De eerste ronde Eén dag Ballerino Echt en goed Vrijdag 7 Januari 1938 Tweede Blad tfladónieiLUPi Belangrijke uitbreiding van het Instituut Ontvangst ten Stadhuize De N.CR.V. filmavond Ir. Slingervoet Ramondt 25 jaar docent aan het Kon. Instituut Oranjefeesten op Tuindorp Zag er ernstig ziek uit door rheumatische pijnen Een sympathiek idee Kamer van Koophandel De blijde gebeurtenis Regeling postdienst op den dag na de geboorte van een prins(es) Burgerlijke Stand van Den Helder Propaganda-avond Belangrijke mutaties korps Officieren-Instructeur Instituut Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" De loonactie in het visscherij- bedrijf te IJmuiden Er wordt een vleugel aangebouwd. Kaar wij vernemen, ligt het in het voor- nemen binnenkort een aanvang te maken met een belangrijke uitbreiding van het Koninklijk Instituut der Marine aan de Buitenhaven, zulks in verband met de uitbreiding van het korps adelborsten en de marine-inrichtingen. De vleugel zal geplaatst worden aan de - zijde van het Marine-Hospitaal en heeft als lengte en breedte respectievelijk 50 en 10 meter. In het voorjaar zal met den bouw, welke waarschijnlijk ongeveer een jaar in beslag neemt, een aanvang gemaakt worden. De vleugel wordt onderverdeeld in een studeerkamer, een aula, een bibliotheek, een leeszaal en een scheepsbouwzaal. Het was met name de bibliotheek, waar voor dringend verbetering geboden was. Vol doet zij qualitatief aan hooge eischen, met de huisvesting was het précair gesteld, zoodat de verbetering, die thans op komst is, niet anders dan broodnoodig te noemen is. En voorts...... voorts beschikte het Instituut ln wezen nog immer niet over een aula; als „Ersatz" werd hiervoor gebruikt gemaakt van de eetzaal, doch 't behoeft gen commen taar, dat dit bij filmavonden e.d. de noodige rompslomp medebracht. Ook hierin zal thans een grondige verbetering komen. Een uit breiding alzoo, waarover zich zoowel com mandant als jongste-jaars adelborst zal ver heugen. Ter gelegenheid van de biyde gebeur- tenis in het Prinselijk Gezin zullen de Burgemeester en Mevrouw Ritmeester- j Van der Feen ten Stadhuize autoriteiten, vereenigingsbesturen en particulieren, die hunne gelukwenschen willen aan- j bieden, ontvangen des namiddags tus- schen 3 en 5.30 uur. (Zoo de heugelijke j i tijding bekend is voor des morgens 10 uur, dienzelfden dag, zoo niet dan den i volgenden dag). In intiemen kring gehuldigd. 1 Januari j.1. was het precies een kwart eeuw geleden, dat Ir. A. Slingervoet Ramondt werd aangesteld als leeraar in scheikunde voor de adelborsten van den zeedienst en als docent in warenkennis en technologie voor de adelborsten der admi nistratieve opleiding aan het Instituut. De heer Slingervoet Ramondt verkreeg zijn opleiding te Delft, studeerde in 1903 af en werd 1 Jan. 1913 aan het Koninklijk Instituut verbonden. In de tusschenliggende 10 jaar deed hij praktische kennis op, zoowel in bin nen- als buitenland. Hoewel enkele dagen later dan de officieele datum, is de heer Slingervoet Ramondt eergisteren in intiemen kring in het Instituut gehuldigd. Zoowel de commandant van de inrichting, overste C. J. baron van Asbeck, als de oudste leeraar, dr. Dibbetz, spraken den jubilaris toe, die op zijn beurt dankte voor de hartelijke woorden. Als stoffelijk blijk van belangstelling werd hem een leunstoel aan geboden. Een en ander geschiedde in tegen woordigheid van de officieren en leeraren. Het Jongens-Feestcomité „Tuindorp" is voornemens ter gelegenheid van de te ver wachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin eenige festiviteiten te organiseeren op den Nationalen Feestdag. Zoo zal 's middags een groep jongens van het Comité, met in hun midden de nieuwe vlag, meeloopen in den „Grooten Herinnerings- "Wandel tocht". Deze optocht zal pl.m. 3 uur door Tuindorp komen. 