Woensdagsche Mijmerij Roeisnië's leger streeft naar dictatuur De Joden in Het lot van Artis Roemenië Volkenbond zendt medische expedities naar China Brandende petroleum zet huis in vlammen Japanners wiilen radio controleeren Zes meisjes in zwijm Fietser bij Diemen doodgereden Een ronsel-affaire Jeugdig wielrijder tegen auto gereden Uitgebreide volmacht voor Hongkong-politie 476e STAATSLOTERIJ Muzikale tafelmanieren. Muziekrecenties zijn wonderlijke dingen. Het zijn composities op zichzelf; an und für sich, zooals dat in wijsgeerig Duitsch heet Er zijn menschen, die met geen stok naar een concert zijn te krijgen, maar zich geen recensie laten ontgaan. Voor sommi gen is het lezen van recensies onmisbaar, omdat zij in gezelschap in staat willen zijn, hun meeninge over een musicus te zeggen, en dat kan men moeilijk doen als men niet weet hoe een ander er over denkt. Voor anderen is er een voldoening in gelegen, te lezen, dat het concert, waar zij niet wa ren weinig zaaks was. Dit geld hebben zij dan tenminste weer uitgespaard. Maar de meesten lezen een muziekrecensie zuiver als literatuur. En daar is dikwijls reden voor. Er zijn muziekrecensenten, die hun cri- tieken schrijven in zulke verheven, bloem rijke taal, dat men het jammer vindt, ze niet te kunnen volgen. Maar daarvoor heeft men dan toch de troostrijke ge dachte, dat ze misschien zelf begrijpen wat zij schrijven en er gelukkig mee zijn. Mis schien - want geheel zeker is men daar van nooit. Aanleiding tot deze onredelijke beschou wing is een bespreking, in een onzer groote bladen aan een pianoconcert van Vera Benenson gewijd. De recensent is een oorspronkelijk man en heeft in 't gastronomische gegooid: „Vera Benenson speelt met saus". Ze houdt niet van de moderne zakelijkheid, die na den oorlog in de mode kwam, ze houdt niet zegt de recensent van een „hel deren, drogen vleugel", maar ze tracteert ons weer eens op saus. „Goede oude sausVera Benenson had ze nog eens voor ons opgewarmd en kwam er nu mee aandragen, en goot ze over Schumann en over Debussy en over Lieszt. Het rhythme werd er klef van en viel om en de no ten kregen iets papperigs: van elke toon ladder hoorde je er minstens acht tegelijk. Men moest Debussy nuttigen met een soep lepel, instede van met de vork, die eigen lijk bij hem hoort." Nee de recensent zweert bij de slanke lijn. Hij héAt saus: „We willen in dezen tijd nu eenmaal weten of er knollen of citroenen onder de saus liggen. Dit, lezer, zoo besluit hij wa ren knollen." Het gekke is, dat ik mij, als volslagen ondeskundige op het gebied der muziek, nog nooit tevoren had afgevraagd, met welk eetgerei ik bepaalde componisten moest nuttigen en ik vrees, dat ik het al tijd net verkeerd heb gedaan. Een ver schrikkelijke gedachte. Aan groote diners is het soms al moeilijk genoeg wie zou met de hand op het hart durven verzeke ren, dat hij nog nooit den kellner een dis- creten wenk heeft moeten geven, omdat hem bij de visch bleek, dat hij het visch- bestek al bij de hors d'oeuvre had ge bruikt? Bij concerten is het nog zooveel moeilijker, omdat het hierbij zelfs niet helpt, of men zijn goede manieren op een jongemeisjespensionaat heeft geleerd! Kijk maar naar Vera Benenson, musicienne van beroep, die Debussy met een lepel naar binnen hapt, terwijl meneer Dinges van de krant bezweert, dat ze een vork had moe ten gebruiken. Ja, als ze dat geweten had, had ze ook geen saus gebruikt, want hoe kan men saus naar binnen werken met een vork Een gewetensvraag: hoe verzwelgt u Bach? Ik heb altijd de neiging hem door te snijden, maar misschien vindt meneer Dinges dit even ongemanierd als het door snijden van aardappelen of het oplepelen van Debussy. En Schubert? Zoudt u Schubert met een kreeftenschaar