PANTER Agenda Woensdag 19 Januari 1938 Tweede Blad MadJnieuwJ Hedenavond Marine- concert Geboorte-feest Taptoe van de Heldersche Mariniers Vijfjarig jongetje raakt onder een fiets Nuttige uitvinding van een Helderschen onderwijzer Uitreiking zilveren medaille Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" De padvinders helpen mee! Postbestelling op den Nationalen Feestdag Mail voor de „Java" Wijziging verordening rangen, enz. politie 3e Abon.-voorstelling H.Z.V. Het Kon. Instituut in floodlight Maar er zitten twee laagjes in! A MIGNON Hr. Ms, Johan Maurits van Nassau De kinderwagen van de Prinses Inschrijving Handelsregister Burgerlijke Stand van Den Helder De Fransche Kabinetscrisis Mailverzending Hr. Ms. Hertog Hendrik" Soliste Corry Bister. Schubert zal van het Marineconcert van hedenavond, de hoofdschotel vormen. Het programma is met smaak samengesteld. De sopraan-zangeres Corry Bijster, uit Haarlem, zal als soliste optreden.. Wij gaven gisteren een beschrijving van het nummer, waarin zij de zangpartij vervult. Men verzuime dit concert niet. Hieronder laten wjj nog een korte beschrij ving volgen van het eerste nummer, dat het eymphonie-orkest vanavond zal vertolken. De Unvollendete. Allegro moderato Andante en moto. Van de acht symphonieën die Schubert echreef, is de zevende de bekendste en ge- liefuste, waar omheen zich nog steeds een legende spint als om de Venus van Milo, die ook onvoltooid de schoonheid van een voorbij tijdperk tot ons bracht. Pas 43 jaar na haar ontstaan het titelblad draagt den datum: „Wien den 30 October 1822" werd zij in Weenen voor het eerst uitgevoerd. Toen men in 1865 de twee symphoniedeelen van Schu bert op de zolders van een bibliotheek ont dekte, zag men in deze de torso van een vier- deelige symphonie. Men werd in deze meening nog versterkt door een fragment van een par- tituurschets van een Scherzo, het geijkte derde deel dus. Om deze uitzondering op den regel van dien tijd die vier deelen eischte, werd deze sym phonie betiteld als „onvoltooid" en onder den naam „Unvollendete" werd zij een der populairste werken van de geheele sympho- nische literatuur. Waarom Schubert het bij deze twee deelen heeft gelaten zal wel altijd een open vraag blijven. Overigens heeft b.v. Beethoven eenige sonaten geschreven, die uit twee deelen bestaan, terwijl de vorm ook hier gewoonlijk vierdeelig is. Een toepasselijk lied van een plaatse- lijk onderwijzer. De heer C. Prinsen, onderwijzer aan de Comeniusschool alhier, heeft een lied gemaakt op de a.s. Blijde Gebeurtenis, dat we zoo aar dig vinden, dat we er hier gaarne een plaatsje voor inruimen. Ook al omdat dit lied op ver schillende scholen hier ter stede in studie ge nomen is, w.o. de Comeniusschool, de Christe lijke school aan den Kanaalweg en de open bare school aan den Parallelweg. Ook buiten de stad doet het geslaagde lied opgeld, o.m. wordt het gezongen op scholen te Alkmaar en Vlaardingen. Wij vernemen, dat het, op muziek uitgegeven zal worden. De heer A. J. Leewens schreef er passende en stemmige muziek bij. Hier volgt de tekst: Grauw en wintersch was de hemel Boven 't kleine Nederland, Dreigend dreven wolkenlegers Over bosch en hei en strand. Maar een groot en heerlijk wonder Zet ons hart in zomergloed! 't Is alsof het gouden Zbnlicht Plots de winter wijken doet! Van de Schelde tot de Dollart Tintelt thans het rood-wit-blauw, Blijde klokke-tonen zingen Het Wilhelmus van Nassau. Dreunend klinkt kanongebulder, Vreugde straalt van elk gezicht, Nu er in een donzig wiegje Klein en teer een prinsje ligt. Lieve Moeder Juliana En Prins Bernard aan Uw zij, Zingend willen wij U wenschen Met een hart zoo vol en blij: Moge 't Prinsje van Oranje Ook al is het nu nog klein Eens de vreugde van ons allen Eens de trots van Neerland zijn. Te IJmuiden. Wij lezen in „Het Dagblad voor IJmuiden": Naar wij vernemen zullen de feestelijkheden ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis zich niet alleen bepalen