GESPRONGEN HANDEN EN LIPPEN KLOOSTERBALSEM VEEL GELD ELK JAAR OPNIEUW HAD ZIJ Nederlandsche Blindenbond Wandelaars scherpt uw opmerkingsgave! Het ongeluk op de „Sumatra" FRIESCHE DUIMPJES COR KR1GÉE N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK AMSTERDAM Programma taptoe Rij kspostspaarbank Casino-nieuws Een wonderbaarlijke Chinees Nieuwe marsch van den heer Leistikow De week in Feiten en Fantasieën Zijn uxij toch fiJut-u-inzlaten. Hr, Ms. »Java' Het conflict bij de K>P»M. Goudmijntjes! k, prebthbturten btuL Q4HJudenziUxh> JUWELIER BEEMSTERBOER Gift van de Koningin voor »Steun aan Miliciens'' Dank zij den KLOOSTERBALSEM heeft zij die nu nooit meer! Was een gruwelijke last en het deed geweldig zeer. Het bloed stond er al tijd voor. Alterlei huismiddeltjes deed ik er op, het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crimes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Hu wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mijn han den vaak in het water. Het was een uitkomst." H de j (e .S_H ftVgfCD'C ORIGINEEL TCK INZASi „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snijwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmlddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroef Joos 35 ct. Potten: 62% ct. en 1.04 Het is reeds twee jaar geleden, dat de Ne derlandsche Blindenbond in onze stad een wel geslaagden avond organiseerde ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum. Intusschen mocht vanzelfsprekend de propaganda-actie niet stil staan en zoo is dan binnenkort Den Helder wederom aan de beurt om door den sympa thieken vertegenwoordiger-propagandist, den heer Joh. van den Berg, te worden bezocht. Dezen keer zal de avond staan in het teeken van de film. De bond heeft een tweetal films doen vervaardigen, waarvan de voornaamste is getiteld „Lichtende verten", een naam, wel ke voor diegenen, voor wie de bond werkt, wel zeer suggestief moet klinken. „Lichtende verten" is een zeer belangrijke film, welke duidelijk het leven en de moeilijk heden en gelukkig ook de overwinningen van den blinden mensch toont aan den zienden. Door de film loopt een verhalenden draad, waardoor het leven der blinden van zeer nabij, zelfs tot in den familiekring, wordt gevolgd. De bond verwacht veel van deze nieuwe, mo derne en fotografisch goed verzorgde film, waarvoor moeite noch kosten zijn gespaard, en die ten koste van veel opofferingen tot stand is gekomen. Als vóór-film gaat vooraf „Wakende oogen", een verhaal, waarin de trouwe diensten van den geleidehond naar voren worden gebracht. Bovendien zal op dezen avond worden mede gewerkt doop het kinderkoor, onder leiding van onzen bekenden stadgenoot, den heer A. Krijgs man. Verschillende categorieën van ingezetenen hebben reeds belangstelling getoond voor dezen film-avond, getuige de samenstelling van een comité van uitvoering en van een eere-comité, tot de vorming van welk laatste zich spontaan bereid verklaarden: Z.Exc. de Vice-admiraal T. L. Kruys, com mandant der Marine. de Luitenant-Kolonel der Artillerie J. H. C. Bentz van den Berg, Garnizoenscommandant, de Burgemeester van Den Helder, de heer G. Ritmeester. Het uitvoerend comité is samengesteld als volgt: W. de Boer, Wethouder, Lid van de Provin ciale Staten van Noordholland, Voorzitter; F. A. Oosterhout, secretaris; mevrouw J. C. W. F. v. d. Nieuwenhuizenvan Zwaanswijk; Mevr. J. SmitWinkelman; Mevr. J. Grunwald Poppers; Mevr. J. C, Postumavan Vloodorp en de heeren P. H. L. Maas, L. Pinkhof, M. A. Kolster, Dr. W. F, J. van Waveren en Ds. P. J. Smidts. Gaarne vestigen wij de aandacht op dezen avond, die zal worden gehouden in het gebouw „Musis Sacrum", op Donderdag 27 Januari a.s. Met den voorverkoop der kaarten zal dezer dagen worden aangevangen. Voor het overige verwijzen wij naar de advertentie, welke in het nummer van heden voorkomt. De Heldersche Courant noodigt alle deel neemsters en deelnemers aan den Herdenkings wandeltocht op den Nationalen Feestdag uit, deel te nemen aan den wedstrijd: „Wie heeft de grootste opmerkingsgave?" Men heeft slechts zijn indrukken voor en tijdens den tocht tot een maximum van 40 50 regels schrift op papier te zetten en ze aan de Redactie te zenden. Voor de drie beste „opmerkers" stellen wij de volgende prijzen beschikbaar: Voor no. 1: Vjjf Gulden contant. Voor nos. 2 en 3: Een fraaie doos Unitpost, bedrukt met naam en adres. Opstellen kunen ingezonden worden tot één week ha den Nationalen feestdag. Op de en veloppe te vermelden: „Opstel Herdenkings tocht". De uitslag zal in de Heldersche Courant be kend gemaakt worden. Nadere bijzonderheden over de schade. Over het ongeluk aan boord van de „Sumatra", waarbij een Inlandsch stoker om het leven is gekomen en waardoor schade zou zijn ontstaan, waarover de vraag was gerezen of die in Indië of in Nederland hersteld zou kunnen worden, wordt uit Soerabaja het volgende aan het „Bat. Nbl." gemeld: Het defect is minder ernstig dan dit bericht zou doen vermoeden. Eenigen tijd geleden is de koppeling van een der kruisvaart-turbines gebroken, waardoor deze turbine stuk ging. Het gevolg was in zooverre ernstig, dat een Inlandsche stoker hierbij het leven verloor. De schade is echter minder ernstig. De kruiser heeft nadien nog 1% maand of daaromtrent meegedaan aan de oefeningen. De kruisvaart-turbine is uiteraard alleen van belang voor de kruisvaart. Bij hoofdvaart, dit is o.a. in het gevecht, merkt men van het de fect niets. Kruisvaart kan de kruiser, ondanks het defect, ook loopen, maar dan met een schroef minder. Het komt dus hierop neer, dat bij kruisvaart het brandstofverbruik wat groo- ter is, wij meenen 10 pet. De reparatie zal, naar deskundige schat ting, maximaal 2000 kosten. De „Su matra" is nu in half jaarlijksch onderhoud, en dit kost alleen aan de periodieke ver nieuwing van de pijpen dér ketels 55.000. Wat betreft de kwestie van in Indië of in Nederland repareeren, dit zit als volgt in el kaar: De „Sumatra" gaat, naar gemeld, in het midden van het jaar naar Nederland, en wordt in Indië afgelost door de „Java". Het wordt ongewenscht geacht, dat reparatie van het defect ten koste van den oefeningstijd gaat. Wanneer dus de reparatie tijdens het halfjaar lij ksche onderhoud kan geschieden, geschiedt dit. Gaat het in dien korten tijd niet, dan zou de kruiser met de kapotte turbine naar Neder land kunnen gaan, waarbij dan een beetje meer brandstof zou worden gebruikt bij de kruis vaart. Het Marine Etablissement heeft goede hoop, dat de zaak tijdens het onderhoud in orde komt. Met de vroegere mankementen aan de „Sumatra" heeft dit defect niets uitstaande. Wat «en ruimte in de kofferbergplaats van den nieuwen FORD V-8J Nóg grooter dan vroeger. Voldoende plaats voot alle bagage van alle inzittenden én gemakkelijk bereikbaar» Alle ruimte binnenin blijft voor de passagiers beschikbaar. ZONDAGSSCHOOL NED. HERV. GEM. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer, vestigen ;wij de aandacht op den aanvang der lessenv op de Zondagsscholen der Ned. Herv. Gem., Paral lelweg, Oostslootstraat en Ouden Helder. Deze is vastgesteld op 12.30 uur. KINDERCANTATE. Nog even herinneren wij aan de zangrepe titie, die hedenmiddag wordt gehouden in Tivoli. Verzamelen bij de clubhuizen Speel tuin. M.S.F.-AVOND. In verband met het bezoek aan Vlissingen van het Stafmuziekkorps, zal dit hedenavond niet mee kunnen werken en heeft de bekende band „The Masterkeys" zijn medewerking toe gezegd. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 u. tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 17 Jan. t.m. 24 Jan. wordt avond en Zondagsdienst waargenomen door A. P. Hoolman, Spoorstraat. De echte HALF POND f O 30 Van Galenstraat 71 - Tel. 399 Koningsweg 2 Hier volgt het programma van de taptoe, die, zooals reeds door ons gemeld werd, ge houden zal worden op en dag, dat de Blijde Gebeurtenis plaatsvindt. De taptoe vindt plaats voor het Paleis, waarna een rondgang door de stad volgt, met besluit op den buitenkant. 1. Lange roffel. 2. Taptoe blazen. 