te lijf durven gaan? Misschien moet je 'm wel blaadje voor blaadje uitplukken als een artisjok en hem nuttigen met mosterd, olie, azijn, zout en peper! Wie zal het zeg gen? Er zijn menschen, die den goeden ouden Suppé aanlengen met een scheut Madeira; die Beethoven niet kunnen genieten zonder kapertjessaus of hem door de boter sleu ren als een asperge. Anderen gebruiken bij Mozart twee vorken, en bedelven hem on der de paprika en kerry. Wie weet hoe 'n barbaren zij in de oogen van den waren muziekkenner zijn. Maar kan iemand het hun kwalijk nemen? De stakkers weten niet beter, omdat er geen enkel handboek bestaat; dat ons leert, hoe men een muzi kaal menu moet genieten. Hier is madame Etiquette in haar beroemde vademecuum der goede manieren schromelijk te kort ge schoten. Haar schuld is het, als wij Men- delssohn op ons witte vest morsen of ons in Stravinsky verslikken. Als meneer Dinges eens zoo'n boekje voor ons schreef? Om twee Nederlandsche artsen verzocht. Naar aanleiding van het voornemen van den Volkenbond om medische expedities naar China te zenden, ter bestrijding en voorkoming van besmettelijke ziekten, waar door ook de omliggende landen worden be dreigd, heeft men ook een aantal artsen van den dienst der volksgezondheid gepolst om daaraan deel te nemen. De bedoeling is, van Genève uit drie expedities uit te rusten, resp. onder leiding van een Engelschman, een Franschman en een Zwitser. Voor de eer ste uitrusting' en voor de salarissen trok de Volkenbond zelf 2.000.000 Zwitsersche goud- francs uit. Men hoopt dat andere landen, in het bijzonder die, welke bij het welslagen van deze expedities min of meer direct be lang hebben, zooals Nederlandsch-Indië, eveneens tot financieelen steun bereid zullen zijn. In verband hiermede heeft men ook Nederland en Nederlandsch-In dië aangezocht, mede om een twee tal Nederlandsche artsen aan te wij zen, die genegen zouden zijn voor- loopig op een contractueele verbin tenis voor een jaar aan de expeditie deel te nemen, n.1. één specialist op 't gebed van pestbestrijding en één arts met ervaring in de bestrijding van algemeene epidemieën, inrich ting van kleine hospitalen, enz. Wijl enkele gegadigden onder de gouver- (lementsartsen zich wegens particuliere om- handigheden moesten terugtrekken, wordt Ihans getracht geïnteresseerden te vinden Jnder particuliere geneesheeren. Kolendampvergiftiging in club lokaal. Maandagavond was een dertigtal meisjes van 16 tot 20 jaar allen leden van de Chris telijke Meisjes Vereeniging, in een bijeen komst in haar vereenigingslokaal in „Ons Gebouw" te Dcil bijeen. Toen omstreeks half negen mejuffrouw Verbeek het lokaal van buiten komende be trad, bemerkte zij, dat de lucht bedorven was. Bijna het zelfde moment verloor een dor aanwezigen het bewustzijn en in luttele oogenblikken waren zes meisjes buiten ken nis. Het bleek, dat eenige meisjes reeds vroe ger in den a\ond hoofdpijn voelden, doch zij hadden dit aan de sneeuw toegeschreven. De oorzaak bleek echter te schuilen in de kachel, welke kolendamp verspreidde. Nog kort geleden was zij gerepareerd. Onmiddellijk werd de hulp van dr. van der Hooft uit Beesd ingeroepen. De meisjes werden ijlings naar buiten gebracht, en daar, omdat er veel sneeuw lag, in stoelen voor het gebouw gezet. Do meesten kwamen spoedig weer bij, doch drie meisjes waren er ernstiger aan toe. Nadat hun een injectie was toegediend, werden zij per auto naar huis gebracht. Haar toestand geeft geen reden meer tot bezorgdheid, al moeten zij nog liet bed hou den. l)e andere meisjes hebben verder geen nadeelige gevolgen van den kolendamp on dervonden. Gistermiddag te ruim 1 uur heeft te Am sterdam een korte, maar felle brand ge woed in de Djambistraat no. 31 