Postvluchten op Indië Poolsche hazen naar de Wieringermeer Corruptie, honger en slavernij in Abessinië Weer een Arabier ter dood veroordeeld Nachtarbeid niet geoorloofd? Misdadigersbende gearresteerd De overtreding der Japansche visschers De zakenwereld belooft Roosevelt steun Dc bombardementen van „Panay" en „Lady Bird" Het Britsch-Japansche incident te Tientsin Dc Negus candidaat voor den Nobelprijs België en de verovering van Abessinië Moeder van het vondelingetje opgespoord UIT ONZE OOST Steunverruiming voor dc meest behoeftigen Dc uitlatingen van den Indischen ex-N.S.B. leider Zij geven wild, over vloedig licht, en ver bruiken slechts luttele centen aan stroom per avond! Afschaffing Holding Companies veroordeeld. Vijftig vooraanstaande leiders uit liet Amerikaansche zakenleven heb ben president Roosevelt Woensdag avond hun medewerking toegezegd om den teruggang in het bedrijfsle ven te bestrijden. Zij wezen er echter op, dat een beperking van de wet op de loonen en werktijden, een wapenstilstand met de openbare nutsbedrij ven, geen uitvoering van het voornemen om de Holding Companies af te schaffen en geen verdere manipulaties met de valuta, nood zakelijke elementen zijn om als hulpmidde len in dezen strijd te gebruiken. President Roosevelt deelde de commissie mede, dat de regeering bezig is zich met ver schillende groepen te verstaan over een ver eenvoudiging der politiek van de ,,New Deal" en dat, naar'hij meende, het voorge- nomon programma alle onderdeden van liet Amerikaansche bedrijfsleven zou omvatten, zoowel de groote als de kleine zaken, de ar beiders, de financiers, de landbouwers, de beleggers, de Verbruikers en het vervoerwe zen. Geheimzinnigheid met betrek king tot de maatregelen tegen de schuldige officieren. Op een desbetreffende vraag heeft een ambtenaar te Tokio medegedeeld, dat de strafmaatregelen, welke genomen zullen worden tegen de officieren, die verantwoor delijk gesteld worden voor de bombardemen ten van „Panay" en „Lady Bird", vertrou welijk ter kennis van de regccringcn van Engeland en dc Vereenigde Statecn gebracht zullen worden voor zoover dat noodig is. Dien regeeringen zal verzocht worden de maatregelen niet te publiceeren, daar het reglement der marine niet toestaat, dat be straffingen wegens dienstverzuimen bekend gemaakt worden. Publicatie zou het moreel der marine schaden. De Engelschen moeten voorzich tig zijn. In verband niet liet incident dat zich in de Britsche concessie te Tientsin heeft voor gedaan, heeft dc Brtsche militaire comman dant den Engelschen den raad gegeven zich niet alleen buiten de westelijke grens van de internationale nederzetting te begeven. Zooals men weet, möesten de Engelschen met geweld dreigen, alvorens de Japanners afzagen van hun eisch tot uitlevering van een Chinees, die zich aan anti-Japansche ac tie zou hebben schuldig gemaakt. Naar wij uit Stockholm vernemen, is de Negus candidaat gesteld voor den Nobelprijs voor den vrede. HAILE SELASSIE. Ook de Zsveedsche burgemeester Lindhagen is als Nobelprijswinnaar voorgesteld. Proclamatie van het Hooge Ara bische Comité. Het onderdrukken van de terreur, in Palestina wordt met kracht voort gezet. De krijgsraad te Jerusalom heeft wederom een doodvonnis uit gesproken tegon een Arabier, die schuldig was aan het in het bezit hebben van wapenen. De politie heeft verder Rassein El Khaidi gearresteerd, een Arabier, die belast was met de inspectie van de coöperaties; men weet nog niet waarvan hij wordt beschul digd. De Arabieren blijven hun politiek van verzet tegen de verdeeling van Palestina voortzetten. Het Hooge Arabische Comité heeft gisteren een proclamatie gepubli ceerd, waarin wordt medegedeeld dat, het na de verklaring van Ormsby Gore abso luut vijandig blijft staan tegenover de ver deeling van Palestina. Het comité heeft den wensch te kennen gegeven, welke is uitge sproken op de Panarabische conferentie te Bloedane, dat het recht