De sympathieën van den nieuwen minister president en den minister van buitenlandscha zaken zijn voldoende bekend, hun denkbeel den hebben zij meer dan eens uiteengezet. Hetgeen natuurlijk niet beteekent, dat ook het regeeringsbeleid straks een zoo gepronon ceerde richting uit zal gaan. Toch maakt Goga's benoeming aan menige illusie een einde. Delbos moge uit Boekarest niet al te optimistisch gestemd zijn terug gekeerd, de verkiezingsuitslag vestigde een zekere hoop, dat oude beproefde vrienden van Frankrijk weer aan het bewind zouden ko men. Maar het ging anders. De veel gesmade Tatarescu werd vervangen door menschen, waarin Frankrijk nog minder vertrouwen stelt dan in zijn voorganger. Maar niet alleen voor Frankrijk is deze verandering een pijnlijke verrassing. Voor geheel Midden-Europa is de kwestie van groot belang. De Tsjechen kunnen min der dan ooit op den steun van hun Rus- sischen bondgenoot rekenen. De kans op het verleenen van doortocht van Russi sche troepen door Roemenië is aanzien lijk verminderd. In Weenen, waar men een zekere toena dering tot Boekarest nastreeft, in de hoop hierin een steun te vinden voor het behoud van de onafhankelijkheid, een garantie ook voor grootere bewegelijkheid in de spil Rome Berlijn, ziet men aan deze verwachting den bodem ingeslagen. Voorzichtigheid is nu geboden, een nieuw vermeénd steunpunt is in een waas gehuld, waardoor men zijn ware beteekenis nog niet kan doorzien. Zoo kort voor de bijeenkomst van de staten van de protocollen van Rome, waarbij zoowel Oostenrijk en Hongarije hun gemoed jegens Italië wilden uiten, is dit een gebeurtenis, die men allerminst kon gebrui---» ken, een verrassing, die tot een herziening der plannen aanleiding kan geven. van 3 Januari 1938. BEVALLEN: M. G. RensmaagOudijk, d. E. Bruinde Wolf, z. J. E. Olivieira—Rand, d. A. M. Limonardvan Gunst, d. OVERLEDEN: W. Dorsman, (m), 83 jaar. J. G. Steinhauer, (m), 82 jaar. A. Verhoef, (m), 26 jaar. AANKOMST MAILTREIN. De N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het m.s. „Johan van Oldenbar- nevelt" hedenmorgen 4 Jan. om 10.20 uur van Genua zou vertrekken. Aankomst Woensdag morgen 5 Januari om 9.19 u. te Amsterdam C.S. Besteding van 2 huizen voor den heer P. Zweed aan den Koningsweg. In massa. H. W. Freeke 4760.— A. de Kloe 4824.— J. Mos, Breezand 4885.— D. Kooger 5023.— Gebr. Riemers 5149.— Rijers en Vlaming 5190.— J. Lugtenburg 5520.— Gebr. Boot 5580.— W. Labout 5650.— G. J. de Wit 5720.— H. Doorn 5910.— Venema 6000.— Het werk is aan den heer H. W. Freeke gegund. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur, BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8. „De laatste hinderpaal" en „The music goea round". Rialto, Spoorstraat, half 8. „Ben Uur". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8. „Op Hoop van Zegen" en „Gouddorst". Dinsdag k Januari. Musis Bacrum, 8 u. Feestavond Kath. Jonge Middenstandsvereeniging. Donderdag 6 Januari. Rialto, 7.50 u. Filmavond Centr. Ned. Transp.-Arb. Bond. Casino8 u. N.C.R.V.-filmavond, Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16.28 Barometerstand Den Helder 767.1 Temperatuur lucht 3 9 Laagste temp. lucht gisteren 2.1 GESLAAGD: Aan het Instituut „Mereu- rius", Loodgracht 72, slaagde voor het diplo ma Machineschryven: C. v. d. Laan, leerling van bovengenoemd Instituut. OUD-ONTVANGER J. J. VAN PIENBROEK OVERLEDEN. Op ruim 78-jarigen leeftijd is te Terneuzen overleden de heer J. J. van Pienbroek. De heer Van Pienbroek, die zich sedert enkele jaren te Terneuzen gevestigd had, is achter- eenvolgens ontvanger der Rijksbelastingen ge weest te Wommels, Kollum, Gorredijk, Terneu zen, Heerenveen, Vlissingen, Den Helder en Amsterdam. De begrafenis zal a.s. Donderdag te Zaam* alft? geschieden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5