3. Taptoe slaan. 4. Russische taptoe. 5. Gebed Borniansky. 6. Eeremarsch. 7. a. Wilt heden nu treden Valerius. Leistikow. b. Merck toch hoe sterk Valerius. c. Wij willen Holland houden A. Spoel. 8. Marsch Leistikow. (Ter eere van de nieuwe Oranje Spruit). 9. Naar zee Arr. Leistikow 10. B.V.L.-marsch Arr. Leistikow. 11. Oude Wilhelmus Valerius. 12. Defileermarsch L. A. Hazebroek. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand December 1937 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd 101.898,21 en terugbetaald 100.117,83 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald1.871,38 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 80. Ten overvloede vestigen wij hier nog eens de aandacht op de morgenavond in Casino te geven voorstelling van het „Nieuw Schouw- tooneel": „De Mensch wiktPa beschikt", het ensemble, dat wij reeds eerder in onze stad mochten beluisteren en hetwelk daarbij voortreffelijk werk te zien gaf. Voor bijzonderheden, dit lach-stuk betref fende, leze men de advertentie in dit nummer. Okito, is de wereldvermaarde Chineesche magiër, die alle werelddeelen heeft bereisd en optrad voor de allerhoogste persoonlijk heden. Okito, die zelfs den grooten Thomas Edison deed verbazen, komt binnenkort met zijn Chineesche Revue van Mysteriën eenige gastvoorstellingen geven in Den Helder. De kapelmeester van de Koninklijke Marine Kapel, de heer L. H. F. Leistikow, heeft een marsch gecomponeerd, welke gewijd is aan de te verwachten Blijde Gebeurtenis. H.K.H. Prinses Juliana heeft toegestaan, dat deze marsch aan Haar Kind zal worden opgedragen. DL MCCIvVFT fCTC PORTRET^ AjTEllfP^ u JAC CL Et,ER én Deze week zong in Casino het Joodsche Koor uit Amsterdam en het zong zeer schoon. Zóó zelfs, dat de aanwezigen er stil van werden en het voor de vocalisten inderdaad een vreugde had kunnen zijn dermate gedisponeerd te zijn. Helaasde vreugde was gemengd, want de opkomst der stad, waarvan een oude legende vertelt, dat zij muziek en zang mint, was alleen maar droevig te noemen, en dat dusdanig, dat hier weer eens zonne klaar bleek, dat het met het odium „zang- lievend toch wel heel treurig gesteld is. Dat het niet meer is dan versleten frase, een holle gedachte, een verdampt ideaal. Het is ellendig zoo iets, zulk een volkomen negatie van het waarlijk schoone, van dat gene, waarvan we kunnen zeggen, dat het artistiek op hoog peil staat. Het is treurig een dirigent te moeten zien werken voor een halve zaal leege stoelen. Net zoo vervelend als al die andere avon den, waarop dirigenten, tooneelspelers, redenaars en zangdirecteuren, zich uitslo ven voor de stoelen en banken. Overigens blijkt ook thans weer, dat het met de veelgeroemde Heldersche cultuur niet excelsior gaat. Men vult zalenwaar kleine, kleinere en de kleinste kunst hoog-, dan wel laagtij viert; men frekenteert ieder pretje en weigert een enkele amusements- variété-nonstop-kleinkunst-revue-avond over te slaan. Als het maar licht is Men kan er natuurlijk z'n schouders over ophalen en zeggen: we leven toch, en dat is dan ook zoo. We leven tóch. Maar dan vergete men niet, dat we door een dergelijke houding zeker niet gespaard zullen blijven voor de reputatie van een stad-van-provincialen, een oord, waar de dorperheid nummer één is en waar men slechts van het leven vraagt brood om te eten en bij tijd en wijle een scheut aange lengde en goedkoope lol. Er moet iets tegen gedaan worden. Ge waakt, dat straks een voorstelling van Charlotte Kohier niet bezocht zal worden door het comité. 