Vlaanderen in beroering bij Teruel? Tsjang-Kai-Sjek vormt nieuw leger SPANJE Linksche nederlaag Weer een volksstemming in Duitschland? Auto met dieven verongelukt De versterking van Amerika s vloot Publicatie van het rapport van Zeeland Vecrknecht verdronken UUelïennen Lid van Huis Habsburg vernield hakenkruis Buysse-Billiet en Slaafs- Pellenaars twee ronden voor Arrondissements rechtbank te Alkmaar Uit onze omgeving ctberichteï^IQ Biggenmerken Belangrijke stellingen door recht schen bezet. Radio Sevilla meldt, dat de recht- sche troepen gisteren een schitte rend succes hebben behaald door de bezetting van de geheele versterkte linie van regeeringsstellingen bij Alto de Celadas en de zeven hoog ten, die bij Teruel een geheel van weerstandspunten van den eersten rang vormen. Verscheidene vijandelijke brigades wer den gedecimeerd. Belangrijk materiaal, waaronder batterijen artillerie, viel in recht- gche handen. Rechtsche jachtvliegtuigen hebben vijf regeeringstoestellen neergescho ten. Bareel ona's zienswijze. Het officieele communiqué van het mini sterie van defensie te Barcelona meldt o.m.: Gistermorgen heeft de vijand een krachti gen aanval gedaan in de richting van de hoogten van Celadas. Onze linies ondergin gen een lichte wijziging ten zuiden van Pe- tron. Wij haalden vijf vijandelijke vliegtui gen neer en verloren er zelf twee. Havas meldde vanochtend uit Salamanca: In het officieele legerbericht wordt medege deeld, dat de rechtsche troepen tot den aan val zijn overgegaan aan het geheele front hij Alto de Celadas en Muleton bij Teruel. De vijand, die deze stellingen lan ger dan een jaar bezet had, werd te ruggedreven en achtervolgd in het Alfambra-daL Het aantal gevangen genomen vijanden bedraagt meer dan 600, dat der dooden is niet te be rekenen, doordat de linkschen, toen zij trachtten den rechtschen op- marsch te stuiten, geheel gedecimeerd werden. De rechtsche troepen hebben verder veel oorlogstuig buitgemaakt. Voordat Hitier naar Rome vertrekt. De Duitsche regeering heeft, naar verluidt, het voornemen, een plebi sciet uit te schrijven over de binnen- en buitenlandsche politiek, w.o. ook over de kwestie der koloniën. De stemming zal binnen enkele weken gehouden werden. Naar men zegt, verklaart Un. Press, heeft de regeering de bedoeling, een uitspraak van de bevolking over de door de regee ring gevoerde politiek en in het bijzonder over het koloniale vraagstuk te krijgen vóór Hitier zijn bezoek aan Rome brengt. De voorbereidingen zijn reeds begonnen. In Berlijn en andere steden zijn groote ver gaderingen, waarin de partijleiders alle phasen der Duitsche politiek zullen bespre ken-) aangekondigd. Protesten tegen de gevangenhou ding van Grammens, den strijder voor de Vlaamsche taal. De arrestatie van den bekenden strijder voor de naleving der taal wetten, Grammens, die, waar hij kan, de Fransche naamborden in Vlaanderen in het Vlaamsch over schildert, hetgeen kort geleden weer tot zijn aanhouding te Tongeren heeft geleid, heeft in Vlaamsche kringen tot talrijke protesten aanle- ding gegeven. Aan den koning en aan den eersten mi nister zijn tal van telegrammen gezonden, waarin de vrijlating van Grammens wordt geëischt, alsmede toepassing der taalwetten. O.a. heeft het Vlaamsch Nationaal Verbond een beroep op den koning gedaan. Verder heeft de Katholieke Vlaamsche Senator De Boodt het voornemen te kennen gegeven, de regeering over deze aangelegenheid te inter- pclleeren. Heftige