WIT (glWIlfl 0>I !ll©SC©IPIffl? g, prebihbüurtim GEMBERBROOD... Zaterdag 15 Januari 1938 Derde Blad YlLaJM>/TAejateA,: Een goed programma 7M.w£L-JAeateA: Een epos van de zee COR KRIGÉE U/Me De strijd om de „Betty Bonn' Texelsch nieuws Burgerlijke Stand Ingekomen personen Vertrokken personen IJmuider vischprijzcn Winter aan den Buitenkant Texel Weekoverzicht Heldersche Visscherij Weer om den Kaap? Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen KeAtc en Tjendiriq, Ramp met de „Ooievaar" William Powell, Myrna Loy, die men ziet optreden in de bijzonder geestige film ,M'n man is Detective". De Rialto-bioscoop komt deze week weer «ens goed voor den dag. Daar is als eerste hoofdfilm „De dood langs den weg", een film waarmee de vereeniging „Veilig Verkeer" niet ten onrechte is ingenomen. Zij is immers een felle aanklacht tegen de misbruikers van den weg, de snelheidsduivels, die met een volkomen gemis van verantwoordelijkheidsgevoel in hun auto langs 's Heeren wegen snorren met inzet van het leven van anderen, maar ook dat van henzelf. Overigens zijn 't niet alleen de uitge sproken roekelooze hardrijders, die in Amerika als de moordenaars van den weg te boek staan, maar ook zij, die er geen bezwaar inzien om onder den invloed van sterken drank een auto te besturen. In dikwijls schrille en schrijnende tooneelen laat deze film de gevolgen zien, die door zulk onverantwoordelijk autorijden kunnen ontstaan. We zien in al zijn realistische hard heid zulke ongevallen, die den dood tengevolge hebben, voor onze oogen gebeuren. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke tooneelen den toeschou wer sterk ontroeren, maar toch zit er een groote waarde in. En wel deze, dat ze een sterk opvoedend karakter hebben. We kunnen ons niet voorstellen, dat automobilisten of motoristen door dergelijke beelden onberoerd blijven. Neen, zij zullen er door gewaarschuwd en wellicht tot de overtuiging gebracht worden, dat ze voortaan met het volle bewustzijn van hun verantwoordelijkheid den weg zullen heb ben te gebruiken. Adolp Zukor was de man die deze film, welke natuurlijk ook een speelfilm is, ge regisseerd heeft. De naam zegt genoeg en in derdaad legt Zukor ook met dit werk alle eer in. William Powell en Myrna Loy zijn de beide hoofdrolvertolkers in de tweede, zeer amusan te hoofdfilm „Mijn man is detective". Wililam Powell is dat merkwaardige type van den „he- man", dat altijd succes heeft en heusch niet alleen bij het vrouwelijk gedeelte van het bios coopbezoekend publiek. Ook de mannen hebben de grootste waardeering voor zijn weergaloos knap spel, dat gebaseerd is op een uitermate fijn aanvoelen van het geestig sentiment en van het mannelijk doen en laten. In de grappi ge Myrna Loy, met wie hij al zoo dikwijls „ge trouwd" geweest is, heeft hij een onschatbare steun en niet ten onrechte wordt van hen ge zegd, dat zij Amerika's beste „love-team" zijn. In „M'n man is detective" („After the thin man") geniet men telkens weer van oergeestige passages, hetzij door de pittige dialoog hetzij door een enkel gebaar van deze kunstenaars. Maar behalve de komische notenbalk is er een spannend verhaal, dat Powell wel bijzonder de gelegenheid geeft zijn he-man-kwaliteiten aan het licht te stellen. Het is een moord-met-rood- geschiedenis, die uitstekend in elkaar zit met een slot, dat zeer verrassend