Hervorming op onderwijsgebied ink Ayendct Losse nummers Vechtpartij Dinsdag 18 Januari 1938 Tweede Blad Alleen 's morgens school per stuk Vierde Marine - Concert Het achterlichtje Dc groote Chineesche toovenaar „OKITO" Burgerlijke Stand van Den Helder Uitbreiding van het Regiment Kust Artillerie Ongeval op de M 2 Tot het bittere einde W De verlichting van het Wachtschip £taddnUiuuö Oud Heldersch onderwijzer brengt een nieuw leermiddel, dat bij onderwijs-autoriteiten een enthousiaste ontvangst vindt. Verrassende resultaten Ons huidige onderwijs is gebaseerd op het gehoor en in gunstige gevallen, als er met platen gewerkt wordt, op het ge zicht. Het kind is bij dit onderwijs dus vrijwel passief en de onderwijzer zal dan ook, wil hij resultaat bereiken, zijn onder werp op een levendige, onderhoudende wijze moeten behandelen. Wordt de leer stof plichtmatig voorgedragen, dan zal de aandacht van het kind verslappen en zal het „afdwalen". Men krijgt dan een „suffe" klas, terwijl de actieve kinderen onrustig en lastig worden. Lang niet iedere onder wijzer zal de leerstof even levendig voor kunnen dragen en het is dan ook lang geen onbekend verschijnsel, dat een klas rumoerig is en dat de onderwijzer geen orde kan handhaven. Natuurlijk kunnen daarvoor ook andere oorzaken zijn, maar een van de voornaamste is zeker, dat de leerstof de kinderen niet boeit. Het nieuwe leermiddel, dat door onzen oud-stad genoot, de heer J, H. v. Twisk, onderwijzer aan de Willem de Zwijger- school, te Amsterdam, is i uitgevonden, heft de be zwaren, die we hier boven noemden, volko men op, doordat hij het actieve element bij het onderwijs inschakelt. De hr. J. H. v. Twisk We hebben twee uur lang de lessen op de school aan den Tugela- weg, in Amsterdam (Z.) bijgewoond en het was een verrassing. Een ver rassing door het levendige van het onderwijs, door de groote interesse van de kinderen en door de overzichtelijkheid van de behandelde leerstof. De nieuwe methode pakt de kinderen. Wij zullen hieronder een en ander van onze ervaringen vertellen, in de klas van den heer v. Twisk opgedaan. Het zal ouders en onder wijzers zeker mteresseeren, dat de heer v. Twisk, dank zij de medewerking van het schoolhoofd, den heer Visser, met zijn nieuwe methode op de W. de Zwijgerschool heeft mogen experimenteeren. Het resultaat is inder daad verbuffend. Met sommige leervakken werd 40 pet. meer resultaat bereikt dan met de oude methode, zooals die momenteel nog op alle scholen gangbaar is. In de drie hoogste klassen van deze school wordt van 's morgens 8 tot 12.15 uur les ge geven, met een kleine pauze, 's Middags heb ben de kinderen vrij om hun huiswerk te maken. Wanneer de omstandigheden thuis dat niet toelaten, kunnen ze 's middags op school hun huiswerk maken, onder toezicht van den onderwijzer. De kinderen van deze klassen zijn dus na vieren altijd vrij. Het motorische element. Zooals we schreven berust de methode van den heer v. Twisk, op de inschakeling van het motorische element bij het kind. Het bouwt daardoor aan zijn eigen leer stof. Het ontvangt niet alleen les, maar geeft les aan zijn mede-leerlingen. Voor de klas hangt een blinde kaart van Nederland. De provincie grenzen zijn rood af gescheiden, de plaatsnamen worden aangeduid door een roode stip, terwijl de hoofdstroomen in blauw geteekend zijn. Dat is alles. Op iedere roode stip zit echter nog een spijkertje. Een leerling wordt naar voren geroepen en krijgt een aantal kaartjes, voorzien van wille keurige plaatsnamen. Hij moet deze nu op hangen op de plaats waar zij behooren. Het actieve element wordt dus ingeschakeld, niet alleen voor den leerling, die voor het bord staat, maar voor al zijn mede-leerlingen in de klas, die de blinde kaart nu zien groeien met de verschillende naamplaatsen. Zij hebben de controle of hun mede-leerling het goed doet en deze wordt niet alleen geactiveerd door de belangstelling van de kinderen in de klas, maar