in het be nedenhuis, dat bewoond is door het bejaar de gezin Oversteegen. fn de keuken-achter- kamer stond een petroleumtoestol, dat niet goed brandde, zoodat de 70-jarige bewoner, J. O., het wilde verzetten. Hij liet het toe stel echter vallen, met het gevolg, dat de brandende petroleum zich door de kamer verspreidde en het vuur in een oogwenk om zich heengreep. De oude man liep eenige niet ernstige schroeiwonden aan het gelaat op en vluchtte het huis uit om de brandweer te alarmeeren. De vlammen sloegen terstond fel naar buiten en tastten de houten wa randa van de eerste étage aan, terwijl ook de waranda van de tweede étage door rook en vlammen brandschade opliep. De brandweer was inmiddels ter plaatse verschenen en tastte het vuur met twee stra len, een aan den voorkant en een aan den achterkant van het huis, krachtig aan, zoo dat men den brand weldra meester was. De achterkamer en een ernaast gelegen zijka mer, die als slaapkamer dienden, waren toen vrijwel uitgebrand, terwijl het interieur van de voorkamer door den rook schade had op- gcloopen. Het echtpaar, dat bij een der buren een tijdelijke toevlucht vond, is tegen brand schade verzekerd. Gistermiddag te kwart over twaalf is bij' de Hartveldschebrug op de grens tusseben de gemeente Amsterdam en Diemen een ernstig verkeersongeluk geschied, waarbij een 68-jarige bewoner van Diemen om het leven is gekomen. Het slachtoffer, J. Nagel, wonende aan de Ouddiemerlaan, had eenig tuinders werk in de Watergraafsmeer verricht cn keerde, zijn BINNEN ENKELE WEKEN DE BESLISSING. In het rustige kantoor van het genootschap „Natura Artis Ma- gistra" te Amsterdam heeft zich gistermorgen om half tien een for maliteit voltrokken, die het begin kan zijn van het drama, dat het einde beteekent van Europa's in- teressantsten dierentuin, maar die anderzijds ook aanleiding kan geven tot een ingrijpende modernisecring van het in den volksmond zoo klassiek geworden „Artis". Gistermorgen heeft namelijk de heer T. Ilarshagen als deurwaarder, in opdracht van de Ned. Trust Maatschappij exploit beteekend ten kantore van het genootschap om te constateeren, dat het genootschap in gebreke was gebleven, de achterstallige ren te en de pas vervallen coupons van 1 Ja nuari te betalen. Als ieder Amsterdammer, zoo was ook de heer Ilarshagen bezorgd voor de toe komst van Artis, „c.n". zoo zeide hij, „het is wel met een heel zwaar hart, dat ik als deurwaarder deze opdracht hel) uitgevoerd. Eigenlijk beteekent het wel niet meer dan een wettelijke aauuiAftuig maar het stemt klompen nog aan, per fiets naar huis terug. Komende van den Middenweg, wilde hij tusschen de beide vluchtheuvels op de Hart veldschebrug oversteken naar het rijwielpad langs het water van de Keulsche vaart. Uit de richting Diemen naderde een vrachtauto van een besteldienst tusschen Weesp en Botterdam. De chauffeur van de vrachtauto, die eveneens tusschen de vluchtheuvels door moest om naar de Weesperzijde te ko men, zag den man aarzelen en meende, dat hij door kon rijden. De wielrijder stak ech ter plotseling den weg over. De chauffeur haalde nog naar links uit, zoodat hij met het linkervoorwiel op den vluchtheuvel te recht kwam. Hij kon echter niet voorkomen, dat de wielrijder weid aangereden. De man werd van zijn fiets geslingerd en sloeg tegen den grond. Het bleek, dat hij er zeer ernstig aan toe was en eenige zware hoofdwonden had opgetoopen. Medische hulp mocht niet meer baten en korten tijd na het ongeval gaf de oude man den geest De politie van het bureau Linnaeusstraat stelt een onderzoek in naar de juiste oor zaak van het ongeval. Voor de Utrechtsche rechtbank stond gistermiddag een tweetal Amersfoorfsche jongelieden terecht, verdacht van ronsela- rij voor de roode