Eenheid van de kleine Entente bezongen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Indië heft defensie uitvoerrecht Moeder en zoon de hals afgesneden Rust na bloedige strijd bij Teruel De kerkstrijd in Duitschland Kasteel totaal leeg geplunderd en vernield Twee sterke legers bij Soetsjau tegenover elkaar 10 JANUARI 1938 KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 65e JAARG. No. 8203 Vriendschapsbezoek van Roemeensche minister aan Tsjecho Slowakije Hertogin van Windsor in blijde verwachting Spaansch schip in nood Dubbele moord in Belgisch Limburg CHINA I Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DB BILT SBINTi Mussolini ontvangt de geestelijkheid Kerkelijke hoogwaardig- heidsbekleeder in Rusland gearresteerd SPANJE Rechtschen zouden sleutelpositie hebben veroverd HELDERSCHE COURANT MAANDAG Uitgave der Uitg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Micescoe, is te Praag aangekomen, waar men het station versierd had met Tsjechi sche en Roemeensche vlaggen. Mi nister Krofta en hooggeplaatste ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken jvaren ter verwelkoming op het station aan wezig. Tijdens het door Krofta aangeboden diner heeft de Tsjechoslowaaksche minister van buitenlandsche zaken een redevoering uitge sproken, waarin hij o.m. zeide in het bezoek van Micescoe een bewijs te meer te zien, dat de nieuwe Roemeensche reg. besloten is de politiek van de vertrouwelijkste sa menwerking met de beide andere staten der Kleine Entente voort te zetten in overeen stemming met de opvattingen van den Roe- meenschen Koning. Uw bezoek, aldus Krofta, tot Micescoe, wordt bijzonder belangrijk en in zekeren zin symbolisch, doordat gij, na uit Praag naar onze Zuidsiavische broeders te zijn gegaan, naar Genève gaat, waar gij Roemenië en de geheele Kleine Entente zult vertegenwoordigen. In zijn tafelrede heeft de Tsjechoslowaak sche minister van buitenlandsche zaken o.m. nog tot Micescoe gezegd: De staten der Kleine Entente zijn vast be sloten in "gemeenschappelijk overleg en in volstrekte eenheid op te treden in alle gro<v te kwesties der internationale politiek. Zii geven er zich rekenschap van, dat dit het middel is om hun belangrijkheid en ge wicht te vergrooten en hun waarde als deel- genooten te verhoocen hij het internatio nale streven naar handhaving van den vrede en opheffing van alles, wat_ niet al leen hun eigen veiligheid en hun eigen vre de, maar ook de vreedzame ontwikkeling van het overige Europa zou kunnen bedrei gd- In ziin antwoord rede zeide Micescoe dank voor de hartelijke ontvangst, bracht een groet over van de Roemeensche regeering, die de trouwe bondgenoot van Tsjecho Slo wakije en een toegewijd lid van de Kleine Entente is en voegde hieraan toe: „Vereend door den vasten wil de gevestigde orde on aangetast, te handhaven door gemeenschap pelijke offers, ziin wij eveneens verbonden door onzen standvastigen wensch de vrede te versterken en te handhaven. Welke veranderingen de gebeur tenissen der binnenlan.ische politiek dan ook in het een of andere onzer landen teweeg hebben kunnen bren gen, de Kleine Entente, heeft altijd haar evenwicht bewaard en zal het blijven behouden, evenals haar sa menhang en haar kracht." Voortgaande legde Micescoe den nadruk op de „strenge levenskracht van de Kleine Entente, die een der pijlers van den Euro- peeschen vrede vormt" en verklaarde dat zijn besprekingen met Krofta eens te meer de 'overeenstemming aangetoond hebben ten opzichte van de