is en dus pakt. Op welkewijze Powell den dader ont maskert is kostelijk, maar tevens zoo origineel, als we nog niet in een detective-story ge zien hebben. Het moge dan al waar zijn, dat een enkele passage gerust weg had kunnen blijven en dat hier en daar Powell, wat al te zeer de gevierde man wil zijn, het geheel is toch zeer goed. We mogen niet verzuimen in dit verband nog de namen te noemen van James Stewart en van Elissa Landi, die zich beiden van een vrij groote rol uitstekend kwij ten. De regie is van W. S. van Dijke, de man die voor de Metro Goldwyn Mayer al zooveel uitstekend werk heeft gedaan. Het is al weer eenigen tijd geleden, da.t de geweldige film „De Bengaalsche Lanciers een week lang een tot den nok gevulde Rialtozaal trok, wat voor Den Helder tot een bijzonderheid gerekend mag worden. Een film van dezelfde kwaliteit, van den zelfden grootschen opzet, vol humor en even eens rijkelijk voorzien van tragiek, warm en diep menschelijk gevoeld is dit nieuwe Para- mount product „De Ondergang van de Wil liam Brown", dat deze week in Tivoli draait. Cary Cooper vervult de hoofdrol, Cary Cooper een type op zichzelf, een filmster met veelzijdige talenten, die duizenden en nog eens duizenden door zijn reëel spel, door zjjn per soonlijkheid boeit. Een epos van de zee. Het is in den tijd van den slavenhandel. Engeland doet zijn best om aan het wreede bestaan van slavenhandelaar Een delicatesse - jets aparts! Prijs f 0.25 Van Galenstraat 71 - Tel. 399 een einde te maken. Patrouillevaartuigen, rijk getuigd, een machtig gezicht met hun volle zeilen biedend, varen over de wereldzeeën om de slavenjagers op te vangen. Het resultaat is gering. Eén man echter, en deze persoon wordt uit gebeeld door Cooper, een geestig, onverschil lig type, met een warm menschelijk gevoel, is in dienst van de slavenjagers maar met het oogmerk om hen zooveel mogelijk tegen te werken. Machtig is het moment, dat hij met een belangrijke geheime opdracht van de regeering in handen aan boord is van de „William Brown", het moment, dat dit schip in vlammen opgaat. De tocht met de eenigste boot, waarin zich een aantal overlevenden van den ramp bevinden is schitterend van op name. Trouwens zoo telt de film tal van momen ten, die we zelden op het witte doek zien uit gebeeld, zoo scherp tot in de finesses belicht. George Raft, Frances Dee, Henry Wilcoxon en Harry Carey, allen zeer bekende figuren, zijn slechts enkelen van een keur van de beste sterren, die voor dit werk zijn gekozen. Wel een bewijs, dat het 't doel was van de Paramount om van dit filmwerk een wereld succes te maken, waarin zij voor de volle honderd procent is geslaagd. Men mag een voudig een film als deze, die zoo zeldzaam in een dergelijke vorm wordt gegoten, een voudig niet verzuimen. Als eerste hoofdfilm draaide de geestige rolprent „De Kampioen" met Joe Brown in de hoofdrol. Het is een eigenaardig verschijn sel, dat typen, als Brown, die grof geestige dingen te zien geven, en humor waaraan alle fijne kantjes ontbreekt, toch buiten gewoon op den lachlust van het publiek wer ken. We kunnen de verzekering geven, dat er een uur lang om het spel van dezen komiek is gelachen, zoo zelfs, dat het af en toe be angstigend werd. Dorothy Lee was als tegen speelster van Brown in deze film goed op haar plaats, haar spel was vlot en origineel. Het