De In afwachting van de tijding uit Soestdijk - Voorbereidingen in vollen gang u-cui oft^e wanteAJoutyfyte, Hondcidu-ij^tiq, guCdeti de heii ttaaA ZwitWiZatid Bos die koul Jttyendci Woensdag 5 Januari 1938 Tweede Blad ifiadini&uwJ Hoe onze stad haar vreugde zal uiten Van Kinderspelen en dansen om het vreugdevuur De avond van den\ehoortedag Verzendt en ontvar^t Uw goederen per „ES<NA" De Nationale Feestdag Interessant avondprogramma De Luiermanden in de Van Willigen-Etalage Het concert door het Joodsche Koor Charlotte Kohier naar Den Helder Maandag vertrekt de „Java" naar zee MORGEN en VRIJDAG wordt de slag geleverd. Musis in de ban van Ballerino Kovacs Lajos in Den Helder Vandaag laatste dag Het z4)n spannende dagen, deze eerste van het jaar 1938. We leven eigenlek alle maal In afwachting van de blijde gebeur tenis, welke aan bet Oranje-hof verwacht wordt. Waar en wien we ook spreken, het gesprek komt steeds even op die gebeur tenis, welke van zooveel belang voor Ne derland en ons volk zal zijn. Uit de diverse berichten, welke in onze courant versche nen, is reeds lang duidelijk geworden, dat men hier niet van zins is de geboorte van den Prins of van de Prinses gelaten te ont vangen. Neen, Den Helder zal, als alles naar wensch verloopt, aan zjjn groote vreugde uiting geven. Zooals met belangrijke gebeurtenissen in het Koninklijk Huis gewoonte geworden is, zullen de feestelijkheden hier ter stede geleid worden door het Centraal Oranje Comité, dat in deze een uitstekende reputatie geniet. Nu is het voor het Comité, niet eenvoudig om voorberei dingen te treffen, daar natuurlijk niet bekend is, wanneer de Blijde Gebeurtenis plaats zal hebben. Uit den aard der zaak kon het Comité dan ook geen inlichtingen geven, maar dat meemt niet weg, dat wij ons uit diverse ge ruchten ongeveer een denkbeeld konden vor men van de te verwachten feestelijkheden. De Blijde Boodschap. Het meest voor de hand liggend is, dat de Blijde gebeurtenis 's nachts plaats heeft. Zij zal dan bij zonsopgang den volke bekend gemaakt worden door saluutschoten, welke afgegeven zullen worden door kanonnen aan boord der schepen van de Koninklijke Marine: 101 als er een Prins geboren is, 51 voor een Prinses. Mocht de geboorte o/erdag plaats vinden, dan zullen de schoten direct na het bekend worden van de Blijde Tijding afgegeven wor den. Indien de geboorte des avonds, dus na zonsondergang, plaats vindt, dan ^a.1 met de schoten gewacht worden tot na zonsopgang. De klokken luiden. Dit wat de marine betreft. In de stad zal de burgerij op de hoogte gebracht worden door het lutlen van de klokken. Vei wacht mag worjen, dat de klokken van alle kerken, vaii het Helden-der-Zee- monument, etc. geluii zullen worden. Dat zullen plechtige klaiken zijn, die in de harten van allen ongetwijfeld weer klank zullen vinden! 1 Voorts meenen wij te Weten, dat in den loop van den morgen (gestild, dat de blijde ge beurtenis des nachts p'aatsgevonden heeft) door marinetroepen eenmarsch door de stad gemaakt zal worden, marbij natuurlijk de Stafmuziek ingedeeld zaj worden. Als we ons niet vergissen zijn het He Adelborsten, die, met het vaandel in hun midden, voor dezen marsch gecommandeerd lullen worden. Aardige attracte voor de kinderen. Bij de geboorte van een Vorstenkind behoort een feest voor kinderen. Zo zal de viering dan ook voor een groot deel var de jeugd bestemd zijn. Des midadgs gaat n.I. en auto door ver schillende straten in de tad rijden, waar bij voortdurend letters, ojoranjepapier ge drukt, uitgeworpen zullej worden. Uit die letters zal een leuze, betfckking hebbende op het Koninklijk Huis, evormd