nagestreefde doeleinden en de middelen om die té bereiken.' „Als voorzitter van den permanenten raad der Kleine Entente en als minister van bui tenlandsche zaken van een staat, welks trouw aan de Kleine Entente een der grond- Katholiek mededeelingenblad in Duitschland in beslag genomen. Het iedere week verschijnende blad, waar in mededeelingen van het Berlijnsche ka tholieke bisdom aan de geloovigen bekend gemaakt werden, is door de politie in be slag genomen. Men kent de motieven, die tot dezen maatregel geleid hebben, niet. Christelijke vereeniging van Duitsche spoorweglieden ont bonden. De christelijke vereeniging van Duitsche Spoorweglieden en haar regionale afdee- lingen zijn ontbonden op bevel van den tninister van binnenlandsche zaken en van het rijkskerkministerie. Nog slechts een predikant in de gevangenis. Naar verluidt bevindt zich thans nog Slechts één predikant in „Schutzhaft oor Kerstmis was het aantal gearresteerde pre dikanten nog omstreeeks 130. Twaalf pre dikanten wachten op berechting. Gisteren is in de Evangelische kerken te Berlijn gecollecteerd voor het fonds van het genootschap tot redding van kinderen, dat ,voor het eerst geen subsidie van rijk of ge- ineente heeft gekregen, Naar men zegt, i/ Iiet genootschap thans afhankelijk van Eerkeolleetes; slagen vormt van zijn buitenlandsche poli tiek, aldus Micescoe verder, stel ik er prijs op u te verzekeren, dat ik den weg naar Genève beschouw als natuurlijker wijze via Praag en Belgrado loopende. Wat het ook zij, voor de te Genève behandelde proble men zoo goed als voor alle andere kwesties die de gemeenschappelijke politiek onzer drie staten betreffen, vrienden en bondge- nooten, kunt gij rekenen op onze trouwe sa menwerking met eerbiediging van de reeds gevestigde grondslagen." De hertogin van Windsor, de echt- genoote vhn den hertog van Wind sor, ex-koning van Engeland, ver keert, naar het Rott. Nwsbl. aan het Italiaansche blad „La Stampa" ont leent, in blijde verwachting. De hertog zou zijn vrienden op een gala feest te Monte-Carlo het nieuws hebben toe vertrouwd. Het echtpaar vertoeft momenteel te Can- nes. Tijdens afwezigheid der Neder- landsche eigenaars hebben in. brekers alles van waarde weg gesleept en groote verwoestin gen aangericht. Eenige dagen geledén heeft het parket van Brussel zich naar Court Saint Etienne begeven, waar een kasteel, het eigendom van ©en Ne- derlandsche familie, tijdens de afwe zigheid der eigenaars totaal leegge plunderd is. Het kasteel werd slechts des zomers be woond. Telkens, waneer een lid der familie zich-in België bevond, begaf het zich naar Court Saint Etienne, om te zien of alles daar in orde was. Zoo kwam enkele dagen geleden de zoon van den eigenaar, die op doorreis te Brussel vertoefde, even te Court Saint Etienne, waar hij moest oonstatee- ren. dat het kasteel was geplunderd. Alles lag overhoop, meubels waren kapotgeslagen, deuren ingetrapt. De verwoesting was zoo groot, dat de inbrekers verscheidene dagen aan het werk moeten zijn geweest, hetgeen voorts nog uit de resten van maaltijden bleek en uit het feit. dat niet minder dan vijftig flesschen wijn waren leeggedronken. Onmiddellijk waarschuwde de zoon zijn ouders, die na te zijn aangekomen, vast stelden. dat de inbrekers al het zilver, het vaatwerk, kostbare schilderijen, sieraden en zelfs meubelen weggehaald hadden. De politie werd gewaarschuwd en het par ket van Brussel begaf zich derwaarts verge zeld van ambtenaren der Brusselsche poli tie. Vingerafdrukken