programma dat de „Witte" deze week geeft, vermeldt eveneens een tweetal hoofd films. De eerste hiervan is „Hals over Kop", een muzikale comedie, de tweede „Een gevaar lijke Verhouding". VERVOER T.E.S.O. IX 1987. Naar de directeur van T.E.S.O. ons welwil lend mededeelde, zijn in 1937 met de booten van T.E.S.O. vervoerd: 167.807 passagiers, 32.291 rijwielen, 4.940 auto's. In 1936 werden op dit traject vervoerd: 156.228 passagiers, 33.179 rijwielen, 4.364 auto's. Zoo men uit deze cijfers kan opmaken, is het personenvervoer veel grooter geweest dan in 1936. Ook zijn belangrijk meer auto's ver voerd, doch het aantal rijwielen is bijna 1000 minder dan in 1936. van 8 tot en met 15 Januari 1938. GEBOREN: Sophia Apolonia, d.v. Aart Slegh en Martha Dekker; Jan, z.v. Jan Brou wer en Marretje Bakker. ONDERTROUWD; Lammert Bakker en Dieuwertje Buijsman. OVERLEDENPieternella Lukasse, 77 jaar, weduwe van Johannis Eliza Wabeke. Dieuwer tje Hin, 88 jaar, weduwe van Hendrik Maas. POLITIE. Gevonden: 1 rijwielplaatje, 1 knot wol, 1 halsketting, 1 portemonnaie. Catharina M. Vlaar, Den Hoorn 6, van Mid delweg H 54, naar Heer-Hugowaard; H. de Zwart, Den Hoorn 21. van Oostdongeradeel, naar Paesens L. No. 17. Jacobus Meijer, van E 105 naar Epe-Vaas- sen H 317. BOUWVERGUNNINGEN. Wordt thans In Duitschland verfilmd. De meesten onzer lezers zullen zich waar schijnlijk nog herinneren het spannend feuille ton, hetwelk het vorige jaar in onze krant werd opgenomen en dat getiteld was „De Strijd om de Betty Bonn". Het was een spannend verhaal, vooral voor hen, die bjj de zee wonen en iets afweten van de gebruiken aldaar. Het zal dezen ongetwijfeld verheugen te ver nemen, dat momenteel in Duitschland een film vervaardigd wordt, waarin het zelfde onder werp behandeld is. Juist dezer dagen heeft men er de laatste hand aan gelegd. Het is wellicht interessant hierbij te vermel den, dat het verhaal van de „Betty Bonn" niet geheel gefantaseerd is. Er blijkt zich inder daad vóór 40 jaar een dergelijke tragedie op een schip, „Betty Bonn" genaamd, voorgedaan te hebben, zij het dat de „franje" wel eenigs- zins anders geweest is... ONTWIKKELEN- AFDBUKKËN- VËRSROOTËN A. A. de Wilde, verbouw woonhuis te Oos terend. D. C. Drijver, verbouw woonhuis Den Hoom. C. Witte Pz., Noorden, bouw landbouw- schuur, aldaar. P. Vlaming Pz., Oosterend, verbouw woon huis en winkelhuis. G. Dros Bz., De Koog, bouw pension. P. v. Tatenhoven, Everstekoog, verplaatsing schuur. A. Daalder, Koog verplaatsing bloembollen bergplaats. U.D.I.-AVOND. Op Vrijdag 4 Maart a.s. zal te Den Burg een U.D.I.-avond worden gegeven in Pen's schouwburgzaal. Opgevoerd zal worden „Het Wespennest", amusant blijspel jn 3 bedrijven, door J. W. en Henk Bakker. Aan deze uitvoe ring zijn geen verlotingen verbonden. Aan den rijksvischafslag te IJmuiden waren de prijzen gisteren als volgt: Tarbot 1.290.90, tong 9874 c., beide per kg; groote schol 14.5013, midd schol 1714.50, zetschol 1715, kleine schol 16—10, bot 18.50—15, schar 8.50—5, wijting 8.503.60, versche haring 97.50, alles per 50 kg. Besomming haringloggers: Sch. 361 660; VI. 199 160; VI. 197 110. Ja, het is nu midwinter geworden. Ook aan den Buitenkant, waar het hart van iederen Nieuwedieper tóch altijd weer, ondanks de mist en ondanks den regen, heen getrokken wordt met duizend magische mag neten. De Buitenkant