kunnen worden. De aardigheid iSnu, dat de kin deren door het verzamelé van zooveel mogelijk letters een groot aantal van die leuzen krijgen, die tot ee: bepaalden dag ingezonden kunnen wordel Zij, die de leuze het grootst aantal keeren hebben opgeplakt, krijgen een prij. Op den avond van den dg der geboorte zullen de schepen in de Buienhaven geïllu mineerd zijn, evenals het £leis yan den marinecommandant. Drie muziekkorpsen, n.1. hetstedelijk, Win- nubst en de Oranje Harmoniefe.pel zullen een rondgang door de stad maker alle drie door een ander gedeelte van de sta, waarna een massale optocht geformeerd zj worden, naar wij veronderstellen, op het Staionsplein. Tezamen met de leden vat vrijwel alle plaatselijke zangkoren benevns de kin deren van de twee hoogste liassen der openbare en bijzondere schol* zullen de genoemde muziekkorpsen naa het Raad huis marcheeren, waar een zaghulde zal worden gebracht aan den br^emeester. Gezongen wordt een composib van den heer Joh. F. Pala, welke hij „Bestklanken" heeft genoemd, en die speciaal geschreven is voor de blijde gebeurtenis. Zosis wij per soonlijk hebben kunnen hooren het een geslaagd werkje geworden, waarl o.m. „Ons prinsje (esje) van A. Spoel en „Moederke Alleen" van J. P. Wierts verwerl zijn. Aan het slot van dezen dag zal ien kunnen genieten van zoeklichtspel van de schepen en van een vuurwerk, dat op den Steenen Dam aan de Buitnhaven afgestoken zal worden. De dag volgende op dien van de geboorte wordt de Nationale Feestdag. Reeds vroeg zal een muzikale rondgang door de stad gemaakt worden, waarbij de menschen opgeroepen zullen worden om dezen dag eens recht feest te vieren. Versierde optocht. Eveneens In de morgenuren belooft een gToote optocht van en door kinderen en met medewerking van een paar muziek korpsen een alleraardigste gebeurtenis te worden. Getracht zal n.1. worden aan gezien de speeltuinen medewerking ver- leenen, zal het ook wel in orde komen! er een versierden optocht van te maken. Daar voor de meest geslaagde versierin gen prjjsjes beschikbaar gesteld worden mogen we dus iets aardigs verwachten! Wederom zal een zanghulde aan den bur gervader gebracht worden, ditmaal door de kinderen, die de cantate „De Oranje-Boom bloeit" zullen uitvoeren. Zooals wij bereids mededeelden werd deze cantate gecompo neerd door den heer A. Krijgsman, en werd de tekst geschreven door Philip B. Polak. Voorts vermeldt het programma van dezen dag een ongeveer 10 km lange wandeltocht door de stad, waarover men elders in dit blad nadere bijzonderheden kan lezen. De Nationale Feestdag zal besloten worden met een waardig avondprogramma, waarvan wij kunnen mededeelen, dat er een feestelijke bijeenkomst in Casino zal plaats vinden, waar den burgemeester een oorkonde zal worden aangeboden en waar o.m. de Stafmuziek een concert zal geven. Vreugdevuur in het Julianapark. Tegelijkertijd zal in het Julianapark een Volksfeest gehouden worden. Er wordt een populair concert gegeven in de tent, maar dé attractie is wel de reus achtige vreugdevuurboom, welke hier op gesteld zal worden en welke een lengte van ongeveer 8 meter zal hebben. Rond dezen boom moet pret gemaakt worden en de draaiorgels, of pierementen, zoo men wil, zullen een handje meehelpen! Men zal zich hier nu eens recht kunnen uitleven, waarbij ons tooneeltjes van een dansende schare rond het vreugdevuur nu reeds voor de oogen komen Dit is in groote trekken het programma voor de komende blijde dagen. Wij konden niet volledig zijn, maar in groote lijnen is men thans op de hoogte van de komende dingen. Even willen wij nog memoreeren, dat op verschillende tijdstippen