tot de beide vast gestelde feestdagen. Men zal zeker blij verrast zijn te hooren, dat er pogingen in het werk worden gesteld, een taptoe te houden in onze plaats. Hiervoor worden besprekingen gevoerd met het corps mariniers te Den Helder. Nadat de rondgang door de gemeente is ge houden, zal de taptoe plaats vinden op het Tiberiusplein. Zoo goed als zeker wordt een en ander gegeven een tweetal dagen na de Blijde Gebeurtenis. Hopen we nu maar, dat de hoogste auto riteiten g-unstig over deze plannen zullen be schikken. En liep vermoedelijk een lichte hersenschudding op. Het vijfjarig zoontje van de familie Weemaf, in de Krugerstraat alhier zou gis termorgen voor zijn moeder wat visch halen in de Van Galenstraat. Het jongetje rende zoo gauw als zijn beentjes hem konden dra gen, de centen in de hand gekneld, naar de firma Beishuizen. Hij was zoo vervuld van zijn gewichtige boodschap, dat hij zonder op of om te zien de Krugerstraat bij den hoek Van Galenstraat wilde oversteken. In volle vaart liep het knaapje tegen een wielrijder aan en viel met een bloedende hoofdwond op straat. Hij werd bij onwonenden binnenge bracht, waar een dokter, die spoedig ter plaatse was, de eerste hulp verleende. Deze oordeelde overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. De kleine werd naar de St. Lid- w-inastichting gebracht. Vermoedelijk heeft hij een lichte hersenschudding en zal het eenige weken duren voor de ouders hun on fortuinlijke zoontje weer thuis zullen hebben. De rekenschuif voor individueel en klassikaal onderwijs. Opnieuw vraagt een uitvinding van een onderwijzer onze aandacht. Wijdden wij gisteren een artikel aan de onderwijs methode van den oud-stadgenoot, den heer J. H. van Twisk, thans is er de rekenschuif van den heer D. Vries, onderwijzer aan de B.L.O.-school alhier, welke belangstelling verdient. De heer Vries heeft een methode uitgevonden om het rekenonderwijs in zijn eenvoudigste stadium te vergemakkelijken, in dien zin, dat het onderwijs door het kind beter begrepen wordt. Daartoe maakt de heer Vries gebruik van een zestal rekenschuiven. Daar het onderwijs in het rekenen steeds ge splitst wordt in: a. behandeling der getallen van 110, b. behandeling der getallen van 120 en c. behandeling der getallen van 1100, heeft de heer Vries een drietal schuiven ver vaardigd, voor elk der drie gebruikelijke split singen één. Doel van deze schuiven is het kind getalbe grippen bij te brengen. Om dit te bereiken is het noodzakelijk het aantal of het getal aan bepaalde dingen te laten opmerken. Bovendien is het wenschelijk daarvoor iets te gebruiken, waarin het kind belang stelt. Daar dit vooral met munten het geval is beantwoordt de schuif aan deze eischen, omdat het kind daarbij alleen met centen en dubbeltjes rekent. De drie thans besproken schuiven zijn alle bestemd voor individueel onderwijs, zooals het op de B.L.O.-scholen gegeven wordt. De heer Vries heeft zijn uitvinding echter ook in dienst willen stellen van het klassikaal onderwijs, in welk geval de schuiven dus ook voor de gewone lagere scholen bruikbaar zou den zijn. Hierin is hij geslaagd door van de 3 schuiven een grootere te maken, waardoor er klassikaal mee gewerkt kan worden. De heer Vries maakt sinds geruimen tijd op zijn school gebruik van de schuiven en heeft daar veel profijt van. De kinderen leeren het rekenen veel vlugger, terwijl hun tevens het begrip en de waarde van het geld bijgebracht wordt. De inspecteur van het lager onderwijs, alsmede een collega van den heer Vries betuig den reeds hun instemming met deze uitvinding, terwijl de firma Jacs. Swildens te Bussum haar in den handel heeft gebracht. Aan Hoofdwerktuigkundige J. M. de Lange. Gistermorgen had de uitreiking plaats van de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen en eerlijken dienst aan den Hoofd werktuigkundige J. M. de Lange van het Regiment Kustartillerie. Daartoe stond te 11.45 u. een schoolcom- pagnie Kustartillerie op de