installatie van den raad voor Wieringermeer de Verdeel en heersch Mislukte luchtaanval op Hankau Roode achterlichten worden grif gestolen Onze Zondagswet is verouderd Autonomie van de gemeenten bedreigd Naar de erkenning van de Italiaansche keizerskroon sp Indië Verdelgingsmiddel voor sprinkhanen ontdekt Russisch touristenbureau gesloten Julius Barmat ongesteld Werkwilligen door stakers ontvoerd Botsing tusschen militairen en Arabische terroristen Postvluchten Er zijn nog vele problemen op te lossen CHINA Hangtsjau door Chineezen heroverd Amerikaansche volksauto in productie Misdadigers beschermd door politie Ontploffing op Italiaansch schip Rotterdamsch zeeman had er 28 in zijn zakl De nieuwe roode achterlichten, waarvan de fietsen sedert 1 Januari j.L voorzien moe ten zijn, blijken even een begeerlijk object voor dieven als de rijwielplaatjes. Te Rotterdam is aan één jiolitiebureau door acht personen aangifte gedaan, dat hun achterlichten waren gestolen. De politie is er echter in geslaagd den 36- jarigen zeeman M. H. T. v. d. K. aan te hou den, die op heeterdaad werd betrapt, toen hij van een fiets, staande op den hoek van de West Kruiskade en den Diergaardesingel te Rotterdam, ten nadeele van den kellner C. Z. uit de Katharinastraat, een lederen rijwieltasch ontvreemdde. De man is over gebracht naar het bureau Oostervantstraat waar men bij fouilleering op hem bevond: 28 electrische achterlampjes, een rijwiellan taarn, een zadeldekje en een paar handbe schermers. Deze voorwerpen had de man in twee dagen tijd ontvreemd. GEEN GROOTE PERSONEELSUITBREI DING BIJ DEFENSIE. Van bevoegde zijde wordt ons te Den Haag medegedeeld, dat berichten betreffend een uitbreiding van het personeel aan het De partement van Defensie met ongeveer 400 man volkomen onjuist zijn. Wellicht zullen eenige personen in dienst worden genomen, doch dit zal dan ten hoogste 10 procent bedragen van het in bo venbedoelde berichten genoemde aantal. De Japansche luchtstrijdkrachten hebben een aanval gericht op Han kau, waarbij ehter de meeste bom men die bestemd waren voor het vliegveld, een eindweegs van het doel neerkwamen. Ofschoon er ruim twintig toe stellen'op het vliegveld stonden, werden slechts drie verouderde ma chines en een middelgroot bombar dementstoestel vernield. Acht Chi- neesche vliegtuigen, waarvan ver scheidene door Russen bestuurd wer den, bonden den strijd aan met de Japanneezen. Zij haalden hen ech ter eerst in op eenigen afstand van de stad. Het resultaat van het lucht gevecht is nog niet bekend. De Ghineesche pers bericht, dat de Chi- neesche troepen Hangtsjau hebben heroverd doch de woordvoerder van het Japansche leger heeft dit tegengesproken. Volgens hem zijn de Japansche troepen nog meester van Hangtsjau. De Chineezen hebben Jcntsjau ontruimd. Men verwacht, dat de Japanneezen er elk oogenblik kunnen binnenrukken. De Chi neezen maken zich thans gereed Soetsjaufoe te verdedigen. In de geboorteplaats van Confucius. De minister van waterstaat, Mr. Dr. Ir. J. M. van Buuren heeft heden op zijn de partement den raad van het openbaar tichaam de Wieringermeer, wiens samenstel k ïuen in het nummer van heden kan vinden, geïnstalleerd met de volgende rede: Bij het in werking treden van het open baar lichaam „de Wieringermeer" op 1 Januari 1938 is een mijlpaal bereikt op den ^eg, welke moet worden afgelegd bij het tot stand brengen van de afsluiting en de gedeeltelijke droogmaking van de Zuider zee, ingevolge de wet van 14 Juni 1918, Staatsblad no. 354. Op zulk een tijdstip is net gewenscht een terugblik te werpen op oen afgelegden weg en zich rekenschap te geven van hetgeen nog te doen staat. Hoe belangrijk uit technisch