troepen in Spanje. Uit het getuigenverhoor kwam niet vast te staan, dat de beide verdachten strafba re handelingen hadden verricht, zoodanig, dat men hier kon spreken van actieve ronselaars. Wel hadden zij verschillende personen te woord gestaan en gepolst om van hen te vernemen of zij er zin in had den dienst te nemen bij de regeeringstroe- pen in Spanje. Afspraak was, dat de ge gadigden zich met een fiets, een ver schooning en een geldig paspoort op een bepaald punt in Amersfoort zouden ver voegen, waarna verdere maatregelen zou den worden getroffen om hen naar de plaats van bestemming te brengen» Tot zoover is het echter niet gekomen, daar de verdachten er de lucht van kregen, dat het een en ander niet pluis was en zich volledig uit deze zaak hadden terugge trokken. De officier van Justitie achtte de beide verdachten schuldig en eischte een gevan genisstraf van zes weken. De verdediger, mr. S. de Jong uit Amster dam, bestreed vooreerst de tekst van de dag vaarding, waarin gesproken werd over ron- selarij voor de roode troepen. Volgens plei ter betrof het hier de troepen van de wet tige regeering. Namens zijn cliënt protes teerde pleiter tegen een dergelijke termino logie. Pleiter betoogde, dat door geen van beide verdachten een dergelijke handeling zou zijn verricht, waarbij zij strafbaar wa ren, dus in strijd zouden hebben gehandeld met de desbetreffende wet, waarin uitslui tend gesproken wordt over verboden hande lingen, welke eventueel leiden tot het dienst nemen bij de troepen van een der strijdende partijen in Spanje. Mr. de Jong verzocht op grond hiervan vrijspraak voor de beide verdachten. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. In het ziekenhuis overleden. Nadat gisterenmiddag om twaalf uur een 6S-jarige wielrijder aan het eind van den Middenweg te Amsterdam bij een aanrij ding het leven heeft verloren, heeft zich enkele uren hierna op een ander gedeelte van den Middenweg wederom een ongeluk voorgedaan, waarbij een 16-jarige jongen om het leven is gekomen. Deze reed met zijn fiets in de richting Betondorp. Bij het passeeren van twee wiel rijders, ter hoogte van den nieuwen weg, week de jonge te veel naar links. Tijdens deze manoeuvre keek hij achter zich, waar door hij een uit de tegengestelde richting komende personenauto niet bemerkte en met een hevigen slag tegen den wagen reed. Zwaar gewond bleef de jongen op den weg liggen. Met ernstige verwondingen aan het hoofd werd hij per G.G.D. naar het On ze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd, waar hij korten tijd later is overleden. een mensch, en zeker een Amsterdammer, verdrietig, wanneer hij moet constatee ren, dat één der merkwaardigste instituten van de hoofdstad des lands in zulke nij pende moeilijkheden verkeert". Op juridische gronden was de heer Hars- hagen van meening, dat een eventueeie executie een procedure van jaren zou vor deren. Hij geloofde trouwens niet, dat men op het oogenblik de bevoegdheid heeft de dieren afgezien van dè overige inventa ris te verkoopen, want hoeveel bewoners van den dierentuin zijn niet van schenkin gen afkomstig en hoeveel „kinderen van schenkingen" bevolken niet de getraliede verblijven? Het was geen prettige opdracht die ik te vervullen had", zcide de heer Harshagen, „maar, al kan ik met geen mogelijkheid zeggen, hoe de situatie zich zal ontwikke len, zoo heel somber zie ik de toekomst toch ook niet in". De directeur van Artis, dr. A. L. G. Su- nier, verklaarde na het bezoek van den deurwaarder, dat binnen enkele weken een beslissing zal moeten vallen. Dat dit ge beuren zal, verwacht hij stellig, maar op welke wijze, was hem niet bekend. Wel kon hij als voorwaarde stellen, voor het instandhouden van den tuin van het ge