25 vrijkaart-bezitters plus 10 betalende gasten, er moet tegen ge waakt worden, dat Vondel-herdenkings ochtenden niet meer publiek trekken dan 35 menschen, er moet tegen gewaakt wor den, dat een Mengelberg-concert uitgesteld kan worden, dank zij enkele simpele rijks daalders. De lijst is lang en droevig Wellicht dat men zich geroepen voelt alsnog deze zaken te gedenken. Wellicht dat men er nog iets voor gevoelt terug te komen op de reeds gezette schreden op het pad der vreugdelooze nonsensika en te be treden den anderen weg. Op de boeien, midstrooms. De N. R. Crt. schreef gisterenavond: Dank zij de goede zorgen van den gemeen telijken havendienst zijn in de rivier de Nieuwe Maas, ongeveer dwars van de Wil lemskade, twee boeien gelegd, op welke boeien in den loop van den dag Hr. Ms. Java zou worden gemeerd. De Rotterdammers, die allen zoo gaarne bij de komende feesdagen een kruiser in hun haven wilden hebben, een kruiser, die dan liefst midden in de rivier, dwars voor de stad moest worden ge legd, opdat Rotterdam op waardige wijze de officieele saluutschoten zou kunnen hooren en men tevens een zeer geapprecieerde garnee ring in het havenbeeld zou hebben, hebben dus een goede kans, dat aan hun verlangen wordt voldaan. Het is evenwel nog slechts een kans, want het is nog niet zeker, of de kruiser in elk geval tot na de blijde gebeur tenis hier kan blijven. Het is evenwel te ho pen, dat men een oplossing kan vinden, welke een verblijf van genoegzaam langen duur ga randeert. De ontslag-actie is ingetrokken overeenkomstig den eisch van de directie, die dan alleen wilde onder handelen. In de gecombineerde vergadering van de Vereenigingen van gezagvoerders en Stuur lieden en van die van de Scheepswerktuig- kundigen te Batavia, gaf de heer van Lonk- huyzen, voorzitter van laatstgenoemde ver- eeniging, een uiteenzetting van den stand van zaken. De vergadering ging unaniem accoord met het besluit van beide besturen om den eisch van den bestuursraad der K.P.M., om de ontslagactie stop te zetten, als voorwaarde voor voortzetting van de onderhandelingen, in te willigen. Met instemming zoowel van den raad van bestuur als van de directie, zullen dan aan de orde worden gesteld: a. weder-invoering van het overleg zooals dat in 1931 is voorgesteld; b. wijziging van de pensioensvoorwaarden; c. verbetering van de promotie-kansen voor de jongeren. Bij de beantwoording van de reeks van vragen, ter vergadering gesteld, deelde de heer C. M. Bakker, voorzitter van de Ver- eeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden mede, dat hij hoopte, „dat over enkele dagen alles zal worden geregeld; hg zou bijna durven garandeeren, dat alles in orde komt". De heer Bakker achtte bij den huidigen stand van zaken critiek op het antwoord van de regee ring ongewenscht. Te zijner tijd zal een toe lichting op het antwoord der regeering 60 pagina's omvattend, eveneens worden ge publiceerd. De vergadering sprak haar volledige ver trouwen uit in het beleid van beide besturen. (Aneta.) Zondag 16 Januari 1938 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. EDklaar Onderwerp: Wijsheid en Kracht Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 9 uur, Cand. L. J. Schalekamp van Bergen op Zoom. 's Morgens 10.45 u., Cand. L. J. Schalekamp 's Avonds 5.30 uur, Cand. Y. Feenstra Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Cand. Y. Feenstra 's Avonds 5.30 uur, Cand. L. J. Schalekamp Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Woensdagavond 7.30 uur, Ds. C. Kramp van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, de heer H. Heeresma van Amsterdam Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Cand. J. B. Oskamp 's Avonds zes uur, Ds. W. A. Hoek, van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Donderdagavond 8 uur Bijbelbespreking Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat s Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4 u., straatprediking Tuindorp s Avond3 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. GEVEN WIJ VOOR De Koninklijke Nationale Vereeniging tot steun aan Miliciens heeft een ruime bijdrage ontvangen van haar beschermvrouwe, H. de Koningin, als blijk van belangstelling bi den arbeid dezer vereeniging. Met het oog op de komende uitbreiding van en dienstplicht, welke zware eischen aan naar middelen zal stellen, voert de vereeni- thans een propaganda-actie zoodat bo venbedoelde gift zeer welkom is. ni- >o«

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6