's Avonds van 7 tot 8 uur zal het Tamboer en Pijpercorps „Steeds Hooger" een muzikale rondgang door het Tuindorp maken. Om pl.m. 7 uur zal het corps op het plein in de Tuin straat een klein concert geven, waarbij Ben- gaalsch vuur zal worden ontstoken. Het plein zal geïllumineerd zijn. Na afloop van de uitvoering van het corps bestaat er voor de Tuindorp-bewoners gele genheid tot dansen, daar ook nu weer de H.R. C.O. zoo welwillend was haar geluidsinstallatie belangeloos ter beschikking te stellen. Het belooft dus een amusante avond op Tuindorp te worden. Dankbaar voor een goede raad. „De directeur van een firma waar ik zaken mee deed, was gedwongen 12 weken in bed te blijven door zijn rheumatische pijnen. Toen hij weer terugkwam, zag hij er uit of hij ernstig ziek was. Op mijn vraag, welke behan deling hij gehad had, antwoordde hij„Aller lei en U ziet wat :r van my geworden is". Toen vroeg ik hem of hij Kruschen Salts al had geprobeerd. Hij deed het en binnen zes maanden was hij totaal veranderd en be dankte mij iederen keer als ik bij hem kwam.' Mevr. J. L. T. Rheumatische pijnen, jicht, ischias e.d. ont staan doordat zich in Uw lichaam afvalstof fen ophoopen, die Uw bloed ernstig verontrei nigen. Kruschen Salts zorgt vcor een geregelde afdoende verwijdering van alle schadelijke stoffen, zoodat de oorzaak Uwer pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flejch. zoowel als op de buitenverpakking de r.aam Rowntree Han dels Mij., A'dam, voorkomt, (Adv.) Gisteravond vond in Casino plaats de NCRV-filmavond, die, zooals men dat trouwens niet anders verwacht, uitste kend bezocht was. Op enkele stoelen na was de zaal vol, terwijl ook het balcon diverse bezette plaatsen telde. In dit opzicht was het doel der vereeniging dus bereikt. Wat het filmisch gedeelte betrof, een 4-tal films werd vertoond en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de NCRV met de keuze ervan een gelukkige greep gedaan heeft. Het zijn films, waarnaar een ieder met genoegen kan kijken en die een prachtig stuk reclame voor de vereeniging vormen. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de NCRV heeft met dit propaganda-middel succes. Allereerst was daar „Hoe 't reilt en zeilt", een rolprent die ons eer, aantal snapshots te zien geeft uit het leven achter de schermen dezer omroepvereeniging. Het is zeer interes sant: daar is Piet van der Hurk met zijn orkest, daar is het orgel en zijn knappe be speler, het kinderkoor, de reportage-af deeling kortom elk onderdeel ziet men even de revue passeeren. Dat het in den smaak viel, werd bewezen door de al dan niet onderdrukte be wijzen van bijval in de zaal als men een „bekende" op het doek der schaduwen zag paradeeren. Volgde een andere film, de „????-film". Een film, die even kort als doeltreffend was. Een 6-tal pittige jongedames, die met ram melende collectebussen verschenen, en een paar seconden daarna... in de zaal. Welnu, de stemming was perfect, zoodat we vermoe den, dat een ieder zijn penningske gaarne ge offerd zal hebben. Volgde de NCRV-kleurenfilm. Deze, een normaalfilm (in afwijking met de bekende smalfilms) geeft de kleuren te zien volgens een nieuw procédé op het celluloid aange bracht en wij moeten erkennen, dat hier ongetwijfeld sprake is van een verbetering. Weliswaar zijn de kleuren nog bij lange na niet met de natuurlijke in overeenstemming, maar iedere schrede op dit moeilijke pad moet men toejuichen en een verbetering laat deze wel héél duidelijk zien. Op enkele onvolkomenheden na, een aardig intermezzo, dat ons eenige geslaagde opna men te zien gaf (o.a. de verrichtingen van