binnenplaats van de kazerne van Fort Erfprins opgesteld, waar, na het voorlezen van het bul, de Majoor A. G. van der Hout, Hoofdinstructeur van het regi ment, den jubilaris toesprak. De Majoor herinerde er aan, dat de zilveren nledaille een onderscheiding is voor trouwen en eerlijken dienst gedurende 24 jaren bij de Koninklijke Landmacht. Vóór zijn in dienst treden bij de Kon. Landmacht had de jubilaris reeds een eervolle loopbaan van meerdere jaren elders, o.a. bij de Kon. Marine, doorloopen. In dien die jaren mochten worden medegeteld, dan zou de jubilaris reeds eenige jaren geleden de gouden herinneringsmedaille zijn uitgereikt. In de toespraak werd er verder op gewezen, dat De Lange niet alleen een goed kameraad, maar ook een goed en ervaren vakman is. Met den wensch, dat de hoofdwerktuigkun dige nog vele jaren voor het regiment mocht blijven werken, werd de toespraak beëindigd. Namens de officieren van het regiment werd een draagmedaille in zilver aangeboden. Nadat door den troep op keurige wijze voor den jubilaris was gedefileerd, was het plech tige gedeelte van de uitreiking der herinne ringsmedaille ten einde. Na afloop kwamen in intiemeren kring de onderofficieren van het regiment nog eenige gezellige oogenblikken bij elkander, waarbij den jubilaris namens de collega's een blijven de herinnering werd aangeboden. Aan de propaganda voor de Stich ting „Ons Kind". Het Landelijk Comité van Anbeveling voor de Stichting „Ons Kind" verzoekt ons mede te deelen, dat het de medewerking verkreeg van talrijke groepen padvinders, om het be hulpzaam te zijn bij een onderdeel van de actie ten bate van het Fonds, dat bij wijze van Nationaal Geschenk eerlang aan H.K.H. Prinses Juliana zal worden aangeboden, ter gelegenheid van de te verwachten Blijde Ge beurtenis. Daar ook de padvinders in onze omgeving meewerken, zij het ons veroorloofd er de neringdoenden op attent te maken, dat zij binnenkort van de padvinders het verzoek zul len ontvangen tot het plaatsen, gedurende ongeveer een tiental dagen, van een fraai uit gevoerde bus, waarin het publiek kleine en grootere gaven kan deponeeren, bestemd voor dit Nationale Geschenk. Mogen zij ook hier kunnen rekenen op de medewerking van den winkelstand, opdat het publiek ook ten onzent ruimschoots gelegenheid krijge voor het Fonds, dat naar men weet, het Nederlandsche Kind ten goede zal komen, te offeren. Men ziet hierbij een reproductie van het schild van de bus. i i V De Directeur van het Postkantoor deelt ons nader mede, dat op den aanstaanden feestdagtfia de geboorte van een Prins (es) alleen de eerste brief- en pakketpost bestelling zal worden uitgevoerd. Alle kantoren worden om 13 uur voor den postdienst gesloten. De openstelling voor telegraaf en tele foon blijft normaal. Correspondentie, volgens Internationaal ta rief gefrankeerd, voor Hr. Ms. kruiser „Java" zal worden verzonden: Op 2 Februari naar Gibraltar laatste bus lichting hoofdkantoor 16 u. 10. Op 10 Februari naar Tanger laatste bus lichting hoofdkantoor 16 u. 10. Daarna naar Den Helder. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij schrijven van 18 December 1936 deelde de Minister van Binnenlandsche Zaken ons mede, dat de Koninklijke goedkeuring van de verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de ambtenaren van politie, zou worden bevorderd. Deze goedkeu ring werd dan ook verkregen bij Koninklijk Besluit van 2 Januari 1937, no. 2. Wij hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om den Minister mede te deelen, dat wij voornemens waren aan U voor te stellen de verordening ook nog op een ander punt te wijzigen. Volgens art. 3 der verordening is bij den dienst van de politie dezer gemeente n.1. werkzaam één agent-mecaniciën. De praktijk heeft echter uitgewezen, dat de dienst met één agent-mecaniciën niet naar behooren kon worden uitgeoefend, doch dat er twee agenten- mecaniciën noodig zijn. De Minister kan zich met een wijziging van de verordening op dit punt vereenigen. 