oogpunt de afsluiting ook moge zijn, deze brengt in hoofdzaak slechts verbetering in bestaande toestanden. De droogmaking stelt ons daar entegen naast de technische problemen van den bouw van den polder, voor het vraag stuk hoe van een zouten, slappen zeebo dem goeden cultuurgrond te maken, hoe van een schier eindelooze, kale vlakte een bewoonbare en normaal beheerde land streek te vormen. Door de gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee zal de opper vlakte van ons cultuurland met ongeveer 10% vermeerderen 0n dit enkele cijfer doet reeds inzien, van hoe groote beteekenis dit zal zijn voor de economische gesteldheid van ons land. Wat de inrichting van de Wieringerrmeer betreft, bij het ontwerpen daarvan was het nog de vraag in hoeverre het verkeer van de boerderij te land dan wel te water zou plaats hebben, welke kavelgrootte de mieest gewenschte was, welke indeeling van de polderafdeelingen noodig zou zijn, enz. Op al deze punten is een oplossing gevonden, welke voor de volgende inpolderingen rich tinggevend kan zijn. Het ligt voor de hand, dat ook de koloni satie vele en moeilijke vraagstukken met zich heeft meegebracht en dat de zich ont wikkelende samenleving in verschillende richtingen haar eischcn blijft stellen. Ook in dit opzicht valt in de naaste toekomst nog belangrijk werk te verrichten. Bij vroegere landaanwinning werden als regel de droog gelegde gronden direct in handen van de gebruikers gesteld. Thans is wel gebleken, hoe gelukkig het is, dat met dit systeem is gebroken. Talrijk zijn toch de voorbeelden, waarbij in jonge polders de eerste landge- bruikers. door gebrek aan kennis van de abnormale gronden in gebreke bleven deze een goede behandeling te geven en daardoor financieel te gronde gingen. Naar gelang de n-icuwe polder zich ont wikkelt. zijn ook voorzieningen in de ge meentelijke belangen urgent geworden. Er kon niet worden verwacht, dat de omliggen de gemeenten, waarbij de Wieringermeer tijdelijk was ingedeeld, in deze belangen naar behooren zouden voorzien en ook hier werden dus nieuwe regelingen vereischt. Waar bij de innoldering zoo velerlei vraag stukken tot oplossing moeten worden ge bracht, is het begrijpelijk, dat de regeering eertijds behoefte aan voorlichting gevoelde en zoo werd dan ook hij de beschikking van den minister van Waterstaat dd. 21 Decem ber 1936 een commissie inzake bot bestu- deeren van de uitgifte van de Zuiderzee- gronden, welke commissie naar haar helaas onlangs overleden voorzitter in den regel als de commissie Vissering pleegt te worden aangeduid. Zij stelde voor het bestuur van het lichaam te doen bestaan uit een raad en een direc tie. De directie zou vergaande bevoegdheden hebben. Haar belangrijkste besluiten zouden aan de goedkeuring van den raad of wel aan die van de kroon ziin te onderwerpen. Ten aanzien van de gemeentelijke bemoei ingen stelde zij voor de voorloopige indee ling bij de aangrenzende gemeenten voors hands te bestendigen, doch zoodra mogelijk ze'fstandige gemeenten on te richten. Hoewel de gemeentelijke zorg geheel op zichzelf is georganiseerd, vormt de directeur als voorzitter van de bestuurscommissie een persoonlijke verbinding tusschen de bei de onderdeden van het lichaam. Bij algemeen-en maatregel van bestuur van 23 December 1937 zijn vastgesteld na dere henalingen tot uitvoering van de wet van "1 Mei 1937. In par. 2 is hier de taak van den raad nader aangegeven, In het bijzonder wijs is hier op artikel 17. Hier is voorongesteld, dat de raad zich regelmatig van den algemeenen gang van zaken op de hoogte houdt, de aandacht van de be trokken ministers vestigt op hetgeen voor den goeden gang van zaken gewenscht