werden gevonden en vastgelegd. Men veronderstelt, dat de inbraak ge pleegd is tijdens de Kerstdagen of tijdens oud- en nieuwjaar, gezien het feit, dat de omwonenden niets abnormaals hebben op gemerkt en geen enkel verdacht geluid heb ben waargenomen. De inbraak is tot dusverre geheim gehou den, teneinde de justitie, die verscheidene sporen volgt, waarbij twee, die belangwek kende resultaten beloven, in staat te stellen het onderzoek ongestoord te kunnen voort zetten. Opbrengst voor 1938 op 6V2 mil lioen geschat. Als een gevolg van de sedert de indiening van de begrooting 1938 ver anderde aspecten der landsmiddelen, welke veel ongunstiger blijken te zijn dan zich in de ingediende be grooting afspiegelt, is bij den Indi- schen Volksraad een ontwerp-ordon- nantie ingediend tot instelling van een nieuw speciaal uitvoerrecht, hetwelk de naam zal dragen van „Defensie-uitvoerrecht". De op brengst hiervan wordt over 1938 ge schat op 6V2 millioen gulden. Deze belasting zal 1% van de waarde van de uitvoerproducten bedragen. Het Defensie-uitvoerrecht treedt met in gang van 25 Februari a.s. in werking. Gisteravond is een reeks S.O.S. seinen op gevangen door een particulier te Londen. Deze seinen, die afkomstig schijnen te zijn van een Spaansch schip, melden, dat het vaartuig zich midden op den Atlantischen Oceaan bevindt en snel zinkt. Vtjlgens de niet vlekkeloos opgevangen aanwijzingen die in slecht Engelsch waren gesteld, zou de naam van het vaartuig „Brittannic" zijn. ROOF VERMOEDELIJK DE DRIJFVEER. In de dicht bij de Nederlandsche grens gelegen Belgische gemeente Veltwezelt Is gisterochtend vroeg ten huize van de 63-jarige vrouw A. Franssen een moord ontdekt waar van de bewoonster en ©en bij haar inwonende 26-jarige zoon Willem het slachtoffer zijn geworden. Toen een nichtje dat dicht bij het huis van mejuffrouw Franssen woont, gister ochtend aan de deur klopte om haar neef af te halen met wien zii had afgesproken ter kerke te zullen gaan, kreeg zij geen geihoor. Nadat zij geruimen tijd aan de deur getrommeld had. werd het meisje ongerust en verschafte zich toegang tot de woning, waar zij tot haar ontzetting haar neef onder een zak op den grond vond liggen. Zijn hals was afgesneden. Op het gegil van het meisje kwamen ver schillende omwonenden toesnellen. Bij nader onderzoek in de woning trof men ook het lijk aan van de 63-jarige be woonster, eveneens met afgesneden hals. Aangezien in het huis alles overhoop was gehaald vermoedt men, dat roof de drijfveer tot deze misdaad is geweest. Tot verleden week was in het huis een cafétje gevestigd. De rijkswacht uit Veltwezelt heeft direct een onderzoek ingesteld en het parket van Tongeren onboden. Ambtenaren van den fotografischen dienst en rechercheurs uit Luik zijn reeds te Velt wezelt aangekomen. Van de(n) dader(s) ontbreekt ieder spoor, terwijl men evenmin heeft kunnen vaststel len, wat uit de woning ontvreemd is. Zooals te begrijpen valt heeft het gebeurde in deze kleine grensgemeente groote beroering ge wekt. Voordat de Britsche politiemannen den strijd aanbinden met de woeste Ara bische rebellen in Palestina, voorzien ztj zich eerst van ©en gepantserd vest. FELLE STRIJD KAN IEDER OOGENBLIK LOSBRANDEN. De Japansche troepen, die Zuid waarts oprukken naar Soetsjau staan thans tegenover Chineesche troepen tusschen Tsjausien en Tengsien. Tus- schen de beide legers ligt nog slechts een strook van 20 mijl breedte. Aan gezien groote hoeveelheden troepen geconcentreerd worden, verwacht men, dat