van de Arabieren op de volledige onafhankelijkheid vqn hun land wordt geëerbiedigd. De Arabieren zijn evenwel bereid tot „redelijke" onderhande lingen over het vraagstuk van het eerbiedi gen van de Britsche belangen, de bescher ming van de heilige plaatsen en het wet tige recht van de Joodsche bevolking en de andere minderheden in Palestina. De Palestijnsche opperbevelhebber heeft de twee tegen Arabieren uitgesproken dood vonnissen bekrachtigd. De een was Woens dag veroordeeld omdat hij op agenten van politie had geschoten, de tweede hoorde gisteren het doodvonnis tegen zich uitspre ken. Deze tweede ter dood veroordeelde, Abdoel Kader Taha gohoeten en afkomstig uit Hebron had bekend medeplichtig te zijn aan den moord op Starkey. Geen mededeeling van erkenning te verwachten. In gezaghebbende kringen te Brussel wordt 't bericht als zou de Belgische gedelegeerde in de aanstaande vergadering van den Vol kenbondsraad mededeeling doen van de er kenning van het Italiaansche keizerrijk door België, met stelligheid tegengesproken. Der gelijke berichten zijn eenige dagen geleden te Rome en te Londen verspreid. FABRIEKSDIRECTEUR STAAT TERECHT. Het éénploegsysteem zou het bedrijf ten ondergang brengen. Een zaak van groot principieel belang werd gister in extra zitting door den Haar- lemschcn Kantonrechter Mr. U. H. F. Bijl de Vroe behandeld. De verdachte was A. H. baron van Har- denbroek tot Ammerstol, directeur van de Kunstzandsteenfabriek „Arnout", wien ten laste was gelegd, dat hij op 30 November 1937 arbeiders had laten werken zonder dat hem daartoe vergunning was verleend. Volgens baron van Hardenbroek is het onmogelijk de fabriek te laten functionnee- ren als slechts met een dagploeg gewerkt mag worden, zoodat liet algemeen belang door de nieuwe regeling van minister Romme, volgens welke nachtarbeid verbo den is, geschaad wordt. Getuige C. J. W. Zaalberg, oud-directeur generaal van den Arbeid, gaf als zijn mee ning te kennen, dat de concurreerende fa brieken de schuld zijn aan de thans gere zen moeilijkheden. Een directeur van een steenfabriek uit Maastricht verklaarde, dat bij het éénploegsysteem de fabriek tot on dergang gedoemd is. De ambtenaar van het O. M., re- quireerde ter zake van drie gepleeg de overtredingen (zijnde drie arbei ders, die na afloop van de vergun ning nachtarbeid hadden verricht) drie boetes van zus gulden. De verdediger mr. F. van der Goot, ging in een uitvoerig pleidooi diep op de juridi sche zijde van de zaak in en concludeerde zich beroepende op artikel 88 subs. 5 en ar tikel 83 subs. 6 van de Arbeidswet, tot ont slag van rechtsvervolging. Na re- en dupliek bepaalde de kanton rechter, dat hij over veertien dagen schrif telijk vonnis zal wijzen. Dienstbode trachtte een gezin te vergiftigen. Vele slachtoffers durfden geen aangifte te doen. Dezer dagen heeft de R otterdamsol ie politie twee woonschuitbewoners gearresteerd, die, behalve bij een inbraak aan den Heyschen- dijk, ook nog bij een drietal andere dief stallen in de buurt van Charlois en Pernis betrokken zijn. Het blijkt thans dat deze arrestatie een goede slag is geweest. Het voortgezette onderzoek heeft uitgewezen, dat de twee aangehoude nen het rayon terroriseerden, zoo- dat velen niet eens aangifte durf den doen en dat zij bovendien zich nog schuldig hebben gemaakt aan brandstichting, een vergiftigingst geval ui't de grap en tal van an dere diefstallen en inbraken, waar van er enkele uit 1936 dateeren. In verband met deze zaak zijn nog drie personen gearresteerd, Twee mannen en een dienstbode, die inmiddels ook naar het Huis van Bewaring zijn overgebracht. Wat het vergiftigingsgeva.1 betreft, hier van werd het gezin K. de dupe. De politie stelde zich in verbinding met de inmiddels ontslagen dienstbode van de familie K., zekere A. van er K. Deze bekende in het eten van K. kopervitriool te hebben gedaan, waarvan de man onwel was geworden; ver dere nadeelige gevolgen