Linksche tegenaanvallen Terne! vergeefsch Een Wormenfarni in Californië Monarchistische activiteit te Weenen De Britsche luchtmacht Britten maken zich belachelijk Verlaat Chineesche gezant Japan? SPANJE Regeeringstroepen zouden zware verliezen lijden Roosevelt en Baldwin op de zwarte lijst De strijd in Palestina duurt voort Vliegboot met zes man vermist De economische toestand van Abessinië Rijk in 'n handomdraaien Aufo botst tegen lichtmast Uit onze omgeving SCHAGEN Het officioele communiqué van het rechtsche hoofdkwartier meldde gisteren: Toestand om acht uur hedenavond: in den sector van Teruel is een kleine aanvalspo- ging van den vijand, die gesteund werd door tanks en gericht was op een onzer stellin gen, gemakkelijk afgeslagen. Daarentegen hebben onze troepen op een andere plaats in denzelfden sector een kleine verbetering van onze eerste linies ten uitvoer gelegd. Van de andere fronten valt niets te mel den. Bommen op Barcelona. Radio Barcelona heeft een communiqué van het ministerie van Defensie uitgezon den, waarin o.a. wordt medegedeeld: er heerscht rust aan het front van Teruel. De rechtsche luchtmacht is zeer actief. Nabij Rubiales is een vijandelijk drie motorig toe stel neergehaald. De rechtsche luchtstrijd krachten hebben de omgeving van Barcelo na gebombardeerd en bommen geworpen op de buitenwijk Sanandres, waardoor slachtoffers vielen, waarvan het aantal nog niet bekend is. I Vechtwagens beschoten. Een correspondent van Iïavas bij de recht sche troepen meldt, dat de regeeringstroe pen even krachtig als Maandag hebben aangevallen bij La Muela de Teruel en bij La Cota. De aanvallen werden evenwel af geslagen. De rechtsche troepen hebben hun stellingen gehandhaafd. Een aanval op de Muela werd gesteund door twintig zware vechtwagens, die door de artillerie buiten gevecht werden gesteld. De aanvallers leden buitengewoon zware verliezen. De vecht wagens stonden bloot aan het vuur van de kanonnen der rechtschen, welke onmiddel lijk achter de eerste linie stonden opgesteld en versclieidenen werden door voltreffers geraakt en in brand geschoten. Op den linkervleugel werden aanvallen door de regeeringstroepen door het vuur van de automatische wapens gestuit. Het schijnt, dat het commando van de rechtsche troepn de strijdkrachten opnieuw wil groepeeren, alvorens tot een nieuwen aanval over te gaan. Spanning aan de grens bij Hen- daye. Hoewel de toestand aan de grens tusschen Frankrijk en het door Franco bezette deel van Spanje eenigszins gespannen is door de arrestatie van den Franschman Ducoureau, zijn de grensbetrekkingen bij de internatio nale brug van Hcndaye normaal. Er wordt evenwel een zeer streng toezicht gehouden. Publicatie van hun redevoerin gen in D'uitschland verboden. Een uitgeversfirma te Luzern heeft van haar vertegenwoordiger te Leipzig de me- dedeeling ontvangen, dat de Duitsche tekst van de redevoeringen van Roosevelt en Baldwin niet meer in Duitschland gepubli ceerd mag worden. NAZI'S VERSTOREN BIJEEN KOMSTEN. Gisteren zijn in verschillende za len te Weenen een groot aantal ver gaderingen gehouden door de legiti misten, aanhangers van de monar chie) welke veel belangstelling trok ken en waar betoogd werd ten gun ste van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Niet minder dan 150 spre kers stonden op het program. In ver scheidene vergaderingen ontstonden botsingen tusschen monarchisten en nationaal-socialisten. Overal verleen de de politie hulp aan de ordebewa king en dreef zij de nationaal-socia- iistische betoogers uit de zaal, waar bij talrijke arrestaties werden ver richt. Na de verwijdering der natio naal socialisten werden de vergade ringen dan voortgezet. Beweging sterk gegroeid. 