is, terwijl hij jaarlijks zal worden gehoord over de ofitwerp-begrooting en het ontwerp- wenkplan en verder hij voorkomende geval len over voorgenomen wijziging in de per soneelsformatie, de bezoldigingsregeling en de intructies van het personeel. Voor zoover de staatsexploitatie hetreft, zijn 's raads bemoeiingen uiteraard beperkt door de credieter, we'ke op de begrooting zijn toegestaan, terwijl de Minister van Finan ciën, den raad en den directeur gehoord, de voor dit doel bestemde gronden aan- wiist. Die minister regelt tevens de voor waarden. waaronder die gronden voor staatsexploitatie beschikbaar gesteld wor den. Er zullen infussehen in de toekomst nog nwerëero problemen zijn op te lossen. Tk wil bier slechts aanstippen, dat de staat geleidelijk aan het oigendomsheheer zal gaan voeren over een zoo groote oppervlakte cultuurgrond, hetgeen uiteraard van invloed zal zijn on onze nationale economie. De richt lijnen bii dat beheer te volgen en de wijze, waarop dit beheer ingericht zal moeten wor den, zullen in de toekomst vastgesteld moe ten worden en daarbii zullen uwe ervarin gen niét hef elgcnaarsbeheer over Wieringer- meergronden een waardevol materiaal le veren. Dat zoove'o deskundigen on het gebied van landbouw en waterstaat zich voor het lidmaatschap van den raad beschikbaar ■ebben willen stellen, wardeeren wij ten eerste. Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren Minister van Waterstaat Dat uw samenwerking met de regeering ter eenre, met de directie ter andere zijde, een vruchtdragende moge zijn, in het be lang van onzen eersten Zuiderzeepolder, welke, wij mogen dit dankbaar constateeren het centrum is geworden van een nieuw le ven en van een jonge frisschen onderne mingsgeest. En hiermede verklaar ik mede uit naam van mijn ambtgenoot van Financiën den raad van het openbaar lichaam de Wie ringermeer", bedoeld in artikel 3 van de wet van 31 Mei 1937, Staatsblad no. 521, voor geïnstalleerd. Aan het Voorloopig Verslag op de begrooting van Binnenlandsche Za ken is ontleend, dat verschillende le den er bezwaar tegen maakten, dat de regeering deze wet van 1 Maart 1815, die door het gewoonterecht grootendeels harer kracht heeft ver loren, tot nieuw leven wil trachten te wekken. De wet past huns inziens niet meer op de huidige toestanden. In verscheidene opzich ten kan zij zelfs niet meer tot gelding komen, omdat latere wetten het onderwerp voor be paalde gebieden zijn gaan regelen (drank wet, winkelsluitingswet, e.d.). Een strikte en uniforme toepassing zou trouwens zonder twijfel op groot verzet stuiten. Men denke zich slechts in, dat een internationale voet balwedstrijd op Zondagmiddag zou worden verboden. Verscheidene leden verklaarden Zondags heiliging voor te staan, doch ten aanzien van een regeling der Zondagsrust van mee ning te zijn, dat daarbij met de in verschil lende streken des lands vaak sterk uiteen- loopende wenschen der bevolking rekening behoort te worden gehouden. Zij oordeelden derhalve een nieuwe Zon dagswet gewenscht, waarin algemeene rege len worden opgenomen en aan de gemeen tebesturen de bevoegdheid wordt toegekend om nadere, verder strekkende, voorzieningen te treffen. Gemeenten hebben recht op een billijke regeling Inzake de 11- nancieele verhouding. Volgens het voorloopig verslag op de be grooting van Binnenl. Zaken wezen ver schillende leden op de beperking, welke de gemeentelijke autonomie de laatste jaren in velerlei opzicht heeft ondergaan. De voornaamste oorzaak daarvan is uiteraard te zoeken in de benarde financieele moei lijkheden, waarin tal van gemeenten zijn komen te verkeeren. Het gaat niet aan, zoo betoogden zij, een tegenstelling te formeeren