had hij er echter niet van ondervonden. In October had zij echter nog eens een poging gewaagd. Zij had kopervitriool in de melk gegoten, maar op deze gekookte substantie was het vergif blijven drijven en haar practijkcn waren uitgekomen. Een nader onderzoek wees uit, dat het meisje het gevaarlijke goedje had gekregen van W. van D., een landbouwersknecht, Momenteel zitten, behalve de reeds eerder gearresteerde schipper A. J. G. en den kost ganger W. van D. de landbouwersknecht M. C. D., de dienstbode A. van der K. haar broer M van der K. in het Huis v Bewaring. Eendenjacht het laatste jaar toegenomen. De balans' van de jachtresultaten in de Wieringermeer kan, nu ook de jacht op waterwild binnen enkele dagen zal zijn gesloten, worden opgemaakt. De uitkomsten geven, wat de hazenjacht betreft, een belangrijken achteruitgang, bij het vorige jaar, te zien, terwijl daarentegen een gunstiger beeld ten opzichte van waterwild en ander gevogelte kan worden geconstateerd. De teruggang van de hazenjacht moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan het koude en natte voorjaar, waardoor een groot deel van de jonge hazen het leven liet anderzijds wijl het afschot op sommige perceelen in het voorafgaande jaar te sterk was geweest. Voorts is de z.g. inteelt aan de vermindering van den hazienstand niet vreemd. Om nieuw bloed te krijgen zul len deze maand ruim 250 Poolsche hazen worden uitgezet. Het afschot van hazen bedroeg gedurende het afgeloopen jachtseizoen 2100, tegen ongeveer het dubbele in hetzelfde tijdvak van 1936. De patrijzenstand is, vergeleken bij het vorige jaar, aanmerkelijk verbeterd, dank zij het uitzetten van een honderd paar Hongaarsche patrijzen en het verbod tot af schot, gedurende twee jaar. De eendenjacht is het laatste jaar in be- teekenis toegenomen. De begroeide kanaal- boorden vormen een uitgezochte broedplaats, voor deze wildsoort. Het afschot bedroeg in het afgeloopen seizoen 300 stuks, doch voor het volgende jaar zal op een belangrijke toe neming kunnen worden gerekend. De fazant komt nog slechts sporadisch voor. De levensvoorwaarden, voor dit wild, zijn in den nieuwen polder nog te bezwaar lijk. Toch belooft ook hij een goede toekomst. De uitgebreide bebossching in het Noord oostelijk deel biedt groote ontwikkelings mogelijkheid voor deze wildsoort. Ook in het verstreken jachtseizoen moest weer intensief tegen het stroopen worden opgetreden. Een zestal jachtopzieners be waakte de jachtvelden. Menige strooper hoorde, in het afgeloopen jaar, een niet ge ringe straf tegen zich eischen. De vrouw handelde in overspan nen toestand. Na een minitieus ingesteld onderzoek is de Haagsche politie er nog in den loop van Woensdagavond in geslaagd de moeder van het in de Gerard DoUstraat te vondeling ge legde kindje op te sporen. Zij is een 34-ja- rige ongehuwde vrouw, die als dagmeisje bij een familie in Den Haag werkzaam is. Gebleken is, dat de vrouw in den bewus- ten nacht in een zeer overspannen toestand heeft gehandeld. Zij is overgebracht naar de Ramaerkliniek, waar ze ter verpleging is op genomen. Het kindje, dat nauwelijks een uur ter wereld was gekomen, nadat het op straat werd gevonden en dat in het zieken huis aan den Zuidwal is opgenomen, maakt het goed. EEN SCHRIL LICHT OP ITALIë'S VEROVERING. Dat de Romeinsche adelaar zich in Abessinië slechts met één vleu gel in de lucht kan bewegen, is op het oogcrablik wel algemeen bekend, hoewel dit feit met vele woorden door de Italiaansche pers wordt ontkend. In den laatst'en tijd zijn nu uit 't angstig afgesloten rijk van den Negus berichten gekomen, die ook de ergste vermoedens bevesti gen. Wel wist men. dat de Italiaansche troe pen voortdurend door Abessijnschc strijd krachten' overvallen worden, men hoorde af en toe eens van kleine gevechten, die zich daar in het land afspeelden, maar thans komt het bericht, dat in de maand December 1937 Abessijnsche krijgslieden Italnaansche