de stadsbeiaardier Tj. Dito het carillon in het Helden-der-Zee- monument zal bespelen, waarbij hij o.m. een eigen compositie „Geboorteklokken" ten ge- hoore zal brengen. Iedereen moet meedoen. Verwacht wordt, dat iedereen aan de feestelijkheden mee zal doen. Ook de werkgevers, figuurlijk en letterlijk. Het zal die dagen wel eens voorkomen, dat hun personeel vrij wil hebben, hetzij voor het deelnemen aan een muzikalen rond tocht of voor het verleenen van medewer king anderszins. Gaarne wordt reeds nu een beroep op de werkgevers gedaan om in deze hun volledige medewerking te verleenen! En nu wachten wij weer in spanning de komende dingen af Gaat het zien! Zelden heeft Van Willigen in de Koning straat een aardiger étalage gehad dan thans het geval is en zelden zullen zoowel jongere als oudere moeders er met zóóveel belang stelling kennis van genomen hebben als thans het geval is. Van de middelste étalage heeft men name lijk een speciale baby-étalage gemaakt: de luiermanden van het Comité, hetwelk over enkele dagen waarschijnlijk reeds, ter gelegen heid van de blijde gebeurtenis ten hove aan be hoeftige moeders een luiermand ten geschenke zal geven, zijn er opgesteld, terwijl voorts tal van voorwerpen uit de manden, benevens an dere, die men bij Van Willigen kan koopen, op smaakvole wijze tentoongesteld zijn. Smaakvol... ja, dét is de juiste kwalificatie: smaakvol is de verlichting, smaakvol is de wijze waarop al dit witte, rose en ander ge tint goed gerankschikt werd en smaakvol is het geheel. Er is een ooievaar, die aangevleugeld komt en dit alles met kennelijk genoegen aan schouwt, er hangen reeds de geboorte-bordjes, welke men nu al bestellen kan, kortom de étalage staat in het teeken van „de baby" en geen moeder, of zij zal dezer dagen een kijkje moeten nemen bij Van Willigen. Een aardig idéé, dat het zeker zal „doen". Wat de pers ervan zegt. In verband met het op 12 Januari a.s. te geven concert door het koor der Groote Synagoge te Amsterdam, laten wij hieronder nog enkele persstemmen volgen, die o.i. wel in voldoende mate wijzen op de plaats die dit ensemble in Nederland inneemt. Zoo schrijft: „De Tijd" (8 April 1937): Onder Englan- der's diepgevoelde uitbeelding maakten zij 'n overweldigende indruk. Met ware schoonheids- sensualiteit voert hij zijn elitekoor tot op de hoogste trap der koorzangkunst. Het is niet minder dan een orkest van mannenstemmen, zilveren, kristallen solostemmen paren zich in de beste technische samenwerking waar hoort men Michel Gobets glansrijker dan in dit milieu? en bij uitbeelding van alle moge lijke stemmingen en zielsaandoeningen bij tee- der gefluister of machtige jubeling, doorloopt het koor alle tinten van dit zangpalet. De Brusselsche Corrp. v. h. Vaderland van 9 Maart 1937: ...De uitvoering was prefect en hoe zou dat ook anders van menschen die zich op deze materie hebben gespecialiseerd? De klank is mooi en merkwaardig zuiver en het onderling verband tusschen de stemmen van een ideale volmaaktheid, hetgeen waarschijnlijk ook te danken is aan het gering aantal leden dat het koor rijk is, waardoor de innigste samenwer king mogelijk is. Om kort te zijn, dit concert voorzag in een behoefte: het werkte verkwik kend? Een zeer enthousiaste zaal dankte dirigent en koor voor twee genotrijke uren. Na een concert in de Holl. Schouwburg te Amsterdam 7 April '37. Algem. Handelsblad: ...zuiverheid van en semblezang, bijzondere schoonheid van klank (vooral het piano is verrassend van effect) en groote, maar toch sobere expressiviteit. Het Volk, 8 April 1937: ...voortreffelijk is de weergave door dit prachtig geschoold en semble, dat voornamelijk zangers met zuivere natuurstemmen bevat. De zang is uiterst muzikaal en doorleefd. 