Beste Jongens en Meisjes Kerstmis POPPEN IN KLEDERDRACHT EDGAR RICE BURROUGHS Nu ga ik m'n belofte inlossen en eerst de briefjes van vorige week beantwoorden, ■t Zal leuk zijn, want daarbij vind ik natuur lijk nog heel wat gelukwensen voor het nieuwe jaar, dat zo langzamerhand alweer „bedaagd" begint te worden. Nu hebben jullie nog geen vrij gehad voor bet Prinsje of Prinsesje, maar de volgende week zal het vast wel geboren worden en wat een feest zal er dan in de stad zijn. Alle mensen lopen, dan met Oranje en dansen van vrolijkheid. Nu, dat mag. 't Is maar wat fijn, zo'n Prinsenkind. Fijn ook vooral daar om, omdat we toch allemaal in ons hart blij zijn, dat we zo'n goede vorstin hebben en dat het in ons land nog zo prettig is om te leven. De gelukkige winnares van het boek is deze week een meisje, dat er al lang met kloppend hart naar uit heeft zitten kijken, trouwens, dat zal ook wel met al m'n andere vriendjes en vriendinnetjes het gevai zijn. Ze heet: MA RIETJE WEEDA, Kroonstraat 38. Greta Piller. Ook al zo lang opgebleven met oudejaarsavond, Greta. Nu, ik kan het me begrijpen. Als mijn kinderen een paar Jaartjes ouder zijn, dan mogen ze die bizon- dere avond ook opblijven, tot hun oogjes kraaltjes geworden zijn. 't Is me maar geen feest, om net zo lang op te mogen zijn a's vader en moeder. Rika Konlngstein. Natuurlik. Rika, mag Je een versje inzenden, ook al heb je het zelf niet gemaakt en vooral als het zo'n aar-lig versje is als jij me zondt. Je moet er wel om denken, dat je voortaan de naam van den dichter of dichteres er even onder schrijft en dat je er even bij vermeldt waar je het uit genomen hebt. Anders pleeg je plagiaat. Kijk maar eens in een woordenDoek wat dat betekent, ZATERDAG. Midden in de kamer een tobbe met water. Bundeltje kleren er naast op de grond. Onder gestoei en geschater Plast kleine man in zijn vijvertje rond. Moeder wil werken, maar baby wil spelen. Wrijven en plassen, dat heeft nog den tijd. Plassende rakker, je bent om te stelen Als je zo glimt van ondeugendheid. De armen om haar hals wil hij Moeder nu zoenen. 't Natte gezichtje rust warm aan haar wang Moeder, niet boenen, hè? Moesje niet boenen, Fluistert hij smeekend, „van boenen is ik bang". 't Helpt niet, hoor vleier, je moet er aan geloven, Moeder die weet wat goed voor je is. En Moeder die boent hem van onder tot boven. Tot hij zo blank als een engeltje is. Frans Groote. Ik geloof niet, dat ik je de vorige week al bedankt heb voor die prachtige nieuwjaarskaart, die ik ontving, Frans, maar dan doe ik het nu nog, hoor. Ik vond hem heel fijn. Marietje Weeda. Hier kom ik juist je briefje tegen, Marietje, dus dan moet voor vandaag je naam maar eens tweemaal in de krant. Gefeliciteerd met je boek en gefelici teerd met je mooie rapport. Dat zag er prachtig uit. Als je zo je best blijft doen, slaag je „cum laude". Vraag maar eens aan vader of moeder, wat dat is. Jan Strous, Vlissingen. Wat een toe valligheid, Jan, dat Annie v. d. Brink, ook een kennisje van jou is en dat wij gelijktijdig een kaart van haar uit Batoe kregen. Ja, Annie is een van m'n trouwste raadsel vriendinnetjes geweest, toen ze nog in Den Helder woonde. En je ziet, we zijn elkaar nog niet vergeten, ook nu ze, denk ik, al drie jaar in Indië woont. Piet Strous, Vlissingen. Hoe is het mo gelijk, Piet, dat je van je eigen naam Kees maakte. Zeker door de vreugde over de Kerstvacantie een beetje in de war geweest. Cornelia v.d. Vis, Oosterend (T.). Is er zó weinig van Texel te vertellen, Corrie, dat ik alleen maar je oplossingen krijg, zonder enig nieuws? Nan Holtjer, Westerland (W.). Ik denk dat er meer vriendjes zijn, die dezelfde wens van jou hebben, Nan, n.L om in het nieuwe jaar, een boek te winnen. En natuurlijk wijs je een nieuwe taart ook niet af. Of wel??