200.000 menschen zouden volgens de N.R.C. de bijeenkomsten van gisteren hebben be zocht. Aangezien de nationaal-socialisten reeds een paar dagen geleden hadden aan gekondigd, dat zij deze bijeenkomsten zou den trachten te storen, waren zeer uitge breide veiligheidsmaatregelen genomen. Niet temin gelukte het den nazi's in vier van de drukst bezochte bijeenkomsten door het wer pen van roo" ..jimen kleine panieken te weeg te brengen. De nolitie greep onmiddel lijk in en heeft eenige dozijnen lieden ge arresteerd. De verschillende sprekers legden er den nadruk op, dat de ^jjeenkomsten een duide lijk bewijs vormden van den groei der mo narchistische beweging in Oostenrijk. Boven dien keerden de sprekers zich op ongewoon heftige wijze tegen het nationaal-socialisme en zij verlangden van de regeering, dat zij de nationaal-socialistische beweging ener giek zou bestrijden. Tal van vooraanstaande personen hebben aan de vergaderingen deel genomen. Twee autobussen met Joden aan gevallen. Vele arrestaties in ver band met den moord op prof. Starkey. Naar het Noorden van Palestina is mili taire versterking gezonden, aangezien hier een sterke gewapende bende is gesignaleerd. Nabij Megiddo zijn de bandieten slaags ge raakt met de soldaten. De bandieten namen de vlucht en lieten zeshonderd patronen op het slagveld achter. In den loop van den dag werden twee autobussen met Joodsche passagiers aangevallen, één bij Jerusalem en één bij Haiffa. In het laatste geval werd een reiziger gewond. Soldaten en politie te Jerusalem hebben gisterochtend een uitgebreid onderzoek in gesteld naar de moordenaars van professor Starkey. De politie maakte hierbij gebruik van honden. Een groot aantal personen werd gearresteerd. De sporen van de moordenaars leidden naar het dorp Tharas bij Hebron. In een huis werden hier wapens ontdekt. De eigenaar werd gearresteerd. EN NOG MEER ORIGINEELE BEROEPEN IN DE V.S. Heeft U al eens van „één-mans»beroepcn" gehoord? Het zijn beroepen, die wegens hun opvallendheid en zeldzaamheid slechts een man in een land, misschien zelfs in de geheele wereld kunnen voeden maar dan ook goed en rijkelijk: Amerika is natuur lijk de vruchtbaarste bodem voor vinding rijke koppen, die op zoo ongewone wijze zooveel mogelijk geld willen verdienen. Een wormenfarm in Californië. Eens ergerde zich een reeds' oudere heer hij het hengelen in Californië over het feit, dat de visschen niet in zijn aas wilden bij ten. Plotseling herinnerde hij zich, hoe hij nis jongen mooie roode wonnen, waarop alle visschen onmiddellijk afkwamen, van een Indianenstam in Wisconsin gekocht had. Dus reisde hij naar Wisconsin en cn kocht eenige honderden roode wormen aan. Het gedierte had zijn aantrekkings kracht op de visschen van Californië nog niet verloren en het duurde niet lang. of andere hengelaars bestormden onzen held met de vraag naar zijn speciale wormen. Deze richtte onmiddellijk een „wormen farm" in en doet daarmede thans uitste kende zaken. Niet slechts hengelaars koo- pen de wormen, maar ook de boeren heb ben ontdekt, dat dit voedsel hun kuikens uitstekend bekomt en er is zelfs een dame, die de wormien hij honderden tegelijk knopt en deze voor haar middagmaal braadt! 