nootschap. dat de zware druk van de loo- pende leening moet worden weggenomen en dat de betalingen, waarvoor heden de officieele aanmaning was gedaan, naar de toekomst moet kunnen worden verschoven. Dan eerst zal het ook mogelijk zijn, den dierentuin de inrichting te geven, die hij, naar de eischen van dezen tijd behoeft. Een zeer kleine minderheid. Reeds in 1924 werden tienduizen den Joden statenloos verklaard. Wederom heeft in een land in Eu- ropa economische achteruitgang ge leid tot scherpe maatregelen tegen het Joodsche bevolkingsdeel, die op nieuw klaarblijkelijk het karakter dragen van een afleiding der ongun stige volksinstincten in de richting van den minsten weerstand. De Joden van Boemcnië vormen nog geen 5 van de totale bevolking, en nauwelijks een vijfde deel der minderheden in dit land. Er wonen meer Duitschers dan Joden, ter wijl het aantal Hongaren twee keer zoo groot is als dat der Joden. De „groote rijkdom" der Joden, die door antisemietische propaganda tot een aanvals punt tegen de Joodsche bevolking werd ge maakt, wordt wel op zeer eigenaardige wij ze gedocumenteerd door de statistiek der be huizing van die gezinnen, welker kinderen de scholen der Joodsche gemeente te Boeka rest bezoeken. Slechts 5 dezer gezinnen bewonen 5 kamers, 10 vier kamers, 20 drie kamers, 30 twee kamers en 35 één kamer. Ofschoon de Roemeensche bevolking steeds min of meer antisemietisch gezind is ge weest, waren tot nu toe de anti-Joodsche maatregelen nooit van overheidswege door wetsmaatregelen gesanctionneerd. Overeen komstig de Duitsche methode van Jodenver volging, die sinds 1933 met Duitsch geld sterk in Roemenië is gepropageerd, zijn thans door de nieuwe nat.-socialistische re geering wettelijk besluiten genomen, die vrij wel met het Duitsche „voorbeeld" overeenko men. In de districten, die na den wereldoorlog aan Roemenië werden toegekend, werden reeds alle Joden bij de Wet van September 1920 als Roemeensche staatsburgers erkend, mits zij daar reeds woonachtig waren ten tijde van het Verdrag van St. Germain. In Februari 1924 werd deze wet dusdanig gewij zigd, dat velen hun staatsburgerschap moesten opgeven, en tot statenloozen werden gedegradeerd. Men schatte hun aantal op ongeveer 30.000. Deze maatregel werd afge kondigd ondanks het feit, dat in de laatste vier jaar 13 keer zooveel Joden emigreerden als met hun aandeel in de totale bevolking overeen zou komen. De actie tegen de Roemeensche Joden is thans op een zelfde basis gesteld als waarop sedert 1933 de uitschakeling der Duitsche Jo den heeft plaats gevonden. Het moet wor den afgewacht of de Roemeensche leerlingen in dit opzicht veel van hun Duitsche leer meesters hebben geleerd. De oorzaken van de zwaai naar rechts. IJzeren Garde op den achtergrond. Welk geheim er schuilt achter den plot- selingen zwaai naar reehtsch in Roemenië, welke een der felste anti-semitische groepen des lands aan het bewind heeft gebracht, wordt slechts heel geleidelijk onthuld. De buitenwereld was over deze zwenking niet meer verrast dan de Roemenen zelf, met uitzondering van enkele ingewijden. Men gelooft thans, dat de invloed van het leger te elfder ure koning Carol ertoe gebracht heeft de regeering Tatarescu weg te zenden, en de partij van Goga aan het bewind te brengen. Vier jaar lang had de gr'óep Ta tarescu geregeerd, en steeds ten nauwste met den koning samengewerkt. Plotseling ontdekte de koning echter, aldus de ver klaring van een gezaghebbend persoon, dat de fascistische beweging dor TJzercn Garde in het leger vele aanhangers had gekregen, vooral onder de jongeren. Bij de jongste verkiezingen verkreeg deze beweging 66 afgevaardigden en verwierf zij in het bij zonder op het platteland grootcn aanhang. Haar