Dood aan de rupsen in heesters en boomen „Santa Lucia" P.A. DE ZEEUW U kunt 'n „triumphator" worden in smaak! Rook- HELD. MELKCFNTRALE, 3lctdia-%afUcï Agëtida Zaterdag 15 Januari 1938 Tweede Blad ifi-cidA De jeugd van den bastaardsatijnvlinder en van de ringelspinner vernielt onze gewassen De gemeente-tuinman komt op bezoek Een ieder wordt opgeroepen tot den strijd NEEMT EEN FLESCH ALTIJD BETER LAAT DE VOOR U WERKEN! De Zeeuw's Radio Service Station Van Batterij Wierhoofd zullen de saluutschoten daveren Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESONA" Naar Italië Naar Harmonische Lichaamsontwikkeling Burgerlijke Stand van Den Helder Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee 30, 45 en 60 ct. Probeert U eens v. Galenstraat 71 Te|. 399 Op de vlakte 10io? TRIÜMPH v yn'.V-*.-/' 1 V VIRGINIA CIGARETTES Bfl het kaal worden van de boomen en heesters zal het wellicht, vooral aan lief hebbers van tuinen, opgevallen zyn, dat hier en daar een enkel blad is blijven zit ten en dat dit blad gedurende den winter niet verwijnt. Bij nadere beschouwing zal men bemerken, dat dit blad (roodbruin van kleur) een samenspinsel is van enkele bladeren, dat zoo vast aan een takje zit vastgekleefd, dat het slechts is te ver wijderen door wegknippen van het takje. In dit spinsel bevinden zich honderden rupsen, welke gedurende den zomer zeer groote schade kunnen aanrichten. Deze rupsen zijn van den bastaardsatynvlin- der. In den winter van 19011902 was in de etad Deventer het aantal van deze nesten in de plantsoenen en boomen langs de wegen zoo groot, dat het gemeentebestuur de boo men en struiken van de nesten heeft doen zuiveren en manden vol daarvan heeft doen verzamelen en vernietigen. Dit geval staat niet alleen. Jaarlijks kan men de nesten der rup sen in de boomen aantreffen. De gemeente Roermond is sedert 1902 in het bezit van een verordening, waarvan artikel 1 luidt: „Ieder verbruiker van gronden binnen de gemeente Roermond is gehouden voor den len Maart van elk jaar alle rupsennesten aan houtgewassen op zijn grond aanwezig weg te nemen, op te zamelen en op het perceel, waar bij ze zijn verzameld, dadelijk te verbranden". Zeer bekend is het recente geval in Am sterdam, waar honderden boomen kaalgevre ten waren door allerlei gedierte, waaronder de rupsen van den bastaardsatijnvlinder. Zelfs de brandweer stond hier machteloos tegenover. Het is van het grootste belang voor de instandhouding van onze gewassen, dat naar den rupsenstand hier ter plaatse een onder zoek wordt ingesteld. Nu reeds kan men in vele boomen en heesters samenspinsels van bladeren waarnemen: dit zijn nesten met rupsen van den bastaardsatijnvlinder! Optreden tegen deze vernielers Is drin gend gewenscht. Men kan dit doen door des winters de nesten weg te knippen; in hooge boomen kan dit tijdens het snoeien met een kopschaar geschieden. Actie van gemeente-zijde. Het is van gemeentezijde en dan met name door den directeur van den Ge meentelijken Plantsoenendienst, den heer P. H. L. Maas, dat hierop de aandacht ge vestigd wordt. Het is ook op zijn voor stel, dat dezer dagen een tuinman van den Gemeentelijken Plantsoenendienst, voorzien van een legitimatiebewijs, de per- ceelen langs zal gaan om gewassen in tuin of erf te onderzoeken en voorko mende nesten te verwijderen. Deze werk zaamheden worden geheel gratis verricht. Genoemde directeur verzoekt den tuinman op eerste aanvraag toegang te verleenen. Te vens wordt men aangeraden om tijdens het on derzoek van de gewassen zich zelf er van te overtuigen of bedoelde nesten al dan niet aanwezig zijn en zoo ja, hoe ze dan verwijderd kunnen worden, opdat dit in volgende seizoe nen door henzelf kan worden gedaan. Gaarne wordt op aller medewerking gerekend, want inderdaad is hier het bestaan van de boomen en heesters mee gemoeid. En het is nog altijd beter te voorkomen dan te genezen! De bastaardsafljnvlinder. We laten hier een beschrijving van den bastaardsatijnvlinder volgen: De bastaardsatijnvlinder is wit. Vleugel spanning 3040 mm. Alleen de grootste helft van het achterlijf is bezet met roestgele, glan