Rusland's roode leger in beweging lil Koning Faroek teekent het huwelijkscontract DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nederlandsch motor schip in aanvaring Franco-bommen op Britsch schip Rechtsche opmarsch bij Teruel Troepenconcentraties aan de Noord-Chineesche grens Geen gratis oefenterrein voor het Rijk Meer dan 2000 Britsche verdedigingsvliegtuigen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 21 JANUARI 1938 66e JAARG. No. 8213 Amsterdam als garnizoenstad Concurrentie tusschen onze havens Leden der bemanning gedood SPANJE Dit nummer bevat 8 pagfns'a EERBERICHT DB BILT S BINT i De postkoets weer langs Duitschland's wegen Bruid legt haar sluier af HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Japansch offensief bij den spoor weg Tientsin-Poekan. De „Daily Telegraph and Mor- ning Post" meldt uit Tokio, dat mi litaire bewegingen van het sovjet- Russische leger in het Verre Oosten worden gesignaleerd. Deze bewegin gen geschieden op groote schaal en in samenwerking met den bond genoot van sovjet-Rusland, Buiten- Mongolië. Naar verklaard wordt, concentreert Rusland troepen en vliegtuigen in de aan Noord-China en Mansjoekwo grenzende gebieden. f Volgens het dagblad „Asahi" heeft sovjet- Rusland onlangs zijn strijdkrachten langs de grens van Mandsjoekwo uitgebreid met: drie divisies infanterie, twee gemechani seerde divisies, twee divisies artillerie, een divisie cavallerie, een divisie genietroepen en 1500 vliegtuigen. Gemeld wordt, dat de Britsche regeering besloten zou hebben, sovjet-Rusland twin tig duikbooten en meer dan tien stukken zwaar geschut te leveren. Het blad beweert verder, dat Groot-Brit- tannië samenwerkt met Rusland, om de mi litaire operaties van Japan te doen mis lukken. Moordaanslag te Tientsin. Naar Reuter meldt zijn tien Chineezen de Britsche concessie te Tientsin binnengedron gen, waar zij een bezoek brachten aan de woning van generaal Litoe. den vroegeren guerilla-leider in Mandsjoerijo. Zij verlang den, dat hij zich zou vertqonen, en toen hun medegedeeld werd, dat hij zich te Hankau bevond, schoten zij een neef van den gene raal dood, wondden een anderen neef ern stig, en nog een derden persoon licht. Wisselend succes. Het middelpunt der krijgsverrichtingen be vindt zich op het oogenblik ten zuiden van den spoorweg Tientsin-Poekau, waar een verbeten slag geleverd wordt ten zuiden van Pengpoe, het centrum der verkeerswe gen in het noorden van de provincie Anhwei. De Japansche troepen hebben het offen sief ingezet. Men denkt, dat zij pogen ver band te bewerkstelligen met dn Japansche troepen, die opereeren ten noorden van den spoorweg Tientsin-Poekau. Ten noorden van het front Tientsin-Poekau is de stad Tsining opnieuw in handen van de Japanneezen gevallen. De Chineesche troepen denken er over tot den tegenaanval over te gaan. In de omgeving van Poetoeng, tegenover Sjanghai, zijn gemotoriseerde Chineesche eenheden zeer bedrijvig. Volgens nog niet bevestigde geruchten, zou den de Chineezen Penghsien ten zuiden van Sjanghai nabij Soengkiang, dat het eerste belangrijke station ten zuiden van Sjanghai vormt, heroverd hebben. Mislukte landingspoging. In Zuid-China zijn Japansche marine troepen er opnieuw nief^ in geslaagd aan Gemeenteraad stelt crediet van f 1.200.000 voor het terrein be schikbaar. Na uitvoerig debat heeft de Am- sterdamsche gemeenteraad besloten een crediet van f 1.200.000.