leder oogenblik een zware strijd kan ontbranden. Bommen op Fransche missie. Er zijn bommen neergekomen op de Fran sche katholieke missie, tengevolge waarvan een priester gedood en een tweede gewond werd. De bommen wa -en neergeworpen door een twaalftal Japansche vliegtuigen, die een aanval ondernomen hadden op de hoofdstad van Kwangsi, Nanning. Het aantal Chinee sche slachtoffers van dezen luchtaanval is nog niet bekend. In Sjanghai wordt gemeld, dat zes Chi neesche vliegtuigen neergehaald zijn tijdens den aanval op Nanning. De woordvoerder der Japansche marine heeft medegedeeld, dat meer dan vijftig Japans die vliegtuigen een aanval Lebben gedaan op het vlieg veld van Nantrjang. Dit is de belang rijkste luchtaanval sedert het begin der vijandelijkheden. Tsjingtau onverdedigd. Van officieele zijde wordt bekend gemaakt, dat het schiereiland Sjantoeng door de Chi neesche troepen ontruimd i Daarmede is Tsingtau een onverdedigde stad geworden. Alle oorlogssch-nen -an de Tsingtausche vloot zouden half December voor den in gang der haven tot zinken gebracht zijn. Be halve 10.000 inwoners zoud de 400.000 in woners de stad hebben verlaten. Op bevel van den eersten burgemeester zouden eind December alle belangrijke etablissementen, zooals de electriciteits- en water-centrales, te legraaf- en telefoonkantoren vernield zijn evenals Japansche eigendommen. De laatste Chineesche marinetroepen .ouden op 30 De cember en de laatste 2000 man gendarmerie begin Januari vertrokken zijn. Verwachting: Krachtige tot stormachtige Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Vrij krachtige wind met af en toe regen. Samenwerking ook op economisch terrein. Mussolini heeft gisteren zestig bisschop pen en tweeduizend priesters in het Palazzo Venezia ontvangen. Deze geestelijken hadden, zich onderscheiden bij de uitvoering van den „graanslag". De priesters brachten tot uiting, dat zij, evenals in den tijd der sancties, en der verovering van het imperium, bij alle economische autarkiedoeleinden wilden me dewerken. In zijn antwoord wees Mussolini op de beteekenis van het concordaat, dat deze samenwerking, die steeds vruchtbaar zal blijken, mogelijk heeft gemaakt. De in Nisjni Nowgorod verschijnende „Gor- kowskaja Kommuna" meldt, dat tezamen met ,den metropoliet Teofan Tuljakof, zeven kerkelijke hoogwaardigheidsbekieeders door de Gpoe zijn gearresteerd. Het zijn aarts bisschop Pitirim Krylof, bisschop Lebedejef, metropoliet Witalij, de metropoliet Wissa- rion Sorin in Moskou, bisschop Poerlefski in Sergatsj, bisschop Korobof in Wetloega en bisschop Maslofski in Rjasan. Zij' worden be schuldigd van sabotage, spionnage en ter rorisme. Ook de metropoliet van Moskou, Sergius, het hoofd van de geheele Russische orthodoxe kerk, schijnt in arrest te zijn ge steld. Het totale aantal bisschoppen, dat tot dusverre gearresteerd is, bedraagt ruim twintig. Centrum der regeeringstroepen met vernietiging bedreigd. Aandacht te veel aan Teruel gewijd. Door een groot nachtelijk offen sief zijn de rechtsche troepen erin geslaagd de hoogte „La Cota", een belangrijke sleutelpositie hij Teruel, te bezetten. Hiermede is een nieuwe frontlinie ontstaan, welke gevaar kan opleve ren voor de ten noorden der stad gelegen regeeringstroepen en de troepen van Franco het voordeel verschaft, dat zij thans een der voornaamste verbindingswegen van de regeeringsmacht beheerschen. Ruim 200 rechtsche vuurmonden oefen den hun vernielende werking uit op de drie rijen loopgraven der