en dan allereerst de zee: die schijnheilig ligt te deinen, tot déór waar het zicht overgaat in een wazig niets, een melkachtige substantie van zeeen water en mist. Wat er van het water zichtbaar is, is grijs en vaal: de meest trieste kleur die er willicht denkbaar is, een kleur die een heel droeve gewaarwording geeft. Het water is haast vlak. zóó vlak. dat het haast niet te gelooven is in dit jaargetij, een jaargetij, waarin het in normale omstandig heden orkaant, minstens 6 dagen iedere maand. Nu is er niets: af en toe een stijve bries... daar blijft het bij. Geen storm nog kwam er dezen herfst en winter over het stormgat, dat Nieuwediep heet. We zullen maatregelen moeten nemen, of anders verliezen we een, al dan niet eervolle, reputatie. Het water deint en kabbelt onder tegen den Dijk aan. De Dijk. die nooit verandert, niet in den winter, niet in den zomer. De Dijk, die altijd is een machtig blok bazalt, een mas sale eenheid, een imposant vertoon van kracht. Beneden zijn de steenen zwart van het weer en het wier. Nat van het water, zwart, donker. Vooral in den avond is dat iets merkwaar digs, als telkens een glimp van het vuur torenlicht over die zwarte steep waaiert. Dan zijn alle blokken doodshoofden en ieder stuk glibberig wier is een phosforeseerend spook- oog geworden. Dat is dan eigenlijk de eenige emotie op dezen winterschen dijk. want des daags is het er stil en eindeloos verlaten. En dan de haven... Ook daar is het stil geworden, zoo stil. dat men zich af gaat vragen of dit het glorievol Nieuwediep is, waar de steigers kraken van de oorlogsbodems. Alleen achteraan liggen de botters en vletten te domineeren: vooral de eersten. De zeilen geborgen, de netten uitzwierend en flappend in den bries, knarsend en drukkend de houten lijven tegen elkaar als 't ware om wat warmte te winnen. Een oude vloot, niet veel waard en die daar nu maar ligt, al de dagen van dezen winter in schrijnende doelloosheid, in hopeloos niets doen. De wolken drijven er over heen. over het grijze havenwater en over de kreunende botters en maken het beeld nog somberder. Het gaat de ware Nieuwedieper aan het hart, zoo iets te zien. Hij voelt het beklemmende ervan, hij voelt zoo juist aan. de sfeer van datgene, wat zich niet verwoorden laat, maar dat er tóch is. In het weinige zonlicht van deze dagen weerspiegelen zich nóg de oude bruine botter- lijven in het vlietende havenwater. Het is de eenige glans die zich hier betrappen laat in de verlaten haven, waar eenzaamheid en armoede elkander gevonden hebben. De stalen Kits „Tromp", die waarschijnlijk binnenkort het eigendom wordt van de Neder- landsche Marine onder den naam „Vrania". Zooals wij reeds schreven, is het de bedoeling dat het jacht gebruikt wordt voor de officiersopleiding ZONDAG 16 JANUARI 1938. Ned. Herv. Gemeente. D en Burg v.m. 10 uur Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok. Waal v.m. 10 u., Ds. van 't Hooft. Den Hoorn n.m. 7.30 Ds. v. 't Hooft. De Cocksdorp v.m. 10 u. en n.m. 7 u., Ds. Salm. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg n.m. 7 u. Dr. Vis, Kerkbus voor de Koog. De Waal v.m. 10 u. Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg v.m. 10 u. Cand. Wouda, n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H,V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 uur Lees- dienst. Legerdes Heils. Zaterdagavond 8 u., Straatzang. Zondagmorgen 7 u„ Bidstond. Zondagmorgen 10 u., Heiligingsdienst. Zondagmiddag 4 u„ Verblijdingsmeeting. Zondagavond 8 u., Verlossingssamenkomst. Jeugddiensten als gewoon. Zondagmorgen 9 u., Handleiding. Zondagmiddag 12.30 u.. Zondagsschool. Zondagmiddag 5 u., Kindermeeting. Met den vischaanvoer wil het nog niet vlot ten, de aanvoer is en blijft tot heden nog te gering. Weliswaar waren er in de afgeloopen week enkele Texelsche kotters aan de markt, maar de aanvoer van enkele vaartuigen kan niet in de behoefte voorzien, van het voor den groot- en kleinhandel benoodigde kwantum. En zooals te verwachten was, spiegelde zich het tekort aan visch af in den marktprijs. De visch was duur. Vooral de schol, schar en wijting werden duur betaald. Schol le soort 13 tot 14, 2e soort 7 tot 7.50, 3e soort 4.50 tot 5; scharren 6 tot 6.90; wijting 2 tot 2.90, alles per kist van 25 kg. Alleen de tongen deelde niet in de hooge markt, en bleven beneden de ,fl per kg. Dit staat vermoedelijk in verband met den onze- keren toestand te Parijs, onzen grooten tongen afnemer. Bot prijs was goed 7 tot 8 per kist. De aanvoer was echter gering. Garnalen: Voor het eerst sedert geruimen tijd, werden deze week de gekookte garnalen weer bij afslag verkocht. En het resultaat was waarlijk verrassend. De garnalen op bestelling gevischt, brachten immer meer dan den mini mum prijs 14 tot 15 cent per kg op, en thans bij vrije markt verkocht, werd 30 tot 33 cent per kg betaald. Daarom spijtig dat het weer niet toeliet alle dagen te visschen, waardoor de aanvoer van levende garnalen ook gering was. De tarieven voor de kanaalgelden in het Suezkanaal z(jn te hoog. De Baltic International Maritime Confe rence heeft haar bezwaren geuit tegen de hooge tarieven voor het gebruik van het Suez kanaal. Door de opleving in het verkeer sedert 1936 (1934/350 21.2 millioen ton, 1936/37 24.52 millioen ton) en o.a. zal ook door de buitenge woon hooge winsten in de slechte jaren voor de scheepvaart en de uitkeeringen van 100 tot 200 dividend, is de rechtvaardigheid van een vermindering van de tarieven duidelijk aange toond. Met nadruk wijst de B. I. M. C. er op, dat het verkeer de lasten draagt van de hui dige tarieven-politiek. De onzekere toestanden in de Middellandsche Zee, die hooge oorlogs- premiën meebrengen en de veel te hooge ka naalgelden zullen er de reeders vroeg of laat toe brengen den weg naar het Oosten rond de Kaap te kiezen. Aan het Kanaalbestuur wordt den raad ge geven, nu de scheepvaarttoestanden beter wór den, een ingrijpende verlaging van de kanaal- gelden in te voeren, in plaats van te wachten totdat het gevaar voor vermindering van het verkeer door het kiezen van een anderen weg, het daartoe dwingt. („Hansa"). ACTIE IN DE CALVIJNSTAD. Te Genève wordt een krachtige actie voor de Zondagsheiliging gevoerd. De kerkeraad van de Protestantsche kerk heeft daartoe tal van maatregelen genomen. In de dagbladen verschijnen regelmatig artikelen er over; in de stad zijn op verschillende plaatsen groote plak katen aangebracht; van de kansels werd een getuigenis voorgelezen dat ook per radio ver breid werd; bij het onderwijs der jeugd wordt bijzonder op dit punt gewezen en voorts wer den geschriften en brochures ter zake ver spreid. VEREENIGDE STATEN. In de Vereenigde Staten zijn van de 