- beschik baar te stellen voor het gereed ma ken van een militair oefeningsler- rein in dien Riekerpolder nabij Schiphol, als consequentie waar van de Regeering bereid zou zijn oen garnizoen luchtdoelartillerie in de hoofdstad te vestigen. Echter werd het voorstel van B. en W. om dit terrein kosteloos ter be schikking van het Rijk te stellen, aldus geamendeerd, dat de gemeen te opnieuw met het Riik zal onder handelen om voorwaarden, vorm en duur der beschikbaarstelling op nieuw vast te stellen. De burgemeester, dr. W. de Vlugt, merkte oan het slot van de vergadering op, dat "et initiatief voor de vestiging van een garnizoen van de stad zelf is uitgegaan. De hoogse militaire autoriteiten achten, aldus de burgemeester, vestiging van lucht doelartillerie te Amsterdam in het geheel niet militair noodzakelijk. Als de Raad de Y>°rdracht verwerpt, komt er in Amster dam géén luclitdoelartilleric. land te gaan op het eiland Hainan. Ge steund door een hevig luchtbombardement hebben gisteren om zeven uur 200 man Ja pansche marinetroepen pogingen in het werk gesteld de haven Joelin op het uiter ste zuiden van Hainan te bereiken. Zij wer den teruggeslagen na een uur strijden door de Chineesche kustwacht. Versterkingen bij Sioetsjau. De Chineesche troepen versterken zich te Sioetsjau, het kruispunt van de Loenghai- spoorweg en den spoorweg Tientsin-Poe kau, tegen de oprukkende Japansche troe pen, die uit het noorden en het zuiden oprukken. Generaal Li Tsjoeng, de leider van het Kwangsi-leger, commandeert de Chineesche troepen te Soetsjau, Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat Tsjang Kai Sjek, die de troepen te Tsjensjau en Kaifeng on der zijn bevelen heeft, generaal Li opdracht heeft gegeven zich te Soetsjau tot den dood te verdedigen. Tsjang zou zijn eigen troe pen in tweede linie houden om te voorko men, dat de troepen van Li deserteeren en ook om zijn eigen troepen niet op te offe ren. Bemanning van vreemde boot vermist. Ongeluk op de Theems. Lloyds meldt uit Gravesend, dat het Nederlandsche motorschip „Dam- sterdijk" van de HollandAmerika Lijn gisteren in den vroegen och tend bij de monding van de Theems in aanvaring is geweest met een on bekend zeilschip. Dit zeilschip is ge zonken. De bemanning wordt ver mist. De „Damsterdijk", die van Rotterdam via Londen op weg was naar Vancouver, heeft zich naar het King George V dok begeven. Nader wordt gemeld dat het motorschip „Damsterdijk" in botsing is geweest met de Santoy, een schip van 120 ton, dat te Rochester thuisbehoort. Aan boord van het gezonken schip bevonden zich twee personen, die vermist worden. Een stuurman van de „Damsterdijk" zeide. dat toen het schip het Southend passeerde, het pikkedonker was. Een klein schip verscheen plotseling vlak voor ons en wij konden het niet ontgaan. Wij hoorden niets van degenen, die zich aan boord van het scheepje bevonden en dit moet dan ook zijn gezonken, direct nadat wij de machines hadden laten stop pen en een boot hadden uitgezet om te zoeken naar overlevenden van het onge luk. Nadat anderhalf uur naar eventueele slachtoffers was gezocht, zonder dat dit tot resultaat had geleid, zetten wij de reis voort. De kapitein van de „Damsterdijk" heeft alle schepen verzocht te willen opletten of zij schipbreukelingen op het water zou den zien rondzwalken. De „Damsterdijk" heeft de reis voortgezet en heeft gisteren gemeerd in het Roval Albert Doek. Het schip heeft vermoedelijk geen averij opgeloopen. Zaandam zal pogen vlugger te lossen. Terzake van het verschil in de houtvrach ten tusschen de havens te Zaandam en Am sterdam eenerzijds en die te Rotterdam an derzijds, welke men voor een deel aan de betere lossingswijze te Rotterdam meent te moeten toeschrijven, is