125 wormen per doos. daarbij een weinig turf zoo gaan jaarlijks 5 millioen wor men naar alle doelen van de wereld en le veren hun .ontdekker ongeveer 20.000 dol lar op. Nog kort geleden bracht de farmer 500 van ziin lievelingswormen van Califor nië naar New York. waar zij voor de ra dio optraden de luisteraars werden vergast op het eigenaardige geluid, dat de wormen, wanneer zij zich bewegen, maken. Ratelslangen bij den cocktail Eenige verwantschap met den man van de roode wormen heeft de New Yorksche burger, die jonge ratel slangen levend opkoopt en deze spe ciaal toebereid aan de fijnproevers in geheel Amerika toestuurt. Cham pagne en oesters vervelen den rij ken Amerikanen die zijn er on danks de crisis nog steeds al lang en deze lieden beweren nu, dat jonge ratelslangen bij den cocktail en de thee uitstekend smaken. De perschef van een Engelsche schoonheidsspecialiste kwam op een idéé! Deze „opperste tienduizend" luisterden tijdelijk ook vol spanning naar een man, een journalist, die beweerde, dat hij „schoon heid door suggestie" kan scheppen. Hij was na lange werkloosheid als perschef van een Engelsche schoonheidsspecialiste geën gageerd en moest een reis naar Amerika voor deze dame voorbereiden. Daarbij wist hij eigenlijk niet goed, wat zijn werkgeef ster eigenlijk deed ,om haar clientèle de schoonheid te geven. Totdat liean plotseling een groot reclame-idee inviel: Schoonheid door suggestie! Wekenlang vertelde hij aan alle bereikbare reporters, dat zijn En- golsche meesteres door suggestieve inwer king schoonheid kon opwekken; zoolang vertelde hij dit, totdat niet slechts het Ame- rikaansche publiek, maar bijna ook hijzelf aan dit procédé geloofde. Het deed niets ter zake, dat de Engelsche dame vertoornd haar reis naar Amerika afzegde onze journalist had zijn geschiktheid als reclame deskundige zoo overtuigend bewezen, dat het hem sindsdien aan werk niet meer ontbreekt. Leugenwedstrijden. De beroeps-leugenverteller te New York is al evenzeer zonder concurrentie als de raadseloploser van Chicago. De mode van de Amerikaansche „Miinchhausen-clubs" ver schaft den berocpsleugenaar zijn brood. De ze, die men in ontelbare steden en dor pen vindt, organiseeren elk jaar onder hun leden wedstrijden in het vertellen van leu gens. Wanneer nu een der Münchhausens niets nieuws invalt, wendt hij zich heime lijk tot den opper-Münchhausen in New York, die hem voor eenige dollars de schoonste geschiedenis levert. En zoo vindt men in Amerika nog talrijke andere „één-mans-be.roepen", waarover men misschien mag lachen, maar die toch in ieder geval bijna altijd een goed bestaan verscliaffen. BINNEN EEN JAAR 10.000 MO- DERNE VLIEGTUIGEN. Binnen een Jaar zal, zegt Un. Press, het Britsche rijk binnen de grenzen van het Vereenigd Koninkrijk 10.000 moderne vliegtuigen bezitten. Bovendien zal de Britsche lucht vloot kunnen steunen op 'n industri- eele organisatie, die in tijd van oor log met een tot nu toe ongekende snelheid bommenwerpers en ge vechtsvliegtuigen kan produceeren. Een heftige perscampagne is er in Enge land gevoerd tegen den minister van lucht vaart Swinton, waarin de beschuldiging ge uit werd, dat het luchtwapen hopeloos ton achter was en dat de ontwikkeling door bu reaucratische laksheid verhinderd werd. Volgens de officieele cijfers bezit Enge land thans 15G0 machines van de „eerste li nie", een getal, dat 190 onder het voor het be wapeningsplan vastgestelde blijft. Deze term is voor den leek misleidend, daar hij prac- tisch geen beteekenis heeft. Voor iedere z.g. „eerste linie"-machine die in