troepen op de vlucht gedre ven hebben en dat een versterking, die onder bevel van overste Aleri te hulp snelde, spoorloos verdwenen is. Dergelijke berichten zijn, ook wanneer zij eerst later verschijnen, zeer bitter, wijl zij in staat Zijn een schril licht op de „definitieve" verovering van Abessinië te werpen. Kapitaalvlucht. In den ..Manchester Guardian", die steeds goed ingelicht blijkt te zijn, lezen wij: „Het Italiaansche opperbevel is over de vijand schap tegen Italië, welke ook in Mohamme- daansche kringen is waar te nemen, zeer teleurgesteld, want bij den wensch een le ger van inboorlingen op de been te bren gen rekende het hoofdzakelijk op de Abes sijnsche Mohammedanen. De economische crisis duurt voort. Zij ontstond door een vermindering van den invoer en de volle dige lamlegging van den uitvoer door het ontbreken van baar geld, dat voor de om- kooperij onontheerlijk is en door den per manenten tegenstand van de Abessijnen. Sinds het einde van Juli heeft Italië den financieelen steun van 120 millioen goud- 'ire tot 100 millioen papieren lire per maand verminderd. Uit deze bijdrage moet de geheele invoer gedekt worden. De wei nige wegen, die men aangelegd heeft, be vinden zich in een slechten toestand en de noodzakelijke levensmiddelen worden steeds geringer. Daarbij stijgen vooral in de steden de prijzen voortdurend. De Itali aansche kooplieden, die zich in Abessinië hebben neergezet, eischen steeds dringender de teruggave hunner geïnvesteerde kapi talen. Inderdaad is de kapitaalvlucht. die men op 1 millioen lire per dag schat, reeds begonnen. Deze vlucht, die officieel verbo den is, wordt door de corruptie en smok kelhandel mogelijk gemaakt." Honger heerscht. Ook de correspondent van de .Daily He rald" is van meening dat de situatie der Italianen in Abessinië van dag tot dag moeilijker wordt. „Dc hongersnood en de vertwijfeling", aldus schrijft hij, „wordon steeds grooter en wekken een gevaarlijke opwinding onder de bevolking. Italië moest daarom alle voorposten versterken en tal rijke strafexpedities voorbereiden. De oogst van 1937 was slecht, het brood is zeldzaam en duur geworden en men vraagt zich af, hoe men zich voor de oogst van 1938 bin nengehaald is van het noodige zal kunnen voorzien. Ook vlecsch cn melk zijn schaarsch. Het slachtvee wordt in beslag genomen of met papieren geld gekocht. Daarmee kan de inboorling echter niet veel beginnen en in het bijzonder geen „sorgho" voor de broodbereiding en katoen voor zijn kleeding koopen. De Abessijnen met veel vee zijn derhalve reeds begonnen hun runderen over de grenzen te smokke len. De Italiaansche autoriteiten zien zich echter nog tegenover andere moeilijkheden gesteld. Het gebrek aan levensmiddelen en de zekerheid, dat de indertijd beloofde hoo- gere arbeidsloonen nimmer uitbetaald wor den, hebben er toegeleid, dat de Abessijnen weigeren voor de Italianen te werken. De arrestatie van dorpshoofden en de verdrij ving der boeren van hun velden verandert daaraan weinig of in het geheel niets. Het grootste deel van de bij den wegenbouw te werk gestelde dwangarbeiders is in de bergen gevlucht, om zoo aan de slavernij te ontkomen. Italiaansch papieren geld waar deloos. Om ons artikel volledig te maken*, willen wij nog een bericht van de „Frankfurter Zeitung" weergeven. Dc Romeinsche cor respondent van dit blad doet mededeelingen over dc monetaire moeilijkheden, waarmede Italië in Abessinië te kampen heeft. Zoo als bekend bestond de Abessijnsche munt uit oude Maria-Theresia-daalders, die een gewicht aan zilver van 2S.0668 gram had den. Italië trok deze munten in en bracht dc papieren lire in omloop. Men moest ech ter vast stellen, dat dc inboorlingen niets van deze bankbiljetten moesten hebben. De moeilijkheden, die uit deze houding van de Abessijnen voortvloeien, worden dagelijks grooter. Wanneer zelfs een Duitseh blad, dat toch aan de spilpolitiek moet vasthouden, der gelijke woorden vindt Wielewaal (heenreis) Reiger (terugreis) Oehoe iheenreis) Emoe (terugreis) Nandoe (heenreis) Buiserd (terugreis) Vertrek van [Rang. 20 Jan. I Athene 20 Jan. Alex. 20 Jan. Bangk. 