Woensdagavond te Zaandam een druk bezochte vergadering van de bootwerkersvereeniging „Eensgezind heid" gehouden. Na een langdurige bespreking werd bij meerderheid van stemmen besloten aan de werkgevers in het houtbedrijf te berichten, dat men in beginsel bereid is mede te wer ken tot maatregelen, die een vluggere los sing in de haven kunnen bevorderen. Behalvee door den bondsvoorzitter van den „Centralen Bond van Transportarbei ders" werd de vergadering ook bijgewoond door den burgemeester van Zaandam, Mr. Dr. J. in 't Veld. Amerikaansch schip opgebracht. Tijdens een bombardement van Tarragona door drie vliegtuigen van de luchtmacht van Franco zijn en kele bommen terechtgekomen bij het Britsche schip „Thorpeness", dat in de haven voor anker lag. Twee leden van de bemanning wer den gedood en zeven gewond. Nader wordt vernomen, dat van de be manning van het Britsche schip „Thorpe ness" nog vijf man worden vermist. Vermoe delijk zijn ook zij omgekomen, zoodat het totaal aantal dood en van de bemanning ze ven zou bedragen. Het schip liep ernstige schade op. De brug, de machinekamer, de radio-hut, het voordek en de stoompijp werden ernstig ge havend. Uit Gastellon wordt gemeld, dat de kapi tein van het Engélsche schip „Clonclare" heeft doen weten, dat een duikboot van on bekende nationaliteit te 13.30 uur een torpe do op zijn schip afschoot, die geen doel trof. Tet schip bevond zich toen ter hoogte van Sagunto, op 16 kilometer van de kust.. De vice-president van de „Eastern State Petroleum Company" Daniël W. Armstrong heeft te New York medegedeeld, dat het petroleumtankschip „Nantucket Chief" van deze maatschappij ten Noordon van de Ba learen door oorlogsbodems van de vloot van Franco is aangehouden en opgebracht. Het schip had zevenduizend ton petroleum aan boord, bestemd voor die Spaansche re geering. Het schip was 19 November uit Port Arthur in Texas vertrokken met een beman ning van 35 Amerikanen. Het heeft een lading petrol cum naar Barcelona gebracht en is van hier naar Batoem vertrokken. Het schip keerde thans naar Barcelona terug. Armstrong verklaarde verder, dat hij nog niet besloten heeft of hij stappen bij de regeering van de Vereenigde Staten zal doen. Minister Huil, die bezig is een onderzoek in te stellen heeft als zijn meening te ken- nen gegeven, dat het schip waarschijnlijk door een agentschap der Spaansche regee ring is bevracht. Er wordt niets medegedeeld omtrent de mogelijkheid, dat de Amerikaansche regee ring stappen zal ondernemen, doch in som mige kringen gelooft men, dat de regee ring zich tot Franco zal wenden. Er wordt voorts aan herinnerd, dat de regeering ruim een jaar geleden de Amerikaansche sche pen gewaarschuwd heeft, dat zij voor de vaart in de Spaansche wateren zelf het ri sico zouden moeten dragen. Valencia opnieuw gebombardeerd. Volgens te Salamanca verstrekte inlichtingen wordt naar Havas meldt, het rechtsche offensief aan het front van Teruel krachtig voort gezet. De infanterie is opgerukt in het bergmassief ten noorden der stad en marcheert op naar Tortajada en Valdecebro. Sinds drie dagen zijn de rechtschen over een diepte van zes kilometer en een breedte van tien kilometer opgerukt. Het aantal gevangenen is groot Omtrent den toestand gisteravond acht uur meldt het door het rechtsche hoofdkwar tier uitgegeven communiqué, dat de recht sche troepen aan het front van Teruel een verbetering hunner eerste linies hebben uit gevoerd. Zij bezetten enkele loopgraven van den vijand, na den tegenstand overwonnen te hebben van de regeeringstroepen, die zware