gebruik is bij een eskader, bestaat n.1. een reserve van hetzelfde type. Het Britsche bewapenings plan en dit is zeer belangrijk voorziet in groote voorraden van dergelijke reserves in een verhouding van meer dan drie tegen een. De juiste sterkte van de luchtmacht wordt natuurlijk streng geheim gehouden, doch vernomen wordt, dat de verhouding tusschen actief in gebruik zijnde cn in reserve bewaar de toestellen de verhouding 31 te boven gaat. Uit deze mededeelingen kan men afleiden, dat Engeland thans reeds over 10.000 machi nes beschikt. Hun prestige in het Verre Oosten volgens de Hindoes ern stig geschaad. Naar de „Daily Mail" bericht, is in de te Karatsji verschijnende „Sind Observer", een blad, dat de meening verkondigt van voor aanstaande Hindoe-kringen, het volgende artikel verschenen ten aanzien van den toestand in het Verre Oosten. „Het prestige der blanken in het Oosten is verdwenen. Japansche soldaten sloegen blanke politie agenten in het gezicht binnen de grenzen van een buitenlandsche ne derzetting, sleurden hen naar een politiebureau en lieten hen pas vrij na een ernstige kastijding. Gevolg: weer een protest. Men kan blijven protesteeren. De Japanneezen lachen erom". Ten aanzien van het incident met den Russischen vrijwilliger, die Zaterdag 1.1. zijn revolver trok tegen de Japanneezen, waarop de Franschen in pantserauto's te hulp snelden, zegt het blad: „Ook de Britten moeten hun pantserwa gens toonen en niet toestaan, dat hun man schappen door de Japanneezen in het ge zicht worden geslagen. Zij moeten zich in de oogen van ons, Hindoes, niet belachelijk maken." Vannacht werd gemeld, dat de Ameri kaansche vliegboot „Samoan Clipper", tus schen Pagopago op de Samoa-eilanden en Auckland op Nieuw Zeeland vermist werd. Het toestel had zes man aan boord en ver voerde de post. Het was van Pagopago ver trokken en had twee uur later geseind, dat het terugkeerde. Daarna hoorde men niets meer van het vliegtuig. Er werden reeds op sporingen voorbereid, doch later ontving de Panamerican Airways bericht, dat het toe stel te Port Apia op Britsrh Samoa ge daald was. Reuter verneemt, dat het lot van de uit zeven koppen bestaande bemanning van de „Samoan Clipper" niet bekend is. r Het plechtige moment in de Ka thedraal te Athene, toen de Aarts bisschop der stad Zondag jJ. het huwelijk inzegende tusschen Kroonprins Paul van Grieken land en Prinses Friederike Luise von Braunschweig-Lüneburg. Het huwelijk werd voltrokken volgens het Grieksch-Katholieke gebruik. Italië spreekt ongunstige berich ten in de Times tegen. De correspondent van de Temps te Rome is, naar de N.R.Crt. meldt, op kondschap uitgegaan naar aanleiding van het bekende bericht uit de Times over den slechten oeconomischen toestand in Abessinië. Den Franschen journalist werd de bewering over de verarming der commercieele hulp bronnen van Oost-Afrika door Italianen willekeurig en tendentieus genoemd. Een uitgebreid wegennet is er aan ten dienste gesteld. Het corporatieve stelsel werd tot dusver slechts in de mate, waarin het aau de oeconomische werkelijkheden beant woordt, ingevoerd. De oeconomische situatie wordt, er op nieuwe leest geschoeid en de eerste inspanning draagt al haar vruchten: in September jl. bereikte de uitvoer uit dat gebied de 12 millioen lire, in de overeen komstige maand van '30 was de waarde van den export uit Abessinië, Eritrea en Soma- liland de 792.000 lire niet te boven gegaan. De uitvoer naar Italië is in een jaar tijds ook zeer toegenomen. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat het personeel van de Chi neesche ambassade te Tokio aanstal ten maakt om Japan te verlaten. De leden van het personeel hebben hun visa gevraagd. Verscheidene bladen te Tokio maken mel ding van de mogelijkheid, dat de voorloo- pige republiek in Noord China de jure er kend zal worden. In verband daarmede bren gen zij de besprekingen en besluiten van den kabinetsraad naar voren. De „Asahi" meldt nog, dat de Japansche ambassadeur, in China, Kawagoe, onlangs verklaard heeft, dat „de mogelijkheid van vredesonderhandelingen met de Nationale Chineesche regeering gheel verdwenen was". Het is thans zeker, aldus het blad, dat een grondige wijziging van den toestand van oogenblik tot oogenblik verwacht kan wor den. Vijf jaar geleden kocht een zekere Price Edwards van den hertog van Vestminster een stuk land, waarop hij een boerderij zette, waarin hij met zijn twee oude zusters wonen ging- Kortgeleden nu vervoegden zich twee man nen aan dn boerderij. Zij vroegen Price of zij een bodemonderzoek mochten instellen, omdat zij meenden, dat de bodem een veel gebruikte soort kiezelaarde bevatte. Price willigde het verzoek in en had het te druk om de twee mannen te vergezellen. Zij keer den later terug en vertelden Price, dat zijn grond inderdaad zeer rijk was aan kiezel aarde. Experts, die later den bodem onder zochten zeiden aldus de Daily Express dat er meer dan een millioen ton van deze kostbare aarde aanwezig was, hetgeen be- teekende 1.000 ton per week. En dit wil weel zeggen, dat Price Edwards elke week -350 pond (ruim f 3000) uit zijn land kan halen, zonder dat ij er iets voor behoeft te doen. Jongeman zwaar gewond. Wielrijdster, die bekneld raakte, kwam er nog goed af. Op den Amstelveenscheweg te Amsterdam is gisteravond om half elf een 24-jarige wielrijdster door een auto aangereden. Dit had ten gevolge, dat de auto aan het slingeren raakte en de wielrijdster tegen een lichtmast, staande op een vluchtheuvel nabij de Zochcrstraat, drukte. Zij kwam er evenwel met slechts lichte verwondingen af en kon na in het Wilhel- mina-gasthuis te zijn verbonden, naar huis worden gebracht. Erger was het met den autobestuurder gesteld een 24-jarige jon geman, die uit den wagen werd geslingerd en eveneens tusschen zijn auto en den lichtmast bekneld raakte. Hij is met een hersenschudding en ernstige kneuzingen in genoemd gasthuis opgenomen. De botsing was zoo hevig, dat auto en fiets totaal zijn vernield en dat ook de lichtmast zwaar werd beschadigd. ASNA PAULOWNA BREEZASD DAMMEN. DOS I wist voor de Damcompetitie ,.He4 Noorden" op fraaie wijze van Kolhorn I 16 winnen en behield door deze overwinning hare kans op de tweede plaats. De gedetailleerde uitslag luidt als volgfr DOS IKolhorn I Ant. HuibertsAbr. v. d. Welle 02 J. J. v. d. Berg—H. Bergman 20 H. J. RobbenJ. v. d. Welle 02 J. RobbenP. de Jong 20 P. LeijenK. Keuris 20 N'ic. HuygK. Tenne 02 C. v. d. ZonK. v. d. Welle 20 H. van Wees—N. Keesman 2—0 Joh. KomenP. Langedijk 20 H. v. d. BergP. Molenaar 11 13—7 WlERINGEft Bestuursvergadering van de gel* teniokvereen. D.E.S. Maandagavond vond er ten huize varï den heer J. Besseling een bestuursvergade* ring plaats van de geitenfokvereeniging Dj, E.S. Het bestuur was belast eenige beslui* ten, genomen op de algemeene ledenverga* dering van j.1. Zaterdag, nader uit te wees ken. Voor den feestelijken propaganda-avonct, welke gehouden zal worden in de maand Febr., werd ondermeer besloten om derji