taal van de Standaard. Hot geval Grammens heeft volgens de Standaard een symbolische betee- kenis, hetgeen de gevoels-atmosfeer rond deze zaak verklaart. Alle Vla mingen vragen dan ook, aldus het blad, dat het geval Grammens onder dit perspectief beschouwd wordt. Elders schrijft het blad: Wij hebben den ïndruk, dat wij in het Vlaamsche land be wogen dagen tegemoet gaan. De tijd der duldzaamheid blijkt voorbij. Voor de la- mingen gaat het om een groote zaak, een geweldige zaak. Er zal nu of nooit worden ■uitgevochten of de taalwetten in België doode letter blijven, of de Vlamingen dat blijven dulden, of ja dan neen de officieele eentaligheid en taaleenheid van laande ren de grondslag is van de taalwet in be stuurszaken in 19.12 aangenomen. Ta of neen wij zullen ditmaal zien wie er he machtigst is: de vereenigde, eensgezinde Vlamingen, of de onwillige overheid. Medewerkers van Grammens zetten de actie door. Terwijl Grammens in de gevangenis te Tongeren ruimschoots gelegenheid hee om uit te rusten van zijn nachtelijke ex pedities met kwast en verfpot, zetten zijn medewerkers allerwegen in den lande de actie tegen de tweetalige straatnaamborden onverdroten voort, lezen we in het Hsbl. Nu hier dan daar stellen de burgers des morgens als zij zich aan hun dagtaak be geven vast, dat „de mannen van Gram mens" weer aan het werk zijn geweest. Af en toe worden de verversploegen bij hun nachtelijken arbeid door de politie verrast en gewoonlijk hebben er dan ook een paar arrestaties plaats. Bil achtervolging door politie auto ln de Engelsche hoofdstad. Zaterdag werd er te Londen in East Ham een auto vermist, even later kwam er bericht, dat in de High Street een winkel raam was ingeslagen en dat daar bontman tels en andere goederen waren ontvreemd cn dat de daders per auto gevlucht waren. Onmiddellijk ging, aldus de N.R.Crt., de po- litie-auto er op uit, die weldra den vermis ten auto zag rijden. De gestolen wagen schoot weg met een vaart van ver over de honderd kilometer en de politie-auto stoof hem met dezelfde snelheid achterna. Toen de politie-auto den andere dreigde in te ha len, probeerde de chauffeur van dezen wa gen een zijstraat in te schieten. De straat was echter glad, de auto slipte en draaide om zijn as rond, waarop de politie-auto er bovenop vloog, de aangereden auto botste tegen een lantaarnpaal en sloeg over den kop. Van de drie mannen in dezen auto bleek er een dood te zijn, de beide anderen ernstig gewond. De politie-auto was betrek kelijk licht beschadigd. Militaire attaché'» van verscheidene mogendheden volgen met behulp van een op den grond uitgespreiden stafkaart de uiteenzettingen van een Japansch of ficier over de krijgsverrichtingen in China. Twee en twintig nieuwe schepen op stapel. Het luchtvaart-bureau van de vloot der Vereenigde Staten heeft het voornemen voor 1941, 2050 vliegtuigen te bouwen in plaats van 1910, zooals eerst het plan was, volgens een mededeeling van vice-admiraal Cook, den chef van het bureau in de desbetreffen de subcommissie van het Huis van afgevaar digden. Admiraal Cook deelde voorts mede, dat sommige escadrilles van de marine-lucht macht van twaalf op achttien machines ge bracht zullen worden. Ook zal het aantal toe stellen vergroot worden. Het aantal toestel len van de vloot zal niet aanmerkelijk wor den vermeerderd. Het nieuwe plan is nog niet door het departement van marine goed gekeurd. Bijna 27 millioen meer voor de