zende haren. Het mannetje is kleiner dan het vrouwtje en heeft gekamde sprieten, het vrouwtje draadvormige. Aan de onderzijde van de voorvleugels ziet men verder bij het man netje, aan den voorrand een donkere veeg en aan de bovenzijde soms zwarte teekeningetjes. De rups heeft een grijsbruine grondkleur, is VOLTANA MELK TELEFOON 320 Inspinsel van honderden rupsen van den bastaardsatijnvlinder. Aan de bovenste tak links ziet men de eitjes van den ringelspinner. den rug 2 roode streepen en aan weerszijden met lange, roodbruine haren bedekt, heeft op hiervan een telkens onderbroken witte lijn. Op de 9e en 10 ring een roode wrat. In Juli worden de eieren in hoopjes aan de onderzijde der bladeren van de loofboomen (vooral de eik) gelegd. De roestgele wol van het achterlijf laat het vrouwtje op deze eitjes achter, zoodat het geheel het voorkomen heeft een stukje zwam. De jonge rupsjes, die tegen het einde van den zomer voor den dag komen, skeletteeren de bladeren en spinnen ze hierbij losjes aaneen. Als de winter komt, zijn ze nog niet volwassen. Ter overwintering spinnen ze gezamenlijk van eenige bladeren een nest, dat door een taai en dicht, wit spin sel wordt bijeengehouden. (Men zie bijgaande foto.) In het voorjaar, zoodra de bladeren ontluiken, verlaten de rupsen dit nest, beknagen blaren en knopen opnieuw en verspreiden zich hierbij reeds spoedig in alle richtingen, om zich in Juni tusschen blaren of op den grond te verpoppen. De bastaardsatijnvlinder is een zeer veel voorkomend insect, een echte vijand van eiken lanen, waar de jonge rupsen in het voorjaar aan de pas uitkomende bladeren veel schade kunnen doen. De overwinteringsnesten vallen in het najaar met bladeren niet af en zijn dan gedurende den winter in de kale boomen duidelijk te zien. Meestal zitten ze in het bo venste gedeelte van den kroon. Deze spinner weet zich verborgen te hou den aan de onderzijde der balderen en bepaalt zich niet tot wilgen en populieren, maar zit op bijna alle boomen van het woud (eiken, beuken, haagbeuken, iepen, sleedoornen), ook op de meeste vruchtboomen, op rozen en andere sierstruiken in tuinen. De ringelspinner. Op de foto kan men nog een tweede, zij het veel kleiner, gezwel ontwaren. Dit zijn de eieren van de z.g. ringelspinner, een okergeel vlindertje, met een breeden, roodbruinen dwarsband op de voorvleugels en een vleugel spanning van p.lm. 35 mm voor het vrouwtje en 30 mm voor het mannetje. De vlinders ver schijnen in Juli. De eitjes worden in ringen om de twijgen der boomen gelegd. (Zie pijl foto.) De eierringen overwinteren en het vol gend voorjaar, bij het ontluiken der knoppen, komen ook de rupsjes voor den dag. Zij blij ven geruimen tijd bijeen en spinnen een dicht nest, vooral in vorkvormige vertakkingen. Intusschen vreten ze knoppen en blaren op, waarvoor ze het nest verlaten. Vaak vindt vindt men ze bij regenachtig weer buiten het nest tegen de stammen, dicht tegen elkaar liggend. Des nachts en vaak ook bij regen achtig, duister weer trekken ze zich in het nest terug. Tegen dat ze volwassen zijn verspreiden ze zich in alle richtingen (Juni). Ze zijn dan ongeveer 50 mm lang en duidelijk kenbaar aan de witte, blauwe en oranje langsstrepen. De kop is grijs met 2 vrij groote, zwarte vlek ken, de beharing kort, dicht en zacht. Eind Juni zijn de nesten verlaten, de rupsen wor den nu slechts sporadisch en steeds alleen aangetroffen. Daarna geschiedt de verpop ping. Het langwerpige cccon bevindt zich tusschen eenige samengesponnen bladeren. Het is lichtgeel en door een geel poeder on doorzichtig gemaakt. De ringelspinner neemt alle soorten van loofhout, geen naaldhout. Door zijn vraat zucht wordt hij vooral in boomgaarden lastig. In het, bosch vindt men hem meestal aan eiken, vooral aan jonge planten en in eiken takhout treft men in het voorjaar soms tal rijke nesten aan; dikwijls zijn de twijgen, waartusschen het nest zich bevindt, nog over een korten afstand wit omsponnen. In verschillende steden van Holland werden in 1907 de boomen langs de singels en grachten kaalgevreten. Weermiddelen. 