hij zal niet met zes van de tien kaartjes in zijn hand willen blijven staan. Een van de groote voordeelen van deze methode is, dat elk onderwerp als totali teit behandeld kan worden. B.v. Neder land als visscherij-land, Nederland als in dustrie-land. Het luchtverkeer in ons land, de veeteelt en landbouw, mijnbouw en grondsoorten. Er komen telkens nieuwe kaartjes, die de blinde kaart tot een van de Heldersche Courant worden berekend tegen 4 ct. kleurig geheel vormt, dat de kinderen boeit en vasthoudt. Een van de leerlingen krijgt een aantal vis- schersscheepjes en hangt die nu op alle plaatsen waar de visscherij beoefend wordt. De heele klas krijgt dus een duidelijk beeld van de visscherijplaatsen in ons land, omdat op de blinde kaart niets anders voorkomt. Het totale beeld blijft ook langer in 't geheugen. De kaart kan bovendien bewaard worden, waardoor men de les eenige dagen voor zich ziet. Een andere leerling krijgt een aantal plaatjes met fabrieken. Hij hangt die op alle plaatsen waar industrieën gevestigd zijn en de klas heeft voor zich: Nederland als fa- briekscentrum. Zoo handelt men met de grondsoorten, met de fruitteelt. En zijn ont zaglijk veel mogelijkheden. Telkens krijgt men weer het totale beeld van een of andere tak van bedrijf in ons land. De kinderen leven mee bij dit onder wijs. Het was aardig om te zien, met hoeveel interesse zjj het volgden. Ook de geschiedenis wordt nieuw leven ingeblazen. Het is niet alleen de aardrijkskunde, die hierdoor interessant g emaakt wordt. De meest dorre geschiedenisles wordt hierdoor nieuw leven ingeblazen. Er wordt een plaatje getoond van Willem II. Waar zou je dat ophangen, vraagt de onderwijzer. „Op Amsterdam, mijnheer." „Goed, hang maar op, maar waarom?" We krijgen de historische bizonderheden We ontvangen een scherp beeld van den opstand van 1572. We krijgen een overzicht van de verschillende perioden uit den Spaan- schen. oorlog. Nooit zagen we zoo duidelijk welke plaatsen er in den tijd van Prins Wil lem I, Prins Maurits en Prins Frederik Hendrik tot bevrijding gebracht werden. Plaatsnamen op de spijkertjes en jaartallen eronder vertellen in welk jaar de geschiede nis zich afspeelde. Het leeft, die geschiedenis. Een plaatje van J. P. Coen komt natuurlijk op Hoorn te hangen, dat van De Ruyter op Vlissingen en Amsterdam, dat van Abraham Kuyper op Amsterdam en Den Haag. Bizon derheden memoreeren de kinderen. We zouden van dit onderwijs nog versclWl- lende dingen kunnen vertellen, uitsluitend goede. Hoe b.v. op de blinde kaart de spoor lijn Den HelderGroningen of welke wille keurige plaatsen ook, door middel van een rood koord, waarvan aan het eene einde een ringetje zit, om het aan een spijkertje te bevestigen en aan den anderen kant een sta len balletje hangt, om het te spannen, van plaats tot plaats getrokken wordt. Men ziet nu duidelijk hoe de lijn loopt. Datzelfde wordt toegepast op de luchtlijnen. Een blauw koord van Amsterdam naar Rotterdam, van Am sterdam naar Eindhoven, van Amsterdam naar Texel. Het heele net van de K.L.M. wordt over de kaart uitgespannen en weer is het verrassend om te zien hoe duidelijk dit totaliteitsbeeld is. Dezelfde methode wordt ook toegepast op de w.reldkaart, terwijl verschillende opleg stukken het geheel verduidelijken. B.v. opleg stukken van de Zuiderzeepolders etc. etc. De Bybelsche geschiedenis wordt van een feitenkennis een levend stuk historie. Dit onderwijs zal op deze wijze ook op de Openbare school zeker een grage ont vangst bereid worden. Dit nieuwe leermiddel, waarop de heer v. Twisk octrooi verkreeg, wordt uitgegeven door de firma N. Samson te Alphen aan den Rijn, in een zeer smaakvolle uitvoering. Men demonstreert het gaarne voor iedere onder- wijsinstantie. We zijn ervan overtuigd, dat het overal een goede ontvangst ten deel zal vallen en dat het 't leermiddel zal worden voor de toekomst. De beoordeeling in de vakpers is unaniem gunstig en