Prins Bernhard bij de „Gele Ruiters"). Na een korte pauze volgde een speelfilm „In Stormgetij" en waarvan bijzonder geno ten is, niet in minst omdat deze zich voor een, zij het klein, gedeelte, in Den Helder afdraai de. Het is de deels vroolijke, deels ernstige geschiedenis van een jongeman, die naar zee wil en waarvan wij in stukken en brokken het leven voorbij zien snellen. Bijzonder mooie opnamen van de zee, van het haring- visschen, van Zuid-Frankrijk, terwijl door de medespelers in enkele gedeelten werkelijk bijzonder aardig spel te zien gegeven werd. Het was het zeer geslaagde besluit van een prettigen NCRV-avond. Zij nog vermeld, dat ds. Tollenaar de bijeen komst geopend heeft met gebed en een kort inleidend woord, en door ds. Meiners gesloten werd. BLIJDE GEBEURTENIS. Voor diegenen die op denzelfden dag met een geboorte verblijd worden als ons PRINSELIJK PAAR. stelt P. B. SIEGERS, Koningstraat 112, een geboorte-lepeltje beschikbaar. Weinig vijven geworpen. Uitste kende stemming. Vanavond zul len de prflzen worden bekend ge maakt en uitgereikt. De eerste ronde van den eindwedstrijd is gisterenavond verreden. Er was veel belang stelling. Er waren ernstige mededingers naar den hoofdprijs en onverschilligen, die drie nullen gooiden. Er waren er, die een uur de kunst afkeken en dan... poedels wierpen. Er waren er, die direct hun geluk beproefden en met een vijf uit de bus kwamen. Er was veel variatie in het thema van gisterenavond. De laagste worp was 111, de hoogste 55242, ge worpen door een ongeveer 12-jarigen jongen. Hij maakt een niet geringen kans op den hoofdprijs, omdat het uiterst moeilijk schijnt vijfjes te veroveren. In het geheel waren er gisteren van de pl.m. 500 deelnemers 11 die boven de vijftigduizend wierpen. Vanavond zal dus de laatste ronde ge reden worden. De nummers boven de vijf honderd komen aan bod. En daarna zullen de prijswinnaars worden bekend gemaakt en de prijzen worden uitgereikt. Wij verzoeken de deelnemers van heden avond, voor half tien te willen gooien, zoodat wij na half tien de prijswinnaars even kunnen bepalen, waarna we voor tien uur de prijzen nog hopen uit te reiken. De zaal gaat evenals gisterenmiddag, om 5 uur open. Voor zoover de ruimte dat toelaat, kunnen de deelnemers aan onzen wedstrijd de prijs toekenning bijwonen. Ter navolging. De heer Werner Crone, Koningstraat, is op het sympathieke idee gekomen, iedere Hel- dersche baby, die geboren wordt in dezelfde week als de Prinselijke baby, gratis te foto grafeeren. In de betreffende advertentie in dit nummer deelt de heer Crone mee, dat deze gelegenheid tot het maken van een foto van de kinderen openstaat tot 30 April a.s. De heer Siegers, Koningstraat, zal alle baby's, geboren op den dag van het Prinsen kind, verblijden met een geboortelepeltje. Een sympathiek idee van deze middenstan ders, dat wij van harte ter navolging aanbe velen. Speciale gelukstelegrammen. De telegraafdienst zal, in verband met de te verwachten heuglijke gebeurtenis in het Prin selijk gezin, gelegenheid geven, om aan H. M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard speciale gelukstelegrammen te zenden, welke op bijzondere, toepasselijke for mulieren zullen worden afgeleverd. Boven deze telegrammen moet de betaalde dienstaanwij zing lx 6 worden gesteld. Het ontwerp voor deze telegrammen is van de hand van Mej. Nelly Bodenheim. (Uiteraard kunnen ook de reeds bestaande formulieren voor gelukstele grammen worden gebezigd). Het tarief der speciale geluktelegrammen is hetzelfde als voor de gewone geluktelegram men. De afzenders kunnen, tegen betaling van 10 cents voor elke 50 woorden of gedeelten daarvan, een afschrift ontvangen op eenzelfde formulier als het