12S.lfZ9.000 burgers slechts 6S.lf93.036 bij èen kerk aangesloten. Hierbij moet men echter in het oog houden, dat onderscheidene Ameri- kaansche kerken als hun ledental slechts de volwassen avondmaalgangers opgeven en de kinderen niet meetellen. Het getal is dus in werkelijkheid aanmerkelyk gunstiger. MOSKOU. Das Evangelische Deutschland deelt mede, dat de politieke afdeeling van het roode leger een verordening heeft uitgevaardigd, waarbij aan alle soldaten verboden wordt om kerken in uniform te betreden; overtreding van dit voorschrift wordt met gevangenisstraf bestraft. Voorts zal ieder lid van het leger, van de marine, of van de luchtvaart uit den dienst worden uitgestooten, indien hij zich kerkelijk laat trouwen. INWENDIGE ZENDING. De Centrale Bond voor Inwendige Zending te Berlijn deelt mede, dat de phïlantropie in Duitschland thans over 1/6.925 verpleegkrach ten beschikt. Van dit getal levert Kaiserswerth er niet minder dan 30.969. De tweede in de rij is het Zehlendorferverbond voor evangelische diaconie met 6001/ verpleegkrachten, de derde is het Duitsche Gemeinschaftsdiakonieverband met 2816 verpleegkrachten. Zooals men ziet is Kaiserswerth dus verreweg de belangrijkste organisatie, welke niet minder dan twee derde van het totale terrein omvat. DUITSCH-CHRISTELIJK. Het Duitsch-Christelijklandskerkbestuur van Thüringen had voor den derden advens- Zondag j.l. als prediktekst voor Thüringen voorgeschreven: Joh. lf 19Z1 en 2326. Wie nazoekt waarom in dit Schriftgedeelte vers 22 overgeslagen moest worden, vindt een eigen aardige illustratie op de Duitsch-Christelijke richtingstheologie. Vers 22 n.l. luidt aldus: „Gijlieden aanbidt wat gij niet weet, wij aan bidden wat wij weten, want de zaligheid is uit de Joden". HOE MEN ZICH BEHELPT. Die Freie Volkskirche vermeldt, dat daar in Sovjet-Rusland geestelijken het kerkhof niet mogen betreden, te voren een weinig aarde door de geestelijken gewijd wordt en dan op het kerkhof op de kist gestrooid. Eveneens laten bij huwelijken, daar huwelijksinzegening in den regel niet mogelijk is, vele bruidsparen de ringen te voren wijden. Op deze wijze, die overigens niet geheel buiten de lijn der Rus- sisch-Orthodoxe-opvattingen ligt, behelpt men zich. Pleidooien voor den Hoogen Raad. Voor den Hoogen Raad zijn de pleidooien ge houden in de zaak van mevrouw D. Youi^g, weduwe van ir. Ch. A. A. Baudart, tegen dé Kon. Luchtvaart Maatschappij (K.L.M.). Ir. Baudart was b(j de ramp met de „Ooie vaar" op 6 December 1931 om het leven geko men en zijn nagelaten betrekkingen spraken de K.L.M. in rechte aan. Deze actie werd door Rechtbank en Hof afgewezen, voornamelijk op grond, dat het slachtoffer bij het koopen van zijn passage-biljet van elke actie tot schade vergoeding afstand deed. De nabestaanden zijn van het arrest in cas satie gekomen. Voor hen trad op mr. D. J. Veegens. Mr. Bodenhausen, voor de K.L.M. optredend, bestreed de aangevoerde cassatiemiddelen. Mr. Veegens heeft nog aangevoerd, dat Fransch recht toepasselijk zou zijn, daar het slachtoffer van Fransche nationaliteit is ge weest. Mr. Bodenhausen meende dit laatste uit niets te kunnen vaststellen. Omtrent de nationaliteit van het slachtoffer verkeert men in het duister. De procureur-generaal, mr. Besier, zal 28 Januari oonclusie nemen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9