leider, kolonel Codreau, sprak zich uit tegen den Volkenbond, tegen de democratie en vóór samenwerking met Berlijn en Ro me. De leiders der nationaal-christelijke par tij, welke thans aan hej bewind is, zijn in staat aan de IJzeren Garde veel wind uit de zeilen te nemen. Hun programma's ver- toonen immers veel gelijkenis, maar ver schillen in zooverre dat, terwijl de partij van Goga met de andere groepen wil samoav werken, Codreau de macht geheel voor zich alleen opeischt. De rol van Antonescu. Goga heeft, niet slechts leden van de democratische partij, met name pro-Fran- sclie en pro-Engelsclie ministers in zijn ka binet opgenomen, maar tevens Antonescu, den bijzonder Fransch gezinden minister van oorlog, die de afgod is van het Roe meensche leger. Zijn positie wekt eenige bevreemding, want als afgod van het Roe meensche leger en vriend van Frankrijk is hfj tegelijkertijd een gunsteling van de IJze ren Garde en vriend van kolonel Codreau, terwijl hij voorts den vollcdigen steun bezit van koning Carol en van den eersten mi nister. Generaal Antonescu, die vroeger chef van den generalen staf was, heeft toe gezegd niet slechts de sterke man te zijn, maar tevens een sleutelpositie in te nemen ten aanzien van de toekomst, nu de tegen woordige toestand des lands voor velen nog vol onzekerheid is. DOCHTER VAN FORD'S PERSONEELCHEF VERDWENEN. De dochter van Harry Bennett, "den per- soneelohef van de Ford Motor Company te Detroit, de zeventienjarige Trudie Bennett, is verdwenen. De geheele politie van den staat Michigan is gemobiliseerd om naar het meisje te zoeken. Inval bij Ameriltaancche maat schappij te Sjanghai. Gisternacht zijn Japansche politiemannen in burger binnengedrongen in de bureaux van de Amerikaansche radio-maatschappij RCA, te Sjanghai, welke na den val der stad de organisatie van de Chineesche radio \an de Chineesche regeering heeft overgenomen De woordvoerder van .de Japansche am bassade heeft aan de pers verklaard, dat deze maatregelen werden genomen om te voor komen. dat enkele apparaten, welke noodig zijn voor het goede functioneeren van liet bedrijf, zouden worden weggenomen, zooals het plan zou zijn. Hij voegde hieraan toe dat de Japansche autoriteiten voornemens zijn een controle op de radio uit Ie oefenen teneinde de veiligheid van de militaire ope raties te verzekeren. Men vreest, dat,dit een eerste stap is tot een Japansche censuur op de radio. De regeering te Hongkong heeft aangekon digd, dat de uitzonderingsmaatregelen van 1931 weer van kracht, zullen worden; volgens deze maatregelen zal de politie de macht hebben iederen vagebond te arresteeren en zonder vorm van proces te verbannen uit Ifonkong. Verder wordt de censuur ver scherpt, de politie krijgt het recht zonder be- velschrift ieder huis te doorzoeken en eigen dommen zullen in beslag genomen kunnen worden. ROEMEENSCHE JODEN MOGEN ZUID- SLAVIë WéL BINNEN. Van officiëele zijde wordt te Belgrado vernomen, dat de regeering van Zuid-Slavië tot nu toe geen maatregelen heeft genomen om een eventueeie immigratie van Roe meensche Joden in Zuid-Slavië tegen te gaan. (Niet-officieel) 4e Klasse, 2de Lijst Trekking van Dinsdag 4 Januari 1938 Hooge Prijzen 5000.— 14517 1000.— 9681 400.— 3373 15293 200 16834 100.— 15271 15433 18408 13794 19494 19944 20372 20810 20949 Prijzen van 65. 