afgeleverde. Evenals bij het vorstelijk huwelijk zal het door de overstelpende deukte wel eenige dagen kunnen duren alvorens deze afschriften aan de afzenders kunnen worden toegezonden. Op den eersten werkdag volgende op den dag van de binnenkort te verwachten geboor te van een Prins (es) zullen de kantoren voor den Postdienst om 13 uur worden gesloten. De avondbestelling zal op dezen dag niet worden uitgevoerd. De openstelling voor telegraaf en telefoon is normaal. Door het Centrale Postgirokan toor worden op dien dag geen afrekeningen verzonden. Spoedbehandelingen van stortin gen, cheque, adviezen en girobiljetten moeten het Centrale girokantoor voor 11 uur hebben bereikt. van 6 Januari 1938, GETROUWD: N. J. Latjes en A. C. van Gastel; D. Eelman en J. Provilij; J. H. Binne- kade en C. Heijdenrijk. BEVALLEN: B. HamEwalt, z.; N. A. van der EntStreefkerk, d.; H. Ruitenvan den Berg, d. Centrale Nederlandsche Transport- Arbeiders Bond. Gisterenavond werd in Rialto, dat goed bezet was, een propaganda-avond van den Centralen Nederlandschen Transportarbeiders Bond ge houden. De heer R. Boogaard sprak het welkomst woord uit, waarna Mevr. Cor Bouterse, decla- matrice, gelegenheid kreeg eenige verzen voor te dragen. Zij deed dit op zeer goede manier. De gedichten, voor het meerendeel slaande op maatschappelijke toestanden, kregen leven en kleur. Treffend was dikwijls de mimiek. Hst hoofdbestuurslid, de heer R. Laan. hield vervolgens een propagandarede, waarvan wij het volgende vermelden. Spr. wees allereerst op de wanorde in het tegenwoordige leven en op het leed, dat vooral de werkloozen gedurende zeven jaren gedragen hebben, waarna hij concludeerde, dat op de moderne arbeidersbeweging een groote taak rust. Om die taak beter te kunnen volbrengen, zoekt.het N.V.V. allereerst naar versterking van het ledental, waartoe het Verbond een grootsche propaganda op touw gezet heeft. De heer Laan vroeg zich vervolgens af in welke positie zich de Bond en het N.V.V. be vinden en op welke wijze de beoogde verster king kan worden bewerkstelligd. De crisis kan niet aan de regeering verweten worden, echter wel de gevolgen van de crisis, die onvoldoende voorkomen zijn. De politiek van nog lagere loonen is onjuist. In 1930 wilde de minister de loonen der arbeiders geleidelijk terug brengen tot 1213 gulden per week. De moderne arbeidersbeweging heeft dit echter weten te voorkomen, althans het tempo van deze loonsverlagingen belangrijk vertraagd. Vervolgens maakt spreker een vergelijking met de crisis 19201924 en de huidige. Des tijds werd 38 leden-verlies door den Bond geboekt in vier jaar, veroorzaakt door het feit, dat toert de arbeiders nog niet geloofden in de kracht van de organisatie en slechts lid waren geworden omdat er wat te halen viel. Het N.V.V. verloor 27 der leden. Nu valt echter het tegendeel waar te nemen. Sinds 1930, het begin van de tegenwoordige malaise, is het ledental van den Bond gestegen van 28.600 leden tot 33.700 leden. Het N.V.V. kon zelfs van 251.000 tot 283.000 leden stijgen, hetgeen een vooruitgang van 14 beteekent. Daarmede zijn de fundamenten gelegd van het werk, dat nog gebouwd moet worden. Ook financieel staat de Transportarbeidersbond er gunstig voor. De positie is thans dan ook geheel anders dan enkele jaren terug. Toen was het verde digen, behouden wat bereikt was. Thans wor den met de successen, behaald bij enkele tak ken van transportarbeid, in de hand krachtige aanvallen gedaan op andere. De Bond is in den aanval gekomen. Zouden wij, vroeg spr. zich af, hier niet kun nen bereiken, wat in België bereikt is? Daar zijn ruim 500.000 tramsportarbeiders modern georgahiseerd. Een stijging van 100.000 leden zou een geweldigen indruk maken