verliezen leden. Bijna vierhonderd re- geeringsmanschappen werden gevangen ge nomen. Tijdens een luchtgevecht werden zeven regeeringsvliegtuigen neergeschoten. Waarschijnlijk werd nog een achtste getrof fen. Gisterochtend hebben zes vliegtuigen van de luchtmacht van Franco, welke van Pal- ma de Majorca kwamen, Valencia gebom bardeerd. De materieele schade en het aan tal slachtoffers is gering. In den middag werden drie andere vliegtuigen door de jachtvliegtuigen van de- regeering op de vlucht gedreven. Naar thans vernomen wordt zijn bij het bombardement van Barcelona gisteren 142 personen om het leven gekomen. Verwachting: Meest matige Z. westelijke tot Zuidelijke wind, betrokken tot gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde tempera tuur. Verdere vooruitzichten; Weinig verandering. Vluchtelingen, Gisterochtend zijn 280 personen, die eenJ toevlucht hadden gezocht in de Fransche ambassade te Madrid in achttien vracht auto's en 34 particuliere wagens naar Va lencia gebracht. Bijna allen zijn nog in den dienstplich tigen leeftijd en zij zullen worden onder gebracht in een klooster bij Barcelona, op kosten van de Fransche regeering. Ver moedelijk zullen zij worden uitgewisseld tegen aanhangers van de regeering, die door de rechtschien gevangen worden ge houden. Gistermiddag zijn onder auspiciën van het Internationale Roode Kruis 41 gevangenen van de regeering, die ter dood of tot ande re zware straffen waren veroordeeld, bij Perpignan over de Fransche grens gebracht Zij zullen naar Hendaye worden vervoerd, waar zij zullen worden uitgewisseld tegen 41 aanhangers van de regeering, die door de rechtschen gevangen wordien gehouden. Hoe Engeland zijn luchtmacht versterkt. Behalve over reservevliegtuigen beschikt de luchtmacht van Groot- Brittannië over 2031 toestellen der z.g. eerste linie, waarvan zich 1542 in het moederland bevinden. Hiervan zijn 840 bommenwerpers en 162 verkenningsvliegtuigen. Deze cijfers zijn 150 procent hooger dan die van voor 1935. De meeste escadrilles jachtvliegtuigen be staan uit gladiatortweedekkers, die een snelheid kunnen bereiken van 410 km. per uur. Zij zijn bewapend met vier machine geweren, waarvan twee in de vleugels ge bouwd zijn. Dit vliegtuig zal worden vervangen door eendekkers, die meer dan 482 k.m. per uur kunnen afleggen. Tal van vliegers geven evenwel de voor keur aan den tweedekker boven den een dekker, daar met den tweedekker beter te manoeuvreeren is. De eendekkers daarentegen worden door allen als bommenwerpers verkozen. De blazende postillons op den bok! De Duitsche Postminister heeft beschikt, dat in de toekomst op de uit een oogpunt van landschapsschoon, mooiste wegen van Duitschland weer de oude, met paarden bespannen postkoetsen, met blazende postil lons op den bok, zullen rijden. Deze maat regel heeft hoofdzakelijk ten doel, het vreem delingenverkeer te bevorderen. 1001-nachtsfeer in Caïro. Saluutschoten kondigden gister morgen te elf uur het moment aan, waarop de 17-jarige Egyptische ko ning Faroek het huwelijkscontract teekende, dat hem volgens den Mo- hammedaanschen ritus in den echt verbond met de even oude mej. Zul- ficar, die voortaan koningin Farida van Egypte heet. De plechtigheid ge schiedde in het Koebbeh-paleis en werd door de bruid zelf niet bijge woond. Zij werd door haar vader vertegenwoordigd. Op de saluutschoten volgden tooneelen van uitbundige vreugde, waaraan stedelingen in Europeesche kleedij en Bedoeïnen uit de woestijn in hun lange gewaden deelnamen. Reuter verneemt, dat Hitier koning Fa roek ter gelegenheid van