1. Dooden van rupsen. Zoolang ze in de nesten leven, zijn ze gemakkelijk te verzamelen. De nesten z(jn duidelijk te zien. Ze kunnen echter niet altijd wor den weggenomen, zonder dat men ge noodzaakt is een deel van de kroon of struik af te snijden. Wanneer de rupsen buiten de nesten te zamen tegen de stam men zitten, kan men ze stuk wrijven, of met bijtende stoffen bespuiten. 2. Afsnijden en verbranden van de eier- ringetjes.. Hiervoor heeft men den ge- heelen winter tyd, het is dus gemakklijk uit te voeren. Tooneelavond van „De Lyceïst" en „Heldersche Kweekschool Club". Gisteravond hadden wjj het genoegen voor de eerste maal kennis te maken met de Hel dersche Schoolvereeniging „De Lyceïst", die in combinatie met de „Kweekschool Club" in het Casino een tooneelvoorstelling bracht. Men zal zich wellicht nog herinneren, dat wij op deze plaats ongeveer een jaar geleden een enthousiaste beschouwing mochten geven over een door Kweekschool- en Handelsschool- leerlingen opgevoerde comedie van Den Har- tog, getiteld „De Brievenbus". Waarschijnlijk naar aanleiding van dat succes had men thans wederom een werk van dien auteur verkozen. Ditmaal „Santa Lucia". Het zij bij voorbaat gezegd, dat dit stuk niet die kwaliteiten bezit als „De Brievenbus" ofschoon hieraan direct toegevoegd dient te worden, dat ook gisteravond het indrukwek kend groote auditorium ruimschoots in de ge legenheid gesteld werd zijn lachlust bot te vieren en een paar uur heeft kunnen genieten van de zich ontplooiende dramatische antece denten dezer jongelui. „Santa Lucia" is géén stuk van groot for maat, men moet er vooral niet meer achter zoeken dan het in werkelijkheid geeft en kan het alleen waardeeren, als men het ziet en beluistert in het licht van een luchtige com positie, met hier en daar verstrooid (niet zonder goeden smaak en vakmanschap overi gens) diverse van geest getuigende vondsten. Het begin is vrij zwak en doet nogal gefor- ceerd-romantisch aan. Wat te zeggen bijvoor beeld van een verongelijkt schilder, die beladen met zelfmoordplannen rondloopt, een niet onknappe jongedame de Mondschein-Sonate hoort spelen, de deur instapt en binnengeko men in circa 10 minuten tot huisknecht ge bombardeerd wordt. Dit is een zwak punt, maar er zijn er ook tal van beter gehalte (o.a. enkele dialogen), en dank zij het goede spel der hoofdrolvertol kers is het een stuk geworden, waaraan de geheele zaal, plus de spelers zelf, plezier be leefd hebben. En d&t is het voornaamste. Wij noemen hier mej. N. Kiljan, die de vrouwelijke eerste viool bespeelde en dat op lofwaardige wijze. Rolvast, de kalmte in eigen persoon en met begrip voor haar partij. Als tegenspeler fungeerde de heer J. Gottmer, die eveneens een woord van waardeering toe komt. Vooral na het eerste bedrijf kwam hij op dreef en gaf een behoorlijk stuk tooneel weg. Kranig werk van twee nieuwe krachten alzoo. Overigens zij vermeld Dick Abbenes, over wien wij reeds eerder onze waardeering moch ten uiten. Hij heeft zijn deel op de hem eigen enthousiaste en toch nauwgezette wijze bijge dragen. Wat de overigen betreft, zoowel in mannelijke als vrouwelijke lijn hebben ook dezen er het hunne toe bijgedragen dit stuk zoo vlot mogelijk te doen verloopen, en dat zonder blunders van de juniores. De regie klopte en dat is eigenlijk geen won der als men weet, dat deze vereenigingen in den heer van Vendeloo een even kundig als geestdriftig dramaturg bezitten, die zijn dis cipelen reeds eerder Thalia's lauweren deel achtig deed worden. Vermelden wij tenslotte nog, dat de opkomst op dezen avond opvallend groot was, dat er een prettige stemming heerschte en men zich na het middernachtelijk uur nog geruimen tijd geamuseerd heeft met het zich bewegen op een klein vierkant... klein, vanwege de massale ambitie voor het bal! Weststraat 67 - Tel. 714 - Den Helder Nog enkele dagen waarschijnlijk en de Prinselijke Baby zal geboren worden, een feit, dat bjj onze Marine niet in de laatste plaats met groote vreugde gevierd zal worden. Op verschillende plaatsen aan den Buiten kant is reeds merkbaar, dat er iets gaat ge beuren, ook al valt het te