Chautemps heeft goeden moed Verspreiding van de Blijde Mare Ons Indië tusschen Japan en Duitschland verdeeld DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ook zijn doelt Kabinet op breedere basis Hoe het gaat UJeerbericht Prijzen hebben hun hoogte punt bereikt Stoyadinowitsj in Berlijn Ter dood veroordeelde Nederlander zwijgt REIST PER WACO Beslissende slag in Zuid-Sjantoeng verwacht Kruidendokter botst tegen onverlichte vrachtauto KONINGSTRAAT 78, DEN "HELDER/ TELEFOON 50 f2 LIJNEN) 18 JANUARI 1938 65e JAARG. No. 8210 Volksfrontprogram niet losgelaten Geheim verdrag voor het Verre Oosten Dit nummer bevat 8 pagins'a DE BILT SEINTi CHINA Cbioeesche aanval op Hangtsjau HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mlf. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG Ook Léon Blum heeft zijn pogin gen om tot een oplossing van de kabinetscrisis in Frankrijk te ko men moeten opgeven. De bezonnen heid van de Fransche politici aan de rechterzijde van het Volksfront is toch blijkbaar zóó groot, dat men de socialistische poging om tot wis- selcontróle te komen resoluut bleef afwijzen. f President Lebrun heeft thans Chautemps met de vorming van een nieuwe regeering belast en deze heeft zich onmiddellijk met Blum in verbinding gesteld teneinde diens medewerking te verkrijgen. Hij schijnt hier inderdaad in te zijn ge slaagd. Welk offer heeft Chautemps echter moe ien brengen? Zou Bonnet als offer moeten vallen van de gocialistisch-communistische eischen? Het ziet er naar uit dat ook Chautemps zal trachten zoowel republikeinen als com munisten in zijn regeering te vereenigen en een soort kabinet van nationale wederge boorte op democratischen grondslag. Of hem dit zal gelukken is een andere zaak. Met de socialisten is misschien te pra ten maar Thorez en de zijnen zijn de poli tiek Chautemps-Bonnet beu en willen de ri goureuze uitgaven „in het belang der arbei ders" doorzetten. Nog gisteren maakte Thorez tijdens een communistische betooging in het Velodrome d'Hiver toespelingen op den „aanval van Chautemps". Hij zeide: „De ministerieele crisis is uitgelokt om het Volksfront uit een te slaan". Hij voegde hieraan toe: „Het terugroepen van Chautemps is niet bevre digend, te meer niet omdat deze des na middags aan Gitton en Duclos verklaard heeft dat hij geen communisten in zijn kabinet wilde hebben. De toestand is verwarder dan ooit en als Chautemps eenige kans heeft, dan ligt die o.i. in de vorming van een Kabinet geba seerd op de middengroepen, mogelijk met welwillende neutraliteit van de socialisten. In een uitvoerig artikel, getiteld „Vrede of Oorlog" behandelt Jacques Bardoux gis teravond, volgens het Hsbl., in „Le Temps" de beteekenis van de gebeurtenissen in het Verre Oosten voor den vrede in Europa zelf. Daarin komt de volgende passage voor, die yoor ons land van belang is: „Het DuitschJapansche verdrag bevat geheime clausules. Duitschland ziet er van af, van het land der Rijzende Zon de kolo niale bezittingen op te eischen, die dit als gevolg van de vredesverdragen in China en in de Stille Zuidzee verkregen heeft. In ruil daarvoor belooft Japan aan Duitschland, wanneer eenmaal de étappe, die door het groote plan van Tokio voorzien wordt, is verwe zenlijkt, met Duitschland Neder- landsch Indië te zullen verdeelen. De rijkdommen, die de Hollanders meest ervarene en best voorbe reide onder de Europeesche koloni satoren daar hebben weten te ont dekken en te exploiteeren: petro leum caoutchouc en suiker, zou den voor de helft aan elk dier bei de landen komen, „Het heilige Verbond van Drie is niet al leen bezegeld op het terrein der ideologieën, die een zwakke en kunstmatige basis vor men. Het geldt wel degelijk een politiek ver drag. Meer nog dan een politiek verdrag: een territoriaal en economisch verdrag, dat Verdetlingen en deelnemingen meebrengt. Maar om iets te verdeelen moet men iets gezamenlijk hebben. Om iets gezamenlijk te hebben moet men het met zijn tweeën of drieën bemachtigen. Om het af te nemen .van den eigenaar, die het bezit en exploi teert, moet men het hem met geweld ont nemen. Is geweld tusschen volken niet een daad van oorlog?" De schrijver betoogt dan, dat de omstan digheden, een bedreiging van Hongkong, Hainan of Nederlandsch-Indië de Britsche admiraliteit er toe kunnen brengen, weldra een groot deel van haar schepen naar het yerre Oosten te zenden. In dat geval zou Mussolini de kans wel eens schoon kunnen zien en een legercorps naar Spanje kunnen zenden om de republi keinen daar te verpletteren en een bezetting te ondernemen. Het risico daarvan zou voor Italië zeer gering zijn, indien deze militaire operatie vergezeld ging van de diplomatieke