--- Ben Holtjer, Westerland (W.) Brrr., Ben, dat was niet best met jouw rapport, maar het kan nog goed worden, als je je best doet, dan haal je het nog wel op. Goed bij je werk denken en je niet door iedere vlieg af laten leiden en zorgen dat je op tijd naar school gaat, zodat je niet als een snel trein moet hollen en 's morgens niet te lang in bed blijven liggen. Volg die goede wen ken maar eens op en je zal zien, dat je rapport er veel beter uitziet. Zeg tegen je vader, dat ik het aardig vond, dat hij me een briefje schreef en dat hij jullie door de moeilijkheden heen mag helpen, maar alleen dan. als je zelf je best gedaan hebt. Sientje Korbee. 't Is leuk, Sientje, dat jti je, met je broertje bij onze kring hebt aangesloten. De familie wordt steeds gro ter. Als je wist hoeveel goede vriendjes en vriendinnetjes ik nu al heb, 't is gewoon om ervan te duizelen. Henk Korbee. Ik vind het uitstekend, Henk, dat jullie samen schrijven en samen oplossen. Zijn jullie altijd zo samen. Trek je je zusje nooit aan haar haar en knijpt ze jou nooit in je arm? Gerard Jellema. Wat een gezellige grote brief, Gerard, wat jammer, dat ik je twee weken moest laten wachten op ant woord. Maar het komt toch, je weet: Wat in het vat zit, verzuurt niet." We zijn allemaal wel eens ongeduldig, maar zolang je niet op dat bekende potkacheltje lijkt, gaat het nog wel, hoor. 't Geeft je toch niets, of je op je achterste benen gaat staan, meestal komt de zaak weer op z'n pootjes terecht. Leer dus maar: geduld. Klaas Jellema. 't Jonge, jonge, Klaas, ben jij ook al tot na het middernachtelijk uur opgebleven op die 31ste December. Om nooit te vergeten! Gelukkig, dat er thans oliebollen en... haringen waren, anders had je het vast niet uitgehouden. Nanda Brouwer. Natuurlijk, die stille wens van jou en duizend andere kinderen moet vandaag in de krant. Hier volgt hij: Ja, ik ben gelukkig en tevreê, Al doe ik niet aan 't raadsel mee, Wanneer U mij, als 't nu zou kunnen, Een paar regels in uw blad te gunnen. Ja, want 't is ieder mens Nu de allergrootste wens, Ook bij ons staan d'Oranjemuisjes k'aar. Dus kom nu gauw Heer Ooievaar? En breng de Schat bij 't Prinselijk paar. Nanda Brouwer, (.10 jaar), Lijsterstraat 32. Rens Nieuwenhuizen. Ben je zo' rak ker op school, Rens, dat je er zelf verbaasd van stond, dat je een zeven voor je gedrag had. Misschien ben je minder ondeugend dan je zelf denkt. In ieder geval is het verstan dig op school geen kwajongensstreken uit te halen, want buiten is het de plaats om pret te maken, maar op school, daar moet je werken. Marie v. d. Wel. Dat besluit had je al veel eerder moeten nemen, Marie, om mee te doen, vooral omdat je het zo graag wilde. Je wist dat je welkom was, dat er honderd paar armen klaar stonden om je te ontvangen en je te zeggen, dat je welkom, hartelijk wel kom was. Nu, tot volgende week. Jannie Groenhof, de Koog (T.) Dank je voor je gelukwensen, Jannie, een versje mag je inzenden, hoor, de voorwaarde heb ik reeds in het briefje aan Rika Koningstem geschre ven. Tini v. Brederode. Ja, dat ziet er werke lijk prachtig uit, Tini, dat rapport van jou, dat zal vader en moeder ook prettig gevon den hebben, want wij vinden het ook leuk als onze kinderen met goede cijfers thuis komen en je vacantie zal er te fijner door geweest zijn. Nu maar zo je best blijven doen. Tini Brouwer. Ga je naar Den Haag verhuizen, Tini? Dat is fijn voor je, want Den Haag is een prachtige stad en de om geving is niet minder mooi. Ik kan je dus niet streng aan je belofte houden, dat je me iedere week zou schrijven, maar toch... ik heb ook vriendjes op Wieringen en op Texel en twee in Den Haag en ook in Vlis singen, dus nog een vriendinnetje in Den Haag kan er best bij. 