heer Ir. J. P. J. van Oerst, Rijksveeteelt» consulent voor Noordholland, uit te noodi» gen voor het houden van een lezing me€ lichtbeelden met als onderwerp: Het nu| van geitenfokvereenigingen. Muziek en at« fracties zullen dezen avond luister bijzet* ten. Het bestuur rekent in dezen op eeit groote belangstelling, welke de vereeniging dan ook ten goede zal komen, want al, jonge vereeniging beschikt zij nog niet ove een sterke kas. Tevens werd besloten, behoudens goedkeu» ring van B. en W., de verloting te houden! einde Sept. 1938. De geitententoonstelling vindt dit jaag plaats in samenwerking met de Holl. Mij, van Landbouw. Na er nog eens op aangedrongen te heb» ben om de geitenhouders zooveel mogelijk te doen toetreden tot de vereeniging (,dö contributie is weer gesteld op f 1.10)sloot; de voorzitter deze bestuursvergadering. SCHAKEN. Clubcompetitie, Gisteravond speelde de „Schager Schaak"» club" haar laatsten wedstrijd tegen Anna' Paulowna, welke door A. P. met 3—7 werd gewonnen. Door deze onverwachte neder» laag heeft Schagen zich met de derde plaats; tevreden moeten stellen. De gedetailleerde uitslagen waren: Schagen Anna Paulowna 1. J. de Graaf—G. A. Preyde V2—V2 2. J. de VosP. Komen i/2V2 3. J. A. SprengersG. Wit y2 4. .1. Speur—Th. v. d. Waal V2—V2 5. P. BlaauboerA. Komen 1 6. .1. RoggeveenC. Keyzer 01 7. C. TjalkensJ. Jongejans 01 8. A. NoordamC. de Graaf 10 9. C. BeersD. Rezelman 01 10. Jan KunstE. Matysik 01 PURMEREND, 11 Jan. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 18 par-> tijen, wegende 28.000 Kg., handel goed, hoogste prijs f22.—; 3 stapels kleine boe renkaas i22.50, handel matig. 270 Kg. boter fl.501.54, weiboter f 1.471.50 per kilo. Runderen, totaal 420 stuks: 225 vette koeien 58—07 ct. per kilo, matig; 97 gelde koeien f 100205 per stuk, matig; 75 melk koeien f 180300 per stuk. matig; 23 stie ren 5000 ct. per kilo, matig; 8 paarden f 100100 per stuk, stug; 53 vette kalveren 30—00 ct. per kilo, stug; 232 nuchtere kal veren: voor de slacht f 10—10, voor de fok 11218 per stuk, vlug; 230 vette varkens v, d. slacht 5901 ct. per kilo, matig; 44 ma gere varkens f 25—42 per stuk, matig; 276 biggen f 16—24 per stuk, matig; 156 scha pen f 16—32 per stuk, matig; 33 bokken f4 —14 per stuk, matig; kipeieren f 3.754.25, per 100 st., eendeieren f 3.40—per 100 st., Noordholl. blauwe 05—70 ct., 3000 oude kippen en hanen 0.50—0.57% ct. per kilo, konijnen f 0.501.75 per stuk, 800 eenden f 0.36—0.65 per stuk. duiven f 0.40 per paar, Coop. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer: 65.000 eendeieren 3.35—3.45. 85.000 kipeieren: 65-66 Kg. 4.35-4.45, 03-64 Kg. 4.15—4.30. 58—59 Kg. 3.90—4.05, 56—57 Kg. 3.85—3.95, 53—55 Kg. 3.85—3.95, 50-52 Kg. 3.75—3.85. WARMEXHUIZEN, 11 Jan. Roode kool 3.60—6.40. gele kool 1.50-2.40, Deensche witte kool 2.50-2.90, drielingen .10, uien 12.2012.70, Rrove uien 1212.10, peen 2.90. Aanvoer: 51.300 Kg. roode kool, L>.600 Kg. gele kool, 52.900 Kg. Deensche witte kool, 2800 Kg. uien, 600 Kg. peen. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Jan. **1 Uien 12.40—13.10, drielingen 8.10-8.50 gr. 11.80—12.30, gele nep 11.80. stek 6.10, peen 2.;6—2.80, kleine peen 1.10—1.20, kroten °r4-20' ro?de ko°' 3—6.30. gele kool 1.50 2.i0, D. witte kool 1.303.14, spruiten f 8.20. NOORDSC.TTARWOTTDE. 12 Jan. Uien 12.30—13.50, drielingen 8.50-8.70: grove 12 12. <0; peen 2.702.90 kleine peen 166^ 20616 k<X>1 1'5°~2'50 d' witt® k°o1

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3