regeeringsmacht, ter wijl vliegtuigen tonnen bommen op de re- geeringsstellingen lieten vallen. De infan terie voltooide dit werk door de stellingen daarna stormender hand te veroveren, mee rendeels in een gevecht van man tegen man, nadat drie versperringen van prik keldraad met handgranaten waren wegge nomen. De weinige regeeringssoldaten, die den dood ontkomen, vluchten in wanorde naar de verder gelegen linies. De ontzet tende aanblik van den strijd, zoo drukt de verslaggever van Ilavas zich uit, wordt nog verscherpt door de dichte duisternis van den nacht. Het strijdtooneel is als de krater van een in volle uitbarsting zijnde vulcaan. De stijd eindigt met een gevecht van man te gen man in de loopgraven, terwijl de vluch tende miliciens door de artillerie worden bestookt. Als de vlag van Franco tenslotte op „Le Cota" wappert, zijn zijn troepen meester van een der sleutelposities rondom Teruel. De verliezen aan beide zijden zijn geducht. Drie regeeringsvliegtuigen zijn tij dons den strijd brandend omlaag gestort. Zaterdag hebben de regeeringstroepen den gebeelen dag getracht de rechtschen terug te dringen, toen zij merkten, dat Franco's leugels hun centrum bedreigden, Het opperbevel der regeeringstroe pen, dat al zijn pogingen gericht had op de. stad Teruel, tracht met alle middelen den opmarsch van de vleugels der troepen van Franco die de regeeringstroepen van hun basis dreigt af te snijden, te belet ten. Alles schijnt erop te wijzen, dat in den strijd om Teruel een nieu we phaze is ingetreden, bestaande uit een bewegingsoorlog, waarin de generale staven zich zullen meten. De rust aan de fronten is thans weergekeerd. Rechtsche gouverneur van Te ruel gevangen. Met ministerie van defensie ie Barcelona meldt in zijn communiqué o.m.: „Van het front bij Teruel niets bijzonders. De eva cuatie der zieken, gewonden en gevangenen wordt voortgezet. De rechtsche civiele gou verneur der provincie Teruel, Martin Ro- driguez, is herkend in een controlebureau, waar hij onopgemerkt trachtte te passee- ren. Van die overige fronten valt niets te melden." Demoralisatie. De gebeurtenissen, die voorafgingen aan de overgave van het klooster Santa Clara te Teruel waren tamelijk bewogen. Afgezanten, die zouden onderhandelen over de overgave werden hij de benadering van het klooster met geweerschoten ontvangen. Toch stelde kolonel Barba zich eenige oogenblikken later in verbinding met de ge neraals der regeeringstroepen Rojo en Sa- rabi>a, die zich in verbinding stelden met minister Prieto. Kolonel Barba verklaarde alvorens de voorwaarden te aanvaarden zch eerst met zijn chefs te willen verstaan. Een deel zij ner troepen gaf zich evenwel intusschen over. Eerst ontsnapten 144 soldaten uit het klooster. Zij waren ten prooi aan een vol ledige demoralisatie. Langzamerhand volg den anderen, o.m. de bisschop van Teruel. Zaterdag om twee uur, 's middags deelde generaal Hernandeze Sarabia mede, dat de tegenstand als geëindigd kon worden be schouwd. Verliezen. De door beide partijen tijdens de 23 da gen, dat de strijd om Teruel duurt, geleden verliezen kunnen geraamd worden op mins tens 60.000 dooden en gewonden alsmede slachtoffers van de hevige koude. Men acht het zeker, dat de helft der buiten gevecht gestelde soldaten van koude zijn omgeko men of uit den strijd moesten worden geno men wegens bevroren handen of voeten. De luchtmacht der opstandelingen heeft Barcelona gebombardeerd, er zijn twintig dooden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1