'k Ben benieuwd wat je doet. Jongens en meisjes, ik ben door de briefjes heen, tot wederschrijvens. KINDERVRIEND. OPLOSSINGEN VORIGE WEEK. Tante, eiber, lotus, erger, vich, stroo, ivoor, Evert. Televisie. Goede oplossingen ontvangen van: Nellie en Jac. Nieuwdorp; Jan Hendrikse; Riek Hendrikse; Gretha Huber; Bali, Annie en Corrie v. Bijnen; Joop en Willie v. Dijk; Mary Jurg; Co Visser; Sientje Korbee; Eduard v. d. Pol; Lenie v. Amersfoort; Jan Bek; Han Grötsinger; Johan v. d. Pol; Nelly Janna en Jansje Bruin; Marietje Weeda; Tini v. Brederode; Ria Zomer; Nelly Visser; Ge rard en Klaas Jellema; Ben en Nan Holtjer; Piet Strous, Vlissingen; Jan Strous, Vlissin gen; Alie Elsendoorn; Albert Boogaard; Hen- ny van Os; Alie Teunissen; Annie Krijnen; Jan Koomen; Wijnand Kerstens; Elly Bis schop; Tilly Bisschop; Henk Korbee; Annie Visser. NIEUW RAADSEL. K. B. Rake. G. R. Alse. R. A. Rale. D. Koter. I. K. Rude. Hierboven staan 5 visitekaartjes. Als je de letters op de goede plaats zet, dan vor men deze tevens het beroep, dat die perso nen uitoefenen. Zo vormen de letters van het eerste visitekaartje het beroep „bakker". Zoek nu zelf de andere beroepen. RUILHOEKJE. Auky Westerveld, Celebesstraat 1, zou gaar ne haar ongeveer 50 Droste plaatjes Java II en Java I willen ruilen tegen Verkade plaat jes en bons van het album „Waar wij wonen". Het was enige dagen voor Kerstmis. In het huis van Dokter v. Eyck was 't een hele drukte. Moeder was al bezig om de kerstboom in de voorkamer in orde te maken. De twee oudste kinderen, de veertienjarige Emy en de dertienjarige Huib, liepen haastig door het huis, gingen trap op, trap af. Nu zaten die twee rustig in vaders ruime studeerkamer, waarvan de deur op slot is, de cadeautjes voor hun ouders en hun kleine zusje Sonja in te pakken. De deur hadden ze expres op slot gedaan. Want verbeeld je, dat Vader of Moeder bin nenkwamen. En nog erger, de kleine negen jarige Sonja, die nog altijd dacht, dat de pakjes, die onder de kerstboom lagen, van den kerstman kwamen! De eerste kerstdag waren de kinderen dol- uitgelaten van pret. De kleine Sonja zuchtte alleen: Hè, Emy, ik wou dat. het avond was. Zou ik een boek krijgen Dat weet ik niet hoor! riep Emy lachend terug. Eindelijk schoof Moeder de deuren open en daar stond de kerstboom in alle pracht en praal. De kinderen konden van verbazilng geen woord uiten. Het was even stil ln de anders zo drukke, vrolijke kamer. Maar Sonja verbrak spoedig de 3tilte door te zeggen: „Oh! Huib, kom eens hier. Kijk, er staat een stalletje onder de boom. En met haar kleine vingers wees ze aan: Dit is Jozef eri dat is Maria en dat kindje in de kribbe is 't kindje Jezus hè, Moeke? Moeder knikte, terwijl ze met de kinderen om de kerstboom plaats nam. Vader sloeg een paar accoorden aan en speelde zacht: „Stille Nacht". Moeder, Emy en Huib vielen dade lijk in. Later ln de avond vertelde Vader een kerst verhaal, dat heette: „Dat doe je toch immers nooit." Emy, Huib en Sonja waren heel stil, en Moeder pinkte zo nu en dan heimelijk een traan weg. Het werd negen uur en tijd voor de kin deren om naar bed te gaan. Moeder stond op en gaf ieder nog'een stuk kerstbrood. Toen liep ze naar de boom en sprak: „Nu zullen we meteen maar pakjes rondgeven." Allen waren nog in stille bewondering voor de cadeautjes, die ze gekregen hadden, toen plotseling Vaders stem klonk: „En nu, kleren