tusschen nood lijdende en bijna-noodlijdende gemeenten eenerzijds en extra-zuinige gemeenten an derzijds. Onder de noodlijdende gemeenten zullen er zeker verscheidene zijn, die haar meer bevoorrechte zusteren in zuinigheid verre overtreffen. Dat zij toch in den toe stand van noodlijdendheid gekomen zijn, ligt alleen aan het feit, dat zij er even min als het rijk zelf trouwens in geslaagd zijn aan de overmacht van dalende in komsten en stijgende lasten het hoofd te bieden. Waar bij de wet het belastingge bied der gemeenten sterk is inge krompen, mag de vraag worden ge steld, of daartegenover de gemeen ten niet het recht hebben op een zoodanige regeling van de finan cieele verhouding tusschen Rijk en gemeenton, dat zij althans in staat zijn de als noodzakelijk erkende uit gaven op tc vangen. Wanneer onder de huidige regeling onge veer een derde gedeelte der gemeenten daartoe niet in staat blijkt, valt daaruit slechts de conclusie te trekken, dat de re geling te kort schiet. Waardeering van Belgisch blad voor min. Patijn's initiatief. De „Tndépendance Beige" schrijft naar aanleiding van het telegram van koningin Wilhelmina aan den negus, dat men op nieuw bewondering moet hebben voor de juistheid van het Nederlandsche standpunt, dat in moreel opzicht geen enkele concessie doet en toch zoo verstandig is, de feiten te erkennen, zooals ze zijn. Le Matin meldt in zijn postéditie, dat twee chauffeurs te Parijs, die ondanks de staking, toch zijn voortgegaan met de af levering van bestellingen, naar men ge looft, door stakers zijn ontvoerd. Men heeft hen nog niet terug gevonden. DE BRITSCHE RADIO-UITZENDINGEN IN HET ARABISCH. Graaf Ciano heeft Lord Perth ontvangen. Graaf Ciano heeft den ambassadeur van Groot-Brittanniö Lord Perth ontvangen, met vvien hij veertig minuten heeft gesproken. Het onderhoud heeft met name betrekking gehad op de radiouitzendingen in de Arabi sche taal. Een Japansche colonne uit Tsinany is Tsjoefoe, de geboorteplaats van Confucius, gisteren binnengerukt, na een krachtigen Chineeschen weerstand te hebben overwon nen. Men meent te weten, dat hertog Koengte- tsjeng, de vijf en zeventigste afstammeling in rechte lijn van Confucius, zich in Tsjoe- Japansch journalist bepleit toe nadering tot de V.S. en Rusland. ter hoogte van Quessant een ontploffing voorgedaan. Het blad „Ce Soir" meldt, dat een onder zoek wordt ingesteld naar de oorzaak dezer ontploffing, die van geheimzinnigen aard schijnt te zijn. Het ongeluk zou zich hebben voorgedaan aan boord van een schip, dat de Panarrmesche vlag voert, en de beman ning van de reddingboot van Brest, die te hulp was gesneld, zoü ongewone bijzonder heden hebben opgemerkt. Ofschoon zij de vlag van Panama voert, zou de „Adria" een Italiaansch schip zijn, dat naar het zeggen der bemanning op weg was van de Tyne naar Genua. Aankomst te Alex. 4 Jan. Rang. 3 Jan. Bagd. 2 Jan. Jodhp. 4 Jan. Bagd. 4 Jan. Napels 4 Jan. De Nandoe is wegens motorstoring te Bag dad gebleven. De Oeverzwaluw, met resei- ve-motor aan boord, is te Brindisi aangeko- men. foe bevindt. Gemeld wordt, dat de Japannee zen hem in Augustus j.1. den Chineeschen troon hebben aangeboden, doch dat hij ge weigerd heeft, aangezien zijn familie nooit naar wereldlijke macht gestreefd heeft. Verwoestingen in Sjanghai, Van de 135.000 arbeiders, die voor het uit breken der vijandelijkheden in industrieels ondernemingen werkten, in de wijken der nederzetting ten noorden van de Soetsjau- kreek te Sjanghai, welke door de Japannee zen bezet zijn, zouden thans niet meer dan op zijn hoogst 40.000 aan het werk kunnen gaani tengevolge van de vernieling der Chi- neesche fabrieken. Desbetreffende gegevens zijn te