56 65 160 208 275 301 309 318 352 356 358 367 440 452 479 495 531 543 582 599 653 728 731 738 772 790 794 841 868 889 1074 1081 1091 1099 1143 1169 1197 1198 1205 1300 1314 1338 1345 1355 1395 1399 1425 1442 1467 1515 1547 1568 1575 1578 1583 1599 1641 1643 1674 1684 1697 1705 1708 1748' 1785 1792 1845 1889 1926 1933 1934 1998' 2019 2022 2151 2155 2160 2165 2239 2259' 2275 2282 2283 2324 2396 2415 2441 2457 2493 2511 2525 2548 2636 2745 2770 2830 2911 2970 3010 3013 3022 3034 3039 3071 3107' 3123 3125 3139 3166 3202 3282 3306 3309 3323 3380 3442 3448 3521 3586 3598 3005 3658 3671 3692 3767 3779 3796 3865 3873 3901 3995 3997 4004 4008 4012 4014 4042 4071 4121 4137 4155 4201 4242 4268 4294 4311 4422 4425 4429 4532 4561 4581 4611 4620 4654 4655 4667 4703 4752 4757 4818 4827 4885 4922 4943 4984 4992 5040 5088 5113 5123 5131 5135 5140 5146 5187 5200 5214 5242 5252 5254 5279 5319 5334 5372 5384 5483 5507 5584 5711 5730 5732 5743 5824 5835 5907 5932 5947 6033 6061 6122 6142 6156 6163 6195 6207 6224 6228 6229 6232 6267 6269 6275 6286 6335 6387 6410 6426 6475 6499 6533 6535 6608 6667 6691 6714 6730 6757 6803 6806 6820 6905 6986 7034 7047 7048 7061 7066 7074 7075 7093 7196 7253 7272 7302 7357 7407 7412 7420 7524 7537 7557 7563 7565 7665 7666 7685 7695 7762 7769 7778 7845 7866 7873 7878 7899 7906 7927 7946 7977 8023 8148 8198 8221 8244 8249 8279 8315 8335 8352 8373 8385 8433 8461 8499 8509 8543 8676 8681 8699 8803 8826 8857 9048 9067 9090 9112 9116 9145 9153 9199 9216 9219 9224 9231 9323 9330 9337 9339 9377 9383 9390 9409 9432 9452 9454 9468 9481 9546 9569 9574 9616 9635 9720 9754 9755 9764 9800 9812 9814 9841 9856 9896 9899 9915 9925 9950 9955 9961 9965 9986 10035 10C54 10059 10080 10131 10146 10149 10215 10250 10254 10281 10315 10322 10339 10405 10443 10467 20487 10500 10516 10530 10639 10644 10646 10648 10660 10694 10726 10732 10774 10783 10818 10868 10924 10931 10997. 11047 11064 11147 11207 11234 11270 11288 11356 11391 11406 11447 11458 11467 11474 11489 11491 11552 11554 11570 11589 11620 11622 11624 11625 11673 11708 11738 11782 11793 11810 11842 11844 11856 11932 11934 11945 11985 12023 12047 12054 12090 12103 12106 12214 12245 12259 12283 12340 12469 12472 12698 12702 12717 12729 12741 12750 12752 12783 12791 12800 12847 12904 12914 12916 12918 12931 12946 12995 12996 13091 13092 13101 13116 13125 13156 13160 13176 13211 13253 13259 13284 13351 13354 13364 13384 13404 13407 13443 13460 13503 13507 13583 13600 13616 13699 13701 13717 13721 13740 13805 13865 13872 13874 13907 13915 13930 13934 14030 14052 14074 14099 141U 14180 14198 14199 14290 14350 14370 14432 14477 14527 14530 14558 14583 14536 14611 14634 14640 14656 14706 14726 14732 14780 14800 14874 14903 14913 14914 14915 14943 14945 14947 14953 15018 15039 15066 15082 15101 15119 15133 15148 15198 15223 15277 15320 15440 15466 15469 15476 15502 15506 15536 15573 15632 15642 15684 15706 15726 15775 15780 15797 15799 15835 15852 15858 15891 15908 15918 15943 15969 15993 16008 16034 16050 16076 16090 16169 16210 16267 16268 16295 16333 16334 16372 16376 16403 16430 16432 16473 16490 16573 16585 16596 16607 16615 16662 16674 16683 16684 16826 16831 16839 16843 16902 16913 16958 17109 17119 17151 17154 17168 17226 17334 17403 17433 17442 17464 17465 17498 17521 17535 17571 17642 17719 17728 17753 17770 17777 17832 17839 17901 17916 17982 17995 17996 18009 18050 18058 18070 18073 18128 18129 18183 18195 18214 18221 18297 18319 18346 18384 18449 18458 18491 18494 18497 18521 18535 18550 18555 18564 18572 18593 18613 18620 18658 18680 18687 18694 18736 18737 18750 18819 18837 18866 18871 18897 18943 18951 18979 19013 19107 19144 19146 19194 19228 19267 19289 19307 19314 19325 19332 19337 19414 19415 19432 19468 19505 19623 19673 19738 19752 19753 19763 19770 19775 19780 19813 19857 19975 19981 19998 20049 20086 20139 20149 20159 20205 20270 20274 20276 20281 20345 20359 20434 20446 20455 20470 20497 20520 20548 20560 20575 20583 20587 20635 20636 20649 20692 20755 20762 20773 20776 20786 20794 20889 20896 20957 20989 jVerbetering; 4e klasse le lijst: 8197 ontbreekW

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8