20 Jan. A'dam 20 Jan. Band. 20 Jan. Aankomst t« Singap. 20 Jan, A'dam 20 Jan, Basra 20 Jan, lodhp. 20 Jan. Napels 20 Jan, Singap. 20 Jan, Twee gezagvoerders door den landrechter veroordeeld. De aanvankelijke verwachting dat de 33 Japansche visschers in optocht voor den landrechter te Batavia zouden vei-schijnen, teneinde terecht te staan in verband met de overtreding der kustvisscherij-ordonnan- tie, werd niet vervuld toen gisterochtend alleen de beide gezagvoerders van de twee motorbooten, kortgeleden door de „Korte- naer" opgebracht, voor den landrechter verschenen. Gebrek aan water De berechting leverde, volgens de N.R.Crt., overigens een belangwekkend spel van woorden en talen op, waaruit slechts schoor voetend verklaringen te voorschijn kwamen, die dan door de vrouwelijke tolk Hamada aan den landrechter werden overgebracht. Nadat beide gezagvoerders getracht had den zich te verontschuldigen voor het zich bevinden binnen de territoriale wateren door gebrek aan water als oorzaak op te geven, bleek bij nadere ondervraging zulks onjuist te zijn. Na drie uur ondervragen over deze een voudige zaak werden beide gezagvoerders veroordeeld tot resp. f 125.- en f 100.- boete subs. 25 en 20 dagen hechtenis. Omtrent de wijze van aanhouding had geenerlei verhoor plaats, aangezien de be rechting zich uitsluitend richtte op het feit der overtreding. BRUTALE ROOFOVERVAL IN MENADO. f2800.— buitgemaakt, Eenige (lagen geleden heeft aan de kust plaats Kema, (afdeeling Menado) een brutale roofoverval plaats gehad. Vier gemaskerde personen, gewapend met een dubbelloops ge- Weer, drongen een Chineesche woning bin nen en eischten den sleutel van de brand kast. Zij verdwenen met een geldsom van f2800.in contanten. Al 19 1 1c - W DOBBEL-DRAMA. Een doode en een gewonde. In den vorigen nacht is, aldus de N. R. Ct., nabij Djember, bij een treffen tusschen de veldpolitie en inheemsche dobbelaars, een dobbelaar doodgeschoten en een agent zwaar gewond. De overige dobbelaars, kon den ontkomen. CHINEESCH JUWELIER VOOR 10 MILLE OPGELICHT. De Chineesche juwelier Lien Bo Swie te Semarang is volgens de N. R. Crt., gisteren door een onbekend persoon opgelicht voor 10 mille aan briljanten. Het spoor van den op lichter leidt naar Batavia. Regeering werkt met spoed. Sedert eenigen tijd is bij de Regeering in nadere overweging: de vraag, of binnen het kader der door haar gevolgde steunpolitiek nog aanwezig is de mogelijkheid tot het aanbrengen van een verruiming voor die groepen van werkloozen, wier steunverlee- ning reeds eerder de bijzondere aandacht der regeering had wegens haar naar ver houding bestaande achterstelling bij de steunvoorziening, zulks in verband met haar loonklasse en gezinsgrootte. Naar wij vernemen, heeft dit be raad geleid tot de conclusie, dat een wijziging in de schalen der maxi mum loonpercentages mogelijk is, waardoor tot het bereiken van het doel, dat de Regeering zich heeft gesteld, wordt bijgedragen. Dientengevolge is tot een wijziging dier schalen ten gunste van de relatief meest behoeftigen besloten. Ten departemente van Sociale Zaken wordt aan deze herziening met spoed gewerkt. Minister van Koloniën stelt on derzoek in. Naar aanleiding van de door het lid der Eerste Kamer, den heer Bruineman ge' stelde vragen in verband met zekere uitla tingen van den organisatie-leider der N.S.B- in Nederlandsch-Indië op een den 18den December 1937 te Batavia gehouden land dag, heeft de minister van Koloniën zich om inlichtingen gewend tot den gouver» neur-generaal. Na ontvangst van 'slandvoogds antwoord zal de minister op deze aangelegenheid rugkomen. Zooals men weet, is bedoelde leider door Mussert van zijn functie ontheven.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2