uit en naar bed". Huib en Sonja lagen al in diepe rust. maar Emy vloog haar Moeder om de hals en juichte: „Oh, Moeke, wat hebt u ons een prachtig kerstfeest bezorgd. Jacoba Lena Bogaards, Breezand. Hier is wat heel leuks voor jullie. Een Zeeuws boerinnetje, dat je kunt kleuren en uitknippen en dan haar Zondagse pakje aantrekken. De beste muts staat er ook bij, zie je wel? Je moet haar goed bewaren, want een volgende keer komt haar broertje ook. En zo krijgen jullie er nog veel meer, met allerlei klederdrachten uit verschillende landen, zodat je een hele verzameling kunt. aanleggen. We beginnen natuurlijk met een Hollandse. Het beste is om haar eerst te kleuren en dat andere pakje ook en daarna uit te knippen. Je plakt haar dan op een stevig stukje carton en knipt dat ook weer uit. Als je wilt dat ze kan staan, kun je er een reepje carton rechtopstaand achter plakken, zoals je ook wel bij een portretlijstje ziet. De Zondagse jurk hoef je natuurlijk niet op carton te plakken, alleen maar de lipjes ombuigen, zodat het cm haar heen blijft zitten. Welke kleuren zul je nu kiezen? Misschien ken je die Zeeuwse dracht wel of heb je er 'n plaat van, dan kun je de kleuren zelf wel kiezen. Anders zou je het zo kunnen doen: De kralen rood, de klompjes geel en de kousen blauw. Het daagse pakje heeft een blauw lijfje met een bontgeruit vestje, een zwart schort en een donkerblauwe rok. Het Zondagse pakje heeft ook een bontge- streept vestje, maar het lijfje is nu ge kleurd, b.v. groen met witte stipjes, het schort is zwart, maar van boven geruit met dezelfde kleuren als het vestje, de rok is zwart of blauw met rode en gele en zwarte strepen. Als ze Zondags uit gaat en het is koud, dan doet ze het omslagdoekje om, dat b.v. blauw wordt gemaakt met rode en gele figuren. De mutsen blijven natuur lijk wit, je kunt ze opzetten door de ope ning uit te knippen en van onderen af het hoofdje er door te steken, zodat het ge zichtje net onder de rand uitkomt. DOOR No. 39. ZIcïï !n zij volle lengte verheffend, terwijl hij zich als een leeuw schudde, plaatste Tar- zan zijn voet op het verslagen lichaam van z 'n aanvaller. Hij verhief zijn stem tot de wilde overwinningskreet der apen. De krank zinnige priester der zonaanbidders lag daar nJrod of bewusteloos. La probeerde te ont snappen maar met een vlugge stap was de aapman aan haar zijde. „Wat wilt U met mij doen?" vroeg zij, in zuiver Engels. „Niets!" antwoordde hij, eveneens in het Engls, verwonderd dat zij zijn taal beheerste, „maar U kunt me de weg wijzen naar de vrij heid". „Ik ben de hoge-priesteres van de Zonnetempel," zei ze. „U bent door de Vlam mende God gezonden als zijn offer. Zelfs m\jn macht kan U niet redden als het volk U vindt. Maar U hebt mjjn leven gered, ik wil trachten het Uwe te redden. Ofschoon het een verraad tegenover mijn God is, zal ik U ver bergen! Kom! Want als wij tezamen worden gevonden, zullen wij beiden worden gedood". Tarzan protesteerde en zei, dat ze geen risico moest nemen. Hij wilde vechten voor zijn vrijheid. Dat wilde zij echter niet en tenslotte volgde hij haar, want ze hadden reeds te lang daar vertoefd en er zou verdenking op haar kunnen vallen. Zij leidde hem door lange glinsterende gangen. Tenslotte kwamen ze in een kleine kamer, waar slechts weinig licht kon binnendringen. „Niemand zal er aan den ken, U hier te zoeken", zei ze „Dat zullen ze niet durven! Ik kom terug als het donker is." En ze verdween. Tarzan van de Apen was alleen achtergelaten in de dodenkamer, ondér de reeds lang uitgestorven gewaande stad van Opar. (Nieuwe spelling.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15