de belangstelling, die onderwijs- autoriteiten als prof. Casimir, prof. Wate rink en prof. Kohnstam er voor aan den dag leggen, doen het beste ervan verwachten. Morenavond heeft het vierde Marine-concert plaats. Het is een fijn programma, dat door den heer Leistikow is samengesteld, waarop Schubert de hoofdschotel vormt. Men verzuime niet zich spoedig van kaarten te voorzien, die in den boekhandel en 's avonds aan de zaal verkrijgbaar zijn. Als soliste treedt op Corry Bijster, sopraan (Haarlem). Zij zal, met haar klaar geluid, de zangpartij vertolken in: „Der Hirt auf dem Felsen" van Schubert. Klarinet-solist is de heer J. Pinkse. „Der Hirt auf dem Felsen". Schubert, de schepper van het moderne lied, hij schreef er meer dan 600 heeft heel wat moeite gedaan zijn opera „Alfonso und Estrella" opgevoerd te krijgen. Hij meende in de destijds beroemde „königlich preussische erste Hoftheater und Kammersangerin" Anna Milder Hauptmann een goede, onbaatzuchtige hulp te vinden en met de toezending van de opera stuurde hij tevens zijn lied „Suleihas zweiter Gesang", dat hij haar had opgedragen Maar de groote zangeres met hevige prima donna allures, vond haar partij in „Alfonso und Estrella" niet belangrijk genoeg en van de opvoering kwam niets. Het lied was trouwens ook niet naar haar zin. Zij wenschte iets met een „brillant slot" en eenige „haar passende passages en versieringen". Schubert, goedig heeft ten slotte in 1828, zijn sterfjaar, „Der Hirt auf dem Felsen" (oorspronkelijk met be geleiding van klavier (piano) en obligaat kla rinetobligaat beteekent: onontbeerlijke be langrijke tegenstem, of wel 2e solostem volgens dat recept, voor haar geschreven, ook al omdat hij hoopte haar gunstig te stemmen voor zijn nieuwe, -bijna voltooide opera „Der Graf von Gleiden". Het lied werd eerst na zijn dood overhandigd. Allerwege angstgezichten. Angst vanwege d' achterlichten, Nimmer ben je er zeker van, Is 't nou uit of is het an? Steeds geneigd om „om" te kijken, Nooit paraat om uit te wijken, Zit ik meest dwars op de fiets, Zie noch vóór, noch achter iets. Elke kans wordt waargenomen Om tot zekerheid te komen, Zie 'k een kennis, roep ik „Piet!" „Brandt het nou, of brandt het niet?" Steeds mijn vaart een beetje stuiten. Zie ik groote spiegelruiten, Ieder winkelraam is mijn, 'k Heb een strop aan elk gordijn. Wordt d'onzekerheid te machtig, Neem ik 't resoluut besluit: „Ik stap af"nou 's alles uit! Weêr er op, en weêr riskeeren, Steeds vervolgd als in den geest, Door het „achterlichtenbeest". 'k Kan er niet meer aan ontkomen, 's Nachts lig ik er van te droomen, Vraag ik hardop aan mijn vrouw: „Brandt m'n achterlichtje nou?" Allerwege angstgezichten, In het „land der achterlichten", Maar wie geeft mij nu eens vlug, 'n Goed stel „oogen in mijn rug?" V. D. V. In „Casino" op Vrijdag, Zaterdag en Zondag. Chineesche Pagoden, Oostersche ornamen ten, een heel tooneel vol bonte Chinesche dé cors, rijk borduursels; in het midden Okito, gehuld in kostbare Chineesche gewaden, stammende uit den tijd der Dynastie, en daarbij omringd door zijn staf en zijn zeld zame schitterende Chineesche apparaten. Okito weet hiermee een sfeer te scheppen, die de menschen boeit en heel de wereld ver baasd heeft doen staan. Zijn kunst wijkt ge heel af van anderen, omdat alle trucs en illu sies door hem zelf zijn uitgevonden. Met alle grooten der aarde heeft hij ver keerd, die zich tot hem getrokken voelden door groote bewondering. De lijst van bekende persoonlijkheden, met wie Okito op zijn wereldreizen in aanraking kwam, zou pagina's vullen: De Shah van Perzië, de Sultan van Tur kije, President van de Vereenigde Staten, Koning Christiaan van Denemarken, de groote Thomas Alfa Edison, wte al niet. Hij kent Britsch-Indië, Japan, The Straits Settlements, Siam, Burma, Hongkong, Thi- bet; hij reisde naar Zuid-Afrika, Argentinië, Brazilië, Peru, Uruguay, Chili en ging van daar weer bij herhaling naar de