500ste opv. „De Wijze Kater". De 3e abonnem.-voorstelling heeft plaats op Dinsdag 25 Januari a.s. in Casino. Voor dezen datum was gecontracteerd met het gezel schap Jan Musch en waar deze eminente acteur dezer dagen de 500ste opvoering geeft van het meesterwerk van Herm. Heyermans „De Wijze Kater", en hiermede reeds in Rot terdam, Den Haag en andere groote steden weer een buitengewoon succes oogst (heden te Amsterdam de jubileumvoorstelling) is het al een succes, dat het ook voor Den Hel der is mogen gelukken, dit nog altijd belang wekkende stuk hier weer eens te doen op voeren. Menigeen zal „De Wijze Kater" reeds vroe ger hebben gezien de laatste opvoering in Den Helder is 8 jaar geleden maar dit is een stuk, dat men nog eens gaarne weer ziet, vooral waar de rol van Musch als „Hans de Kater" één van zijn grootste creaties is, afge zien nog van het allergeestigste „boosaardige sprookje" zelf en de kostbare aankleeding en groote bezetting er van. Het is wel één van Musch' allermooiste voorstellingen en zullen we deze met pleizier nog eens willen aanschouwen. A.s. Vrijdagavond te 8.15 u. houdt de Hel dersche Zwemvereeniging een ledenvergade ring in café Postbrug, Koningsplein. De agenda bevat o.a. het belangrijke punt: Ver kiezing van een voorzitter, zulks in verband met het bedanken van den heer B. Fels, we gens zijn vertrek naar Alkmaar aan het ein de van deze maand. In de, in het nummer van gisteren en het Advertentieblad van heden afgedrukte advertenie wekt het bestuur de leden op deze vergadering niet te verzuimen, welke opwekking wij in verband met het vorenstaande gaarne ondersteunen. Naar wij vernemen zal het Kon. Instituut voor de Marine op den avond van de blijde ge beurtenis belicht worden met Floodlight. On getwijfeld zal dit de fraaie lijnen van het In stituut op zijn voordeeligst doen uitkomen. Anders zou het eigenlijk nog niet duur zijn. De Panter Mig non is zoo'n fijn sigaartje, dat het eigenlijk gerust eens zoo veel mocht kosten. We kunnen het niet beter beschrijven, dan „een afterdinner in vestzakfor maat". Als het U niet onver schillig is wat U rookt, is Panter Mignon riet iets voor U. 10 stuks 30 cent. FIRMA H. J. VAN SCHUPPEN, VEENENDAAL Saluutschotenmaar niet voor de bl(jde gebeurtenis. Morgen in den namiddag of morgenavond zal Hr. Ms. Johan Maurits v. Nassau op de reede komen en zal dan, voor de vlag van vice-admiraal, 15 saluutschoten afgeven. Men zij dus gewaarschuwd en steke niet bij het eerste schot de vlag uit. De foto van den kinderwagen, die indertijd door v. Delfts' Kinderwagenfabriek, te Til burg, voor Prinses Juliana geleverd werd, staat, in de étalage van de firma Hildering, Spoorstraat. De koninklijke kinderwagen was opgelegd met groote ivoren paneelen van 8 mm dik, waarop het Koninklijk en het Nederlandsche wapen, beiden in ivoor, waren aangebracht. Alle metalen deelen, zooals wielen, duwer, kapgarnituur enz. waren zwaar verzilverd. De ^stoffeering inwendig was van crème kleurige zijde, terwijl de kap van buiten was overtrokken met chevreauleer. De fraaie tentkap bestond uit echte Zeeuwsche kant. Het geheel maakte een zeer voornamen indruk. De wagen werd destijds aan H.M. de Ko ningin aangeboden door een comité van Zeeuwsche vrouwen. Van 11—18 Jan. 19S8. Nieuwe zaken s Den Helder: Het bloemenhuis „Orchus", Keizerstraat 85, bloemenhandel. Texel: B. F. Paagman, Eierland (Zuid) E 48, smid, enz. Wijzigingen: Den Helder: J. Schornagel, Weststraat 98, brood- en koekbakker^overgegaan aan T. Schornagel. Texel: A. Blom Jz., Oudeschild 78, timmer man; overgegaan aan D. J. en J. D. Blom, ieder voor eigen rekening. Gebr. Kalis, Molenstraat 64, bloembollen- kweekerij en verkoop; rechtsvorm gewij zigd. Opheffingen: Den Helder: Firma Souwer Böhmer, Molenstraat 140, grossierderij in koloniale waren, enz. Maison Baan, Spoorstraat 18, winkel in dameshoeden en -mode-artikelen. „Amko", in liq., Spoorstraat 23, winkel in heeren- en kinderconfectie. DAT