diens huwelijk een cabriolet voor 4 personen heeft aangeboden. Het aanzoek. Faroek leerde Farida, die toen nog Sasi Zulficar genoemd werd, kennen toen hij in Zwitserland vertoefde en zij de speelkame raad van zijn zusjes was. Toen hij na den dood van zijn vader van de Engelsche uni versiteit naar huis werd geroepen zag hij Sasi Zulficar herhaaldelijk terug. In stilte nam hij een vast besluit: hij zou haar tot koningin van Evypte verkiezen, aldus de Msb. Zonder het iemand te vertellen, liet hij zich op een goeden dag naar het huis bren gen, waarin Sasi met haar moeder te Alex- andrie woonde, om daar langs de zee de hitte van Caïro te ontvluchten. Toen Faroek er aankwam, bleek alleen Sasi thuis te zijn. Hij vroeg haar zijn vrouw te worden en Sasi wierp zich on- Koning Faroek van Egypte neemt de parade af. middellijk in z'n armen. Faroek, kordaat en beslist, liet onmiddellijk haar moeder halen met wie hij verschillende kwesties voorloopig besprak. Op zijn bevel» werd Sa- si's vader uit Athene, waar hij zich op een zakenreis bevond, naar Cairo ontboden. En in korten tijd was alles rond het huwelijk geregeld. Sasi Zulficar, dochter van een welgesteld advocaat, maar toch een eenvou dig meisje, zooals er zoovelen zijn. zag een droom vervuld, die door tallooze jonge meisjes nu en altijd wordt gedroomd. Er was een prins gekomen en die wilde haar koningin maken van zijn land. En die prins was jong en aardig en rijk en voorkomend, kortom, hij voldeed aan al de verlangens, die jonge meisjes ten aan zien van hun droomprins koesteren en Sasi zou als Farida den troon bestijgen, waarop eens een Cleopatra zetelde, een troon, zoo oud als het stof der pyramiden en het zand van de woestijn. Caïro een sprookjesstad, Caïro is ©en sprookjesstad, zooals die waarvan verteld wordt in de sprookjes van Duizend-en-één-Nacht.' Vier dagen is de stad in feestroes. Alle regeeringen zonden! vertegenwoordigers. Uit de Arabische vor stendommen van Engelsch-Indië zijn prach tig uitgedoschte Radjah's met hun kleurig gevolg naar Caïro gekomen. Na de onderteekening van het huwelijks contract werd Farida triomfantelijk in een gouden koets naar den koning gebracht.» De gouden koets was weliswaar een prach tige. hypermoderne automobiel, maar de ruiters, die haar begeleidden, reden op paar den met vuurroode dekkleeden en droegen schitterende uniformen, terwijl hun zwaar den schitterden in de Egyptische lentezon. Haar uitzet. Een maand lang is Farida samen met haar moeder bezig geweest aan haar uit zet, die gedeelteijk bij de bekendste mode huizen van Parijs besteld was. Worth en Schiaparelli leverden hun nieuwste creaties. Vooral het bruidstoilet is een weelde. Het is van ivoorkl«urig brocaat, bestikt met zil veren ornamenten. Farida's uitzet is waarlijk koninklijk en omvat ook een hermelijnen mantel, die aan den buitenkant bekleed is met blauw flu weel, waarop zich een versiering van bleek goud en zilver bevindt. Meer dan veertig avondtoiletten, talrijke andere kostbare stukken en fraaie avondschoentjes behooren mede tot de garderobe van de nieuwe heer- scheres over Egypte. De fotovs>, Waarop de koningin zon der sluier staat afgebeeld, worden door de bevolking algemeen bewon derd. Ook op de postzegels, welke ter gelegenheid van het huwelijk worden uitgegeven, staat haar beel tenis zonder sluier. Men beschouwt dit als een belangrijke stap voor waarts op den weg naar de eman cipatie van de Egyptische vrouw. Behalve bij ceremonieele gelegenheden, zal koningin Farida geen sluier dragen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1