vloot. Ook zeide Cook, dat, hoewel op het pro gramma voor het komende jaar 1920 vliegtui gen stonden, men verwachtte, dat tegen het einde van deze periode slechts 1870 toestel len zouden gereed zijn gekomen, ten gevolge van beperking van de beschikbare gelden. De commissie voor het toestaan van gelden van het Huis van Afge vaardigden heeft aanbevolen 553.266.494 dollar ter beschikking te stellen voor de vloot in het komen de belastingjaar. Dit is 26.723.186 dol lar meer dan in het afgeloopen jaar. Hierdoor zal het mogelijk zijn 22 nieuwe schepen op stapel te zetten, hierbij inbe grepen twee slagschepen, die elk meer dan zeventig millioen dollar kosten, verder twee kruisers, acht torpedojagers, zes onderzeeërs en vier hulpschepen. Bovendien stelde de commissie voor gel den ter beschikking te stellen voor het af bouwen van meer dan zeventig schepen, die reeds op stapel staan. Afmattingstactiek. Ik ben bezig een nieuw leger slag vaardig te maken. Twee maanden heb ik noodig om de aan het front van Sjanghai verslagen divisies weer op te bouwen. De oorlog is in een nieuw stadium gekomen. Zoo verklaarde maarschalk Tsjang Kai Sjek den specialen correspondent van Reu ter in het hoofdkwartier te velde in de pro vincie Iloenan. Onze tegenstand, zoo ver volgde de Chineesche opperbevelhebber zal niet geconcentreerd worden op sommige sleutelposities. Wij zullen gebruik maken van de uitgestrektheid van ons land en het Japansche leger onophoudelijk bestoken. Wij zullen ons verder westwaarts moeten terugtrekken. Maar den strijd zullen wij voorzetten. Alle Chineesche regeeringslei- ders zijn het hierover eens. Met de verove ring van Nanking zijn de Japansche moei lijkheden toegenomen. Hun doel, de vernie tiging der Chineesche regeering, is hiermede geenszins dichterbij. Van nu af zullen mijn krijgsverrichtingen erop gericht zijn, een groot Japansch leger op Chineeschen grond te houden. Des te langer dit duurt, des te grooter inspanning zal dit voor Japan be- teekenen. Ten slotte deed de maarschalk een be roep op Amerika en Engeland, hem oorlogs materiaal te verschaffen. 30 DOODEN OP DE BRITSCHE KUST. Hoe de storm huishield. Het aantal dooden, dat de storm geduren de het afgeloopen weekeinde in Engeland heeft geëischt, wordt thans op meer dan dertig geschat. Aan de kust van Wales zijn een aantal lijken aangespoeld, waaruit is gebleken, dat het schip „Glanrhyd" uit Swansea is vergaan met zeventien man aan boord. Aan de Schotsche kust is een kust vaartuig vergaan met vijf man aan boord. Nog deze week. Volgens den diplomatieken redacteur van de Evening Standaard is morgen of Donder dag de publicatie te verwachten van het rapoprt van Van Zeeland waarin deze zou aanbevelen, een conferentie te beleggen tus- schen de bezittende en de niet-bezittende naties, ten einde een grondslag voor onder handelingen te vinden. De redacteur meent te weten, dat Duitsch land en Italië medegedeeld hebben, dat zij bereid zijn hun medewerking te verleenen, doch dat niets op touw gezet zou kunnen worden voordat een nieuwe regeering in Frankrijk tot stand is gekomen. Sterke stroom deed reddings pogingen falen. Gistermiddag omstreeks twee uur is de ongeveer 50-jarige ongehuwde veerknecht H. Gerritsen te Ravenstein (N.B.) achter over uit een roeiboot geslagen en verdron ken. Wegens den sterken stroom in de rivier de Maas gebruikte de pont op het oogenbük voor de verbinding tusschen de Brabantsche naar de Geldersche zijde van