betreuren, dat zoo weinig materiaal juist nu in de haven aan wezig is. Zoo zal o.a. een illuminatie aangebracht worden aan boord van Hr. Ms. Wachtschip „Emma", op het front van het gebouw der Marinekazerne bevindt zich een schild met de kapitale letters „J" en „B", eveneens geïllu mineerd, terwijl ook de ingang van den Onder zeedienst feestelijk verlicht zal worden. Voorts zijn er nog diverse plannen bij de verschillende diensten, die echter geen officieel karakter dragen. Wij kunnen thans ook mededeelen, van welk punt de saluutschoten, welke direct na de be kendmaking der geboorte over Den Helder zullen daveren, afgevuurd worden. Dit is Batterij Wierhoofd op den Dijk, ter wijl, voor het geval dat de „Java" in de haven zal liggen, hiervan afgevuurd zal worden. Deze mogelijkheid is echter nihil. Indrukwekkend aantal apparaten. Wjj hebben gisteren een bezoek gebracht aan het thans klaar gekomen Radio Service Station van den heer P. A. de Zeeuw, aan de West straat, den bekenden „radio-dokter". Reeds eenigen tijd geleden schreven wij dat het station bijna gereed was en thans konden wij ons ver bazen over het waarlijk indrukwekkend aantal apparaten en instrumenten, dat men aldaar bezit. Men heeft, om maar eens iets te noemen, alle serielampen, en dat zoowel voor de oudere als modernste toestellen, een meetinstrument om ieder toestel te trimmen, dat op de een of andere wijze ontregeld is, het Universeel meet apparaat om te meten gelijkspanning tot 500 volt, het aantal ampère's van 1000 tot 1 mil- lioen. Ohmweerstanden enzoovoorts. Er is een apparaat, om iedere denkbare lamp door te meten, en een om weerstanden na te gaan. Kortom, de heer de Zeeuw is thans inge richt op iedere fout, op iedere kwaal, waaraan Uw toestel mocht lijden. Zij tenslotte nog vermeldt, dat de heer de Zeeuw lid is van het „Philips erkende Service Instituut" en dat hij werkt met een tweetal ter zake zeer deskundige assistenten. Een unieke voordrachtsavond van de Ned. Reisvereeniging. In „Reizen en Trekken", het orgaan van de Nederlandsche Reisvereeniging, vinden wij een artikel van de hand van J. Panman over de Italië-avonden, waarvan er één op Woensdag 2 Maart in Den Helder zal worden gegeven. Wij lezen er o.a.: „Ze komen naar Holland, BalasterSmetha, de vermaarde radio-zangers van het Italiaansche lied. Om de Italiaansche sfeer nog meer tot haar recht te doen komen zal er in elke zaal een expositie zijn van tallooze Italiaansche reis herinneringen. Uit den enormen voorraad prachtige lan taarnplaten zijn we al weken bezig de beste te sorteeren, we gaan naar Rome en naar Flo rence, we zullen door Noord-Italië zwerven en op Capri genieten van de fantastisch schoone Blauwe Grot. We zullen samen op den Vesuvius klimmen en we zullen Napels zien en daarna sterven? Neen, Napels zien en daarna... leven, verlangend leven om éénmaal dit schoons met eigen oogen daarginds te mogen zien. Maar begin alvast met onze Italië-avonden te be zoeken." 50 deelnemers hebben zich aan gemeld voor de eerste examens. De eerste propaganda van de jonge plaat selijke afdeeling van de Nationale Vereeniging tot Bevordering van Harmonische Lichaams ontwikkeling is met succes bekroond. Ongeveer 50 deelnemers hebben zich aangemeld voor de dezer dagen af te leggen proeven. Dit is een belangrijk aantal voor een eerste kennisma king. Naar wij vernemen, worden de zwem- proeven a.s. Woensdag van 7u308u30 in de Zweminrichting aan de Werf gehouden, ter wijl Zaterdagmiddag d.a.v. des namiddags te 2 uur op het terrein van de HFC Helder de athletiekproeven zullen worden afgenomen. (Zoo noodig ook Zaterdagmiddag 29 Januari a.s.). De verplichte wandelmarsch kan gemaakt worden: Zondag 30 Januari vertrek 10 uur van het clubgebouw der WSV de Zilvermeeuw of Zaterdagmiddag 5 Februari a.s. Wij hopen, dat de examens zullen slagen en daardoor tot meerdere propaganda mogen die nen van het nuttige instituut der Nat. Verg. tot Bevordering van Harmonische Lichaams ontwikkeling. van 14 Januari 1937. BEVALLEN: E. B. TuinHannema, d. Het communiqué, dat na de conferentie te Boedapest van de drie staten der