en niet na laten zijn invloed te doen gelden. Spr. besloot met een krachtigen oproep tot aansluiting. Mevr. Cor Bouterse droeg vervolgens nog voor „De witte, die een nieuwe klak (pet) kreeg". Na de pauze draaiden een drietal films, n.1. een propagandafilm voor de HAKA-winkels, een film „Voor onze kameraden", waarin ge propageerd wordt voor vacantiedagen en ten slotte „De ballade van den hoogen hoed", een inhoudrijke visiefilm. Hiermede had deze propaganda-avond een waardig slot. Vijftiende nieuwjaarsrede van den voorzitter. De toestand van de bedrijven. In de Woensdagmiddag gehouden ledenver gadering van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier heeft de voorzitter, de heer S. W. Arntz, zijn vijftiende nieuwjaars rede gehouden. Hij constateerde daarin een levendiger stemming dan verleden jaar in verschillen de bedrijfstakken, voornamelijk in de indus trie, waarvan evenwel noordelijk Noord holland slechts weinig heeft kunnen pro- fiteeren, omdat het in hoofdzaak is aan gewezen op den binnen- en buitenland- schen afzet van land- en tuinbouw- en zui velproducten. Na eenige algemeene beschouwingen besprak de heer Arnzt den toestand waarin de voor naamste takken van bedrijf in het district van de Kamer in 1937 verkeerden. In het algemeen viel hieruit op te merken, dat de nog altijd voortbestaande handelsbelemmeringen weder een funesten invloed hadden op den export uit het district. Eigenlijk waren het alleen de melkproducten, waarvan de uitvoer toenam. Voor de bloembollenkweekerijen was het jaar gunstig, behalve voor de exportbedrijven. Van Januari tot November werden uitge voerd 41.532.272 kg bloembollen ter waarde van 27.038.261, tegen 42.328.573 kg ter'waar de van 22.268.268 in dezelfde periode van 1936. Voor den kaashandel kon het afgeloopen jaar niet gunstig worden genoemd wegens het ont breken van den anders zeer belangrijken han del met Spanjeen de contingenteeringen elders. Aan Edammerkaas werd in de eerste elf maan den van 1937 uitgevoerd 15.491 ton 40 plus ter waarde van 7.599.000 tegen 15.247 ton tot een waarde van 6.036.000 in dezelfde periode van 1936. De aanvoer op de Alkmaarsche kaas markt bedroeg in 1936 4188 stapels wegende 5.133.401 kg en in het afgeloopen jaar 3810 stapels wegende 4.737.602 kg. De kaasbeurs, in 1936 opgericht, wordt sinds Mei nog slechts door één fabriek gesteund. De totale hier ver kochte hoeveelheid kaas bedroeg 261.774 kg. Visscherij' en vischhandel te Den Helder. De Visscherij en vischhandel verkeeren nog steeds in een aohteruitgaanden toe stand. De haring-, geep- en ansjovisvangst in de onmiddellijke omgeving van Den Hel der zijn zoo goed als geheel mislukt. De garnalonvangst is weder teruggoloopen. De ze achteruitgang van de vangst van boven genoemde soorten te dezer plaatse vindt zijn oorzaak in de afsluiting van de Zuiderzee. Vóór de afsluiting word deze vischsoort hier geregeld gevangen, terwijl deze na de afsluiting te Wieringen, langs don afsluit dijk en de Friesche kust gevangen wordt. De aanvoer van Noordzeevisch was iets heter dan in de heide voorgaande jaren. Verscheidene botters, die voor de visscherij buitengaats zijn afgekeurd, konden slechts tijdelijk aan de Noordzeevissciherij deelne men. Evenwel bracht een grooter aantal kotters de vangsten hier aan de markt. De ze grootere aanvoer heeft echter de mis lukte haring- en ansjovisvangst niet goed kunnen maken. Ruim f 12000 is de totaal op brengst minder geweest dan die van het ongunstige jaar 1930. Dat deze achteruitgang zoowel in vangst als in aanvoer voor den Helderschen visch handel fnuikend is, behoeft geen nader be toog. De vooruitzichten voor de haring-, ansjo vis- en garnalonvangst zijn voor de toe komst niet beter