1 Februari declameert Neêrlands eerste voordrachtskunstenares in Casino. Bovenstaande mededeeling zal "zonder twij fel door een groot aantal lezers met vreugde ontvangen worden: Charlotte Kohier naar Den Helder, de vrouw, die in het Nedertand- sche tooneelleven een volkomen aparte plaats inneemt, en wier kunst een roep tot ver over de landsgrenzen heeft. Het lijkt ons overbodig, hier in bijzonder heden op de antecedenten van deze vrouw te wijzen. Charlotte Kohier... die reeds 12jaar geleden naam maakte en langzamerhand een ster van eerste grootte aan de vaderlandsche tooneelhemel werd. Wij behoeven in dit verband slechts te releveeren haar groot succes met voordrach ten als „De Zachtmoedige" van Dostojewski, „Stervend Europa" van Ivan Goll, „Carriere" van Robert Neumann, en als laatste „Mara thondans". Afscheid van korten duur. Nog ligt Hr. Nis. Java in de haven van Nieuwediep, maar aan alles is te merken, dat het einde voor de deur staat: beneden en boven, voorop en achteruit het is één doorloopend geren en gedraaf. Alles wordt nog eens extra nagezien, alles op gepoetst en opgedoft en herhaaldelijk ziet men in deze dagen commandant Klaassen, al dan niet in gezelschap, het schip doorkruisen en met arendsbllkken ieder onderdeel in oogenschouw nemen. Machines staan al te snorren en dreunen, zeuntjes marcheeren reeds met blinkende bladen koffie door de gangen... kortom, de „Java" lééft weer! En Maandag gaat hij varen. Maandag weer naar zee, Maandag zal de scherpe neus van Neêrland's beste oorlogs bodem zich schuimend in de Noordzeebrekers begraven, en Maandag zal de proef >p de som genomen worden, inzake de diepgaande her stellingen, die gedurende vele maanden in Willemsoord zijn verricht. Wat de plannen zijn voor Hr. Ms. Java. Wij hebben ons hiervoor gewend tot den com mandant die ons het navolgende mededeelde, echter onder het noodige voorbehoud. Maandag wordt uitgevaren om 12 uur 's middags, teneinde op zee het schip te doen invaren; voornamelijk zullen hierbij de machine's getoetst worden. Woensdag d.a.v. loopt het schip de Nieuwe Waterweg op om te gaan dokken in Rotter dam, waarschijnlijk bij de Rotterd. Droogdok Maatschappij. Dit intermezzo zal waarschijn lijk van zeer korten duur zn, misschien niet lijk van zeer korten duur zijn, misschien niet de kruiser Zaterdag weer in de haven van Nieuwediep arriveert. Hierna volgt dan nog een korte periode van oefeningen vanuit de haven alhier, tot einde Januari. Dan vertrekt de „Java" naar den Straat v. Gibraltar, teneinde den convooydienst van Hr. Ms. „Hertog Hen drik" over te nemen. Dit convoyeeren duurt slechts kort: vermoedelijk ca. 3 weken. In Holland teruggekeerd worden de proef nemingen met het schip voortgezet, terwijl dan in April het tropenverlof volgt. Aanvang Mei tenslotte zal het schip de groote reis naar Insulinde aanvangen. Eindwedstrij d Duizend abonné's, met hun kinderen, klein- en achterkleinkinderen, hebben met spanning naar de krant uitgezien, waarin de eindwedstrijd van onze spannende winterpuzzle, de jacht op Jan Rapalje, bekend gemaakt zou worden. Immers, wie zal den hoofdprijs van winnen en wie zal maken en wie zullen de volgende prijzen in de wacht sleepen? DERDE PRIJS: Een Dames- of Heerenrijwiel, ter waarde van 50 gulden. VIERDE PRIJS: Veertig gulden in waardebons, te besteden bij den plaatselijken midden stand. VIJFDE PRIJS: Een Jongens» of Meisjesrijwiel, ter waarde van 25 gulden. ZESDE T/M 15e PRIJS: Een bewijs van deelname voor een van onze tweedaagsche escurcizs, te houden