Vereenigde Staten. Thans maakt Okito met zijn Chineesche revue magique een tournée door ons land en komt op Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. gastvoorstellingen geven in Casino. Men zie de advertentie. Zondagavond langs de straat. Uit de deur van een cafétje komen met veel geraas en ge tier twee mannen naar buiten rollen, die op de straat een in het café begonnnen ruzie voort zetten. Ruzie, waarom? Waarover zijn zij zoo misnoegd? Dit zal voor ons wel eeuwig een raadsel blijven, of weten zij het zelf misschien ook niet? Maar, of het nu ging over het be talen van een rondje of een gelaggie, over een klein verschil van meening bij het biljarten, of dat hier sprake was van het al-oude „cher- chez la femme", doet eigenlijk minder ter zake, feit was, dat het publiek (waar komen al die menschen in zoo'n geval toch altijd zoo gauw vandaan?) een, zij het dan ook minder waardig, schouwspel te „genieten" zou krij gen; een strijd van man tegen man, doch niet zooals in de Grieksche oudheid als belangrijk opvoedingsmiddel van het individu, doch in dit geval om het niet-betaalde rondje, over de bil jart-kwestie, of om de vrouw. Maar daarom niet minder interessant en opwindend voor de massa kijklustigen. Het was trouwens een min derwaardige opwinding, waaraan het publiek zich te buiten ging, want de partijen waren lang niet tegen elkaar opgewassen; de groot ste kerel leek wel een beroeps-athleet; het zou dan ook geen edele wedkamp worden met de tegenpartij, een miezerig, klein ventje, op wiens hoofd en rug het weldra stevige vuist slagen regende. Het was een zeer ongelijke strijd en tóch genoot het publiek van den aan blik. Van het kleine manneke zou vermoede lijk niet veel overgebleven zijn, als niet één der omstanders, die zich blijkbaar over dezen on- gelijken strijd hevig ergerde, op het lumineuze idéé was gekomen, er een' einde aan te ma ken (aan de vechtpartij, wel te verstaan!), door luidkeels te roepen: „Daar hei-je de plies- sie!" Deze simpele mededeeling was van zeer grooten invloed op het kwade humeur van den athleet en zijn nietigen tegenstander, want, zonder zich te vergewissen, of ze niet voor het lapje werden gehouden, en zonder zich te overtuigen, of er wel werkelijk „pliessie" in aantocht was, waren de ruziemakers, broederlijk vereend, in een oogwenk weer in het café verdwenen, waar zij zeker onder den indruk van de „gezelligheid" binnen het geschil spoedig weer bijlegden. van 17 Januari 1938. BEVALLEN: K. Broers—De Graaff, d.; N. VerhoefSmit, d.; E. KranenburgHammer, d.; Th. A. M. KramersSchaepman, z. en d. Worden IJmuiden en Hoek van Holland weer bezet? Opleving van de onbereden artillerie. Naar de Nwe. Rott. Courant verneemt, ligt het in de bedoeling van het leger bestuur het rfgiT-ent kustartillerie, dat op het oogenblik uit den staf en 2 school- compagnieën bestaat en garnizoen houdt in Den Helder en Vlissingen, eenigszins uit te breiden, vermoedelijk met 1 school- compagnie. Het ligt althans niet in het voornemen van de kustartillerie een bri gade te formeeren. Ernstig wordt over- overwogen door het regiment kustartil lerie de pantserforten IJmuiden en Hoek van Holland opnieuw te laten bezetten. Voorts ligt het in de bedoeling van het legerbestuur het regiment motorartillerie te Naarden, dat uit den staf en 2 schoolbatte- rijen bestaat, eerlang tot een brigade van 2 regimenten uit te breiden. Deze uitbreiding wordt noodzakelijk geacht in verband met de voorgenomen vermeerdering van de gemoto riseerde artillerie bij het veldleger. Intusschen zal die uitbreiding eerst haar beslag kunnen krijgen, wanneer omtrent de overplaatsing van het 1ste regiment vt\1- artillerie te Utrecht is beslist. Het ligt in het voornemen dit regiment naar Harderwijk te verplaatsen, waar betere oefengelegenheid voor een bereden wapen is dan te Utrecht en waar meer met de infanterie kan worden sa mengewerkt. In dat geval zal te Harderwijk een