geworden. Indien er door Den Helder geen groote motorkotters in de vaart gebracht worden, bestemd voor de Xoordzeevisscherij, dan gaat dit bedrijf een kwijnend bestaan tegemoet. De toestand in de bouwbedrijven noemde spr. zorgwekkend. De scheepvaart was loonend voor de motor booten tot 150 ton, zij werd voldoende geregeld door de bevrachtingscommissie te Alkmaar. De uitkomsten voor de beurtvaart waren onbe vredigend. De Wieringermeer bleek weder een belang rijk afzetgebied, waarvan thans pl.m. 9500 ha is verpacht en het aantal bewoners steeg van 3360 tot ruim 3800. Voor den winkeldrijvenden middenstand was 1937 een slecht jaar. De voorzitter, de heer Arnzt, werd her kozen, evenals de aftredende voorzitters der afdeelingen grooC- en kleinbedrijf, resp. de heeren M. A. Kolster en Ch. Schmalz te Schagen. Heden was het „Ballerino" Van 5 uur af aan den gang In d'arena Musis Sacrum Was 't een drukte van belang. Lachen, praten, ballen-werpen! 't Was een opgewekte strijd; En de gramofoon-versterker Zorgde voor gezelligheid. Om zes uren waren nog slechts Twee maal 50 mille gegooid; En de spanning van de spelers Steeg van toen af méér dan ooit. Harder! riepen de supporters! En dan volgt een kei-hard schot!! 't Resultaat was dan een 2-tje Met een poedel soms tot slot. Zoo speelt men daar lustig verder! Onder scherts en jokkerajj! 'd Eerste dag van 't ballerino Is op dit moment voorby. Nog één dag, van 5 tot 10 uur Dan is deze pret gedaan! Kan één van de ballerino-werpers Straks naar Zwitserland toe gaan. Ph. B. Polak. Zelden zal een zoo belangrijk aantal mu taties op het Koninklijk Instituut van de Marine hebben plaatsgevonden als dit jaar bij het korps officieren-instructeur het ge val is. Met Hr. Ms. „Java" zullen namelijk uit gezonden worden de luit. ter zee le kl. J. P. H. Perks, de kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen en de officier van ad ministratie der le kl. Mr. R. J. Brünner. De officier van den marinestoomvaart dienst der le kl. H. P. Allaries werd be reids benoemd tot Chef Machinekamer op Hr. Ms. „Java". zijn Poeders alleen wanneer zij de hand- teekening dragen /O van den fabrikant Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijn- poeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos van 6 stuks 45 ct. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8. Rialto, Spoorstraat, half 8. Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8. Heden. Casino, 8.15 u. Kovacs Lajos en solisten. Zaterdag 8 Januari. Casino,8.15 u. Kovacs Lajos en solisten. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16.32 Barometerstand Den Helder 750.3 Temperatuur lucht 4.0 Laagste temp. lucht gisteren 2.9 Naar aanleiding van een conferentie tus- schen een commissie uit Ged. Staten van Noord-Holland en een delegatie uit de Kamers van Koophandel in die provincie deelde de heer Kluitman mede, dat Ged. Staten het verzoek tot verlaging van de tarieven voor het ten be hoeve van de industrie gebruikte water, niet zullen inwilligen. Men zal moeten wachten tot over eenige jaren water kan worden betrokken uit het IJsselmeer. De zeelieden weigeren uit te varen en zjjn als gevolg daarvan onmid dellijk ontslagen. Men meldt uit IJmuiden: Reeds 41 treilers liggen aan de kade ge meerd, zonder uit te varen. Alle zeelieden heb ben n.1. na de besprekingen met de organisatie- besturen over de ontworpen loonbepalingen, geweigerd naar zee te gaan. De reeders hebben op deze houding met onmiddellijk ontslag voor de onwilligen gereageerd. Tegen het einde van deze week worden de nog buitengaats zijnde treilers thuis verwacht. Eerst dan zal de stemming over de voorstellen bekend gemaakt worden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5