in het nieuwe reisseizoen. ZESTIENDE T/M 25e PRIJS: Een bewijs van deelname voor een van onze dagexcursies in het a.s. reis seizoen, met inbegrip van gratis lunch en consumptie. Deze week nog zal het bekend worden. Morgen (Donderdag) en Vrijdag heeft de eindwedstrijd van onze winterpuzzle plaats. In „Musis Sacrum" zullen de bijna duizend abonné's, die de jacht op Jan Rapalje, tot het eind toe, met goed resultaat hebben volgehouden, door middel van het Ballerino spel bepalen aan wie de prijzen zullen worden toe gewezen. Ballerino is een balspel, dat eenige overeenkomst vertoont met het Ballero spel, doch interessanter is. We hebben dit nog spiksplinternieuwe spel ge nomen, omdat het vlot gespeeld kan worden en omdat de kans, dat tweemaal hetzelfde geworpen zal worden, zeer gering is. Voor een vlotte toekenning van de prijzen is dit natuurlijk van beteekenis. Men gooit met vijf ballen, waarvan de eerste worp de eenheden bepaalt, de tweede de tientallen, de derde de honderdtallen, de vierde de duizendtallen en de vijfde de tienduizendtallen. De telling is dus gelijk aan die van de vogelpiek, met dit verschil echter, dat men met Ballerino tot in de tienduizenden telt. De hoogste worp is 55555. Morgen van 5 tot 10 uur zullen de bezitters van de bewijzen van deel name, genummerd van 1500, hun kans kunnen wagen. Vrijdag van 510 uur zullen de nummers boven de 500 hun geluk kunnen beproeven. Indien mogelijk zullen wij reeds Vrijdagavond den uitslag in de zaal bekend maken. Zaterdag zal hij in onze krant worden gepubliceerd. Op het tooneel van Musis zal eenig bizonder drukwerk worden tentoon gesteld, waarvan de bezichtiging voor de wachtenden wellicht een prettige afleiding zal zijn. Door inwrijving en inademing van Dampo. Pot 50. Doo» 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. aifóPO daar lucht je van opl In aansluiting op onze vorige berichten om trent de Kovacs-concerten in Casino, kunnen wij onzen lezers mededeelen, dat behalve Bob Scholte, Nine Dolce, Koos Koen en de be kende humoristen Juffrouw Snip en Juffrouw Snap, ook de heer Guus Weitzel aanwezig zal zijn. De heer Weitzel, de populaire A.V.R.O.- omroeper, zal de programma-nummers per soonlijk in de zaal annonceeren. De heer W. Vogt, directeur van het Om roepbedrijf, spreekt een kort woord. Voor plaatsbespreking enz. verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. Koopt Kinderzegels We mogen eraan herinneren, dat het van daag de laatste dag is, dat de zegels „Voor het kind" verkrijgbaar zijn. Ieder, die de actie voor cle kinderzegels en het doel waartoe zij dienen een goed hart toedraagt zij aange spoord, op dezen laatsten dag nog een voor raad zegels ir. te s'aan. Zc blijven geldig tot 31 December 1942. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8. „De laatste hinderpaal" en „The music goes round". RialtoSpoorstraat, half 8. „Ben Hur". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8.„Op Hoop van Zegen" en „Gouddorst". Donderdag 6 Januari. Rialto, 7.30 u. Filmavond Centr. Ned Transp.-Arb. Bond. Casino, 8 u. N.C.R.V.-filmavond. Vrjfdag 7 Januari. Casino, 8.15 u. Kovacs Lajos en solisten. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op: 16 29 Barometerstand Den Helder 7fiR 6 Temperatuur lucht 54 Laagste temp. lucht gisteren o g JUBILEUM Op 6 Januari a.s. hoopt de heer K Mol den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Nederlandsche Spoor- wegen als lijnwerker. TWENTSCHE BANK. De heer C. Buter, werkzaam op het kan toor der Twentsche Bank alhier, is dezer be noemd tot algemeen procuratiehouder,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5