WAS DE DADER NIET. Eenige dagen geleden werd te Julianadorp een vrouw aangerand, van welk feit aangifte werd gedaan bij de.Rijksveldwacht. De man van deze vrouw maakte de politie opmerkzaam op een persoon, die hoogstwaar schijnlijk de aanrander zou zijn. Deze persoon werd door de politie naar het hoofdbureau alhier overgebracht en geconfron teerd met de vrouw. Het bleek, dat hij geheel ten onrechte beschuldigd was en hjj werd dan ook onmiddellijk op vrije voeten gesteld. HR. MS. „JAN VAN BRAKEL". Hr. Ms. Jan v. Brakel is vanmorgen te Lissabon aangekomen en zal morgenochtend vertrekken. van 18 Januari 1938. OVERLEDEN: H, Smit, (m 89 jaar. De kabinetscrisis in Frankrijk sukkelt nog voort. Chautemps, die de laatste opdracht ontvangen heeft, zet nog door. Velen zijn er, die vreezen, dat het in Frankrijk den weg op zal gaan als in Spanje. Zij gronden deze meening op het feit, dat het ultra-linksche element in het regeeringskamp tenslotte zoodanig des- organiseerend zal werken, dat de posi tieve waarden in den staat omver wor den geworpen. Dit soort parallellen wordt te snel getrok ken, want hoewel de toestand van de Fran sche arbeiders niet rooskleurig is te noemen, zijn de sociale toestanden, hier toch heel wat beter dan in Spanje, schrijft de N.R.Crt. Wel moet men de gevaren niet onderschat ten, zoo meent het blad, die zijn verbonden aan de voortdurende campagnes van zekere bladen, die altijd maar weer bepaalde ideeën verkondigen, zonder zich over de mogelijk heden van verwezenlijking druk te maken en die bij iedere mislukking de schuld schuiven op „de speculanten en de kapitaalbezitters, die de regeering saboteeren". Deze bladen, die vooral circuleeren in kringen, die niets anders lezen, hebben een grooten en voor al ontbindenden invloed. Stellig heeft Frankrijk behoefte aan poli tieke rust en aan een regeering, die steunend op het vertrouwen van het goedwillende deel van de bevolking, met- krachtige hand het be wind kan voeren. Nochtans schijnt het tijd stip daarvoor nog niet aangebroken. Wel heeft Herriot's oproep naar de nationale een heid algemeenen bijval gevonden, maar de meeningen over de richting, waarin een der gelijke eenheid moet sturen, zijn maar al te zeer verdeeld. Gold dit uitsluitend ten aan zien van de partijen als gesloten geheel, dan ware de crisis nog heel wat gemakkelijker op te lossen dan op het oogenblik, nu noch bij de radicalen, noch bij de socialisten een ge sloten eenheid bestaat. Op het oogenblik, dat vastberadenheid dringend geboden was, ziet men bij hen een zekere weifelmoedigheid. Nadat wij dit overzicht geschreven hadden, kwam vanmorgen de samenstelling van het nieuwe kabinet. Chautemps is dus geslaagd, al is de samenstelling van zijn nieuwe kabi net zwak te noemen. Correspondentie voor Hr. Ms. „Hertog Hendrik" zal worden verzonden: Laatste lichting hoofdkantoor! 19 Januari aan Gibraltar 16.10 26 Januari aan Gibraltar 16.10 31 Januari aan Oran 20.55 4 Februari aan Oran 16.10 9 Februari aan Gibraltar 16.10 16 Februari aan Gibraltar 16.10 23 Februari aan Gibraltar 16.10 2 Maart aan Gibraltar 16.10 9 Maart aan Gibraltar 16.10 16 Maart aan Gibraltar 16.10 23 Maart aan Gibraltar 16.10 30 Maart aan Funchal 20.55 2 April aan Funchal 20.55 6 April aan Gibraltar 16.10 13 April aan Gibraltar 16.10 De stukken behooren volgens buitenlandsch tarief te worden gefrankeerd en op de adres zijde te worden voorzien van 2 schuine elkaar kruisende lijnen BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8. „Politiewagen 99" en „De purperen mantel" Rialto, Spoorstraat, half 8: „M'n man is detective" en „De dood langs den weg". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8. „Hals over kop" en „Een gevaarlijke ver« houding". Heden. Casino 8.30: Vierde Marine-concert. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16.54 Barometerstand Den Helder 750.8 Temperatuur lucht 7.0 Laagste temp. lucht gisteren 1.7

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5