nieuwe kazerne worden gebouwd. Alhoe wel een beslissing omtrent dezen bouw nog niet is genomen, wordt het wel zeer waar schijnlijk geacht, dat de nieuwe kazerne te Harderwijk er komt. Van de brigade motor-artillerie wordt dan de dislocatie: brigadestaf en 1 regiment te Naarden, het tweede regiment te Utrecht. Voor een gemotoriseerd regiment is het min der bezwaarlijk, dat de oefeningsterreinen wat verder van de kazerne verwijderd zijn. Uit haar asch herrezen. Uit het voorgaande moge blijken, dat de on bereden artillerie bezig is als een phoenix uit zijn asch te herrijzen. Tusschen de jaren 1922 en 1933 kreeg zij zware klappen. In 1922 werd het korps pantserfortartillerie in het regiment kustartillerie opgelost. Een compensatie was de oprichting van het korps luchtdoelartillerie in dat jaar. In 1925 werd de artillerie-instruc tiecompagnie afgeschaft. Op 15 December 1927 verder een de vesting-artillerie uit de organisatie om plaats te maken voor 2 re gimenten onbereden artillerie, resp. te Gor- cum en Naarden, welke bij het veldleger wer den ingedeeld. Op 1 April 1933 werd het 1ste regiment onbereden-artillerie te Gorcum op geheven, omdat men van meening w^as, dat zijn werkzaamheden evengoed door de regi menten veldartillerie konden worden verricht en kreeg het 2de regiment onbereden artillerie te Naarden den naam van regiment motor artillerie. Thans breekt weer een betere tijd voor de onbereden artillerie aan. Na de bereids aan gekondigde uitbreiding der luchtdoelartillerie zullen de motor-artillerie en de kust-artillerie volgen. Ook hier dus een cirkelgang; evenals bij de oprichting van de talrijke grensgarni- zoenen» Door een defect aan de fan- machine. Gisteren in den namiddag kwam de mijnen veger M 2 van een oefening op de reede van Texel in de haven terug met een gewonde aan boord. Dit bleek te zijn de korporaal machi nist J. Schuttehelm, die direct na aankomst van de M2 naar het hospitaal vervoerd werd. Schuttehelm was aan het rechterbeen gewond geraakt. De fanmachine, welke zich boven de machinekamer bevindt, was n.1. defect en men was in volle zee doende om het euvel op te heffen. S. gebruikte bij het recht drukken van een der bladen van de fan zijn been, doch juist op dit moment maakte de M 2 door de nogal ruwe zee een onverwachten zwaai. De voet van den genoemden korporaal raakte leelijk be kneld en werd ontwricht. Het zal geruimen tijd duren, voor de onfortuinlijke marineman van de gevolgen van dit ongeval heelemaal hersteld zal zijn. HET EINDE DER HARINGVISSCHERIJ. Door het ruwe weer in het Kanaal, gedu rende de laatste weken, is het voor de ha- ringvisschers vrijwel onmoglijk het bedrijf uit te oefenen. Vrij zeker zulen de schepen dan ook, als ze weer binnenkomen, behouden teelt maken. DE LOONACTIE IN HET VISSCHERS- BEDRIJF TE IJMUIDEN.. Het compromis-voorstel met 417 tegen 129 stemmen verworpen. Naar de „Nw. Rott. Ct." verneemt, zijn voor de stemming over het compromis-voorstel door de zeelieden uitgebracht 546 geldige stemmen, waarvan 417 tegen en 129 vóór de aanvaarding. Bij de IJmuider federatie was de verhouding 341 tegen en 85 vóór, van den Chr. Bond en de oud-katholieke organisatie stemden 76 tegen en 44 vóór. Zoowel de zeelieden als de havenarbeiders hebben dus de voorstellen verworpen. STEUN VOOR HERSTEL VAN VISSCHERSVAARTUIGEN. Aanvragen uiterlijk vóór 1 Maart indienen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Crisis-steunbeschikking 1937 (herstel vis- schersvaartuigen) in dier voege is gewijzigd, e hebben de vorige week in een overzicht gewezen op de raadselachtige houding van den Chineeschen premier-opperbevelhebber, Tsjang Kai Shek, die alle onderhandelingen met Japan zonder meer afwees, zoodat men begrijpt, dat het manifest van de Japansche regeering, waarin de diplomatieke betrekkin gen met China worden afgebroken, wel niet veel indruk gemaakt zal hebben. China gaat zijn eigen weg, rustig en met een zelfverzekerdheid, die