de Maas den gierkabel. De kabel moest worden nagezien en daartoe begaf de veerknecht zich in een roeiboot. Tijdens het werk is hij achterover uit de roeiboot geslagen. Direct trachtten eenige opvarenden van de voor den loswal liggende schepen met een motorboot en eenige roeibooten den nog drijvenden knecht te bereiken, om hem door handreiking te redden. Tengevolge van de sterken stroom faalden deze pogingen, en'de man verdronk jammerlijk. Verontschuldigingen aangeboden. Na een bal in de opera heeft een lid van het huis van Habsburg, Prins Ernest Ho- henberg, een ruit stukgeslagen, waarop een hakenkruis geschilderd was. De ruit droeg verder de opschriften van het Reisbureau der Duitsche Spoorwegen. De prins heeft de Duitsche legatie zijn verontschuldigin gen aangeboden. Men meent, dat hiermede het incident gesloten is» Zesdaagsche van Gent. Gisteravond om tien uur was de stand van de Gentsche Zesdaagsche: 1. BuysseBilliet, 2. SlaatsPellenaars. Op twee ronden: 3. Van Schyndel—v. d. Broek. Op vier ronden: 4. DepauwBruneau. Op zes ronden: 5. Deneef—Dckuvsscher; 6. Huys Verreijcken; 7. GuimbretiéreGiorgetti. Op vele ronden: 8. N'ayeMartin en 9. De- foordtVerhagen, Meerschaert en De Bruycker gaven in den loop van den avond den strijd op. POLITIERECHTER TE ALKMAAR. (Zitting van Maandag 17 Januari.) ren Helder. EEN BRUUT. Dan wordt voorgeroepen verd. P. S., wo nende te Den Helder, wien ten laste wordt gelegd, dat hij in het huis waar z'n vrouw haar tijdelijk intrek had genomen, den boel had stuk geslagen. Politierechter: U hadt niet minder dan 30 glaasjes bier op en toen wilde u de kin deren eens komen kijken. De eerste getuige is mej. P. Buis, de echt- genoote van verd., vertelt dat op 18 October van het vorige jaar, verd. bij het huis kwam waar get. haar intrek had genomen. Hij wilde erin om de kleine meid te zien. Toen is verd. binnengedrongen en den boel stuk geslagen. Poplitierechter: Was dat boeltje van U? Get.: Ja zeker. Verd. ontkent zulks; we waren bezig Ie scheiden, toen mijn vrouw naar haar vader en moeder is teruggegaan. Get.: Alleen de lamp, die hij heeft stuk geslagen was van hem. De tweede getuige is A. Dinaar, los werk man te Den Helder. Get. vertelt, dat verd. op 28 October den boel in het huis van mej. Buis heett stuk geslagen. Politierechter tot verd.: U heeft ook de glasruit stukgeslagen; die was toch niet van U. De Officier vindt het ergerlijk dat iemand 30 glazen bier naar binnen slaat en dan z'n echtgenoote opzoekt en daar den boel kort en klein slaat. Mr. v. d. Feen de Lilie eischt een gevangenisstraf van 1 maand. De politierechter vonnis wijzende meent dat men hier te doen heeft met een bruut Daar verd. veel geld schijnt te bezitten, om dat hij 30 glazen bier kan drinken, veroor deelt mr.. Ledeboer hem tot f 25 boete subs. 15 dagen en 1 maand gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Politierechter: Heeft U daarop nog iets te zeggen? Verd.: Laten we het er maar bij laten zit ten. Politierechter: Als je je dan maar behoor lijk gedraagt. EEN VREEMDE JUFFROUW. De volgende verd. is Neeltje Gr. uit Den Helder die in deze plaats een zekeren J. Bosman, vader van het Weeshuis aldaar in het gezicht had geslagen en een ruit had in geslagen. Politierechter: Waarom deed U dat? Verd.: Ik moest een zekere behoefte doen. Politierechter: Dan had U toch beter kun nen aanbellen, dan midden in don nacht een ruit stuk te slaan. Verd.: Ik wilde het in die sfèeg