Romeinsche protocollen is gepubliceerd, houdt zich vrijwel op de vlakte. Schokkende feiten, zooals door den Italiaanschen journalist Geyda (de spreek trompet van Mussolini) aangekondigd, ver meldt het zeker niet. Er blijkt uit, dat Oosten rijk en Hongarije maar niet willoos Italië wen- schen te volgen. Van aansluiting bij de as RomeBerlijn is geen sprake. Men betuigt al leen zijn sympathie met de Duitsche-Italiaan- sche samenwerking. Een vriendelijkheid aan deze bevriende staten. Evenmin voelen Oosten tijk en Hongarije iets voor aansluiting bij het anti-comintern-pact tusschen Duitschland Japan en Italië. Zij hebben hun afkeer ten op zichte van het communisme uitgesproken en hebben ervan getuigd, dat zij met alle kracht het communisme in eigen land zullen bestrij den, maar verder: basta. Pijnlijk is, dat beide landen de regeering van generaal Franco erkend hebben als de wettige regeering van Spanje. Het pijn lijke van deze mededeeling, zoo meent de N. R. Crt., is minder voor de landen, die de regeering van Valencia als de eenige wettige erkennen, of die een strikte neu traliteit in aanmerking trachten te nemen, dan voor Oostenrijk en Hongarije zelf. Niet dat deze staten tegen hun innerlijke overtuiging tot dezen stap zijn overgegaan. De sympathie van Weenen en Boedapest stond reeds lang aan de zijde van Burgos en men heeft dit ook niet verborgen. Maar men toonde tot dusverre weinig lust om van die sympathie door een zoo positieven stap blijk te geven, omdat men te Weenen en Boedapest nog steeds leeft in de hoop, dat West-Europa bij het stre ven naar behoud van de onafhankelijkheid en van de bewegelijkheid in de buitenlandsche politiek de behulpzame hand zal bieden. Al is hiervan tot dusverre nog niet veel gebleken en heeft de verhoogde belangstelling op oecono- misch gebied zich in de eerste plaats op andere landen in het Donaubekken en op den Balkan gericht. Om dezelfde redenen ook hebben Weenen en Boedapest er yoor gewaakt zich niet te vereen zelvigen met de spil RomeBerlijn. De erkenning van Franco's regeering als de wettige voor heel Spanje zal West-Europa niet aangenaam zijn, zegt het blad. Niemand kan ontkennen, dat Franco een regelmatig bestuur uitoefent over het grootste deel van Spanje's grondgebied. Stelde men zich op de basis van de tot dusverre gevolgde practijk in het volken recht die eigenlijk door de figuur der non interventie op zijde is geschoven dan be hoorden aan de regeering Franco reeds lang de belligerentenrechten te zijn toegekend. Daar om moet men dan ook betreuren, dat van deze volkenrechtelijke kwestie een politieke aange legenheid is gemaakt. De stap, waartoe Weenen en Boedapest heb ben besloten, gaat echter veel verder. Zij er kennen de Franco-regeering als de wettige van het geheele gebied, zij vagen de regeering van Valencia zonder meer weg. Het tijdstip voor een dergelijk gebaar is niet gunstig. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN; Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8. „De ondergang van de William Brown" en Joe Brown als „Kampioen". „M'n man is detective" en „De dood langs den weg". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8. „Hals over kop" en „Een gevaarlijke ver houding". HEDEN: Rialto, 3 u. Artisfilm. Alg. Mil. Tehuis, 8.15 u. „Gysbe x". Casino, 8.15 u., „M.S.F.-avond". Musis Sacrum: Casanova-band. Zondag 16 Januari. Julianadorp, café „Prins Hendrik", 7.30 uur; Gymn.- en Balletuitv. „Sportlust". Casino. 8.15 u., „De mensch wikt... Pa be schikt". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16.47 Barometerstand Den Helder 744.6 Temperatuur lucht 8.3 Laagste temp. lucht gisteren 5.8 OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Wintertijd Zon Jan. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 16 8.02 16.18 7.15 19.30 1.05 13.15 M 17 8.00 16.20 8.10 20.15 2.05 14.05 D 18 7.59 16.22 9.00 21.00 2.55 14.45 W 19 7.58 16.24 9.45 21.35 3.40 15.25 D 20 7.57 16.26 10.25 22.15 4.20 16.05 V 21 7.56 16.28 11.00 22.50 4.55 16.40 Z 22 7.55 16.29 11.30 23.35 5.30 17.15

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5