bewondering af dwingt. We hebben in het bovenaangehaalde overzicht ook gewezen op de nog vrij onver zwakte positie van het Chineesche leger, dat wel telkens heeft moeten wijken voor de Ja pansche overmacht van een technisch uitste kend uitgerust leger, maar dat met een onge schokt moreel zijn positie telkens weer in neemt. En bij dit alles, zijn de Chineesche diplo maten bezig in Europa contactpunten te zoe ken. Zij ontwikkelen daarbij een groote acti viteit. Een Chineesche missie is naar Moskou vertrokken. Wat daar besloten zal worden? We zullen het moeten afwachten, maar zeker is, dat Japan nog niet met China heeft afge rekend en dat de vraag, wie tenslotte als overwinnaar uit den Strijd zal komen, nog lang niet beslist. Naar aanleiding van het afbreken van de diplomatieke onderhandelingen door Japan met China, schreef de Msbd. nog: Te Tokio wordt dan ook met alle stellig heid verwacht, dat de Japansche ambassadeur in China, Kawagoe, nog in den loop van deze week zal teruggeroepen worden. Dat wil niet zeggen, dat een Japansche oorlogsverkla ring aan China binnenkort te verwachten is. Deze komt misschien over eenigen tijd, mis schien ook komt ze in het geheel niet; het doet weinig ter zake. In elk geval zal deze oorlog nu tot het bittere einde doorgevochten moeten wor den, totdat een der partijen, d.w.z. de regeering-Tsjiang Kai Shek of de Japan sche regeering het onderspit moet delven. Een ander alternatief schijnt niet te be staan, hoezeer het ook waar is, dat bij de moderne oorlogvoering geheel ongedachte mogelijkheden plotseling naar voren kun nen komen. De strijd zal voortgezet worden. En zal zeer zware, practisch ondragelijke lasten eischen, zoowel van den overweldiger, als van hem, die zijn land verdedigt. En dan komt één ge dachte heel sterk naar voren: Japan wil niet meer met een regeering-Tsjang Kai Shek, doch alleen met een nieuw, natuurlijk pro- Japansch regiem onderhandelen. dat de schriftelijke aanvragen om voor den krachtens deze beschikking te verleenen steun in aanmerking te komen uiterlijk den lsten Maart a.s. bij de Nederlandsche Visscherij cen trale moeten zijn ingediend om in behandeling te worden genomen. De proefverlichting gisteren voor het laatst gebrand. De wandelaars langs de Buitenhaven zagen gisteren om half vijf plotseling langs de flan ken, langs de verschansing en langs de mas ten van het Wachtschip de honderden elec- trische lampjes aangloeien, die straks het schip in feestelijk licht zullen zetten, als het bericht van Soestdijk is doorgekomen. Waarschijnlijk hebben die wandelaars ge meend, dat hét blij gebeuren had plaats ge had en zijn ze naar huis gesneld, om daar te vernemen, dat we nog steeds wachten, wach ten tot de eerste schoten van Wierhoofd de vreugde zullen vertolken. Het was de laatste proefverlichting giste renmiddag van het Wachtschip, de laatste contróle of „alle lampen branden". En inder daad, ze brandden. Ze brandden langs de voor- en achtersteven, ze brandden halverwege het schip en trokken een gloeiende lijn langs de verschansing. Ze klommen met hun vroo- lijk licht tot in de toppen van de masten. Zeshonderd lampen zijn er voor deze ver lichting gebruikt en 250 meter kabel was er voor noodig om den lichtweg langs het schip te leggen. Straksstraks zullen er duizenden zijn, die het oude trouwe Wachtschip in zijn feest kleed zullen bewonderen. Wanneer? H BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8. „Politiewagen 99" en „De purperen mantel" Rialto, Spoorstraat, half 8: „M'n man is detective" en „De dood langs den weg". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8. „Hals over kop" en „Een gevaarlijke ver houding". Woensdag 19 Januari. Casino 8.30: Vierde Marine-concert. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op jg jg Barometerstand Den Helder 762.5 Temperatuur lucht 55 Laagste temp. lucht gisteren 5.2

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5