doen, waar het Weeshuis is. Politierechter: Waar kwam U vandaan? Verd.: Ik kwam van een dencing. Politierechter: Wat is dat? Verd.: Van een densing; nou, dat is een dencing. Politierechter: Zegt U liever een dans gelegenheid, dat versta ik tenminste. Als LT Engclsch wilt spreken, dan moet U „dan cing" zeggen. Als eerste getuige wordt voorgeroepen J. Bosman, vader van het Weeshuis, die stok doof blijkt te zijn. Politierechter: Vertelt U maar eens. Ver telden! Get.: O, vertellen! Ik werd 's nachts wak ker, door lawaai in de steeg. Ik stond op, stak een lantaarn aan en schoof het raam open. Nou: Nou, toen kreeg ik een klap in me gezicht. Politierechter: En sloeg de juffrouw ook een ruit in? Get.: Wat zeg U? Politierechter: Ofzeeenruitinsloeg? Get.: O ja; zeker; van 't Weeshuis. Politierechter: Zei ze, dat ze een zekere behoefte moest doen? Get.: Of ze wat? Politierechter: Een-be-hoefte-moest doen? Get.: Niks van hekend. Politierechter: Was ze alleen? Get.: Nee: met een korporaal. Politierechter: Het wordt hoe langer hoe mooier. Tot verd. U bent in Antwerpen ook al eens een keer veroordeeld.. U bent een vrouw van verdachte zeden. Verd.: Nee, dat is niet zoo. De officier renuisitoir nemend eischt f 25 boete. subs. 15 dagen. Conform dezen eisch wordt verd. veroor deeld. FIETSBANDEN DOORGESNEDEN Okke P. uit Den Helder Wordt ervan be schuldigd in genoemde plaats twee banden van rijwielen te hebben doorgesneden. Verd. erkent het feit. Politierechter: U was dronken nietwaar? Verd.: Ja pn ik viel over die fiets. Get. .Tac. Chr. Laddé, leerling van de Zee vaartschool te Den Helder zegt, dat van zijn fiets d" handen waren stuk gesneden. De officier van Justitie vordering nemend zegt dat verd. een oude klant is, die al eenige malen werd veroordeeld. Mr. v. d. Feen eischt tegen verd. één maand gevange nisstraf. Verd. wordt dan door den politierechter conform den eisch veroordeeld. A.VNA PAÜLOWNA Bilj arten. Van de A.B.C., de biljartclub der afdeeling van den Ned. Arb. Sportbond, speelde groep I, de Vrijdagavondploeg, tegen groep II, de Dinsdagavondploeg, een wedstrijd bij den heer W. Kossen. De uitslag was een gelijk spel, daar iedere groep 9 partijen won. In aantal caramboles was groep I de baas. De Vrijdagavondploeg maakte er n.1. 695, te gen groep II 599. K 8 y W1ER1NGEH WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen bedroeg aan het einde van de vorige maand in deze gemeen te 354. Hiervan waren 167 arbeiders in de werkverschaffing in den Wieringermeer- polder tewerkgesteld. WINKEL- EN CAFéSLUITING. Nader is door Burgemeester en wethou ders dezer gemeente bepaald, dat de win kels en de café's op den dag der geboorte van een Koninklijken Prins of Koninklijke Prinses alsmede op den daarop volgenden dag, (den nationalen feestdag) tot 12 uur geopend mogen blijven. CALLANTSOOG BOUWVERGUNNINGEN. Door'B. en W. dezer gemeente is aan de Rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage ver gunning verleend tot het bouwen van een gebouwtje ten dienste van de automatisee ring van de Rijkstelefoon. Aan P. Vos Jb.zn. is vergunning verleend tot het bouwen van een houtbergplaats.. VERLENGING WERKVERSCHAFFING Door den Minister van Sociale Zaken is de subsidietoezegging voor de werkverschaf fing ondernomen door de N.V. Mij „Het Zwanenwater" wederom verlengd. DETACHEERING RIJKSVELDWACHTER De alhier gestationneerde rijksveldwach ter, Brig. tit., de heer A. v. Iperen, is thans in verband met de a.s. blijde gebeurtenis, voor onbepaalden tijd te Soestdijk gedeta cheerd. „ZANGLUST" ONTBONDEN. Naar ons werd medegedeeld is de dames- zangvereeniging „Zangiust" thans ontbon den. Als oorzaak hiervan wordt opgegeven de geringe belangstelling. AMSTERDAM, 17 Jan. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 500 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kw. 7280 ct.. 2e kw. 6470 ct., 3e kw. 5262 ct. per Kg. slachtgew.; 90 melk en kalfkoeien f 180—250 per stuk, 39 vette kalveren: 2e kw. 7280 ct., 3e kw. 5668 ct. per Kg. levend gewicht; 55 nuchtere kal veren f 8—15 per stuk, 31 schapen f 1832 per stuk, 433 varkens: vleeschvarkens, we gende van 90110 Kg. 71—72 ct., zware varkens 7071 ct., vette varkens 6970 ct. per Kg. slachtgew. Aangevoerd 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Over zicht: Slachtrunderen ruime aanvner, zeer stugge handel, dalende prijzen. Melkkoei en meest matige aanvoer, stille handel. Vet te kalveren zeer matige aanvoer, gedrukte handel, lagere prijzen. Nuchtere kalveren zeer matige aanvoer, vlugge handel, con stante prijzen. Schapen matige aanvoer, stille handel, vaste prijzen. Varkens minder aanvoer, gedrukte handel, dalende prijzen. Eenige zeer beste varkens een twee cent hooger. AMSTERDAM, 17 Jan. Aardappelen. (Bericht van den Mak. •Tac. Knoop). Per 70 kilo: Zeeuwsche bonten 3.303.50. Z. blauwen 3.303.50, Z. eigen heimers £.30—2.50, Z. blauwen en bonten poters 1.801.90, Flakk. eigenheimers 2.50 —2.60. Spuisehe eigenheimers 2.702.80. di to poters 1.801.90, Klei of zand Roodstar 2.102.30, Anna Paulowna zandaardappelen 2:302.50. Texelsehe zandaardappelen 2.30 2.50. Zand bonten star 2.30—2.50. N.H. bonten 2.802.90. Idem blauwen 2.602.80, idem bl. eigenheimers 2.302.40. Hillegom- mer zandaardappelen 2.60—2.80 Verder per 100 kilo in balen van 50 kilo Drcntsrhe en Overijsselsche zandeigenheimers 3.203.50, Roodstar 33.40. bonken 2.602.80. AMSTERDAM, 17 Jan. Binnenl. granen (Boerennoteering). Rogge 7.357.75, chevaüer gerst 7.508, wintergerst 7.507.80. haver 6.256.65, duiveboonen 9— 10. paardeboonen 89, groene erwten 9 9.50. alles per 10 Kg.. Karwijzaad 11.25 11.50. blauwmaanzaad 14.5016 per 50 Kg. BROEK OP LANGENDTJK. 18 Tan. Uien 12.20—12.80, drielingen 9.50—10.50, grove 11.90—12.40, stek 6.50—8.20, nep 9.80. peen 3.kleine peen 0.901.20, kroten 3.50—4, roode kool 3.70—7.10. gele kool 1.50 —2.80. D. witte kool 1.80—2.80. NOORDSCHARWOUDE, 18 Jan. hl. Eeigenheimers 3.30; uien 12.7012.80 drie lingen 9.30—9.80 grove 12.40—12.60 peen 3.30; kleine pen 90; kroten 2.80—4.20 rode kool 46; groene kool 1.90, savove kool 1.20; gele kool 1.50—2.60 d. witte kool 1.60—2.80. PURMEREND. 18 Jan. Koeien, totaal 410 stuks; 205 vette koeien 0.580.66 per Kg., geldekoeien f 160—210 per stuk, melkkoeien f 180—300 per stuk, 12 paarden f 90—180 per stuk, 35 vette kal veren 30—60 ct, per Kg., 350 nuchtere kal veren f 717 per stuk, 197 vette varkens o860 ct. per Kg.. 48 magere varkens f 25 43 per stuk. 340 biggen f 15—25 per stuk, 1000 schapen f 17—34 per stuk. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de ia®#, van 3 fot 8 Januari 1938 bedroeg: 30.117, tegenover 24.395 in de overeenkom stige week van het jaar tevoren. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari 8 Januari 1938 in totaal aangebracht 1.8(7.801 merken, tegenover 2.125.273 merken van 1 Januari 1936 tot 8 Januari 1937.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7