vinden in het preliminaire rapport, dat uitgebracht is bij den gemeenteraad. Naar schatting zijn 905 ondernemingen, hoofdzakelijk Chineesche, waar ruim 30.000 man werkten, geheel verwoest door brand, terwijl mogelijk duizend andere Chineesche fabrieken en werkplaatsen min of megr ern stige schade hebben bekomen. Practisch zou alleen de industrie in de fabrieken, welke buitenlandsch eigendom zijn, kunnen wer ken. Zesduizend arbeiders vinden werk. De Hudson Motorcar Company te New York deelt mede, voornemens te zijn een begin te maken met de productie van een nieuwe, goedkoope auto, ten behoeve waar van zesduizend arbeiders weer in dienst zullen genomen worden als eerste gedeelte van het plan tot aannemen van arbeiders. Naar schatting zal een bedrag van 11 mil- lioen gemoeid zijn met de uitvoering .van dit productieplan. Woedende massa wilde hen lyn chen. De politie van Bosanska Gradisjka in Joego-Slavië heeft de grootste moeite gehad om eenige gevangenen te beschermen tegen een verwoede menschenmenigte, die pogin gen in het werk stelde hen te lynchen. Het betrof hier twee broeders, Miliailo en Branko Tomitsj, die uit de gevangenis naar het gerecht geleid werden. Zij werden er van beschuldigd zes of zeven moorden ge pleegd te hebben. In de straat tusschen de gevangenis en het gerechtsgebouwheeft een menigte de gevangenen en hun bewa kers aangevallen. De agenten moesten ten slotte in een voorbijrijdenden auto sprin gen om hun gevangenen te redden uit de handen der woedende menschenmassa. Insect houdt veel van Castor- boonen. Vrucht echter doodelijk vergil. Sprinkhanen blijken een niet te verzadi gen honger te hebben ten aanzien van het gebladerte en de stengels van de castorboon, waarvan bij toeval gebleken-is, dat zij zeer schadelijk zijn voor deze insecten. Deze toevallige ontdekking heeft den Ame- rikaapschen boeren een nieuw yvapen gege ven in hun strijd togen de Sprinkhanen. Dr. L. M. Cliristensen, van de chemische stichting van Kansas, heeft verklaard dui zenden sprinkhanen gezien te hebben, die rechtstreeks den dood tegemoet trekken door op de castorboon neer to strijken. In de afgeloopen jaren hebben regeering zoowel als boeren in het middenwesten hon derdduizenden dollars uitgegeven op zoek naar een gif, dat een einde zou maken aan de sprinkhanenplagen, die volgens raming van het ministerie van landbouw in 1936 ongeveer honderd millioen dollar schade hebben aangericht. Het schijnt, dat een boer zijn gewas thans afdoende beschermen kan door een flinke haag van Castorboonen rondom zijn akkers te planten. FRANSCI-I KATHOLIEK BLAD IN DUITSCHLAND VERBODEN Het katholieke dagblad „La Croix" dat beschouwd wordt als het officieuze or gaan der R. Katholieke Kerk in Frank rijk, zal voortaan niet in Duitschland wor den toegelaten. De directeur van het blad Pater Leon Merklen heeft van het Duitsche ministerie van propaganda bericht ontvan gen, dat La Croix voor onbepaaldcn tijd met de grens z,al mogen passoeren. La Croix had de rodevoering van den Paus tegen de vervolging der katholieken in Duitschland in extesnso afgedrukt, Wij hebben den oprechten wensch aldus het blad dat de Belgische regeering bij haar onderhandelingen van dezelfde begin selen uitgaat. Men moet dan nog slechts een practische formule vinden. Men kan ove rigens van meening zijn, dat zoo'n formule gemakkelijk kan worden gevonden, indien men zich herinnert, dat de titel „keizer van Abessynië" den Italiaanschen koning is toe gekend door een binnenlandsche Italiaan sche wet en dat de mogendheden in hun be trekkingen de binnenlandsche wetten steeds hebben te eerbiedigen. Verkeer met Rusland gaat door, verklaren Sovjet-kringen. Het bureau van