operatie, die in het centrum van Europa Wordt voorbereid. Jacques Bardoux meent, dat het kritieke oogenblik binnen enkele weken bereikt zal zijn en predikt daarom het bijleggen van de binnenlandsche geschillen in Frankrijk om niet een buitenlandschen oorlog te zien los breken. In officieele kringen, waar men van ko loniale aangelegenheden goed op de hoogte is, en waar wij naar de juistheid van boven staande uitingen informeerden, verklaarde men ons, geen aanleiding te hebben te on derstellen, dat de verdragen tusschen Duitsch land, Italië en Japan dergelijke geheime sqndftn bevatten» Circulaire van den Italiaanschen minister van corporatiën. De minister voor de Corporatiën, Lantini, heeft tot de prefecten een circulaire gericht, waarin de richtsnoeren voor de prijspolitiek zijn aangegeven, hierin wordt tot uiting ge bracht dat de door de regeering toegelaten prijsstijgingen Kans het hoogtepunt voor de verbruikers hebben bereikt. Verdere prijs stijgingen zijn ook met betrekking tot de ont wikkeling op de wereldmarkten niet toe laatbaar. Het Italiaansche bedrijfsleven heeft thans voor het bereiken van het groote doel der autarkie, een absolute prijsstabiliteit noodig, welke zoowel den producenten als den ver bruikers zekerheid en vast berekeningsba sis biedt. Dit sluit echter niet uit, dat in enkele afzonderlijke gevallen speciale maat regelen, voornamelijk voor prijsverminde ring, kunnen worden getroffen. Hierboven een kaartje, dat illustreert hoe het nieuws van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin bliksemsnel over Nederland Indië en het buitenland zal worden ver spreid. De telex van het A.N.P. vervult de hoofd rol. Men onderscheidt 3 verbindingen, de di recte primaire telefonische verbinding van Kon. Paleis naar het onderstation van de A.N.P. te Baarn. De secundaire telexverbinding loopt van onderstation A.N.P. naar: a) Werkkamer der Nederlandsche Journalisten te Baarn. b) Werkkamer der buitenlandsche Jour nalisten te Soestdijk in hotel „Trier." c.) Naar hoofdkantoor der A.N.P. te Amster dam. Op deze laatste post zijn de tertiaire lij nen verbonden. Het A.N.P. telext nu naar 82 dagbladen welke op het telexnet zijn aan gesloten, en licht tegelijk op deze wijzp de Duurzame vriendschap tusschen Duitschland en Joegoslavië mo gelijk. Gisteren is de minister van Buitenlandsche Zaken van Joego-SIavië te Berlijn gearri veerd en om half twaalf door den Führer ontvangen. Dr. Stoyadinowitsj voerde besprekingen met den Duitschen minister van Buiten landsche zaken von Neurath over vraag stukken, welke beidPr landen betreffen als mede over vraagstukken van de algemeene politiek. Bovendien werden besprekingen gevoerd met generaal Goering alsmede met de an dere leidende personen van staat en partij. Deze besprekingen werden besloten met het onderhoud met den leider en rijkskanselier. De besprekingen welke in oprechte vriend schap en volledig begrip voor de politieke opvattingen aan beide zijden werden ge voerd, bevestigden, volgens 'n communiqué uit Berlijn dat tusschen beide staten de mo gelijkheden bestaan voor een duurzame vriendschap en een samenwerking, welke den vrede in Europa zal dienen. Aan beide zijden kwam de wensch tot uiting de betrek kingen tusschen beide landen in de toe komst te bevorderen. Göring begroet Stoyadinowitsj. kazernes in welke tijdelijk op het telexnet zijn aangesloten. De kaart geeft de garnizoenen aan, al waar de saluutschoten gelost zullen worden, met lette wel op degene die per telex zijn verbonden. Het is best mogelijk dat andere garnizoenen pas later schoten zullen lossen. In Baarn is ook nog een batterij opgesteld waarvan de commandant van uit het Paleis telefonisch wordt ingelicht, dus niet met de telexdienst in contact staat. In de Marinierskazerne te Rotterdam is ook een telexapparaat opgesteld, om den ge zagvoerder van den kruiser de „Java" in te lichten; deze oorlogsbodem lost eveneens de voorgeschreven saluutschoten. Het departement eveneens (tertiair) inge licht telegrafeert naar Oost en West Indië. Telegrafisch en Telefonisch wordt het bui tenland in kennis gesteld door zijn corres pondenten, welke te Soestdijk verblijven en waar de technische dienst van de P.T.T. diverse spreekcellen heeft doen plaatsen. Geen enkel bericht meer uit Duitschland ontvangen. Be middeling van Venlo's gemeente bestuur mislukt. Ofschoon thans reeds meer dan twee maan den zijn verloopen sedert de uitspraak van de Duitsche volksrechtbank te Berlijn, welke den schoenwinkelier W. II. Cammans te Venlo wegens landverraad ter dood veroor deelde, heeft men nadien taal noch teeken meer van den veroordeelde gehoord. Zooals bekend, werden de 43-jarige Cam mans en zijn 65-jarige zwager P. Smit uit het Duitsche grensplaatsje Lobberich op 3 Nov. j.1. door de Duitsche rechtbank we gens landverraad en medeplichtigheid daar aan resp. ter dood en tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld. Cammans stond bij den burgerlijken stand te Venlo als Nederlander ingeschreven, ver vulde er zijn stemplicht en werd in alle opzichten als landgenoot beschouwd, aldus de N.R.Crt. Toen vernomen werd, dat Cam mans door de Duitsche autoriteiten als Duitscher werd beschouwd, omdat hij in de oorlogsjaren in het Duitsche leger heeft gediend, hebben de Nederlandsche autoritei ten stappen gedaan, teneinde gedaan te krijgen, dat het lot van den veroordeelde zou worden verzacht. Het gemeentebestuur te Venlo heeft na de bemiddeling nog geen enkel bericht omtrent het lot van den vcr- oordeelde ontvangen. Cammans, die kort voor zijn veroordee ling uit de gevangenis te Munster naar die te Berlijn werd overgebracht, heeft na zijn veroordeeling niet meer naar zijn familie te Venlo geschreven; zijn vrouw en schoon zuster ontvingen vóór de veroordeeling her haaldelijk brieven van hem. door geheel West-Friesland naar Den Hel der, Wieringermeer en Amsterdam. VLUG. VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens. Verwachting: Meest matige Westelijke tot Zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, vooral 's ochtepds kouder. Verdere vooruitzichten: Later wellicht toenemende wind, aanvankelijk nog weinig of geen regen. Naar het Chineesche agentschap Central News meldt, kan elk oogenblik een beslis sende strijd verwacht worden in Zuid Sjan- toeng, waarheen beide partijen belangrijke versterkingen hebben gezonden. Van Chi neesche zijde zijn reeds alle maatregelen ge troffen met het oog op een aanstaanden te genaanval. Er komen echter nog steeds versterkingen aan. In Noord-Kiangsi wordt verwoed ge streden. In het centrum der provincie Anh- wei hebben de Chineezen den toestand in handen. De Chineezen hebben gisteren een groot opgezette aanval ondernomen op Hangstjau. Dit wordt van Japan sche zijde bevestigd. Acht Chineesche divisies hebben Yoeyand, 10 KM. ten westen van Hangtsjau, bereikt. Vijf divisies zijn in Foeyang, 10 K.M. ten zuidwesten van Hangtsjau, aangekomen. De Ja- panneezen hebben versterkingen la ten aanrukken. De Chineesche troepen staan onder com mando van generaal Tsjang Fa Kwei en zijn reeds de rivier Sjientang overgetrokken om Lioe Sia Tsjang, tien kilometer ten westen van Hangtsjau aan te vallen. Op het oogen blik wordt heftig gestreden. Gisternacht hebben de Japansche strijd krachten verscheidene aanvallen van de Chi neezen op Joehang, dat in het Noordwesten den toegang tot Hangtsjau beheerscht, af geslagen. Hohsien door Japanneezen bezet. Het Japansche detachement Iwanaka, ge wapend met tanks, heeft Hohsien aan den bovenloop van de Jangtse, in de provincie Anhwei, ingenomen. Ongeveer 500 Chineezen verdedigden de plaats. Zij werden verdre ven en lieten ruim 200 dooden achter. Landing bij Macao. Volgens betrouwbare Chineesche berich ten zijn aan de kust van Kwantoeng, even ten noorden van Macao, 500 tot 600 Japan sche mariniers aan land gezet onder bescher ming van een spervuur der oorlogsschepen en van de luchtmacht. Chineesche verster kingen zijn derwaarts gezonden: er wordt hevig gevochten. De landing wordt te Han- kau beschouwd als een proef voor een moge lijken inval in Zuid-China. Slachtoffer levensgevaarlijk ge wond. Gistermiddag omstreeks half zes is op den Rijksstraatweg tusschen Zwolle en de Lichtmis nabij de Steenen Wetering een personenauto, bestuurd door den kruiden dokter K. J. Stegeman uit Staphorst, beter bekend als het Staphorster boertje, tegen een aan den kant van den weg staande on verlichte vrachtauto van den expediteur Martens uit Utrecht gereden. De botsing was zoo hevig, dat het voorste gedeelte van de auto van den heer S. geheel onder de laad bak van de vrachtauto schoof. Met groote moeite hebben toege schoten personen den bestuurder uit de ravage bevrijd. Uit het genees kundige onderzoek bleek, dat hij een zware hersenschudding, ernstige hoofdwonden, een ingedrukte borst kas, en een beenbreuk had opgeloo- pen. In hoogst zorgwekkenden toe stand is het slachtoffer naar het So- phiaziekenhuis te Zwolle overge bracht. Men vreest voor zijn leven. De heer Stegeman kwam uit Zwolle, waar hij „zitdag" had gehouden en was op weg naar zijn woonplaats. Hij reed met kalmen gang over den natten asphalt-beton- weg. De vrachtauto was defect en had reeds van des ochtends zeven uur af onbeheerd gestaan. De marechaussee heeft de overblijfselen van de voertuigen in beslag genomen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1