de „Intoerist" te Londen, het officieele Russisch toeristenbureau, dat sedert zes jaar functioneerde, zal zeven Ja nuari a.s. gesloten worden. Op het bureau worden geen inlichtingen dienaangaande gegeven, zoodat men niets weet omtrent de redenen, welke hiertoe hebben geleid. De Times bericht, dat ook het bureau van de „Intoerist" in Duitschland gesloten zal worden. In Sovjet-kringen te Londen verklaart men niet al te veel beteckenis te hechten aan de vrijwillige liquidatie van het Brit- sche bijkantoor. Er is hier slec'hts sprake aldus verzekert, men van een inwen dige reorganisatie. De uitgifte van biljetten voor reizen in Rusland zal niet onderbro ken worden en binnenkort zal een nieuwe onderneming gevestigd worden, die de werkzaamheden van de „Intoerist" zal voortzetten. Anderen meencn echter, dat de sluiting van de „Intoerisf'-bureaux ver band houdt met de Russische zuivering en dat men er in Moskou naar streeft nog meer controle te krijgen op de vreemde lingen, die het land binnenkomen. Hechtenis met een maand verlengd. Julius Barmat had gisterochtend voor den rechter moeten verschijnen om het be vel tot in hechtenisneming, dat de rechter van instructie, Renoitre, togen hem heeft uitgevaardigd, te hooren bevestigen. Barmat heeft evenwel een medisch advies overge legd, waarin wordt verklaard, dat hij niet in staat is te verschijnen. Hierop heeft de vioe-president van de raadkamer, de Villermont, zich naar de Saint Gilles gevangenis begeven, om Barmat mede te deelen, dat de voorloopige hechte nis met een maand is verlengd. TENEINDE ENGELAND TE KUNNEN TROTSEEREN. In een zoo juist verschenen bro chure ontwikkelt Moeta Teisji, een bekend Japansch publicist, die door admiraliteitskringen wordt gesteund, de stelling, dat de Japansche diplo matie met alle middelen moet zien te bereiken, dat de Vereenigde Sta ten afgezonderd blijven van hun neven aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan, dus van En geland. De beste methode, zoo betoogt hij, zou zijn, Washington mede te deelen, dat de deur alleen voor Amerikaansche kapitalen wijd open zal blijven in Mandsjoekwo en het door de Japanneezen bezette gedeelte van China. Moeto Teis.ji beveelt eveneens toenadering tot Moskou aan, daar hij van oordeel is, dat het grootste gevaar voor Japan ge vormd wordt door een Japansch-Russischen oorlog, die alleen aan Engeland voordeel zou brengen. Japan zou Moskou onom wonden moeten waarschuwen, dat Sovjet- Russische expansie in het Verre Oosten tot een voor de Sovjet-Unie rampzaligen oorlog zou leiden, terwijl, indien zij haar streven richt op Indië en T'nibet, de Sovjet-Unie genoeg zou hebben aan 100.000 man om deze fabelachtig rijke landen in haar macht te krijgen. Nadat, zoo besluit de schrijver, de Ame- rikaanschen vriendschap door beloften en te juister tijd gedane bestellingen eenmaal gewonnen zal zijn en de passiviteit der Sovjet-Unie verzekerd, zal Japan onbe vreesd Engeland kunnen trotseeren. Drie Arabieren in Palestina ge dood? Volgens nog niet bevestigde berichten zijn gisterenmiddag bij een treffen tusschen mi litairen en politie eenerzijds en een bende van veertig gewapende Arabieren bij de grens in de buurt van het dorp Saffa an derzijds drie Arabieren gedood. De bende is naar men zegt vervolgens verspreid en uitgeweken in de richting van Syrië. Geheimzinnig geval. Aan boord van het s.s. „Adria" heeft zich Vertrek van Wielewaal Athene 4 jan. (heenreis) Ibis (heenreis! Nandoe (terugreis) Torenvalk (heenreis) Pelikaan (terugreis) Valk (heenreis) Reiger (heenreis) Jodhp. 3 Jan. Jodhp. 2 Jan. Basra 4 Jan. Jodhp. 4 Jan. A'dam 4 Jan. A'dam 6 Jan.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2